Şimdi Ara

CeBIT 2010: USB 3.0 teknolojisinde ilk turun galibi NEC

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
8.565
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • alt="CeBIT 2010: USB 3.0 teknolojisinde ilk turun galibi NEC"

Henüz destekleyen donanım sayısı çok fazla olmasa da yerini alacağı USB 2.0 standardına kıyasla veri transfer hızını 10 kata kadar attrırmayı vaad eden USB 3.0 teknolojisi, kullanıcıların anakartlarında görmek istediĞİ en önemli yeniliklerden biri olarak gösteriliyor. İşte bu nedenle dünya devi pek çok anakart üreticisi, CeBIT Hannover 2010 fuarında, USB 3.0 destekli yeni modelleri üzerinde durdular.

Windows 8 işletim sistemiyle birlikte ana akımın bir parçası olarak olarak yaygın bir şekilde kullanılması beklenen USB 3.0 teknolojisi, şu an için en büyük faydayı Japon elektronik devi NEC'e sağlıyor. Zira yonga seti tarafında henüz USB 3.0 için doğal destek sunan çözümler kullanıma sunulmadığı için, anakart üreticileri bu desteği sağlayan 3. parti kontrol yongasına ihtiyaç duyuyorkar ve işte bu nokta da devreye NEC giriyor.

D720200F1 kodlu USB 3.0 yongasıyla endüstride ilk defa (USB 2.0'da olduğu gibi) yeni standarda yönelik kontrol yongası sunmaya başlayan NEC, bu sayede adeta para basıyor zira üreticilere 15$ maliyetle verilen yonganın henüz rakibi de yok. Her ne kadar VIA gibi bazı yarıiletken üreticileri, USB 3.0 kontrolcülerini duyurmuş olsalar bile yaygın satışı aylardır devam eden NEC D720200F1, pazarı kontrol altına almış durumda.

Peki yeni nesil anakartlar, USB 3.0 teknolojisine ne zaman doğal destek verecekler? Çipset üreticilerinin güncel yol haritasına göre USB 3.0 destekli yeni yonga setlerinin lanse edilmesi ve yaygınlaşması 2011'i bulacak gibi görünüyor.

• hakikaten cok lazim bu usb 3.0
  • Diğerleri üretene kadar pastayıda kaymağınıda götürür NEC. Aldığı parayıda USB 4.0 için Ar-Ge'ye yatırır. :)
  • heh tamam...
    2011 de ki anakart furyasını görür gibiyim.firmalar başlarlar usb 3.0 yongalı anakart ile daha hızlı veri aktarımı... teknolojinin sonu yok tabi,aynı zamanda blu-ray disklerle beraber verilerin boyutlarının artması,disklerin kapasitelerinin artması ve aynı zamanda insanlığın sabrının azalması gibi koşullar birleşince aktarım hızının artması elbette ilk düşünülecek çözümdü...
  • Arkadaşlar ,

Usb 3.0 geriye doğru uyumluluk sebebiyle acaba mevcut usb 2.0 sistemlerde hız ve sabit hız konusunda iyileştirme getirecek mi acaba?

Usb 2.0 480 mbit/s hız vaadediyor fakat bu değer hub başına. Tek usb cihaz için 480/2/8 = 30mbyte/sn data transfer hızına izin veriyor. Usb 3.0 , usb 2.0'a ait bant genişliğini yani 480mb/sn hızı tam sağlasa şimdilik yeter. Usb 3.0 destekli cihazların çıkması ve adet ve makul fiyat olarak yaygınlaşması yine 2-3 yıl sürer.
  • 2011 yılında anakart üreticileri doğal USB 3.0 desteği sunduklarında şu an NEC in sunduğu 3. parti USB 3.0 desteğine göre artıları olur mu? Farkı olur mu? Yoksa hiç 2011 i beklemeden USB 3.0 destekli anakartlardan şu an alabilirmiyiz?
  • 8xx çipsetli anakart, 32nm x4 BE işlemci, DDR3, sata III SSD (raid), En az 4 tane USB 3.0 çıkışlı bir sisteme geçmeyi düşünüyorum bundan sonra.2011 ortalarında kadar yaygınlaşır inşallah ve biz orta seviye kullanıcılara da bu yenilikleri kullanmak nasip olur. . 1TB üzeri harici HDD kullananlar için USB 3.0 çok iyi olacak.
  • artık hız istiyoruz 30 mbps yetti artık :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: ender123

Arkadaşlar ,

Usb 3.0 geriye doğru uyumluluk sebebiyle acaba mevcut usb 2.0 sistemlerde hız ve sabit hız konusunda iyileştirme getirecek mi acaba?

Usb 2.0 480 mbit/s hız vaadediyor fakat bu değer hub başına. Tek usb cihaz için 480/2/8 = 30mbyte/sn data transfer hızına izin veriyor. Usb 3.0 , usb 2.0'a ait bant genişliğini yani 480mb/sn hızı tam sağlasa şimdilik yeter. Usb 3.0 destekli cihazların çıkması ve adet ve makul fiyat olarak yaygınlaşması yine 2-3 yıl sürer.

bu bilgi için teşekkür ediyorum. hep merak edip duruyordum.
  • USB 3.0 destekli laptop alcam.Peki bu 3.0 girişine 2.0 bir cihaz takabilirmiyim yoksa sadece 3.0 destekli bir cihaz mı takmak lazım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ekremucanok

USB 3.0 destekli laptop alcam.Peki bu 3.0 girişine 2.0 bir cihaz takabilirmiyim yoksa sadece 3.0 destekli bir cihaz mı takmak lazım...

Evet kullanabilirsiniz, USB 1.1'de kullanabilirsiniz ama alacağınız hız kullandığınız USB cihazın desteklediği bant genişliğinde olacaktır.
  • Yani wireless mouse nin adaptörünü usb 3.0 a takabilirmiyim...
    Cihazda 2 tane usb 2.0 var birini kaybetmeden 3.0 a takayım diye :)
  • Zamanı geldi de geçti bile.9-10 yıllık bir teknoloji bu USB2.0.

Harici disklerde vs. ciddi darboğaz oluşturmaya başlamıştı.Veri yolu hızı hallolduğuna göre şimdi sıra disklerin hızlanmasında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: JAX

2011 yılında anakart üreticileri doğal USB 3.0 desteği sunduklarında şu an NEC in sunduğu 3. parti USB 3.0 desteğine göre artıları olur mu? Farkı olur mu? Yoksa hiç 2011 i beklemeden USB 3.0 destekli anakartlardan şu an alabilirmiyiz?

Benim soru güme gitmesin
  • quote:

quote:

2011 yılında anakart üreticileri doğal USB 3.0 desteği sunduklarında şu an NEC in sunduğu 3. parti USB 3.0 desteğine göre artıları olur mu? Farkı olur mu? Yoksa hiç 2011 i beklemeden USB 3.0 destekli anakartlardan şu an alabilirmiyiz?

Benim soru güme gitmesin

elbette alınabilir, ben öyle yaptım, neden öyle yaptım: 3-5 ay sonra 3.0 çevre birimleri piyasada dolanmaya başlayınca, yeniden anakart değiştirme derdim olmasın diye yaptım. 150-200 raw dosyasının cf karttan transferi benim için şu an ızdırap. ama usb3.0 ı destekleyen okuyucular ile birlikte hızlı bir kart kullanırsam, değil 10 kat, pratikte 5 kat hızlansa benim için bulunmaz nimet olur.

bu ve buna benzer nedenlerle alınabilir. ama sadece anakartı usb3.0 için değiştirmenin şu an bir anlamı yok. ben yeni sistem kurduğum için aldım. eğer 3.0 önemli ise (zırt pırt yüksek dosya transferi yapacaksanız) ve yeni sistem edinme arefesinde iseniz 3.0 ve sata 3 bence olmazsa olmaz.

• Artık gelsin bu 3.0 !
  • Bnm anakartta var usb 3.0 teknolojisi ama daha kullanmak nasip olmadı
  • Anakartım desteklediği için 3.0'ın getirdiği performans artışını görmek istiyorum. Tabiki Çok yeni olması sebebiyle 3.0 destekli cihaz bulmak zor.
  • e-sata gereksiz portmu oldu şimdiden neden bu port a ihtiyac duyuldu neden usb 3.0 cıkarıldı anlamış değilim.
  • USB 1.1 kullanırken USB 2.0 çıkmıştı ve eski kartlara pci slottan takılıp Ana kartlara USB 2.0 desteği veriyordu. Sanırım USB 3.0 içinde PCİ veya PCİ 1X Kartlarla USB 2.0 kartlara USB 3.0 desteği verilecektir. O yüzden illaki USB 3.0 anakart alalım diye acil bir gereksinim yok
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.