Şimdi Ara

OCZ'den yeni SSD ailesi: Colossus LT

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
3.584
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Arka arkaya duyurduğu SSD modelleriyle son günlerde sık sık gündeme gelen OCZ, 3.5-inç boyutundaki sürücüleden oluşan Colossus SSD ailesini genişletiyor. Firma tarafından duyurusu yapılan Colossus LT isimli yeni seri, benzer şekilde 3.5-inç SSD sürücülerinden oluşuyor ancak bazı faklar ile geliyor. 34nm üretim teknolojisiyle hazılanan MLC tipi NAND flash bellek yongalaının kullanıldığı sürücülerde, iki adet Indilinx bellek kontrolcüsü yer alıyor. Dahili RAID konfigürasyonuna sahip olan ve yüksek pefomans için 128MB tampon bellek kapasitesiyle donatılan sürücüler, SATA-II ara birimini destekliyor ve 1 milyon saatlik hata öncesi kullanım süresi vaad ediyorlar.

OCZ'den yapılan açıklamaya göre, Colossus LT serisi yeni SSD sürücüleri, 260MB/saniye seviyesinde okuma ve yazma hızı sunuyolar. Rastgele okuma ve yazma IOPS değerleri 15.000 IOPS olarak açıklanan sürücüler, üç yıllık garanti ile geliyorlar. OCZ Colossus LT serisi sürücülerin 120GB, 250GB, 500GB ve 1TB kapasiteli modelleri sırasıyla 399$, $799, $1,549 ve  2875Avro seviyesinden ön-sipariş listelerine girmiş durumda.

• Vışş paraya bakınız
  • kapasiteler de arttı ama fiyatlar hala çok pahalı. büyük disk üreticileri neden bu piyasaya girmiyorlar acaba. onlar bu işe el atmadan fiyatların düşeceğini sanmıyorum.
  • Büyük miktarda talep olmadığı için üretim de sınırlı kalıyor. Bu da fiyatlara ister istemez yansıyor.
  • ellerindeki eski nesil disk stoklarini eritmeden piyasaya girmek kendi iplerini cekmeleri demek olur
  • TRIM desteği yok sanırsam. Çok da talep göreceğini zannetmiyorum. Ayrıca 3.5 inçlik disk yapmanın espirisi nedir anlayamıyorum. Aynı kapasiteye sahip 2.5 inçlik diskler varken 3.5 inçin sebebi nedir? Ha masaüstü sistemlere 2.5 inçlik diskleri rahat takamıyorlar derseniz, minimum 400 avro ödeyen arkadaşlar 10 dolarlık apartı mı almayacaklar derim :)
  • Bunların maliyetinin fiyatlarının anca onda biri olabileceğine inanıyorum.. mümkün değil o kadar parayı hak etmeleri.. sırf çakallık başka birşey değil...
  • quote:

TRIM desteği yok sanırsam. Çok da talep göreceğini zannetmiyorum. Ayrıca 3.5 inçlik disk yapmanın espirisi nedir anlayamıyorum. Aynı kapasiteye sahip 2.5 inçlik diskler varken 3.5 inçin sebebi nedir? Ha masaüstü sistemlere 2.5 inçlik diskleri rahat takamıyorlar derseniz, minimum 400 avro ödeyen arkadaşlar 10 dolarlık apartı mı almayacaklar derim :)

Belki sıcaklığı azaltmak için bu şekilde çıkartmışlardır ;)
  • Ya ne yaparlarsa yapsınlar 260 mb halen iyi diyorsaniz aferin diyorum sata 3 öyle uyusun ssd boşuna çıktı demektir. 500-600 mb hız olup o fiyatlar olması gerekirdi.Neyse 2 sene sonra kendine gelir ssdler sonrada ssd den yeni birşey çıkar yine başa döneriz.
  • 2875Avro çok değilmi ya araba almayacaz hdd altı üstü sata2 mekanikler 85 dolar +kdv bu ne dir böle 4 tane alır raid yaparım hiç gerekyok ssd ye.
  • 2011 yılında fiyatların düşüşe geçeceği söyleniyor bekleyip görücez
  • bu sata2 modelin eskime ve fiyat düşme hızı inanılmaz olucak , sata3 lü anakartlar bayadır mevcut cok yakındır sata3 ssd ler cıkar , yeni diye atlayacak tipler için cabuk üretilicektir , bu heryeşe atlayanlar sayesinde bizde ucuzları alabiliyoruz artık pc parca ticaretinde tüm maliyet pahalı ürünleri yeni diye alanlara yükleniyor
  • boyutuda kocaman

fakat fiyat hala inanilmaz
  • Bu 1 TB bizim sunucuda olsa mesela 16 disk ile yaptığımız IOPS'yi tek başına yapar.

Fiyat olarakda önemli değil aslında.

Sunucuda pek kullanılmamasının nedeni bu tür disklere devamlı yazıp okuma ile ömrünün aşırı hızlı kısalması.

Bu arada TRIM mutlaka vardır bu saatten sonra SATA 3.0'sız bile çıkmıyor.
  • 800 dolar 250 gb.

Buradaki fiyatı 2000tlden az olmaz.
  • SSD fiyatları artık kandırmaca, her nasılsa sunucu yada şirket vs gibi yerlerden alanlar var, satabildikleri kadar bu fiyatlardan giydirecekler onlara...
  • Tek ümidim SSD diskleri depolama olarakta kullanacağımız günlerin yakın bir zamanda olmasıdır. Bunun içinde heralde fiyatların bi on kat düşmesi lazım.

2 hafta önce 1.5 TB Samsung dahili hdd aldım bad sector ve sorun vardı. Bu seferde WD 1.5 tb aldım dün. Aynı şekilde dün bad sector ve kafa vurma vardı. Yaptığım iş dolayısıylada ben mekanik disklerden çok çektim ve inanılmaz nefret ediyorum artık mekanik disklerden. Öyle nefret ediyorumki param olsa inanın bu SSD'lerin 1 Tb olanlarından alıcam 3-4 tane ve onları kullanıcam.10 bin mi tutar artık 20 binmi bilmiyorum ama param olsa alırdım.

İşlemcim bozulsa sorun yok, anakart bozulsa sorun yok,ram,vga,psu,monitör hepsinde sorun yok ama HDD bozuldumu gelde isyan etme. Her ne hikmetse hep bozulanda HDD oluyor..

• Corsair Nova ile kapıştırmak lazım. Novalar 195mb yazıyor. Eğer bu 260mb yazıyorsa denildiği gibi, o fiyat normal sayılabilir ilk başlarda.
  • her kullanıcının ssd alabilecek kapasitede olmalı fiyatları artık.anlaşılan daha fiyat düşürmelere niyetleri yok firmaların..ne yapalaım 2 sene daha bekleriz artık..
  • 2-3 yıl daha evlere girmesi uzak ihtimal olarak görünüyor...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.