Araç Şase No. ile Ruhsat Şase No. FARKLI... Hiç yoktan 110 TL Masraf!!! Gelde Sinir
79 Cevap31362 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

2147 Mesaj
13 Nisan 2010; 18:33:47 

Arkdaşlar şu an kızgınlıkla eve geldim, bu konuyu açıyorum...

Aracımız için TÜV TÜRK'den muayene sırası aldık,

Ancak konu başlığında da belirtildiği gibi Araç üzeri Şase Numarası ile Ruhsata işli olan şase numarasında SIFIR - O(harf) uyuşmazlığı var...

TÜV TÜRK deki yetkili bu şartlada aracın muayeneyi geçemeyeceğini belirtti...

Peki ne olacak dedik? Trafik şube müdürlüğüne gidip 110 TL + evrak işlem parasına mukabil yeni bir ruhsat çıkartılacakmış...

Yazık günah değil mi? Neden şimdi suçlu biz oluyoruz...

0

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metinardicli -- 13 Nisan 2010; 19:48:11 >

3106 Mesaj
13 Nisan 2010; 18:52:46 

TÜV'e giden bütün Opel sahiplerinin başı ağrıyacak bu konuda. Çünkü ruhsatta WOLO yazarken, araçların şase numaraları W0L0 şeklinde...

J.F.I.P. (37°23'44.58"N - 27°12'49.71"E)

3450 Mesaj
13 Nisan 2010; 19:22:28 

Az önce 2001 model ilk ve tek sahibi olduğum Focus aracımın ruhsatını yeniledim. Trafikte sinir oldum çünkü TUV muayene kartındaki şasi no su ile ruhsat şasi nosu tutmuyormuş. Araç memleketimin plakasını taşıdığı için oraya sakınca sorgulaması gönderdiler. Normalde 1-2 günde gelen sorgulama sonucunu ben memleketteki polis müdürlüğüne telefon ederek 10 dakikada hallettim. 2 gündür git gel yapıyorlardı bugün yeni plakayı ve ruhsatı aldım ama saat 1730a plakanın mührü yetişmedi. Öyle taktım arabaya yarına gidip onu da mühürleteceğim..Güya takipciye verdik halletsin diye ama ben 2 gündür kaç kere gittim yarın bir kere daha gideceğim.. Allah normal vatandaşa sabır versin araç tescilde çalışan polisler o kadar kabalar ki anlatılacak gibi değil..

2011 PASSAT VARIANT COMFORTLINE, 1.4 TSI+DSG, KAŞMİR KAHVERENGİ, PANOROMİK CAM TAVAN
2008 HONDA JAZZ, ELITE CVT, SİYAH

2147 Mesaj
13 Nisan 2010; 19:46:37 

quote:

Orijinalden alıntı: BaRiS

TÜV'e giden bütün Opel sahiplerinin başı ağrıyacak bu konuda. Çünkü ruhsatta WOLO yazarken, araçların şase numaraları W0L0 şeklinde...

Benim aracım Ford Focus 2007 Sedan ancak ben olayın maddi noktasına takıldım...

110 TL + Evrak ücreti gerçekten çok pahalı...

1461 Mesaj
13 Nisan 2010; 21:06:03 

Babalara geldik, WOLO yazıyor benim ruhsatta.

20 senelik Hacı Kartaldan sonra, birde 1 yaşındaki arabanın ruhsatını değiştireceğiz.

Elalarını elelarını, ALLAH VERSİN BELALARINI.

791 Mesaj
13 Nisan 2010; 21:31:55 

Benim aracım benzinliyken dizel yazmışlardı. Hemen gittim silip düzelttiler ekstra bir ücret almadılar. Sizinkindede o şekilde yapılamazmıydı?

Mitsubishi Club Turkey | www.mitsubishiclubturkey.com

6179 Mesaj
13 Nisan 2010; 21:40:40 

Ben de baktım şimdi benimkini doğru yazmışlar, WF04... diye gidiyor.

Bu arada ben diğer aracımız olan corsa vanı WOLO ile geçirdim muayeneden onu anlamadılar, şansınızı deneyin derim.

2012 Tiguan 1.4 TSI BMT S&S
2012 Polo 1.6 TDI Comfortline

2147 Mesaj
14 Nisan 2010; 15:02:42 

Arkaşlar konuyu güncel tutmayı planlıyorum;

Az önce trafik şube müdürlüğü-Bursa dan geldim, ordaki görevli memur bu tip ufak şeyler için ruhsat değişimine gerek olmadığını söylerek istenen işlemi yerine getirmedi...

ayrıca LPG sızdırmazlık testi sonucu oradaki görevli aracın önüne ve arkdasına bana verdiği eşşek kadar kocaman bir LPG stick'ini yapıştırmamı söyledi..

yapıştırmak gerekli midir?

Haftaya salı günü muayene günü sonuçları burada paylaşacağım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metinardicli -- 14 Nisan 2010; 15:03:25 >

716 Mesaj
14 Nisan 2010; 16:13:14 

quote:

Orijinalden alıntı: metinardicli

Az önce trafik şube müdürlüğü-Bursa dan geldim, ordaki görevli memur bu tip ufak şeyler için ruhsat değişimine gerek olmadığını söylerek istenen işlemi yerine getirmedi...

Eşimin aracının ruhsatını çıkartması işini tanıdığım bir takipçiye vermiştim.
Ruhsat geldiğinde kontrol ederken şasi numarasındaki iki harfin yer değiştirilerek yanlış yazıldığını gördüm. Ertesi sabah tekrar takipçiye giderek bunun düzeltilmesini istedim.
Tam üç gün oradaki polisin "olmaz öyle şey, şasi numarası hatalıdır" diye itiraz ettiğini öğrenip noter satış belgesi ve eski ruhsatı da beyefendiye gönderdikten sonra keyfi olmuş ve aracın dosyasını çıkarmış ve kendi hatasını görmüş.
Aynı belge üzerinde gerekli düzeltme yapıldı. Bu düzeltmenin sorun çıkarmayacağı söylendi ama burası Türkiye, belli mi olur?

XC70 D5 AWD
XC90 T6 AWD

"Good judgment comes from experience,
and experience comes from bad judgment."
Fred Brooks

953 Mesaj
14 Nisan 2010; 16:22:07 

Yapıştırmana gerek yok sanırım.1 ay olmadı, sızdırmazlık raporu aldım ve muayeneye direk gittim, birseyde yapıştırmadım.Hafif kusur saydılar, yani problem yok...

Ama yine de sen yanında taşı, kıllık yaparlarsa muayene de, yapıştırırsın yüzlerine

quote:

ayrıca LPG sızdırmazlık testi sonucu oradaki görevli aracın önüne ve arkdasına bana verdiği eşşek kadar kocaman bir LPG stick'ini yapıştırmamı söyledi..

yapıştırmak gerekli midir?

Haftaya salı günü muayene günü sonuçları burada paylaşacağım...

Laguna III 2.0T Privilige Business Paket, İyot mavi, Prins lpg
Memleket : Antalya

2 Mesaj
14 Nisan 2010; 18:35:11 

TAM BENİM OLAYIM LÜTFEN İYİ OKUYUN LÜTFEN

tarih 18/03/2010 arabamı arkadaşa verdim git muaynesini yap diye bahçelievlerde oturuyorum arabada gaz var mecburen kumburgaza gitti araba sızdırmazlık aldı sonra direk silivri tüv türke bana bi telefon arkadaşımdan kardeşim şase nosunun içinde yazan ..............1... diyelim ki ı yazılmış 2 sene önceki ruhsatta ben telde tabi ben ne yapim yazan polis dedim herneyse araba geri geldi tabi trafik tescil bostancıda bostancııııı muayne silivriydi 130 km yol trafikteki memura söyledim tamam dedi düzeltti verdi gittik tuv türke olmaz böyle beyefendi dediler ruhsatta silinti kazıntı düzeltme olmaz ek 1 doldurttular mecbur memurla görüştüm o olmadı müdürüyle görüştüm o olmadı tüvtürk merkezi aradılar yani olmadı mecbur ruhsatı yeniledik 110 tl sıkışmış benim verdiğim ek 1 de doğruymuş memur yanlış yazmış komsere çıktım trafiğin amirine yapacak bişey yok dedi seve seve ödettiler hakkı mı savunduğumamı efendiliğimemi bilmiyorum tek kıyakları aynı gün ruhsatı aldım memura kalsa o gün başvuruyu almayacaklar ertesi gün erkenden başvuru yapıp bir hafta sonra alacaktım ruhsatı herneyse emniyet müdürlüğüne ve iç işleri bakanlığına yazı yazdım sizdende ricam 15 dakika bilemediniz 30 dk nızı alır madur herkes bişeyler yapsın en azından dilekçe yazalım artık ne yapalım bi kere başımıza geldi demeyelim hakkımızı savunmanın mücadelesini verelim düşünün memur yanlış işlemi hem parama hem zamanıma mal oldu hemde sinirlerim laçka oldu o memurlarla uğraşmak aman allahım şimdi ruhsatı düzeltilen yani silerek düzeltilen arkadaşa bi soru arabanla uzak bi yere gittin memur çevirdi ehliyet ruhsat ruhsatta kazıntı var memurda kıl arkadaşım ruhsat sahte olabilir usulsüz dedi ne yapacaksın

2147 Mesaj
14 Nisan 2010; 18:51:40 

quote:

Orijinalden alıntı: tercan82

tarih 18/03/2010 arabamı arkadaşa verdim git muaynesini yap diye bahçelievlerde oturuyorum arabada gaz var mecburen kumburgaza gitti araba sızdırmazlık aldı sonra direk silivri tüv türke bana bi telefon arkadaşımdan kardeşim şase nosunun içinde yazan ..............1... diyelim ki ı yazılmış 2 sene önceki ruhsatta ben telde tabi ben ne yapim yazan polis dedim herneyse araba geri geldi tabi trafik tescil bostancıda bostancııııı muayne silivriydi 130 km yol trafikteki memura söyledim tamam dedi düzeltti verdi gittik tuv türke olmaz böyle beyefendi dediler ruhsatta silinti kazıntı düzeltme olmaz ek 1 doldurttular mecbur memurla görüştüm o olmadı müdürüyle görüştüm o olmadı tüvtürk merkezi aradılar yani olmadı mecbur ruhsatı yeniledik 110 tl sıkışmış benim verdiğim ek 1 de doğruymuş memur yanlış yazmış komsere çıktım trafiğin amirine yapacak bişey yok dedi seve seve ödettiler hakkı mı savunduğumamı efendiliğimemi bilmiyorum tek kıyakları aynı gün ruhsatı aldım memura kalsa o gün başvuruyu almayacaklar ertesi gün erkenden başvuru yapıp bir hafta sonra alacaktım ruhsatı herneyse emniyet müdürlüğüne ve iç işleri bakanlığına yazı yazdım sizdende ricam 15 dakika bilemediniz 30 dk nızı alır madur herkes bişeyler yapsın en azından dilekçe yazalım artık ne yapalım bi kere başımıza geldi demeyelim hakkımızı savunmanın mücadelesini verelim düşünün memur yanlış işlemi hem parama hem zamanıma mal oldu hemde sinirlerim laçka oldu o memurlarla uğraşmak aman allahım şimdi ruhsatı düzeltilen yani silerek düzeltilen arkadaşa bi soru arabanla uzak bi yere gittin memur çevirdi ehliyet ruhsat ruhsatta kazıntı var memurda kıl arkadaşım ruhsat sahte olabilir usulsüz dedi ne yapacaksın

temas ettiğiniz nokta doğru;

Ruhsatı düzeltilen yani silerek düzeltilen arkadaşa bi soru arabanla uzak bi yere gittin memur çevirdi...

Ehliyet ruhsat ruhsatta kazıntı var memurda kıl arkadaşım ruhsat sahte olabilir usulsüz dedi ne yapacaksın???

2147 Mesaj
20 Nisan 2010; 17:45:33 

20/04/2010

Arkadaşlar bugün aracımı TÜV'e götürdüm, ve konuda bahsi geçen hatadan dolayı her hangi bir problem yaşamadık...

Sanırsam adamın gözünden kaçtı, çünkü bir ara içeri gitti geldi 2 kez, dedim işte filmin koptuğu yere geldik... neyseki sorun olmadı...

76 Mesaj
22 Nisan 2010; 3:09:13 

aynı sorun benim araçtada var

ruhsatta ZAR937 yazıyor
şasede ZAR932 yazıyor

bunu düzelttirmek için ne yapmak lazım acaba

toplam maliyeti ne olur acaba ?
aracı satın aldıgım kişi ödeyecekte bu ücreti o açıdan bilmek istiyorum

suzuki grand vitara 1.9 ddis

2147 Mesaj
23 Nisan 2010; 22:34:03 

quote:

Orijinalden alıntı: kentslim

aynı sorun benim araçtada var

ruhsatta ZAR937 yazıyor
şasede ZAR932 yazıyor

bunu düzelttirmek için ne yapmak lazım acaba

toplam maliyeti ne olur acaba ?
aracı satın aldıgım kişi ödeyecekte bu ücreti o açıdan bilmek istiyorum

sıfırdan bir ruhsat çıkartılacak , bu da üstte denildiği gibi 110 TL ye mal olur...

3940 Mesaj
23 Nisan 2010; 22:41:35 

quote:

Ordaki polis memuru başından sağmış seni.Ne demek ufak bir sorun.Aracın çalınsa ne olacak Allah Korusun.Şase numarası aracın sahipliğini belirler.Ayrıca ruhsat doldururken trafik tescilden kaynaklı bir hata varsa size yeniden bir ruhsat vermek zorundalar.Yani ücretsiz olarak ruhsatı yenilemek zorundalar.Kendi tamimleri var Emniyet Genel Müdürlüğünün.Eğer böyle birşey yok derlerse ki kesin derler TÜV e gittiğinizde oradaki memurdan bu yazıyı isteyin.Zaten bu tescildekiler kadar ben bilirm havasında olan kişiler yok

493 Mesaj
23 Nisan 2010; 22:47:13 

bizim komşunun opeldede çıktı ve aldığı yeri aradı ruhsatı getirin biz hallederiz demişlerdi ve hallettiler parada almadılar diye biliyorum.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK (1881-193∞)

3940 Mesaj
23 Nisan 2010; 22:47:26 

quote:

Orijinalden alıntı: tercan82

Hocam dilekçelik birşey yok,zaten böyle bir kanun var.Kesinlikle ruhsatlar üzerinde silinti kazıntı yapılamaz.Ayrıca ruhsat emniyetten kaynaklı olarak yanlış doldurulursa tescil bunu ÜCRETSİZ olarak yenilemek zorunda.Kendi iç yazışmaları var.Elimde değil şu anda,en yakın TÜV istasyonuna uğrayın size bu emniyetin yazısını verirler.
Tescildeki memurların işine gelmiyor,çünkü hata yaptıkları yani işlerini düzgün yapmadıkları amirleri tarafından ortaya çıkacak.Ondan EGM nin bu emrini hasır altı ediyorlar.

246 Mesaj
19 Haziran 2010; 20:24:12 

arkadalar bende 16.06.2010 da bi araba aldım. 16 plaka bir araç. noter satısı yapıldı plaka değişecek denildi bütün harçlarını (tescil trafik belge ücreti) odedim. aracın muayanesi 2012 yılına kadar devam ediyor.

son anda bişey farkeetimi, eski ruhsaatta sasi no bir karekter fazla, araya alakasız bir rakam yazılmış. tüvün kagıdında temiz kagıdında doğru yazılmış ama ruhsat yanlış, dolayısıyla noter satış kagıdıda yanlış olana göre düzenlenmiş oldu.

pazartesi plaka için başvuracam ben söylemesem yanlışı devam ettirecekler. söylesem başıma işmi acarım ne olur bilemiyorum. bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Gaziemir/İZMİR...

2147 Mesaj
20 Haziran 2010; 21:10:31 

quote:

Orijinalden alıntı: isik_eren

arkadalar bende 16.06.2010 da bi araba aldım. 16 plaka bir araç. noter satısı yapıldı plaka değişecek denildi bütün harçlarını (tescil trafik belge ücreti) odedim. aracın muayanesi 2012 yılına kadar devam ediyor.

son anda bişey farkeetimi, eski ruhsaatta sasi no bir karekter fazla, araya alakasız bir rakam yazılmış. tüvün kagıdında temiz kagıdında doğru yazılmış ama ruhsat yanlış, dolayısıyla noter satış kagıdıda yanlış olana göre düzenlenmiş oldu.

pazartesi plaka için başvuracam ben söylemesem yanlışı devam ettirecekler. söylesem başıma işmi acarım ne olur bilemiyorum. bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

bence herşey oradaki görevli memurun o günki sinir-psikoloji durumuna bağlı.. kesin yargı zor...

737 Mesaj
28 Haziran 2010; 18:43:07 

Aynı durum benim de başımda.Ana ruhsatta,tüv belgesinde ,trafik sigortasında ve arabada şasi no wv2 ile başlarken,Motorlu araç trafik belgesinde wv1 ile başlıyor.Sanırım tescil belgesinin muayene kısmı dolup yeni belge verilirken yanlış geçmiş.Trafik tescilde wv1 diye göründüğü içinde satış belgesinde de wv1 olarak satış yapıldı.İnşallah sorunsuz düzeltebiliriz.

4056 Mesaj
19 Temmuz 2010; 13:48:59 

Benimde başıma geldi bu olay. Mağdur olan biziz ama parayı biz ödüyoruz.. gel de sövme..

3940 Mesaj
19 Temmuz 2010; 20:50:05 

quote:

Orijinalden alıntı: Exhell

Benimde başıma geldi bu olay. Mağdur olan biziz ama parayı biz ödüyoruz.. gel de sövme..

Ben bugün çok sövdüm O ve 0 sı icat yazamayacak kadar cahillere diye,en güzel şey hayatta sanırım sövmek

7 Mesaj
7 Ekim 2010; 10:50:10 

Selam arkadaşlar
Size danışmak istediğim bi mevzu var.
Şoförlüğü öğrenme amaçlı olarak araç aldım. Şasiye vurulan plakalardaki numara ile ruhsat tutuyor. Yalnız amortisör üzerindeki şasi numarasının son rakamı tüvtürk de okunamıyo olarak raporlandı.(Gerçekten de okunamıyo üzerini boya ile kaptmışlar. Boyayı temizledik yine okunamıyo.) Ek1 istediler aldım gittim trafik tescile gönderdi. Trafik makina mühendisler odasına gönderdi. Makina mühendisleri odası tahribat var kaynak yapılmış diyerek tekrar tescile gönderdi. Tescil kriminale gönderdi. Peki şimdi ne olacak ne yapacaz. Araç kriminal'e gidince ne zaman döner ne kadar orada kalır? 1979 model r12.

1 Mesaj
7 Kasım 2010; 9:20:25 

arkadaşlar bendede farklı bir sorun var bilen varsa yardımcı olsun kaldım böyle bende 206 var arka panelde şase numarası yazıyormuş o panel değişmiş vizeden geçemiyorum elimde ne değişen parça var ne kaza raporu var tekrar proje çizdirmem gerekiyor ama çizdirmemem için belge bulamıyorum

940 Mesaj
17 Aralık 2010; 23:36:33 

arkadaş memura günde kaç araba gelyo 0 la O yazanı bilmiyor mu da vatandaş mağdur oluyor

168 Mesaj
18 Aralık 2010; 23:59:04 

10 yıllık opelimde kaç kere vize yaptırdım. sorun yoktu. son tüvtürk de O_0 farkı başıma geldi.
adamlar pişkin pişkin opel ve fordların çoğunda bu oluyor dedi. geri gidiyorsun şehir merkezine,
ek 1 denen formu sigortacı dolduruyor 20 lira para istiyor. formun alt kenarında bu form 50 kuruştur yazıyor. bu formu geri tüvtürke götürüyorsun. (arada 15 km de benzin yakıyosun)
... zekalı tüv türk bu formu satmıyor. niye satmıyorsun? efendim satamayız ticari olarak yetkimiz yok.
.... zekalı o zaman bedava ver vatandaş doldursun.. efendim daktilo yazısı olacak. a.. a..

299 Mesaj
26 Nisan 2011; 15:07:11 

kardeşler bende de adam şasideki s yi ruhsata 5 yazmışlar ek doldurduk 20 lira verdik tekrar vizeye gönderdik ordan trafiğe adam ruhsat değişcek diyo iki sayfa ve 117 tl
adam nedese beğenirsiniz kim yanlış yazdıysa git ondan al parasını diyo

4404 Mesaj
26 Nisan 2011; 15:25:21 

Bunun adı vatandaşı cezalandırmaktan başka bir şey değil. Ücretsiz olması gerekir.

299 Mesaj
26 Nisan 2011; 16:54:19 

adamlara lafda söylenmiyo işin garibi sanki biz yazdık yanlış olarak ulan a.... yanlışı yapan onlar ama parayı ödeyip düzelttiren yine biz

2694 Mesaj
26 Nisan 2011; 17:19:50 

Bende de şase no değil ama aracın modelini yanlış yazmışlar bir şey olmaz dediler ama ben yine de değiştirtmiştim. Aslında ruhsattaki bütün bilgilerin doğruluğunu kayıt esnasında denetlemek gerekiyor.

9227 Mesaj
26 Nisan 2011; 19:03:06 

Bu durum başına gelen herkes mahkemeye giderek yaktığı benzin dahil olarak tazmin eder diye düşünüyorum.

Acer AS5740G-434G50Bi
CPU: Intel® Core™ i5-430m 2.26 ~ 2.53 Ghz (Turbo Boost) | RAM: 4 GB DDR3 1066 Mhz | HDD: Toshiba 500 GB 5400 rpm | Acer Nplify™802.11b/g/n | ATI Mobility Radeon™ HD 5650 GDDR3 1 GB Ekran kartı DirectX® 11 | High Frequency Enhancer True 5.1 surround ses çıkışı | Bluetooth® 2.1+EDR | 4 USB 2.0, 1 HDMI™ | 15.6" HD 1366 x 768, 16:9 yüksek parlaklık (220-nit) Acer CineCrystal™ LED-backlit TFT LCD, 8 ms HD tepki süresi | Windows 7 Home Premium TR 64 Bit
Suskunluğum asaletimdendir! Her lafa verilecek bir cevabım vardır aslında... Ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye!

1206 Mesaj
26 Nisan 2011; 19:12:44 

quote:

Orijinalden alıntı: crazyarif

Bu durum başına gelen herkes mahkemeye giderek yaktığı benzin dahil olarak tazmin eder diye düşünüyorum.

2147 Mesaj
26 Nisan 2011; 20:37:11 

quote:

Orijinalden alıntı: Power 

burasının TR olduğu gerçeğini de göz önüne alarak, mahkemeden aksi yönde bir karar çıkma olasılığı da yok değil hani...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metinardicli -- 26 Nisan 2011; 20:37:37 >

1028 Mesaj
26 Nisan 2011; 20:42:39 

Aynı sorunu bende yaşadım. Birde arabanın plakası başka ile kayıtlıydı. Bu kadar işi başıma açan memura sülalece selamlarımı gönderiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

299 Mesaj
26 Nisan 2011; 22:05:07 

arkadaşlar benim araç marmaris plakalı satışı orada yaptım ben şimdi bu şase no değiştirme işini bulunduğum ilde yapamayacakmıyım?

1028 Mesaj
26 Nisan 2011; 22:09:18 

quote:

Orijinalden alıntı: ufukka
arkadaşlar benim araç marmaris plakalı satışı orada yaptım ben şimdi bu şase no değiştirme işini bulunduğum ilde yapamayacakmıyım?

Ruhsatı plakanın kayıtlı olduğu ilde değiştirmeniz gerekir. Benim öyle oldu, Yanlışsam arkadaşlar düzeltsin.

299 Mesaj
27 Nisan 2011; 14:31:53 

burada değiştirdik arkadaşlar parayı ödeyip

253 Mesaj
11 Eylül 2011; 23:36:58 

quote:

Orijinalden alıntı: isik_eren

araç şaşi de F yazıyor, ruhsata L yazmışlar. muayenede çıktı, trafik tescile gittim. 117 tl. ertesi gün yeni belgeyi almaya gittim. yine aynısını yazmışlar. hemen gösterdim, memur yarım saat sonra yeniden tescil belgesini getirdi, bu kez doğru yazılmış. (bir ödeyene ikincisi bedava galiba:) tescil şube müdürlüğüne sonrasında dilekçe verdim. paramı iade edin. hata benim değil sizin dedim. cevap verdiler, iade yapamıyoruz diye. avukat arkadaşıma sordum, aynı durum bende oldu dedi. lanet olsun dedim uğraşmadım dedi. ben kafaya koydum. bu hafta içi idare mahkemesine dava açıyorum inşallah. TENEKEKUTU nickli arkadaş yasadan bahsediyor, ücretsiz değişim diyor, kimseden duymadım bunu. trafik denetleme şubesinde komiser arkadaşım var, ondan da duymadım.

bu arada araç başka ilden gelmiş, ne orada, ne de bulunduğum ildeki muayenelerde sorun çıkmamış, -memur dosyasını gösterdi- yani şasiye bakan olmamış, yaz tatilinde istanbula gidince benim başıma patladı.

10626 Mesaj
12 Eylül 2011; 11:38:09 

Benimkine de bir tane 0 eksik yazılmış. Yanyana 5 tane sıfır olması gerekirken 4 tane yazılmış.

Sonuç: Bir tane sıfırın bedeli 108 TL.

Arabam yok ama 1.5 DCI Dacia Logan'ım var. Arabadan daha üstün.

2314 Mesaj
12 Eylül 2011; 12:06:30 

Bu hatalar emniyettikelirin işi. Zaten bedava düzelttiriyordu bir ara bu sorunlarla karşılaşanlar. Çünkü vatandaşın hatası değil polislerin

2279 Mesaj
12 Eylül 2011; 13:08:00 

Bu konuda yırttım gibi W0L0 yazıyor bende

2147 Mesaj
12 Eylül 2011; 13:08:03 

quote:

Orijinalden alıntı: enforacle

Bu hatalar emniyettikelirin işi. Zaten bedava düzelttiriyordu bir ara bu sorunlarla karşılaşanlar. Çünkü vatandaşın hatası değil polislerin

Kimseyi tömet altında bırakma niyetim yok ama emniyetteki görevli memurlar ART NİYETLE-BİLEREK yalnış yazıyor olmasınlar?

Çünkü bir bende değil, birçok kişide aynı sorun...

10626 Mesaj
12 Eylül 2011; 13:50:22 

quote:

Kimseyi tömet altında bırakma niyetim yok ama emniyetteki görevli memurlar ART NİYETLE-BİLEREK yalnış yazıyor olmasınlar?

Çünkü bir bende değil, birçok kişide aynı sorun...

Sanmam. Bilerek yanlış yapmak, doğru yapmaktan daha zor.

Arabam yok ama 1.5 DCI Dacia Logan'ım var. Arabadan daha üstün.

411 Mesaj
21 Eylül 2011; 23:27:56 

Değerli Arkadaşlar,

Yazılanlara bakıyorum da hemen herkes uğramış olduğu bu haksızlık karşısında ona buna sövüp sayıyor böyle bir durumla karşılaşınca yasal olarak haklarımız nelerdir diye sormuyor.

Bir hukukçu olarak konuya açıklama getirme gereği duydum;

Öncelikle ortada bir yanlışlık varsa bu yanlışlığa kimin neden olduğuna bakılmalıdır. Trafik ve Tescil Belgeleri Trafik Tescil Şube Müdürlükleri tarafından bilgisayar ortamında düzenlenmektedir.

Bu bağlamda eğer söz konusu belgelerdeki hata, adı geçen Müdürlüklerin memurları tarafından yapılmışsa burada sorumlu olan devlettir.

2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun ilgili hükümleri gereğince devlet, vatandaşa vermiş olduğu zararı tazminle yükümlüdür. Böyle bir haksız ödeme ile karşılaşan vatandaşlar idare mahkemelerinde devlet aleyhine tazminat davası (hukukta tam yargı davası denilmektedir) açabilecekleri gibi çoğu zaman işin üzerine düşerek olayı dava açmaksızın sonuçlandırma şansı bulmaktadırlar. Şöyle ki;

Aşağıda örneğini sunduğum 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na bağlı olarak çıkartılan Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 30. maddesi gereği Trafik ve Tescil Belgeleri hakkında aynen;

"Düzenleme sırasında herhangi bir nedenle iptali gereken belgeler, iptal gerekçesi ve seri numarası belirtilerek bir tutanakla tespit edilir ve ilgili muhasebe birimine teslim edilir." demektedir. Aşağıda yönetmeliğin 30. maddesini veriyorum.

Yani belge yazılırken bir yanlışlık olmuşsa trafik tescil birimi bunu bir tutanaka tespit edip maliyeye geri gönderebilmektedir.

Böyle haksız bir durumla karşılaşan vatandaşlar ilgili Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne bu anlamda bir dilekçe vererek sorunu mahkemesiz olarak çözebilir, ücretsiz olarak yeni trafik ve tescil belgelerini alabilirler. Eğer dilekçe ile sorun çözülemiyorsa son çare yargıya gitmektir. Saygılarımla,
Devrim Sinan KARAVELİOĞLU

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ

Madde30–(Değişik:RG-1/5/2010-27568)

Tescil işlemlerinin yapılmasında aşağıdaki usul ve esaslar uygulanır;
a) Araçların tescilleri, araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel kişiliklerce yetkilendirilen kişilerin ibrazı zorunlu belgelerle birlikte Kanunda belirtilen mercilere müracaat etmeleri suretiyle yapılır.
b) Bu Yönetmeliğin ekinde yer alan (Ek-3)'teki “Araç Tescil Belgesi” ile (Ek-4)’teki Motorlu Araç Trafik Belgesi trafik tescil kuruluşlarınca düzenlenir. Belgelerin “Onaylayan” bölümleri yetkili personel tarafından sicil numarası yazılmak suretiyle imzalanır. Belgelerde yer alan bütün bilgiler silinti ve kazıntı olmaksızın bilgisayar ortamında doldurulur. Araç Tescil Belgesi ile Motorlu Araç Trafik Belgesi Emniyet Genel Müdürlüğünce elektronik sistemle gönderilen bilgiler esas alınarak Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nce kişiselleştirilebilir. Düzenleme sırasında herhangi bir nedenle iptali gereken belgeler, iptal gerekçesi ve seri numarası belirtilerek bir tutanakla tespit edilir ve ilgili muhasebe birimine teslim edilir. Buna dair usul ve esaslar Maliye Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü arasında yapılacak protokolle belirlenir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karavelioglu -- 23 Eylül 2011; 22:10:18 >

2100 Mesaj
21 Eylül 2011; 23:29:15 

konuyu dağıtmıyım ama Şasi değil mi?

411 Mesaj
21 Eylül 2011; 23:44:37 

Konu sadece şase değil. Trafik ve Tescil Belgeleri (halk arasındaki adıyla ruhsatlar) üzerinde tescil birimince yapılan yanlışlıktan dolayı değişmesi gereken söz konusu belgelerin ÜCRETLERİNİN VATANDAŞTAN TEKRAR İSTENEMEYECEĞİ HAKKINDADIR.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karavelioglu -- 23 Eylül 2011; 22:05:10 >

8 Mesaj
29 Eylül 2011; 23:28:24 

muayenede ortaya çıktı. araçta S ruhsatta 5 yazıyor. tek harf yanlış. plaka 06, kırşehirde yaşıyorum. Kırşehir trafik tescil muhatap bile kabul etmedi, 117 tl verecen değişecek dedi. aracın dosyası ankara da istiyorsan git bak dediler. eğer yanlışlık polis memurunda ise bunu öğrenmek için ankaraya gitmek zorundamıyız? bi de gidip de yok fabrikasyon hataymış filan ilk çıkış böyle bizde değil deyip gerisin geriye yollamasınlar.:)
EGM bilgi edinmeye elektronik başvuru yoluyla yazdım hala bir haber yok.

2147 Mesaj
29 Eylül 2011; 23:59:18 

quote:

Orijinalden alıntı: karavelioglu

Konu sadece şase değil. Trafik ve Tescil Belgeleri (halk arasındaki adıyla ruhsatlar) üzerinde tescil birimince yapılan yanlışlıktan dolayı değişmesi gereken söz konusu belgelerin ÜCRETLERİNİN VATANDAŞTAN TEKRAR İSTENEMEYECEĞİ HAKKINDADIR.

O zaman rica etsek buraya bir dilekçe örneği verseniz. Bu konuyu okuyanlara da faydanız olmuş olur...

369 Mesaj
3 Ekim 2011; 19:02:07 

Benim ruhsatımda muayene sayfası dolduğu için Ek-1 ile muayeneye gittim. Muayene sayfasındaki WOLO yu, Ek-1 i yazan arkadaş W0L0 olarak yazmış. Yani doğru yazmış. Bende o şekilde muayene'den geçtim ve trafik'te muayene sayfasını değiştirdim. Yalnız şöyle bir sıkıntı var. Sadece muayene sayfasını değiştirdiğim için, o sayfadaki şase no W0L0 ile başlıyor fakat diğer sayfa (araç tescil belgesi) değişmediği için, o sayfada WOLO olarak, yani yanlış olarak görünüyor. Bu durum bir sıkıntı yaratır mı?.. (Satışta veya ileriki muayenelerde..). Bu seferki muayeneden geçtiğim için bir sonraki 09/2013 de olacak..

2147 Mesaj
3 Ekim 2011; 19:15:22 

quote:

Orijinalden alıntı: Honour81

Benim ruhsatımda muayene sayfası dolduğu için Ek-1 ile muayeneye gittim. Muayene sayfasındaki WOLO yu, Ek-1 i yazan arkadaş W0L0 olarak yazmış. Yani doğru yazmış. Bende o şekilde muayene'den geçtim ve trafik'te muayene sayfasını değiştirdim. Yalnız şöyle bir sıkıntı var. Sadece muayene sayfasını değiştirdiğim için, o sayfadaki şase no W0L0 ile başlıyor fakat diğer sayfa (araç tescil belgesi) değişmediği için, o sayfada WOLO olarak, yani yanlış olarak görünüyor. Bu durum bir sıkıntı yaratır mı?.. (Satışta veya ileriki muayenelerde..). Bu seferki muayeneden geçtiğim için bir sonraki 09/2013 de olacak..

bir sonraki muayeneye dek yaptırırsınız.

369 Mesaj
3 Ekim 2011; 20:06:45 

Yaptırmak gerekiyorsa yaptırırım tabiki ama benim öğrenmek istediğim, araç tescil belgesini gerçekten değiştirmek gerekli mi?.. Bu şekilde aracımı satamaz mıyım veya 2 yıl sonraki muayene'den geçemez miyim? Ya da polis çevirse ve ruhsatı bu şekilde görse bir sıkıntı çıkarır mı?..Bu sayfanın bedeli 50 TL , Ek-1 belgesi de 10 TL. 60 TL tasarrufun peşinde değilim ama Ek-1 çıkar, trafikten randevu al, evrakları teslim etmeye git, 2 gün sonra ruhsatı teslim almaya git vs vs.. Çalışan insanlar için bu işlemler çok zahmetli oluyor..

4 Mesaj
11 Temmuz 2012; 9:56:50 

geçen ay arkadaşımın başına geldi. ruhsatta koltuk sayısı 4 yazıyor, 5 olacakmış. muayeneden geçemedi. ruhsatı mecburen değiştirdi ve emniyette tanıdığı olmasına rağmen ruhsat değiştirme parası almışlar.
bugün de benim başıma geldi. ruhsata şase numarasının bir hanesi eksik yazılmış. muayeneden kaldım. bakalım ne kadar uğraşacağım ve kaç liram gidecek?

mutlu kalın.

463 Mesaj
14 Temmuz 2012; 17:49:53 

Merhaba arkadaşlar bende aynı dertten muzdaribim şaşi numaram yanlış yazılmış bunu tüvtürk e gittiğimde anladım tüvtürk bana araç tespit raporu verdi ve şaşi numarası tespiti yaptı doğru şaşi numaramla beraber bana bir kağıt verdi, şimdi ne yapacağımı bilmiyorum araç babamın üzerine zaten işlemleri o yapacak ancak teknik üniversiteden rapor almak falan lazımmış EK-1 belgesi almak lazımmış nereden alınır ? trafik tescil belgesi e-randevu kısmından ne olarak randevu almak lazım ? hangi kategoriye giriyor bu lütfen bana yol gösterin arkadaşlar kadıköyde oturuyorum bu arada hangi belgeleri nereden almam gerekiyor ? ilgilenen herkese çok teşekkür ederim ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aykutkk -- 14 Temmuz 2012; 18:16:01 >

463 Mesaj
14 Temmuz 2012; 20:00:25 

Arkadaşlar lütfen bilen biri hangi işlemleri ne yapacağımı söyleyebilirmi acaba ?

4 Mesaj
24 Ağustos 2012; 11:15:50