Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (76. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10.310
Cevap
109
Favori
2.447.916
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7475767778
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • BENDE BUNDAN SONRA MESAJLARIMI HER CÜMLEYE BİR MESAJ OLARAK YOLLIYAYIM.
  • BÖYLESİ DAHA AYDINLATICI OLUYOR GALİBA.
  • Selam Arkadaşlar,

Yukarıa belirtildiği gibi hakikaten sürekli başka sayfalardan alıntı yaparak resim göndermeniz sayfaları şişiriyor ve takibi zorlaştırıyor.
    Lütfen sadece ilgili linkleri gönderiniz çünki bu resim ve pdf leri defalarca genelde görülmüş ve okunmuştur ilgilenen arkadaşlar tarafından.

Forumdaki amacımız yapılan deneyimlerde çıkan sorunları paylaşmak değilmi , hatalar şuralarda çıkıyor ben böyle halletim dibi..

Lütfen bunu iyi niyetli bir tavsiye gibi kabul ediniz.

Mehmet ŞİRANLI hocam senin yaptığın denemeler sonucunda mıknatıs ve boninlerden oluşturduğun alternatörün sonuçları nasıl bahsedermisin bize , tecrübe olarak.

Mehmet TURHAN ve Kenan Hocam lütfen sizde katılırmısınız , toplantıda bahsettiğimiz bobin arası metal nüve ve çift tarafında olması gereken mıknatıs alternatöründe , (düşey kanat ) olarak düşünür isek daha güçlü olur fikirlerine katılırmısınız ,
    Fikirleriniz ve tavsiyeleriniz nelerdir ?

kolay gelsin

Memduh Deliormanlı

• ya arkadaşlar.bu nedir. böyle işmi olur.biz hantallaşan topiğin yükünü nasıl hafifletiriz diye kafa patlatıyorken böyle her resme mesaj mı atılır. madem artı birşeyler kazandırmak istiyorsunuz. bellibir düzen de mekanik,bobin sarımı,kanatlar ve elektronik adı altında 3-5 mesajda halledersin.topikte oterpowerdeki amcanın türbinlerini onlarca kez incelememiş adam kaldımı bilmiyorum ama burada yapılan (yeminimi bozdum bak türibin nasıl yapılır)edasıyla ilk mesajdan sonra fotoromana çevirmek binlerce mesajı es geçip bu işe GERÇEKTEN gönül vermiş insanları umursamaz tutumunuz beni rahatsız etti; düşüncesizce buluyorum.

LÜTFEN DAHA DÜŞÜNCELİ DAVRANALIM.
  • Mehmet Hocam Alemsin :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: abdulvatan

bakın arkadaşlar siz bazı konuların içeriklerini bilmeniz yetmez eğer bilginiz varsa bunları resimlerinizle gösterirseniz enazından herkes anlar çünkü elektrik elektronik terimleri herkes anlamaz en güzeli fikirlerinizi bazen yazılı bazen resimlerle anlatırsanız herkes bu bilgiye sahip olur.ilginiz için sağolun

ben niye resim ekliyosun demiyorumki;niye neredeyse herkezin ziyaret ettiği,bildiğibir konuyu 3 mesajda değilde 70 mesajda anlatıp mesaj kirliliği yapıyorsun diyorum.
  • bence böyle daha iyi,
    göreceli olarak kişiye göre değişir,
    ben web arşivi olarak açtığım zaman
    sayfayı aşağı yukarı gezdirerek nerede hangi resim var konusu ne iyi takip ediyorum,
    hem akıcı ve sürükleyici oluyor,
  • quote:

Orjinalden alıntı: rondo1194

bence böyle daha iyi,
    göreceli olarak kişiye göre değişir,
    ben web arşivi olarak açtığım zaman
    sayfayı aşağı yukarı gezdirerek nerede hangi resim var konusu ne iyi takip ediyorum,
    hem akıcı ve sürükleyici oluyor,

peki yeni katılıp topiğibaştan okumasını önerdiğimiz arkadaşlar nasıl düşünüyorlardır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: abdulvatan

mehmetbey haklısınız ben yeni üye olduğum için düşünemedim mademki herkes biliyor ozman gerek yok yazmak sizin için daha mantıklı size katılıyorum bende boşuna kafa patlatmayalım aslında resim çizim benim herzaman vazgeçemediğim ama çalıştığım yerde formenlik yaparken çoğu kişiye anlatıyorum ama herzaman yapılan işlerin yüzde 30 yanlış bende sistemi değiştirdim resim ve anlatım sistemiyle makina tasarımını ve her yapılacak parçanın detayları ve iş oranı istenelen konumuna geldi enazından imalatı yapan kişi yanlış yaparsa bu benim şuçum olmuyor çünkü resim ölçü çizim var bende bu mantıkla yola çıktım ama mademkine msj kirliği yapıyor kusura bakma göndermem sadece yazılı konulara daha çok önem veririm saygılarımla

bakın ben size resim yollamayın demiyorum.şunu diyorum ;anlatılacak konuyu belirledikten sonra eğer konu uzunsa birkaç bölümde ve başlık altında en konsantre biçimde( gene aynı resimleri ekleyin)anlatın.hem böylece araya mesaj almaz konu butünlüğü bozulmaz,anlatılmak istenen sonuna kadar takip edildikten sonra mümkün olduğunca doğru soruların hedefi olsun diyorum.

• quote:

Orjinalden alıntı: memduhd

Selam Arkadaşlar,

Yukarıa belirtildiği gibi hakikaten sürekli başka sayfalardan alıntı yaparak resim göndermeniz sayfaları şişiriyor ve takibi zorlaştırıyor.
    Lütfen sadece ilgili linkleri gönderiniz çünki bu resim ve pdf leri defalarca genelde görülmüş ve okunmuştur ilgilenen arkadaşlar tarafından.

Forumdaki amacımız yapılan deneyimlerde çıkan sorunları paylaşmak değilmi , hatalar şuralarda çıkıyor ben böyle halletim dibi..

Lütfen bunu iyi niyetli bir tavsiye gibi kabul ediniz.

Mehmet ŞİRANLI hocam senin yaptığın denemeler sonucunda mıknatıs ve boninlerden oluşturduğun alternatörün sonuçları nasıl bahsedermisin bize , tecrübe olarak.

Mehmet TURHAN ve Kenan Hocam lütfen sizde katılırmısınız , toplantıda bahsettiğimiz bobin arası metal nüve ve çift tarafında olması gereken mıknatıs alternatöründe , (düşey kanat ) olarak düşünür isek daha güçlü olur fikirlerine katılırmısınız ,
    Fikirleriniz ve tavsiyeleriniz nelerdir ?

kolay gelsin

Memduh Deliormanlı

memduh nasıldı tekrar hatırlatırmısın

• Arkadaşlar benim anlamadığım birşey var, abdul beyin gönderdiği resimlerdeki türbinin kuyruğu 90 derece(ya da daha fazla) hareket edebiliyor. Yani 90 dereceye kadar olan rüzgar yönü değişikliklerinde kuyruk dönüyor ama kanatlar aynı kalıyor. Eğer rüzgar yönü 90 dereceden fazla değişirseo fazlalık kısım kadar dönüyor. Bu da kanatların aldığı rüzgarı azaltmaz mı? Rüzgarı direkt karşıdan alacağına çaprazdan alıyor, bu verimi azaltmaz mı? Bir aracı site vasıtasıyla youtube'a girebilirseniz şunu yazın ''Otherpower.com's large homebrew wind turbine on a breezy day'', çıkan videodaki türbin burda anlatılanın aynısı. Burdan anlatmak istediğimi görebilirsiniz.
  • mehmet bey haklısınız ama ben kimseye baştan oku demedim evet ben kafam patlayana kadar okudum
    ve bir sonuca varmak istedim,
    varamadım
    yazılanlar, yapılanlar, mutlaka bir işe yarayacaktır,
    boşa gitmeyecektir,çünkü iyi niyetle yola çıkıyoruz değilmi
  • abdul bey o son resim ne ya
    yangın kovaları filan var,
    arkadaşlar eleştri bile yapsak lütfen olumlu yapalım,
    yapıcı olup, kırıcı olmayalım,
    bir iki sayfa önce ufak bir dargınlak yaşandı,
    ama ne gerek var,
    Mehmet bey tabiki sizinde fikirleriniz güzel ve yapıcı, sizden de çok bilgi edindim,
    diğer arkadaşlardanda.
    güzel bir yoldayız
    ben herkez gibi düşünemem herkez de benim gibi düşünemez,
    bu basamakları aşmamız lazım değilmi,
    resim koyabiliriz, aynı resimi koyabiliriz,
    aynı şeyleride anlatabiliriz,
    öncelikle birbirimize olan sevgimiz her zaman yapacağımız işin önünde olmalı,
    ben diyorumki son hızla devam,
    ümidimi kırmışken biyerlerden yeniden denemeye başlayacağım vallahi
  • bu arada şef34 sizi görüyorum ama sesiniz çıkmaz oldu,
  • http://rapidshare.com/files/160621670/How_To_Build_A_Wind_Turbine_-_Piggot.pdf
    Not: ****'lı yerlere '' r a p i d s h a r e'' yazılacak. Tabi arada boşluk yok

Adresindeki pdf'i indir. Benim yapacağım türbin bu, adam herşeyi ayrıntılı bir şekilde anlatmış. Zaten senin burada yayınladığınla çok benziyorlar.

Malzeme olayına gelince, eğer içimizden birinin yolu düşerse aksamagnet'ten bir fiyat almamız gerekir. Şu anda galiba,100 adet alacağız. Bence buna göre bir fiyat belirlerlerse bir de perpa'daki yere 100 adet fiyatını sorarız. En uygunu hangisiyse onu alırız. Perpadaki yere sormak kolay, onu ben hallederim. Ama aksamagnet için galiba yüzyüze görüşüp fiyat almak gerekecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m.gunay88 -- 15 Kasım 2008; 22:58:26 >

• biraz gülelim mi
    Temel sahte 300ytl basmış
    niyeti durmuşu aldatmak
    durmuşun dükkanına gider ve " Ula Durmuş ha buni bi bozuver "
    Durmuşta çıkarmış iki tane 150 ytl vermiş

gülmeyen,, lütfen zorlada olsa gülsün
  • quote:

Orjinalden alıntı: angorapardus

aslında foruma gerek yok otherpower herşeyi çözmüş nassolsa.. Aslında yapmaya da gerek yok parayı verelim alalım..

Şu forumdan bir kişi hangi güç için nasıl alternatör yapılacağını ya da hangi kanadın nasıl yapılacağını çıkartabilir mi ya da ya da ya da o kadar çok halledilmemiş şey var ki, hiç olmazsa abdul abi 2 sayfada işi çözdü.... Bir çoğumuz bir çok şeyi biliyoruz belki ama forumun içi bomboş, sonra da adama demeyelim biz bunları biliyoruz diye .. biliyordunuz da neden söylemediniz, linki olabilir ama o zaman foruma gerek de yok... Her seferinde diyorum ki yapılanı konumuzu konusalım, kanadı alternatörü neyle yapıştırdı, nüve dediğimiz şey ne, mıknatısın gücü ne, kanat neden 3 metre değil de 2 metre .... forum şişmişmiş, server kaldırır önemli olan sen şişme arkadaşş......

Kİmse kızmasın şahsi değil konu, neden herkes konuyu değilde konuğu konuşuyor....

Mesela madem elinizde o kadar doküman var orada yapılmış türbinlerin güçlerini, alternatör özelliklerini, sargı sayılarını, mıknatıs özelliklerini, kanat boylarını bir çıkartsın, ihtiyacı olan arkadaşlar hangi güce ihtiyaç duyuyorsa ben şu kadar kanat yapmalıyım şu adet şu güçte mıknatıs olacak şu kadar sarım saracağım falan desin...

iyide kardeş ''abdül abi'' sorduklarından neyi çözdü.ben kaçırmışım.diyorum ki zaten bildiğimiz sitenin metinlerini türkçe tercüme edip ekle yapıstır yapmış.sağ olsun.bizde daha çok şişmesin şişmesin dedik kötümü ettik.
    bizde bahsettiğiniz eksikliği gördük ,bu yüzden site kumaya kalktık.biraz daha bekleyin.bir sürü başlık altında her konuda herkez eteğindeki taşları ortaya dökecek.kime ne lazımsa oradan bilgi alıp verecek.

• quote:

Orjinalden alıntı: m.gunay88

Arkadaşlar benim anlamadığım birşey var, abdul beyin gönderdiği resimlerdeki türbinin kuyruğu 90 derece(ya da daha fazla) hareket edebiliyor. Yani 90 dereceye kadar olan rüzgar yönü değişikliklerinde kuyruk dönüyor ama kanatlar aynı kalıyor. Eğer rüzgar yönü 90 dereceden fazla değişirseo fazlalık kısım kadar dönüyor. Bu da kanatların aldığı rüzgarı azaltmaz mı? Rüzgarı direkt karşıdan alacağına çaprazdan alıyor, bu verimi azaltmaz mı? Bir aracı site vasıtasıyla youtube'a girebilirseniz şunu yazın ''Otherpower.com's large homebrew wind turbine on a breezy day'', çıkan videodaki türbin burda anlatılanın aynısı. Burdan anlatmak istediğimi görebilirsiniz.

Arkadaşlar, bu soruma cevap verebilecek olan var mı, tartışmanın arasında kaynadı galiba.

SAYGILAR

• quote:

Orjinalden alıntı: ŞEF34

O resimdeki mıknatıslar benim aksa' dan aldığım 50 x 25 x 10 mıknatısların aynısı. Abdulvatan n38 diye yazmış ama onlar n42. Nasıl anladın derseniz, n38 mıknatısların arasındaki yalıtkan 1 mm kalınlığında, n42 ise 5 mm kalınlığında olur.

Arkadaşlar perpada sorduğunuz mıknatıslar n38' e o fiyat verdilerse bence çok. Aksadan aynı fiyata n42 alınabilir diye düşünüyorum. Zaten n38 çok randımanlı olmaz. Hatta mümkünse n45 kullanmaya bakalım.

Peki ŞEF34 kardeş, sen daha önce aksa magnet'ten alışveriş yapmıştın galiba, seni de tanıyorlardır. Bizim için uygun bir fiyat alman mümkün mü? Seni tanıdıkları için sana telefonda da uygun bir fiyat verebilirler. Miktar olarak da 100 adet diyebilirsin. Belki daha da artabilir belli değil.
    SAYGILAR

• 
Sayfa: önceki 7475767778
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.