Şimdi Ara

ASUS P7P55D PREMIUM + İ5 750 Hava + Su OC Testleri...

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
1.767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ASUS P7P55D anakart ile yapmış olduğum birkaç testi sizlerle paylaşmak istedim. Ürün hakkında birçok farklı kaynaktan bilgi alabilirsiniz. Ben OC yönünden birkaç sonuç vermek istiyorum. Hem anakartın potansiyelini görmüş olursunuz hem de P55 + i5 750 OC yapmak isteyenler için ufak bir kaynak olur...

Öncelikle şunu söylemeliyim ki Anakart son derece stabil. Biostan voltajı verdiğinizde 0 - 0,02V gibi önemsenmeyecek kadar ufak bir fark oluşabiliyor ve o voltajda artık en ufak bir dalgalanma olmuyor. İster yük altında olsun ister boşta...

Öncelikle anakart hakkında kısa bir bilgi almak isteyenler TIKLAYINIZ...

TEST SİSTEMİ
    Anakart : ASUS P7P55D Premium
    CPU : Intel i5 750
    Ram : Patriot Viper II Sector 5 2*2 Gb. 2000 Mhz CL8
    Ekran Kartı : ASUS GTX 275
    Güç Kaynağı: Tagan Easycon XL 700W

Not: Bütün testler kıyaslama kolaylığı açısından Windows XP Professional SP3 üzerinde yapılmıştır.CPUZ ve Max Bclk değerleri işlemciye göre değişiklik gösterebilir...

ÖNCELİKLE HAVA(Sunbeam CC Freezer) SOĞUTMA TESTLERİ

CPUZ = 4661 Mhz.

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1112306

Prime95 220 Bclk Kısa Test

Max Bclk = 235 Bclk

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1112264

Super Pi = 9.156 sn.

Wprime = 6.874 sn.

Pi Fast = 20.02 sn.

SOĞUK SU TESTLERİ

CPUZ = 4913 Mhz

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1112434

Max Bclk= 242 Bclk

Super Pi = 8.796 sn.

Wprime = 6.484 sn.

Pi Fast = 19.16 sn.

SIVI AZOT TESTLERİ YAKINDA...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eagle58 -- 2 Nisan 2010; 23:18:54 >

• Şu an 1156 için gerek hız aşırtmada yüksek stabilite için çok dayanıklı olsun, gerek USB3 ve SATA3 gibi en yeni teknolojileri desteklemesi olsun...

Bu anakart tek kelime ile ''mükemmel''.

Fakat, Verdiğin voltaj kullandığın soğutucuya göre çok fazla; önerimi dikkate alırmısın almaz mısın bilmiyorum ama Noctua NH-D14 ısrarla öneririm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Şu an 1156 için gerek hız aşırtmada yüksek stabilite için çok dayanıklı olsun, gerek USB3 ve SATA3 gibi en yeni teknolojileri desteklemesi olsun...

Bu anakart tek kelime ile ''mükemmel''.

Fakat, Verdiğin voltaj kullandığın soğutucuya göre çok fazla; önerimi dikkate alırmısın almaz mısın bilmiyorum ama Noctua NH-D14 ısrarla öneririm.

Testler sırasında gerekli değerleri alabilmek için gerekli voltaj verilmiştir. Bu değerler günlük kullanım için zaten oldukça yüksek değerler. Şu an için hava soğutma da en iyi soğutucu olan sizin de soylediğiniz Noctua NH-D14 de olsa 4400 Mhz üzeri günlük kullanmak mümkün olmaz...

• çok güzel değerler peki bu en yüksek aldığınız değerler de 3dmark06 sonucu koyabilir misiniz? (tabiki stabilite konusunu bilmiyorum)
  • quote:

Orijinalden alıntı: menem

çok güzel değerler peki bu en yüksek aldığınız değerler de 3dmark06 sonucu koyabilir misiniz? (tabiki stabilite konusunu bilmiyorum)

Teşekkürler.

Yukarıda Sistem bölümümde yazdığım GTX 275 ile müsait olduğum bir zaman bir kaç çalışmam olacak. O zaman 3DMARK skorlarını da ayrıntılı olarak görebilirsiniz...

• Aynı işlemci ve Ramlar bende var.Boardda P7P55D Pro.Ben Prolimatch Megashadow kullanıyorum.İşlemciyi 200x20 4.0da stabil tutmak için Cpuya 1.388 IMC ise 1.4 vermem gerekiyor.Sizce bu voltajlar fazlamıdır?Boşta işlemci 38 derecelerde.Yükte ise en fazla 72 gördüm.Voltajlar günlük kullanım için fazlamı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: donyali61

Aynı işlemci ve Ramlar bende var.Boardda P7P55D Pro.Ben Prolimatch Megashadow kullanıyorum.İşlemciyi 200x20 4.0da stabil tutmak için Cpuya 1.388 IMC ise 1.4 vermem gerekiyor.Sizce bu voltajlar fazlamıdır?Boşta işlemci 38 derecelerde.Yükte ise en fazla 72 gördüm.Voltajlar günlük kullanım için fazlamı?

Yukarıda da belirttiğim gibi değerler işlemciden işlemciye değişiklik gösterir. Ancak sizin voltajınız buna rağmen fazla. Sıcaklıklar normal gibi. Değerlerde görüldüğü gibi uzun süre test etme imkanım olmadı ama bendeki sistemde 19*220 Bclk için 1.275 IMC voltajı ve 1.325V işlemci için yeterli oldu.

İşlemci konusunda kesin birsey söyleyemeyeceğim ama IMC için 1.25V yeterli olması lazım...

• Değişiklik gösterir o konuda haklısınız yalnız bu kadar büyük bir fark olabilirmi?Yani o zaman benim işlemci ultra takoz.Bu voltajlarla 1 saat prime alabiliyorum ancak voltajı azcık düşürsem prime 5 dk sonra donuyo.Acaba problem başka biryerdemi?Ramlarde aynı 1.65v.Konuyu kirletiyorum ama bu sorun işlemciyi aldığımdan beri kafamı kurcalıyor.Ya işlemci ultra takoz yada başka bir yerde problem var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: menem

çok güzel değerler peki bu en yüksek aldığınız değerler de 3dmark06 sonucu koyabilir misiniz? (tabiki stabilite konusunu bilmiyorum)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 3 Nisan 2010; 13:56:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: donyali61

Değişiklik gösterir o konuda haklısınız yalnız bu kadar büyük bir fark olabilirmi?Yani o zaman benim işlemci ultra takoz.Bu voltajlarla 1 saat prime alabiliyorum ancak voltajı azcık düşürsem prime 5 dk sonra donuyo.Acaba problem başka biryerdemi?Ramlarde aynı 1.65v.Konuyu kirletiyorum ama bu sorun işlemciyi aldığımdan beri kafamı kurcalıyor.Ya işlemci ultra takoz yada başka bir yerde problem var.

Kilitlenme ramlerden dolayı da olabilir. Prime95 te small FFT testini deneyin bakalım sonuç ne olacak...

Normal bir i5 750 yi 20*200 de kullanmak için ortalama 1.225-1.25V IMC(VTT) ve 1.25V-1.3V işlemci voltajı yeterlidir.

Anakart ve i5 750 OC konusunda sorusu olanlar çekinmeden sorabilirler... Elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eagle58 -- 3 Nisan 2010; 19:11:52 >

• Ben gigabyte H57 USB3 aldım fsb 170 üzerine çıkınca stabilite bozuluyor, ince ayar filan mı çekmeli?
  • quote:

Orijinalden alıntı: barisdragon

Ben gigabyte H57 USB3 aldım fsb 170 üzerine çıkınca stabilite bozuluyor, ince ayar filan mı çekmeli?

Sisteminiz nedir ve hangi ayarlarda kullanmak istiyorsunuz ve gerekli alanlara ne kadar voltaj veriyorsunuz?

Yukarıdaki SS lerde gerekli voltaj ayarları verilmiştir. Bu voltajlar işlemci ve anakarta göre ufak değişiklikler gösterebilir.
  • eagle58 @ günlük prime 95 ile full stabil hava soğutma ile kullanabildiğiniz max değer nedir
  • Şimdilik auto veriyorum herşeyi anakart 1.40'a kadar artırıyor, masa üzerinde kilitlenme oluyor. Asus almalıydım sanırım, bir daha asustan şaşmam.
    quote:

Orijinalden alıntı: eagle58

quote:

Orijinalden alıntı: barisdragon

Ben gigabyte H57 USB3 aldım fsb 170 üzerine çıkınca stabilite bozuluyor, ince ayar filan mı çekmeli?

Sisteminiz nedir ve hangi ayarlarda kullanmak istiyorsunuz ve gerekli alanlara ne kadar voltaj veriyorsunuz?

Yukarıdaki SS lerde gerekli voltaj ayarları verilmiştir. Bu voltajlar işlemci ve anakarta göre ufak değişiklikler gösterebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: helsloot

eagle58 @ günlük prime 95 ile full stabil hava soğutma ile kullanabildiğiniz max değer nedir

Günlük max hangi degerlerde kullanılır denemedim. 4400 Mhz de 3dmark06 bitiriyordu. tahminen 4300-4400 arasında kullanılır. Ama voltaj,ısı,elektrik,fatura düşünüldüğünde günlük 4200 ün üstü gereksiz gibi duruyor...

@barisdragon ayarlarını manuel yaparsan daha iyi sonuç alırsın. Ama ASUS hele ki P7P55D Premium çok sağlam ürün...

• İşin ilginç tarafı uzun süre gta oynuyorum tık yok masa üzerinde kilitleniyor.
  • Fatih işlemcinin imc değerleri çok iyi duruyor, normalde 1.45v ye kadar güzel scale eder bclck için ama seninki sadece 1.3v ile oldukça güzel basmış. max 242 bclck için ne kadar imc(vtt) verdin ??
  • quote:

Orijinalden alıntı: hey

Fatih işlemcinin imc değerleri çok iyi duruyor, normalde 1.45v ye kadar güzel scale eder bclck için ama seninki sadece 1.3v ile oldukça güzel basmış. max 242 bclck için ne kadar imc(vtt) verdin ??

242 bclk için yanlış hatırlamıyorsam 1.35-1.4V civarlarında vermiştim. Extreme soğutma olmadığı için daha yüksek voltaj versem de birsey degismiyor. Artık azot temin edebilirsem o zaman gerçek sonuçları görürüz.

• Hocam benim sorunramlarden dolayıymış.Ramlari bir alt frekansa aldım ve işlemci,IMC voltajlarını düşürdüm.IMC 1.35 işlemciyide 1.375e düşürdüm.Primeda 1 saat boyunca hata vermedi ve 3dmark06 bitirdi.Sorunu buldğumdan dolayı çok mutluyum şuan
  • pch core ve cpu pll var bende. Onları ne yapmalıyım? Bir de turboyu kafadan kapatıyoruz değil mi?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.