Şimdi Ara

Intel'in 25nm'lik SSD diskleri 2011 yılı ilk çeyreğinde hazır olacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
2.858
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Intel, X25-E serisi yüksek performanslı SSD disklerin ardından, Lyndonville adını verdiği yeni SSD disklerini üretmeye hazırlanıyor. Lyndonville serisinin de yüksek okuma ve yazma hızlarına sahip olacağı belirtilirken, bu yeni seri ile depolama alanının da büyütüleceği açıklandı. 25 nm üretim teknolojisiyle hazırlanacak olan SSD diskler 100GB, 200GB ve 400GB kapasitelerle üretilecek.

Intel'in Lyndonville adı altında 25nm üretim teknolojisiyle hazırlanacak olan yüksek performans ve kapasiteye sahip diskler hakkında daha detaylı bilgilerin  önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor

• hdd den çok ssd üreticisi var ama fiyatlar hala yüksek
  • fiyatlar dusmuyorki

nanometre dusuyor fakat fiyatlar ayni

bayagi zamanda gecti hala oturmadi teknoloji
  • 20$ a mal edilen bir HDD'yi, 60$ a satılan bir düzende, 100$ a mal edilen bir SSD'yi 300$ a satmak normal sanıyorum. Kar marjı bellidir her üründe ama SSD lerin maliyeti yüksek olmasa, her marka uygun fiyata satıp sürüm yapar ki güzel para da kazanabilir sanıyorum. O anlamda, nanometrik küçülmeler elbetteki verimliliği arttırıp fiyatı düşürecektir.
    Çıkartmamız gereken ders, SSD lerin maliyeti hala çok yüksek...

Edit: Yazım yanlışlığını düzelttim (geç saatlerde istemdışı durumlar oluşabiliyor)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lvlono -- 12 Nisan 2010; 19:20:22 >
  • SSDler 10nm nin altına düşmedikçe, bizler için alınmaya değer kapasitede uygun fiyatlı SSD olacağını sanmıyorum.
  • nanometrik küçülmeler verimliliği düşürek mi ? yazım hatası olarak kabul edıyorum..
  • olay teknoloji yatırım maliyetlerinden kaynaklanıyor. intel ve diğer firmalar ssd için yaptıkları yatırımların amorti etmesini bekliyor.
  • fiyatlarda da düşsede şu pc lerdeki en hantal parça olan hdd lerden bir an önce kurtulsak
    işlemciler 4-6 çekirdek oldu ramlrer 2200 mhz oldu hdd ler hala aynı .........
  • 1.5 yılımız var arkadaşlar ;)
  • carloska; HDD'den çok SSD üreticisi yok ne yazık ki.

Bildiğim kadar "ham" SSD üreten firma sayısı bir elin parkmaklarından az. Samsung ve Intel bu işte öncü, Kingston'dan emin değilim ama o da "ham" SSD üretiyor olabilir. Geri kalan şirketler ise bu üreticilerden aldığı çipleri kullanıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: carloska

hdd den çok ssd üreticisi var ama fiyatlar hala yüksek

Maalesef daha o kadar üreticisi yok.
  • corsair, ocz, intel, seagate, samsung, bufala, a-data, WD şu an aklıma gelenler
  • aman ne kadar artırıyorlarmış depolama kapasitesini.. gözlerim doldu bir an şaşırdım böylesine hayal gibi kapasiteleri görünce...
  • Olay Win7' nin hala SSD leri tam performansı ile kullanamamasından kaynaklanıyor. Kaldı ki 30 yıl önce icat edilmiş bir kod sistemi üzerine inşa edilen işletim sisteminden de fazla birşey beklememek lazım.
    Yoksa iştah kabartıcak kadar hızlansa yazılım tarafı birçok kişi fiyatına rağmen SSD alır.
  • SSD'lerin hızı Win7 olsun Vista olsun hatta XP olsun yeterince... Olay erişim hızı ve rastgele yazma/okuma hızlarıdır... İşletim sisteminin yapabileceği tek şey SSD'lerin performanslarının düşmesini engellemek o kadar, bunu da Win7 TRIM ile yapıyor zaten...

Hız olayında başka bir noktaya parmak basmak lazım, SATAII arayüzünün max. okuma hızı 265mb/s(teorik değil reel) civarındadır ki şuanda benim kullandığım SSD, üzerinde işletim sistemi kurulu olmasına rağmen 260-265mb/s okuma ve 170-175mb/s yazma hızına erişiyor(Crystal ve HDTune testleri)... Yani kısaca SATAII arayüzünü bitirdi SSD'ler ki yeni üretilen SandForce kontrolcüleri yazma hızında 200+ mb/s hızlarına çıkıyor...

Şimdi bir de Sata 6.0Gbps(yani teorik hızı 600mb/s) arayüzlü SSD'ler üretiliyor... Sıralı okuma/yazma hızı 1000mb/s olsa ne olacak ? Reel hayatta performansı belirleyen etkenler erişim hızı + rastgele okuma/yazma(hatta spesifik olarak 4KB rastgele okuma/yazma hızı) hızıdır, gerisi sadece dosya kopyalama hızınızı değiştirir ki şuanda hangi SSD depolama aracıyla kullanılıyor dünyada ?(işletmeler hariç)

SSD'lerin şuanda tek problemi fiyatı ve kapasitesi... Fiyatı düşer kapasiteleri artarsa işte o zaman HDD'lerin sonu gelmiş olur, yoksa kim 2-3TB film-müzik-fotoğraf-program arşivini bilmem kaç bin dolar($) harcayarak alacağı 10-15 tane SSD'ye bölük pörçük olarak depolar ?

Şöyle 1TB adam gibi kontrolcülü bir SSD ne zaman 100-150$ seviyesinde olur işte asıl o zaman tadından yenmez...

O zamana kadar 32-64GB arası iyi bir SSD(işletim sistemi ve programlar) + normal HDD(depolama) çözümü gücü yeten için tek opsiyon olacaktır...

Şahsen ben 250GB bir SSD'nin 150-200$ civarına satıldığı gün çoğu kişinin gidip alacağını düşünüyorum çünkü herşeyin başında performansından çok SAĞLAMLIĞI ön planda... Bilerek zarar vermeye çalışmadıktan sonra DATA'larınıza SSD'yi yere atsanız bile birşey olmaz çünkü sonuçta mekanik bir düzen yok, bildiğiniz board+chipset düzeni... Hızları tabiki dünyadaki hiçbir HDD ve HDD ile yapılmış RAID düzeneği ile tartışılamaz(tekrar söylüyorum 90353905890235mb/s kopyalama hızı olsun, reel kullanımda 30gb'lık ucuz bir SSD bile daha hızlı çalıştırır bilgisayarı)...

Saygılar,...

• @ ugu-R

söylenecek çok şey kalmamış...
  • Fiyatlar uçuk kaçık kim alıyor acaba bunları bu fiyattan?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ugu-R

SSD'lerin hızı Win7 olsun Vista olsun hatta XP olsun yeterince... Olay erişim hızı ve rastgele yazma/okuma hızlarıdır... İşletim sisteminin yapabileceği tek şey SSD'lerin performanslarının düşmesini engellemek o kadar, bunu da Win7 TRIM ile yapıyor zaten...

Hız olayında başka bir noktaya parmak basmak lazım, SATAII arayüzünün max. okuma hızı 265mb/s(teorik değil reel) civarındadır ki şuanda benim kullandığım SSD, üzerinde işletim sistemi kurulu olmasına rağmen 260-265mb/s okuma ve 170-175mb/s yazma hızına erişiyor(Crystal ve HDTune testleri)... Yani kısaca SATAII arayüzünü bitirdi SSD'ler ki yeni üretilen SandForce kontrolcüleri yazma hızında 200+ mb/s hızlarına çıkıyor...

Şimdi bir de Sata 6.0Gbps(yani teorik hızı 600mb/s) arayüzlü SSD'ler üretiliyor... Sıralı okuma/yazma hızı 1000mb/s olsa ne olacak ? Reel hayatta performansı belirleyen etkenler erişim hızı + rastgele okuma/yazma(hatta spesifik olarak 4KB rastgele okuma/yazma hızı) hızıdır, gerisi sadece dosya kopyalama hızınızı değiştirir ki şuanda hangi SSD depolama aracıyla kullanılıyor dünyada ?(işletmeler hariç)

SSD'lerin şuanda tek problemi fiyatı ve kapasitesi... Fiyatı düşer kapasiteleri artarsa işte o zaman HDD'lerin sonu gelmiş olur, yoksa kim 2-3TB film-müzik-fotoğraf-program arşivini bilmem kaç bin dolar($) harcayarak alacağı 10-15 tane SSD'ye bölük pörçük olarak depolar ?

Şöyle 1TB adam gibi kontrolcülü bir SSD ne zaman 100-150$ seviyesinde olur işte asıl o zaman tadından yenmez...

O zamana kadar 32-64GB arası iyi bir SSD(işletim sistemi ve programlar) + normal HDD(depolama) çözümü gücü yeten için tek opsiyon olacaktır...

Şahsen ben 250GB bir SSD'nin 150-200$ civarına satıldığı gün çoğu kişinin gidip alacağını düşünüyorum çünkü herşeyin başında performansından çok SAĞLAMLIĞI ön planda... Bilerek zarar vermeye çalışmadıktan sonra DATA'larınıza SSD'yi yere atsanız bile birşey olmaz çünkü sonuçta mekanik bir düzen yok, bildiğiniz board+chipset düzeni... Hızları tabiki dünyadaki hiçbir HDD ve HDD ile yapılmış RAID düzeneği ile tartışılamaz(tekrar söylüyorum 90353905890235mb/s kopyalama hızı olsun, reel kullanımda 30gb'lık ucuz bir SSD bile daha hızlı çalıştırır bilgisayarı)...

Saygılar,...

Güzel açıklamışınız. Kalınla gösterdiğim yerdeki görüşünüze katılamayacam çünkü böyle düşünülürse ilerleme olmaz, hız artarsa uygulamalarda akabinde gelir zaten

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.