Şimdi Ara

Zalman'dan ATi Radeon HD 5800 serisi için yeni soğutucu: VF3000A

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
4.152
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kore merkezli komponent üreticisi Zalman, ATi Radeon HD 5800 serisi için hazırladığı VF3000A isimli yeni ekran kartı soğutucusunu duyurdu. Hem ATi Radeon HD 5850 hem de ATi Radeon HD 5870'e destek veren soğutucu, Bakır tabanlı yüzeye, 5 adet Bakır ısı borusuna ve çok sayıda Alüminyum yaprağa sahip. 1300-2500 devir/dakika hızlarında çalışan 92mm çapında iki adet fan ile donatılan soğutucu, bellek yongaları için pasif ısı dağıtıcılar ile birlikte sunuluyor.

Yanında gelen FAN MATE 2 isimli kontrolcü sayesinde kullanıcılarına, fan hızlarını ayarlama olanağı da sunan VF3000'nın önümüzdeki günlerde satışa sunulması beklenirken, aynı soğutucunun yüksek performanslı Nvidia ekran kartları için hazırlanan VF3000N isimli versiyonunun da takip eden süreçte pazara giriş yapacağı bildiriliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: sahafiec

çok güzel tasarlanmış ve kaliteli bir soğutucu, etkisi de mutlaka iyidir.
    fakat bu nerdeyse ısınmayan 58xx seri kartlara neden hala bukadar özenle soğutucu üretiyorlar anlamıyorum.
    bence yeni GTX4xx kartlara yoğunlaşsalar çok daha fazla satış elde ederler kartlar çoğalınca...

Bence sikintilari referans hava sogutucunun kalitesinin cok yuksek olmasindan kaynaklaniyor. Cekirdek temasli bakir iletim borulari aluminyum yapraklar ve guclu egzos fan daha iyi sogutacak nasil bir tasarim yapabilirler ? Nvidia karti sogutabilmek icin uzerine hava sogutucularin en iyisini zaten koymus.

Birde pazarlamayla alakali. Dunya da kac tane potansiyel 58xx kullanicisi var kac tane GTX 4xx ?

• quote:

çok güzel tasarlanmış ve kaliteli bir soğutucu, etkisi de mutlaka iyidir.
    fakat bu nerdeyse ısınmayan 58xx seri kartlara neden hala bukadar özenle soğutucu üretiyorlar anlamıyorum.
    bence yeni GTX4xx kartlara yoğunlaşsalar çok daha fazla satış elde ederler kartlar çoğalınca...

Olay sadece ısı değil.Overclock hocam.Bende Accelero S1 kullanıyorum.Böylece overclock potansiyeli artıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Penryn -- 7 Nisan 2010; 9:22:56 >
  • Bellek ve güç transiztörleri üzerine yapıştırılan bakır soğutucular da kutu içeriğine dahail edilirse çok iyi olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: showstopper41

Bellek ve güç transiztörleri üzerine yapıştırılan bakır soğutucular da kutu içeriğine dahail edilirse çok iyi olur.

Hocam gerek yok.Stok fanın altında koca metal plaka var.Ram padleride var.Onu takıyon.Nasıl mı :

@sahafiec

Default voltajla 900-1250 denedim.Haftaya voltajlı denemelerim olacak.Ayrıca soğutucu overclocklu yükte Oyunda 50 lerde.

Boştakini sölemiyim zaten masaüstünde baya düşürüyor kart kendini.Buyur buda SS sana.Furmarkta yükte daha sıcak kart normal olarak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Penryn -- 7 Nisan 2010; 9:33:54 >

• quote:

@Penryn
    quote:

Default voltajla 900-1250 denedim.Haftaya voltajlı denemelerim olacak.Ayrıca soğutucu overclocklu yükte 50 lerde.

bu değerler güzel, aynılarını stok soğutucu ile denemişmiydin?

Hayır ama 860-880 yapanlar var.900 görenlerde var.Ramlari 1200 görüyor forumdakiler genelde.Bir arkdaşımınki 1300 gördü stokta.

Ben stok hiç denemedim.Tabi Overclock yaparkende yükteki sıcaklılara dikkatinizi çekmekteyim.Stokla oyunda 60 ları geçen kart.Bununla Overclockla 50 civarında.Ama hd 5850 stok fanı yinede iyi iş çıkartıyor.Ama ben gibi biraz daha fazlasını isteyene böyle soğutucular öneririrm.Onuda bir arkadaşımdan aldım.Geçici olarak kullanıyorum.

• Güzel soğutucuya benziyor.Bakalım performansı ve fiyatı nasıl olacak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pckolik13 -- 7 Nisan 2010; 10:03:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: pckolik13

Güzel soğutucuya benziyor.Bakalım performansı ve fiyatı nasıl olacak...

Ben 2 tane revoltec sessiz 1200 rpm mavi ledli fan taktım.1200 rpmde süpper sessiz çalışıyorlar.

@sahafiec

Hasan'da benle irtibata geçti.Bende tavsiye ettim.Çok düşündü alırken.Şuan memnun sanırım.Ama o metali bendeki gibi takmadı sanırım.Öyle taksa daha etkili olur.

@Hiks

Teşekkürler hocam.Dediğinde haklısın.Sadece testlere değil.Oyunlarada bakmak lazım.Ben bu yüzden Crysis,Metro 2033,BF:BC 2,CoH.Baya bir oyun var şuanda.Haftaya voltajlı denemler yapmak istiyorum.Bu hafta İstanbul'a bir ziyaretim olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Penryn -- 7 Nisan 2010; 10:13:00 >

• Merhaba,

Default voltajla 900 Mhz. biraz zor bu kartlarla... Neden boyle soyledigime gelince, 900 ile calisan kartlari Metro 2033 DoF ve Tessellation acik detay seviyesi normal olarak ozellikle tunellerde denemenizi oneririm, kucuk sari artifact'ler ile karsilasabilirsiniz... (Bunlari gormek icin biraz dikkatli olmalisiniz.) Bunun disinda hic bir sorun gorunmeyebilir, 3D Mark ya da Furmark testlerinde... Tecrube ile sabittir, bence bu kartlarin en yuksek hizini bu sekilde bulun derim... Tek makina ve tek kart icin konusmuyorum 3 farkli makina ve 3 farkli marka 58xx kartla denenmistir bu soylediklerim...

Ozel sogutuculara gelince, neden eski Accelero'lar gibi tum karti kaplayan ve sicak havayi disari ufleyen modeller yapmiyorlar artik diye merak ediyorum, bulabildigim tek sebep uyumluluk... Bu gibi modellerde RAM ve VRM'ler stock sogutucu kadar iyi sogutulmuyor maalesef.

@Penryn'in sistemi cok daha performansli ve kullanisli bence...

Tesekkurler,

Hicks

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hicks -- 7 Nisan 2010; 10:06:51 >

• quote:

@Hicks
    quote:

@Penryn'in sistemi cok daha performansli ve kullanisli bence.

neye göre hocam?

bu arada o bahsettiğin sarı noktacıklar bir aralar Crisys ile alakalı olarak epey konuşulmuş ve testler yapılmıştı.
    yanlış hatırlamıyorsam o konuda OC ile alakalı olabilceği ihtimali verilmemişti.
    şu an yazdıkların bu olaya da farklı bir bakış açısı kazandırıyor. elinde resim var mı ekleyebileceğin?

Merhaba,

RAM ve VRM'lere direk temas etmeyen ozel sogutucu cozumlerine gore...

Sari nokta olayina gelirsek, onlari yakalamak cok zor, SS alabilecegimi sanmiyorum... Crysis'tekilerle pek ilgisi yok, hizlari 5-10 MHz. arasi dusurerek test ederseniz bu noktaciklardan kurtuluyorsunuz. Bunun disinda BFBC2'de de karli haritalarda artifact sorunu var, karsilasanlar ona hic takilmasin, o sorun oyundan kaynaklaniyor...

Tesekkurler,

Hicks

• 5800 serisi kartlar zaten serin calışan kartlar bence soğutucu üreticileri nvidia için soğutucu üretsinler fermiler nerdeyse yanıyor incelemede nerdeyse 100 dereceyi gördü
  • Evet @Hicks hocam haklı.Ben soğutmayı baya iyi yapıyorum avantajım orda.Onuda forumundan @hardware wizard'dan öğrendim.Sağolsun bana baya yardımcı oldu.Tabi soğutucuda buna engel olmadı oda bir artı.Aslında zorlasam voltajla daha olur da.Şu sıra İstanbul'a gideceğim.Haftaya görüşürüz.

Bu arada Crysis'te genel bir sorun o.Bende yok diyene inanmam.Tabi o arkadaş alıyordur silahını oyun oynuyordur.Bizim gibi oyuna detaylı bakmaz.Bakın ben geçen hafta forumdan @fenomenhaa ile 2 kartın testini yaptık Crysis'te ikisinde de vardı.Ama başka oyunlarda yok.Furmarkta da yoktu.Bendeki kartta Crysis'te yapıyor ama diğerlerinde yok.Metro 2033 biraz optimizasyon özürlü.BFBC2'nin @Hicks hocamında dediği gibi biraz sorunları var.Bu yüzden fazla takılmamak lazım.Oyunumuzu oynayıp.Ciddi bir sorun var mı ona bakmak lazım.Tabi bakarkende oyunumuzu oynayıp zevkinide çıkartacağız.

Bu arada soğutucunun bazı özellikleri dikkatimi çekti :
    quote:

1300-2500 devir/dakika hızlarında çalışan 92mm çapında iki adet fan ile donatılan soğutucu, bellek yongaları için pasif ısı dağıtıcılar ile birlikte sunuluyor

Bellek için pasif soğutucu var olduğundan bahsediyor.Zalmanın tek dezavantajı fanları sesli.Umarım bunlarda sesli değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Penryn -- 7 Nisan 2010; 12:12:34 >

• tam fermilik olmuş bunlar.. 5x serisindense ferminin bunlara ihtiyacı var...
  • ACABA GTX480 İÇİN NASIL YAPARLAR :)

DEVASA BOYUTA OLUR HARELDE ANA SOHUR
  • En az 100 lira olur belki de daha fazla..
  • Tam bir ferrari iyi sogutma sistemi oc sever için ve tabiki GTX470 ideal bir sogutucu olmuş bence ben 5850 toxıc modeli ile 775 hz daha 58C ustune çıkamadım
  • Merhaba,

Bu urunun kutu icerigi icin:

http://zalman.co.kr/ENG/product/Product_Read.asp?idx=385

RAM ve VRM heat sink'leri oldukca guzel dusunulmus ve kaliteli gorunuyor. Kullanim kilavuzunda VRM heat sink'ini takmadan once ozellikle thermal paste kullanilmasi vurgulaniyor!

Tesekkurler,

Hicks

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hicks -- 7 Nisan 2010; 14:30:09 >
  • Evet güzel ürün.Thermalright t-rad2 75 tl civarında.Buda 70-90 tl civarında olur tahminimce.Fanı bence sesli 2000 rpm de en az 25 dba olur.İki tane 25 dba az sesli olur gibi geliyor.Sanırım soğutucunun kralı olur gibi birde fanları sessiz olsa şu zalmanın süper olacak.
  • çok kral soğutucu benim soğutucuyla benzer fanlara sahip, ses konusunda 2100rpmi geçtğinde kendini belli etmeye başlıyor, max 2700 oluyor(+-10 dedikleri bu).. oyun esnasında sesini duymazsınız.. rahatsız edici bir ses tonu yok.. penyrn'nin yapdığı gibi ram ve vrmleri stok soğutucunun parçalarıyla soğutabilirsiniz ama sanmıyorum zalman paket halinde soğutucu ram soğutcuları fan mate ve termal pasta hepsini birlikte veriyor genelde..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.