Şimdi Ara

Muayene sonucu; cam filmi ve okunmayan motor no ile geçiliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
1
Favori
2.768
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bugün muayene yaptırdım ve cam filmi ile okunmayan motor numarası için hafif kusur alarak muayeneden geçebildim.

Yalnız şöyle bir durum var, oradaki bir arkadaşa ruhsat yenilemesi için cam filmlerinin sökülmesi gerektiği söylenmiş.
    Yani ruhsatınızda muayene için yer kalmadıysa ve cam filminiz varsa, filmi sökmeden ruhsatı yenileyemiyorsunuz.

İyi forumlar...

• araçta az bi vuruk var boya kalkmış el kadar biyer muayenede sorun olurmu
  • Problem olacağını zannetmiyorum.
    Şöyle bir yazı buldum;

TÜVTURK, sadece aracın trafikte güvenli seyrine yönelik muayene yapmaktadır.
    Dıs görünümü iyi degil,
    Kaportası çizik,
    Boyası asınmıs,
    Kaportada bazı eziklikler var,
    Kaportada bölgesel paslanma var seklinde agır ya da emniyetsiz kusur yoktur.

Ancak
    Tasıyıcı parçalarda ( dingil, amortisor vs.) olusabilecek paslanma ve yıpranma araç güvenligini tehlikeye atacagından dolayı kusur olarak degerlendirilir.
    Kirlenme, paslanmadan dolayı aracın sasi numarası görünmüyor ise bu bir emniyetsiz kusur olarak degerlendirilmektedir.

Alıntı : TuvTurk (en çok merak edilenler)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilker_3792

araçta az bi vuruk var boya kalkmış el kadar biyer muayenede sorun olurmu

Olmaz dostum rahat ol öyle ne vuruk arabaları muayene ettirdim
  • quote:

Orijinalden alıntı: AiQUiDiE

Arkadaşlar selam,

Bugün muayene yaptırdım ve cam filmi ile okunmayan motor numarası için hafif kusur alarak muayeneden geçebildim.

Yalnız şöyle bir durum var, oradaki bir arkadaşa ruhsat yenilemesi için cam filmlerinin sökülmesi gerektiği söylenmiş.
    Yani ruhsatınızda muayene için yer kalmadıysa ve cam filminiz varsa, filmi sökmeden ruhsatı yenileyemiyorsunuz.

İyi forumlar...

Bizzat kendi aracımda başıma geldi Muayeneyi yapan eleman camlarım için film yazmış hafif kusur sayıldığından ses etmedim ama trafik şb müd,de sıkıntı oldu işin garibi aracımın camları film değil orjinal renkli cam:) mecburen terrar tesbite gittim evragı düzelttilerde ruhsatımı yeniledim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: BaSKaN_53

quote:

Arkadaşlar selam,

İyi forumlar...

Bizzat kendi aracımda başıma geldi Muayeneyi yapan eleman camlarım için film yazmış hafif kusur sayıldığından ses etmedim ama trafik şb müd,de sıkıntı oldu işin garibi aracımın camları film değil orjinal renkli cam:) mecburen terrar tesbite gittim evragı düzelttilerde ruhsatımı yeniledim..

Aynı şey bugün benim de başıma geldi. 10 gün önce aldığım araç, Tüvtürk'te hafif kusurlu olarak cam filmi raporu verilmiş trafik şube de sistemden nasıl görebiliyorlarsa(?) "camların filmli o yüzden ruhsat dökemeyiz, yenileyemeyiz" dediler. Eee napıcaz dedim söktüreceksin tekrar tespit yaptıracaksın dediler! Bunu derken sanki, bir beklentileri varmış gibi davranıyorlardı. Tabi benden isteyemiyorlar da, ben anlıyorum. O yüzden muameleci ile bu işi bitirmeye çalışıcaz... Yani yine "money talks" olayı...

Bizde bebek var, camlarda film olmazsa arabanın içinde cildi pişiyor, isilik oluyor. Yani söktürsem bile mecburen yeniden taktıracağım. O yüzden "manifesto" vererek işi halledebilirsek, halledicez, olmadı söktürüp yeniden film kaplattıracağız.
  • hocam bu tüvtürk kaç para alıyo ya muayne için ?
  • Konuyu hortlatmış olacağım ama an itibari ile bu uygulama hala devam ediyor mu yeni bir araç aldık camlarda film var ve muayeneden hafif kusurlu geçmiş.Ruhsatı çıkarmaya gitmeyi düşünüyordum eğer yenı muayene isteyeceklerse eve gelmesini bekleyeceğim. (ayrıca kafama takılan asıl soru eve sorunsuz gelen ruhsat trafikten neden alınamıyor)
  • Hafif Kusurla geçmiş bir aracın satışını ruhsat yenilemesini hatta araç her hangi bir nedenden trafikten men edilip tekrar trafiğe çıkarma işlemlerini
    yapamazsınız. Ruhsatında hafif kusurlu yazan bir aracın satın alırsanız kusurunu düzelltirmek alıcıya aittir düzeltmeden alıcıya ruhsat vermez trafik.
  • benım muayanede kıl bir adama denk gelmıstım 3 yasındakı arabada 8 tane kusur bulup yazdı restlesırsen böyle yapıyorlar .. bu arada app plakadan bile yazdı kusur
  • quote:

Arkadaşlar selam,

İyi forumlar...

Hala geçerlimi bu durum? bi ara kaltığını duymuştum.

Hayır filimleri söksen arka camdaki rezistanslarda gidecek dertsiz başa dert yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AO

Hafif Kusurla geçmiş bir aracın satışını ruhsat yenilemesini hatta araç her hangi bir nedenden trafikten men edilip tekrar trafiğe çıkarma işlemlerini
    yapamazsınız. Ruhsatında hafif kusurlu yazan bir aracın satın alırsanız kusurunu düzelltirmek alıcıya aittir düzeltmeden alıcıya ruhsat vermez trafik.

peki mesela ben gitmedim ruhsatı almaya noterin verdiği kağıtta 15 gün içinde almazsan eve teslim ediliyor yazıyor bu durum nasıl olacak yani bana yazılı bir belge mi gelecek önce filmleri söktür git muayene yaptır sonra gel diye benım kafama takılan asıl soru bu eğer ruhsat eve gelebiliyorsa demek ki sorun yoktur düz mantıkla elden almaya gidersem de sorun olmadan vermeleri lazım :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: feylesof2150

quote:

Arkadaşlar selam,

İyi forumlar...

Hayır filimleri söksen arka camdaki rezistanslarda gidecek dertsiz başa dert yani.

2012 nisanda da muayeneden sorunsuz geçtim.
    Sonrasında değişti mi bilemiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: feylesof2150

quote:

Arkadaşlar selam,

İyi forumlar...

• Merakla beklenen sonuç ilçe emniyet müdürlüğüne gittim noterin verdiği geçiçi belgeyi uzattım nüfusa bakıp birazdan çağıracağız dediler.Korkulu bekleyişim biraz daha arttı acaba acaba derken 3-4 dk sonra memur çağırdı nüfusu gösterip imza atıp aldım belgeyi.Korkulan olmadı Allah'a şükür.
  • Geçen hafta boğaziçi köprüsünden geçerken cam filmi yüzünden 154 TL para cezası yedim ve 7 gün izin verildi. Söktürüp trafik şubeden kontrol ettir dedi. Ben de söktürdüm. Hala cam filmi yasak arkadaşlar ters bir polise denk gelirseniz ceza yersiniz. Üstelik söktürmek de çok pahalı KADIKÖY'de TURTLEWAX denen bir yere yaptırmıştım orada sökerler 3-5 bişeyler alırlar dedim ama 150 TL aldı adamlar. Söktürecekseniz de TURLEWAX'a gitmeyin, adam kazıklıyorlar bilginiz olsun :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: shark035

quote:

Hafif Kusurla geçmiş bir aracın satışını ruhsat yenilemesini hatta araç her hangi bir nedenden trafikten men edilip tekrar trafiğe çıkarma işlemlerini

peki mesela ben gitmedim ruhsatı almaya noterin verdiği kağıtta 15 gün içinde almazsan eve teslim ediliyor yazıyor bu durum nasıl olacak yani bana yazılı bir belge mi gelecek önce filmleri söktür git muayene yaptır sonra gel diye benım kafama takılan asıl soru bu eğer ruhsat eve gelebiliyorsa demek ki sorun yoktur düz mantıkla elden almaya gidersem de sorun olmadan vermeleri lazım :D

Bu noktada uygulamada bazı boşluklar var maalesef, birazda işin içinde keyfiyette var. Böyle bir durum da ruhsat evinize gelmeyecektir sizde neden gelmedi diye trafiğe gideceksiniz ve acı haberi orada öğreneceksiniz.
    Aslında ruhsatta kusurlu yazan bir aracı Noter'in satış yapmaması gerekiyor, Burada acayip bir yasal boşluk var ve kimsede düzeltmiyor bunu. Noter satışı yapıyor siz herşey oldu bitti zannediyorsunuz fakat ruhsatı alamıyorsunuz. Yani alıcı direk mağdur oluyor oysa bu satıcının kusuru devlet alıcıyı cezalandırıyor.

Diğer taraftan tanıdık varsa kusurlu aracın ruhsatı kusur görmezden gelinerek alıcıya teslim ediliyor.
  • quote:

bu bilgi doğru değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hay2010

quote:

bu bilgi doğru değil.

+1 yukarıda da belirttiğim gibi muayeneden hafif kusurlu geçmişti araç burdaki yazıları okuduktan sonra korka korka gittim ve aldım sorun olmadı
  • Arkadaşlar merhaba,

Ruhsatın muayene kısmı doldu. Şimdi önce muayene ettirip emniyetten yeni ruhsat almam gerekiyor. Lakin araçta cam filmi var ve bir önceki muayenede hafif kusur olarak yazıldı muhtemelen bu muayenede de hafif kusur olarak yazacaklar.

Emniyet cam filmi kusurunu görünce yeni ruhsatı vermiyor. Git söktür, yeniden muayene yaptır, sonra gel diyormuş.

Bunun aslı astarı var mıdır?

Bilgisi olan var mı?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.