Şimdi Ara

Bir karides bilimi sarstı.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
648
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bilim insanları Antarktika'da dev buzul katmanlarının altında hayat olmadığını iddia ediyordu. Ancak NASA'nın son yaptığı araştırma gerçeğin böyle olmadığını ortaya çıkardı.

Cumhuriyet Haber Portalı

İstanbul- NASA, çok önemli bir keşfe imza atmayı başardı. Antarktika'nın dev buzul katmanının derinliklerinde hayata dair kanıt elde edildi. Elde edilen görüntüler, bilim dünyasını bu aşamada cevap veremeyeceği sorularla karşı karşıya bıraktı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, hiçbir canlının yaşamasına olanak tanımayacak şartlara sahip olduğu düşünülen bir noktasında yaşama dair kanıt elde etti. Antarktika buzulunun altında yapılan araştırmada, buz katmanının yüzlerce metre altında bir karides ve bir denizanasına ait görüntüler elde edildi.

Antarktika’da güneş ışınlarından yoksun, sıfırın onlarca derece altındaki zifiri karanlık sularda, bilim insanları sadece birkaç mikrobun yaşabileceğini tahmin ediyordu.

Ancak Mart ayının ortalarında, kabloyla buzul katmanın 180 metre altına sarkıtılan bir kamera, bir karides ve denizanası görüntülemeyi başardı. NASA bilim insanı Robert Bindschadler, inanılması güç görüntüler ardından “Orada hiçbir canlının yaşayamayacağını tahmin ediyorduk. Ancak karşımıza tabağınızda görmek isteyeceğiniz bir karides çıktı” dedi.

Hürriyet'in haberine göre 8 cm büyüklüğündeki karides, çekilen iki dakikalık görüntüde kablonun etrafında yüzerken ve bir ara kablonun üzerinde dururken görülüyor. Bilim insanları canlının, aslında karidese benzeyen omurgasız amfipod ailesinden Lyssianasid olduğunu belirtti.

Beklenmedik keşfi yapan ekipte yer alan bilim insanı Stacy Kim, sadece bir havuzu dolduracak kadar su içeren bir yeraltı göçüğünde bir değil iki canlı bulunmasının çok şaşırtıcı olduğunu ifade etti. İngiliz Antarktika Araştırmaları Merkezi mikrobiyologu Cynan Ellis-Evans ise, ilk defa buzulların bu kadar derininde ileri bir yaşam belirtisine rastladıklarına dikkat çekti.

İki ayrı fikir doğdu

Ellis-Evans, canlıların uzak bir noktadan yeraltı havuzuna gelmiş olabileceklerini öne sürerken, Stacy Kim bu görüşe karşı çıktı. Nedeni ise, araştırmanın yapıldığı Batı Antarktika bölgesinin açık sulardan en az 20 km mesafede bulunması.

Kim, iki canlının bu kadar uzak mesafeden gelerek kameranın sokulduğu 20 cm’lik delikten içeri sızmasının neredeyse imkânsız olduğunu belirtti.

Europa'da yaşam olabilir mi?

Ancak büyük merak uyandıran keşfin ortaya attığı bir diğer önemli soru, çok az su bulunan bu noktada, karidesin nasıl besin bulabildiği oldu.

Stacy Kim, dünyanın yaşam için en zor şartlarına sahip bir bölgesinde yaşam izine rastlamış olmanın kendilerine yeni bakış açıları kazandırdığını belirtti. Yapılan keşif, dev bir okyanusa sahip olan ve Antarktika'daki buzullarla benzerlikleri bulunan, Jüpiter’in uydusu Europa’da da hayat olup olamayacağı düşüncesini akıllara getirdi.

2 Nisan 2010

Bir karides bilimi sarstı.

• Haberleri haber linkleri ile desteklerseniz sevinirim http://www.hurriyet.com.tr/dunya/14291304.asp?top=1
    -
    Acaba kansız hayvanlar oldukları için mi
  • Evet ya şu kaynakları yazın...

Özel bir türü demekki..
  • Rostok Gölünün gizemi artık daha fazla heyecanlandırıyor adamı.
  • Bilimi sarsan o karides, sağdaki mi yoksa soldaki mi?
  • deniz suyu sıcaklıklarına bakındım biraz antarctica için. +10/-2 C rakamına ulaştım.
    yani daha yukarı seviyelerde daha düşük su sıcaklıklarına ulaşmak mümkün olabilir belki. (hava şartları)
    ama diplerde akıntı olacağı düşünülürse, -2 mantıklı gibi geliyor bana. tam istavrit havası.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The souls migration

deniz suyu sıcaklıklarına bakındım biraz antarctica için. +10/-2 C rakamına ulaştım.
    yani daha yukarı seviyelerde daha düşük su sıcaklıklarına ulaşmak mümkün olabilir belki. (hava şartları)
    ama diplerde akıntı olacağı düşünülürse, -2 mantıklı gibi geliyor bana. tam istavrit havası.

-2de neden canlı yaşamasın ki?rusyada bilmem nerede -30larda yaşıyor hayvanlar.
  • quote:

Beklenmedik keşfi yapan ekipte yer alan bilim insanı Stacy Kim, sadece bir havuzu dolduracak kadar su içeren bir yeraltı göçüğünde bir değil iki canlı bulunmasının çok şaşırtıcı olduğunu ifade etti. İngiliz Antarktika Araştırmaları Merkezi mikrobiyologu Cynan Ellis-Evans ise, ilk defa buzulların bu kadar derininde ileri bir yaşam belirtisine rastladıklarına dikkat çekti.
  • quote:

Orijinalden alıntı: z for zambrotta

quote:

deniz suyu sıcaklıklarına bakındım biraz antarctica için. +10/-2 C rakamına ulaştım.

harbi niye yaşıyamasın

• quote:

Orijinalden alıntı: F1SECO

quote:

quote:

harbi niye yaşıyamasın

sadece soğuklukla alakalı değil güneş ışınlarının hiç görmediği zifiri karanlık lafı geçmiş onuda çürütünde sizde sallayın bilim dünyasını

• Aşağıdaki kısa özeti Christian Science Monitor' den kısaltıp, özetledim;
    Yaşamın çok zor koşullarda dahi devam etmesi Venüs ve Mars'taki yaşam bulma umutlarını arttırıyor!

http://www.csmonitor.com/From-the-news-wires/2010/0316/Does-Antarctic-shrimp-lyssianasid-amphipod-mean-extraterrestrial-life

ANTARTİKA Karidesi dünyadışı yaşam mı demek?

Deniz yaratıklarının, Atlantikteki yüksek sıcaklıktaki volkanik delikten Antartikadaki buzun altındaki karanlık sulardada bulunmaları Biliminsanlarının dünya'dan başka gezegenlerde yaşam formları bulma umutlarını arttırıyor.

2006'dan bu yana keşfedilen 500 yeni deniz türü arasında 150 çeşit balık, kürklü yengeçler, ve istakoz bulunuyor. Mars ve Venüs yüzeyleri kadar zor koşullarda, 407 derecedeki okyanus tabanındaki bacalar yakınında, karanlık, soğuk, derin, yaşanması zor yerlerde bulunuyor bunlar.

Keşif çağı bitmedi, nereye gitsek yaşam buluyoruz diyor biliminsanları.

2006 keşifleri arasında Atlantik, Asansiyon adası yakınında kurşun eritecek 407 derecedeki baca civarında yaşayan bakteriler, karidesler, midyeler, 3000 metre derinlikte, 2 derece soğuk su içinde ama 80 derecede yaşıyorlar. Pasifikteki Bir bakteri türü strain 121 ise 121 dereceye dayanabilmesiyle biliniyor. 2006 yılında Avustralyanın doğusunda Mercan denizinde 50 yıl önce soyunun tükendiği sanılan bir "jurasik karides" , Madagaskar'da 1.8 kg. istakoz bulundu.

• quote:

Orijinalden alıntı: F1SECO

quote:

quote:

harbi niye yaşıyamasın

ilginç, benim bu yazımdan yaşamıyor anlamı mı çıkıyor.
    rakamsal değer var bir de hissedilen değer var. bu ayrı konu gerçi. bir de suyun donma sıcaklığı var malum. bu da ayrı konu.
    bence -2 makul bir derece. ama kutuplardan bahsedilince insanın aklına hemen daha düşük derecelerin gelmesi muhtemel.
    benim araştırmamda elde ettiğim sonuç bu yani +10/-2 C yani demek istediğim ben ilk bakışta -2 nin üstünde bir değer düşünüyordum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.