Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (31. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10.310
Cevap
109
Favori
2.447.913
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: 241

Merhaba arkadaşlar konuyu inceledim, gerçekten harika projeler var. Hepinizi tebrik ediyorum.

Benim bir sorum olacaktı. Gerçi sizinkiler yanında ufak bir şey ama merak işte.

Elimde bozuk lexmark yazıcıdan çıkardığım iki adet motor var. Bir de elimde bozuk webcam vardı. Onu söktüm, şu an üstündeki 4 led de çalışıyor.

Bu webcami o motorlara bağladım. Bir tanesinde sadece 1 yöne çevirince ledler yanıyor, diğerinde ise iki yönde de çevirince yanabiliyor. Hem de çok az bir dönüş yetiyor.

Benim merak ettiğim bu dönüşü sürekli kılmak için evde yapabileceğim en uygun ne olur? Ve bu elektriği nasıl depolayabilirim? Mesela telefonumu şarj etmek isterim eğer böyle bir şey olursa ya da ledlerden oluşan farklı bir gece lambası. Şu an fotoğraf makinem yok ama yakın bir zamanda fotoğraflarını ekleyebilirim.

evinin balkonuna 50-60 cm çapında mini bir türibin kurabilirsin.depolama işi içinde eğer çıkış voltajın 7 volt'un üstünde ise 2 diod tan geçirdikten sonra ışıldak akulerini akım deposu olarak kullanabilirsin.

• quote:

Orjinalden alıntı: MEHMET TURHAN

evinin balkonuna 50-60 cm çapında mini bir türibin kurabilirsin.depolama işi içinde eğer çıkış voltajın 7 volt'un üstünde ise 2 diod tan geçirdikten sonra ışıldak akulerini akım deposu olarak kullanabilirsin.

Cevabınız için teşekkürler. Işıldak akülerini nereden temin edebilirim? Elimde bir de UPS var. Hani elektrikler kesilince 10-15 dakika daha elektrik kullanımına imkan veren parça. Artık çok verimli olmadığı için kullanmıyorum. Eğer böyle bir işte kullanılabilirse onu da parçalamaya hazırım.

Peki her iki tarafa da çevirince elektrik üreten motor adım motoru mu oluyor? Yoksa tek yönlü çalışan mı adım motoru oluyor?

• quote:

quote:

Cevabınız için teşekkürler. Işıldak akülerini nereden temin edebilirim? Elimde bir de UPS var. Hani elektrikler kesilince 10-15 dakika daha elektrik kullanımına imkan veren parça. Artık çok verimli olmadığı için kullanmıyorum. Eğer böyle bir işte kullanılabilirse onu da parçalamaya hazırım.

Peki her iki tarafa da çevirince elektrik üreten motor adım motoru mu oluyor? Yoksa tek yönlü çalışan mı adım motoru oluyor?

ben led'leri kullanacağınızı düşünerek ışıldak aküsü dedim fakat siz daha gelişmiş bir sisteme gereksinin duyuyor gibisiniz.bu durumda ilk önce step motorunuzun gücünü tespit etmek ve onun üzerinden değerlendirme yapmak gerekir

• quote:

ben led'leri kullanacağınızı düşünerek ışıldak aküsü dedim fakat siz daha gelişmiş bir sisteme gereksinin duyuyor gibisiniz.bu durumda ilk önce step motorunuzun gücünü tespit etmek ve onun üzerinden değerlendirme yapmak gerekir

Evet ben şu an için sadece ledleri yakabilmek ve eğer olursa cep telefonu şarjı için elektrik depolamak istiyorum. O UPS'i işe yarar mı diye sormak istedim. Siz doğru düşünmüşsünüz yani.

quote:

Orjinalden alıntı: kenakord08

Teşekkürler... bahsettiğiniz motorlar 2 fazlı veya 3 fazlı step motorlardır.. milden tahrik edildikçe bunlar dc gerilim üretirler yanmayan ledleri ters çevirin o zaman yanarlar. evde dediğiniz cihazlar için iki yol var biri solar mini bir sistemle akünüzü şarj eder ve 100 Wattlık mini inverterle 220 volt elde eder kullanırsınız veya elinizdeki step motorlarla akünüzü şarj eder aynı inverteri kullanabilirsiniz.. Kolay gelsin..

Yanıtınız için tekrardan teşekkür ederim. Benim takıldığım nokta nasıl bir akü kullanacağım. Yukarıda da dediğim gibi önce küçükten başlamak istiyorum. LED'leri yakabilecek kadar elektrik depolamam yeterli olacaktır. En basit şekilde nasıl akü temin edebilirim? Yani 220 volt elde etmek için birkaç fırın ekmek gerekli.

• quote:

quote:

Evet ben şu an için sadece ledleri yakabilmek ve eğer olursa cep telefonu şarjı için elektrik depolamak istiyorum. O UPS'i işe yarar mı diye sormak istedim. Siz doğru düşünmüşsünüz yani.

quote:

Orjinalden alıntı: kenakord08

Teşekkürler... bahsettiğiniz motorlar 2 fazlı veya 3 fazlı step motorlardır.. milden tahrik edildikçe bunlar dc gerilim üretirler yanmayan ledleri ters çevirin o zaman yanarlar. evde dediğiniz cihazlar için iki yol var biri solar mini bir sistemle akünüzü şarj eder ve 100 Wattlık mini inverterle 220 volt elde eder kullanırsınız veya elinizdeki step motorlarla akünüzü şarj eder aynı inverteri kullanabilirsiniz.. Kolay gelsin..

Yanıtınız için tekrardan teşekkür ederim. Benim takıldığım nokta nasıl bir akü kullanacağım. Yukarıda da dediğim gibi önce küçükten başlamak istiyorum. LED'leri yakabilecek kadar elektrik depolamam yeterli olacaktır. En basit şekilde nasıl akü temin edebilirim? Yani 220 volt elde etmek için birkaç fırın ekmek gerekli.

O ZAMAN
    motor' çıkışlarına bir köprü diod bağla ve + - uçlarını tespit ettikten sonra 6 volt 4 amper ışıldak aküsüne (genelde elektrikçilerde bulunabiliyor)bağlayabilirsin.ancak üretecin 0.5 amperden fazla üretiyorsa ozaman 2.-3. akü ve elektronik devre ihtiyacın olacaktır.

• Mehmet Bey; çok teşekkürler ilgilendiğiniz için. En kısa zamanda dediklerinizi yapıp sonucu bildirmeye çalışacağım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: heartlessss

quote:

Orjinalden alıntı: 17_Ocak

kardeşim evin müstakil mi , ova da mı , dağda mı , yamaçta mı ? , evde ne gibi elektrikli aletler kullanacaksın , istediğin akım ne vb. vb. vb.

sankı bılsen yapabılceksın ovaymış dağmışşş

puhahaha

• arkadaşlar 3 sene evvel ki espirilerle konuyu ikidebir sulandırmasak.
    yu ha ha ha yerine artı bişeyler katacak eylemlerde bulunsak,memlekete bir kırıntı faydamız olsa nasıl olur.

SAYGILAR
  • Üstatlar asenkron motorlar hakkında bizi birazdaha aydınlatsanız bağlantı şemaları olsun devir sayısı olsun vb.

Siz üstatlar olmadan biz pek ilerleyemiyoruz şimdiden teşekkürler.
  •  Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum

Alttaki resimde gri kutucugu yapmayi dusunuyorum. PCB isleme makinesi artik son asamaya geldi. Biter bitmez ruzgar-elektrik donusumu konusunda ilginc cozumlerle karsinizda olacagiz.
  • Teşekkürler Bunalmis hocam çalışmalarızı sabırsızlıkla bekleyip kolaygelsin diyorum.
  • quote:

arkadaşlar 3 sene evvel ki espirilerle konuyu ikidebir sulandırmasak.
    yu ha ha ha yerine artı bişeyler katacak eylemlerde bulunsak,memlekete bir kırıntı faydamız olsa nasıl olur.

SAYGILAR

• Merak ettiğim bir soru. Bu rüzgar tribünleri neden dc akım üretiyorlar yani direk ac üretemiyorlarmı? Tercih neden dc oysa ac olsa aradaki birsürü parçanın kullanımına gerek kalmazdı.
  • sözde elektrik elektronik okudum hiç birini anlamıyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: compi

Merak ettiğim bir soru. Bu rüzgar tribünleri neden dc akım üretiyorlar yani direk ac üretemiyorlarmı? Tercih neden dc oysa ac olsa aradaki birsürü parçanın kullanımına gerek kalmazdı.

tabiki ac üretebilirsiniz ama o zamanda alternatörün devrini sabit tutmalısınız ki frekansı ve gerilimi sabit tutabilesiniz buda karmaşık mekanik devrelere gereksinim duyar.zaten şu an ki sorunların başında bu degişken gerilim yeralıyor...AC gerilimi depolamak için zaten dogrultup akülere vermeniz gerekiyor..
  • selam arkadaşlar

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • Request object error 'ASP 0104 : 80004005'

Operation not Allowed

D:\WWW\RESIM_DONANIMHABER_COM\HTTP\UPLOAD\../js/PGDUpload.asp, line 167
    arkadaşlar daha birkaç resim vardı ama defalarca denememe rağmen yükleyemedim
  • quote:

Orjinalden alıntı: ŞEF34

Sayın arkadaşlarım !
    Yaklaşık 3 aydır üzerinde çalıştığım ve herşeyini kendim yaptığım dinamo bitti. Sabit mıknatıslı ve 64 kutuplu. Lakin yüksek volt almama rağmen akım yok denecek kadar az. Bobin telini 1 mm telden iki sıra sardım. Yani 2 adet teli aynı anda sardım. İkili 20 sipir, tekli düşünürsek 40 sipir oldu. Bağlantı şekillerinde herşeyi denedim. Yıldız, üçgen, seri yıldız, seri üçgen, monofaze hepsini denedim. En son seri monofaze bağladım ve takriben 150 devirde 90 v. aldım. 220 v. normal akkor flamanlı 60 w. ampül bağladım ve yarı gücünde yandı. Ben aslında 80 - 90 v. yerine 24 volt almayı ve yüksek amper almayı istiyorum.

Öğrenmek istediğim birkaç soru işareti var kafamda.

----Araba dinamolarında kullanılan konjektör, devir sayısı ile birlikte artan gerilimi 12 veya 24 voltta sabitmi tutar ?. Yaptığım dinamoya konjektör bağlarsam 24 voltta sabit tutup, akımı yüksek alabilirmiyim ?.

----Yaptığım dinamonun statorunu silisli sac yerine polyamit'ten yaptım. Manyetik akıyı en iyi silisli sacın ilettiğini biliyorum. Fakat bu seferde silisli sac, sabit mıknatısın çekim alanında rotor zor dönüyor. Bu manyetik çekimin önüne geçmek için düşünmüştüm. Yok arkadaş bu işler polyamitle filan olmaz, en iyisi silisli sacdır, o zaman yüksek akım alırsın diyebilirmisiniz ?.

Bu konularda fikir beyan edecek herkese minnettar olurum. Şayet kafamdaki düşünceleri pratiğe dökebilirsem çok güzel gelişmeler olacak. HOŞÇAKALIN

Kusura bakmayın önceki mesajları okumadım. Çok uzun olduğu için. Sorunuz bana biraz komik geldi. Jeneratörler bildiğimiz üzere mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviriyorlar. Yani rotorun zor dönmesi gerekli zaten elektrik üretebilmesi için. Yani ne kadar mekanik güç o kadar elektrik demek oluyor. Rotordaki sargılar ne kadar çok manyetik akıya çarparlarsa o kadar elektrik akımı meydana gelir. Hızlı çarpmada önemli. Dönerken zorlanmıyorsa elektrik enerjisi üretmez zaten.

• dahada küçülttüm resimleri oldu

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • 
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.