Şimdi Ara

NISSAN ALMERA KLÜBÜ (208. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
28.183
Cevap
201
Favori
1.716.340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 206207208209210
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • dostlar size fizik kimya almera karışık alakalı birkaç sorum olacak.

1-dökme demir sıcakta ve soğukta genleşme yapar mı?

2-tiner elektriği iletir mi? ya da bildiğiniz farklı temizleme sıvılarından hangisi elektriği iletmez.

3-aracı suyla yıkayınca camlarda kireç kalıyor bunu nasıl çıkarabiliriz. kireç sökücü ile sildim kar etmedi.

4-akü kutup başlığını sökmeden boğazda yapılacak işlem rölanti sensörünü mutlaka bozuyor; biz her ne kadar eyvah adaptasyon bozuldu desekte(bakalov ve benim birkaç tecrübem); akü sökülüncede lpg kalibrasyon ayarı bozuluyor hemen farketsenizde farketmesenizde... bu da benim almera ilmine hizmet için birkaç denemem. aracın bekleme kapalı off modunda akünün etkisi nedir araca bildiğiniz.

5-almeraya çelik enjektör bulabilir miyiz. subab-lpg-enjektör sorununu kökten çözmek için. ingilizce bilemediğim için ingilterenin almera forumunda soramıyorum. bilen sorup cevabını aldıktan sonra net birşey yazarsa daha güzel olur.

6-almerada devir-hız-vites oranları olması gereken gibi fakat ivmelenmede-zamnlamada sorun varsa asıl problem ne olabilir. yani belli sürede belirli hıza çıkamıyorsak;ulaşılması gereken hıza daha fazla süre gerekiyorsa. debriyaj mı volan mı ya da bilmediğim başka birşey mi acaba.

7-kutu içi performans filtresi kullanan var mı. ya da kutu içi performans filtresi olan bir araç hiç kullandınız mı. ne gibi farklılık gördünüz.

8-performans filtresinin aracın ivmelenmesine çok büyük katkısı olduğu bir gerçek. acaba orjinal ya da yan sanayi hava filtresinin aracın ivmelenmesine bariz etkisi olabilir mi.

9-cam filmi taktırmak yasak ancak gerçekte faydası mı var zararı mı. faydası ve zararı nelerdir sizce; özellikle kaza esnasında.

herkesin ramazan çocukların şeker bayramını canı gönülden kutlarım.
  • Hepinizin ramazan bayramı mübarek olsun arkadaşlar.

Size bir sorum olacak. kontağı kapatınca araba 2 sn sonra duruyor birde 3 kere arka arkaya dit dit dit sesi çıkarıyor. acaba bu neden olabilir normalde hiç bir uyarı lambası yanmıyor.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: ayhankiraz

Hepinizin ramazan bayramı mübarek olsun arkadaşlar.

Size bir sorum olacak. kontağı kapatınca araba 2 sn sonra duruyor birde 3 kere arka arkaya dit dit dit sesi çıkarıyor. acaba bu neden olabilir normalde hiç bir uyarı lambası yanmıyor.....

ışıklandırma,aydınlatma sistemiyle son günlerde oynadın mı...
  • Bunu 2 aydan beri yapıyor hiçbirşeyle oynanmadı bende anlamıyorum. arabanın çalışmasında sorun yok sadece kontağı kapatınca araba tam dururken dit dit dit sesi geliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: volverin33

dostlar size fizik kimya almera karışık alakalı birkaç sorum olacak.

2-tiner elektriği iletir mi? ya da bildiğiniz farklı temizleme sıvılarından hangisi elektriği iletmez.

3-aracı suyla yıkayınca camlarda kireç kalıyor bunu nasıl çıkarabiliriz. kireç sökücü ile sildim kar etmedi.

4-akü kutup başlığını sökmeden boğazda yapılacak işlem rölanti sensörünü mutlaka bozuyor; biz her ne kadar eyvah adaptasyon bozuldu desekte(bakalov ve benim birkaç tecrübem); akü sökülüncede lpg kalibrasyon ayarı bozuluyor hemen farketsenizde farketmesenizde... bu da benim almera ilmine hizmet için birkaç denemem. aracın bekleme kapalı off modunda akünün etkisi nedir araca bildiğiniz.

5-almeraya çelik enjektör bulabilir miyiz. subab-lpg-enjektör sorununu kökten çözmek için. ingilizce bilemediğim için ingilterenin almera forumunda soramıyorum. bilen sorup cevabını aldıktan sonra net birşey yazarsa daha güzel olur.

6-almerada devir-hız-vites oranları olması gereken gibi fakat ivmelenmede-zamnlamada sorun varsa asıl problem ne olabilir. yani belli sürede belirli hıza çıkamıyorsak;ulaşılması gereken hıza daha fazla süre gerekiyorsa. debriyaj mı volan mı ya da bilmediğim başka birşey mi acaba.

7-kutu içi performans filtresi kullanan var mı. ya da kutu içi performans filtresi olan bir araç hiç kullandınız mı. ne gibi farklılık gördünüz.

8-performans filtresinin aracın ivmelenmesine çok büyük katkısı olduğu bir gerçek. acaba orjinal ya da yan sanayi hava filtresinin aracın ivmelenmesine bariz etkisi olabilir mi.

9-cam filmi taktırmak yasak ancak gerçekte faydası mı var zararı mı. faydası ve zararı nelerdir sizce; özellikle kaza esnasında.

3.soru- Aracınızı kireci yüksek kuyu suyuyla yıkatmayınız.Yıkatmışsanız da kendi kurumadan hemen hakiki GÜDERİ ile kurulamalısınız.Aksi halde hare hare kireç lekesi kalacaktır. Ayrıca ELMA SİRKESİ+ SU karışımı ile güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.KİREÇ SÖKÜCÜ ile fazla uğraşmayın aynaların mikelanjını(sırını)karartabilirsiniz

8.soru-Bu filtreler kısa vadede güzel olsa da ileriki dönemlerde maf sensörlerini bozar.Araç rölantiyi bile ayarlayamaz olur.Hava filtresinin yan sanayisi bile çalışmasını değiştirir.Yağsız filtreler almeranın kimyasını bozuyor.

9.soru: faydası aracın döşemerinin eskimemesi.Havalı ,gizemli,esrarcengiz görüntüayrıca kaza anında camın tuz buz olmasını engellemesi.Kırmızı ışıkta yan camınızı buji ile patlatıp koltuktan çantanızı almak isteyen kapkaççının işini imkansız hale getirmesi.
    zararı tuvtürkte hafif kusurlu olmanız.trafik polislerinden mahalle mahalle köşe bucak kaçmak.Ciğeri beş para etmez bazılarına yalvarmak.ceza yemek tekrar sanayinin yolunu tutmak tekrar para vererek söktürmek.Ha bir de söktürünce arabada kendini çıplak hissetmek. BU aşamalar insanı en iyi ihtimal verem eder.
  • Almera dostlarına bir soru da benden:
    biliyoruz ki yurtdışı üretimi almeralar navigasyonluAyrıca navigasyon cihazı almak yerine yurtdışından orijinal almera navigasyon paneli alınıp takılabilir mi bizimkilere?Yeri de hazır ne süper olur.Hiç düşünen araştıran oldu mu?Her gece navigasyon çalınmasın diye eve götürmeye ve şarj etmeye de gerek yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bekciler

Selam arkadaşlar öncelikle herkesin bayramını kutlarım.
    Bende 2005 model nissan almera hb var. İlk arabam ve tamir bakım konusunda acemiyim.
    Bir sorum olacak aracım son bir kaç haftadır marşa basınca geç çalışıyor
    nedeni nedir acaba? birde ön fren disk ve balatalarını nerden kaça temin edebilirim.
    Şimdiden ilginize teşekkürler.

ılk calısmama sebebını bılemıyorum ama sana tavsıyem balataları kesınlıkle servısten orjınal parca kullan. asla yan sanayı kullanma veya dışarda yaptırma. servıs parcası kullan orjınal Lucas marka balata ve dısk. ben cunku yan sanayı kullandım ama 1 ay anca kullandım pısman oldum acayıp acayıp sesler gelıyodu cık cık cık cık otuyordu. ve frene basınca gıcırtı edıyodu hıc memnun kalmadım. mekanık parcalarda kesınlıkle yan sanayıye koşmayın pahalı olsun orjınal olsun kalıtelı olsun
  • volverin bir baksana bazı parçaları çok yakışmış çok hoşuma gitti (özellikle stoplar --- bende her hafta sonu malzemeleri hazırlıyorum stopları böyle yapıyım diye ama hanımın şimdi stoplar elinde kalacak sözünden sonra her seferinde vazgeçiyorummm

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-nissan-son-nokta-34-vsa-49-tek-57920982/detay/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ismayil007 -- 2 Eylül 2011; 1:33:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ismayil007

volverin bir baksana bazı parçaları çok yakışmış çok hoşuma gitti (özellikle stoplar --- bende her hafta sonu malzemeleri hazırlıyorum stopları böyle yapıyım diye ama hanımın şimdi stoplar elinde kalacak sözünden sonra her seferinde vazgeçiyorummm

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-nissan-son-nokta-34-vsa-49-tek-57920982/detay/

Bir stopun camını ısıtılmış maket bıçağıyla ayırmak 4-5 saat sürer; ancak stopun özellikle tam çıkıntılı kısmı çok hassas hemen baskıda,sert dokanmada kırılabiliyor. açık ton almeralarda hoş bir görüntü oluşturabilir, koyu renk almerada çokta estetik görüntü olacağını sanmıyorum. yengenin sözünü dinlemekte fayda var bence.
  • quote:

dostlar size fizik kimya almera karışık alakalı birkaç sorum olacak.

1- Tabiki

2- Sentetik tiner iletmez.

3- Kireçli su ile yıkamayın.

4- Ayarın nasıl bozulduğunu bilmiyorum. Ama siz aracı kilitleseniz de güvenlik sistemleri vs. aküden aldığı elektrik sayesinde çalışmaya devam eder. Bunun gibi anlık kalibrasyon ayarlarını aküden aldığı elektrik sayesinde çalışır durumda bulunan bir sistem hafızada tutuyor olabilir.(Bilg. "ram"i gibi düşünün.). Elektriği kesince de haliyle ayarlar bozuluyor.

5- Gerekli mi?

6- Devir-hız tuttuğuna göre, tam kavrama durumunda sıkıntı yok. Motorda başka nedenlerden ötürü bir performans düşüklüğü var.

7- Kullanmadım. Kullanmayı da düşünmüyorum.

8- Soruyu tam anlayamadım.

9- Kaza esnasında faydası olmaz. Camların ortasında zaten camın kırılınca dağılmasını engelleyen bir sistem var. Almeranın ön 3 camında UV filtresi var. Ama arkada yok. Arka 3 cama en açık tonda, UV filtreli ve kalitesi bir film çektirirseniz faydalı olur. Bakınca varlığı bile belli olmaz. Güneş ışığının yakıcılığını azaltır, UV geçirmez...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soğutucu -- 3 Eylül 2011; 14:36:54 >
  • Arkadaşlar hepinizin geçmiş Ramazan Bayramını kutlarım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: murazi

Almera dostlarına bir soru da benden:
    biliyoruz ki yurtdışı üretimi almeralar navigasyonluAyrıca navigasyon cihazı almak yerine yurtdışından orijinal almera navigasyon paneli alınıp takılabilir mi bizimkilere?Yeri de hazır ne süper olur.Hiç düşünen araştıran oldu mu?Her gece navigasyon çalınmasın diye eve götürmeye ve şarj etmeye de gerek yok.

Bizim soru araya kaynamış yine!Yok mu fikri olan? ÇÖY(VOLVERİN),VİPMAİL ne dersiniz.
  • quote:

quote:

Bizim soru araya kaynamış yine!Yok mu fikri olan? ÇÖY(VOLVERİN),VİPMAİL ne dersiniz.

dostum bu konu daha önce birkaç kez geçti. hatta araştırmalarım oldu. Nissana navigasyon üreten üretici firma ile Türkiyenin mahkemelik olduğu söyleniyor. Ne zaman nasıl sonuçlanır bilemem. Ancak QASHQAI’da navigasyonlar bosch tarafından takılıyor. Almeraya yurtdışından orjinalini getirtip takmak 3-5 milyara mal olur sana. bunun yerine cd çaları iptal edip philps ya da alpine navigasyon taktırabilirsin onun yerine. Zaten yok yok; cd,mp3,dvd,tv,bluetooth.....ben burada jamesson'un fabrikasına gittim olur mu diye. ölçülerine bakar hallederiz ama philips ve alpine markanın ölçülerinin uyacağını söylediler. philips 1000 tl alpine 2500 tl hallederiz dediler. sonrada peşine fazla düşmedim doğrusu. peşine düştükden sonra halledilemeyecek iş yoktur dostum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volverin33 -- 3 Eylül 2011; 22:55:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vipmail123

6- Devir-hız tuttuğuna göre, tam kavrama durumunda sıkıntı yok. Motorda başka nedenlerden ötürü bir performans düşüklüğü var.

Tam ölçmedim ama örneğin 2.vites 3000 rpm de 4 saniyede ortalama 48 km hıza çıkması gerekirken; 6 saniyede bu hıza ulaşıyorsa ve hız-rpm-vites oranları düzgünse; debriyaj seti-volan-boğaz kelebeği-debimetre sağlamsa geriye şüphelendiğim tek yer P0500 arıza kodlu motor bloğunda yer alan Araç Hız Sensörü (Hız-km-yük algılayıcı) kalıyor. Her arızada sanayi kasaplarının bir sürü masalını dinliyoruz. Kimse bundan bahsetmiyor zaten. Acaba bu sensörle almera ya da başka kullandığı araçla tecrübe yaşayan oldu mu? performans düşüklüğüne sebeb olabilir mi?

Dün beş kafadar pikniğe gitmeyi fırsat bilip sırf lpg de motor arıza ışığını yakmak için klima ,radyo,tüm farlar,iç buğu giderici,cam silecekler dahil her şeyi açtım.her vitesi 5000 rpm ve daha üst devirden yükselttim. Allah ne verdiyse bastımda bastım tüm yumurtaları kırdım gaz pedalının altındaki, özellikle yokuşlarda. Yanmadı ışık birazda moralim bozuldu. Yansaydı bir deney yapacaktım. Önceden meme değişikliğinde zırt pırt yanıyordu. Demek ki zamanla enjeksiyon memesine tam uyum sağlıyor; bu sonuç çıkıyor artık. Meme değişimi yapan arkadaşlar her ışık yanmasında hemen moralini bozmasın zamanla düzeliyor.

Bu arada arkadaşlar netten aldığım ve size tavsiye ettiğim yağ sızıntısı önleyici koydum motor yağ haznesine. gerçekten arka krank keçesindeki çok az bir damlama vardı 6 ayda 1 lt eksilme gibi tamamen kayboldu. arka-ön krank keçesi yağ sızıntısı, hidrolik direksiyon keçesi yağ sızıntısı olanlara tavsiye ederim. Ancak bunu yağ değişim anında yapmak çok daha verimli sonuç verir.

sayın saygıdeğer dostum vipmail123; daha önce aracında LUK marka orjinal debriyaj seti vardı. şimdi aisen kn008 var. aracın performasında,ataklığında,vites geçişlerinde,aniden hızlanmada ve hız kesmede bir fark var mı acaba. daha iyi mi daha kötü mü eşdeğer mi acaba. değerlendirme yapar mısın? en azından bizlere yol göstermiş olursun.

Ayrıca debriyaj seti sağlamsa belli km dolunca değişimi tavsiye eder misin?

Bizlere aydınlanma-ışıklandırma sistemiyle ilgili çeşitli bilgilendirmeler yapan bir site biliyor musun tavsiye edebileceğin?

Bu forumda bana ve diğer tüm almera milletine büyük hizmetinden dolayı ve cevabın için şimdiden teşekkür ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volverin33 -- 3 Eylül 2011; 22:34:18 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: randa

quote:

Orijinalden alıntı: çirkin ördek yavrusu

quote:

oncelikle ilgine tesekkur ederım..bosh da ıkı ayrı model var on balata ıcın bunların hangısını almalıyım ve bu parcaları nereden alabılırım.almera sıtesındekı yedek parcacıların sadece otostart da var bosh balata ama onlarında kodları farklı ordada bıkac farklı model var

2005 almera sedan, kaç motor 1.5 mi 1.8 mi.

2005 almera sedan 1.5 tekna modeli .

2005 Almera sedan 1.5 bosch fren balatası kodu

Diskli fren balatası seti; ön(BP922) 0 986 424 781

Diskli fren balatası seti; arka(BP560) 0 986 460 993

mrb.herkesın gecmıs ramazan bayramı mubarek olsun donus yolunda olanlara Allah kaza bele vermesın...
    yaklasık ıkı hafta once fren balatalarımı degıstırdım volverın arkadasım verdıgın bılgıler ıcın tekrardan tesekkur ederım bosh balatalar on arka tam uydu kartal bosh car servıste degıstırdım ıscılık dahıl 130 tl verdım cok uygun geldı fıyat zıra servıs sadece on balata ıcın 110 ıstemıstı artı 50 tl işçilık...
    degısım sonunda frenlemede bı degısıklık olmadı eskıden de zımba gıbı bastımı duryodu sımdıde oyle ama frenlemede gelen tız ses artık gelmıyoo..
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: çirkin ördek yavrusu

quote:

oncelikle ilgine tesekkur ederım..bosh da ıkı ayrı model var on balata ıcın bunların hangısını almalıyım ve bu parcaları nereden alabılırım.almera sıtesındekı yedek parcacıların sadece otostart da var bosh balata ama onlarında kodları farklı ordada bıkac farklı model var

2005 almera sedan, kaç motor 1.5 mi 1.8 mi.

2005 almera sedan 1.5 tekna modeli .

2005 Almera sedan 1.5 bosch fren balatası kodu

Diskli fren balatası seti; ön(BP922) 0 986 424 781

Diskli fren balatası seti; arka(BP560) 0 986 460 993

mrb.herkesın gecmıs ramazan bayramı mubarek olsun donus yolunda olanlara Allah kaza bele vermesın...
    yaklasık ıkı hafta once fren balatalarımı degıstırdım volverın arkadasım verdıgın bılgıler ıcın tekrardan tesekkur ederım bosh balatalar on arka tam uydu kartal bosh car servıste degıstırdım ıscılık dahıl 130 tl verdım cok uygun geldı fıyat zıra servıs sadece on balata ıcın 110 ıstemıstı artı 50 tl işçilık...
    degısım sonunda frenlemede bı degısıklık olmadı eskıden de zımba gıbı bastımı duryodu sımdıde oyle ama frenlemede gelen tız ses artık gelmıyoo..

bosch fren balataları kalitelidir en az lucas kadar. gönül rahatlığıyla taktırabilirsiniz. ancak burada önemli nokta diskleri tornalatmak yerine değişimi tavsiye ediyorum. o zaman ne marka takarsan tak garç gırrç gurçç senfoni orkestrası dinlemek zorunda kalırsınız.

ön arka balatalar ve işçilik 130 tl ise gayet uygunmuş fiyatı. güle güle güzel günlerde kullan dostum. unutma en iyi şoför fren-debriyaj balatasını en az değiştiren kişidir. ben hala acemiyim çünkü.
  • saol dostum hem yardımların hemde ıyı temennılerın ıcın..
    arabayı sakın kullanan bırı olarak sanırım bırdaha fren balatası degıstırmek zorunda kalmam ama debrıyaj bıraz yukarda kavrıyo gıbı belkı baskı balata degıstırebılırım
  • quote:

O konuda kesin bir bilgiye sahip değiliz. Yol bilgisayarı, havalandırma sistemi ve müzik sistemini nasıl kontrol edeceğini tam olarak bilmiyoruz. Esasen bilmediğimiz şey soket yapısının uyup uymayacağı.

Yurt dışında zaman zaman 150$'a kadar düştüğünü gördüm. Ama güvenip alamadım. Mantıklı düşününce benim için bir işlevsellik de katmayacak. Qashqai'nin GPS'i bile Türkiye'de adam akıllı çalışmazken, 2003 yılında yapılmış bir sistemin düzgün çalışması beklenemez.

Ben taksam bile yoluma kendi GPS'imle devam edeceğim. Ama bu sistemin aracın içine ayrı bir hava katacağı ortada. Yani bu sistem sadece görselliğe hitap ediyor. Ona göre düşünün...
  • quote:

...geriye şüphelendiğim tek yer P0500 arıza kodlu motor bloğunda yer alan Araç Hız Sensörü (Hız-km-yük algılayıcı) kalıyor...performans düşüklüğüne sebeb olabilir mi?

...daha önce aracında LUK marka orjinal debriyaj seti vardı. şimdi aisen kn008 var. aracın performasında,ataklığında,vites geçişlerinde,aniden hızlanmada ve hız kesmede bir fark var mı acaba. daha iyi mi daha kötü mü eşdeğer mi acaba. değerlendirme yapar mısın? en azından bizlere yol göstermiş olursun.

Ayrıca debriyaj seti sağlamsa belli km dolunca değişimi tavsiye eder misin?

Bizlere aydınlanma-ışıklandırma sistemiyle ilgili çeşitli bilgilendirmeler yapan bir site biliyor musun tavsiye edebileceğin?

O sensör arızalıysa tabiki performans düşüklüğüne neden olur. Ama dipgaz giderken fazla etkilememesi geretiğini düşünüyorum. Çünkü motorun bu durumda hesaplaması gereken bir yük kalmıyor. Ve tüm gücüyle çalışıyor zaten.

LUK'un sıfır haliyle kıyaslama yapmam zor. Ama Aisin seti her manada gayet iyi. Ne dik yokuşlarda hiç zorlanmadan mümkün olan en düşük devirde aracı kaldırabildim.

Vites geçişi devri ayarlayamazsanız her zaman sarsıntılı. Ama bu Aisinden dolayı değil. Önceden de öyleydi. Nissan'ı tebrik etmek lazım. Nasıl bir motor yapmışsa 1.5L hacimden o kadar büyük kompresyon değeri ortaya çıkarmış. Başka araçlara binince daha iyi anlıyorsunuz.

Bu kadar da sağlam yapmayın artık.

Debriyaj setinin belli bir km'si olmaz. Devamlı otoyolda kullanılan bir aracın debriyajı motordan uzun ömürlü olabilir.

Oto aydınlatma:
    hidplanet.com
    candlepowerforums.com
    theretrofitsource.com/

Dikkat bağımlılık yapar.
  • Arkadaslar hepinizin gecmis bayramini kutlarim.
    bir sorum olacak.bayram nedeniyle uzun yola cikmadan once lpg ayarlarima baktirayim dedim ve servise gittim.lovato easy fast in nun yeni versiyonu üst surumu cikmis,ecuyu,degerleri vs yeniden yuklediler.ancak uzun yolda cok sıkıntı cektim.aracim 155krs yaktı bu deger gecmis degerlerime gore iyi ancak ara hizlanmalarda cekisten dusme,gaz yememe ve titreme yaptı.ozellikle 2000 devir civarında.ve tabiiki motor arıza isigi yakti.ancak gaz pedalına tüy kadar narin basarsam hic bir sıkıntı olmadı 110-120km hıza cikti ki bu yeterliydi.simdi vakit bulursam gidip kontrol ettirecegim.ancak sizlerinde gorusunu almak istedim.eski surume geri mi doneyim yoksa gazı biraz actirayim mi?eski tabirle :)
    birde arabayi ilk calıstırdıgımda gaz pedalim biraz titriyor bikac dakika sonra tık diye bir ses geliyor ve pedal yumusuyor.bunun otomatik jikleyle alakası olabilirmi?ancak bu titreme lpg montajından once bu zamanki kadar hissedilmiyordu sanki?montaj yapan servis bizim o kısımla isimiz olmaz diyor?ilginc...
  • 
Sayfa: önceki 206207208209210
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.