Şimdi Ara

LPG ve BUJİ seçimi (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
998
Cevap
30
Favori
376.135
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: egehan deniz

leaderiron arkadasım.

İyi günler motor numarasını ve motor tipiyle mesela ruhsatta 626 (GF) gibi birşey yazmalı ne olduğunu yazsanız yardımcı olacağım.

tamam onlara yarın bakıp yazayımmm
    teşekkürler
  • quote:

leaderiron arkadasım.

İyi günler motor numarasını ve motor tipiyle mesela ruhsatta 626 (GF) gibi birşey yazmalı ne olduğunu yazsanız yardımcı olacağım.

merhabalar
    aracım 1998 model
    mazda 626 otomatik vites
    ruhsatta 115 kw yazıyo
    2000 motor
    brc marka lpg li
    bana uygun olan bosch marka bujiyi yazarsanız sevinirim

motor no su FS ile başlıyo
  • quote:

Orijinalden alıntı: muzo86

aracım 1,4 accent era üzerinde hangi marka buji var bilmiyorum.

ancak usta bir arkadaşım.

BOSCH marka ise kimsenin bulamayacağı bir uzaklığa fırlatıp atın, ve yerine Uygun numarada NGK veya DENSO marka buji takın diyor.

Bujinin yakıta göre önemi bu kadar çok mu... orijinal üzerinde gelen bujiler lede çalışıyor ve gidiyor, değiştirsek ne gibi farklar yaratır

bizim araçlarımızın üzerindeki orijinal bujilerin markasını biliyormusunuz acaba

sanırım bu işi iyi bilen bir arkadaşımız yok
  • Aracıma ngk sitesinden bakıp lpg laserline No:1 bujileri taktım, sonuç rezil ötesi araç benzinde nerdeyse hiç gitmiyor çiğ atıyor ve benzin kokusu veriyor lpg de ise 3 te 1 arttı yakıt belki benim arcıma uyum sağlamadı, ama ngk nın sitesinden bakıp aracımın özelliğine göre taktırdım bujileri yani ben bir hata yapmadım ama sonuç çok kötü bende eski bujilerimi tekrar taktım.Bu arada arcım 90 model bmw 3,16 m40 motor.taktırmayı düşünenlerinin dikkatine!!!!!!
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: reelnumber

2005 palio 1.2 8v BRC MY-10 sistem var aracımda. hangi buji'yi kullanmalıyım. teşekkürler

Ruhsata yazan Motor numarasıyla kasa tipini mesela ruhsatta böyle yazar FIA 1673 / Palio 1.2 i.e. 8V / Palio [171..] / 1,2 / 44kW / 10/2001- / 188 A 4.000 gibi.
    Bu yazdığımsa eğer ruhsatınızda yazan 0242236571 Cng lpg bujisidir.Oto-parca.nettende tehid etirebilirsiniz.Kolay gelsin.

teşekkür ederim saol hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: leaderiron

quote:

leaderiron arkadasım.

merhabalar
    aracım 1998 model
    mazda 626 otomatik vites
    ruhsatta 115 kw yazıyo
    2000 motor
    brc marka lpg li
    bana uygun olan bosch marka bujiyi yazarsanız sevinirim

motor no su FS ile başlıyo

e-catalogta aracınızda 0242240653 buji gözükmekte fakat oto-parca net sitesini arayarak çok net bir bilgi ile tehit edebilirsiniz.İyi günler dilerim.Tel:02642914444 - 02642751176 Abdullah bey size yardımcı olacaktır.

• quote:

quote:

BOSCH marka ise kimsenin bulamayacağı bir uzaklığa fırlatıp atın, ve yerine Uygun numarada NGK veya DENSO marka buji takın diyor.

Bujinin yakıta göre önemi bu kadar çok mu... orijinal üzerinde gelen bujiler lede çalışıyor ve gidiyor, değiştirsek ne gibi farklar yaratır

bizim araçlarımızın üzerindeki orijinal bujilerin markasını biliyormusunuz acaba

Hocam bu konu hakkında ustalarımız değilde bırakın muhendis arkadaslarımız yorumlar yapsın ve bu işi en iyi anlayanlar unutmayalım ki onlar ustalar farklı konuşabilirler sakın yanlış anlaşılmasın hiç bir ustama saygısızlık etmiyorum tabikide tecrubeleri vardır fakat muhendislik bilimi ayrı birşey takdir edersiniz ki yeterli bir bilgi anlamak isterseniz benim nacizhane tavsiyedir yetkili satıcı bir site var oto-parca diye oradaki teknik arkadasları ararsanız noktası virgulune kadar yardımcı olacaklarından hiç şüphem yok saygılarımı sunar.İyi günler dilerim.

• quote:

quote:

quote:

Hocam bu konu hakkında ustalarımız değilde bırakın muhendis arkadaslarımız yorumlar yapsın ve bu işi en iyi anlayanlar unutmayalım ki onlar ustalar farklı konuşabilirler sakın yanlış anlaşılmasın hiç bir ustama saygısızlık etmiyorum tabikide tecrubeleri vardır fakat muhendislik bilimi ayrı birşey takdir edersiniz ki yeterli bir bilgi anlamak isterseniz benim nacizhane tavsiyedir yetkili satıcı bir site var oto-parca diye oradaki teknik arkadasları ararsanız noktası virgulune kadar yardımcı olacaklarından hiç şüphem yok saygılarımı sunar.İyi günler dilerim.

bende onu diyorum zaten bu işlerden anlayan birileri(yani yeterli bilgi ve tecrübeye sahip birileri) cevaplasın ki bizde gereğince bilgilenelim.

o şunu dedi bu bunu dedi gibi şeylerden gınaa geldi valla

• Çok değerli arkadaslarım merhaba.

Arkadaslar oncelikle biraz bujilerden bahsetmek isterim.Yapılmları gercek manada basit gibi gözüken zor seylerdir.Benim tavsiyem aşağıda verdiğim linki izlemenizdir.http://www.youtube.com/watch?v=f2oldT8fO2Q
    Yukarıda cok değerli muzo86 hocamda bir ustamızın verdiği cevaba karşılık bir cevab vermek isterim Buji ilk olarak 1910 yılında Robert Bosch’un tarafından içten patlamalı motorları ateşlemek icat edildi.Ve yazdığınız üç firma dunyada en iyi buji üreten firmalardır.Sizin arac kataloğunuzda bu üç firmadan birini görebilirsiniz bu arac üreticilerin tercihi olur coğu zaman.Lpg bujilerine gelince neden lpg bujisi denirse bunu ben soylemiyorum boschun yetkili satıcı sitesindede görmeniz mumkun.

Benzinli motorların CNG/LPG’ye dönüştürülmesinde doğru ve hızlı seçim

Bosch, CNG/LPG’ye dönüşümde, Double Platinli Bosch Bujileri ile aracınızı koruyor.

Benzin ve dizel fiyatlarındaki artış nedeniyle, eskiye oranla daha fazla araç sahibi araçlarında CNG ve LPG kullanımına yöneliyor. Bosch, benzinli sistemlerde kullanılan ateşleme bujilerinin yerine, CNG/LPG’li sistemlerin yanma odasındaki yüksek çalışma sıcaklığını kompanse edebilme özelliğine sahip düşük ısıl değerli Double Platinli Bosch Bujileri’ni öneriyor.
    Gaz ile çalışan sisteme dönüştürülmüş araçlarda, ateşleme voltajının benzinli araçlara oranla daha yüksek olması, kullanılan ateşleme bujilerini yetersiz kılıyor. Diğer yandan yüksek sıcaklık, voltaj ve çalışma koşulları bujileri olumsuz etkileyerek, ömürlerini yarıya indiriyor. Bu nedenle Bosch, CNG/LPG’ye dönüştürülmüş araçlarda diğer bujilerden daha uzun ömre sahip Double Platinli Bosch Bujilerinin kullanılmasını tavsiye ediyor.

Bosch’tan araçlara bakım tavsiyesi
    CNG/LPG’li sisteme dönüştürülmüş araçlar benzin ile çalışan sisteme oranla daha fazla yük altında kaldığı için düzenli olarak ateşleme bujilerinin, buji kablolarının, ateşleme bobinlerinin ve oksijen sensörlerinin kontrol edilmesi önem kazanıyor. Yüksek sıcaklık ve voltaj gibi koşullara maruz kalan gaz ile çalışan sisteme dönüştürülmüş araçlar için bakım aralıklarının sıklaştırılması tüm komponentlerden beklenen performansın alınmasını sağlıyor.

• X15
    Merhaba Nusret bey..1997 kia sephia 1.6 gtx için uyumlu buji var mı? Varsa fiyat nedir?

Merhabalar efendim.
    Aracınız hakkında bir kaç bilgiye ihtiyacım var Sephia leo I mi Sphia II mi Hatcback mi 1,6 16v mi ve motor numarası rica edeceğim iyi günler dilerim.
  • Sephia 1 sedan efi motor.. Motor numarası B6 ile başlıyor..Özelden ayrıntılı bilgi gönderdim..Selamlar..
  • Aracınızda 0242240653 Cng/Lpg bujisi gözükmekte yinede bu tip araçlarda abdullah beye bir danışmanızı öneririm onun sistemi farklı teşekkür ederim iyi günler.
    02642914444
  • Güzel bir video olmuş.
  • Üstadlar mrb

Aracım 2005 model CLİO 2 HB 1.4 16v 98 beygir.
    Arcın motorunun KODU: K4JC700013...

Bu motor kodunu bosh'un parça sitesinde bulamdım. o yüzden hangi LPG bujisi uygun bilemiyorum.

Ayrıca esas sorunum ise Renaultların kalisk sorunu olan BOBİN arızası. Bu bobin arızası özellikle Sagem markalarda diye okudum ama BUJİLERİN bobin ömrünü kısaltabileceğini okuduğumdan BUJİ leri de incelemeye başladım. Bobinlerin ömrü uygun olmayan bujiler nedeni ile kısalıyor olabilir mi??

Aracıma 1000 km önce sıralı LPG takıldı ve araç üzerinde 12.000 km orjinal bujiler var.
    Tek tırnaklı bu bujiler:http://www.otoyedekparca.com.tr/megan_kango_clio_logan_buji_mais_urunu.html#Anchor

Şimdi merak ettiğim şu eğer ben bujilerimi BOSH LPG bujileri ile değiştirisem aracın bobin arızası riski ARTAR mı AZALIR mı?

BAşka bir motor uzmanı LPG bujisini tek başına değiştirmenin mantıklı olmadığını bu değişmi yaparsak mutlaka buji kablolarınıda uygun olanları ile değiştirmemiz gerektiğini yazmış. Açıkçası kafam karıştı.

YArdımcı olursanız sevinirim.

• Orijinalden alıntı: drtroy

Üstadlar mrb

Aracım 2005 model CLİO 2 HB 1.4 16v 98 beygir.
    Arcın motorunun KODU: K4JC700013...

Bu motor kodunu bosh'un parça sitesinde bulamdım. o yüzden hangi LPG bujisi uygun bilemiyorum.

Ayrıca esas sorunum ise Renaultların kalisk sorunu olan BOBİN arızası. Bu bobin arızası özellikle Sagem markalarda diye okudum ama BUJİLERİN bobin ömrünü kısaltabileceğini okuduğumdan BUJİ leri de incelemeye başladım. Bobinlerin ömrü uygun olmayan bujiler nedeni ile kısalıyor olabilir mi??

Aracıma 1000 km önce sıralı LPG takıldı ve araç üzerinde 12.000 km orjinal bujiler var.
    Tek tırnaklı bu bujiler:http://www.otoyedekparca.com.tr/megan_kango_clio_logan_buji_mais_urunu.html#Anchor

Şimdi merak ettiğim şu eğer ben bujilerimi BOSH LPG bujileri ile değiştirisem aracın bobin arızası riski ARTAR mı AZALIR mı?

BAşka bir motor uzmanı LPG bujisini tek başına değiştirmenin mantıklı olmadığını bu değişmi yaparsak mutlaka buji kablolarınıda uygun olanları ile değiştirmemiz gerektiğini yazmış. Açıkçası kafam karıştı.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhabalar hocam.
    Öncelikle güzel bir konuya değindiğinizi vurgulamak isterim.Yukarıdada yazdığım yazıdada belirtmiştim zaten.

**********************Bosch’tan araçlara bakım tavsiyesi************************
    CNG/LPG’li sisteme dönüştürülmüş araçlar benzin ile çalışan sisteme oranla daha fazla yük altında kaldığı için düzenli olarak ateşleme bujilerinin, buji kablolarının, ateşleme bobinlerinin ve oksijen sensörlerinin kontrol edilmesi önem kazanıyor. Yüksek sıcaklık ve voltaj gibi koşullara maruz kalan gaz ile çalışan sisteme dönüştürülmüş araçlar için bakım aralıklarının sıklaştırılması tüm komponentlerden beklenen performansın alınmasını sağlıyor.

Aracınızda kullanılan buji 0 242 240 653 Cng/Lpg Bujisi olarak gözüküyor.Ateşleme bobin numarası 0 986 221 045 LÜTFEN bu parcaları oto-parca.net sitesi arayarak tehit ettiriniz.Abdullah bey size her konuda yardımcı olacaktır.Saygılarımla...
    Tel:02642914444

• Peki yardımlarınız için teşkkür ederim. Siteden bujilerin siparişini verdim hafta içi elime geçer umarım daha sonra da gidp taktırmak istiyorum. Ama motor illa soğuk mu olmalı? Eve sanayi baya uzak kaç saat beklemeliyim motorun soğuması için?

Bobinleri ise sitede bulamadım. Umarım şu LPg de daha sık olan bobin yakma sorunu çözülür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drtroy -- 6 Mart 2011; 14:31:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: drtroy

Peki yardımlarınız için teşkkür ederim. Siteden bujilerin siparişini verdim hafta içi elime geçer umarım daha sonra da gidp taktırmak istiyorum. Ama motor illa soğuk mu olmalı? Eve sanayi baya uzak kaç saat beklemeliyim motorun soğuması için?

Bobinleri ise sitede bulamadım. Umarım şu LPg de daha sık olan bobin yakma sorunu çözülür.

Rica ederim.Hafta içi kesinlikle elinizde olacaktır emin olun.Motor biraz soğumuş olsa daha iyi olur hem takan usta içinde kolaylık olmuş olur.Bir iki çay içip biraz sohbet etmenizi ve o arada ustamıza bobinin ne kadar sağlam olduğunu sorup öğrenmenizi tavsiye ederim.ARAYIN SORUN.oto-parca.net adresini telefon ile ararsanız bobini kesinlikle bulacaktırlar.Bosch'un yetkili satıcısı aramanızı tavsiye ederim her konu hakkında.
    İrtibat Tel:
    02642914444
    Sn.Abdullah bey.

• Nusret Bey merhabalar. Benim 2004 model 1.6 peugeot 307 otomobilim var. Rica etsem bana da otomobilim ile uyumlu lpg buji kodunu, hatta online satış varsa linkini verebilir misiniz?
  • Merhaba arkadaşlar ben öyle sizden link flan istemiyorum sadece aracıma şu buji uygunmudur... ? aracım 2004 model fiat marea 1.6 liberty motor 182 B 6.000

http://www.oto-parca.net/CNGLPG-Buji-0242236571,PR-59.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mgedik06 -- 7 Mart 2011; 18:43:07 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mugo66

Merhaba arkadaşlar ben öyle sizden link flan istemiyorum sadece aracıma şu buji uygunmudur... ? aracım 2004 model fiat marea 1.6 liberty motor 182 B 6.000

http://www.oto-parca.net/CNGLPG-Buji-0242236571,PR-59.html

Doğru buji iyi günler dilerim.
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.