Şimdi Ara

1.3 multijet yakıt tüketimi (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
81
Cevap
4
Favori
228.239
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    2004 model 88.000 km de 1.3 multijet albea aracım var. Araç şehirler arası yolda 2500-3000 devir aralığında vites değiştirmem ve 2000-2500 arası seyrim sonucu km de 21 kr yakıt tüketiyor.şehir içinde ise yaptığım hesaba göre yine aynı belirttiğim devirler arası seyretmeme rağmen 100 km de 8.8 litre yakıt sarfediyor.mazotun 4.5 tl olduğunu hesap edersek buda kmde 38 - 39 kr a denk gelior.bu yakıt çok fazla dizel araç için. 1-Aracımda motor donanımı olarak bi sıkıntı olabilirmi ?
    2-aracı kullandığım devirler normalmi.dizele biraz yabancıyım @ali döner

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Orijinalden alıntı: PUNTO MULTİJET

arkadaşlar 2010 a.plus linea kullanıyorum 1.3
    yakıt olayını 3.000km yol yaptım ama çok fazla anlayamadım,
    165tl depo doldu,400km ş.d. 90-100km hızla gidildi,160km şehiriçi gidildi ışık yaktı (şehiriçi-şehirdışı karışık)
    tekirdağ da yazlık var İstanbul-Tekirdağ arası 50tl aldım ışık yanarken sabit 90km hız ile çok sakin bir şekilde 180km ışık yandı yine hava sıcaklığı iyi akşam boş bir yolda yolculuk yapıldı,
    bende 1.2 clio st vardı 2013 model aynı kullanım tarzında 1 depo 35-36lt benzin ile 602km(600-598km) falan gidiyordu full şehiriçi
    2010 1.3 mj 35-36lt ile maksimum full şehiriçi 540km gitti aynı yol ve kullanım tarzında araç 67.000km aldım 70.000km oldu bakımlarınıda yaptırdım
    psikolojik olarak benzinli bir araçtan daha uzun gitmesi gerekmez mi vitesleri 2.000-2500d/dk atıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: auris3224

Orijinalden alıntı: PUNTO MULTİJET

arkadaşlar 2010 a.plus linea kullanıyorum 1.3
    yakıt olayını 3.000km yol yaptım ama çok fazla anlayamadım,
    165tl depo doldu,400km ş.d. 90-100km hızla gidildi,160km şehiriçi gidildi ışık yaktı (şehiriçi-şehirdışı karışık)
    tekirdağ da yazlık var İstanbul-Tekirdağ arası 50tl aldım ışık yanarken sabit 90km hız ile çok sakin bir şekilde 180km ışık yandı yine hava sıcaklığı iyi akşam boş bir yolda yolculuk yapıldı,
    bende 1.2 clio st vardı 2013 model aynı kullanım tarzında 1 depo 35-36lt benzin ile 602km(600-598km) falan gidiyordu full şehiriçi
    2010 1.3 mj 35-36lt ile maksimum full şehiriçi 540km gitti aynı yol ve kullanım tarzında araç 67.000km aldım 70.000km oldu bakımlarınıda yaptırdım
    psikolojik olarak benzinli bir araçtan daha uzun gitmesi gerekmez mi vitesleri 2.000-2500d/dk atıyorum

Alıntıları Göster
    107 Km. şehiriçi 26,36 TL mazot. Yer istanbul.
    Başka lafa gerek var mı ?
    Albea Multijet 1.3 182.000 Km.
    Değerler Shell nitro plus la depo fullenip 107 Km. sonra tekrar aynı şekilde fullenerek bulunmuştur.Yakıt ve pompa aynı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cileli_sofor -- 12 Kasım 2013; 13:14:13 >

• serkanbaba kullanıcısına yanıt
    merhabalar benım aracım da d2 2010 1,3 premıo aracım sehır ıcı devırlı kullanıyorum ılk aldımda 950 km yaptım sonra 850 sonra 750 sonra 700 sonra 650 ve cok yakıyor arabam debrıyaj / baskı balatam deıstırdım .. ama aracım yınede cok yakıyor CEKIS sorunum var 5 vıteste 80 km ve 100 km hız arasında gaz tepkısı yok gbı arac hızlanmıyor gec hızlanıyor bırde 110 da 3 bın devırde gdıyor
    ben haylen daha cozum bulamadım enjektorlerımde sorun yok turbomda gayet ıyı durumda kurumlanma sorunu dusunuyorum egr ıptalı nede kesın kanaat getırdım
  • quote:

Orijinalden alıntı: burak1044

merhabalar benım aracım da d2 2010 1,3 premıo aracım sehır ıcı devırlı kullanıyorum ılk aldımda 950 km yaptım sonra 850 sonra 750 sonra 700 sonra 650 ve cok yakıyor arabam debrıyaj / baskı balatam deıstırdım .. ama aracım yınede cok yakıyor CEKIS sorunum var 5 vıteste 80 km ve 100 km hız arasında gaz tepkısı yok gbı arac hızlanmıyor gec hızlanıyor bırde 110 da 3 bın devırde gdıyor
    ben haylen daha cozum bulamadım enjektorlerımde sorun yok turbomda gayet ıyı durumda kurumlanma sorunu dusunuyorum egr ıptalı nede kesın kanaat getırdım

arkadaşlar 2010 model 1.3 a.Plus aracım var 71500 km de depo 185tl doldu 499km ışık yaktı ortalama hız 24km ortama 7.2lt gösteriyor,ama gerçekte 8lt yakmış trafik çok fazla yoktur işe gittiğim lokasyon da 10km gidiş 12km geliş günlük 22km yol yapıyorum araba beni çok hayal kırıklığına uğrattı neler yapabilirim 10-20-30-40-50-60bin bakımları serviste yapılmış 70bin km ben kendim serviste bakımını yaptırdım ama yinede çok yakıyor arabada hantallık var gibi neler yapabilirim

• auris3224 A kullanıcısına yanıt
    bugun aracımı 4.levent eskı oto sanayi.ye goturudum vatan oto dıye bır servıs var ve 2 kısı 2 sıde birmot yetkılı servıs ustaları aracımın turbosuna baktı ve hc bır sorun olmadıgını soyle ben egr yı ıptal ettırmek ıstedımı soyledım aracın egr sını sokemıyoruz bunlarda yazılımla ıptal edılecek denıldı çağlayan da enis diye bır beyıncı usta var FİAT servıslerıyle ortak calısıyor kendısı aracımın beynını soktu ve yazılım atılırken hata verdı sonra bseler yaptı ve dosya yhanı hazır dosya olarak attı guzellık yaptım sna dedı egr ıptal ettı ve bana gore beygır veyha bıraz oynama yaptı dye dusunuyorum ( arabam mermı gbı oldu gaz tepkısı cok az olan hantal gıden cok kasılan aracım mermı gbı uzuyor ve cokta guzel yanı arabanın gaz teplkılerı cok ıyı oldu ve bana devırlı kullanırsan kurumları temızleyecegını soyledi 1 tur attım farkını gordum 10/6 fark ettı aracın 1 ay kullan kurumları atsın rahat bı nefes alsın arac dedı daha ıyı olacak dedı cıktım geldım gercekten araba roket gbı oldu yakıt hakkında bırsey sylıyemecegım aracın egr ustunde hıc ellenmedı sadece beyınden kapalı ..! vatan otodakı ustama yarın gıdecegım turbo basıncıma bakacak ama dedım gıbı aracım gercekten cok guzel oldu hızlandını anlayamıyosunuz ble o kadar fark ettı rampada 1.2.3 vıtes dıkde yıyor :D arabanın dıreksıyonun oynadını hıssedıyosun fırlarken
    bakalım kullanalım 2 hafta ne olaca full depo ıle tam 500 km gtmıstım 50 tl mazot aldım bu mazotu yuksek devırlı kullanacagım bıttıkten sonra fulleyıp kaç km yaptını ınanın bende mrk edıyorum ..!  1.3 multijet yakıt tüketimi
     1.3 multijet yakıt tüketimi

• Arkadaslar konu biraz hortlamıs olacak ama dediğim problem bu arabam km/l de ve anlık yakıtı gıderken hep 50.0 gosterıyo menu ıngıliıce arabam ı 2013 eylül de 0 aldim bırınız yardım ederseniz cok sevınırım iyi aksamlar

• Merhaba arkadaslar bende 2012 model 1.3 90bg dizel doblo vardı 4 ay önce sattım sıfır aldım 37.000 km kullandım istanbul'da. İstanbul şehiriçi kullanımda ortalama hızım 28kmh ortalama yakıt tüketimim 100kmde 6.2lt civarındaydı bu yol bilgisayarının değerleri değil bizzat depoyu doldurup km sıfırlayıp ölçülen değerlerdi ben arabayı sakin yavaş kullanırım trafikte önümdeki araçla takip mesafesini korurum çok yaklaşmam dikkat ederim fren ve gaza çok yüklenmem uzun yolda ise 90 km hızla sabit hızla 100 kmde 4.8 lt gibi yakıyordu
  • quote:

Orijinalden alıntı: mert karip

Arkadaslar konu biraz hortlamıs olacak ama dediğim problem bu arabam km/l de ve anlık yakıtı gıderken hep 50.0 gosterıyo menu ıngıliıce arabam ı 2013 eylül de 0 aldim bırınız yardım ederseniz cok sevınırım iyi aksamlar

Mert hocam clio yu ne zaman değiştirdiniz?Yeni aracınız hayırlı olsun.

• Mrb arkadaslar bende 2010 doblo safeline 1.3 multijet var tam hesaplamadim ama bugunki sartlarda sehir ici 35-40kr arasi yakiyor. Araci cok sert kullanmiyorum ama yumusakta kullanmiyorum. Arac 78binde bakimlarini zamaninda yaptiriyorum. Araci sifir almistim ama cok sogudum. Benzinli motor gibi yakiyor.Bu normalmidir. Bi yardimci olun lutfen.

• hocam biraz fazla yakıyor gibi geldi ama isterseniz team doblo sitesi var,eğer oraya üye değilseniz üye olup oradaki arkadaşlara sorabilirsiniz. oradaki arkadaşlar yardımcı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 55smsn -- 7 Ekim 2014; 15:51:19 >
  • selam 2005 palio yu satalı 3ay oldu ve 188 tl full depo ile 890 km yapıyorum süreklı,sankı saat kurulmusta ısık yanacak gibi 880 ile 900 arası yanıyor muhakkak:))) yakıtı ozellıkle sabıt hızlarda super
  • 55smsn kullanıcısına yanıt
    Eyv. Kardesim

• quote:

Orijinalden alıntı: Adalet mülkün temeli

quote:

Arkadaslar konu biraz hortlamıs olacak ama dediğim problem bu arabam km/l de ve anlık yakıtı gıderken hep 50.0 gosterıyo menu ıngıliıce arabam ı 2013 eylül de 0 aldim bırınız yardım ederseniz cok sevınırım iyi aksamlar

Mert hocam clio yu ne zaman değiştirdiniz?Yeni aracınız hayırlı olsun.

eyvallah hocam değiştireli çok oldu clio vardı 2010 da aldım 2012 de sattım sonra 2009 fiorino aldım 9 ay kullandım sonra sattiğım bir daire takasında 2011 hyundai matrix aldım benzinli ondan memnun kalmadım en sonunda geçtiğimiz 2013 senesinde 0 km fiat linea 1.3 m.jet linea actual plus aldım 1 sene oldu kullanmaktayım 18.500 km oldu
    allah (cc) nasip ederse 3-4 sene kullanmak istiyorum

• mert karip M kullanıcısına yanıt
    Bende symbol'ü sattıktan sonra marea aldım memnun kaldım onu satıp 0 km doblo aldım fiatın araçları gerçekten güzel özellikle multijet motor çok güzel.
  • quote:

Bende symbol'ü sattıktan sonra marea aldım memnun kaldım onu satıp 0 km doblo aldım fiatın araçları gerçekten güzel özellikle multijet motor çok güzel.

valla hocam dediğiniz gibi öyle fiat kullanımı çok hoş araba bu arada senin arabada hayırlı olsun müdür yukarda yazdığım gibi fiat ın fiorinosunuda kullandım çık memnun kalmıştım ama o arabanın 2 şeyinden şikayetçi idim 1-bagaj küçük 2-arkada oturanları çok zıplatıyo ama senin dobloda arka süspansiyonlar bağımsız olduğu için böğle bir promlemin yoktur sanırsam 2 hafta önce araba yandan sürtme nedeniyle servise verdim ve 1 gün 2010 yeni kasa doblo kullandım ama bayağı hırpalmışlardı 150.000 km de falan idi yüksek jeep havası vardı ve aynalar falan görüş açısı iyidi ama dar sokoklarda biraz zorluyodu ama güzel araba iyi bir seçim yapmışsın

• quote:

quote:

valla hocam dediğiniz gibi öyle fiat kullanımı çok hoş araba bu arada senin arabada hayırlı olsun müdür yukarda yazdığım gibi fiat ın fiorinosunuda kullandım çık memnun kalmıştım ama o arabanın 2 şeyinden şikayetçi idim 1-bagaj küçük 2-arkada oturanları çok zıplatıyo ama senin dobloda arka süspansiyonlar bağımsız olduğu için böğle bir promlemin yoktur sanırsam 2 hafta önce araba yandan sürtme nedeniyle servise verdim ve 1 gün 2010 yeni kasa doblo kullandım ama bayağı hırpalmışlardı 150.000 km de falan idi yüksek jeep havası vardı ve aynalar falan görüş açısı iyidi ama dar sokoklarda biraz zorluyodu ama güzel araba iyi bir seçim yapmışsın

Fiorino nun arka kısmı çok sallıyor ayrıca bagaj hacmi de hafif ticari için çok az station wagon araçlarda bile fio dan fazla bagaj var.Yeni kasa doblo nun yol tutuş, arka oturma alanı ve konforu iyi bagaj hacmi de hayli yeterli.Arka süspansiyon tam bağımsız olması nedeniyle virajlarda baya faydası oluyor konfor içinde olumlu katkısı çok fazla.Aracın yüksek olması uzun yolda çok keyifli oluyor otomobilden sonra biraz geniş olması ilk kullanımda dar yerlerde sıkıntı olabilir.

• SELAMUNALEYKUM ARKADASLAR 1.3 MULTIJET ALBEA ACTİVE ALDIM 20 GÜN ÖNCE ALMAZ OLAYDIM DEMEK ÜZEREYİM ÇOK AZ YAKIYOR DEDİLER FAKAT 100 KM DE 30 İLE 33 TL ARASI YAKIT TÜKETİYOR AZ YAKMASI İÇİN NE YAPMAM LAZIM YADA BUNA KATLANMAK ZORUNDAMIYIM ARACIM 2005 MODEL 115000 KM DE AİLE ARABASI BAKIMLARI DÜZENLİ YAPILMIŞ YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM ALLAHA AMANET
  • quote:

Orijinalden alıntı: MEHMETEMIR

SELAMUNALEYKUM ARKADASLAR 1.3 MULTIJET ALBEA ACTİVE ALDIM 20 GÜN ÖNCE ALMAZ OLAYDIM DEMEK ÜZEREYİM ÇOK AZ YAKIYOR DEDİLER FAKAT 100 KM DE 30 İLE 33 TL ARASI YAKIT TÜKETİYOR AZ YAKMASI İÇİN NE YAPMAM LAZIM YADA BUNA KATLANMAK ZORUNDAMIYIM ARACIM 2005 MODEL 115000 KM DE AİLE ARABASI BAKIMLARI DÜZENLİ YAPILMIŞ YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM ALLAHA AMANET

Öncelikle aracınız hayırlı olsun.Yakıt tüketiminde kuruş ve TL hesabı yerine Lt./100 km şeklinde belirtmeniz daha yerinde olacaktır.Bir araç neden çok yakar sorusuna birden çok etmen olması nedeniyle kesin şundandır demek pek mümkün olmaz.Mesela debriyaj balatanız bitmiş veya bitmek üzere olması yakıtınızı çok artırır motor bağırır araç motor devrinin yüksekliğine göre daha yavaş hızlanır.Bakımları yapılmış demişsiniz kullanılan yedek parçalar orijinal midir?Mesela mazot filtresi orjinal olmazsa araç gitmez gaz yemez haliyle yakıt tüketimine de etkisi olur.Mesela birçok sanayi esnafı hava filitresini değiştirmez hava tutup tekrar takar yanlış bir davranış 10 TL dir bir hava filitresi.Dizel araçlar uygun devir aralığında kullanılmadığında yakıt ekonomisi söz konusu olamaz.Nedir bu uygun devir aralığı diye sorulursa max.torkun verildiği devirden aşağıda kullanmamak 1.3 multijet motorlar 1750 devirden itibaren max torkunu verdiği için bu devirin altında kullanmamaya özen gösterin 3000 devirinde üzerine çıkmazsanız ideal yakıt ekonomisine yaklaşırsınız.Kullandığınız yakıt kalitesi de önemlidir.Dizel araçlarda fabrikanın belirlediği periyodik bakımların yapılması önem arz etmektedir sadece yağ değişimi periyodik bakım değildir.Aracınızın kitapçığında yazılan hangi km'lerde hangi bakımların yapılacağı bilgilerini uygularsanız max.verim elde edersiniz.

• Selam arkadaslar dun 2006 1.3 multijet aldim izmirden araba cok guzel bilmem gereken teybini acamadim WAİT yaziyor code istiyor galiba ama onceki sahibide bilmiyor yardim edermisiniz nasil acacaz teybi simdiden teaeklurler

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.