Şimdi Ara

Karşınızda yeni Blu-ray formatları; BDXL ve IH-BD

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
4.253
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aynı boyutlarda çok daha fazla depolama alanı sunmasına rağmen liderlik koltuğunu DVD'den alamayan Blu-ray'ler büyümeye devam ediyor. Blu-ray Disc Association, yaptığı açıklamayla BDXL™ (Yüksek kapasiteli kaydedilebilir ve tekrar yazılabilir disk) ve IH-BD (Intra Hibrid Disk) standartlarını duyurdu.

Daha çok yayıncılık ve medikal hizmetler için kullanılması beklenen BDXL, tek yazımlık olarak 100 ve 128GB'ı, tekrar yazılabilir olarak 100GB'lık depolama alanı sunuyor. Disklerin bu kapasiteye ulaşması da 3 yada 4 katmanla sağlanmış. Intra-Hybrid Blu-ray yani IH-BD ise aynı disk üzerinde BD-ROM ve BD-RE katmanına sahip. Bu sayede IH-BD, tek bir fiziksel diskte mutlaka saklanması gereken bilgileri BD-ROM üzerinde depolarken, BD-RE katmanında da üzerine yazılabilecek bilgileri saklamasına imkan veriyor. IH-BD, her iki katmanda da 25GB'lık depolama alanı sunuyor.

BDXL ve IH-BD standartları katmanlardan dolayı maalesef mevcut Blu-ray donanımlarına destek veremiyor ve yeni donanımlara ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden BDXL ve IH-BD'nin ilk başta kurumsal alanda yaygınlaşması bekleniyor.

• 128 gb. Tek bir diskte. Mükemmel bir olay gerçekten. Aynı zamanda tehlikeli yönleri de var tabi. Gözümüz gibi korumak lazım bozulursa gitti 128 gb veri.
    Bluray şöyle bi tam manasıyla yaygınlaşsaydı da DVD'leri azaltsaydık daha iyi olacaktı aslında. Bi kaç sene daha beklemek gerekecek sanırım Bluray'in DVD fiyatına inmesi için. O zaman pahalı medyalar bu BDXL falan olsun 50 gb'lık bluray yeter bize.
  • bi discte arşivinin tamamını tutucak milyonlarca insan
  • inşş çabucak yaygınlaşır
    geçenlerde bi sitede 25 li veya 50 tam hatırlamıyorum bos BD medya 120 tl idi bide yazıcıların fiyatı inse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ygt.e -- 4 Nisan 2010; 10:55:35 >
  • Blu Ray fiyatları hala bu haldeyken bizim için anca haber olur somut olmaz.
  • harika bir teknoloji ama gereğinden fazla yavaş yaygınlaşıyor..
  • Hey maşallah. Mükemmel bir şey yahu.
  • 2x cd yazıcıların 96-97 yılında 1000$'dan satıldığını hatırlar isek bluray yazıcılar çokta pahalı değiller şuan, Lg bluray yazıcı 350tl civarında. 1 yıla kadar sanırsam evler içinde alınası bir fiyata düşecektir. Bu arada Bluray okuyucularda 200 tl civarında, işte bu yüksek.

http://www.enucuzual.com/ProductDetails.asp?productid=795

http://www.tekmarshop.com.tr/ProductDetails.asp?productid=4251&ref=akakce&v=1.95.3

• bir diskde 128gb harika birşey benim HDD 80GB
  • HDDVD'yi öldüren, bitiren toknoloji...

128GB'ı bir diskte toplamak da iyi fikir. Yedek almak için mesela.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Shady
    Liderlik koltuğunu DVD'den alamayan Blu-ray'ler

nasıl ya Blu-ray favorim ya teknolojisini tartışmaya gerek yok adı,logosu herşeyiyle tam bir karizma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sherlock -- 4 Nisan 2010; 12:48:44 >
  • Ben daha pahalıya almıştım ama şu anda bilgisayarcım 85$'a BD-Rom, 185$'a da BD-Yazıcıyı bırakıyor. Boş BD'de sıkıntı var, Türkiye'de uygun fiyata boş BD satan 3-5 kişi var, onlar da Amazon.com'dan 15'li 4x memorex paketleri 29$'a alıp, içindeki diskleri kâr koymak suretiyle tek tek satıyorlar. İsteyene getirtebilmelerine rağmen kimse de 50Gb disk ısmarlamamış, 25Gb şimdilik yetiyor. Açıkça son durum bu yani, gerisi fıs.
  • Ayrıca amazondan alışyapabilenleriniz için söyleyeyim, şu anda amazon.com'da 2x verbatim 20'li paket 35$, daha ucuza sattıkları zamanlar da olmuştu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: apollonx

2x cd yazıcıların 96-97 yılında 1000$'dan satıldığını hatırlar isek bluray yazıcılar çokta pahalı değiller şuan, Lg bluray yazıcı 350tl civarında. 1 yıla kadar sanırsam evler içinde alınası bir fiyata düşecektir. Bu arada Bluray okuyucularda 200 tl civarında, işte bu yüksek.

http://www.enucuzual.com/ProductDetails.asp?productid=795

http://www.tekmarshop.com.tr/ProductDetails.asp?productid=4251&ref=akakce&v=1.95.3

Tamamda bluray çıkalı en az 3 sene oldu. İlk bluray yazıcılar yine 1000dolar civarlarında idi. Yani şuanki 350tl zaten çok kere düşmüş hali.

@KaraKanarya, DMS'in mağazalarında boş BD medyası bulunabiliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shadow_catcher -- 4 Nisan 2010; 13:13:47 >

• Bu yeni bluraylar cikinca simdiki 8x ler cabucak KDV dahil 200tl civarina duserler diye dusunuyorum. ama bu en erken 2011 yilinda olacakdir.Bluray larin ucuzlamasi icin bu yeni bluraylarin cikmasi iyi oldu.Ama acikcasi bundan sonra cikacak butun yeni nesil konsol ve laptoplardada bluray olursa hem bu sayede yayginlasmis olur hemde daha cabuk ucuzlar.
  • diyelim full 128 gb yazdırcaz kaç gün sürer bu :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: dejavurgame

diyelim full 128 gb yazdırcaz kaç gün sürer bu :D

4x hızda (saniyede 18MB) yazarsa 2 saat sürer.
  • saniyede 18mb yazmaz , elimizdeki dvdler bile 22mb yazıyo saniyede , bluray en aşşa 40mb flan yazması lazım 4x modunda
  • haberden öte bir şey yok ,ele geçmiyorki
  • tek satılmıyo mu blueray anlamadım nerde eski işportacılar?)..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.