- x
HI - FI ile ilgili temel bilgiler
433 Cevap191115 Görüntüleme14 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     1 2 [4] 6 7 8      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

3574 Mesaj
6 Ocak 2006; 13:38:39 

pioneerların tipi gerçekten hoş bu doğru.Yalnız servis olayında bana göre bitmiş durumda.Öyle alakasız yerlere servis vermişki digicom plazma montajından başka birşey bilmiyorlar.Heleki bir cihazınız bozulmasın yandınız tamirattan anlayan servis yok.Zaten beni amfi arayışına itende bu oldu.Bende eski model bir A-505R amfi vardı ve bunun kumanda kısmı bozuldu amfi içinde.Digicomun güya önerdiği bir servise götürdüm Mayıs ayında hesaplayın işte geçen zamanı adamlar amfiyi tamamen çalışmaz hale getirdiler,halbuki sadece kumandası bozuk diğer işlevlerinde bir bozukluk yoktu.Bir sürü sinir bozukluğu ve yazışmadan sonra bana bir tane sinema amfisi verdiler aynı amfiden bulamadıkları için.Bende lanet olsun alayımda bari kafamdan gitsin şu hadise diye ama gidermi gitmez tabi.Nerede benim eski amfimdeki stereo performansı bu receiverda.Hatırlarsanız bir arkadaştan ödünç aldım dediğim amfi bu(detaylara girmemek için söyledim)
Tabi ben yine huzursuz gittim takas ettim bu amfiyi ve yeni model A-607 R aldım üste para vererek.Tamam bu amfi sinema amfisinden çok çok iyi ama benim aklım hala o eski amfimdeki seste kaldı.Ses karakteri falan çok değişmiş pioneer yeni modellerde.Daha geniş daha iri bir sesi vardı eski amfimin.Şİmdiki amfi arayışlarımda bunun yüzündendir.Neyse lafı uzattık yani serviside düşünmek lazım.Tabi bu tüm diğer markalardada olabilir ama pioneerda bizzat yaşadığım için artık gözümden düştü satış sonrası olarak.

Bu arada the_cantan başka marka model ne önerirsin sesini bildiğin?

OVERCLOCK İLE İLGİLİ ÖZEL MESAJ VE MAİL ATMAYINIZ OKUMUYORUM

5668 Mesaj
6 Ocak 2006; 13:39:28 

Ben rica ederim.
ve pioneer konusunda haklısın çoğu ürününü beğenmem hele eski av alıcılarını hiç.şimdi ki hoparlörleri beş paraetmez. nerde o eski Quantum5, hpm serisi. bir iki istisna oluyor onlardan biri işte vsa-08, 1014, 1015 gibi. ve bu konuda bazı firmalar genelde daha başarılıdır.

KING

satılık Tannoy S10 hoparlör; pm

1642 Mesaj
6 Ocak 2006; 13:47:25 

quote:

Orjinalden alıntı: sivil

pioneerların tipi gerçekten hoş bu doğru.Yalnız servis olayında bana göre bitmiş durumda.Öyle alakasız yerlere servis vermişki digicom plazma montajından başka birşey bilmiyorlar.Heleki bir cihazınız bozulmasın yandınız tamirattan anlayan servis yok.Zaten beni amfi arayışına itende bu oldu.Bende eski model bir A-505R amfi vardı ve bunun kumanda kısmı bozuldu amfi içinde.Digicomun güya önerdiği bir servise götürdüm Mayıs ayında hesaplayın işte geçen zamanı adamlar amfiyi tamamen çalışmaz hale getirdiler,halbuki sadece kumandası bozuk diğer işlevlerinde bir bozukluk yoktu.Bir sürü sinir bozukluğu ve yazışmadan sonra bana bir tane sinema amfisi verdiler aynı amfiden bulamadıkları için.Bende lanet olsun alayımda bari kafamdan gitsin şu hadise diye ama gidermi gitmez tabi.Nerede benim eski amfimdeki stereo performansı bu receiverda.Hatırlarsanız bir arkadaştan ödünç aldım dediğim amfi bu(detaylara girmemek için söyledim)
Tabi ben yine huzursuz gittim takas ettim bu amfiyi ve yeni model A-607 R aldım üste para vererek.Tamam bu amfi sinema amfisinden çok çok iyi ama benim aklım hala o eski amfimdeki seste kaldı.Ses karakteri falan çok değişmiş pioneer yeni modellerde.Daha geniş daha iri bir sesi vardı eski amfimin.Şİmdiki amfi arayışlarımda bunun yüzündendir.Neyse lafı uzattık yani serviside düşünmek lazım.Tabi bu tüm diğer markalardada olabilir ama pioneerda bizzat yaşadığım için artık gözümden düştü satış sonrası olarak.

Eğer bulabilirsen,eskilerden Pioneer A-757,858 modelleri başarılı stereo konusunda,ama yeni ürünlerden www.egemende.com adresinde de bakabileceğin Marantz 4400 yada Maratnz 7200 olabilir,ben dinledim ve sesi hoşuma gitti,4400 modelini peşinde 550'ye bıraktılar,bunu göz önünde bulundurarak pazarlık yaparsın
Yada tam model olarak hatırlamıyorum ama DENON'larında stereo performansı iyi,ama tabii daha NAD CEE-320 var,ROTEL'in modelleri var ama fiyatları hakkında pek fikrim yok,bunlar iyi f/p oranına sahip bildiğim kadarıyla,ama @the_cantan dostumuz daha ayrıntılı yardımcı olabilir belki stereo konusunda Hoşçakalın...

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

1642 Mesaj
6 Ocak 2006; 19:24:47 

quote:

Orjinalden alıntı: chef1119

merhabalar ben yeni müzik sistemi kurmak istiyorum.TRIANGLE markayı önerdiler bana sizce triangleler kalitelimi? verdiği ses nasıl? fiyatları yüksek yalnız sizce bu fiyatları hak edermi?

Dostum selamlar,öncelikle foruma hoşgeldin Evet TRIANGLE'lar muhteşem kolonlardır,ve en ucuzu 1000 EURO'nun üstündedir ama tek kelimeyle kusursuz sesleri vardır,ne söylesem az o kolonlara,sahnesi inanılmazdır,çok fazla detay vardır seste,her sesi tane tane duyarsın,tonu çok iyi vs...Ama amacın stereo dinlemek değil mi?Çünkü kolonlar kadar,o kolonları süreceğin stereo amfide çok ama çok önemli Mesela ne tarz müzik dinlersin,yada daha doğrusu toplam BÜTÇEN ne kadar?Ona göre TRIANGLE ile kullanabileceğin en iyi amfilerden birini önereceğim...

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

402 Mesaj
6 Ocak 2006; 20:05:44 

öncelikle beni bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.ben genellikle pink floyd yada roger waters dinlerim.bütçe konusuna gelince hoparlörleri bir tanıdık satıo ve byk ihtimalle normal fiyatından bayağı bir ucuz alıcağım.bana nasıl bir amfi önere bilirisin ve fiyatı ne olur?

1642 Mesaj
6 Ocak 2006; 20:11:28 

quote:

Orjinalden alıntı: chef1119

öncelikle beni bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.ben genellikle pink floyd yada roger waters dinlerim.bütçe konusuna gelince hoparlörleri bir tanıdık satıo ve byk ihtimalle normal fiyatından bayağı bir ucuz alıcağım.bana nasıl bir amfi önere bilirisin ve fiyatı ne olur?

PRİMA LUNA ONE(stereo amfi) =1200 EURO civarı,ama dersen ki üzerine 200-250 EURO daha koyabilirim diye,o zaman daha tok ses veren PRIMA LUNA"TWO"modelini öneriyorum Bu iki üründe LAMBALI amfidir ve ikisi de kusursuz bana kalırsa,harika ses renkleri var ve sahnesi çok geniş,ben çok beğeniyorum,bana kalırsa eğer bütçe uygunsa kesin alınmalılar

511 Mesaj
7 Ocak 2006; 10:07:52 

arkadaşlar ben baya bi önce Rusyadan kendi ellerimle seçerek AIWA BMZ-K1 modelli bi Hİ-Fİ system aldım sadece görünüşü değil seside çok iyi son seste en yüksek baslı bi müzikte bile seste en ufak bi bozulma yok canavar gibi bas veriyor tizlerini anlatamam dinlemek gerek bir çok arakadaşımda hi-fi systemler var ama her dinleyen süper diyor. Sadece sesi değil özellikleri ve görünüşüde çok farklı.
5 adet mp3 cd çalabiliyor bu cdleri bi kumbaraya para atar gibi tek bir delikten atıyorsunuz ardından cd changer ile değişitirebiliyorsun sonra bilgisayara usb ile bağlanabiliyor ses kartının görevini görüyor yani ses kartına gerek yok kendi ses çözücüsü var içinde pc bağla ve driverını ve winamp plugininide yükledikten sonra kumanda ile winampı istediğin gibi kontrol edebiliyorsun.
0

• 100w/ch output power (rms 10% thd)
• newly developed 5-cd slot-in changer
• mp3 playback
• dual woofer (14cm) 3-way speaker system
• interactive front usb connectivity
• front a/v input

amplifier
output power: 100w/ch (rms 10% thd) • electr. graphic equalizer (3 band / 5+1 mode) • middle / treble volume control • i-bass • power economizing mode • interactive front usb terminal • front a/v input • optical digital output

tuner
fm/am digital tuner • 32 station random memory presets • 3 modetimer (play /rec./sleep) • rds-eon

cd player
5-cd slot-in changer • vertical loading cd player • cd-r/rw playback • mp3 playback

cassette deck
auto reverse cassette deck x 1 • ! top loading cassette

speakers
dual woofer (14cm) 3-way speaker system

dimensions (WxHxD)
center unit 211 x 379 x 381 mm • front speaker 266 x 455 x344 mm

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
7 Ocak 2006; 11:14:00 

tek kelimeyle super '' görünüyor ''. dual woofer olayı zaten harika. fiyat olarak ne ödedin acaba?

1642 Mesaj
7 Ocak 2006; 11:35:53 

quote:

Orjinalden alıntı: djjanes

arkadaşlar ben baya bi önce Rusyadan kendi ellerimle seçerek AIWA BMZ-K1 modelli bi Hİ-Fİ system aldım sadece görünüşü değil seside çok iyi son seste en yüksek baslı bi müzikte bile seste en ufak bi bozulma yok canavar gibi bas veriyor tizlerini anlatamam dinlemek gerek bir çok arakadaşımda hi-fi systemler var ama her dinleyen süper diyor. Sadece sesi değil özellikleri ve görünüşüde çok farklı.
5 adet mp3 cd çalabiliyor bu cdleri bi kumbaraya para atar gibi tek bir delikten atıyorsunuz ardından cd changer ile değişitirebiliyorsun sonra bilgisayara usb ile bağlanabiliyor ses kartının görevini görüyor yani ses kartına gerek yok kendi ses çözücüsü var içinde pc bağla ve driverını ve winamp plugininide yükledikten sonra kumanda ile winampı istediğin gibi kontrol edebiliyorsun.
0

• 100w/ch output power (rms 10% thd)
• newly developed 5-cd slot-in changer
• mp3 playback
• dual woofer (14cm) 3-way speaker system
• interactive front usb connectivity
• front a/v input

amplifier
output power: 100w/ch (rms 10% thd) • electr. graphic equalizer (3 band / 5+1 mode) • middle / treble volume control • i-bass • power economizing mode • interactive front usb terminal • front a/v input • optical digital output

tuner
fm/am digital tuner • 32 station random memory presets • 3 modetimer (play /rec./sleep) • rds-eon

cd player
5-cd slot-in changer • vertical loading cd player • cd-r/rw playback • mp3 playback

cassette deck
auto reverse cassette deck x 1 • ! top loading cassette

speakers
dual woofer (14cm) 3-way speaker system

dimensions (WxHxD)
center unit 211 x 379 x 381 mm • front speaker 266 x 455 x344 mm

Arkadaşım selamlar,öncelikle setini iyi günlerde kullan Ama yazın çok ilginç olmuş yarım kalmış gibi sanki..Hani devamında mesela"YAWWW ALDIM AMA SİZE ŞU KONUDA DANIŞMAK İSTİYORUM"yada"ŞU KONUDA BİR SORUM VAR NASIL ÇÖZEBİLİRİM"yada"EVET ARKADAŞLAR ALDIM VE KISACA BİR TEST YAYINLAYAYIM,ŞURASI ŞÖYLE BURASI BÖYLE"diyecekmişsin gibi olmuş Tekrar iyi günlerde kullanmanı dilerim,güzel bir alete benziyor hakkaten,ama "SON SESTE BOZULMA YOK"demen biraz abartı olur sanırım dostum,çünkü setin THD(TOTAL HARMONIC DISTORTION) oranı çok çok yüksek,%10 çok çok fazla bir değerdir,bu THD oranı ne kadar yüksek olursa,ses o kadar bozulur,distorsiyona girer ses yükseldikçe,özellikle bazı frekanslarda Ama hakkaten kaliteli sete benziyor,zaten elektronikte AIWA'yı severim Ama kulakların iyice şımarınca,setin sesine alıştıkça sesin ne kadar bozulduğunu daha raha anlarsın,çünkü şimdi henüz yeni olduğundan bunu anlaman pek kolay değil,sonuçta yeni set almanın verdiği etkiyle sesin ne kadar bozulduğuna vs...dikkat etmek zor olur vs...

Yorumlarını,yeni aldığın seti bizlerle paylaşıp buraya yazdığın için çok teşekkürler,emeğine sağlık...
Hoşçakal...

8354 Mesaj
8 Ocak 2006; 14:30:11 

aiwa set güzel bir şeye benziyor.Ben bunu tr de daha önce görmedim.Yorumlarınıda yazarsan sevinirim

Stereo anfi olarak affan83 ün dediği gibi bütçeye göre Prima Luna One yada Two.

23 Mesaj
8 Ocak 2006; 15:01:25 

quote:

Orjinalden alıntı: armagaan

2000 ytlye kadar acabilirm kesenin agzını

GereKsiz TiM

3671 Mesaj
14 Ocak 2006; 20:05:51 

ben bu forumdan baya bir uzak kaldım. Benim evimde hali hazırda kurulu bir setim var; fakat bu sete ekleme yapmayı dusunuyorum. Daha dogrusu iki hoparlorumu emekli edip yerine bir cift hoparlor almayı dusunuyorum. Ancak bazı kaygılarım var. Once setimi yazayım: Technics SA-AX6 5*100 + 1*100 W amplim var. Bu ampliyi Woofer cıkısı icin kullanıyorum. Trio KA-7100 model amplim var. Kendisi klasiktir 30 senelik bir ampli. bir de kenwood A-85 amplim var. Kenwood aralarında en temiz sesi veren ampli oldugu icin onu ana ampli olarak kullanıyorum. Ve ona Kenwood S9-M hoparlorler baglı. Bunun dısında Acoustic research hoparlorlerim var 30 yıllık ve bunları emekli etmek istiyorum artık. Bunun dısında iki cift hoparlorlerim daha var ancak onları efekt hoparloru olarak kullanıyorum. Simdi ben hem muzik yapıyorum, hem dinliyorum, ve cok yuksek seste dinliyorum. O yuzden ana istegim yuksek seste sesi bozmaması ve buna dayanıklı olması. Ancak temiz bir ses de istiyorum. Boyle bir model ararken kendime Cerwin-Wega E-715 begendim. Ancak dinleme fırsatım da olmadı, daha once de bu kadar yuksek Watajlı bir hoparlor almadıgım icin benim amplilerden herhangi biri bunu kaldırır mı bilemiyorum. RMS Watt degeri 400 Watt olarak geciyor. Bu durumda buna 200 Wattlık bir ampli gerekir gibime geliyor... Eger oyleyse bundan vazgecip, benim amplilere uygun bir cift hoparlor bakacagım. Ancak benim isteklerimi karsılayacak da bir model bulamadım. Yardım ederseniz cok sevinirim.

Bir de beyler, Cerwin-Wegalar Amerikada 240-260 dolara satılmakta. Hadi vergiler, tasıma maliyeti ve ithalatcının karı bunun fiyatını 600 dolara kadar cekse gene tutmuyor rakam. Bu hoparlorler burda 1300 YTL den falan satılıyor. Bir sebebi var mıdır?? Bu yuzden bir cakallık yapıp, yurtdısında konsolosluk yapan bir yakınımıza bu aleti buraya geri tasınırken getirtmeyi dusunuyorum. Ondan odeyecegim parayı 350 Euro falan olarak kabul edin .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dj_Hutnu! -- 14 Ocak 2006 20:29:53 >

5668 Mesaj
16 Ocak 2006; 15:16:26 

quote:

Pardon yeni farkettim.
Sesini bildiğim ve beğendiğim şeklinde cevap yazarsam hocam be benim beğenim olur. dolasıyla zevkler birbirini tutmaz yeri geliyor.bu durumu öne çıkardıktan sonra şu anda aklıma ilk gelen denon pre-power sistem ve klipsch rf-3. dehşet. Denon pre(modeli unuttum) ve denon power poa-2400 yada 2800.
buna bir de denon poa-t2 ve marantz ma700 ekleyelim.
yeri geliyor denon u beğenmiyorum.stereo amfi olarak.
fakat Epos hop. ve marantz PM7200 stereo ampli dinledim güzel bir müzikal ziyafet çektim. baslar tane tane ve pasif +1 şeklinde pasif subwoofer ile epos bas seste destekleniyor ve sesi olduğu gibi serin, rahat veren marantz pm7200. marantz bir değerlendir. çıkabiliyorsan(bütçenide bilmiyorum bu yüzden mulllaktayım) yukarılara accuphase, luxman, bryston, krell vs. transistörlü amfiler onlara bakabilirsin. Bu HI-END giriş düzeyidir ve hepsinin ses kalitesi iyidir gerçek anlamda HI-FI yi yakalarsınız. sadece cihazların birbirlerine göre imzaları yani sesleri farklıdır.aynı marka-model cihaz aynı fabrika, bandan çıksa bile aynı 2 cihazında karakteri, imzası başkadır. beğendiğiniz cihaz sizin ses zevkinize uyuyorsa tercihinizi o yönde kullanın.çünkü gerçek ses sizin mutlu olduğunuz sestir.unutmayın.buna birde en sevdiğiniz müzikleri ve bu müzikleri daha harika dinleyebilme şansınızı ekleyin. ayrıca bu sistemler size farketmediğiniz yeni müzik zevkleri, seslerle tanıştırabilir.
kısaca lambalı amfi bahsi geçti prima luna two tercihim ve dinleme şansı bulamadım. luna one ile tanıştım ancak talihsizlik dinleyemedim. Prima luna one el34 tüb ve luna two ise KT88 tüb kullanır ve KT88 daha gelişmiş bir tüpdür.güç olarak el34 ile kt88 arasında toplu iğne kafası kadar fark var ya da yok. prima one ve two için konuşuyorum.esasında amplifikasyon tekniğine girilirse her şey değişebilir. konu dallanmasın.fakat elimde 2 tane lambalı amfi var ve diyeceğim çok farklı şeyler.

o aiwa set aiwa değil ki. resmen sony. nerede eski aiwa msetleri. prima luna two herhalde seçerim.
quote:

Orjinalden alıntı: Dj_Hutnu!

Technics SA-AX6 5*100 + 1*100 W amplim var. Bu ampliyi Woofer cıkısı icin kullanıyorum. Trio KA-7100 model amplim var. Kendisi klasiktir 30 senelik bir ampli. bir de kenwood A-85 amplim var........
Simdi ben hem muzik yapıyorum, hem dinliyorum, ve cok yuksek seste dinliyorum. O yuzden ana istegim yuksek seste sesi bozmaması ve buna dayanıklı olması. Ancak temiz bir ses de istiyorum. Boyle bir model ararken kendime Cerwin-Wega E-715 begendim. Ancak dinleme fırsatım da olmadı, daha once de bu kadar yuksek Watajlı bir hoparlor almadıgım icin benim amplilerden herhangi biri bunu kaldırır mı bilemiyorum. RMS Watt degeri 400 Watt olarak geciyor. Bu durumda buna 200 Wattlık bir ampli gerekir gibime geliyor... Eger oyleyse bundan vazgecip, benim amplilere uygun bir cift hoparlor bakacagım. Ancak benim isteklerimi karsılayacak da bir model bulamadım. Yardım ederseniz cok sevinirim.

Şimdi dostum tek tek ele alalım diyoruz ama nereden tutsak?
technics sa-ax6 iyi amfidir. severim. diğer amplilerin hakkında pek bilgim yok.
sadece diyeceğim elinde ki amfilerinin çıkış, ohm değerleri, hoparlörlerinin değerlerini veririseniz daha doğru olur.
mesajda misal cerwinvega sanırım RMS400 watt vermesi zor. RMS i hoparlör 400watts distorsiyon öncesi verebiliyorsa da max. değerdedir en fazla 400watts peaktır.

amfi 200watt RMS cervin wega e-715 hoplatır.
önce değerleri tek tek alalım.

KING

3574 Mesaj
16 Ocak 2006; 17:47:15 

Teşekkürler cantan, bilgiler için.

402 Mesaj
16 Ocak 2006; 17:50:22 

ben bu hoperlör alma işinde son noktaya geldim yalnız birşey daha sorucağım BW602 mi daha iyi yoksa triangle Stella Es mi.bu arada ben pink floyd gibi müzikler dinlerim.hangi hoparlörle daha iyi sonuç alırım

1363 Mesaj
16 Ocak 2006; 23:05:30 

Nokianın N91 modelinde müzik özellklerinde Hi-Fi varlığından bahsedilmiş bunun anlamı ne olabilir ?

Teşşekkürler....

5668 Mesaj
17 Ocak 2006; 9:27:06 

pink floyd için klipsch daha uygun düşer. veya jbl, definitive technology vs.
b&w yada triangle düşünürseniz anladım kadarıyla rock müzik seviyorsunuz. hi-fi hoparlörler için rock müzik biraz tehlikelidir ve tastamam uygun düşmez. nedenleri uzun dijital harmonik müziğinden kayıt şekline kadar değişiyor.(kabul ediyorum garip cümle).
Sivil dostum estagfurullah paylaşalım sadece saygılar

KING

3671 Mesaj
17 Ocak 2006; 19:30:14 

Simdi... Soyle diyeyim, benim Sa-Ax 6 amplim dısında diger amplilerim cesitli hoparlorlerle uygun bir bicimde dolu. Ve kullandıgım bu malzemelerle max. performansı aldıgımdan eminim, zira bu sete 3 senedir sahibim, aklınıza gelebilecek bilimum kombinasyonu yaparak en uygununu buldum!! Benim Sa-ax6 amplim bosta su anda. Yani birtek woofer cıkısını kullanıyorum. Cerwin-Vegaları alınca woofer cıkısını da kullanmayı bırakacagım. Yani Cerwin-Vega hoparlorler ile Sa-AX6 yı kullanacagım. 100*4 luk bir ampli bu. Ve cok yuksek seslerde muzik dinliyorum, amplim acaba bu hoparlorleri kaldırır mı, kaldırmaz mı bilemiyorum.

Ampliler:
*Kenwood A-85 ----> Dolby prologic, 2*80W ampli.
*Trio KA-7100 4*80W ampli.
*Technics Sa-ax6 5*100W + 1*100W ampli.

Hoparlor:
*Kenwood S-9M 100W hoparlor 8ohm. (kitapcıkta max. 100W lık ampli ile kullanın diye yazıyor, muhtemelen nom. 150 W.)
*Kenwood Cm-5Es 40W surround hoparlor 8 ohm. (efekt hoparloru olarak kullanılmakta.)
*Acoustic Research AR25 100W hoparlor 8 ohm. (efekt hoparloru olarak kullanılmakta.)
*Koda 688 F hoparlor, 180W rms diyor, sıkıs tabii ki , woofer olarak kullanılıyor, seri baglılar, 6+6 =12 ohm. Cerwin-Vegalar gelince arabalara geri gidecekler.
* Gene 6 0hm'luk efekt hoparloru olarak kullandıgım kucuk bookshelf kodalar onlar icin de 80W deniyor. o da sıkıs muhtemelen.

Dedigim gibi Cerwin-Vega'yı alırsam, woofer olarak kullandıgım kodaları devreden cıkaracagım. Ancak 100W'lık ampli koca hoparlorleri beslemeye yeter mi bilemiyorum... Bir de Cerwin-Vegaların Bi-amplifying ozelligi var mı?

402 Mesaj
18 Ocak 2006; 0:51:39 

the cantan yorumun için çok teşekkürler

5668 Mesaj
18 Ocak 2006; 10:34:34 

quote:

Ampliler:
*Kenwood A-85 ----> Dolby prologic, 2*80W ampli.
*Trio KA-7100 4*80W ampli.
*Technics Sa-ax6 5*100W + 1*100W ampli.

amfilerin çıkış empedansı kaç?

Bu ifadeyi pek anlıyamadım. nom.150W ile kastın amfi mi? kenwood hop. tanımıyorum ama tahminim ona 100W lık amfi bağlarsan o kolon uçar. max. çıkışı 100watts olan kolona bağlamanı öneriyor. continious power output 100watts amfi bağlarsan geldi başına

quote:

*Koda 688 F hoparlor, 180W rms diyor, sıkıs tabii ki , woofer olarak kullanılıyor, seri baglılar, 6+6 =12 ohm. Cerwin-Vegalar gelince arabalara geri gidecekler.

sıkıs anlayamadık kusura bakma. Koda 688 seri bağlamışsın. Hoparlörleri seri bağlama.
cerwin-wega koda dan daha iyi. yolla ex688'i.

E-715 i şu an gördüğüm kadarıyla(yukarıda ki amfi sorusuna cevap) tüm amfilerine bağlayabilirsin. sorun teşkil etmez önemli olan hangi amfiden max. verimi alacağın. Technics sa-ax6'ı cerwin-vega e-715 rahatlıkla kaldırır ve sürer. amfileri içinde en iyi çalışanı sanırım technics olacak.%99.
bi-wiring soruyorsun sanırım. bu tip kolonlarda ben bi-wired bağlantı pek göremiyorum.
bi-amping için e-715 işe yarayabilir.
fakat halihazırda aktif crossover diğer parçalar(mono, stereo amfi hoparlörler vs.) olmadan cerwin-vega ile bi,wiring yada bi-amping yapman söz konusu değil. bu arada e-715 in manyetik koruması yok. crt tv yanına koyamazsın. gerçi LCD yada plazmada sorun olmaz.
vaktim yok ancak bakabildiğim kadarıyla e-715 bi-wiring bağlantı yok.
saygılar.

KING

3574 Mesaj
18 Ocak 2006; 13:09:37 

Yalnız bende şunu ilave etmek istiyorum,cerwin vega lar herkesin beğenisine göre değildir.Eğer dinleyip beğenmişliğiniz varsa ve o tarzı seviyorsanız mesele yok.cerwin vegalar genellikle club tarzı hoparlörlerdir,desibelleri oldukça yüksek ve sesleri serttir.Bu 715 modeli devasa bir şey tip olarak 102 desibel gibi müthiş bir değere sahip.Evde 102 desibelde ne kadar süre sabredip dinlenir orası biraz meçhul.Eğer çok şiddetli seslere alışık değilseniz 15 dakikadan sonra sizi rahatsız edeceği kesin.Baslarının gücüne bir çok speakerın yetişmesi mümkün değil ama desibelide çok yüksek olduğu için ses çok ön planda çıkar ve 2-3 kat alt ve üst komşularınızla ortaklaşa dinleyebilirsiniz aynı anda :) Bu sizin için sorun olmazsa mesele yok ve dinleyipte karar vermişseniz tercih sizindir.

5668 Mesaj
18 Ocak 2006; 14:46:40 

quote:

Yalnız bende şunu ilave etmek istiyorum,cerwin vega lar herkesin beğenisine göre değildir.Eğer dinleyip beğenmişliğiniz varsa ve o tarzı seviyorsanız mesele yok.cerwin vegalar genellikle club tarzı hoparlörlerdir,desibelleri oldukça yüksek ve sesleri serttir.Bu 715 modeli devasa bir şey tip olarak 102 desibel gibi müthiş bir değere sahip.Evde 102 desibelde ne kadar süre sabredip dinlenir orası biraz meçhul.Eğer çok şiddetli seslere alışık değilseniz 15 dakikadan sonra sizi rahatsız edeceği kesin.Baslarının gücüne bir çok speakerın yetişmesi mümkün değil ama desibelide çok yüksek olduğu için ses çok ön planda çıkar ve 2-3 kat alt ve üst komşularınızla ortaklaşa dinleyebilirsiniz aynı anda :) Bu sizin için sorun olmazsa mesele yok ve dinleyipte karar vermişseniz tercih sizindir.

elbette.
Ben de dinlenildiği varsayıyorum.
Teknik olarak ta adı geçen amfiler ve uyum olması itibari ile 102db. bu hop. amfi ile rahat rahat sürüleceğini söylüyorum. ev ortamında da kullananlar tanıdım.zati cerwin-wega ın bir kitlesi vardır bütyük amerikan ürünlerinden biridir.amerikalılar hep büyük yapar. japonlarda tam tersi. ve technics sa-ax6 ile kullanıldığında da yumuşacık ama bastan feragat edilmeyen bir ses alınabilceğini garanti söylüyorum.iddialı oldu ama idare edin.
saygılar sevgiler.

KING

132 Mesaj
18 Ocak 2006; 18:50:45 

Arkadaşlar Kenwood LST 9300 500Watt speaker KC992 ampli,KM992pre ampli(pre amli ne demek onu da bilmiyorum) hakkında bilgisi olan var mı. Bugün dinleme fırsatım oldu. Hoparlörler büyüleyici.Hem ses hem görünüm itibariyle.

Marantz,Kenwood,JBL,B&W,Quadral

3671 Mesaj
18 Ocak 2006; 19:44:39 

Bi-wiriring'i amplinin bi-wire cıkısı oldugu icin sormustum. Amplilerin hepsi 8 ohm. Kenwoodlar da Technics amplimde en ufak problem yasatmıyorlar. Sadece bass suruculeri samanla eskidigi icin, cok yuksek seslerde Deli basslarda problem yasatıyor hoparlore 100W'lık giris yapınca. Ayrıca Cerwin-Vegaları tam dediginiz amac icin kullanacagım. Bunun dısında diger muzikler icin Kenwood beni tatmin ediyor. Ben Cerwin-Vegaları Kodaları atmak, bass seslerini de temiz duymak, ve bass sesinin odada esit olarak dagılmasını saglamak (ve tabi kodaları arabalara koyarak arabalarda da guzel muzik dinlemek) amaclı alacagım. Sanırım isimi gorecekler... Bu aletleri Turkiye'de nerde bulabilirim? Bir fikrim olsun en azından, belki fiyatı cazip gelirse burdan da alabilirim. Ankara'dayım ama bazen istanbul'a da gidiyorum.

3574 Mesaj
19 Ocak 2006; 1:44:51 

quote:

Bu aletleri Turkiye'de nerde bulabilirim? Bir fikrim olsun en azından, belki fiyatı cazip gelirse burdan da alabilirim. Ankara'dayım ama bazen istanbul'a da gidiyorum.

cerwin vega

http://www.infomuzik.com/eseries.htm

5668 Mesaj
19 Ocak 2006; 11:23:35 

quote:

Bi-wiriring'i amplinin bi-wire cıkısı oldugu icin sormustum. Amplilerin hepsi 8 ohm. Kenwoodlar da Technics amplimde en ufak problem yasatmıyorlar. Sadece bass suruculeri samanla eskidigi icin, cok yuksek seslerde Deli basslarda problem yasatıyor hoparlore 100W'lık giris yapınca. Ayrıca Cerwin-Vegaları tam dediginiz amac icin kullanacagım. Bunun dısında diger muzikler icin Kenwood beni tatmin ediyor. Ben Cerwin-Vegaları Kodaları atmak, bass seslerini de temiz duymak, ve bass sesinin odada esit olarak dagılmasını saglamak (ve tabi kodaları arabalara koyarak arabalarda da guzel muzik dinlemek) amaclı alacagım. Sanırım isimi gorecekler... Bu aletleri Turkiye'de nerde bulabilirim? Bir fikrim olsun en azından, belki fiyatı cazip gelirse burdan da alabilirim. Ankara'dayım ama bazen istanbul'a da gidiyorum.

Dostum sen piyasa ya bir bak. cerwin-wega lar pek ucuz sayılmaz. e-715 bir dinle koda ya net, tavizsiz bir şekilde bu da ne dersin.
Technics sa-ax6 min. 6ohm biliyorum.

KING

8354 Mesaj
19 Ocak 2006; 17:09:27 

Cerwin Vegalar iyidir, güzeldir hoştur.Club-Pop için ideale yakındır.Ama beslemesi zor olur.Orta yada üst seviye anfi ister.Tam performansı hiç bir giriş modeli ile alamazsınız.(Yamaha rx-457, onkyo 502 ve türevleri)

Sayın sivil, JBL E-80 leri nereden ve ne kadara aldınız?

1642 Mesaj
19 Ocak 2006; 17:25:39 

quote:

Orjinalden alıntı: KillForYou!

Cerwin Vegalar iyidir, güzeldir hoştur.Club-Pop için ideale yakındır.Ama beslemesi zor olur.Orta yada üst seviye anfi ister.Tam performansı hiç bir giriş modeli ile alamazsınız.(Yamaha rx-457, onkyo 502 ve türevleri)

Birde CERVİN-VEGA'ların mid kalitesi iyi değil bildiğim kadarıyla,basları çok kuvvetli ama,okuduğum bir incelemede,bas performansı testteki tüm kolonlardan iyiydi ama mid kalitesinden iyi bahsetmemişlerdi
Hoşçakalın,saygılar...

3574 Mesaj
20 Ocak 2006; 0:21:54 

quote:

Sirkeci doğubanktan aldım.950 YTL Meksika malı.Çin mallarını biraz daha ucuza veriyorlardı.

5668 Mesaj
20 Ocak 2006; 11:33:19 

quote:

102db hoparlör ve empdans sorunu olmayan technics sa-ax7 rahat rahat sürer. yani bir 86db. hoparlör olsa mümkümdür performans kaybı ki 85db de de technics yine çalıştırır.

Bu arada midleri için görüş okudum yapılan değerlendirmelerin kıstası başka olabilir, üst değerlendirmeye tabi tutulmuş olabilir. bunu bilemezsek hakkında varacağımız kanaatin çok iyi olacağını bilemeyiz. e-715 bana kalsa jln northridge sersinden daha kaliteli öttürebilir.misal.

chef1119 dostum triangle kaliteli bir fransız markası. özelliklerini verdiğin hoparlörü bilmiyorum. baktığım kadarıyla bookself tipinde bir şey. herhalde. bu konuda diyeceğim piyasa araştırması yapmalısın. yani triangle aynı paraya 2 tane jbl e-90 alman bile işten değil. hoparlör özelliklerini vermişsin değerleri iyi gözüksede bu değerler hoparlörün potansiyeli hakkında ön bilgi veriyor.sonuç, netice ve değerlendirme(tabaitıyla insana) sana bağımlı. bu yüzden özellikler nötr olmaktan öteye geçemiyor. triangle kaliteli ve zevke hitap ettiğinden dinlemen gerekiyor. kaliteli al dostum dense iş o kadar ama bütçe, anlayış, zevk, amfi gibi kıstaslar öne çıkınca optimum veya uygun seçeneği bulmak size kalıyor. hoparlör hakkında bilgi verirseniz fiyat, model vs. yararlı olur.
saygılar.

KING

8354 Mesaj
20 Ocak 2006; 11:45:37 

Ben de backlerin bile tower tpi olması gerektiğini düşünüyorum.bookself ler pek tercihim değil.Arkadaşın da dediği gibi model ve fiyat bilgisi verirseniz daha kolay yardımcı oluruz.

5668 Mesaj
20 Ocak 2006; 11:56:39 

Dostum yanlış anlaşılma olmasın. tam da ondan bahsedecektim unuttum. bookself ten de iyi müzik dinlenir. aiwa msetinden çıkma raf tipi hop. vardı harika idi. mseti bakın.kaliteli idi.
buna üst markaların kef, triangle, dali, b&w, guadral, wharfedale raf tiplerini eklerseniz harika sonuçlar alırsınız. müzik için detay, sahne, dinamik. bas konusunda sıkıntı olsa stereo amfi ile pasif modda woofer sürersiniz enteger yapıda yine zevkli sonuç alırsınız.ben tavsiye ederim. öyle kullanıyorum zaman zaman sinema subwoofer'nı. harika da oluyor.
floorstandings(yer tipi) ise amfinin sürmesi nispeten daha zor ve ampli güçlü değilse müzik sinyalinden kaynaklanan hoparlörün yaratabileği kontrolsüzlüğü engelleyemeyebilir. zaten farketmeziniz.bir ara değinelim.
saygılar

KING

8354 Mesaj
20 Ocak 2006; 12:01:47 

Ben müzikte sub un gereksiz olduğunu, tek tarafa konulan sub un dengeyi bozduğunu düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KillForYou! -- 8 Şubat 2006 22:27:13 >

Uzaklaştırılmış
20 Ocak 2006; 12:37:14 

beyler bu b&w markasını istanbulda nerde bulabilirim bir hifi sistem kuracam ve bu b&w yer tipi ahşap hoparlörlerinin fiyatları ne civarda

6153 Mesaj
20 Ocak 2006; 12:54:11 

quote:

Orjinalden alıntı: @armagedon@

beyler bu b&w markasını istanbulda nerde bulabilirim bir hifi sistem kuracam ve bu b&w yer tipi ahşap hoparlörlerinin fiyatları ne civarda

selam dostum sanırım sen bose acustimass 15 alacaktın noldu aldınmı?? yoksa vazgeçip hi-fi sistemmi kurmak istiyorsun?? bu soruyu sorduğuna göre galiba hi-fi sistem kurucaksın neyse ben sorunu cevap vereyim.. istanbulda b&w ı beşiktaş'ta can hi-fi de bulabilirsin fiyatları 800 dolardan 5000dolara kadar çıkar ama senin ne amaçla kullanıcağına bağlı yani ne tür müzik dinlenecek veya sadece film içinmi?? ardesi ve telefon numarasını pm den yolladım

YOLDAN ÇEKİLİN MUTLAK GÜÇ GELİYOR!!!

5668 Mesaj
20 Ocak 2006; 13:04:40 

quote:

Ben müzikte sub un gereksiz olduğunu, tek tarafa konulan sub un dengeyi bozduğunu düşünüyorum.Sende şimdi çıkıp sub alt basları verir, kulağın ne taraftan geldiğini anlamaz deme, benim kulağım algılıyor kardeşim.

tabi ki. orası öyle de subwoofer ile yinede müzik dinlenir.
bir de şu açıdan bakalım iki subwoofer olsun ve iki adet yer tipi hoparlör ile subwoofer ı pasif modda çalıştırıp iyi netice alınır. sabbasın bu kullanımı mesela ''av amfi ile müzik daha iyi nasıl olur?''sorusuna binanen cevap olabilir; stereo için de öyle.buraya kadar sorun yok.

elzem ki subwoofer müziği bozuyor. ister istetemez.şunun şurasında kalite subwoofer dersen birden fiyatı 30000$ fırlayıverir.boşverelim. kalitesi zaten pahalı. Zaten iyi bir
stereo kombinasyon varsa sub'a ihtiyaç bırakmaz. seçenekleri değerlendiriyoruz. subwoofer istenirse müzikte rahatlıkla tamamlayıcı eleman olur.
sabas gereksiz olabilir ama bas sesinin yönü ile ilgimiz nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_cantan -- 10 Şubat 2006 14:40:57 >

KING

Uzaklaştırılmış
20 Ocak 2006; 13:07:09 

quote:

Orjinalden alıntı: venom800

selam dostum sanırım sen bose acustimass 15 alacaktın noldu aldınmı?? yoksa vazgeçip hi-fi sistemmi kurmak istiyorsun?? bu soruyu sorduğuna göre galiba hi-fi sistem kurucaksın neyse ben sorunu cevap vereyim.. istanbulda b&w ı beşiktaş'ta can hi-fi de bulabilirsin fiyatları 800 dolardan 5000dolara kadar çıkar ama senin ne amaçla kullanıcağına bağlı yani ne tür müzik dinlenecek veya sadece film içinmi?? ardesi ve telefon numarasını pm den yolladım

bose yi aldım bende arkadaşa kuracaz bende ona b&w met ettim ondan sordum sağol

6153 Mesaj
20 Ocak 2006; 13:19:58 

quote:

Orjinalden alıntı: @armagedon@

bose yi aldım bende arkadaşa kuracaz bende ona b&w met ettim ondan sordum sağol

hayırlı olsun güle güle kullan eee nası beğendinmi peki annat bakalım anfi olarak ne aldın??

Uzaklaştırılmış
20 Ocak 2006; 16:42:58 

marantz SR-6300 6.1 amfi aldım ses sistemi ile ilgili söylenecek tek kelime harika.bu kadar dolgun kaliteli güçlü hiç bir şekilde bozulmayan ses hiç duymamıştım amfimde çok kaliteli çıktı marantz ii markadır zaten artık hem sinema hemde güzel bir müzik sistemim oldu

8354 Mesaj
20 Ocak 2006; 17:08:39 

Güle güle eskitin.Hayırlı olsun.

Uzaklaştırılmış
20 Ocak 2006; 17:59:40 

sağol abi allah herkeze nasip etsin

6153 Mesaj
20 Ocak 2006; 19:09:34 

ooo ii anfi almılsın sistemde dehşet zaten ne diim güle güle kullan kardeşim

965 Mesaj
21 Ocak 2006; 2:24:25 

Arkadaşlar buradaki ürünlere ne dersiniz adamın feedback de muhteşem demek alıcısı var.....

http://stores.ebay.co.uk/Chinese-hifis

ps3 Konsol
yamaha bd30 bluray player
Yamaha ysp 4000 +Dali ikon subwoofer
sony 52 x3500 Lcd Tv

965 Mesaj
26 Ocak 2006; 3:37:50 

NEDİR BU (HI-FI) DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR !!!!!!!

Bence okumanızda sonsuz yarar var......

"HI-FI nin türkçe karşılığı yüksek sadakat yani kalite anlamındadır. uzantısı (HIGH-FIDELİTY) dir. hıgh yüksek,fidelity ise sadakt,kalite anlamındadır.

İngilizce High-Fidelity (Yüksek Sadakat) kelimelerinin kısaltması olan HI-FI, hatalı kullanımı nedeniyle, günümüzde gerçek anlamını yitirmektedir. Alman DIN 45500 standardına göre saptanan standard değerler ile HI-FI, insan kulağına gerçeğine en yakın biçimde ses ve müziğin ulaştırılması amacına yönelikdir. Öte yandan %0,01 Harmonik Distorsiyon ve 500kHz'e kadar çıkan üst frekans sınırı gibi teknik başarıların uygulanmasıyla da gereksiz bir şekilde abartılmaktadır. Halbuki, insan kulağı %1'lik Harmonik Distorsiyonu ve 16kHz'den yukarı sesleri algılayamadığından, yukarıda belirtilen özellikler tümüyle özenti ve lüksten öte bir anlam taşımamaktadır.
Amerikan standartları, elektronik cihaz yapımcılarının isteklerine uygun olarak düzenlendiklerinden, yapımcıların isteklerinden çok kullanıcılara önem veren Alman DIN standartları HI-FI kavramının kötüye kullanılmasına bir engel oluşturmaktadır. Bunlara rağmen, standartlar ile, günümüz teknolojisi sayesinde ulaşılan yüksek kalite arasında oldukça büyük farklılıklar vardır ve yapımcıların ortaya attıkları bu ileri düzeydeki teknik özellikler tüketimi körüklemek amacıyla kötüye kullanılmaktadır.
Örneğin, DIN standartlarına göre bir mikrofon 250Hz-8kHz band aralığında < %1, bir amplifikatör (kuvvetlendirici) 40Hz-12,5kHz aralığında <%1 ve bir hoparlör 250Hz-1 kHz aralığında %3 ile 2kHz'den yukarıda %1 Harmonik Distorsiyon içere bileceği belirtilmiştir. Buna göre %0,01'lik bir Harmonik Distorsiyonun ne derece lüks olduğu görülmektedir.
Amplifikatörün, HI-FI bir sistemin kalbi olarak kabul edilmesi doğaldır. Ancak bu sistemin çalıştırdığı hoparlörler, eğer %10'luk bir Harmonik Distorsiyon oluşturuyorsa, amplifikatörün kendi harmonik distorsiyonunun %1 hatta %0,01 kadar olması tümüyle anlamsız kalır. Teyp, pikap, hoparlörler ve insan kulağı 12 ya da l6kHz'de ümitsiz çabalar göstermeye başlamışken, amplifikatörün frekans karakteristiğinin 100kHz'e kadar düzgün olmasının ne anlamı kalır ? Ayrıca, bu derece geniş bir frekans bandı, yüksek frekanslı osilasyonlara da neden olabileceğinden, anlamsızlığının yanı sıra olumsuzluğu da söz konusudur.
Hatta, bu tür birçok amplifikatör radyo yayınlarını da alabildiğinden, sevimsiz sonuçlara da neden olabilmektedir. Bu durumu önlemek için, yüksek frekansları yok edecek şekilde kondansatörler devreye eklenecektir. Öte yandan, 20kHz'lik bir kare dalganın, şekli bozulmadan iletilmesi için, amplifikatörün geniş bir frekans aralığına sahip olması fikri çok yaygındır. Osiloskopla yapılan böyle bir gösteri çok etkileyicidir ve amplifikatörün kalitesinden şüphe edilemez. Ama ne yazık ki hoparlörler kare dalgayı sinüse çevirirler. Ayrıca eğer hoparlör kare dalgayı verebilseydi bile insan kulağı yalnızca bunun ana tonunu yani 20kHz'lik sinüs dalgasını algılayabilirdi.
Sıçrama etkisi ya da sıçrama karakteristiğinin (Transient-Responce) düzgün olması için, 100 kHz'lik bir band genişliğinin gerekli olduğu söylenir. Transient-Responce bir işaretin tepe noktasının izlenmesi için geçen süredir. Fakat hoparlör(erin tümü, bir tepe noktasından diğer tepe noktasına geçebilmek için en kötü amplifikatörden daha uzun bir süreye gerek gösterirler.
Amplifikatörlerin frekans karakteristiğini 30Hz'in altında doğrusal (linear) tutma çabası da çok gereksiz bir uğraşıdır. Çünkü hoparlörden, bu kadar alçak frekanstı bir sesi, kulakta yeterli bir etki uyandırabilecek şekilde elde etmek, maliyeti frekans düşmesinin karesi ile doğru orantılı alarak yükselttiğinden, fiyatı hemen hemen ödenemeyecek kadar büyük bir iştir.
Frekans alt sınırını 30Hz'den 25Hz'e indirmenin maliyeti, bir amplifikatör için yalnızca gerekli büyüklükte bir çıkış kondansatörünün fiyatına eşit olmasına rağmen, aynı sonucu hoparlörde de elde etmek, küçük bir servet harcamakla gerçek(eştirilebilir.
Ayrıca, böyle düşük tonlu sesleri 50m3 hacimli bir oturma odasında elde etmek için boşuna uğraşmamanızı da öneririz. Örneğin, bir piyanonun alt oktavlarını gerçeğe yakın olarak dinlemek için, 60Hz'lik bir frekans alt sınırının çok yetersiz olduğunu kabul ediyoruz ama, küçük bir odada piyanonun kendi orijinal sesleri bile gereği gibi çıkmaz. Elektronikçilerin pek bilmediği bazı akustik kurallar vardır. Elektronikçilerin müthiş başarılar diye sundukları karakteristikleri, akustikten anlayanlar, yalnızca acımsar bir küçümseme ile karşılarlar.
Hoparlörlerden çıkan seslerle, odada oluşan duran dalgalar, en düşük değerli frekansların, duvar yakınlarında en kuvvetli olarak oluşmasına neden olurlar. Bir hoparlörü, odanın bir köşesine koyar ve siz de odanın diğer köşesinde dinlerseniz 6dB kadar bir kazanç elde edersiniz...
Pratikte çok basit bir hesaplama yapılabilir. 900 sayısı, dinleme yapılan odanın girinti ve çıkıntıları dikkate alınmaksızın en uzun kenarının boyuna bölünerek, bu odada dinlenebilecek en düşük ses frekansı bulunabilir. Bu hesap şekline göre, örneğin, 18m uzunluğundaki bir salonda 50Hz'in altındaki frekanslar, ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın, salonun kendisi tarafından yok edildiğinden, dinlenemez.
7m uzunluğundaki bir odada ise, karakteristik 130Hz'de düşmeye başlar. Doğal olarak, bundan başka etkenler de frekansa etki ederler ama, ne olursa olsun, bu büyüklükteki oda ve salonlarda 40Hz'in altındaki sesleri elde etmeye uğraşmak, sorumsuzluğun ta kendisidir. Böyle ortamlarda DIN standartlarındaki -3dB düşme ile 30Hz'i gerçekleştirmeye çalışmak da boşuna çabadır.
Düşük frekansların ölçüldüğü akustik ölçüm odaları, duran dalgaların oluşmaması için, duvarları birbirlerine hiç bir şekilde paralel olmayacak biçimde yapıl maktadır. Böylece, ölçüm duyarlığı yükseltilmiş olmaktadır. Normal oturma odalarında da, mobilya ve dolapların böyle bir etkisi olmaktadır fakat, duvarlar gene de birbirlerine paraleldir.
Hoparlörlerin yerini iyi seçerek, daha farkiı bir düzen gerçekleştirilebilir. Philips laboratuarlarında yapılan ölçümlerde, iplerle tavandan sarkrtılarak serbest asılı ho parlörlere göre, yere konulan bir hoparlörden 3dB kazanç elde edildiği görülmüştür. Aynı hoparlör sistemi duvara konulduğunda 3dB daha kazanç sağlanmıştır. Hoparlör bir köşede yere konulduğunda ise elde edilen kazanç, tavandan sarkıtılarak serbest asılan hoparlöre göre 9dB dir.
Yukarıdaki sonuca göre, hopariör satın alacak okurlarımızın, kendilerine din letilen hoparlörlerden pahalısının köşede ve diğerinin ise yerde olmamasına dikkat etmelerini öneririz. Belki pahalı hoparlörün düşük ferkans verimi daha iyidir ama, bu yerleştirme düzeninde 6d8'lik bir aldatmaca vardır.
Bütün bu yukarıda anlattıklarımızın ışığıında aşağııdakl önerlleri ııerebiliriz:
Kafanızı boş fikirterden temizleyin ve şu gerçekleri unutmayın, 100-200kHz'e kadar yükselen bir üst frekans sınırı saçmadır ve saçma olduğu kadar zararlı da olabilir. 40Hz'in altındaki frekansları bir oturma odasında elde etme olanağı yoktur. Aslında dikkatinizi gereğinden daha iyi olan teyp, pikap ve amplifikatörden, üvey evlat muamelesi gören hoparlörlere çevirin. Kötü bir sistem ile çok iyi bir hoparlör, günümüzde genellikle yapıldığı gibi, bunun tersinden daha iyidir. Alçak ses frekanslarını elde etmek için kendinize daha büyük bir ev ve salon arayın ya da hiç değilse odanızın en uygun yerlerine koyun.
Bütün bunlardan başka size iyi bir öneride daha bulunabiliriz: Bir transistörlü radyo ya da bir kasetli teybin amplifikatörünü alın. İçerisindeki hoparlör yerine aynı empedansta olmak üzere daha iyi ve kaliteli bir hoparlöre bağlayın. Bu sistemle, bir HI-FI sisteminin verdiği ses arasındaki küçük fark, bu önerimizin nedenini açıklamaya yetecektir sanırız.
Öte yandan, bir amplifikatörün gücü ile kalitesi arasında gerçekte hiç bir kıağıntı bulunmamaktadır. Fakat alçak çıkış gücü olan amplifikatörler, çoğu kez ucuzlukları nedeniyle çok kaliteli olarak yapılmadıklarından gücü yüksek olanların daha kaliteli oldukları inancı yerleşmiştir.
Günümüzde, çok yüksek güçlü amplifikatörler kadar iyi ve distorsiyonsuz ses veren düşük çıkış gücüne sahip amplifikatörler yapılmaktadır.
Sizlere hatırlatmamız gereken diğer bir noktada, profesyonel cihazların çoğunun, ev tipi cihazlardan üstün olmadıktarıdır. Hatta çoğu ev tipi cihazlar profesyonel cihazlardan daha kalitelidirler.
Ancak aradaki en önemli ayrıcalık, profesyonel 'cihazların daha sağlam yapılı olmaları ve kolay kolay arıza yapmıyacak nitelikte bulunmalarıdır. Böylece, ev tipi cihazlar bir kaç yılda bozulup kullanılamaz duruma gelmelerine karşın, profesyonel cihazlar uzun yıllar güvenle çalışabilmektedir."

http://www.eproje.com/m...ws&file=article&sid=382 , alıntıdır.........

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zoozfire -- 26 Ocak 2006 18:12:07 >

ps3 Konsol
yamaha bd30 bluray player
Yamaha ysp 4000 +Dali ikon subwoofer
sony 52 x3500 Lcd Tv

626 Mesaj
26 Ocak 2006; 11:33:51 

ewt oldukça yardımcı oldu

® ╚ ZigBog ╝®

1 Mesaj
28 Ocak 2006; 23:02:21 

herkese Merhaba,

Foruma yeni katildim. Daha cok klasik muzik dinlemek icin bir stereo sistem kurmayi dusunuyorum. sistemler hakkinda pek bilgim olmadigi icin internette biraz arastirdim ama isin icinden cikmak oldukca zor. Bu nedenle bilgisi olanlardan mumkunse yorum rica ediyorum.

Amfi olarak, ayirabilecegim butceye uygun buldugum asagidaki secenekler hakkinda bazi yorumlar okudum:

1) Marantz PM-6010 OSE
2) Marantz PM-7000
3) Marantz PM7200
4) NAD C 350
5)ROTEL RA-970BX

Bunlardan hangisi acaba kalsik muzik icin en uygundur. Ya da bu fiyat seviyesinde baska bir anfi onerirmisiniz?

Hoparlor olarak Klipsch Heresy II ve Klipsch KG4 hakkinda bilgisi olan var mi? Bunlar yukardaki anfilerle uyum gosterir mi ve klasik muzik icin kaliteli ve uygun bi ses elde edebilirmiyim? Ayrica Klipsch disinda klasik muzik icin uygun olabilecek ayni ayarda baska hangi markalar olabilir.

Son olarak da sistemi tamamlayacak kaliteli bir cd playera ihtiyacim olacak.

Sonuc olarak uyum acisindan, klasik muzik dinlerken bana en uygun sesi verebilecek sistem hakkinda goruslerinize siddetle ihtiyacim var.

Bir de Amerikadan getirilen sistemlerin burada calismasinda bir sorun olup olamayacagi hakkinda bilgi sahibi olan var mi?

simdiden tesekkurler...

Oncu

191 Mesaj
29 Ocak 2006; 1:12:26 

dayımın diskosundaki ses sistemi 6 sene önce 30 milyardı çalındı:((

öyle 5+1 10+1 değil bunlar harbi sistemler

220 volt güç giriş kablosu bile nerdeyse bileğim kadar kalın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stake -- 29 Ocak 2006 1:13:13 >

bir anda değişen hayatın iyisinede kötüsünede...

8354 Mesaj
6 Şubat 2006; 13:13:44 

Rotel Ra 970 in fiyatı nedir?

3 Mesaj
7 Şubat 2006; 10:18:58 

Arkadaşlar, ben hem müzik hemde film izlemek için bir sistem kurmayı düşünüyorum. Bunun içinde aşağıdaki sistemi değerlendirmelerinize sunuyorum. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler...

A/V RECEIVER.......NAD T753
SPEAKER...............wharfedale cr-40, wharfedale cr-20, subwoofer powercub10
DVD PLAYER, DIVX,CD, MP3 player tek bir cihaz içinde olmasını tercih ederim. Yukarıdaki sisteme uygun ne seçmeliyim. Ayrıca Receiver ve Speakerlarla ilgili yorumlarınızı tekrar rica ediyorum. Sevgi ve Saygılarımla,

8354 Mesaj
7 Şubat 2006; 11:57:04 

Hepsi iyi bileşenler.DivX player olarakta SACD desteğide bulunan Philips 720 sa yı öneriyorum.Anfi ve hoparlör seçiminiz çok çok iyi.Bizim size önereceklerimizle gelmişsiniz zaten.Belki sub olarak powecub10 yerine 12 tercih edilebilir.Aradaki fiyat farkı çok değilse tabi.

66 Mesaj
8 Şubat 2006; 14:01:08 

ben Rega Brio stereo amfi ve R1 hoperlorler aldım. Sizce nasıl? Birde pioneer dvd plyer i cdp olarak kullanıyorum. İyi bir cdp alsam Rotel, Nad v.s. çok farkerder mi acaba? Daha önce Megaworkslerim vardı. Arada acayip fark var. Bence Audigy ZS+megaworks ikilisi müziği olumsuz yönde bozuyorlar.

8354 Mesaj
8 Şubat 2006; 14:06:05 

Aldıkların için fazla birşey söyleyemeyiz.Alınan, alınmıştır.Güle güle kullan.İyi bir anfi.

1000 ytl nin altındaki cdp ler dvd playerdan çokda farklı ses vermez.Ama illaki bir cdp alacam diyosan öneride bulunabiliriz.

Edit: Megaworks gibi multimedya sistemler müzik amaçlı üretilmiş sistemler değildir.HT ağırlıklı sistemlerdir.Elbette arada fark var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KillForYou! -- 8 Şubat 2006 14:08:03 >

525 Mesaj
8 Şubat 2006; 21:47:32 

Focal'in ev sistemlerini tr de satan var mı? özellikle Utopia serisi çok dikkat çekici!

8354 Mesaj
8 Şubat 2006; 21:52:07 

Eğer almayı düşünüyorsan satanı buluruz.

525 Mesaj
8 Şubat 2006; 21:55:47 

şu an için sadece hayal edebilirim. İlgimi çeken Grand Utopia Be serisi yurtdışı fiyatı 80.000$ imiş de :D
ben arabamda focal kullanıorum,verdiğin parayı kesinlikle hakkediyor, ev sistemlerini düşünemiorum bile. Ancak satan biyer varsa gidip bi dinlemek isterim, alt serileri çok daha makul fiyattadır

8354 Mesaj
8 Şubat 2006; 21:58:31 

Eğer Türkiye'de varsa Beşiktaş'ta Can Hi-Fi satar.Eğer satmıyolarsa(ki benim bildiğim satmıyorlar) satın alacağın zaman yurt dışından getirtirler.Bi kaç arkadaşım yurt dışından Can Hi-Fi aracılığı ile Hoparlör ve cdp getirtmişti.