Şimdi Ara

Limon Ağacı-Aşılama ve budama Hakkında..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
31.868
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar evde 2 yıla yakındır bir limon fidanı var .geçen gelen bir komşu evdekilere bunun acilen aşılanması lazım.Yoksa acı limon mu ne olur demiş.
    Ben biraz aşı işini araştırdım,ama inanın en önemli yerini hala anlamadım.
    Aşı bildiğim kadarıyla 2-3 cm kalınlığı olan fidanı yaklaşık 1 mt yüksekliten kesip,yardıktan sonra aşı denilen küçük parçayı arasına koyup diğer gerekli işlemleri yapıyoruz..

Benim anlamadığım nokta bu aşı yapmakta kullanacağımız küçük parça yine aynı ağacın üst ince kısımlarındanmı olacak,yoksa başka hazır bir limon ağacındanmı olacak.

Ayrıca budama işini nasıl yapmam gerekiyor bilgisi olan varsa yazarsa bir ağaç kazanırız ilerde,yoksa kaldırp atcağım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi desing -- 15 Mart 2010; 14:02:29 >

• bir cevap bekliyorum özellikle bu işi yapanlardan...
  • forumda eda diye bi kız vardı o uğraşıyordu böyle çiçek böcek işleriyle. bence ona pm at.
  • quote:

Orijinalden alıntı: arbuzik

forumda eda diye bi kız vardı o uğraşıyordu böyle çiçek böcek işleriyle. bence ona pm at.

Bende bir ara rastlamıştım ama bu bir fidan çiçek değil.
    Nereden bulacağımki şimdi o kızı[:D
  • Soruma cevap verebilecek varmı ?
  • Arkadaşım aşılama yapılırken aynı bitkiden alınmaz,yani gidip güzel bildiğimiz limon veren bir ağacın dalını koparırsın ondan yaparsın,ondan çıkar,olayın mantığı bu.Ama bence çok uğraşmana değmez,küçücük ağacın vereceği 3-5 tane limonu yemesen ne olacak sanki :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: sarikanarya567

Arkadaşım aşılama yapılırken aynı bitkiden alınmaz,yani gidip güzel bildiğimiz limon veren bir ağacın dalını koparırsın ondan yaparsın,ondan çıkar,olayın mantığı bu.Ama bence çok uğraşmana değmez,küçücük ağacın vereceği 3-5 tane limonu yemesen ne olacak sanki :)

İlerde büyüyecek o.
  • -Budama işini nasıl yapayım peki gövdesinin kalınlaşması lazımmış,bu sene budayayım seneye aşı yaparım..
    budama hakkında bilgisi olan varmı,resimdeki limonu nasıl budarım...
    -Şimdi bir limon ağacı arayışına girmem lazım
    -Büyüme meselesine gelince biri söylemişti o liman ağacı o kadar güzel kokuyormuşki insan çok rahatlıyormuş.Bende kokmasını bekliyorum açıkçası.Meyvasında gözüm yok yani.Zaten evde meyva için bekletmek mantıksız

• aşıyı yaptınmı banada lazım oldu nasıl yaptın
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.