Şimdi Ara

Apple A4: iPad'in beyni ne kadar hızlı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
1
Favori
8.262
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • alt="Apple A4: iPad'in beyni ne kadar hızlı ?"

Apple iPad

Resmi tanıtımı 27 Ocak'ta yapılan Apple iPad, dün itibariyle Amerika'da satışa sunuldu. Kimilerince devrim olarak nitelendirilen iPad, hem teknik hem de tasarım özellikleriyle kullanıcıları ikiye bölmüş durumda. Özellikle iPhone deneyimi olan kullanıcılar, iPad ile Apple'ın bir başka önemli zafere imza atacağını düşünürken diğer bir kesim ise iPad'i, ekranı daha büyük iPhone olarak tanımlıyor ve tablet bilgisayar pazarında güçlü rakipleri olacağını belirtiyor. Tasarımla ilgili tartışmalar bir yana iPad için bugün üzerinde duracağımız asıl nokta sahip olduğu işlemcisi. Daha önceki haberlerimizde de belirttiğimiz üzere iPad ile birlikte Apple, artık kendi tasarladığı A4 işlemcisini kullanmaya başlıyor.

iPhone için Samsung ile iş birliğine giden ve Güney Koreli üreticinin tasarladığı işlemcileri kullanan Apple, Nisan 2008'de yonga tasarımcısı P.A Semi firmasını satın alarak, gelecekte farklı bir strateji izleyeceğinin ilk sinyallerini vermişti. iPad ile sürpriz yapan ve A4 isimli yeni işlemci tasarımını kullanmaya başlayan Apple'ın, dördüncü jenerasyon iPhone'da da, iPad'de kullandığı A4 işlemcisine veya onun akıllı telefonlar için daha fazla optimizasyon içeren yeni bir varyasyonuna yer vermesi bekleniyor. ARM mimarisini temel alan ve üretimi Samsung tesislerinde gerçekleştirilen A4 işlemcisinin merak edilen detayları ve karşılaştırmalı bazı test sonuçları yayınlandı.

alt="Apple A4: iPad'in beyni ne kadar hızlı ?"

İnternet sitesi yüklenme süreleri - Karşılaştırmalı test sonuçları - Düşük süre daha iyi.

ARM Cortex A8 mimarisini temel aldığı belirtilen A4 işlemcisi, aynı mikroişlemci mimarisini kullanan Samsung ve Qualcomm çözümlerinde olduğu gibi SoC yani yongada sistem formunda bir yapı. Apple tarafından tasarım özellikleri ve teknik dökümanları henüz detaylandırılmayan A4 işlemcisinin, 45nm üretim teknolojisiyle hazırlandığı ve sahip olduğu olduğu özellikler açısından özellikle aynı frekansta çalışan Qualcomm Snapdragon işlemcisiyle rakip olacağı öngörülüyor. iPad'in tasarım özellikleri dikkate alındığında, yapısında daha az I/O birimi olduğu belirtilen A4 işlemcisi, LDDR2 desteği ile geliyor ve bu açıdan daha yüksek bant genişliği sunacağı düşünülüyor.

1GHz'de çalışan A4 işlemcisinin karşılaştırmalı ilk test sonuçları Anandtech tarafından yayınlandı. Orjinal hızı 800MHz'in üzerinde olan ancak pil tüketimi dikkate alınarak 600MHz'e düşürülen ARM Cortex A8 tabanlı Samsung işlemcisinin kullanıldığı iPhone 3Gs ve Qualcomm Snapdragon QSD8250 işlemcili Google Nexus One'ın da dahil edildiği karşılaştırmada, A4 işlemcisinin performans değerleriyle ilgili ilk figürler ortaya çıktı. Tablet bilgisayar pazarının bir temsilcisi olan iPad'deki A4 işlemcisinin, bu açıdan farklı optimizasyonlara sahip olabileceği düşünülse de yetenekleri ve rakip çözümler karşısındaki performans durumu, iPhone 4G'nin işlem gücü açısından önemli bir ipucu niteliğinde.

alt="Apple A4: iPad'in beyni ne kadar hızlı ?"

Düşük skor daha iyi.

Test sonuçlarından da görülebileceği üzere Apple'ın A4 işlemcisi, piyasada yaygın olarak kullanılan mevcut rakipleri karşısında ciddi şekilde daha hızlı olmayı başarıyor. Bu noktada altını çizmemiz gereken çok önemli bir detay daha bulunuyor ki o da kullanılan grafik yongası. Yongada sistem formundaki bu tip işlemcilerde, grafik hesaplamaları için genellikle konusunda uzman firmaların çözümlerine yer veriliyor. Snapdragon işlemcisinde ATi'nin tasarımı birkaç yıl öncesine dayanan Z430 grafik birimini kullanan Qualcomm'dan farklı olarak A4 işlemcisinde Apple, ortakları arasında yer aldığı Imagination firmasının güncel PowerVR grafik yongasına güveniyor ki bu noktada şu an için tek rakibinin Samsung'un yeni çözümü S5CP110 olması bekleniyor.

Nvidia Tegra platformunun da benzer kategoride yer aldığı düşük güç tüketimli SoC pazarı için üreticilerin çalışmaları da devam ediyor. Qualcomm, 1.3GHz'de çalışan yeni bir platform üzerinde çalışırken, tüm bu çözümlerin arkasındaki isim olan ARM ise yeni nesil üretim teknolojileri için hazırlıklarına son sürat devam ediyor. Apple A4 işlemcisinin sergilediği yüksek performansın, 4. jenerasyon iPhone'da da kendini hissettirmesi beklenirken, yılın ikinci yarısında rekabetin agresif bir şekilde gelişmesi ve 1GHz işlemcili çok sayıda yeni telefonun pazara giriş yapması bekleniyor. Nintendo'nun Wii ile oyun pazarında yaptığını, iPad ile mobil pazarda gerçekleştirmek isteyen Apple'ın, ilerleyen dönemlerde SoC tipi işlemci tasarımında söz sahibi olması da bekleniyor.

• Fx57;
    Yahu bu işlemci hangi mimariyi kullanıyor?
    Bundan önceki haberlerinde hep Arm Cortex A9 diyordun, şimdi A8 diyorsun.
    Nedir bu işin aslı?

Haber için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erasmus78 -- 4 Nisan 2010; 14:19:51 >
  • @ Erasmus78, kafa karışıklığının arkasındaki neden Apple zira işlemcinin detaylarını içeren teknik dökümanları henüz yayınlamadı.

Amahttp://arstechnica.com/apple/news/2010/02/meet-the-a4-the-ipads-brain.ars burada vehttp://www.engadget.com/2010/04/03/apple-ipad-review/ gibi kaynaklarda yer alan bilgiler, A4 işlemcisinin Cortex A8 mimarisini kullandığını doğruluyor.

Ancak A4'ün geleneksel A8 tasarımlarından ayrılan bazı yanları olduğu ve Apple tarafından ciddi şekilde özelleştirildiği de konuşulan detaylar arasında yer alıyor. Fakat A4 işlemcisinin Samsung tarafından üretildiğini ve Samsung'un da Galaxy S modelinde Cortex A8 tabanlı ve PowerVR SGX 540 tabanlı S5CP110 işlemcisini kullandığı düşünülürse, aslında A4'in gizemi de bir noktada çözülmüş oluyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

Orijinalden alıntı: fx57

@ Erasmus78, kafa karışıklığının arkasındaki neden Apple. Zira işlemcinin detaylarını içeren teknik dökümanları henüz yayınlamadı. Amahttp://arstechnica.com/apple/news/2010/02/meet-the-a4-the-ipads-brain.ars burada ve bazı diğer kaynaklarda yer alan bilgiler, A4 işlemcisinin Cortex A8 mimarisini kullandığına işaret ediyor. Ancak bu işlemcinin geleneksel A8 tasarımlarından ayrılan bazı yanları olduğu ve Apple tarafından ciddi şekilde özelleştirildiği de iddia edilmiyor değil. Fakat A4 işlemcisinin Samsung tarafından üretildiğini ve Samsung'un da Galaxy S modelinde Cortex A8 tabanlı ve PowerVR SGX 540 tabanlı S5CP110 işlemcisini kullandığı düşünülürse, aslında A4'in gizemi de bir noktada çözülmüş oluyor.

Neden hala sır anlamıyorum. Cihaz piyasa sürüldü. Tüm büyük donanım siteleri mutlaka edinmiştir bir tane. Açıp bakamıyorlar mı? Ya da Apple'dan teknik bilgi istiyorlar da Apple sessiz mi kalıyor. Ayrıca bu cihazda kullanına grafik chipi nedir? Ram miktarı ne kadardır.

Hayret ediyorum yani. Piyasaya çıkmış bir cihazın donanımsal özellikleri hakkında neredeyse hiç bir bilgi yok. Çok ilginç. Son olarak DH bir iPad edinip inceleme falan yapacak mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

quote:

@ Erasmus78, kafa karışıklığının arkasındaki neden Apple. Zira işlemcinin detaylarını içeren teknik dökümanları henüz yayınlamadı. Amahttp://arstechnica.com/apple/news/2010/02/meet-the-a4-the-ipads-brain.ars burada ve bazı diğer kaynaklarda yer alan bilgiler, A4 işlemcisinin Cortex A8 mimarisini kullandığına işaret ediyor. Ancak bu işlemcinin geleneksel A8 tasarımlarından ayrılan bazı yanları olduğu ve Apple tarafından ciddi şekilde özelleştirildiği de iddia edilmiyor değil. Fakat A4 işlemcisinin Samsung tarafından üretildiğini ve Samsung'un da Galaxy S modelinde Cortex A8 tabanlı ve PowerVR SGX 540 tabanlı S5CP110 işlemcisini kullandığı düşünülürse, aslında A4'in gizemi de bir noktada çözülmüş oluyor.

Neden hala sır anlamıyorum. Cihaz piyasa sürüldü. Tüm büyük donanım siteleri mutlaka edinmiştir bir tane. Açıp bakamıyorlar mı? Ya da Apple'dan teknik bilgi istiyorlar da Apple sessiz mi kalıyor. Ayrıca bu cihazda kullanına grafik chipi nedir? Ram miktarı ne kadardır.

Hayret ediyorum yani. Piyasaya çıkmış bir cihazın donanımsal özellikleri hakkında neredeyse hiç bir bilgi yok. Çok ilginç. Son olarak DH bir iPad edinip inceleme falan yapacak mı?

İncelemeler çıkmaya başladı, örneğin;http://www.engadget.com/2010/04/03/apple-ipad-review/

Engadget da haberde belirttiğimiz gibi işlemcinin tek çekirdekli Cortex A8, grafik biriminin de PowerVR SGX sınıfı olduğuna ışık tutuyor.

Bu arada A4'ün aslında Samsung SP5C110 tasarımıyla oldukça benzer olduğunu güçlendiren bir diğer gelişme de şu;
    http://www.donanimhaber.com/Apple_islemci_tasarimcisi_ntrinsityi_satin_almis_olabilir-19134.htm

• quote:

quote:

quote:

İncelemeler çıkmaya başladı, örneğin;http://www.engadget.com/2010/04/03/apple-ipad-review/

Engadget da haberde belirttiğimiz gibi işlemcinin tek çekirdekli Cortex A8, grafik biriminin de PowerVR SGX sınıfı olduğuna ışık tutuyor.

Bu arada A4'ün aslında Samsung SP5C110 tasarımıyla oldukça benzer olduğunu güçlendiren bir diğer gelişme de şu;
    http://www.donanimhaber.com/Apple_islemci_tasarimcisi_ntrinsityi_satin_almis_olabilir-19134.htm

Donanımhaber bir inceleme yapmayı düşünüyor mu?

• ben tegranın daha iyi olduğunu düşünüyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: DEATH71

ben tegranın daha iyi olduğunu düşünüyorum..

Tegra değil de Tegra II daha iyidir bence. Zira Tegra II de Arm Cortex A9 temelli bir işlemci kullanılıyor bildiğim kadarı ile.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: DEATH71

ben tegranın daha iyi olduğunu düşünüyorum..

Tegra değil de Tegra II daha iyidir bence. Zira Tegra II de Arm Cortex A9 temelli bir işlemci kullanılıyor bildiğim kadarı ile.

Tegra 2 platformuyla ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz;
    http://www.donanimhaber.com/Nvidia_Tegra_2_platformunu_duyurdu_iste_detaylar-17456.htm

• erasmus78 dedigin gibi dh ekibi bir ipad alıp hardware incelemeyi düşünmüyormu.

Zira biz hep böyle sordugumuz sorularlamı kalıcagız yoksa
  • yo o bu değilde, şimdi denedim m.cnn.com'u 3gs tam 4 sn de açtı. nerden hesaplamışlarda varmışlar o 6 sn ye merak ettim.
  • Elma yemekten tiksincem artık, her yerde Apple haberleri... iPod ile başladılar, bilgisayar sitelerini işgâl ettiler !
  • A4 ü ne kadar özelleştirirse özelleştirsin, mimarisinin sıkıntılarını yaşayacaktır ki, OMAP 4x lerin 6 ay içinde cihazlarda olacağını ön görürsek, janjanlı bi cortex-a8 den ileri gidememiş gibi görünecek.
  • Cpu hızını ölçmek için sayfa yükleme testi.
  • fx57 işlemci yerine beyin demek saçma olmuyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

Cpu hızını ölçmek için sayfa yükleme testi.

banada ilginç geldi açıkçası.işlemci hızının sayfa açılma hızına bu kadar etki ettiğini ilk defa duydum
  • ben yinede işlemcinin bir tablet bilgisayar için çok düşük kaldığını düşünüyorum.. Baksanıza ancak telefon işlemcileri ile yarıştrılabiliyor... telefonun yeri neresei tablet bilgisayarın yeri neresi??? Bir tablet bilgisayarda kullanılacak işlemcinin rakibi telefonlarda kullanılan işlemcilermidir???
  • flash desteği yok yine
  • burada biraz hatalı bir bakış açısı var, tabletlerde telefon işlemcisi değil, telefonlarda artık bilgisayar işlemcileri olmaya başladı..

ayrıca performans karşılaştırmasında bu tarz cihazların masaüstü yada laptoplar gibi yüksek güçlü (ve güç tüketimli) çok çekirdekli işlemcileri olmadığı için web sayfasını "render" etmek bir performans kriteri oluyor. günümüz web sayfalarında gezinirken çift çekirdekli core2duo işlemcilerin bile sayfayı ilk işlemden geçirirken işlemciye yüklendiğini task manager dan izleyebilirsiniz.. (flash olan sitelerde bunu gözlerseniz neden flash yok daha mantıklı oluyor)

flash desteği konusunda pek yorum yapan olmadı ama adobe ta çalışan bir flash geliştiricisinin hiçbir apple ürününde ve de diğer mobil platformlarda flash olmayacağı ile ilgili röportajını türkçe özet olarak bu foruma koymuştum, arayıp bulabilirsiniz.

evet şu anda bazı mobil platformlarda flash var ama onlarda flash10 değil, kırpılmış flash7 dir.

• quote:

Orijinalden alıntı: sahafiec

ilginç bir durum zira Samsung'un Galaxy S konusunda yorum yazan arkadaşlar telefonu yeterince hızlı bulmamışlardı.
    eğer bu gerçekse bu çözüm iPad'i nasıl bukadar hızlı kılıyor acaba?

işletim sistemi...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.