Şimdi Ara

Türk Sinema Tarihinin En İyi 10 Filmi!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
9.517
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türk sinemasının ödüllere boğulan 10 filmi sinemaseverler tarafından belirlendi

Nuri Bilge Ceylan'a yurtiçi ve yurtdışındaki birçok festivalde ödül kazandıran Uzak filmi Türk sinema tarihinin en iyi filmi seçildi.Sıralama şu şekilde;

1- Uzak (2002) - Nuri Bilge Ceylan

Hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul`a gelen Yusuf, uzaklara gitmeyi düşleyen fotoğrafçı akrabası Mahmut`un yanına yerleşir. Mahmut ise Yusuf`u hoş karşılamamıştır. Nuri Bilge Ceylan, bu filmiyle Cannes Film Festivali dahil olmak üzere birçok festivalden ödülle dönmüş, adını geniş kitlelere duyurmuştu

2- Gelin (1973) - Ömer Lütfi Akad

Ömer Lütfi Akad’ın üçlemesinin ilk filmi olan Gelin’de Yozgat’tan İstanbul’a göçen bir ailenin dramı anlatılır.

3- Susuz Yaz (1963) - Metin Erksan

Türk sinema tarihinde uluslararası ödül alan ilk film olan Susuz Yaz, Ege kıyılarında yaşayan ve yaşamının bir bölümü tütüncülükle geçen çiftçilerin hikayesini anlatır.

4- Anayurt Oteli (1987) - Ömer Kavur

Yusuf Atılgan'ın romanından uyarlanan ruhbilimsel ayrıntılarla destekli çarpıcı bir "iç dünya” filmi. İstasyon yakınlarındaki babadan kalma on dört odalı, eski bir konaktan bozma otele gecikmeli Ankara treniyle gizemli bir kadın gelir. Otelin katibi ve sahibi Zebercet, bir gece kalıp giden meçhul kadını bekler durur.

5- Selvi boylum al yazmalım (1977) - Atıf Yılmaz

Selvi Boylum Al Yazmalım, Atıf Yılmaz tarafından yönetilen, başrollerinde Kadir İnanır ve Türkan Şoray'ın oynadığı, 1977 tarihli film. Türk sinemasının başyapıtlarından biri olarak sayılmaktadır.

6- Masumiyet (1997) - Zeki Demirkubuz

Güçlü bir hayat kadını olan Uğur, hayat kadınına saplantılı bir adam olan Bekir ve hapisten yeni çıkmış amaçsız biri olan Yusuf ve annesinin hamileyken yediği dayaktan dolayı sağır ve dilsiz doğan Çilem etrafında gelişen sıradan olaylar.

7- Muhsin Bey (1987) - Yavuz Turgul

Film; prensiplerine bağlı eski bir müzik yapımcısı olan Muhsin Bey ve şöhret olmak isteyen Ali Nazik ismindeki saf delikanlının basit macerası olarak başlayıp, Muhsin Bey'in yaşam ve onur mücadelesine dönüşen olayları konu almaktadır.

8- Yol (1982) - Yılmaz Güney-Şerif Gören

Sıkı yönetimin en acılı günlerinde İmralı Yarı Açık Cezaevi'nden verilen izinle köylerine, evlerine gitmek isteyen beş mahkumun yolda yaşadıkları zorluklar ve insan hayatlarının dramı çok başarılı bir anlatımla sunuluyor.

9- Sürü (1978) - Zeki Ökten

Bir aşiretin kırsal alandan büyük kente geçişini ve giderek çöküşünü zengin ayrıntılarla veren destansı epik deneme.

10- Umut (1970) - Yılmaz Güney

Siyah-beyaz olarak çekilen filmde, faytonculuk yaparak yaşamını kazanmaya çalışan Cabbar'ın ve ailesinin içine düştüğü çıkmazlar kurtulmaya çalışması anlatılır. Atı bir arabanın çarpması sonucu ölen Cabbar, ailesini geçindirmek için emeğiyle çalışarak para kazanamayacağını düşünerek, kestirme bir yol aramaya başlar. Aldığı Milli Piyango biletine de ikramiye çıkmayınca, bu kez defineci olmaya karar verir.

Alıntı(ekolay.net)

Listede bir tane bile Kemal Sunal filmi yok,veya Metin Akpınar Zeki Alasya filmi ilginç

• yahu cevap yazmıştım ama yeni fark ettim sildim

2 yıllık belkide daha eski bi listeyi niye şimdi verme ihtiyacı hissettiniz

Sanki dün belirlenmiş gibi
  • Böyle liste mi olur ya
    Eşkiya bile yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erén

Böyle liste mi olur ya
    Eşkiya bile yok.

Bile derken?

Bence böyle değilde son 10 yılın filan yapılsa, şimdi eskiye gittik mi işin içinden çıkamayız.
  • quote:

Böyle liste mi olur ya
    Eşkiya bile yok.

aynen o olmazsa olmaz
  • Masumiyet'te haluk bilginer'in oskarlık sahnesi var
  • Gelin ve Susuz Yaz'ı hatırlayamadım, ama en iyi 10 film arasına girebileceklerini de düşünmüyorum açıkçası
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mister No

yahu cevap yazmıştım ama yeni fark ettim sildim

Türk sinema tarihinin en iyi 10 filmi!

03.04.2010 (ekolay.net) Haberin giriş tarihine dikkat...,bizim sitemizde de daha önce açılmamış bir konu,sanki gıda maddesi, 2 yıl ve üstünü geçse bile korkma zehirlenmesin

Bu kadarmı zor bişey?"Eline gözüne sağlık ama liste eski" ama yok illaha iğneleyerek söyleyecez.

Neyse kusura bakmayın arkadaşlar bilseydim bu listenin güncel olmadıgını konu açmazdım kusura bakmayın

• quote:

Orijinalden alıntı: Roronoa Zoro

quote:

03.04.2010 (ekolay.net) Haberin giriş tarihine dikkat...,bizim sitemizde de daha önce açılmamış bir konu,sanki gıda maddesi, 2 yıl ve üstünü geçse bile korkma zehirlenmesin

Bu kadarmı zor bişey?"Eline gözüne sağlık ama liste eski" ama yok illaha iğneleyerek söyleyecez.

Neyse kusura bakmayın arkadaşlar bilseydim bu listenin güncel olmadıgını konu açmazdım kusura bakmayın

Yanlış anladın

Sadece kaynak olarak ekolay diye bi yeri göstermen ve haberin eski olması öyle bişey yazmama sebep oldu,amacım seni kırmak yada iğnelemek değildi.

• quote:

Böyle liste mi olur ya
    Eşkiya bile yok.

Konu tartışılır ama şener şen'in güzel bir lafı vardı , Eşkiya birazda pazarlama ile buralara geldi muhsin bey ondan çok daha iyi bir filmdir ,
    Bende ustanın bu görüşüne katılıyorum
  • Züğürt ağa
    Hababam sınıfı serileri
    Kurtuluş filmi
    Gora
    Ağır roman
    Unutulmayanlar
    Süt kardeşler filmi vardı kemal sunalın.
    bunlarda kaliteli filmler.
  • Liste çok kötü ya bu nedir
  • süt kardeşler yok.

halen sıkılmadan izlediğim hababam sınıfı serisinden bir film bile yok.

berbat bir liste.
  • quote:

quote:

quote:

Yanlış anladın

Sadece kaynak olarak ekolay diye bi yeri göstermen ve haberin eski olması öyle bişey yazmama sebep oldu,amacım seni kırmak yada iğnelemek değildi.

Tamamdır o zaman,benimde seni kırmak gibi bir lüksüm olamaz zaten,bende güncel diye koydum yoksa koymazdım

• quote:

Orijinalden alıntı: linkin_park20

süt kardeşler yok.

halen sıkılmadan izlediğim hababam sınıfı serisinden bir film bile yok.

berbat bir liste.

Evet Hababam gibi bir baş yapıt listede kendine yer bulamamış,süt kardeşler bile yok ki ilk 3 ü zorlar.
  •  Türk Sinema Tarihinin En İyi 10 Filmi!

astronot fehmi nerde
  • listede keloğlan filmi yok

• quote:

5- Selvi boylum al yazmalım (1977) - Atıf Yılmaz

Selvi Boylum Al Yazmalım, Atıf Yılmaz tarafından yönetilen, başrollerinde Kadir İnanır ve Türkan Şoray'ın oynadığı, 1977 tarihli film. Türk sinemasının başyapıtlarından biri olarak sayılmaktadır.

Ne izlerdik be.
    Muhteşem
    .

• Keloğlanın böyle filmleri oldugundan haberim bile yokismi bile sakat"Keloğlan iş başında"
    Benim bildigim keloğlan serilerinde sürekli doğru konuşan,padişahın kızın almak için uğraşıp didinen keloğlan vardı
  • Böyle salakça bi sıralamayı kim yaptıysa tebrikler.Nerde Barda ağır roman arog ve sayamadığım bu dandik filmlerden iyi olan türk filmleri ?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.