Unknown Device Hatası...
33 Cevap94295 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

24 Mesaj
7 Mart 2010; 16:33:39 

Pc yi alalı 1ay olmadı. herşey iyi gidiyordu. realtek card reader 2.0 donanım var. her zamanki gibi tel hafiza kartlarını takıp dosya alış verişini yapıyordum. her şey tıkırında lerliyordu. ama 1 hafta oldu kartı takıyorum çalışmıyor. aygıtlar a giriyorum unknown device hatası veriyor. ssorun gider yapıyorum yine olmuyor. driver ını yükledim yine olmadı. sürücü güncelleştir dedim ztn en günceli diyor. birde foruma yazıyım dedim. he bi de pc de takılırken usb kök bilmem ne işte hatırlamıyorum hata verdi dedi öbnemsemedim kapattım meğersem buymuş. sizece neden olabilir nasıl tekrardan onarırım yardımcı olabilirseniz sevinirim. ne yaptıysam olmadı. çok kullandığım bi donanım olduğu için lazım :S birde bu yazıyor ''Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43)''

windows 7
anakartı foxconn G31mxp series
card reader markası realtek

acil yardım lütfen..

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

24 Mesaj
8 Mart 2010; 19:41:04 

kimse yokmudur cevaplayan be pehhh !

488 Mesaj
8 Mart 2010; 20:16:29 

Pc yi kapatıp card reader'ın kablosunu cıkarın.
tekrar acın pc'yi bakın bakalım "Bilinmeyen Aygıt" duruyor mu hala ?
eğer durmuyorsa tekrar takın. ve gene çalışmazsa.
Card Reader'ı değiştirin..
kolay gelsin.

Öfkeli iken konuş,göreceksin ki pişman olacağın en güzel konuşmayı yapmış olacaksın.

Arsenal FC
Fan Club

349 Mesaj
8 Mart 2010; 20:17:48 

İlk olarak yapman gereken sistem geri yükleme noktasına geri almak bilgisayarını. Bir ihtimal bu şekilde kurtarabiliriz. Ama geri yükleme noktasını emin olduğun bir tarihe al.

Başlat / Programlar / Donatılar / Sistem araçları / Sistem Geri yükleme..

* olmazsa başka usb driverini kurarız.

9270 Mesaj
8 Mart 2010; 20:46:13 

o usb kok bilmemne dedigin usb kok aygitlari veya hub idir o olmadan card reader calismaz. yukleyecegin sey kart okuyucu degil anakartin chipset driveri... anca o zaman duzelir duzelirse

Böyle adminler olduğu surece forumda hiç kimseye yardim edilmez. Bir cok forumda bilen kisinin birakmasinin nedenisiniz. Cahil cuhela adamlarla ugrasin durun. Artik dolandirici ve cahil insan kaynayan bir forumdur donanimhaber...

24 Mesaj
9 Mart 2010; 15:22:29 

servisi aradım. virüs kaynaklı olabilir diyor. işletim sistemini tekrar yükledğinizde sürücü güncelliyip olur diyor.
doğrumudur? format atsam düzelme imkanı var mı?

29 Mesaj
26 Mayıs 2010; 23:24:20 

binbaşıyı dinle derim ben

40 Mesaj
10 Ağustos 2010; 6:13:05 

quote:

Orijinalden alıntı: eray_gfb

Pc yi alalı 1ay olmadı. herşey iyi gidiyordu. realtek card reader 2.0 donanım var. her zamanki gibi tel hafiza kartlarını takıp dosya alış verişini yapıyordum. her şey tıkırında lerliyordu. ama 1 hafta oldu kartı takıyorum çalışmıyor. aygıtlar a giriyorum unknown device hatası veriyor. ssorun gider yapıyorum yine olmuyor. driver ını yükledim yine olmadı. sürücü güncelleştir dedim ztn en günceli diyor. birde foruma yazıyım dedim. he bi de pc de takılırken usb kök bilmem ne işte hatırlamıyorum hata verdi dedi öbnemsemedim kapattım meğersem buymuş. sizece neden olabilir nasıl tekrardan onarırım yardımcı olabilirseniz sevinirim. ne yaptıysam olmadı. çok kullandığım bi donanım olduğu için lazım :S birde bu yazıyor ''Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43)''

windows 7
anakartı foxconn G31mxp series
card reader markası realtek

acil yardım lütfen..

merhaba arkadaşım. öncelikle geçmiş olsun diyorum.
şuna inanmanı isterim yorumunu hiç okumadım sadece gördüğüm yazı bana yetti ""Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43)''"
kod 43 hatasını gördüğüm için sorununun ne olduğu yada neler denediğin vs. hiç okuma zahmeti bulunmadan cvp vermeden geçemedim. tahminime göre bozulan cihazın herneyse sonuç olarak usb den kullandığın birşeyki bu cihazı başka bir pc de kullanmak istediğini düşünüyorum. yada masa üstü pc olduğunu farz edip kasanın önündeki usb leri bağzi bilgisayarcıyım diyipte o usb girişlerinin + ve - lerini karıştırdıkları için ( o arkadaşlar sayesinde ekmek yiyemiyoruz. ) ehrhangii usb cihazı taktığında o cihaz kısaca GÜM yani usb çıkışı yanıyor.
özetle : cihazına hiçbir zarar vermiyor ama nasıl desem usb yazılımını bozuyor yada usb çıkış parçasını yakıyor artık bilmem anlatabildimmi.
ben hep ayni usb girişinden kullandım vs. bilmem ne bilmemne boşuna yazma sonuç olarak gümlemiş arkadaşım. tekrar geçmiş olsun.
havada bulut o cihazı usb den çalıştırmayı unut.
selametle

2 Mesaj
11 Ağustos 2010; 18:39:45 

baktims kardeşim ben de dün gece bilgisayara format attım atmadan önce her şeyi çalışıyordu sıkıntıdan attım şimdi de her şeyi çalışıyor fakat flash bellek takıyorum aynı hatayı alıyorum hiç olmazdı böyle şeyler ilk defa böyle hata aldım ne yapabilirim

1465 Mesaj
11 Ağustos 2010; 21:01:28 

Usb portlarda veriyordu aynı hatayı. Bilgisayarı kapayıp açtıgımda duzeliyordu. Card raider da ise takıp çıkardığımda mavi ekran hatası veriyordu. Yine aynı şekilde kapayıp açtığımda duzeliyordu. Mavi ekran hatasi için format attığımda yine ayni hatayı bazen alıyordum . Ama card raıder çalısıyordu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

2 Mesaj
12 Ağustos 2010; 15:15:48 

teşekkürler herkese bilgisayarı bir kaç kere kapattım tekrar açtım, aygıt yöneticisinden tek tek sürücüleri güncelleştirdim çoğu günceldi ama tek tek baktım, windows update den en son güncellemeleri yaptım ve bu hatayı almıyorum artık aynı hatayı alanlara tavsiye ederim iyi günler

354 Mesaj
9 Aralık 2010; 16:15:28 

arkadaşlar abimin bilgisayarı da aynı hatayı veriyor tüm usblere flash disk takılınca unknown aygı diyor. format attık ama hala düzelmedi. SOrun ne olabilir, nasıl düzeltebiliriz

lenovo b570e (b960 cpu, 4gb ram)CANON 570IS fot. mak.HTC Explorer

3 Mesaj
28 Mayıs 2011; 18:43:53 

baktims kardeşim senin demene göre cihaz çalışmaz hiçbir şekilde bendede canon mp160 çok fonksiyonlu yazıcı var eski bilgisayarımda çalışıyordu yeni bilgisayar aldım win7 ultimate kurulu onda usb aygıt tanınmadı (unlock device ) hatası veriyor ama eski bilgisayara taktığımda yazıcıyı çalışıyor o zaman senin dediğin tez yanlış olmuyormu.Bunun başka bir nedeni var ama bilene rastlamadım şimdiye kadar.

1 Mesaj
1 Haziran 2011; 18:27:26 

USB.2.0 driver larını kalrdır ve yeniden güncel olanları kur ozaman düzelecektir...

13 Mesaj
30 Haziran 2011; 15:31:15 

Merhaba Geçerken Gördüm Konuyu. Aynı Hatayı Bende Alıyordum,
Dediğim programları indirip kurun. Pc'yi açıp kapayın Tekrar Takın. 10 Dk. - 30 Dk. Bekleyin Kendisi Driver vs... Gerekecek şeyleri yükler. Yada Chip Setlerini Okur. (Mutlaka Çalıştırır)... Boşuna Formatmış. Repairmiş admayın!. Hdd Formattan Zarar Görür. Her attığınızda çhip arzasına veya yavaşlama sorunu meydana gelir...
Gereken Programlar. :
1.Device Doctor.
2.USB Safely Remove.
3.USB2.0 Driver.
Cd'ye çekin. Bunlar Servislerin Kullandıkları Programlardandır. Böyle Birşey Virüsden Olmaz. Ayrıca Wndows 7'ye Ait Sorunlardır... (Çoğu Türkçe.)
----------------------------------
Everest Diye Bir Tanede Vardı. Bilgisayarınızın Durumunu Öğrenmenizi Sağlar... Birde Format Cd'si Eklerseniz Ev Çapında (Hatta Ofis Çapında) Pc Düzeltme paketi hazırlamış olursunuz.... K.gelsin Sağlıcakla Kalın... İNş. Yardımcı Olabilmişimdir....
---------------------------------
Olmaması İmkansızdır. ama olmaz ise.
Virtual pc indirin. Sonrada Xp mode indirip kurun. Başlatta görünür (win7 de yuvarlak simge.) Xp modundayken takın.
Diğer Yol :
İnternete girip yukarıda http://forum.donanımhaber.com gibi yazı yazan yere ''Denetim Masası\Donanım ve Ses\Aygıtlar ve Yazıcılar'' (''Tırnaklar Olmadan'') Bir Yer Gelece önünüze. Sağ tıkla ''Aygıt Yöneticisi''ne Tıklayın. Unkown Device'yi Kaldırın veya Etkisizleştirin. (Kaldırmanızı öneririm.) Sonra pcyi kapatıp açıp tekrar deneyin....
K.gelsin Sağlıcakla Kalın... İNş. Yardımcı Olabilmişimdir....

Lütfen Bana E-mail Yollamayın. 1 Sene içinde bile bazen cevap gönderemiyorum (PROFİL MESAJI) Pm lere 1 hafta içi geri dönülüp mesaj atarım.

8 Mesaj
16 Aralık 2011; 16:28:42 

sadece " USBDeview " programcıgını indirin ve çalıştırın. Usb niz hayata dönecektir.
programı çalıştırdığınızda tüm aygıtlarınızın listesini göreceksiniz.çalışmayanın isminin oldugu satırı çalıştırın yeterli.

40 Mesaj
20 Şubat 2012; 21:32:12 

Ben de aynı sorunu yaşıyordum, aşağıda anlatılanları yaparak çözdüm...

Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu

Hata Kod 43: Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu !! gibi yada benzer hata uyarısı olabilir

Hatanın olası sebepleri şunlar olabilir:

1) Usb girişinde güç azalmasından dolayı sorun yaşanıyor ve usb hata veriyor,
2) Güncelleştirmeler yüklenirken bir güncelleştirme Usb'nin usbstor dosyasını siliyor ve aynı sorun yaşanıyor, (Son güncellemeleri geri alın)
3) Birden fazla Usb takıldığında usbler arasında çakışmalar oluyor ve usbstore dosyasının bozulmasına neden oluyor,

ÇÖZÜMÜ:

1.AŞAMA

Önce kontrol edelim Usb sistemin onaltılık sistemde çalışıp çalışmadığını,

1. Başlat / Çalıştır / Regedit 'i çalıştırın,

2. Aşağıdaki kayıt defteri anahtarını bulun:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\UsbStor'u tıklayıp sağda ErrorControl diyeni çift tıklayın ve

3. Buradaki değer verisini 3 yazın, Tabanı 16 olarak işaretleyin,

2.AŞAMA

1) Bilgisayarım/C/Windows/System32/Driverstore/Filerepository/usbstor.inf (usbstor.inf_x86_neutral_83027f5d5b2468d3) klasörünü tıklayın ve açın.

2) Buradaki usbstor.inf ile usbstor.pnf dosyasını Bilgisayarım/C/Windows/inf klasörüne kopyalayın.

3.AŞAMA

1) Kopyalama yaptıktan sonra, bilgisayarı kapatın 10-15 saniye fişe takılı olmasın, dizüstü bilgisayarsa pilini çıkarın. Mouse ya da sorunlu usb yi de çıkarın. 10-15 sn sonra tekrar takın ve Pc'yi başlatın.

.
..
...

12 Mesaj
21 Nisan 2012; 4:29:34 

quote:

Orijinalden alıntı: elisa38

Hata Kod 43: Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu !! gibi yada benzer hata uyarısı olabilir

2) Güncelleştirmeler yüklenirken bir güncelleştirme Usb'nin usbstor dosyasını siliyor ve aynı sorun yaşanıyor, (Son güncellemeleri geri alın)
3) Birden fazla Usb takıldığında usbler arasında çakışmalar oluyor ve usbstore dosyasının bozulmasına neden oluyor,

ÇÖZÜMÜ:

1.AŞAMA

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\UsbStor'u tıklayıp sağda ErrorControl diyeni çift tıklayın ve

2.AŞAMA

1) Bilgisayarım/C/Windows/System32/Driverstore/Filerepository/usbstor.inf (usbstor.inf_x86_neutral_83027f5d5b2468d3) klasörünü tıklayın ve açın.

2) Buradaki usbstor.inf ile usbstor.pnf dosyasını Bilgisayarım/C/Windows/inf klasörüne kopyalayın.

3.AŞAMA

1) Kopyalama yaptıktan sonra, bilgisayarı kapatın 10-15 saniye fişe takılı olmasın, dizüstü bilgisayarsa pilini çıkarın. Mouse ya da sorunlu usb yi de çıkarın. 10-15 sn sonra tekrar takın ve Pc'yi başlatın.

Sorunumu bu yontemle cozdum. Tesekkurler.

Sadece (usbstor.inf_x86_neutral_83027f5d5b2468d3) isimli dosyanın son kısmında bulunan _83027f5d5b2468d3 yerine iki adet baska rakamlardan olusan dosya vardı. Eski tarihli olanı kullandım. Sorun cozuldu.

Bu mesajı gorene kadar duzinelerce yontem denedim :) Tekrardan tesekkurler.

2 x Numark Axis 9 -- Numark Dxm01 Mixer -- Numark HK125 -- 2 x Pioneer CS777 Speakers -- Pioneer Stereo Amfi -- Sony Vaio FE11S -- Sony Vaio FW31ZJ -- Macbook Pro -- Philips 47PFL8605 -- B&W 7 Series -- Rotel RSX1058 -- Rotel RDV1040 -- Next 2000 CX Super Plus USB -- PS3 Fat 60 GB -- XBOX 360 Pro 60 GB -- Wii Sports Resort Black

3 Mesaj
11 Mayıs 2012; 19:35:32 

quote:

ÇÖZÜMÜ:

1.AŞAMA

2.AŞAMA

3.AŞAMA

Allah sizden binlece kez razı olsun Rabbim tüm maddi manevi sıkıntılarınızı alsın o kadar yardımcı oldunuz ki anlatamam hiçbir usb çalısmıyordu bluetooth bile çalısmıyordu ne diyim yaa çok çok çok teşekkürler paylasım ve destek için hayrlı günler..

40 Mesaj
11 Mayıs 2012; 19:48:48 

quote:

Orijinalden alıntı: zehraaseyma

Allah sizden binlece kez razı olsun Rabbim tüm maddi manevi sıkıntılarınızı alsın o kadar yardımcı oldunuz ki anlatamam hiçbir usb çalısmıyordu bluetooth bile çalısmıyordu ne diyim yaa çok çok çok teşekkürler paylasım ve destek için hayrlı günler..

Ben de çok sıkıntı çekmiştim, bir yabancı forumda bulup problemi çözünce ihtiyacı olanlar faydalansın diyerek buraya da ekledim. Faydalı olduysa ne mutlu bana, iyi dilekleriniz için de ayrıca teşekkürler.

.
..
...

7 Mesaj
18 Temmuz 2012; 15:27:25 

acil yardım bendede aynı sorun var çözemiyorummmmm

7 Mesaj
18 Temmuz 2012; 15:29:23 

1) Bilgisayarım/C/Windows/System32/Driverstore/Filerepository/usbstor.inf (usbstor.inf_x86_neutral_83027f5d5b2468d3) klasörünü bende yok 2 tane başka klasör var... onlardada

usbstor.inf ile usbstor.pnf dosyaları yok ): ltfn acil yardımm

7 Mesaj
18 Temmuz 2012; 15:41:58 

quote:

ÇÖZÜMÜ:

1.AŞAMA

2.AŞAMA

3.AŞAMA

bu yöntemi denedim ama olmadı son güncelleştirmeleri nasıl geri alabilirimmm

310 Mesaj
31 Ekim 2012; 22:18:16 

Merhaba,

bu çözüm 7 için sanırım, xp için ne yapmalı?Mesela Taban kısmı yok 16 yapamıyorum ve Filerepository klasörü yok.

310 Mesaj
31 Ekim 2012; 23:19:33 

Bütün derdi kablosuymuş, önce başka kabloyla deneyin boşuna debelenmeyin.

3 Mesaj
10 Aralık 2012; 21:18:13 

Arkadaşlar ben sorunu buldum bende bu hatayı alıyordum 2gün önce kafaya takınca yaptım sorun kablodaymış ben telefonumu usb kablosuyla bilgisayara baglıyorum ama 2 gündür baglıyamıyordum nedeni kabloymuş ben elektrikçi oldugum için kaboyu tamir edince gitti yani sonuç şu unknows device hatası nın nedeni bir program eksikliginden degil onknows device hatası usb evrensel standart düzenliyiciden sinyal alamayınca durduruyor tamamen durduruyor çünkü kısa devre yapıor çözüm ü ise şu bir tornavida alın usb kablonuzun iki ucunun kabını çıkarıp bakın eger çalışmıyorsa kablonuz kesin içinden bir kablo lehiminden çıkmıştır varsa lehimleyiniz yoksa lehimi olan bir arkadaşınızdan isteyiniz böylelikle sorun çözülür eger bunu yapamam diyorsanız yeni kablo almanızda olabilir ben sorunumu hallettim İnş sizlerede yardımcı olmuşumdur saygılarımla

2 Mesaj
7 Ocak 2013; 20:14:48 

[font="Tahoma"][font="Microsoft Sans Serif"]benim de yazıcım var hp deskjet 2515 takıyorum usb aygıtı tanınmadı diyor ne yapmalıy ım?

2 Mesaj
7 Ocak 2013; 20:15:51 

lütfen cevap verin

419 Mesaj
7 Ocak 2013; 20:28:49 

quote:

Orijinalden alıntı: xxmcnxx52

[font="Tahoma"][font="Microsoft Sans Serif"]benim de yazıcım var hp deskjet 2515 takıyorum usb aygıtı tanınmadı diyor ne yapmalıy ım?

Sürücü yüklü olmasa bile en azından yazıcı modelinin görünmesi gerekiyordu. Şunları deneyin. Öncelikle çalışıyor olsalar dahi anakarta takılı tüm usb aygıtları çıkarın. Eğer mause usb bağlantılı ise o kalsın. Bir de kasanın ön paneliyle bağlantılı kart okuyucu ve diğer usb bağlantı portlarını anakart üzerinden sökün. Sonra sadece mause ile yazıcı kablosunu takın ve yazıcının sürücüsünü yüklemeyi deneyin. Olmadı yazıcının usb kablosunu değiştirin.

"Cihan ara, cihan içredür arayı bilmezler. O mahiler ki derya içredür deryayı bilmezler."

2 Mesaj
3 Nisan 2013; 22:16:47 

slm arkadaşlar ben izmirden hakan aynışey benimde başıma geldi bende 4 gün ugraştım kasadaki harici usn yani kasanın üzerindeki usb kabloyla anakarta takılan kabloyu söktün şimdi format attım kullanıyorum umarum yardıncı olmuşumdur

108 Mesaj
13 Kasım 2013; 17:32:31 

quote:

Orijinalden alıntı: oscar_35

slm arkadaşlar ben izmirden hakan aynışey benimde başıma geldi bende 4 gün ugraştım kasadaki harici usn yani kasanın üzerindeki usb kabloyla anakarta takılan kabloyu söktün şimdi format attım kullanıyorum umarum yardıncı olmuşumdur

Hocam aynı sorun kart okuyucuyu söktüm düzeldi

5 Mesaj
14 Aralık 2013; 22:50:14 

quote:

Orijinalden alıntı: PrincipaLL

Merhaba Geçerken Gördüm Konuyu. Aynı Hatayı Bende Alıyordum,
Dediğim programları indirip kurun. Pc'yi açıp kapayın Tekrar Takın. 10 Dk. - 30 Dk. Bekleyin Kendisi Driver vs... Gerekecek şeyleri yükler. Yada Chip Setlerini Okur. (Mutlaka Çalıştırır)... Boşuna Formatmış. Repairmiş admayın!. Hdd Formattan Zarar Görür. Her attığınızda çhip arzasına veya yavaşlama sorunu meydana gelir...
Gereken Programlar. :
1.Device Doctor.
2.USB Safely Remove.
3.USB2.0 Driver.
Cd'ye çekin. Bunlar Servislerin Kullandıkları Programlardandır. Böyle Birşey Virüsden Olmaz. Ayrıca Wndows 7'ye Ait Sorunlardır... (Çoğu Türkçe.)
Everest Diye Bir Tanede Vardı. Bilgisayarınızın Durumunu Öğrenmenizi Sağlar... Birde Format Cd'si Eklerseniz Ev Çapında (Hatta Ofis Çapında) Pc Düzeltme paketi hazırlamış olursunuz.... K.gelsin Sağlıcakla Kalın... İNş. Yardımcı Olabilmişimdir....
---------------------------------
Olmaması İmkansızdır. ama olmaz ise.
Virtual pc indirin. Sonrada Xp mode indirip kurun. Başlatta görünür (win7 de yuvarlak simge.) Xp modundayken takın.
Diğer Yol :
İnternete girip yukarıda http://forum.donanımhaber.com gibi yazı yazan yere ''Denetim Masası\Donanım ve Ses\Aygıtlar ve Yazıcılar'' (''Tırnaklar Olmadan'') Bir Yer Gelece önünüze. Sağ tıkla ''Aygıt Yöneticisi''ne Tıklayın. Unkown Device'yi Kaldırın veya Etkisizleştirin. (Kaldırmanızı öneririm.) Sonra pcyi kapatıp açıp tekrar deneyin....
K.gelsin Sağlıcakla Kalın... İNş. Yardımcı Olabilmişimdir....

Eyw. Saolasın bunları yaptım düzeldi.

117 Mesaj
17 Ocak 2014; 16:33:51 

bende seagate 500gb harici var bilgisayara takınca buhatayı veriyor Unknown Device Hatası verilerimi nasıl kurtarırım

37 Mesaj
15 Mart 2014; 10:52:56 

ben hiç bişi yapmadan alt sağ köşede aygıt yüklmeesi başarısız oldu diyor üstüne tıklıyorum unkown device yazıyor ???

¨°º¤ø„"Saygı Görmek İstiyorsan Saygı Göstereceksin„ø¤º°¨
¨°º¤ø„Amd Athlon x2 2.6 GHz 64 bit 5000+ '„ø¤º°¨
¨°º¤ø„Kingston DDr-2 800 MHz KVR800D2N6/2Gx3 ''ø¤º°¨
¨°º¤ø„Amd Radeon HD 5570 128 bit 2048 mb DDr-2.ø¤º°¨
¨°º¤ø„Boost Atx-450 Power Supply 450w~12 cm Fan .ø¤º°¨
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Teknik Yardım » Unknown Device Hatası...
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.652