Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (79. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10.310
Cevap
109
Favori
2.447.702
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7778798081
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kuyruk açısını 20/30 derece yaptım sonuç alamadım, sizin söylediğiniz gibi 10/15 derece 120 cm yaptım çok güzel sonuç aldım
    quote:

Orjinalden alıntı: abdulvatan

arkadaşım eline sağlık iyi olmuş nasıl iyi akım alabildinmi?ve depolamak için kaçtane akü kullandın ve kaçlık akü
  • quote:

Orjinalden alıntı: mbilek

Kuyruk açısını 20/30 derece yaptım sonuç alamadım, sizin söylediğiniz gibi 10/15 derece 120 cm yaptım çok güzel sonuç aldım
    quote:

Orjinalden alıntı: abdulvatan

arkadaşım eline sağlık iyi olmuş nasıl iyi akım alabildinmi?ve depolamak için kaçtane akü kullandın ve kaçlık akü

Hocam bu bahsettiğiniz 10/15 derece kuyruğun nereyle yaptığı açı?
  • Orjinalden alıntı: mbilek

kunduz kardeş rüzgarla çevirirsen bağlayacağın yükü karşılaya bildiği kadar üretir karşılayamayacağı sevyede kendini sıkar dömez yani büyük sorun olmaz , bu dinamoyu bir motorla dönderirseniz kendi gücünden fazla bir yükle karşılaştığında arıza yapar (dhan ooo arkadaş servo motorla ilgili bana verdiği cevap bu soru için geçerli kolay gelsin (dönü artınca tabiki güç artar (verdiğiniz degerler motora voltaj verdiğinizdeki dönüş/çekiş değerleridir dinamo olarak farklı degerler alırsınız)
    DHAN 000 servo motorların yapısını tam bilmediğim için sordum durum servo motor için de aynımı ?teşekkürler
    Orjinalden alıntı: kudduz

aslında servo motor diye bir şey yoktur..servo motor denilen motorlardada DC yada AC motor kullaılır ve buna bir kontrol mekanizması ekleneir olur size servo motor..sizin servo motorda muhtemelen bir dc motor..bir motor yada alternatörü gereginden hızlı döndürüseniz meknizma bunu kaldırabildigi kadar döner sonra bir taraftan kaza yapar youtube felan izlemişsinizdir rüzgar türbinlrinin parçalanmasını.bir motor yada alternatörün verebilecegi güç sabittir bunun üstnde bir güç almaya kalkarsanız motor yada alternatör zarar görür..güç derken birde şu var motor yada alternatör sargılarında kullanılan telin sargıları belirleyicidir sonuçta burdaki tellerin belli bir akım taşıma kapasiteleri vardır.bunu aşarsanız voltajın ne oldugunun önem pek kalmaz...
  • Sayın Şiranlı inanın benim kafamda çok karışık benim çözebildiğim kadarıyla mıknatısı merkezde yalıtkanla (aliminyula)birleştiriyorsak yaydığımız manyetik akımın karşı nüvelerden (biririne bağlantılı) N/S tamamlayıp yan bobin nüvesinden geriye gelmesİ)gerekiyor bobin böyle indükleniyor, mıknatıs sayısı ile bobin sayısı aynı olunca kalkış cok zor .işlemek çok kolay seri bağlantı veya atlayarak 2 ye bölme(mınatıs boyu 5 cm 2 sıra 2,5cm yan yana nüve) veya 6 mıknatıs 9 bobin 3 nüve karşılarken 2nç. üç nüve kaymasına yardımcı olması sonra yıldız, üçken denemek (bobin bilgim çok yok denemelerim kadar) bunların yazarak anlatmak cok zor(yabancıların uyguladığı bir farkta bir mıknatıs bobini terk etmeden diğerinin gelmemesi anlamı ne bende çözmeye çalışıyorum) tlf. no atarsanız bağzı denemelerim olacak sizle paylaşırın saygılar sunarım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbilek -- 17 Kasım 2008; 0:08:42 >
  • dhan kardeş konuyu anladım teşekkür ederim saygılar
  • EVET ARKADAŞLAR

sadece alternatif enerji kaynakları hakkındaki konulara odaklanıp bu konularda hepimizi aydınlatacak,bildiklerimizi sunup bilmediklerimizi alabileceğimiz, öğrenebileceğimiz memlekete faydalı olcağını düşündüğümüz sitemiz açıldı.içeriğindeki bilgiler henuz çok az.site hepimizin olduğu için içini doldurma işide hepimize düşüyor.

tepe tepe kullanın :)

saygılar
  • abdul vatan bey

dilerseniz şimdi sizde TEK MESAJ HALİNDE resimli anlatımınızı burayada taşıyabilirsiniz.

saygılar
  • bu mıknatısların yerleştirilmesinde aklımın almadığı bir nokta var,
    karşılıkla ayna disklerde mıknatıslar niye değişik kutuplu,
    birbirine bakan mıknatısın kutupları niye böyle diziliyor,
    karşılıklı gelen mıknatısların aynı kutup olması gerekmiyormu,
    bu şekilde iki kutup bobin üzerinde birleşip manyetik alan kısa devre olmazmı

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • arkadaşlar,
    bu ayna tip alternatör yapımında, çelik disk yada drolit veya başka bir şey aramanıza gerek yok,
    şu spiral makinaları varya,
    onların kafasına takılan taşlama diskleri var,
    hemde üç boy çeşidi var,
    işlemesi kolay ve çok ta sağlam,
    hani bi hatırlatayım dedim,
    kalınlıklarıda iki üç çeşit olanları var,
    üç dört milim kalınlığında olup, bundan daha kalın olanıda var,
    ben demirleri kesmek için onları kullanıyorum,
    ayna tipi alternatör yapacağım zaman ben onlardan kullanacağım,
    firen diskleri falan hem işlemek çok zor , hemde baya bir ağırlık yapar
  • ABDUL KARDEŞ yukarıdaki adam ne yapıyor ? yön kanadının fazla açılıp kanatlara veya rotora çarpıp zarar vermesini engellemek için bir angelleme mekanizması yapıyor,bunun oluşturdığu açı 25olsun 45 olsun fark etmez,Bu tip tübünlerde kuyruk açısı resimdeki x noktasıdır. oda türbün büyüklüğüne göre 20-40 derece değişir,rürgar yön değiştirince o açıdan dolayı saga veya sola yukarı doğru kayar yukarıda yaptıgı baskı ile kanatları rüzgarla karşılaştırır, Arka kanada 120 cm olacak demek 2 nci yanlış , o kanat büyüklüğünüzle ilgili 100 de olur 150 de bu iş uzunluktan ziyade ağırlıkla ilğilidir , kanatları bitirdiğinizde yerde sehbada bu ayarı yapacaksınız arka kanat alanıda aşırı rüzgardan türbünü kacıracak ebatta olacak bilmem anlatabildimmi , şimdi yanlış bilgilendirmekten bana ve form daki arkadaşlara özür borcunuz var ,2 tane daha büyük yanlışınız var sonra yazacağım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbilek -- 17 Kasım 2008; 22:04:15 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: rondo1194

bu mıknatısların yerleştirilmesinde aklımın almadığı bir nokta var,
    karşılıkla ayna disklerde mıknatıslar niye değişik kutuplu,
    birbirine bakan mıknatısın kutupları niye böyle diziliyor,
    karşılıklı gelen mıknatısların aynı kutup olması gerekmiyormu,
    bu şekilde iki kutup bobin üzerinde birleşip manyetik alan kısa devre olmazmı

Rüzgar türbünü yapıyorum

Sayın rondo !
    Kitaplarda, mıknatıs yardımıyla elektrik elde etmek için çizilen en basit şema şöyledir.
    Bir at nalı biçimindeki mıknatısın içinde döndürülen bobinden elektrik elde edilir. Burada at nalı mıknatısın ucunun bir tarafı N, diğer tarafı S kutbudur. Bobinin bir kenarı N kutbunda iken diğer kenarı da S kutbuna denk gelir. Bobin döndürüldükçe kenarlar da bir N, bir S kutbun etkisinde kalır. Nüveli bobinlerde bu işi nüve yaptığı için gerek kalmıyor. Fakat nüvesiz yani ayna tipi alternatörlerde karşılıklı kutuplar monte edilir.

Ayrıca tipi alternatör yapımında kullanmayı düşündüğünüz spiral kesme taşı ne kadar sağlıklı olur emin değilim. Demiri keser, fakat kırılgan bir maddedir. Ölçüleride 160 mm. ve 115 mm. dir
  • şef34
    o zaman bu ayna tip alternatörde verim bu şekilde daha yüksek oluyor öylemi,
    ama benim anlamadığım,
    biz bobini iki mıknatısın arasına koyuyoruz,
    ve her iki tarafı farklı kutup,
    bobin üzerinde bu iki kutubun birşeltiği manyetik alan enerji üretiyor,
    şimdi bobin üzerinden her iki tarafı aynı olan kutuplu mıknatıs geçmesi gerekiyor diye ben düşündüm,
    sonra diğer kutuplu iki mıknatıs,
    sonra yine diğer kutuplu iki mıknatıs,
    burda bir püf noktası var ama,
    tam olarak çıkaramadım,
    hattızatında,
    araba alternatörlerini inceledim,
    bobin üzerinden sıra ile N S N S diziliminde geçiyor mıknatıs,
    aynı bobinin diğer tarafından başka mıknatıs geçirmek istesek sıralama karşının aynısı olması lazım,
    diye düşünüyorum,
    tabi bunu deneme ve cihazlarla ölçmek daha sağlıklı olur ama,
    yinede bu tip alternatör yapan arkadaşlar daha iyi bilirler
    pardon ekliyorum,
    bu spiral taşlarının üç değişik ebatta olanları gördüm,
    bir tanesi hele tam istediğimiz gibi,
    20 cm çapından büyük sanırım
    bir diğeri 15 cm falan dı
    diğeri ise 10 veya 12 cm çapında olabilir,
    birde kalın olanları vardı,
    aynı ebatlarda
    bence bunlar çok sağlamdır
    hem işlemeside kolay olur sanırım,
    ortasıda tam istediğimiz gibi merkezden delik ve bu delik olan çember metal bir aparatla sağlamlaştırılmış,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rondo1194 -- 17 Kasım 2008; 23:19:20 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: mbilek

Abdulvatan hoş geldiniz demek isterdim ama bir gün dolmadan 60 mesajlık rekorla , taraf/ karşı taraflar oluşmuş 3 şahıslara göndermeler yapılmış hoş bulduk demişsiniz. şurasını şöyle yapın vs ğibi tavsiye yolları kapanmış, takım ruhu değil taraftar ruhu oluşmuş, İnşallah başarırsınız kolay gelsin,
  • mbilek
    dostum,
    güzel bir çalışmayıda eklemişsiniz,
    acaba kaç volt alıyorsunuz bu iki sistemden,
    depolama yapabildinizmi,
  • Rondo dostum dün bunları denerken Yunanlı TALES le Faraday isimli iki şahıs geldi (Lafonten'de ortadaydı ama ona pas vermedik) rondo bu formun en temiz insanı, hatta senden bile temiz dediler. o kafasını vurmak için yer arıyorsa Aspendos'ta bildiğimiz iyi bir duvar var ilet dediler. (üstümde kalmasın) Dün naca 4412 kanatları test ettim yukarıda yazmıştım ğeçen ay bankaların ana servorlarını besleyen 12v 17 amp. akü gurup larından cıkma 8 akü guruplandırdım araç aküsünü boşa aldım, sistem şimdilik iyi fazlasıyla işimi görüyor (arkadaşlardan deneyen varmı bilmiyorum ama 10-12 yıllık şarj deşarja dayandığını söylediler motorun birisi misk 9-24 v diğeri sigmax 30 v a kadar çıkıyor
    quote:

mbilek
    dostum,
    güzel bir çalışmayıda eklemişsiniz,
    acaba kaç volt alıyorsunuz bu iki sistemden,
    depolama yapabildinizmi,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbilek -- 17 Kasım 2008; 23:48:27 >
  • arkadaşlar bisiklet dinamosu hakkında bilgisi olan varmı belki tasarımlarda faydası olur
  • quote:

bu spiral taşlarının üç değişik ebatta olanları gördüm,
    bir tanesi hele tam istediğimiz gibi,
    20 cm çapından büyük sanırım
    bir diğeri 15 cm falan dı
    diğeri ise 10 veya 12 cm çapında olabilir,
    birde kalın olanları vardı,
    aynı ebatlarda
    bence bunlar çok sağlamdır
    hem işlemeside kolay olur sanırım,
    ortasıda tam istediğimiz gibi merkezden delik ve bu delik olan çember metal bir aparatla sağlamlaştırılmış,

hocam bu spiral taşalarının taşlamada kullanıldıgına dikkatinizi çekmek isterim...matkapla delmeye kalktıgınızda matkap ucunuzun süratla körelmesi muhtemel...matkap uçlarının böyle bir aletle taşlanıp kesici hale getirebilirsiniz..tabi tam terside mümkün...bunları delmek ve şekil vermek baya bir sorun olaracaktır...
  • slm. bildigim kadarını size söylim,mıknatısların böyle dizilmesi gayet yerinde bir uygulamadır,elektrik akımının oluşabilmesi için gereken bazı şartlar vardır,bir iletken nekadar çok manyetik alan kuvvet çizgileri tarafından kesilirse okadar çok elektrik üretir yani bu resimdeki mıknatıslar N den S'e manyetik kuvvet çigileri uyguluyor nekadar kararlı kuvvet çizgileri olursa okadar akım üretilir.yanyana farklı dizilmesinin nedeni ise yine elektrik akımının oluşmasını saglayan bir durumdur sinus egrisi vardır hatırlayacagınız artı ve ekside hareket etmesi elektrik akımını oluşturuyor.
  • anladıgım kadarıyla cevap vermeye çalışayım...kare şeklindeki parça 18" ortadaki küçük daire 5.75" büyük daire ise 15.5" üzerine kapatılan daire şeklindeki parça ise 16" iki daire arasında kaln kanalın yüksekligi 1/2" yani yarım parmak...aslnda benimde ingilizcem yok ama var olan şekil bu şekilde anlatmış..
  • 
Sayfa: önceki 7778798081
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.