Şimdi Ara

Bir test sürüşü de benden :)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
80
Cevap
0
Favori
3.948
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ünal kardeşimiz kadar olmasa da zaman buldukça test sürüşü yapmaya çalışırım Ankarada. En son iki hafta önce İstanbul yolu üzerindeki fiat bayiinden 1.6 105 bg linea dizel test sürüşü yapmıştım ve de görevli arkadaş yolda aracın limitlerini zorlayabileceğimi (istanbul yolunda yeni hipodrom civarlarında), viraja hızlı girip ESP'yi devreye sokabileceğimi, ani fren testi yapabileceğimi söylemişti. Asıl test etmek istediğim araç Bravo idi ama ellerinde test aracı olmadığı için aynı motorlu lineayı kullanmıştım. Bu test tecrübemden birkaç gün sonra bu kez eşimi test sürüşü yapması için Konya yolundaki Honda bayiine götürdüm. Tabii önceden randevumuz falan da var. 10-15 dk bekledikten sonra görevli arkadaş geldi ve aracı kapının önüne çekti. Honda Jazz i-shift fun aracı daha önce incelemiştik ama eşim ilk kez sürecekti. O sürücü koltuğuna oturunca ben de diğer ön koltuğa oturmak için hamle yaptım ama görevli arkadaş benim arka koltuğa oturmamda ısrar etti. Garipsedim ama belki şirket politikası falandır diye çok da umursamadım. Tam bu sırada koltuğunu ve aynaları ayarlamakta olan eşim "Yıllardır debriyajı olan araçlar kullandıktan sonra bu araç bana bir garip geldi" dedi. Bunun üzerine görevli arkadaş ta "Bakın benim canım çok değerlidir. Şayet daha önce otomatik kullanmadıysanız bu aracı.... " dedi (... yazdım çünkü benim canım çok değerlidir kısmından sonrasını algılayamadım gerçekten!) Bir sessizlikten sonra babamın 2006 Corsa Easytronik aracını eşimin kullanmış olduğunu hatırladım ve bunu belirttim. Nihayet yola koyulduk. Aşti kavşagında yoncadan Eskişehir yoluna dönüş oradan da geri Konya yoluna dönüş ve de daha sonra Çiğdem mahallesi kavşagından geri Hondaya dönüş güzergahında sanki biz aracı değil de görevli arkadaş kendisini ne kadar strese sokabildiğimiz konusunda eşimle beni test ediyor. Eşimden direksiyonun üzerindeki düğmeye basmasını rica ettim anlık tüketimi görebilmek adına ve de görevli arkadaştan fırçayı yedim: "Beyefendi çok müdahale edip eşinizi ve beni strese sokuyorsunuz! "Peki o zaman" dedim "siz uzanıp bana yol bilgisayarından anlık tüketimi göstertin madem" ama onu da reddetti sürüş güvenliğini tehlikeye atamayacağını belirterek. Baktım test sürüşü bitmek üzere ve de henüz arabanın debriyaja basmadan ve de vites değiştirmeden yolda gidebildiği haricinde hiçbirşey anlamadık, bari aracı dik bir yokuşta geri kaymadan kaldırıp kaldıramayacağını görelim dedim. Hondanın bahçesinde çok az bir yokuş olan bariyerli bir kısım var ve orası bizim işimizi görürdü bence. Ama bence imiş çünkü arkadaş bunu da reddeti güzergah dışına çıkılamayacağı için. Israr ettim artık Hondanın kendi bahçesinin güzergah dışı olmayacağına dair ama nafile. Araçtan indik ama ne ben ne de eşim sürüşle ilgili bir şey hatırlıyoruz. Buz gibi bir ortam, 3 talep-3 red, 2 azar 1 fırça. Ayrılırken kendisini ve de sürüşü gerdiğim için üzgün olduğumu söyledim (sözde taş attım ama genç arkadaş beni onayladı ve de özrümü kabul etti :) ve içeride satış temsilcisiyle maddi konuları konuşup belki Nisan ayı içinde görüşmek dileğiyle oradan ayrıldık. Bu durumda:

1. En az 20 kez test sürüşü yapmışımdır ve en son bahsettiğim Linea'dan sonra ben mi çok şımartıldım acaba?
    2. Test sürüşünden sonra anladım ki bizim canımız patlıcan.
    3. Olay geçen hafta Cumartesi günü olmuştu ve görevli arkadaş işinden olmasın gerekçesiyle şikayet etmemiştim ama birkaç gündür hatırlayınca afakanlar basıyor! Bir de bu Cumartesi günü başka marka bir araç daha test ettim (güzergah neredeyse aynı) ama herşey olması gerektiği gibi geçti.
    4. Yerimde olsaydınız siz ne yapardınız ?
    5. Ne insanlar var yahu!

Haluk

• Haluk hocam güzel test olmuş demek isterdim ama arabayla ilgili adam gerçekten birşey yaptırmamış size. Keşke şikayet etseydiniz. İşine son verilmezdi ama iyi fırça çekip uyarı verirlerdi. Geçmiş olsun denmesi uygun olur sanırım. Sadece gidebildiği ve debriyajsız vites değiştirdiğini öğrenebilmişsiniz. Aynı bayide bende City test etmiştim ama adam maşallah hiç karışmadı. Ben bayağı zorladım aracı. Oran tarafında da Jazz denedim düz vites daha plaka takılmamış koltuklardaki naylonlar sökülmemişti. Jazz test ettiğim bayi bir kaç ay sonra arayarak araç almayı düşünüyor musunuz Jazz şu anda çok iyi kampanyada dedi.

Kısmetse bu hafta Ankara'ya gittiğimde Astra deneyeceğim. Tek hayalim odur şu anda. Diğerleri yavaş yavaş gelecek sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ünal -- 22 Mart 2010; 14:50:00 >

• Ben olsam o anda görevliyi fırçalardım. Ceratonun test sürüşünde öyle şeyler yaptım ki görevli arkadaş arkada sağa sola kayıyordu hayır kayıyordu az kalır uçuyordu desem daha doğru :) gıkını çıkarmadı.. olması gereken de budur. bu test aracı sonuçta. amaç aracın neler yapabileceğini test etmek. Plazanın bahçesi güzergah dışımıymış
  • Bir ilde fazla bayi olmasının avantajı mıdır bilemedim şimdi.

Honda da bir kez Yeni City, bir kez Jazz, son olarak da Accord testine çıktım ben de.

Gel gelelim yanımdaki satış temsilcisi bayan, neden sakin kullanıyorsun basın gaza vsa devreye sokun limitleri zorlayın görün aracın ne olduğunu diyerek sakin kullanmamdan şikayetçi olmuştu.

Sonra baya limitlerde kullanmıştım zorlamıştım aracları.. Biliyor ki hoşlanmazsam yan semtteki bayiye gideceğim orada bir daha deneyeceğim, hoşuma giderse orası ile pazarlık yapacağım..
  • Freelander 2 testi yaparken Şahbaba'da vardı yanımda. Büyük bir su birikintisini son anda farkettim. Mecburen girmek zorunda kaldım. Ön cam tamamen çamurlu suyla doldu. Önümü göremiyorum. Karşıdan Megane geliyor suya girmeden önce gördüm. Suya girdiğim anda fena sarıldım direksiyona hakimiyeti kaybetmeyim diye ama yanımdaki yetkili kişi üst tutacaktan fena tutmuştu. Sonuç: Megane'a kafadan girmedik hemen silecekleri çalıştırdım önümü görmeye başladım. Adam sadece yolda radar var yavaş gidelim dedi ama radar falan yoktu adım gibi eminim daha 2 dakika önce BMW 3.18D test ettik. 100'ün üstündeydi hızımızda ama ceza
    yemedik.
  • Haluk hocam, görevlinin size yaşattıklarının üstüne bir de araçla ilgili pazarlık yapıp randevu alarak görevliyi ödüllendirmişsiniz...

Böyle birşey yaşasaydım elimden geleni ardıma komazdım. Ama olur da o an birşey yapamamış olsaydım sornasında yine şikayette bulunurdum. Yoksa geceleri uyuyamazdım.
  • ByWRX yanımda eşim olmasa fırça manyağı yapardım ama zaten bizimki gönülsüz araç test konusunda zorla getirmişim bayiye.

Ünal kardeşim bana kuruş inmedi fiyattan Jazz hala kampanyada mıymış? Ya da galiba eskiden olan olayı anlatıyorsun galiba.

Engin arkadaşım Ankarada da iki adet var biri olmazsa biri olur ama hep söylenir Efe ile ilgili bir çekince var ben de o yüzden ve de bu kez gerçekten araba alma niyeti de olduğu için bu gidişimde Boraya gitmiştim. Önceki yalnız gittiğimde her iki bayide de farklı zamanlarda yeni jazz testi yapmıştım. Bora daki önceki testim eski yerlerindeydi ve oradaki arkadaş gerçekten iyi ilgilenmişti. Hatta çamur atılan Efede bile test sürüşü gayet tatmin ediciydi. Yeni alacağım aracı eşim kullanacak diye özellikle onunla gittim ama şaka gibiydi gerçekten. Bu arada kendi mesajımı birkez daha okuyunca bile geriliyorum. Bir de kendimden alıntı yapayım:

quote:

Orjinalden alıntı: haluk 23
    Ayrılırken kendisini ve de sürüşü gerdiğim için üzgün olduğumu söyledim (sözde taş attım ama genç arkadaş beni onayladı ve de özrümü kabul etti :)

Şimdi çatırrrrttttt diye çatlayacağım çocuğun yüzü gözümün önünden gitmiyor.

• O ne ya öyle,akülü araba gibi kullandırtmış (o bile daha heyecanlıdır)..Bilmiyorum da ben olsam herhalde o sinir edici laflarının birinde eşime kenara çekmesini söyler ve eşimi de alıp inip giderdim..Diğer taraftan testten bittikten sonra size anket yapmadılar mı?(araçtan,personelin tutumundan memnun oldunuz mu v.s)
    Orada yazardım bütün müşteri(Na)perverliği...
    Yerinizde olsam başka bir bayiiden alırım aracımı,bunun servisi var hizmeti var ne de olsa aldıktan sonra
  • Ben geçen sene kullanmıştım hocam. O sene kampanya vardı. Şimdiye çoktaaan bitirdiler.
  • O.B.K üstadım test sürüşünden 1 hafta önce randevumu almıştım ve o gün de sürüş öncesi bir 15 dk kadar birşeyler ikram edilerek beklemiştik ve de hep bizimle ilgilenen satış temsilcisi arkadaşa ayıp olacaktı kapıyı çarpıp çıkmak. Testten sonra 2 dk kadar fiyat listesi, indirim olamayacağı ama hediye verileceği vb konuşuldu ve de broşür temin edildi.

Geceleri yatmadan mutlaka gözümün önüne geliyor zaten.
  • çok sabırlı davranmışsınız..
  • quote:

Orjinalden alıntı:Müteferric
    O ne ya öyle,akülü araba gibi kullandırtmış (o bile daha heyecanlıdır)..Bilmiyorum da ben olsam herhalde o sinir edici laflarının birinde eşime kenara çekmesini söyler ve eşimi de alıp inip giderdim..Diğer taraftan testten bittikten sonra size anket yapmadılar mı?(araçtan,personelin tutumundan memnun oldunuz mu v.s)
    Orada yazardım bütün müşteri(Na)perverliği...
    Yerinizde olsam başka bir bayiiden alırım aracımı,bunun servisi var hizmeti var ne de olsa aldıktan sonra

Testten sonra eşim çocuğu işinden etmeyelim dediği için şikayet etmedim arkadaşı ama yaşananları satış temsilcisine aktardım. Anketi eşim doldurdu zaten ve de o da aynı duygularla ortalama birşeyler yazdı 2 dakikada.

Bu arada eşime aracı kenara çekmesini söylemek aklımdan geçmedi değil ama bir fırçayı daha kaldıramazdım herhalde :) Ayrıca kendi aracımız da onların bahçesindeydi zaten.

Ayrıca bu bayiinin alternatifi EFe ve tüm yazılanlardan sonra oradan almak istemiyorum. Boradan 5-6 tanıdığıma bizzat araç aldırmışımdır ve bir sıkıntı çıkmamıştı şimdiye kadar.

quote:

Orjinalden alıntı: toz-koparan
    çok sabırlı davranmışsınız..

Şimdi düşünüyorum da harbiden de öyle davranmışım!

• Doğrudur,neyse boşverin.Aracı almaya gittiğiniz de arkadaşın yine fevri davranışları olursa o zaman bozarsınız adamı..
    Ayrıca demekki bundan sonra testlerinizi Efede,araçlarınızı Boradan alırsınız
  • e siz arabayı denememişsinizki... ne öğrendiniz çok merak ediyorum ayıpdır bu personelin yaptığı ama onada suç bulmamak lazım ona nasıl davrancağını üst merciler söylüyor oda uyguluyor sanırım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: KURSAD.
    e siz arabayı denememişsinizki... ne öğrendiniz çok merak ediyorum ayıpdır bu personelin yaptığı ama onada suç bulmamak lazım ona nasıl davrancağını üst merciler söylüyor oda uyguluyor sanırım.

Zaten "eşim yarı otomatik olayına kafayı takmasın zira yeni nesil i-shift hiç fena değil" amaçlı bir test sürüşüydü. Aracı ilk çıktığında ve de daha sonra iki kez gayet detaylı test etmiştim. Öncekilerde hiç böyle bir şey olmamıştı. Kaldı ki diğer markaları da sık sık test eden biriyim. Yani olayın üst mercilerle alakası olamaz. Tamamen bize denk gelen bir arkadaş işte.

quote:

Orjinalden alıntı: Müteferric
    Doğrudur,neyse boşverin.Aracı almaya gittiğiniz de arkadaşın yine fevri davranışları olursa o zaman bozarsınız adamı..
    Ayrıca demekki bundan sonra testlerinizi Efede,araçlarınızı Boradan alırsınız

Herhalde öyle olacak arkadaşım bu gidişle.

• Şimdiye kadar birçok araç test ettim ve bu şekilde bir durum ile karşılaşmadım.
    Karşılaşsaydım kesinlikle sizin kadar sakin olamazdım.
    Bu güne kadar test sürüşünde bulunduğum Ankara'da ki şirketlerin içerisinde en beğendiğim marka hyundai konya yolu,en kötü hizmeti sunan şirket ise ford otokoç söğütözü idi.
    Mesela hyundai plaza'da aracı tek başıma 15-20 dk bir süre test sürüşü yapmak istediğimi belirttim.Müşteri temsilcisi de plaza müdürü'ne isteğimi iletti ve yarım saat tek başınıza istediğiniz gibi aracı kullanabilirsiiz cevabını aldık.
    Ve bunun üzerine aracımızı o bayiden almıştık.
    Sizin yerinizde olsaydım bırakın randevu almayı,özür dilemeyi ...

• eşimin yanında böyle zart zurt yapacak recep ivediğe bağlarım vitesin ..... neyse walla g.t herif yaa siz o firmanın adını verin anında şikayet teelefonu ve dilekçesi yollarım ben fiata verin de görsün anasının örekesini millete artistlik yapıyo test arabası bu beee
  • bu arada, yeni jazz lar gerçekten çok iyi araçlar..

donanım açısından kesinlikle çok zengin..

far sensöründen yağmur sensörüne, soğutmalı torpido dan cam tavana, VSA dan (ESP) hıza duyarlı dreksiyonuna kadar ne ararsanız..

güvenlik deseniz güvenlik, konfor deseniz o da var, e motor zaten çok iyi, B sınıfı bir otomobile göre içi çok geniş, ama gel gelelim o otomatikimsi, otomatikleştirilmiş, yarı otomatik, ayşift şanzıman var ya.. işte o tüm bu özelliklerin hepsinin üzerine kalınca bir çizik attırıyor bana..

bir önceki jazz lar gibi CVT şanzıman olsa test sürüşüne bile gerek yok alın derim ama, i-shift şanzımanı ile 2 kez değil 102 kez düşünün.

honda sever bir kişi olarak, testte de otomobilin tabiri caizse anasını ağlatmış bir kişi olarak nacizane tavsiyemdir.

selamlar..
  • yalnız bunlar başınıza gelmemiş olsaydı ve normal bir test sürüşünde yaşadıklarınızı yazsaydınız bu kadar güzel betimleyip beni keyiflendiremezdiniz
  • haluk kardeşim siz yazarken ben sinirlendim. keşke şikayet etseydiniz.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.