Şimdi Ara

9 volt luk pil ile kac adet led yakılabilir..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
3
Favori
45.915
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    9 volt pille kaç adet led yakabilirim ve kaç gün beni idare eder yada led lambalar için bana nasıl bir güç kaynağı önerirsiniz.

• kaliteli bir 9V pil ile 10-12 tane led seni 1 saat idare eder.

Eğer bu değer sana az geldiyse led için en iyi güç kaynağı Ni-MH pillerdir boyutları hem küçüktür hem şarj edilebilir hemde yüksek amperlidirler.
    Günümüzde standart bir ni-mh pil 1,2Volt 1500-2000 mAh veriyor, 3 tane ni-mh pil seri bağlandığında 3,6 Volt eder.bir adet beyaz led e 3,6 volt verildiği zaman yaklaşık 38mA çeker. Tam dolu kaliteli 2000 mAh veren 3 pil seri bağlandığında tek bir ledi 52.6 saat yakar (2000/38=52.6) Led sayısı arttıkça bu zaman dilimi yarıya düşer. 2 tane beyaz led seni çok rahat 1 gün idare eder.
  • çok teşekkür ederim ama ben 100 adet led yakmayı düşünüyorum. uygun bir adaptor onerirmisin?
  • Kullanacağınız ledlerin çalışma gerilimi ve çektiği akım hakkında bilgi verirseniz eminim ki tüm arkadaşlar en doğru adaptör seçiminde yardımda bulunacaktır.
  • slm arkadaşlar
    benimde bi sorum olacak 97 beyaz mantar tipi ledi 220 voltla nasıl yakabilirim
    yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekür ederim
  • standart led lerden kullanıcam led ler hakkında pek fazla bilgim yok sadece eniştemin büfesine tos ve çay gibi yazılar yazıcaz.
  • istersen yüzlerce bağlayabilirsin fakat ışık çok çok hafif yanar
  • quote:

Orijinalden alıntı: brtvrdrl

istersen yüzlerce bağlayabilirsin fakat ışık çok çok hafif yanar

neden hafif yansın koy 400W trafo bak nasıl yanıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: kenakord08

Bu ledlerinizi yakmak için aslında direk 220 volt kullanmanızı tavsiye etmem. Risk oluşturma açısından... En deali 24 volt 500 ma bir adaptor ile 10 adet ledi seri bağlayın bu led gurubunada seri 47 ohm direnç bağlarsanız ve bu şekilde 10 adet gurubuda paralel bağladığınızda toplamda 100 adet ledi toplamda 24 volt 250 ma lik bir gerilimle risksiz kullanabilirsiniz...

çok teşekkür ederim.eğer size zahmet olmayacaksa kabaca bir görsel çize bilir misiniz.. nasıl bağlayacağımı bilmiyorum..
  • @kenakord08 üstadımız galiba kırmızı ledler için hesp yapmış. Bencede kırmızı(dışı boyalı olan) led kullanmalısın çünkü beyaz ladin hem maliyeti yüksek olur hem de insanın gözünü alır.
    şemayıda ben çizyim dedim:

Örnek tabela:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doorbay -- 2 Nisan 2010; 21:05:37 >

• arkadaşlar hepinize yardımlarınız için teşekkür ediyorum umarım yapabilrim.
  • bilim ve teknik teknik dergisinin temmuz 2008 sayısının kendimiz yapalım köşesininde ledlerle logo konusu işlenmişti. aşağıdaki adresten yazıya ulaşabilirsin. ayrıca ledlerle ilgili birkaç proje daha var.

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/index.htm
  • Led driver'lardan al işin kolayca çözülsün.Şişhane ve karaköy'de bolca mevcuttur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cetvel

Led driver'lardan al işin kolayca çözülsün.Şişhane ve karaköy'de bolca mevcuttur.

led driver ne işe yarar arkadaşım biraz anlatırmısın??
  • Arkadaşlar 9 voltluk şarz edebileceğim ve kumandalı oyuncak arabalara takabileceğim pit yada batarya arıyorum. Bilen varsa yardımlarınızı bekliyorum.
  • 9 Volt küçük bir enerji ama iş görür.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mertdo2

kaliteli bir 9V pil ile 10-12 tane led seni 1 saat idare eder.

Eğer bu değer sana az geldiyse led için en iyi güç kaynağı Ni-MH pillerdir boyutları hem küçüktür hem şarj edilebilir hemde yüksek amperlidirler.
    Günümüzde standart bir ni-mh pil 1,2Volt 1500-2000 mAh veriyor, 3 tane ni-mh pil seri bağlandığında 3,6 Volt eder.bir adet beyaz led e 3,6 volt verildiği zaman yaklaşık 38mA çeker. Tam dolu kaliteli 2000 mAh veren 3 pil seri bağlandığında tek bir ledi 52.6 saat yakar (2000/38=52.6) Led sayısı arttıkça bu zaman dilimi yarıya düşer. 2 tane beyaz led seni çok rahat 1 gün idare eder.

iyi forumlar üstad. ben elektronikten pek anlamam. sizden bilgi istiycektim bir konuda.
    free track diye bi program var muhtemelen biliyorsunuzdur.bilmiyorsanızda programın pek önemi yok sizden bilgi istediğim konu şu. bu programa bi iskeletin üzerine kurulu 3 adet led göstermem gerekiyo. ve bunlar infrared olması lazım. elektronikçilerden infrared led aldığım zaman kaç volt olduklarını soruyorum ne hikmetse hiç birisi bilmiyo. şu tv kumandalarının üzerinde olanlardan. şimdi bunları iskeletin üzerine koydum. artı ayaklarına sırasıyla 18 ohm direnç koydum.bağlantıları şu şekilde yaptım. tüm artı olan ayaklara giden kabloları toplayp birleştirdim. tüm eksileride toplayıp birleştirdim. ve bunları 2 adet şarjedilebilir 1.2volt 1250mah pile bağladım. sorun şu ki bir tanesi sürekli diğer ikisinden sönük yanıyo. bayaa sönük hemde.ve ısınıyo ledler. sonra direnci arttırdım 32ohm dirençler koydum. aynı şekilde sönüklük devam ediyodu. sonra pilin yerine usb adaptör var 5v ordan kablo çektim. onu bağladım hepsi sönük yanıyo ve ışık titriyo. elektronikçiye sordum ledlerin ayaklarını + - + - oalrak bağla dedi onuda yaptım. çok ısınıyo ve kısa sürede ledler sönüyo. siz nasıl bi çözüm önerebilirsiniz ? tüm ledlerin eşit parlaklıkta ve uzun süre sabit yanmaları için ? nasıl bi güç beslemesi ve nasıl bi bağlantı gerekir ? bi yardımcı olursanız çok sevinirim

• IR ledler 1~1.25 volt aralığında çalışırlar. Daha öncesinden ledlere bu voltajların üzeride elektrik verdiyseniz ledler büyük ihtimalle bozulmuştur, ısınmalarının sebebi budur.
    2 adet kalem pili veya 3 adet şarjlı pili seri bağla, ledleride +-+-+- olacak şekilde seri bağla bunları da pile bağladığın zaman hepsi eşit miktarda ışık vermesi lazım.
    Usb adaptöre bağladığın zaman ışığın titremesinin sebebi adaptörün kalitesizliğinden kaynaklanır.

@mumak
  • quote:

IR ledler 1~1.25 volt aralığında çalışırlar. Daha öncesinden ledlere bu voltajların üzeride elektrik verdiyseniz ledler büyük ihtimalle bozulmuştur, ısınmalarının sebebi budur.
    2 adet kalem pili veya 3 adet şarjlı pili seri bağla, ledleride +-+-+- olacak şekilde seri bağla bunları da pile bağladığın zaman hepsi eşit miktarda ışık vermesi lazım.
    Usb adaptöre bağladığın zaman ışığın titremesinin sebebi adaptörün kalitesizliğinden kaynaklanır.

@mumak

hocam çok sağolun. elimde pil yatağı var 2 li. bunun 3lüsünü alsam seri bağlantı pil yatağında kullanılabilirmi?
    birde ledleri seri bağladığımızda ilk baştakinin artı ucuna ve sondakinineksi ucuna vereceğiz elektriği değilmi ?
    ve bunlara direnç gerekmiycek sanırım tam voltajı karşıladığı için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mumak -- 30 Ağustos 2013; 21:22:17 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mumak

quote:

IR ledler 1~1.25 volt aralığında çalışırlar. Daha öncesinden ledlere bu voltajların üzeride elektrik verdiyseniz ledler büyük ihtimalle bozulmuştur, ısınmalarının sebebi budur.

@mumak

hocam çok sağolun. elimde pil yatağı var 2 li. bunun 3lüsünü alsam seri bağlantı pil yatağında kullanılabilirmi?
    birde ledleri seri bağladığımızda ilk baştakinin artı ucuna ve sondakinineksi ucuna vereceğiz elektriği değilmi ?
    ve bunlara direnç gerekmiycek sanırım tam voltajı karşıladığı için

Pil yatakları zaten hazır seri bağlantılıdır. Siz tam olarak bu devreyi yapın direnç olarak 5.6 ohm bulmaya çalışın o yoksa 3.3 kullanın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doorbay -- 30 Ağustos 2013; 21:47:03 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.