Şimdi Ara

Çek Cumhuriyeti, Prag Gezim hakkında...

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
9
Favori
70.085
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • her şey hazır. bir tek gitmek kaldı. 19/07/2010 da Prag (şehir merkezi) a gidiyorum.Kalacagım yer hazır...
    Daha önce gidenler varsa neler gördüler, neler yaptılar? merak ediyorum. İngilizcem basit - orta arası seviyede olduğu için orda zorluk çekermiyim?
    Biraz Araştırma yapmıştım. Orda bira ucuzmuş, bol bol içerim artık Nehir Turu yapıyorlarmış, oraya da giderim artık.

orada neleri gördüler/yaptılar? ÖNERİsi olanlar biraz anlatırsa sevinirim.

19/07/2010-15-08-2010 tarihleri arasında prag ta bulunacak varsa orda görüşebiliriz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: erco35coast

her şey hazır. bir tek gitmek kaldı. 19/07/2010 da Prag (şehir merkezi) a gidiyorum.Kalacagım yer hazır...
    Daha önce gidenler varsa neler gördüler, neler yaptılar? merak ediyorum. İngilizcem basit - orta arası seviyede olduğu için orda zorluk çekermiyim?
    Biraz Araştırma yapmıştım. Orda bira ucuzmuş, bol bol içerim artık Nehir Turu yapıyorlarmış, oraya da giderim artık.

19/07/2010-15-08-2010 tarihleri arasında prag ta bulunacak varsa orda görüşebiliriz...

hayırlı yolculuklar bende güzel ülkemin ufacık ilçesinde geçirecem yazı
  • eyvallah kardeşim... keyif için gitmiyorum, çalıştıgım yerden staj için gidecegim..
  • Üstad ÇEK CUMHURİYETİNDEN Bana Bir Şise Orjinal absinth YADA absinth getirirsen sarhoşun olurum :) kârıyla birlikte hemen alırım TR de bulamıyorum gercek absinth

absinthe. absinth.

Çek Cumhuriyeti, Prag Gezim hakkında...
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • Evet siparişleri almaya başlıyoruz. Adisyonu açıyorum. Köşedeki masaya 1 Absinth. Bu arada gidecek arkadaş çok şanslı. Tam mevsiminde gidiyor. Bolca gezme fırsatı yarat kendine. Kısa zamanda bir manita edinirsin kendine. Çek kızları da süperdir. Biraz becerikliysen iyi yere tezgah açtın dostum.
  • hocam hayatta en çok istediğim şeylerden biri çek cumhuriyeti'ne gitmek
    nasıl hallettin vize işlemlerini pasaport falan ne kadara mal oldu kalacak yer konusu nasıl ayarladın detay verebilirsen çok memnun olurum
  • quote:

Orijinalden alıntı: AYSST

hocam hayatta en çok istediğim şeylerden biri çek cumhuriyeti'ne gitmek
    nasıl hallettin vize işlemlerini pasaport falan ne kadara mal oldu kalacak yer konusu nasıl ayarladın detay verebilirsen çok memnun olurum

Ben geçen yaz Interrail gezim sırasında gitmiştim. Çek Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği'ne dahil mi bilmiyorum ancak Schengen vizesi geçerli. Zaten ne ülkeye girişte, ne de ülkeden çıkışta kontrol yapılmadı. Kendi para birimlerini kullanmaları biraz kafa karıştırıyor sadece.

Kalacak yer için booking.com'a bakmanızı öneririm. Prag Avrupa'nın en ucuz (ve en güzel) şehirlerinden birisi. Günlüğü kişi başı 18 €'ya oldukça komforlu ve modern bir otelde kalmıştık.

Gezilecek yerler için, kalacağınız yerden bir şehir haritası isteyiniz. Çoğu zaman oteller bunu zaten ücretsiz sağlar. Bu haritalarda gezilecek yerler gösterilir.

Şehrin ana ulaşım aracı tramvaylar ve bu şekilde hemen hemen her yerine gidebilirsiniz. Tramvaylarda neredeyse kimsenin bilet kullanmadığını göreceksiniz ancak bu sizi yanıltmasın. Konuştuğumuz bir Çek amca ulaşımın kendi vatandaşlarına ücretsiz olduğunu söylemişti. Doğru mu değil mi bilmiyorum. Otel görevlisi de çoğu zaman kontrol edilmediğini, ancak kontrol sırasında biletsiz olduğumuz anlaşılırsa ceza ödeyeceğimizi söyledi. Karar sizin. Planınıza göre günlük, 2-3 günlük veya haftalık bilet alıp sınırsız gezebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tristam

quote:

Orijinalden alıntı: AYSST

hocam hayatta en çok istediğim şeylerden biri çek cumhuriyeti'ne gitmek

Ben geçen yaz Interrail gezim sırasında gitmiştim. Çek Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği'ne dahil mi bilmiyorum ancak Schengen vizesi geçerli. Zaten ne ülkeye girişte, ne de ülkeden çıkışta kontrol yapılmadı. Kendi para birimlerini kullanmaları biraz kafa karıştırıyor sadece.

Kalacak yer için booking.com'a bakmanızı öneririm. Prag Avrupa'nın en ucuz (ve en güzel) şehirlerinden birisi. Günlüğü kişi başı 18 €'ya oldukça komforlu ve modern bir otelde kalmıştık.

Gezilecek yerler için, kalacağınız yerden bir şehir haritası isteyiniz. Çoğu zaman oteller bunu zaten ücretsiz sağlar. Bu haritalarda gezilecek yerler gösterilir.

Şehrin ana ulaşım aracı tramvaylar ve bu şekilde hemen hemen her yerine gidebilirsiniz. Tramvaylarda neredeyse kimsenin bilet kullanmadığını göreceksiniz ancak bu sizi yanıltmasın. Konuştuğumuz bir Çek amca ulaşımın kendi vatandaşlarına ücretsiz olduğunu söylemişti. Doğru mu değil mi bilmiyorum. Otel görevlisi de çoğu zaman kontrol edilmediğini, ancak kontrol sırasında biletsiz olduğumuz anlaşılırsa ceza ödeyeceğimizi söyledi. Karar sizin. Planınıza göre günlük, 2-3 günlük veya haftalık bilet alıp sınırsız gezebilirsiniz.

hocam çok sağol ön bilgi olarak olduk iyi oldu
  • Senin için üzülüyorum. Türkiye'ye dönme vaktin geldiğinde, havalimanına inip bu iğrenç keşmekeşi gördüğüde, Prag'ı, kartpostal gibi sokaklarını, meydanlarını, kızlarını çok özleyeceksin. Ben 6 ay kaldım o cennette, şimdi soranlara memleket neresi dediklerinde Prag diyorum. Staja git, bir daha da dönme arkadaşım. Ah ahhh...
  • Başka bişr site için yaptığım Prag gezisi yorumumu paylaşıyım..Yardımcı olur umarım..

Kendi organize ettiğimiz turumuzu sonunda yaptık...3 çift olarak kendi organizasyonumuzla gittiğimiz bir geziydi.THY den iki
    kişi 800 ytl gidiş dönüş uçak ve 370 euro iki kişi oda kahvaltı 6 gece
    Eurostars
    David otelinden booking.com üzerinden yer...Otelimiz çok güzeldi ve merkeze
    500 metre uzaktaydı.. Kesinlikle merkezden otel tutmaya çalışın biz wc ye
    bile otele gelip gittik..Prag a indiğimizde havaalanındaki döviz bürosundan
    100 euro bozdurduk 22.4 krondan bozdular..Sonraki bozdurduklarımızı
    merkezdeki döviz bürolarından 24.80 kron a bozdurduk hava alanından otele
    minibüs tutup gittiğimizden mecburen para bozdurmak zorunda kaldık...Hava
    alanından otele 12 km lik yolu 1000 krona(40 euro) gittiler..Dönüşte aynı
    şirketle anlaştığımızdan 800 kron aldılar...Taksiler 600 - 650 krona
    götürüyormuş.....Döviz büroları bolca var ve genelde üçkağıtçılar..kapısında
    kocaman 1 euro 27 kron yazan yer meğer 10000 euro üstünde buna bozuyormuş
    100 euro için 18 kron veriyorlar bazısı da komisyon kesiyor yüzde 5 paranız
    gidiyor..biz tek tek 100 euroya net elimize ne geçecek diye sorduk ve en
    uygun fiyatı aldık..kesinlikle bunu sormadan bozdurmayın...
    Prag çok küçük bir yer yürüyerek her yere gidebiliyorsunuz ama her yerde
    metro ve tramvay var..18 kron a 20 dakikalık 26 krona 75 dakikalık 100 krona
    da günlük bilet alıp her yere gidebiliyorsunuz..biletinizi metro girişindeki
    veya tramvaydaki küçük cihaza sokup saat attırıyorsunuz sonra dakikanız
    başlıyor inbin o dakika içinde sınırsız..bir kere bile kontrol etmediler ama
    cezası 500 kron olduğundan biz biletsiz hiç binmedik...Metro ve tramvay
    haritası mutlaka bulun yanınızda taşıyın...Tramvaylar numaralı. 22 numaraya
    binip son duraktan dönerseniz gayet güzel bir şehir turu yapmış oluyorsunuz.
    Yemek konusu en büyük sorun kesinlikle yerel yemekleri rezalet..ilk gün
    ördek yiyelim dedik ama ördeği lahanayı şekerle soslayıp getirmişler
    kusucaktık nerdeyse yağlarıda rezalet kokuyor. Çin yemeğini Türkiye de yiyip
    sevmiştim 2. gün onu deneyelim dedik yine rezaletti yağ kokusu ve herşeyin
    şekerli olması bize ters 3 gün önce yeni açılmış ufak bir Türk lokantası
    bulduk ve karnımızı doyurabildik..Hanedan Kebap gerçekten çok iyiydi..Sonra
    İtalyan restorantlarda pizza ve makarna yedik onlarda tam bizim damak
    zevkimize uygundu...İstanbul kebap diye ikinci bir türk restoran bulduk orda
    yediğimiz yemek çok kötüydü ve kesinlikle uzak durun derim...Mc Donalds ta
    big mac ve patates kızartması bizdekiyle aynı değil yağı ve kokusu farklı
    onuda tavsiye etmiyorum...Onları bile zor yedim...
    Su içmek bile sorun su biradan pahalı ve soda getiriyorlar..No gas water
    diyerek olayı çözüyorsunuz ama oda çok kötü bir su...Çeşme suları daha
    lezzetli..
    Garsonları sipariş için geldiklerinde kesinlikle bekletmeyim şunumu yesem
    filan diye düşünürken fırçalayıp gidiyorlar...Bir yerde masayı birleştirmek
    istedik bayan garson nerdeyse saldırıcaktı üstümüze...:)
    Karlovy Vary'e Florenc garajından normal otobüsle gittik kişi başı git gel
    10 euro tuttu...Turlar bu iş için 55 euro alıyorlar ve Bana kalırsa karlovy
    vary e gitmeyin bir halt yok...Bizim gruptan kimse beğenmedi
    burayı...Pragtan da daha soğuk bir yer...
    Pragta bol bol yürüyün tüm ara sokaklara girip çıkın her girdiğimiz ara
    sokakta değişik şeyler gördük..Büyük bir harita alıp sistemli gezerseniz 2
    günde tüm pragı bitirirsiniz...Bizim grup doğaçlama gezdi.Benim cep telimde
    prag haritası yüklü navigasyon vardı inanılmaz işimize yaradı giderken
    mümkünse navigasyon cihazınız olsun.
    Barları çok iyi ve ucuz..Biraları çok güzel..6 kişi çeşit çeşit kokteyl
    deneyip kafa bulduk ödediğimiz para 1000 kron tuttu..
    Prag gerçekten soğuk bir yer..Sürekli bulutlu hava 7-8 de aydınlanıyor 4
    te kararıyor..Güneşi 6 günde bir kez görebildik...Yaza doğru gitmekte fayda
    var ve ya çok sıkı giyinin.
    Pragta internet erişimi çok hızlı ve her yerde var.Laptop götürürseniz
    internete girmek problem değil.
    Sonuç olarak Prag güzel bir yer.3-4 gün ideal süre.Kılık kıyafet Türkiye
    fiyatlarının tam iki katı alışveriş için uğraşmanın anlamı yok.Kristalleri
    meşhur, bir Türkün dükkanından bir kaç parça kristal aldık bizde.Yerel
    içkileri Becherovka yı free shoptan alın en ucuz orda.Absinthe olayına hiç
    girmeyin zehir gibi bir şey.Dil problemi çekmiyorsunuz kimse sizle muhatap
    olmuyor bir dükkanda saatlerce dolaşın bilader ne bakmıştın diye soran yok.2
    dükkanda yanımıza birileri gelip ingilizce yardımcı olalım dediler ikiside
    türk çıktı..:)
    Şimdilik aklımda kalanlar bunlar.
  • Çok teşekkürler,ben de temmuzda gideceğim dediklerini not aldım harfiye uyacağım:)
  •  Çek Cumhuriyeti, Prag Gezim hakkında...

hocam bu elimde görmüş olduğun :) bitti mi bitmedi :)

havaalanı tren istasyonu vs bi tourist information bul bu haritadan edin.. şehir haritası var mı diye sor
    ben charles bridge köprüsünün dibinde vardı bitane ordan aldım
    diğer arkadaşların anlattığı gibi prag büyük bi yer değil heleki bir günden fazla duracaksan eğer yaya bi şekilde her yeri gezebilirsin
    levhaları takip et.. önemli yerlerin isimleri çek dilince yazılır ama sağolsunlar üstlerine birde resimde koymuşlar o zaman çakıyorsun mevzuyu
    sabah 10 itibariyle başlasan akşama kadar çok rahat gezersin her yeri
    ingilizce konusunda çok basit bir iki cümle bilsen yeter gideceğin yere nasıl gidebileceğpin ne yemek istediğin vs gibi
  • Alakasız olacak belki ama oradan wii almayı düşünüyorum.Electro World'e rastladınız mı acep?nasıl gidilebilir oraya?
  • Ben 23 Nisanda gittim....Sana bir kaç tavsiye verebilirim....

Yapılması gerekenler:

1: Vltava nehrinde tekne turu: Charles köprüsünün eskişehir tarafında üzerinde bahriyeli kiyafetli zenciler var...Onlardan bileti aliyorsun....Ucuzdu ama tam hatırlamiyorum....Hem 45 dakika süren tekne turunu yapıyorsun....Hemde fiyata dahil 1 bardak birani içiyorsun....45 dakika boyunca tekneyi kullanan kaptan etrafı 3-4 dilde anlatiyor....Çok keyifli bir tur...Mutlaka katil....Turun sonunda bilete dahil olan Charles Köprüsü müzesinide ücretsiz gezebiliyorsun....

2: Çek publari: Pilsen biralari inanilmaz güzel....Light beer'larini ben çok beğendim, fakat dark bira bana ağır geldi....Birde Budweiser'in yaraticisi bu adamlar tabi....Bunlari mutlaka denemelisin...Absinth çeşit çeşit bulabilirsin...Fakat alkol oranı çok yüksek....Halisünasyona sebep olduğu söyleniyor....%72-75 orani olan absinthler gördüm.....

3-Saat kulesi: Saat kulesinde her saat başı kulenin üzerindeki kuklalarin gösterisi oluyor...Mutlaka izle.....Kuleye akşam saati çıkıp gece ışığında şehri fotoğraflamak mutlaka yapılması gereken bir şey....Çıkış çok pahalı değildi...

4-Eğer bekarsan, relax clublara mutlaka uğra....Favorim Darling cabaret...Giriş 300 kuron....İçeride içki çok pahalı aklında bulunsun....Bir kadeh absolude+red bull 450 kuron.....

5-Relax club bana uymaz dersen....Sasazu club Prag'in en sosyetik gece klübü...Cuma, cumartesi akşamları inanilmaz partiler oluyor....Mutlaka uğra....Burasıda pahalı...

6-Ben evliyim bu üstteki iki madde bana uymaz dersen....Avrupanın en iyi caz klüpleri arasında sayılan Agharta jazz club'i öneririrm...Ben caz sevmem dersen eskişehir meydaninin arka tarafında istiklaldeki roxy'nin bir benzerini bulabilirsin....

7- Terezin nazi kampi: Prag'in merkezine 1 saat uzaklıkta...Otobüslerle gidiliyor...Acıklı bir yer...Ama görülmesi gerekir...

8- Detenice Ortaça gecesi: Prag'a 1 saat uzaklıktaki detenice kasabasındaki ortaçağdan kalma bir mekanda yapilan bir etkinlik..Mekan dekorasyonuyla, çalışanların kıyafetleriyle, şovlarıyla 200 yıl öncesine götürüyor....Etleri mükemmel...Alkol sınırsız...

Şimdilik aklıma gelen bunlar....

quote:

Orijinalden alıntı: erco35coast

her şey hazır. bir tek gitmek kaldı. 19/07/2010 da Prag (şehir merkezi) a gidiyorum.Kalacagım yer hazır...

• Ercü 22 temmuzda pragtayım....
  • Hafta sonu Prag'dan döndüm.Dediklerinizin çoğuna gittim süper bir şehir.Terezin kampına gidince insanı çok etkiliyo.Elimize harita alıp Prag'ı karış karış dolaştık.Electro world için Zlicin ve Cerny Most'a gittik ama gereksiz oldu, fiyatı Türkiye'den çok az daha ucuz değmez.
    Size tavsiyem çok merkezi yerlerde yiyip içmeyin biraz arkalarda çok daha uygun yerler var.
  • z740 hava nasıldı, kazak alalaımmı ben de 22 sinde ordayım
  • esirinim78 google a "prague weather" yaz ogreniyorsun. mesela yarın 20 dereceymiş aksamlarıda bi 10 derece filan olur herhalde.

diger forumdaslara da verdikleri güzel bilgilerden dolayı teşekkürlerimi sunarım.

eksi sozluk te ilginç bilgiler varmış..

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=prag

şu yorum dikkatimi çekti

almanlar "altın şehir" derler prag'a. güzel şehirdir. çok turistik olduğu için her köşesinde bir müze, parayla girilen bir bina mutlaka vardır. prag'a geldik bütün müzeleri gezelim demeyin, çoğu para kaybı. (barbi bebek müzesi bile var). yine turistik şehir olduğu için, etraftan duyduklarınızın büyük çoğu 3-5 günlüğüne gezmeye gelen insanların, şansına gittiği/götürüldüğü yerlerde edindiği intibadır. prag'ın avrupa'nın en pahalı şehri olduğunu söyleyen bile var ya ben daha ne diyeyim. (prag ucuzdur)

turistik gezi için gelenlere şehri özetlersek:

prolog: yazının devamını okumadan şunları bilmeniz iyi olur

- mapy.cz bu site ile şehirde her yeri bulabilirsiniz. ne nerede, hangi araçlarla gidilir hepsini öğrenebilirsiniz. kurcalayın.
    - idos.cz ulaşım için.. bulunduğunuz yeri ve gideceğiniz yeri yazarsanız size en optimize yolu çıkarır.
    - expats.cz çek cumhuriyeti'nde yaşayan yabancıların sitesi / forumu. çok kapsamlıdır. kısa süreliğine gelenlerin çok işine yaramasa da, buranın events kısmından etkinlikleri takip edebilirsiniz.
    - slovnik.cz çekçe sözlük

1. iklim: ilkbahar, sonbahar ve yazın çok yağmur yağar, hazırlıklı olun. kışın çok soğuk olur, kışları biraz ankara'ya benzer

2. döviz bozdurma: bu şehirdeki döviz bürolarının çoğu aynı cinliği yapar (o sarı siyahlı exchange'ler istisnasız yapıyor). dışarıda tabelada bir oran yazar, misal, 1 euro 24 kron. verirsiniz 100 euro'yu, bir bakarsınız 1800 kron almışsınız. e n'oldu 600 kron? o dışarıdaki tabelanın üstünde, dünyanın en küçük font'uyla "1000 euro üzeri değişiklikte geçerli" yazar. aslında içerde bir tabela daha vardır, orda 1 euro 19 kron yazmaktadır.. kazığı yersiniz, polis çağırsanız fayda etmez (çünkü illegal bir şey yok). italyanlar demir çubuklarla filan döviz bürosuna dalıyorlar o denli. az akıllı olun.
    - döviz bürosuna gidin.. 100 euro'yu gösterin. deyin ki "bunu verince tam olarak kaç kron alacağım". çoğunlukla gülümserler, tamam 2400 vereceğim derler. veya
    - şehir merkezinin, yani vaclav meydanı'nın bir paralel sokağında (müzeyi karşınıza alınca soldaki paralel) en yukarılara doğru (istanbul kebap'ın hemen karşısı) arap / rus exchange'ler var, turistik değiller, onlar doğru bozuyor.
    - yolda yanınıza gelen adama bozdurmayın. bu kadar saf olmayın.

3. çekler: yeri bu başlık değil ama çok temel bazı şeyler prag'da da dikkatiniz çekecektir. özet geçersek, çekler genelde uysaldır. seslerini yükseltmezler, yükseltenler genelde italyan veya ingiliz'dir. o 3-2'lik futbol maçından sonra gelip "haketmediniz ama gene de helal olsun" diye elimizi bile sıkmışlardır, ki türkiyede olsa kan çıkar. evsizler çoktur, ama hepsi zararsızdır, yalnızca para ve sigara dilenirler, verin. delisi çoktur, metroda memelerini açan evsiz kadın mı dersin, yolda gördüğü adamlara elindeki elektrikli testereyi ucuza satmak isteyen adam mı dersin. (az ötedeki inşaattan aşırmış, satacak 3 sigara parasına da napayım lan ben testereyi).

- ayrica, dolandırılırsanız, restoranda kazıklanırsanız, kalabalıktan bunalırsanız muhteşem saptamalarda bulunup bütün çekler'e çamur atmayın. çek cumhuriyeti'nin diğer şehirleri, insanları farklıdır, hatta prag'lılara "onların burnu kalkıktır" diye yaklaştıkları da olur.

4. şehiriçi ulaşım: core mevzulara girmeden önce ulaşımı da bilmekte fayda var.
    - bilet: bilet alırken, bir ucuz bir -kısmen- pahalı bilet vardır, pahalı olanı alın. ucuz olan 3-4 duraklık, diğer normal biletle ise bir kere okuttuktan sonra 90 dakika istediğiniz vasıtaya binebilirsiniz.
    - turist olarak gelenler için haftalık bilet var ama almayın. hesaplı değil.. normal bilet 28 kron, 5 günlük turist bileti 28 * 20 yani 560 kron civarı. günde 4 bilete denk geliyor ki bu küçük şehirde isteseniz de kullanamazsınız 20 bilet.
    - metro: 3 metro hattı vardır, hepsi birbiriyle kesişir, yani aktarma yapabilirsiniz. kaybolacak olursanız en yakın metro durağına gidip mustek'e gidin, orası merkez. 12'de biter metro.
    - tramvay: asıl ulaşım tramvay'dır, prag'ın her yerine vardır. 12'de biter, ama 12 - 6 arası gece tramvayları başlar. yani gece her yere ulaşılır.
    - taksi: karışık gibi gözükse de basit. yoldan taksi çevirmeyin, yüzde yüz kazıklanır 5 katı para ödersiniz. belediye olaya el koymuş, aaa taxi diye bir firma var. arıyorsunuz, ingilizce, adınızı kaydediyorlar bilgisayara (sonraki aramalarda adınızla açıyorlar). bulunduğunuz sokağı ve no'yu söylüyorsunuz, 10 dk sonra xx plakalı araç orada diyor, kazıklanmadan gidiyorsunuz. telefon no'su 222 333 22

5. şehirlerarası ulaşım:
    - ana tren istasyonu hlavni nadrazi, aynı isimli metro durağı var, otobüs terminali florenc'te, aynı isimli metro durağı var. ryanair ve wizzair prag'a uçuyor.

6. gezilecek yerler:

rota üzerinden gidersek (ayrıntılarına girmeyeceğim, çok temel turistik bilgiler her yerden edinilebilir).

- prag kalesi (bkz: prazsky hrad)
    --- gezmek ücretsiz, ama özel kısımlarına girmek ücretli. kaleyi gezip tekrar şehre inmesi takribi 3-4 saatinizi alır, görecek çok şey var. içerideki aziz george bazilikası'nı (bazilika sv. jirí) filan gezersiniz zaten de, "altın sokak" (zlatá ulicka) ilginç gelebilir, içinde ilginç ortaçağ dükkanları var.
    --- aşağıdan kaleye yürümesi zor geliyorsa 22 nolu tramvay ile pohorelec durağına gidin, kale girişi.
    --- kale denilen o bölgenin adı, surlar filan aramayın.
    --- altın sokak'a girenlerin zengin olacağına inanılırmış.
    --- altın sokak'ta kafka'nın ablasının evi varmış.
    --- guinness'e göre dünyanın büyük antik kalesi buymuş.
    --- kalenin içindeki vitrayların bazıları alfons mucha tarafından yapılmıştır.
    --- evet, jiri çekçe george ("r" üstü çizgili r). "yiji" gibi okunur.
    --- bazilikanın (o büyük kilise) girişine gelin, biraz uzaktan kapısına bakın. bütün o gotik gravürlerin arasında, kapının sağ ve sol üstünde iki dairede takım elbiseli adam heykelleri göreceksiniz. kiliseyi restore eden mimar amcalar kendi gravürlerini yaptırmışlar oraya.

- malostranska: kaleyi geçip aşağıya indiğinizde malostranska namesti'desiniz. (namesti=meydan). burda da bir takım kiliseler, sokaklarda küçük galeriler ve charles köprüsü'nün girişi vardır, ama köprüye girmeden önce hemen solunuzda franz kafka müzesi var. prag'ın en gidilmesi gereken müzesi budur.
    --- müzenin önündeki işeyen adam heykelleri için: (bkz: david cerny). o üzerine işedikleri sanırım çek haritası.
    --- hemen o bölgeden tekne turları kalkar. hava uygunsa güzel oluyor.

- charles köprüsü (karlov most):
    --- malostranska tarafından girerken hemen sağda zalim osmanlı heykeli var kaçırmayın.
    --- 10 metre ilerisinde solda parıldayan bir metal vardır, oraya el sürüp dilek tutuluyor.
    --- (bkz: #13889397)

- charles köprüsü'nün sonunda köprü müzesi var. elzem değil. hemen karşısında, içeride konserlerin olduğu bir kilise (konserlerin ilginç olduğu söyleniyor). sonra bir sürü hediyelikçinin olduğu sokakta kukla tiyatrosu var, fi tarihinden beri don giovanni oynar. ama komik oyundur eğlenirsiniz. o sokaktan girince eski şehir meydanına çıkılır.

- staromestske namesti (eski şehir meydanı / old town square):
    --- (bkz: astronomik saat)
    --- astronomik saatin tam karşısında kuleleri gözüken kilise tyn kilisesidir. bu kilise, disney kilisesi de denir, neden olduğunu merak ediyorsanız gece gidip ne kadar güzel göründüğüne bakın
    --- disneyland'da bu kilisenin 1e 1 örnek alındığı söyleniyor.
    --- tycho brahe'nin mezarı o kilisenin içinde
    --- kiliseye soldan giren sokakta solda kafkova kitapçısı vardır. orası kafka'nın babasının kasap dükkanıymış eskiden. (gidip tanışalım mı kafka'nin babasıyla demeyin... yeminle diyen oldu)
    --- yine aynı yerde sağda alfons mucha ve salvador dali sergilerini görebilirsiniz
    --- noel zamanı oraya alman usülü tezgahlar kurulur, dev çam ağacı dikilir. dünya kupası falan varsa da dev ekran kurulur bira tezgahları açılır
    --- meydandaki cafe'lerde içecekler normalin 4-5 katı pahalı olabiliyor. onlara sadece turistler gidiyor.
    --- yüzünüz tyn kilisesine dönükken solda meydandan çıkan bir cadde vardır. orası parizska caddesi, adından da anlaşılacağı gibi prag'ın en elit dükkanlarının olduğu caddedir. örnek verirsek, louis vuitton'un koca vitrininde tek 1 çanta duruyordu en son, fiyatı da 3 bin dolardı.
    --- aynı caddenin sonunda nehir görünür, nehrin karşısına bakınca devasa bir metronom vardır. komünist dönemde orada stalin heykeli varmış.

josefov - yahudi mahallesi
    --- az önce bahsi geçen paris caddesine girip düz yürürseniz, 100 metre sonra solunuzda eski yahudi mahallesi vardır.
    --- bu bölgede çok eski bir sinagog, ibranice saat, ve dünyanın en ilginç mezarlarından biri var. (bütün mezar taşları üstüste dikilmiş, yer olmadığı için)
    --- hepsine giriş paralı. para vermek istemezseniz, mezarın arkasına dolanın sokaktan görünüyor mezar.
    --- oradaki karşılıklı 2 hediyelikçinin sahipleri ve çalışanları türk. izmirli.

namesti republiky
    --- staromestka'da iken tyn kilisesinin sağından girerseniz namesti republiky'e çıkarsınız.
    --- güzel binalar vardır, barut kulesi'ni (prasna brana) görebilirsiniz

- eski şehir meydanı'nda saat kulesini karşınıza alırsanız herkesin gittiği bir ara sokak görürsünüz. orası şehrin asıl meydanı olan vaclav meydanına çıkıyor. yol üzerinde seks aletleri müzesi var.

vaclavske namesti: (bkz: wenceslav meydanı)
    --- burası şehrin merkezidir.
    --- eskiden at pazarıymış
    --- bir ucunda ulusal müze görülür. o müzenin önünde jan palach'ın sovyet işgalini protesto için kendini yaktığı yerde haç şeklinde küçük bir anıt vardır. gidin görün.
    --- meydanı ortasından bölen vodiçkova caddesinde sağda lucerna pasajı vardır. içinde ikinci kattaki cafe'yi ise şiddetle öneririm, merkezdeyseniz gidin bir kahve için.
    --- ulusal müze'nin önünde kahramanlığı simgeleyen at üstündeki kral heykelini göreceksiniz. lucerna pasajına girin, tepenizde bu heykelle dalga geçen atına ters binmiş kral heykeli var. yapan, yine, (bkz: david cerny)
    --- meydandan müzeye çıkarken soldaki alelade balkonlardan biri, sosyalizm'in yıkıldığının ilan edildiği balkon.
    --- aynı meydana gece giderseniz, burası aynı yer mi dersiniz. her taraf striptiz kulübü, yollarda müşteri çekmeye çalışan afrikalılar doludur.
    --- ulusal müzenin üst tarafı vinohrady bölgesidir. bu bölgedeki apartmanların hepsi italyanların. sosyalizm yıkılırken devlet üç kuruşa elden çıkarmış, çekler de "bir evim var ikincisini napayım" diye düşününce italyan cinler çöreklenmiş hepsine. şimdi bir evin kirası 1000 dolar üstü (apartmanlarda 12-14 daire var). 25 yaşında babadan kalma apartmandan 10bin dolar geliri olan piçler var yok değil.

bu rota dışında görülebilecek yerler:

- vyshehrad: nehrin diğer yanındaki kale. metroyla gidebilirsiniz. içindeki sanatçılar mezarlığı çok ilginçtir, gözünüz mezar görsün.
    - the dancing building
    - prag hayvanat bahçesi - dünyanın en büyük 6ıncı hayvanat bahçesi. çok vaktiniz varsa bir gününüzü buna ayırın sıkılmazsınız. hele çocuk varsa yanınızda çiftlik bölümünde zevkten çıldırabilir.
    - john lennon duvarı
    - brevnov manastırı (brevnovsky klaster) : şehre 20 dk olduğu ve görülecek 5 dk'lık yer olduğu için kimse gitmiyor ama vaktiniz olursa uğrayabilirsiniz. prag'ın en eski ve en büyük manastırlarından biri. en ilginç özelliği ise, çekoslavakya döneminde istihbarat servisinin merkezi olması.. bir sürü insan girip çıkmadığı için kanlı kilise de denir. (bkz: faili meçhul)
    - seks aletleri müzesi: demin sözü geçti, eski şehir ile vaclavak meydanı arasında.
    - işkence aletleri müzesi: nehrin orda
    - narodni divadlo (ulusal tiyatro): nehir kıyısında gezerseniz zaten göreceksiniz.

tüyo: yazın geldiyseniz, havalar güzelken nehirde jazz boat olur. akşam açılır nehre, içi restoran, caz müzik çalınıyor. nehirde salına salına caz dinler, prag'ı seyreder içersiniz.

7. yemek: prag restoranları barlarını anlatmadan önce muhteşem çek mutfağını bilmek iyidir.
    - çek mutfağı yoktur. italyan restoranına gidin.
    - çok zorlarsak, çek mutfağı et + lahana diyebiliriz. et yanına lahana, etin marmelatlı, ballı falan varyasyonlarının değişik isimlerde sunulması... lahana haşlama, lahana buğulama, lahana cızbız... lahana sıçarsınız.
    - eğer çek yemeklerinde çok ısrarcıysanız, seçenekler şunlar: domuz dizi (bildiğin diz), domuz kaburgası (bu güzeldir), kızarmış peynir (ucuz, lezzetli ama yağlı), hermelin peyniri (bunu turşu gibi yapıyorlar barda satılıyor. soğanla servis edilir). çok nadiren bulunur ama, drstakova çorbası (işkembe'den yapılır, burda da kadınlar iğreniyor erkekler seviyor). iskandinavlar gibi kan çorbası falan da varmış ama içmek nasip olmadı. (eksik kalsın zaten)
    - 7 cücelerden müteşekkül bu mutfağın pamuk prensesi ise budur: (bkz: medovnik) mutlaka deneyin

8. içki: bu konuda haklarını yiyemeyiz. sağlamlar. prag'da bol bol için. ucuzdur. biradan bıkınca denemediğiniz bütün kokteylleri deneyin.
    - (bkz: çek birası) (bkz: #12398799) (bkz: becherovka) (bkz: absinthe) (bkz: fernet) (bkz: slivovice) (başlık yönlendirilmiş ama çekler slivovice derler, slivovitse okunur)
    - illa ilginç bir şey isterseniz, marketten ballı likör alabilirsiniz. med'le başlayan bir adı var.
    - su: diğer avrupa şehirlerinde olduğu gibi burda da su isterseniz gazlı gelir.. gazsız çekçe neperliva demek.

9. servis: işte zurnanın zırt dediği yer burası. prag'a gelen çoğu insan servisten nefret eder. menüyü suratınıza fırlatırlar, ilgilenmezler, gülmezler, dükkan 6'da kapanıyorsa 6:01'de satış yapmazlar. herşeye hazırlıklı olun.
    - zamanında japon turistler arasında bir istatistik çıkarmışlar, bu insanların bir kez gidip bir daha istisnasız hiç uğramadıkları yegane şehir prag'mış. sebebini ise "gidip paramızla rezil oluyoruz restoranlarda" diye açıklamışlar. yerden göğe kadar haklılar.
    - ancak. çeklerin de anlattığı birşey var: 15 sene öncesi bu şehirde 1 tane yabancı yoktu. şimdi çek bulamıyorsun. 15 sene öncesi restoranda barda çalışan insanlara kötü gözle bakılırdı, işe yaramayan tayfa denirdi, özellikle eski kuşağın kafasında hala bu var. bu yüzden barda / restoranda çalışanlarda böyle bir psikoloji olabilir.
    - heryer böyle değil. çok da güleryüzlü, iyi servisi olan yerler var. aşağıdaki anlatılacak.

10. restoran: yerlerine mapy.cz'den bakılabilir. bir çok yer var ama merkezden bir kaç öneri:
    - restaurace bredovsky dvur: (çek) çek yemeği tadıp çek restoranı havası solumak için buraya gidin. vaclavak meydanı'nın paralel sokağında. domuz dizi, kaburga, kızarmış peynir var. fiyatlar uygun.
    - novomestski pivovar: (çek) en riskli restoran. çünkü yabancılara en rezil servis burda. zaten servisten nefret edenlerin çoğu da bir şekilde buraya gelenler. ama niye geliyorlar, birkaç yıl üstüste en iyi çek restoranı seçilmiş, aşağıya doğru inen mahzenlerde kurulmuş bir mekan. hakikaten otantiktir. tamamıyla çek yemekleri. (av eti, işkembe çorbası vs.) . kendi birasını üretir. merkezde.
    - u medvidku: (çek) prag'ın en eski tarihi yerlerinden biri. bu da pivovar, yani kendi birasını üretiyor. merkezde. geleneksel çek yemekleri. sırf bira denenmeye de gidilebilir, kendi bira menüleri var. merkezde
    - pivovarski dum: (çek) karlovo namesti'de. prag'ın en ünlü pivovarı bu galiba, rehberler falan turistleri buraya götürür. burada geleneksel çek yemekleri var ama asıl olay bira menüsü, muzlu bira, vay efendim dondurmalı bira.
    - druhej svet: (çek) (servis çok iyi) ulusal müzenin sağında. ben çok tipik bir çek mekanı/meyhanesi göreyim diyenler gitsin, çok ucuz, hiç yabancı olmaz. çekler arasında çok popülerdir.
    - modra zahrada: (blue garden) (italyan). çek istemiyorsanız, merkezdeyseniz hiç düşünmeden buraya gidin. mekan klas, yemekler güzel, fiyatlar çok uygun. zaten hep dolu olur. narodni trida'ya giderken sağda.
    - la casa blu: (şili) eski şehir meydanı'nın ordan gidiliyor. sahibi şili'li. güney - orta amerika yemekleri. daha ziyade içmeye gidilir ortamı iyidir. sigara içilmiyor.
    - himalaya: (hint) namesti republiky'de. güzel hint yemekleri. acıyı abartmayın çok acılı olabiliyor.
    - sphinx direk merkezde. karışık her türlü şey var, kebap bile yapıyorlar. yeri süper.
    - istanbul kebap: vaclavak meydanı'nın paralelinde. müzeyi karşınıza alın sol paralelde yukarı doğru. pahalı.
    - hanedan kebap: istanbul kebap'ın aşağısında. dik kesen yolda hemen sağda.
    - çin: her yer çin lokantası dolu birine girin.

- prag'da burger king yalnızca 1 tane var o da ana tren istasyonunda.
    - mc donalds'ı ise kızılay dağıtmış, sırf vaclavak meydanı'nda 3 tane var. mc donalds'larda kola yerine bira alınabiliyor.

11. cafe:
    - (bkz: cafe slavia)
    - cafe louvre: 3 katlı, en üst kat güzel bir cafe. narodni trida'da. en alt katı caz bar, bill clinton gelip saksafon çalmış.
    - cafe lucerna : merkezde. vaclavak meydanını dik kesen tramvay caddesinde kocaman "lucerna" yazar, pasajın girişidir. o pasajda 2inci katta. piyano filan çalınır, ortamı çok güzeldir.
    - yazın gelirseniz, charles köprüsü'nün orada nehir kıyısındaki cafe'lere mutlaka uğrayın.

12. bar / pub: prag turistik, hayatı da ucuz olduğu için gece hayatı coşmuş durumdadır. milyon tane yer var. eğer şehir meydanındaki turist-friendly kazıkçılar kralı yerlere girmek istemiyorsanız, şunları deneyin:
    - cross club mutlaka gidin. artık makine parçalarından yapılma bir bar. metroyla merkeze 2 durak.
    - fat boy's: sahibi avustralyalı. cuma cumartesi'leri tek gitarla canlı müzik olur. turist az, prag'da yaşayan yabancı çoktur.
    - bar and books ilginç temalı
    - la casa blu: yukarıda restoranlar kısmında yazıyor.
    - fraktal: merkezde değil, sparta prag maçına gelmediyseniz yolunuzun asla düşmeyeceği bir yerde, üniversiteler bölgesinde. oturup sohbet etmek içmek için en güzel barlardandır. blues yapar bir zenci amca. hamburgeri güzeldir. manu chao, konseri sonrası buraya içmeye gelip doğaçlama müzik yapmış ayaküstü. (ama böyle anlatınca, hususi buraya giderseniz biraz hayalkırıklığı olabilir)
    - klasik çek mekanı bir yerde içmek isterseniz, restoranlar kısmında yazan druhej svet iyidir.
    - eğer yazın geldiyseniz, hava aydınlıkken insanların çoğu beer garden denen yerlerde açıkhavada içerler. en ünlüsü letna'dakidir, şehri yukarıdan görür.
    - gay bar: friends. narodni trida'da bir arka sokaktadır.
    - caz bar: çok var. avrupa'nın caz başkentlerinden olduğu için hususi caz turizmi var, başka ülkelerden konservatuar öğrencileri falan jam session yapmaya gelirler.. ama en ünlüsü eski şehir'deki agharta. (astronomik saat'e çok yakın karşısındaki sokakta)

13. club / disco: gene milyon tane var, birkaçını sayarsak
    - lucerna: lucerna pasajındaki sinema cuma cumartesileri disko olur. sırf 80'ler çalar. tıklım tıklımdır.
    - roxy
    - bombay: direk old town'da, sora sora bulun. ufak.
    - sasazu
    - mecca

epilog: trivialar
    - prag'da sigara yasağı yok. yalnız bazı barlar kendileri uyguluyorlar. barlardan rahatlıkla alın sigaranızı aynı fiyat.
    - otobüs duraklarında sigara içmek yasaktır. zaten herkes 5 metre arkada içer.
    - cuma cumartesi akşamları, ingilizler stag party'e gelirler (bekarlığa veda). yolda yürüyen mini etekli, jartiyerli, kadın kılığında 15 erkek görürseniz şaşırmayın, ingilizlerdir.
    - daha önce de yazılmış ama, ilginç, yazları her taraf örümcek dolar.
    - evet sümkürürler. hem de yemekte falan.
    - hediyelikçilerde göreceğiniz gibi, turizm olayında kafka'nın etinden sütünden faydalanırlar. ama kafka'yı çek yazar olarak kabul etmezler, (yahudi, almanca yazmış) o yüzden pek de ilgilenmezler.
    - hediyelik alacaksanız, bira şampuanı, şarap sabunu falan gibi otantik ürünler satan dükkanlar iyidir.
    - prag'da 1inci lig seviyesinde 4 futbol takımı vardır, sparta prag, slavia prag, bohemians 1905, ve viktorya zizkov. bohemians 1905 çok sevilir. viktorya zizkov mahalli, başkanına paspal barlarda rastlayabilirsiniz. bir de eskiden dukla prag varmış.
    - nehrin kale tarafı sparta, eski şehir tarafı slavya'dır.
    - bütün manavlar bakkallar vietnamlı'dır. sosyalist zamanda sovyetler, ülkeler arasında işçi transferi yaparmış, prag'a vietnamlıları doldurmuş. sosyalizm yıkılıp avrupa birliğine girilince hepsi kalmışlar. yine de en büyük grup ukraynalılar'dır.
  • birde bunu buldum.benden sonra prag gitmek isteyenler için

http://pragrehberi.blogspot.com/search/label/1%20G%C3%BCnde%20Prag
  • Prag şu anda 1959 yazından beri en sıcak yazını yaşıyormuş.Hava gerçekten sıcak ama bizim sıcaklarımız yanında değil:)
    Benim tavsiyem şehir içi ulaşımı kullanıcağınız anda 1 günlük bilet alın.24 saat geçerli,aklınıza estiği anda kullanıveriyorsunuz ve de sınır yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi z740 -- 14 Temmuz 2010; 8:57:02 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.