Şimdi Ara

Adım adım Wake On Lan (Garantili Çalışan Metod)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
130
Cevap
12
Favori
62.582
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ARKADAŞLAR BU YÖNTEMİ BİRÇOK MODEMDE DENEDİM RT-205 İLE OLUMLU SONUÇ ALDIM. DİĞER MODEMLERDE DENEYİP ÇALIŞIP ÇALIŞMAYANLARI LÜTFEN BAŞLIĞA EKLEYİN.

1) İşletim Sisteminden bilgisayarınıza sabit bir ip adresi atayın. Bu örnekte 192.168.2.10

2) Daha sonra bilgisayarın uzaktan açılması için ethernet kartı ayarını yapın. Wake On Lan, WOL, Magic Paket vs.. gibi şeyleri etkin hale getirin.

3) Modem arayüzüne girin (192.168.2.1) ve ilgili menüden resimdeki ayarları yapın. Kaydedin ve etkin hale getirin.

4) Yine modem arayüzünden soldaki menüden "Yönetim--> Uzaktan Yönetim" takip ederek resimdeki ayarları yapın.

5) İsteğe bağlı olarak soldaki menüden DDNS ayarları yapılır. Böylece ip adresi değişse bile sorun ortadan kalkar. DynDns için forumda detaylı konular vardır elbet :)

6) Bilgisayarın Mac adresi öğrenilir ve bir kenara kayıt edilir.

Bundan sonra yapılacaklar uzak bilgisayardan yapılacaktır

7) PuTTY isimli programı indirin ve açın. Resimdeki şekilde ayarları yapın ve bağlanın...

8) Login: root Şifri: modemin şifresi

9) Daha sonra
    arp -s [IP ADRESİ] [MAC ADRESİ]
    formatıyla IP-MAC eşleşmesini STATİK hale getiriyoruz.

10)
    arp -n
    komutuyla önceki komutun işe yarayıp yaramadığını kontrol edin. "Flags" sütününda "CM" yazıyorsa işlem başarılıdır.

11)http://www.depicus.com/ adrsine girerek "Wake On Lan--> WOL Over Internet" takip ederek resimdeki gibi doldurup formu gönderin..

Ve bilgisayarınız 1 saniye sonra açıldı :))

NOTLAR::

BİLGİSAYARINIZI NORMAL YOLLARDAN KAPATMIŞ OLMANIZ LAZIM ELEKTRİK KESİLMESİ VS.. GİBİ NEDENLERLE KAPANAN BİLGİSAYARLARIN MODEMLE FİZİKSEL İRTİBATI KESİLDİĞİ İÇİN BİR KERE AÇIP KAPATMAK GEREKİR...

İSTEYEN BAŞKA PROGRAMLAR DA KULLANABİLİR.

DEĞİŞİK MODEMLER İÇİN SONUÇLARI YAZARSANIZ İYİ OLUR.

MODEM RESETLENİNCE 7. ADIMDAN İTİBAREN İŞLEMLER TEKRARLANMALIDIR. RESETLENMEDİĞİ SÜRECE SORUN YOK.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi purenake -- 10 Mart 2010; 1:06:05 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kumandan

Bu mesaj silindi.
    putty de connection closed by remote host yazıyor bir süre bekledikten sonra..
  • quote:

Orijinalden alıntı: dwain

putty de connection closed by remote host yazıyor bir süre bekledikten sonra..

Alıntıları Göster
    Resimlere bir kez daha dikkatli bakın lütfen.

Modemin arayüzünden uzaktan yönetime dikkat edin.

Putty'de Telnet'i seçtiğinize emin olun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: purenake

Resimlere bir kez daha dikkatli bakın lütfen.

Modemin arayüzünden uzaktan yönetime dikkat edin.

Putty'de Telnet'i seçtiğinize emin olun.

Alıntıları Göster
    Ok ama uzaktan yönetim diye bir seçenek yok benim modemimde. Yani Telnet'i seçebileceğim bir bölüm yok. Muhtemelen bendeki USR9110 modemle olacak gibi değil.
  • quote:

Ok ama uzaktan yönetim diye bir seçenek yok benim modemimde. Yani Telnet'i seçebileceğim bir bölüm yok. Muhtemelen bendeki USR9110 modemle olacak gibi değil.

Alıntıları Göster
    Ama zaten yazımın başında demiştim, RT-205 ile garantilidir.

Ben denemiştim saha önce US Robotics modem ile, Telnet ile bağlanılsa bile yazıda bahsettiğim komut çalışmıyordu. Çoğu modeme de telnet ile bağlanılabiliyor fakat malum komut çalışmıyor.
  • quote:

Ama zaten yazımın başında demiştim, RT-205 ile garantilidir.

Ben denemiştim saha önce US Robotics modem ile, Telnet ile bağlanılsa bile yazıda bahsettiğim komut çalışmıyordu. Çoğu modeme de telnet ile bağlanılabiliyor fakat malum komut çalışmıyor.

Alıntıları Göster
    Ben de zaten telnet ile bağlanmayı bulamadım. Yine de deneyecektim ama olmuyor. Modeme bağlanmıyor telnet. Olmadı bu modemi alırım belki. Aslında benim önceki konuda vermiş olduğum linkteki modem otomatik olarak bir ipyi mac adresiyle statik hale getirebiliyor. Özellikleri arasında yazıyordu da çok pahalı... 300 TL'nin üzerinde.

• Aldım rt 205 i. Eve gidince yapacagım hayirlisiyla :)
  • Bu arada modem resetlenince derken kapatıp acilmasindan bahsetmiyorsun değil mi? Kapatıp açılınca ayarlar gitmiyordur herhalde. Sadece hard reset olursa gidiydordur diye düşünüyorum. Bu sekilde oluyor değil mi?
  • quote:

Bu arada modem resetlenince derken kapatıp acilmasindan bahsetmiyorsun değil mi? Kapatıp açılınca ayarlar gitmiyordur herhalde. Sadece hard reset olursa gidiydordur diye düşünüyorum. Bu sekilde oluyor değil mi?
    Hayır dostum modemi kapatım açınca, ya da arayüzden yeniden başlatınca ayarlar gidiyor. Arkadaşım çok uğraştı komut satırından encode etmeyi ama maalesef olumlu sonuç alamadık.

Bu arada merak etme 1 dakikanı almaz o işlemler alışınca

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi purenake -- 10 Mart 2010; 20:59:27 >
  • Anladım. O kötüymüş. Ama sonuc olarak uzaktan baglanilarak o da yapılabildiği için herhalde sorun olmaz.
  • quote:

Eline sağlık, iyi etmişsin, adım adım açıklamışsın. Ancak bizim beklentimiz en azından benim beklentim WOL olayına köklü çözümdü.
    Bahsettiğiniz yöntemin çok sayıda olmazsa olmaz şartları var:
    * Modem AirTies ve modeli 205 olacak
    * Bilgisayara sabit IP verilecek
    * Bilgisayar normal açılıp kapatılmış olacak
    * Bilgisayarın elektriği kesilmemiş olacak
    * Modemde kapatma/açma olmayacak
    * Elektrik kesilip/gelmiş olmayacak

Bu kadar şartı her zaman oluşturmak mümkün değil.
  • Wol hiçbir zaman elektrik kesildiğinde ve geri geldiginde olamayacaktie zaten.

Ancak modem kapanıp açılırsa zaten uzaktan modeme bağlanarak o ayarı yapmak kolay olacaktır.

Digerleri zaten wol un olmazsa olmazı.

Bur tek vigor marka modem almış olsaydım acaba modem kapatılıp açıldığında ayarlar hala stabil kalır mı kalmaz mı onu bilemedim. Eğer ayarlar sabit kalıyorsa vigor almak daha mantıklı...
  • quote:

Wol hiçbir zaman elektrik kesildiğinde ve geri geldiginde olamayacaktie zaten.

Ancak modem kapanıp açılırsa zaten uzaktan modeme bağlanarak o ayarı yapmak kolay olacaktır.

Digerleri zaten wol un olmazsa olmazı.

Bur tek vigor marka modem almış olsaydım acaba modem kapatılıp açıldığında ayarlar hala stabil kalır mı kalmaz mı onu bilemedim. Eğer ayarlar sabit kalıyorsa vigor almak daha mantıklı...
    valla ben denedim ama olmadı bir yerde terslik mi yaptık ki :((
  • Ben de az sonra eve varacağım ve deneyeceğim. Siz hangi modemle denediniz? Neresi olmadı?
  • quote:

Ben de az sonra eve varacağım ve deneyeceğim. Siz hangi modemle denediniz? Neresi olmadı?
    Evt arkadaşlar az önce denedim 20 dakika bekledim ve bilgisayar açıldı. Sorun yok gibi görünüyor :) Olay sadece MAC adresinizi bir IP ile bağlayabilmek. Bunu yapan her router ile yapabilirsiniz.

purenake arkadaşım senin de elin sağlık.

Bundan sonra araştıracağım konu sabitlediğimiz ip ayarını nasıl saveleyebileceğimiz ile ilgili. Mesela vigor modemlerde direk menüden bind yapabiliyorsun ip ile MAC adresini... Acaba o modemlerde de kapama ve açılma sonrasında gidiyor mu bilemiyorum tabi. Merak ediyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dwain -- 11 Mart 2010; 0:50:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ramazanyalcin

quote:

Eline sağlık, iyi etmişsin, adım adım açıklamışsın. Ancak bizim beklentimiz en azından benim beklentim WOL olayına köklü çözümdü.
    Bahsettiğiniz yöntemin çok sayıda olmazsa olmaz şartları var:
    * Modem AirTies ve modeli 205 olacak
    * Bilgisayara sabit IP verilecek
    * Bilgisayar normal açılıp kapatılmış olacak
    * Bilgisayarın elektriği kesilmemiş olacak
    * Modemde kapatma/açma olmayacak
    * Elektrik kesilip/gelmiş olmayacak

Bu kadar şartı her zaman oluşturmak mümkün değil.

:) bişey demiyorum dostum bardak zaten bomboş... Umarım bu dediklerinin hepsini gerçekleştiren bir yöntem modem router herneyse artık bulursun :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi purenake -- 11 Mart 2010; 1:10:02 >

• quote:

Evt arkadaşlar az önce denedim 20 dakika bekledim ve bilgisayar açıldı. Sorun yok gibi görünüyor :) Olay sadece MAC adresinizi bir IP ile bağlayabilmek. Bunu yapan her router ile yapabilirsiniz.

purenake arkadaşım senin de elin sağlık.

Bundan sonra araştıracağım konu sabitlediğimiz ip ayarını nasıl saveleyebileceğimiz ile ilgili. Mesela vigor modemlerde direk menüden bind yapabiliyorsun ip ile MAC adresini... Acaba o modemlerde de kapama ve açılma sonrasında gidiyor mu bilemiyorum tabi. Merak ediyorum...

İşine yaramasına sevindim dostum. Fakat ben RT-205'te de diğer bir kaç modemde de MAC-IP eşleşmesini arayüzden yaptım fakat olumlu olmadı maalesef. Yine bellekten bir süre sonra atıyor MAC adresini. Başka birşeye yarıyor sanırım o eşleşme.

Bir de vigor modemde kapatıp açınca tekrar ayar yapılması gerekeceğini sanmıyorum alıp denemeden nasıl öğrenilir bir fikrim yok. Ben bir çok modemin teknik servisini telefonla aradım ama bi haberler... Ama yine dediğim gibi o bilgiyi tutan yer modemin hafızasında geçici bir yerde mi ne, o yüzden her reset de o bilgiler de sıfırlanıyor.. (Arkadaşımın bana söylediği neden buydu)

Eğer 1-2 bilgisayar için yapacaksan gerçekten gerek yok dostum dediğim gibi en fazla 1 dakika. Nasıl olsa uzaktan bağlanabiliyorsun.

• Aynen öyle. Bence de gerek yok.

Dün sunu denedim bilerek modemi kapatıp actip sabah bilgisayarı açmayı denedim haliyle açılmadı. Uzaktan modeme baglandim ve telnet ile ip mac birleştirmesini yaptım ve wol u çalıştırdım. Hemen açıldı. O yüzden çok rahat gercekten.

Peki bu modemde reset yemeyince haftalar dahi geçse silmiyor mu o ayarı?
  • quote:

Aynen öyle. Bence de gerek yok.

Dün sunu denedim bilerek modemi kapatıp actip sabah bilgisayarı açmayı denedim haliyle açılmadı. Uzaktan modeme baglandim ve telnet ile ip mac birleştirmesini yaptım ve wol u çalıştırdım. Hemen açıldı. O yüzden çok rahat gercekten.

Peki bu modemde reset yemeyince haftalar dahi geçse silmiyor mu o ayarı?
    Herkese merhaba,

WakeOnLan hakkında güzel bir çalışma gerçekleştirip ve bizimle paylaştığın için teşekkür ederim.

Ben de birkaç şey söylemek istiyorum. Bu olayı yerel ağımızda kullanmaya karar vermiştim. Uzaktan uyandırılacak PC'lerde WakeOnLan ayarlarını BIOS'dan açmama rağmen tam performans elde edemedim. ASUS M2N-SLI anakartlı sistemler kullanıyorduk ve GNU/Linux kullanıyorduk. Sistemler bazen açılıyor, bazen açılmıyordu. Elektrik gittiğinde ise BIOS'larında WOL ayarı aktif olmasına rağmen hiç açılmıyorlardı. Tekrar pasif, ardından aktif hale getirip çalıştırıyorduk.

Sonra biraz araştırınca birçok kişinin değişik markalarda böyle sorunla karşılaştığını, bu olayın biraz da üreticilerden kaynaklandığına dair yazılar okudum.

Sonuç: WOL olayı stabil, %100 güvenilir bir yöntem değil, tabii şu anlık.

• quote:

Orijinalden alıntı: obora48

Herkese merhaba,

WakeOnLan hakkında güzel bir çalışma gerçekleştirip ve bizimle paylaştığın için teşekkür ederim.

Ben de birkaç şey söylemek istiyorum. Bu olayı yerel ağımızda kullanmaya karar vermiştim. Uzaktan uyandırılacak PC'lerde WakeOnLan ayarlarını BIOS'dan açmama rağmen tam performans elde edemedim. ASUS M2N-SLI anakartlı sistemler kullanıyorduk ve GNU/Linux kullanıyorduk. Sistemler bazen açılıyor, bazen açılmıyordu. Elektrik gittiğinde ise BIOS'larında WOL ayarı aktif olmasına rağmen hiç açılmıyorlardı. Tekrar pasif, ardından aktif hale getirip çalıştırıyorduk.

Sonra biraz araştırınca birçok kişinin değişik markalarda böyle sorunla karşılaştığını, bu olayın biraz da üreticilerden kaynaklandığına dair yazılar okudum.

Sonuç: WOL olayı stabil, %100 güvenilir bir yöntem değil, tabii şu anlık.

Alıntıları Göster
    @dwain: Hayır dostum haftalar geçse de silinmez. Ama modemi resetlemen gerekirse, yeniden başladğında bütün bilgisayarlar için tekrar eşleşmeyi yaparsın. Eğer şirket içinde çoklu bilgisayar açmak için kullanıyorsan.

Ya da ben bilmiyorum ama büyük ihtimalle vardır,bir program yazıp sırayla şu şu şu komutları çalıştırsın diyebilirsin. O program çalışır telnet ile bağlanrı kullanıcı adı şifre girer sırayla eşleşmeyi yapar. Mı acaba :) Bir fikir işte...

@obora48: Teşekkürler. Sanırım elektrik kesintisi şundan sorun oluyor. Bios'tan WOL özelliğini açınca bilgisayar kapatıldığında anakart ethernet kartına güç göndermeye devam ediyor. Bilgisayarın arkasına ya da notebook'un yanına bakarsanız görürsünüz. Elektrik gidip-gelince ise güç gönderme işlemi devam etmiyor. (Notebook için denedim mi hatırlamıyorum) o yüzden modemde ayarları yapsanız bile ethernet kartına hiçbirşekilde ulaşmıyor o paket. Bir de Yerel ağda bunu yapmak daha kolay bildiğiniz gibi, sadece mac adresi ile açabiliyorsunuz. Ve bunun için çoklu bilgisayar açan programlar dahi var.

@ramazanyalçın: Bu arada şöyle bir cihaz da var. Herhangi bir aleti direk fiziksel olarak, sanki düğmesine basmış gibi açıyor. İnternet bağlantısıyla cihaza bağlanıyorsunuz ve önceden belirmeiş olduğunuz aletleri arayüzden elektrik devresini aktif ederek açıyorsunuz. Yani %100 çalışan hiçbir ek gerektirmeyen bir alet. Fiyatı mı ? :)))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi purenake -- 11 Mart 2010; 11:24:45 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.