Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10.310
Cevap
109
Favori
2.447.899
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ben bir evi besleyebilecek bir rüzgar türbünü yapmak istiyorum.Lütfen yardım

• kardeşim evin müstakil mi , ova da mı , dağda mı , yamaçta mı ? , evde ne gibi elektrikli aletler kullanacaksın , istediğin akım ne vb. vb. vb.
  • quote:

Orjinalden alıntı: 17_Ocak

kardeşim evin müstakil mi , ova da mı , dağda mı , yamaçta mı ? , evde ne gibi elektrikli aletler kullanacaksın , istediğin akım ne vb. vb. vb.

sankı bılsen yapabılceksın ovaymış dağmışşş
  • quote:

Orjinalden alıntı: heartlessss

quote:

Orjinalden alıntı: 17_Ocak

kardeşim evin müstakil mi , ova da mı , dağda mı , yamaçta mı ? , evde ne gibi elektrikli aletler kullanacaksın , istediğin akım ne vb. vb. vb.

sankı bılsen yapabılceksın ovaymış dağmışşş

bu konuyu ilk açan benim zaten ordan biliyorum

• Evim müstakil ve sürekli rüzgar alan bir yerde bende bunu değerlendirmek istiyorum .Örneğin böyle bir rüzgar türbününden 10Kw lık bir güç almak mümkün olabilirmi,olabilirse hangi şartlarda bunu sağlayabiliriz. Yardıııımm ağalar lütfen
  • Güneş enerjisi taktır ne türbünü yaw.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Nihonjin

Güneş enerjisi taktır ne türbünü yaw.

alakaya bak
  • Selam Lambalı amfiden sonra burayada birkaç satır yazayım dedim Vallahi bu arada helal olsun şimdiki nesil amma cesaretli ve atılgan ben onları böyle görünce içimden hayranlık duymuyor değilim hani. İlk önce yapılmış örnekleri inceleme şansın varsa bir incele derim neden dersen ilk önce yaptığın örnek mutlaka çalışacaktır fakat bir süre sonra karşına VERİM sorunu çıkacak bildiğimce artık hareketli aksamlarda bilyalı rulman yerine sürtünmeyi en aza indirmek için manyetik rulmanlar var pervane çapı açısını kopyalarsan iyi olacaktır..

Kolaygelsin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melih.yanardağlar -- 30 Ağustos 2005, 9:18:57 >
  • 10 kv için sanırım 15-20 mt bi kanat yapman lazım astarı yüzünden pahalıya gelir. 1kw falan olsa neyse bağda dağda kullan ama bi evi beslemek çok zametli bi iş artık anne ütüyü çamaşır makinasını kapat tv seyretcem dersin
    evin bi odasını akü odası yaparsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OVERCLOCK19 -- 31 Ağustos 2005, 12:04:39 >
  • doğru söylüyor arkadaş o rüzgarı her zaman bulamazsın, rüzgar varken elde ettiğin enerjiyi akülere şarj etmen gerekiyor onud adaha sonra ac ye çevirmen lazım peeee invertör parasını düşün dostum :)

paran varsa kolay gelsin derim
  • yaw canım 10 yılda çıkarır parasını
  • Böyle bir sistem için Çanakkalede ki bir arkadaş uğraşmıştı. Bugünün parası ile 20.000 YTL ye yaptırmıştı... Yani ısıtmayı da hesaba katarsak 10 yıl da kendini amorti edebilir. Edebilir diyorum çünkü bu alet 10 yıl boyunca bozulmadan saat gibi çalışmayacak.Bozulduğu zaman bir parçası kimbilir ne kadar olacak......

Kısacası devlet bile belki politik belki de ekonomik olarak bu işe henüz girişmemişken bireyler bu işten uzak durmalı... Tabi ki amerikalı milyarderler kadar paranız yoksa...
  • hocam ben üniversitede okuyorken. okul bitirme tezi olarak 20m direk üzerine inşaa ettik.
    makina çalıştı. hemde gayet iyi, 380v aldık. hatta adı "papatya1" idi. disketleri bulabilirsem. sana resimleri ile birlikte gönderebilirim.

yalnız birkaç problem var. bulunduğun yerin en yüksek noktasına koyabilirsen daima rüzgar alırsın.

vede maliyeti yüksek. eğer ufak çaplı bir şey yaparsan maliyet düşebilir.

çok zevkli ve üzerinde istenilen değişiklik yapılabilir. mekanik olarak.

yenilemeler düşünüyorum fakat çok fazla zamanım olmuyor. malum iş-güç.

• Dostum rüzgar trübünleri bildiğim kadarıyla şu an bi evrim geçiriyo.Eski bildiğimiz yatay kanatlar yerine artık dikey ve silindirik şekilde kanatlar kullanılıyo.BU verimi 4-5 kat arttırıyomuş galiba.Bu işle japonya da bi bilim adamı uğraşıyo.Eğer uydu varsa evinde uyduda teknoloji TV var.Orda hafta sonları fln bi program yayınlıyolar.Program hep aynı.Bu rüzgar tribünlerinden,bunlar üzerine yapılan çalışmalardan fln bahsediyo.Bence gayet güzel bi program.Bi iki kere takip edersen sanırım tüm sorularına yanıt bulursun.
  • Öncelikle heartlessss arkadaşı kınıyorum. Çünkü burası bir forum. Burada bazı şeyleri tartışmak gerekiyor. Her ne kadar bazı konular alışılmadık olsa bile... İkincisi; GÖKYAR arkadaşım Ç.Kale'den birinin bu iş için yatırım yaptığını söylemiş. O kişiyi de kutluyorum. Ben de Ç.kale'liyim ve halen Ç.kale'de oturuyorum. Burası inanılmaz derecede rüzgar alan bir yer. Senede sadece bir kaç gün rüzgarsız geçiyor. Hatta benim de çoğu zaman aklımdan geçti böyle bir şey yapmak. İnanınki eğer burada bir arazi üzerine devlet bir yatırım yapsa bu ilin tümünün elektrik ihtiyacını rüzgar enerjisi ile besler. Ne demek istediğimi Ç.kale'yi eğer ziyaret ederseniz anlarsınız. Saygılar...
  • Mümin arkadaşım üniversite tezi olarak bu proje üzerinde çalışma yaptığınızı ve sonuç aldığınızı söylüyorsunuz,dostum ben uzun zamandan beri bu işe kafa yoruyorum benim amacım rüzgar enerjisi ile sadece kendi evimin elektrik ihtiyacını karşılamak,bu konuda bana teknik yardımda bulunabilirsen gerçekten minnetkar kalırım.Mesala kendi türbününde ne tür bi dinamo kullandın,rüzgar hızı değişkenliğinden doğan problemleri ne şekilde hallettin,türbünden aldığın toplam güç üretimin nedir,inverter ve akü gurupları kullanıyormusun,tüm bu konularda kısa bilgiler verirsen sevinirim.Rüzgar türbünü konusunda en ufak bir bilgi kırıntısını bile inanki değerlendiriyorum dostum çünkü konu çok derin irdeledikçe derinlerden insanı bu işten soğutan bilinmeyenler çıkıyor..Ayrıca disket ve projen ile ilgili fotoğraflardan bahsetmişsin onlarıda bana ulaştırabirsen çok sevinirim..Şimdiden sonsuz teşekkürler...

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.