Şimdi Ara

'Corsa' Yakıt tüketimi (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.045
Cevap
6
Favori
94.627
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: megathrone

@ sapultura sana göre veya lpg'li araç kullanan herkese göre en iyi yakıt lpg olabilir. Fakat dediklerimi yanlış anlama kendi kişisel görüşümdür sadece; ama fabrika çıkışı benzin veya dizel yakıt ile çalışmak üzere tasarlanmış bir araca sonradan lpg veya benzeri bir sistem taktırmam. Ha eğer olurda almanyadaki gibi corsa'larımız lpg'li olarak fabrika çıkışlı haliyle türkiyede de satılmaya başlanırsa o zaman kullanabilirim ancak.

EDİT: Yazım Hatası...

çokta sonradan takılmış gibi hissetmiyosun bence. çünkü opel servisinde taktırdığında motor numarana göre tasarlanmış lpg kiti
    siparişi veriliyor. GM-Landi Renzo işbirliğiyle üretiliyor sonuçta.

• Bugun Didim'den Istanbul'a geldikten sonra ilk defa akaryakit aldim. Didim - Istanbul arasi 610 km, Istanbul icinde hafif yogun trafikte 75 km olmak uzere, toplamda 685 km yol yapmi$im. Uzun yol boyunca 110 km/h civarinda gittim. Depo 36,44 L yakit aldi, yani 5,32 L/100 km $eklinde bir tuketimin var. Bu, ula$tigim en du$uk rakam oldu. Euro Dizel'in litre fiyati 3,02 TL, bu da km'de 16 Kr'a tekabul ediyor.

Donu$te biraz daha kasip, tuketimi biraz daha du$urmeye cali$acagim. Bakalim artik
  • 20 TL karşılığı 6.660 L mazot aldım. Tam 123 km yaptım. Yani km.de 16 kr. ve 100 km olarak hesap etmek gerekirse 5.4 L
    Bu sıcaklarda ve bu trafikte ve heleki bu sağ ayakla bence süper bir tüketim (hava atiyim biraz) sizce?

EDIT: Barışın mesajını şimdi gördüm ve gördükten sonra anladım harbi çok az yakıyor benim araba, mutlu oldum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bekapa -- 30 Mayıs 2010; 19:18:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bekapa

20 TL karşılığı 6.660 L mazot aldım. Tam 123 km yaptım. Yani km.de 16 kr. ve 100 km olarak hesap etmek gerekirse 5.4 L
    Bu sıcaklarda ve bu trafikte ve heleki bu sağ ayakla bence süper bir tüketim (hava atiyim biraz) sizce?

EDIT: Barışın mesajını şimdi gördüm ve gördükten sonra anladım harbi çok az yakıyor benim araba, mutlu oldum

Rakam ideal bence.. uzun yolda 5 litreyi yakalarsın gibime geliyor

• Şu anda tam fabrika verileriyle örtüşüyor yakıt tüketimim. Uzun yolda tahminim 0.4 L'den daha fazla oynar. Yine fabrika verilerini yakalıyabilirsem 3.7 L olur ve süper olur. 2 hafta sonra Tekirdağa gidicem o zaman 80-90 km sabit hızda kalmaya çalışıcam ve bakıcam değerlere..
  • mesele 80-90 gitmek zaten abi
    şehiriçi tüketimin gerçekten çok iyi.
    benim sürekli dur-kalk trafiğinde 100 km de 9.5 lt lpg yaktığımı düşünürsek çok iyi
  • quote:

Şu anda tam fabrika verileriyle örtüşüyor yakıt tüketimim. Uzun yolda tahminim 0.4 L'den daha fazla oynar. Yine fabrika verilerini yakalıyabilirsem 3.7 L olur ve süper olur. 2 hafta sonra Tekirdağa gidicem o zaman 80-90 km sabit hızda kalmaya çalışıcam ve bakıcam değerlere..

abi 4.7 mi demek istedin yoksa 3.7 doğru mudur??
  • Opelin açıkladığı tüketim değerleri şehir içi 5.4 şehir dışı 3.7 litre hocam.
    Ben şu anda full şehir içi kullanıyorum ve gerçektende 5.4 litre yakıyorum.
    Şehirdışında da 3.7 litre yakabilirim diyorum bu mantıkla

Tabi şimdilik sadece varsayım.. 2 hafta sonra tekirdağ yolunda anlarız neyin ne olduğunu.
  • quote:

Opelin açıkladığı tüketim değerleri şehir içi 5.4 şehir dışı 3.7 litre hocam.

Tabi şimdilik sadece varsayım.. 2 hafta sonra tekirdağ yolunda anlarız neyin ne olduğunu.

Valla benim aracın şehir dışı değeri 4.4 litre ama ben 5 litrenin altına hiç inemedim
    En son 5.28 litre yakalamıştım.. Moralini bozmak gibi olmasın 3.7'yi yakalayamazsın
    ama 4.5-5 litre arası bir tüketim tutturabilirsin 90 100 km arası gidersen

• 3.7 biraz abartı olabilir ama
    4-4.2 lt tüketim yakalamak çok zor değil.
  • Bekapa senin aracın chip'li olduğunu da göz önüne alırsak bence fabrika verisini yakalayabilirsin
  • quote:

20 TL karşılığı 6.660 L mazot aldım. Tam 123 km yaptım. Yani km.de 16 kr. ve 100 km olarak hesap etmek gerekirse 5.4 L

Abi ben de senin mesajları okudum, depresyona koştum Uzun yolda dahi 5.00 L'yi göremedim ya. Kafayı kırıp çıkacağım Konya Ovası'na, o olacak en sonunda. İstanbul - İzmir arasında da düzlük namına birşey yok, özellikle Balıkesir - Akhisar ve Yalova - Bursa arasındaki dağlık kesim benim ortalamayı alıp götürüyor.

Yakın süreçte iş olayını halledebilirsem, Corsa'ma feci ihanet planlarım da var zaten. Hadi hayırlısı

• quote:

Orijinalden alıntı: metalramco

quote:

Opelin açıkladığı tüketim değerleri şehir içi 5.4 şehir dışı 3.7 litre hocam.

Valla benim aracın şehir dışı değeri 4.4 litre ama ben 5 litrenin altına hiç inemedim
    En son 5.28 litre yakalamıştım.. Moralini bozmak gibi olmasın 3.7'yi yakalayamazsın
    ama 4.5-5 litre arası bir tüketim tutturabilirsin 90 100 km arası gidersen

2000 devir / 80 km barajını geçmezsem imkansız değil bence.
    Sonuçta opel amcalar () birşeye dayanarak o verileri yazıyorlar yalan yazmıyorlar ancak onların araçları sürüp bu değerleri verdiği ütopik ortamları biz bulamıyoruz. Benim araba chipli olduğu için yakalıyabiliyor o değerleri. Yani şehir içinde chipli arabayla onların verdiği değerleri yakalıyorsam şehir dışında da cc gibi sağ ayağımla yakalarım bi ihtimal diyorum. Sonuçta şehir dışı yolda onların test ettiği araçlardan artım sadece chip olmayacak. Rahatlatılmış bir egzoz sistemi sayesinde zorlanmadan dışarı atılan gazlar, k&n kutu içi filtre sayesinde daha rahat nefes alan bir motor, yere 4 cm yaklaştırılmış şasi ve body kit sayesinde arabanın altına giren rüzgarın azalması ve böylece sürtünmeninde azalması, titanyum alaşım jantlarımın arabayı hafifletmesi falan.. Bunlarda benim artılarım

EDIT olaraktan bir NOT: İlk yapılan chip stage1 diye geçen klasikti sonra ben bunu gide gele stage3'e kadar upgrade ettirdim Mehmet Gazihana ve son aşamadan sonra yakıt baya bir düştü, eskiden (mazot daha ucuzken bile) 20 liralık mazotla 123 km yapamıyordum 110da patlıyordum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bekapa -- 31 Mayıs 2010; 0:42:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BaRiS

quote:

Abi ben de senin mesajları okudum, depresyona koştum Uzun yolda dahi 5.00 L'yi göremedim ya. Kafayı kırıp çıkacağım Konya Ovası'na, o olacak en sonunda. İstanbul - İzmir arasında da düzlük namına birşey yok, özellikle Balıkesir - Akhisar ve Yalova - Bursa arasındaki dağlık kesim benim ortalamayı alıp götürüyor.

Yakın süreçte iş olayını halledebilirsem, Corsa'ma feci ihanet planlarım da var zaten. Hadi hayırlısı

Corsayı sadece başka bir Corsayla aldatmana izin verebiliriz onun dışında bir gece ansızın yeni arabanda çizikler görebilirsin.
    Abi gel senin arabayıda chipleyelim

• Aslında 1.2 Essentia C'mon Easytronic'i iyice kafaya koymuştum, ancak ilk çıktığı zamandan beri gerçekten istediğim başka bir araç var 1.2 69 Hp Dualogic şanzımanlı Lounge veya Sport donanım bir Fiat 500 düşünüyorum. Gençken alayım bineyim şu araca da, içimde kalmasın diyorum. 30'dan sonra istesem de binemem zaten

Bu arada, farkettiğim üzere PO'nun yakıtı ile, Shell'in yakıtından daha düşük ortalama tutturuyorum. Bir dahaki uzun yol durumunda yakıtı tamamen PO'dan alıp, verilere tekrar bakacağım.

• quote:

Bu arada, farkettiğim üzere PO'nun yakıtı ile, Shell'in yakıtından daha düşük ortalama tutturuyorum. Bir dahaki uzun yol durumunda yakıtı tamamen PO'dan alıp, verilere tekrar bakacağım.

Aracıma sattığı akaryakıtın %40'ı kaçak olan bir şirketten benzin koyup ortalamayı düşüreceğime
    Shell yada Opet'ten alıp aracımı korumayı tercih ederim.. Varsın ortalama artsın
  • quote:

Aslında 1.2 Essentia C'mon Easytronic'i iyice kafaya koymuştum, ancak ilk çıktığı zamandan beri gerçekten istediğim başka bir araç var 1.2 69 Hp Dualogic şanzımanlı Lounge veya Sport donanım bir Fiat 500 düşünüyorum. Gençken alayım bineyim şu araca da, içimde kalmasın diyorum. 30'dan sonra istesem de binemem zaten

gün geçtikçe kanıma giriyor
    inci beyazı olsun fiat 500 olsun

• fabrika verilerini yakalayabilecekmiyim acaba diyerek mayıs ayında aracımı (özellikle kendimi "sabır" konusunda) denedim..

daha önceki denemelerimde 40 lt ile max yapabildiğim 720 km idi..

yine shell'den tam 40 lt gtl mazot aldım ve km sayacını sıfırladım,istanbul şehir içi kullandım..

özellikle 4. vites 2000 devir 70 km/h de cruise control açık bir şekilde kullandım..

ara ara yogun trafiğe yakalandım 1-2 vites gittim,bazen de 10-15 dk klima açtım..

mazot ışığı yandığında corsamın km göstergesi:782km yazıyordu.

4000/782 yaparsak 5,1 ortalama yapıyor
  • lpg ile ilk yakıt tüketimi hesabım. 1.72tl den 30 litre harcamışım.yani 52tl. 390km yol yaptım. bu mesafenin içinde
    motor sıcaklığının 35dereceye ulaşması sırasında gidilen yol da var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sapultra

quote:

Aslında 1.2 Essentia C'mon Easytronic'i iyice kafaya koymuştum, ancak ilk çıktığı zamandan beri gerçekten istediğim başka bir araç var 1.2 69 Hp Dualogic şanzımanlı Lounge veya Sport donanım bir Fiat 500 düşünüyorum. Gençken alayım bineyim şu araca da, içimde kalmasın diyorum. 30'dan sonra istesem de binemem zaten

gün geçtikçe kanıma giriyor
    inci beyazı olsun fiat 500 olsun

Yakıt tüketimiyle alakasız son mesajım olsun bu

İnci Beyazı veya 500 Grisi ikisi de çok güzel. 1.2 L motor 69 HP, ancak ağırlık da 865 kg olduğu için 0-100 km/h hızlanması 12.5 sn, bu rakam 90 Hp'lik Corsa'dan 12.7 sn. Yakıt tüketimi spritmonitor.de'den baktığım üzere ortalama 5.8 L - 6.00 L arasında geziyor. Tek derdi küçük olması, ama ön koltukları fazlasıyla rahat, Auto Show 2008'de 30 dakika kadar inceledim. Arka koltuklara da yılda 2 kere insan biniyor, onlar da sıkışıverirler biraz, bir şey olmaz

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.