Şimdi Ara

AMD'nin 6 çekirdekli Phenom II X6 işlemcileri için saat hızı bilgileri ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
2.436
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Core i7 980X işlemcisiyle endüstride ilk defa masasüstü sistemler için 6 çekirdekli işlemci çıkaran Intel'e karşı AMD'nin de çalışma içerisinde olduğunu önceki haberlerimizde belirtmiş ve firmanın 6 çekirdekli Phenom II X6 işlemcilerini hazırladığına değinerek model bilgilerini sizlerle paylaşmıştık. Elimize ulaşan yeni bilgiler, 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan 6 çekirdekli Phenom II X6 işlemcilerinin saat hızlarına netlik kazandırıyor. Phenom II X6 1035T, 1055T ve 1075T olmak üzere 6 çekirdekli üç yeni işlemci hazırlayan AMD saat hızlarını 2.6GHz ile 3GHz arasında tutacak gibi görünüyor.

Thuban kod adıyla geliştirilen Soket AM3 formundaki Phenom II X6 işlemci ailesinin pazara sunulacak en yavaş temsilcisi, 2.6GHz olarak belirlenen saat hızıyla Phenom II X6 1035T olacak. Onu 2.8GHz olarak açıklanan çalışma frekansıyla Phenom II X6 1055T modeli izlerken, serinin en hızlı modeli ve AMD'nin yeni amiral gemisi ise Phenom II X6 1075T olacak gibi görünüyor. Toplamda 9MB bellek kapasitesine sahip olacak işlemcilerin ısıl güç tasarımları ise modeline göre 95 Watt ve 125 Watt arasında değişecek. Core i7 980X'i geride bırakmaları beklenmese de Phenom II X6'ların çok daha ekonomik çözümler olacağı ve Intel'in dört çekirdeli üst seviye işlemcileriyle benzer fiyat seviyelerinden satışa sunulacakları üzerinde duruluyor ancak fiyatlar hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor.

• Eğer testlerde de 4 cekirdekli intelleri geçerse intel fiyat indirimine gitmek durumunda kalıcak. Her ihtimalle iyi bir gelişme.
  • @fx57
    İşlemcide DDR2 bellek kontrolcüsü mü var yoksa bana mı öyle geldi?
    Eğer DDR2 bellek kontrolcüsü var ise bu geriye dönük olarak birçok anakart ile kullanılması anlamına gelir.
    Tabi DDR2 belleklerin bant genişliği 6 çekirdekli bir işlemci için ne kadar yeterli olur tartışmaya açık.Yalnız öngörüm 1066MHZ CL5 2x2GB Ramler ile iyi işler çıkarabilir.
    quote:

Intel'in dört çekirdeli üst seviye işlemcileriyle benzer fiyat seviyelerinden satışa sunulacakları üzerinde duruluyor ancak fiyatlar hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Şimdi İntel cephesinde fiyatlandırma ne durumda.
    Core I7 975EE hali hazırda 999$ dan satılıyordu.Şimdi Core I7 980X çıktı.975EE nin akibeti ne oldu fiyat olarak.
    AMD tepe işlemcisini İntel'in hangi işlemcisinin fiyatını baz alarak çıkacak anlamadım açıkçası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -dehşet- -- 18 Mart 2010; 1:10:18 >

• inşAllah cabuk gelir

intelin dusuk seviye 6 cekirdekleri icin henuz bilgi bile yok ortada

bunlar gelirse intelde cabuk olarak dusuk seviye 6 cekirdekleri piyasaya surmek zorunda kalir
  • AMD inşallah bu işlemciler için fusion'ı geciktirmiyordur.. ver bütün enerjini fusiona... artık AMDyi anca fusion paklar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: -dehşet-

@fx57
    Eğer DDR2 bellek kontrolcüsü var ise bu geriye dönük olarak birçok anakart ile kullanılması anlamına gelir.
    Tabi DDR2 belleklerin bant genişliği 6 çekirdekli bir işlemci için ne kadar yeterli olur tartışmaya açık.Yalnız öngörüm 1066MHZ CL5 2x2GB Ramler ile iyi işler çıkarabilir.

"128bit ddr2/3 bus" demiş demekki her ikisine birden destek var, zaten mevcut am3 mimarili phenom II lerde aynı şekilde her iki ram çeşidine de destek veriyo.

fiyat mevzusu zaten beklenen bişeydi. intel in 6 çekirdeklşsinden ucuza satacağı çok açık ama 4 çekirdeklilerine ne kadar yakın fiyatla satarsa biz kullanıcılar için o kadar iyi olur.

• 300~400$ arası gelir tahminimce ayrıca çekirdeklerin görüntüsü bu olmayabilir.
  • DDR2'li AM2+ anakartlarda çalışacak mı bunlar şimdi?
  • X5 de yolda...

L3 belleğini de arttırsalar...
  • Fazla çekirdek olması ne gibi bir + getiricek onu anlamadım ,önemli olan mimari bulldozer gelsinde görelim phenom II ile artık yeter bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: trulli

quote:

Orijinalden alıntı: -dehşet-

@fx57

"128bit ddr2/3 bus" demiş demekki her ikisine birden destek var, zaten mevcut am3 mimarili phenom II lerde aynı şekilde her iki ram çeşidine de destek veriyo.

fiyat mevzusu zaten beklenen bişeydi. intel in 6 çekirdeklşsinden ucuza satacağı çok açık ama 4 çekirdeklilerine ne kadar yakın fiyatla satarsa biz kullanıcılar için o kadar iyi olur.

Sadede gelelim BIOS guncellemesiyle bu 6 cekirdekli CPU lar AM2+ bordlarda calisacakmi asil soru bu?

• Kuvvetle muhtemel destekleyecek..İşte delili; Aşağıdaki ekran görüntüsünde ddr2 destekli Gigabyte GA-MA785GM-US2H anakartın son çıkan bios ile x6ya destek verebildiğini görüyorsunuz.
    AMD'nin 6 çekirdekli Phenom II X6 işlemcileri için saat hızı bilgileri ortaya çıktı
    Anakart teknik özellik sayfası; desteklediği bellek tipi ve hızlarına dikkat ediniz;
    http://www.gigabyte.com.tr/products/mb/specs/ga-ma785gm-us2h_11.html
    Eğer desteklerse harika olur..Özellikle daha evvel ddr2li sistem kurmuş AMD kullanıcıları anakartlarını değiştirmeden ugrade yapmak için büyük bir fırsat yakalamış olur..Onun haricinde ddr2 li Amd sistemi olanların sistem değerleri am3 gibi x6 ya destek verip önü açık olmalarından ötürü güncelleğini korumaya devam edecek ve 2. elde değerinden çok büyük bir kayıp yaşamıcaktır..Ddr3e geçmek isteyenler de az bir masrafla bu isteklerini gerçekleştirebilecektir tahminen.Bu işlemci ile geriye dönük uyumluluk gerçekten hem kullanıcılar hem de Amdnin kullanıcıları düşünerek işlemcinin daha popüler olmasını sağlaması açısından her iki taraf için de memnuniyet verici olacaktır.Fiyatının Amdnin genel fiyat/performans stratejisi çerçevesinde dengeli olmasını ve kullanıcıların geneline hitap etmesini umuyorum.Daha önce belirtmiştim,en azından alt modelin 300$dan fazla olmayacağını umuyorum.Hatta x6 1075T haricindeki diğer iki modelin de 300$ geçmeyeceğini öngörüyorum. Kesinlikle beklemeye değer..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 575m -- 18 Mart 2010; 17:22:14 >

• AMD F/P oynamaya devam ediyor. Bu güzel birşey
    Bunları da uygun fiyattan satacaktır

Askerden sonra 6 çekirdekli bir işlemci kapatmak lazım
  • quote:

Orijinalden alıntı: 575m

Kuvvetle muhtemel destekleyecek..İşte delili; Aşağıdaki ekran görüntüsünde ddr2 destekli Gigabyte GA-MA785GM-US2H anakartın son çıkan bios ile x6ya destek verebildiğini görüyorsunuz.

Anakart teknik özellik sayfası; desteklediği bellek tipi ve hızlarına dikkat ediniz;
    http://www.gigabyte.com.tr/products/mb/specs/ga-ma785gm-us2h_11.html
    Eğer desteklerse harika olur..Özellikle daha evvel ddr2li sistem kurmuş AMD kullanıcıları anakartlarını değiştirmeden ugrade yapmak için büyük bir fırsat yakalamış olur..Onun haricinde ddr2 li Amd sistemi olanların sistem değerleri am3 gibi x6 ya destek verip önü açık olmalarından ötürü güncelleğini korumaya devam edecek ve 2. elde değerinden çok büyük bir kayıp yaşamıcaktır..Ddr3e geçmek isteyenler de az bir masrafla bu isteklerini gerçekleştirebilecektir tahminen.Bu işlemci ile geriye dönük uyumluluk gerçekten hem kullanıcılar hem de Amdnin kullanıcıları düşünerek işlemcinin daha popüler olmasını sağlaması açısından her iki taraf için de memnuniyet verici olacaktır.Fiyatının Amdnin genel fiyat/performans stratejisi çerçevesinde dengeli olmasını ve kullanıcıların geneline hitap etmesini umuyorum.Daha önce belirtmiştim,en azından alt modelin 300$dan fazla olmayacağını umuyorum.Hatta x6 1075T haricindeki diğer iki modelin de 300$ geçmeyeceğini öngörüyorum. Kesinlikle beklemeye değer..

Yalniz ilgincdir bu guncelleme daha gelismis bordlar icin bile yok ayrica linkini verdiginiz bordun sadece rev 1.1 olani icin 6 cpu destegi var daha gelismis olan 1.3 rev icin boyle bir bios cikmamis ayni sekilde diger buyuk anakart ureticileride asus gibi boyle bir bios cikarmamislar ki daha cikmamis cpu lari denemeden desteklemeleride ilginc ama umarim butun am2+ bordlar bu 6 cekirdekli cpu lari desteklerler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.