Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (82. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10.310
Cevap
109
Favori
2.447.916
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8081828384
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: mbilek

Avşar kardeşim samimiyetinize inanarak ukalaca bir cevap vereyim, (bahsi geçen cihaz nedir bilmiyorum)benim aküler doluyor , 3 aydırda tv dahil elektiriği kullanıyorum sinüş şekli ile fazla ilgilenmiyorum saygılar
    quote:

Orjinalden alıntı: avsar35

ölçümlere dikkat true rms bir cihazla ölçüm yapmıyorsanız ölçüm yanlıştır çünkü üretilen elektrik sinüs formunda deyil

hocam true rms cihaz deyil cihazın özelliği mesela kimi avometreler kapasite ölçer kimisi ölçemez gibi düşün ben bu bilgi bazı arkadaşlara lazım olabilir diye söyledim
  • İnvertör konusunda bilgim yok, biz o konuları ŞEF üstadımıza sorarız, o da şimdi ne cevap verir bilmem ki
  • Baybodus muhtemelen şanzımanlı motordur , şanzımanı ayırmadan sonuc cıkmaz, daha sonra 100/150 devirde biraraç ampülünü yakacak kadar güç varsa üzerinde ugraşılabilir, formun geçmiş sayfaların da benzer çalışmalar olabilir hem genel hatları ile konuyu kavrarsınız hemde bir şeyler bulabilirsiniz. yeni formada göz atın
    Avşar kardeş yeni bir şey öğrendim tşk. şaka biryana hazır dinamolarda nekadar frekans orantısızlıgı vardır bilemem ama kendi modifiye ettiklerimizde, sinüsler kalp grafiği gibidir, dc ye cevirdiğimizden bu olayı es geçiyoruz,
  • sinüs bir inverterle evinizdeki her aleti güvenle kullanabilirsiniz ama kare dalga veya sinüs benzeşimli olanlarla sorunlar yaşamanız muhtemeldir...özellikle üzerinde elektrik motoru bulunan aletlerde..buzdolabı gibi..ama pc gibi elektrikli ısıtıcı gibi aletlerde sorununuz olmaz..
  • Garip AC üretip kullanmak daha iyi olmazmıydı? DC akım sadece oyuncak arabalarda, TV kumandalarında kullanılıyor artık. DC de iş görür ama daha ileriyi düşünmek gerek. Cevaplar için teşekkürler herkese.
  • Rondo

Yapmis oldugun dinamolara yada altarnoterlere elektrik akimi verdiginde(uygun degerler araliginda ) elektrik motorlari bigi donerler ama calisma prensipleri ters orantilidir. Dinamolarda yada altarnotorlerde maksimum elektrik enerjisi ile minumum mekanik enerji alirsin. Elektrik motorlarinda ise minumum elektrik enerjisi ile maksimum mekanik enerji alirsin. Buradan yola cikarak benim gibi yeni ise merak duyanlar unutmammalilar kullanmis oldugunuz dc elektrik motorlarini uretec olarak kullandiginizda maksimum mekanik enerji ile minumum elektrik enerjisi alacaksiniz bu sizde hayal kirikligi yaratmasin dinamolar ve altarnatorler kullandiginizda sonuclar sizi tatmin edecektir.
  • Ac akimi depolamanin imkani olmadigindan dc akim ile calisiyoruz. Ruzgarsiz havalarda guc kesintisi olmamasi acisindan
  • Dosojin kardeş dinamo veya alternatör olararak bakarsak ,anlatımınız doğrudur, ve günümüzde dc olarak kullandığımız kontrollu motorları bu işte kullanabiliyoruz, fakat bu işin aslı 1920 lerde başlayan telefon ve santralların ikaz göndermek için(karşı zili çaldırmak), üretilen enerjiden yararlanmak(bir dönem işkence içinde kullanımış) öteye gitmediğini görüyoruz ,yani manyeto bobbinlerin ortasında bir mıknatıs gurubunu çevirmek veya tam tersi yani manyetik alanı bobinleri indüklemek oradan voltaj almak ,günümüzdede küçük rüzgar gülleri aynı prensiple çalışıyor, ve manyetoya dc akım verirsek(stator ve rotor bağımsız ise )( özellikle akü ) oluşturduğu elektro mıknatıs kuvveti mıknatıs kuvvetinden daha fazla olduğu için mıknatıs enerjisini geri tepmeden dolayı, mıknatısı öldürüyor,(bahse girilmiş ve denenmiştir) saygılar
  • Güney doğu kardeş Dosojin arkadaşın verdiği bilgiyi biraz daha açayım, sabit ac üretmek o kadar kolay degil bu iş okadar prosüdür gerektiriyorki anlatmakla bitmez ,lisansı istimlakı vs.. (elektiriğin birim fiyatı 100/42 artarsa 10 a yakın tirbün gurubu yarın kurulmaya başlar ), kısaca fazla açmadan bulunduğunuz mahalde ufak üretim yapıp kullanmak saygılar,
  • quote:

Orjinalden alıntı: mbilek

Güney doğu kardeş Dosojin arkadaşın verdiği bilgiyi biraz daha açayım, sabit ac üretmek o kadar kolay degil bu iş okadar prosüdür gerektiriyorki anlatmakla bitmez ,lisansı istimlakı vs.. (elektiriğin birim fiyatı 100/42 artarsa 10 a yakın tirbün gurubu yarın kurulmaya başlar ), kısaca fazla açmadan bulunduğunuz mahalde ufak üretim yapıp kullanmak saygılar,

Haklısın üstat. Benim merakımda o yüzdendi. Tüm o prosedürleri yaptınız mı diyerek sormuştum. Herşey böyle başlamaz mı zaten? Edison DC yi bulmasaydı AC de var olamazdı. Gittiğiniz yolun sonu AC ye çıkar elbet Kolaylıklar diliyorum.

• Arkadaslar, belki daha once sozedilmis olabilir, ben atlamis olabilirim.
    Ama asagidaki link te Amerikada birseyler yapmayi basaran bir arkadas var.
    http://www.hurriyetusa.com/haber/haber_detay.asp?id=10680
  • quote:

Orjinalden alıntı: kudduz

Arkadaslar, belki daha once sozedilmis olabilir, ben atlamis olabilirim.
    Ama asagidaki link te Amerikada birseyler yapmayi basaran bir arkadas var.
    http://www.hurriyetusa.com/haber/haber_detay.asp?id=10680

kudduz arkadasım
    Bahsettiğiniz konu bilinen birsey ama fiyatları konusunda bilginiz vardır sanırım
    ülkemizde bu imkan mevcut üretip satabilirsiniz yani
    simdi tüm presüdürleri asalım 10kw elektrik enerjisi üretip satalım
    1- solar panel 1günde 10kw icin ortalama 2000w panel gerekir 2000x4.0=8000 eur
    2-converter 10kw 3500-4000 eur
    3-kablo.montaj malzemesi.kontrol panosu vs 3000 eur
    bu malzemelerin %90 ithaldir yerli malzeme ancak montaj catısında kullanılır cünki yerli üretim suan yok
    yani 15000.00 eur luk bir yatırımla 10kw satarsınız devletin verdigi 1kw icin 5 dolar cent 10kw icin
    0.5 dolar yani 75 ykr bir günde alcağınız mebla budur
    bu guruptakı bırcok arkadasın rüzgar jeneratorü icin neden uğrastığıda bu nedenlerden
    solar panalin cell lerini yapamıyoruz ama rüzgar jeneratorünü yapabiliriz diyoruz.
    kolay gele.

• arkadaslar
    ilginç çalışmaların olduğu bir link
    http://www.speakerfactory.net/wind_old.htm
  • arkadaşlar rüzgar rastgele oluşan bir olay deyil eğer rüzgarın oluşum şartları iyi anlaşılırsa nerede aranılacağı yüksek bir ihtimalle bulunabilinir gibime geliyor hayatımda hiçkimseden krıtik bir bilgi öğrenmedim birkaç istisna hariç ve hiçkimseninde öğreteceğini sanmam(şahsi fikrimdir)harita hikaye demiyorum ama pekte deyer vermiyorum elinde manyetik alan çizgilerinin davranışını gösteren resimler ve veye çizimler olan arkadaşımız varsa paylaşırsa sevinirim
  • şu ana kadar abdul bey, sizin ve mbilek gibi bir kaç arkadaşın projelerini tam anlamıyla görebiliyorum,
    tebrikler,
  • sayın abdülvatan hocam dönme ekseniyle taşıyıcı direk aynı düzlemde olması gerekir gibime geliyor aksi halde dönme kuvveti oluşur neden böyle bir tasarım yaptınız yada benim anlamadığım bir durum da olabilir yatay eksenler hakkında hiç düşünmedimde
  • arkadaşlar merhaba

bu konu başlığı henüz bir kaç sayfayken bende çalışmalarımdan bahsetmiştim.
    son 1-2 ayda oldukça güzel projeler forum sayfalarını sslemiş

özellikle son günlerdeki Abdulvatan,Rondo1194,MBilek,Yildiz5 gibi arkadaşları çalışmalarından ötürü tebrik ve takdir ediyorum.

ben geçen yıl savonius kanatlı bir prototip üzerinde çalışmıştım hatta videosunu youtube da yayınladım.(youtube da acarcim olarak arama yaparsanız çalışmalarımı bulabilirsiniz.)

forumdada bahsedilen araç fren diskinden stator yapmak üzere mıknatıs arayışında da bulundum.

izmitteki aksa magnetten 8 adet 50*25*10 mm n45 mıknatıs temin ettim 1 yıl önce tanesini 6ytl + kdv den almıştım.

ben izmirde oturuyorum mıknatısları kargoyla gönderdiler bi sorun çıkmadı.. Mıknatıs arayışındaki arkadaşlara tavsiye edebilirim.

henüz projemde fazla bir yol alamadım. ilerleyen günlerde çalışmalarımı yoğunlaştırmayı planlıyorum.

şimdilik tezgahta bir güneşle ısıtma projem var bu projeyi bitirdiğimde rüzgar enerjisine döneceğim inşallah.

herkese çalışmlaarında başarılar.[DHVideo=]

• Abdulvatan ben izmir bornovadayım. siz nerdesiniz? (1450 rakım ??)
    1. sanayidei mıknatıs satan yeri biliyorum bende gidip fiyat sormuştum geçen sene ama bana en ucuz fiyatı aksa vermişti hemde bayağı ucuzdu izmirdekine göre kargo dahil çok daha ucuza gelmişti. birde ben fiyat sorduğumda ellerinde n35 vardı aksa n45 var diyince aksayı tercih ettim.
    gerçi n35 n45 olduğunu anlama şansımız çok azdır diye düşünüyorum..

ben 8 adet almıştım tek mıknatıs diskli bir üreteç yapmayı planlıyorum. pervane de savionus tipli olucak. çünk ben yerleşim yerinde evin çatısına koymayı düşünüyorum. 3 palli klasik pervane hem ses yapıyor hemde mahallede sorun çıkaranlar olur dşye düşünüyorum. Savionus daha estetik duruyo en azından
  • sayın arkadaşlar ben şu an kendimi inandırmaya çalışıyorum mevcut sistemler bana yeterli gelmiyor ve ben verim artışının alternatörlerde mümkün olduğunu düşünüyorum en son geldiğim nokta daha öncede söylemiş idim mıknatısın iki nüveli bobinden geçtiği bir sistem çünkü birden manyetik alan çizgilerinin katetiği mesfe kısalıyor ve birden uzuyor yani mıknatıslanma şiddetli yükseliyor ve düşüyor ve yeni birşey aklıma geldi voltajı yükseltmek için sarımları seri bağlıyoruz ama eşdeğer dirençte artıyor yani çekebileceğimiz akım azalıyor paralel bağlayıp sonra switch mode voltajı yükseltsek daha iyi olabilirmi fikir olarak söylüyorum arkadaşımız tabiki haklı isyanında yanlış anlaşılmışım(yada anlatmışım)ben sadece fikir beyan ettim herkeze bol şans abdulvatan hocam kaçta gideceksiniz bugün bende geleyim arge mıknatıstan bahsediyorsunuz galiba saati yazın orda buluşalım

• evet ben Atatürk mahallesinde oturuyorum.
    rüzgar olarak iyi sayılır. benim evim 2 katlı, evimin iki yanında evime bitişik daha yüksek binalar var buda bir nevi hava koridoru oluşturuyor.
    ilerleyen günlerde 8 mıknatıs ile bir türbin yapıp sonuçlarına göre daha büyüğünü yapmayı planlayabilirim.
    ama bu krizde fazla bir kaynak ayıramıyorum projelerime; çünkü bu proje için jel akü kullanmayı düşünüyorum; malum jel akülerde çok pahalı.
    şu an önceliğim güneşle ısınma ve su ısıtma sistemleri üzerine yoğunlaştım. google da (solar air heater) diye aratırsanız ilginç fikirlere rastlarsınız.

hocam bu aksa size ne fiyat verdi n45 için?
  • 
Sayfa: önceki 8081828384
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.