Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (430. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10.310
Cevap
109
Favori
2.447.924
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 428429430431432
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Buda amatörce hazirlanmis ve paketlenmis hali

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • nepasun enerji, memox enerjiye takmış, bana cevap yazıp memox enerjinin kanatlarını kıyaslıyor.

memox enerji de yazsın sizin gibi, ben bu pervane çapında 10m/s 15m/s ve 20 m/s hızında şu üretimi yapıyorum desin, hiç acımam, onun da türbin verimi hesabını yaparım, bazısı uzaktan takibe bakar, benim ilk bakacağım şey de bu işte, o da benim tercihim...

siz milyon dolarlardan bahsedip, ve bu işin sadece satışını yapıp, satışını yaptığınız ürünlerden birini, başka işten kazandığı 3 kuruşu, şu gösterdiğiniz türbini yapmaya harcayan memox enerjiyle kıyaslıyorsanız, ne diyebilirim? sadece 3 kelime: ha ha ha

ben 3000-5000 mühendis derken memoxu kastetmemiştim, (ki kendisi mühendislik okuyarak değil, özel merakıyla/deneyimlerle bugünlere gelebilmiş biridir), yüzlerce üreticinin, yüzlerce farklı tasarımı var kanat üzerine ve hiçbiri de eleştiriden muaf değil, (üzerinde mühendisler çalıştı diye...) o yüzden sizin gibi yüzlerce ürün pazarlayan birinin, şu verimsiz türbini, bu kadar savunması, hem de memoxun türbini üzerinden savunması, gerçekten anlaşılmaz bir durum. ben size şimdi burada onlarca profesyonel başka markayı sıralasam ve neden bunlar gibi tasarlamadınız kanatlarınızı desem, ne kadar saçma bir iş yapmış olursam, sizin yaptığınız da bu kadar saçma. bu türbin, toplam satışlarınızın binde biri bile değildir yanılıyor muyum? yoksa tüm geleceğinizi buna mı bağladınız ahmet bey?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cokenerjik -- 22 Aralık 2012; 18:08:19 >

• Dediginiz dogru. Rüzgar satisim toplam satisima orani %1 bile degil. Bahse konu ürün ufak kapasiteli bir ürün. Yani sizin begenmediginiz verim hesabiniz yanlis. Sizin mantiginiz motorun rüzgar arttikca voltaj alsin gitsin. Ilanima konu ürün 1kw kapasitelidir. Yani 2 kw beklenmez. Tur sayisi sinirlandirilmistir. Kanat yapisi sizin mantiginiza neden ters geldi bilemem. Ancak hesaplamasi kesinlikle yapilmistir. Sizin dediginiz kanat biraz daha ice egimli olsa az bir rüzgarda daha cok döner. buda yanlis. Zaten balangic hizi icin 3,5ms verilmis. Buda standarttir. Daha büyük mw düzeyindeki sistemlerde daha düsüktür baslangic hizi.Kanat acilari söyle olsunda daha cok verim versin demeniz mantikende yanlis. Cünkü kontrol ünitesine entegredir. Zira kanat acilari hesapsizca olmus olsa manyetik fren mümkün olmaz. 1200W- 1300Wati asmamasi gerek. Ha derseniz ki 10ms olayi nedir. Bu tam kapasitedir. yani 1kw. Üründe zaten 1kw dedik 10 kw demedik. buyrun 3kw ürünümün resmi. simdi siz onudan begenmezsiniz
    http://nepasun.com/406-969-thickbox/active-yaw-control-3kw-kleinwindanlagen.jpg
    Buda ic yapisi http://nepasun.com/406-979-thickbox/active-yaw-control-3kw-kleinwindanlagen.jpg
    Be3n mamox enerjiye takmis falan degilim, öyle birsey olamazda zaten. Ben sizi ayni kulvarda gördügüm icin o örnegi verdim. Mamox mudur her ne ise benim rekabet ederek muhatap alabilcegim bir yapida zaten degil.

Ben bizzat kendim izledim monitorden 1ms üretime basliyor ancak yükleme icin yeterli degil. 4ms itibaren yüklemeye basliyor. Yani bana göre kanat idi veya her neyse hesapsiz kitapsiz bir ürün ortaya cikmis olmasini kesinlikle ama kesinlikle kabul etmem. Heleki TUV olsun CE olsun IEC olsun SGS olsun avrupa standartlarina uygunlugu test edilip onaylanarak sertifikalandirmis bir ürüne lap diye verimsiz demek abesle istigaldir. Aklinizin ermedigi isler hakkinda yorum yapmayin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi McDaim -- 22 Aralık 2012; 18:41:18 >

• sattığınız ürünün kapasitesini bilmiyorsunuz daha. o ürünün nominal kapasitesi 2kw, nominal rüzgar hızı da 20m/s dir. 10m/s hızında 1kw ve 15m/s hıznda ise 1.5kw üretim yapmaktadır. herhangi bir türbinin nominal kapasitesi/ üzerinde yazan kapasitesi, üretebileceği maximum güçtür. ben rüzgar hızı arttıkça voltaj artsın demiyorum, 10m/s hızında türbin verimi %40 üstü olmalı diyorum ve bu oran yüksek hızlarda ve nominal kapasitede %30 %20 diye düşmeli en fazla diyorum. yani maximum güçte türbin verimi fazla düşmesin diyorum. ayrıca yine anlamadığınız için saptırıp duruyorsunuz, rüzgar hızı artınca voltajı sabitleyecek bir yönteminiz yoksa, elbette o bahsettiğim oran yerlerde sürünür. rüzgar hızı artsa da, voltajı sabit tutarak güç artışı mümkün, ama elbette sizin böyle birşeyden haberiniz olmasını beklemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cokenerjik -- 22 Aralık 2012; 21:06:34 >

• Sizin dediginiz sekilde verim artsin söyle olsun böyle olsun diyorsaniz zaman manyetik frenin nasil calisacaginida aciklarsiniz heralde. Madem ki biliyorsunuz. Yav kardesim anlamiyormusun sen. Manyetik frenin motorun dönüs zorlamasina direnmesi gerek. Sizin dediginiz gibi kanatlar daha verimli olsun dediginizde manyetik fren calismaz. Direnemez cünkü.

Buyrun iste. Yukarida belirttiginiz valtaj sabit olsa diyorsunuz. Sanirim siz okumadiniz. Bilgisayar ile voltaj 60V ile 62V arasinda tur ise dakikada 400 ile 420 arasinda sabittir. Yani rüzgar nekadar kuvvetli olursa olsun voltajda sabit tur sayisida. Buna göre siz bise bilmiyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi McDaim -- 22 Aralık 2012; 18:53:42 >
  • istediğim konuda yorum yaparım, 3 gündür yana döne savunduğu söz konusu ürünün kapasitesini dahi bilmeyen birinden ise, herhangi bir konuda asla akıl almam...
  • hadi 15i 20yi anladık da bu işi bilenlerin %40-50 aralığında verimle çalıştığı 10 m/s hızda da mı manyetik fren yapıyor ürününüz? yapıyorsa yanlış olan zaten o! türbininizin verimi olması gerekene göre yarı yarıya düşük ahmet bey, bu çok açık. sürekli manyetik fren yaparak nasıl üretimi artıracaksınız? nasıl bir mantık bu? her türlü fren nominal üretimden sonra başlar, bunu anlamak çok mu zor?
  • Yahu sistem zaten 1kw, 1 kwnin üzerine nasil cikarim demek gibi bir sikintimiz yok. Yükleme yani sarz voltaji 60-62V araliginda sabitlenir, tur ise 400-420 arasinda bu siniri zorladiginda manyetik fren calismaya baslar.. dikkat edin fren dönüsü durdurmaz. ayni dönüs ve voltajda sabit tutar.
    Sizin yazdiklarinizi okudukca sizin bise bilmediginizi veya benim bazi yazdigimi okumadiginiz anlasiliyor.
    Sürekli fren yapmaz. voltaj ve tur siniri zorlandiginda frene baslar 9,5ms düstügünde frenleme devreden cikar veya voltaj 59V düstügünde fren serbest birakir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi McDaim -- 22 Aralık 2012; 19:01:35 >
  • "Sizin mantiginiz motorun rüzgar arttikca voltaj alsin gitsin."

bunu siz dediniz ahmet bey, ve siz gerçek bir mevzuu saptırma uzmanısınız. ben size "voltaj artsın gitsin" mi dedim herhangi bir yerde, neden söylemediğim şeyler üzerinden beni suçluyorsunuz?

siz üretilmle voltajı aynı sanıyorsunuz herhalde, yazık...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cokenerjik -- 22 Aralık 2012; 19:05:55 >
  • Ne üretcegiz ya. dana eti üretmicez heralde. Ha verim derken amperden bahsediyorsaniz bakarsiniz montöre kac amper veriyor görürsünüz
  • quote:

Orijinalden alıntı: McDaim

Yahu sistem zaten 1kw, 1 kwnin üzerine nasil cikarim demek gibi bir sikintimiz yok. Yükleme yani sarz voltaji 60-62V araliginda sabitlenir, tur ise 400-420 arasinda bu siniri zorladiginda manyetik fren calismaya baslar.. dikkat edin fren dönüsü durdurmaz. ayni dönüs ve voltajda sabit tutar.
    Sizin yazdiklarinizi okudukca sizin bise bilmediginizi veya benim bazi yazdigimi okumadiginiz anlasiliyor.

1- sistem 2kw
    2- 1kw nın üzerine çıktığınızı zaten kendiniz söylediniz, inkar mı ediyorsunuz?
    3- fren yapmadan voltajı sabitlemenin yolunu öğrenemediğiniz sürece, o ürün değil, hiçbir ürün bahsettiğim verimi arttıramaz zaten...
  • Peki siz verim artisi derken neyi kasdediyorsunuz. Ozaman daha acik konusun bende anlim
  • 3 gün tartıştıktan sonra mı bunu merak ettiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cokenerjik

quote:

Yahu sistem zaten 1kw, 1 kwnin üzerine nasil cikarim demek gibi bir sikintimiz yok. Yükleme yani sarz voltaji 60-62V araliginda sabitlenir, tur ise 400-420 arasinda bu siniri zorladiginda manyetik fren calismaya baslar.. dikkat edin fren dönüsü durdurmaz. ayni dönüs ve voltajda sabit tutar.

1- sistem 2kw
    2- 1kw nın üzerine çıktığınızı zaten kendiniz söylediniz, inkar mı ediyorsunuz?
    3- fren yapmadan voltajı sabitlemenin yolunu öğrenemediğiniz sürece, o ürün değil, hiçbir ürün bahsettiğim verimi arttıramaz zaten...

Hayir.. Sistem 1kw.. ben hic bir zaman sisteme 2kw demedim. Ancak motorun yapisi 2kw civari.. Fakat sistem 1kw solar ile 1,3kw. yani siz 3 faz ama motor 5kw kapasitede bir motor veya alternatör herneyse monte ederseniz ve ayni kontrol ünitesini kullanirsaniz belki tur sayisi degisebilr ama voltaj yine 60-62v araliginda kalacak. Sizin anlayamadiginiz olay bu

• ahmet bey beni güldürmeyin, 20m/s hızında 2kw üretim yapıyor diye yazdınız, öyle mi değil mi?
  • ozaman 1kw yazdigimida görmüs olmaniz gerek. ayrica ekledimde kontrol ünitesi 1000W +300W solar. Motorun kapasitesi dönüs hizina bagli olarak 2kw ancak sistem 1kw. ben hic bir yerde 2kw sistem yazmadim. Zeten inverterde 1kw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi McDaim -- 22 Aralık 2012; 19:13:20 >
  • En iyisi size söyle acikliyayim.
    Sistem 1kw
    Motor rotor veya alternatör her neyse 2kw
    Kontrol ünitesi 1000W +300W hybrid
    Inverter 1kw Sinus
    4X12V/200Ah Jell Akü
    Sistem bu, Anlasilmismidir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi McDaim -- 22 Aralık 2012; 19:18:28 >
  • öyle olmaz ahmet bey,

1kw diyorsanız bir sisteme, o sistem asla 2 kw üretmemeli. ama sizin sisteminiz 20m/s hızında, sizin yazdığınız üzere, 2kw güç üretiyor, hiç çaresi yok, bir sistemin kapasitesi sizin ona atfettiğiniz değer değildir, o sistemin yapabildiğidir.
  • ayrıca bu kötü birşey de değil ki neden şimdi sistem 1kw diye diretiyorsunuz? hedef rüzgar hızı 10m/s için kapasite 1kw, ancak nominal kapasite 20m/s hızı için 2kw diyebilirsiniz ki zaten hem bunu dediniz, hem de doğrusu da bu, bunda yanlış birşey yok.

diğer yandan sistem 1kw olsa bile açıkça söylüyorum, 8-10m/s hızlarında diğer sistmeler en az %44 verimle çalışıyorsa, ki %50 ile çalışan da var (enercon), bu ürün %20 verimle çalıştığına göre en az %50 oranında daha kötü bir verimle çalışıyor. nokta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cokenerjik -- 22 Aralık 2012; 19:38:49 >
  • quote:

Peki siz verim artisi derken neyi kasdediyorsunuz. Ozaman daha acik konusun bende anlim

bakın burda bu işi profesyonel olarak yapan büyük üreticilerin verim grafiği var, markasını modelini yazdım. türbinlerin nominal rüzgar hızı, yani üzerinde yazılı olan kapasiteyi üretebildikleri hızlar 13-14-16m/s aralığındadır... o hızlardaki verimleri de %19-30 arasındadır... 8-10m/s hız aralığında ise %44-50 arasındadır. 20m/s hızda da %5-10 arasındadır çünkü nominal kapasiteleri olan 13-16m/s hızdan sonra fren ya da pitch kontrol yaparak hızı ayarlarlar, kapasitelerini sabitlerler.

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cokenerjik -- 22 Aralık 2012; 19:49:59 >

• 
Sayfa: önceki 428429430431432
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.