Şimdi Ara

NISSAN ALMERA KLÜBÜ (175. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28.183
Cevap
201
Favori
1.716.330
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 173174175176177
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ozkanduzgun

quote:

Orijinalden alıntı: çirkin ördek yavrusu

dağa çok gidiyorum.bir şekil altı yere değmiş.motor arka takoz kulakları şaseye sürtme yapıyormuş.levyeyle sağa sola ganıttırdım sesten eser kalmadı.cuk yerine oturdu.ses sayesinde egzozunda bağlantılarını yeniletmiş oldum.almera sayesinde sonunda fizikci olucam.

bu arada sayın vipmail bugün hız denemesi yaptım. galiba debriyaj balatası benimde sıyrılmış. zaten bu kadar dayanması mucize bana. benim hatun hergün benim debriyaj balatımı sıyırıyor.artık sen hangisinden alırsan bende aynısından alacağım gibi görünüyor. gelişmeleri paylaşırsan çok sevinirim. arka krank keçeleri yağ kaçırıyordu 1 litre yağ ekledim bugün castrol 10-40w. bari ikisini bir aradan çıkartırım önümüzdeki günlerde.

debriyaj balatasi kulübüne beni de yazin, hem vipmalil hem çöy debriyaj alatasi ariyor ne sansliyim :))
    ben ozel servisten balata fiyati istediğimde ön sukadar arka su kadar diye fiyat verdiler, sanirm fren balatasiyla karistirdilar değilmi :)

çöy bu arada fotolari ilk firsatta yollayacağim bir de pasta cila ve boya koruma yaptirdim ki kirmizi arabama sorma :)

evet fren balatasıyla karıştırmışlar :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: vipmail123

Arkadaşlar debriyaj balatamı değiştireceğim. LUK almaya hiç niyetim yok. Aisin'e de sıcak bakmıyorum. Valeo alacağım. Ama Valeo'nun iki tipi var:

98bg'lik Almeralara uyumlu Valeo balatanın kodu "826440" ve bu balata 1.6 109bg'lik P12 Primera ile de uyumlu.

90bg'lik Almeralarınki ise P11 Primera ile uyumlu. İnternette gördüğüm kadarıyla da hep bu balata var.

98bg'lik Almerası olan arkadaşlarım hangi Valeo balatayı kullandıklarını söyleyebilirlerse sevinirim.

826440 kodlu valeo balata orjinal fransız gebzede üretiliyor. 98 hp uyumlu aynı zamanda. burada bir yere sordum 826440 kodlu valeo baskı-balata-set 180 tl dediler. galiba bende bir ara netten sipariş vereceğim yedekte dursun.
    takoz kulakları kırılmışsa motor çok gürültülü ve sallanarak çalışır.servise 260 tl ya da nette 100 tl vermeye gerek yok.sanayide oksijen kaynağı yapıyorlar 20 tl'ye.
  • Atf yağı koymuşlar önce serviste faturasını gördümde. Atf aynı şey mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: w_ashburn

Atf yağı koymuşlar önce serviste faturasını gördümde. Atf aynı şey mi ?

Atf otomatik araçların şanzumanına koyulan yağ.aslında bende şu şanzumandaki yağı bir kontrol edeyim.iyiki akıl ettin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volverin33 -- 6 Temmuz 2011; 19:34:56 >
  • Herkese selamlar, selam çöy, bugün sanayiye gittim aracımı pc'ye bağladılar arıza hava akış debimetresinden çıktı.3-4 adet ellerinde çıkma varmış bir adette yeni, çıkmalardan birtanesi uymu sağladı gibi, yenisi arızalı çıktı, iki adet sipariş verdiler bosch markası yarın perşembe günü takacaklar.Şu an araç üzerinde çıkma emanet dedimetre kullanıyorum gayet iyi ama yenisi gelince değiştiricekler.Bugün 100 km yol yaptık her şey değişti araç giderken kesiklik yapmadı.Ustalar gerçekten iyi ilgilendiler.Yalnız araç üzerinde bir adet micra'nın ateşleme bobini var.Alman malı yan sanayi sıfır ateşleme bobini aldım.Araca taktığımda arıza ışığı yandı.Ama araç normal çalışıyor.Tekrar micraya ait bobini taktım botu 3-4 mm uzun ama sabitleyebildim.Bobin sorununu ustaya bahsettim bakacak yarın.

Nissan Almera 2001 1.6 114 beygir Otom. 140.000 km.
  • Bi bak bakalım çöy kardeş. Yanlış hatırlamıyorsam eksildikçe koyarsın demişti atf yagı dersen bulunur her yerde demişti ?
  • Sayı çöy, hava akış debimetresi ankaradan gelecek bildiğiniz bir fiyatı varmı.Usta yanımda aradı 115 euro gibi dedi.
  • quote:

Atf yağı koymuşlar önce serviste faturasını gördümde. Atf aynı şey mi ?

evet aynı şey hocam. ATF nin açılımı "Automatic Transmission Fluid" yani otomatik şanzıman yağı demek. zaten direksiyon hidroliklerinde otomatik şanzıman yağları kullanılmakta.
  • Saol onur kardeş.

Sen ne diyorsun bu işe çöy hocam Benim iki gündür kafam bu yüzden karışık servisin dediği atf burda sordugum direksiyon yagı bi kaç bişey daha olunca benim kafa ambalaj oldu
  • Sayın çöy, şu otomtik şanzuman yağı regi şu an berrak yanı kırmızı rengi var ve sviye normal.60.000 km.de birmi değişiyordu.Renk normal ise kirlenme yok ise eksik ise ilave etmek yeterlimidir.Değiştrimezsek özelliği bozulmazmı.TŞK.
  • Evet arkadaşlar bir kaç gün önce aracın yağ yaktığını söylemiştim aracın motorunu komple rektefiyede karar kıldım ve parçaları sipariş ettik toplamda 1250 tl parça parası tuttu yapacak olan ustada arkadasım olduğundan rektefiyeyle beraber 1000 tl de ıvır zıvır herşey dahil en fazla gider dedi. Toplamda 2000 - 2250 arası sıfır motor yapılıyor arabaya parçası pahalı diyen arkadaşlara önemle duyurulur bu arabanın parçası pahalı falan değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: samsun

Sayı çöy, hava akış debimetresi ankaradan gelecek bildiğiniz bir fiyatı varmı.Usta yanımda aradı 115 euro gibi dedi.

BOSCH 320 TL olmalı.

BOSCH kodu 0280 218 094
    NISSAN oem kodu:22680-5U400
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bakalov

s.a almeracı dostlar.çöy dünkü tavsiyene uydum ve egr valfini söktüm.tiner ile bir güzel temizledim bazı yerleri diş fırçasıyla temizledim en sonda tiner kurumamıştır dye kompresör ile hava tuttum.gaza yüklendiğimde öncekine oranla gecikme azaldı birde sabah soğuk havada titreme ve stop etme varmı ona bakıcam.bu arada aklıma bişey geldi çöy gaz kelebeğini söktüm temizledim manifoldu temizledim hava akış debimetresini söktüm değiştirdim en son egr valfini söküp temizledim.bundan sonra bi uygulama başlatalım parça sökümü esnasında adım adım resim eğer imkan varsa video ya alalım ve siteye ekleyelim belki bi faydamız dokunur

forumun tek delisi benim diyordum.yalnız değilmişim bir kardeşim daha varmış meğer.sen bozuk yerleri söküyorsun ben sağlam yerleride söküyorum,temizliyorum.ne başıma geldiyse titizlikten geliyor zaten. sabah titreme ve stop olayı yaşamazsın bujiler ve yakıt pompan sağlamsa. sendeki egr valfi bir nevi bizdeki oksijen sensörü sayılır.aslında videoya çekmek ya da resimlerini çekmek çok güzel fikir.

yalnız değilsin çöy merak etme.araçta bi sorun olduğunda yerimde duramıyorum sorunun çözülmesi için aracı parçalara ayırabilirim çünkü araç tam takır olduğunda sürüş keyfi 10 numara.bazen aynı memlekette yaşasaydık diyorum ama inan bölesi daha iyi araçla biraz uğraşsam tantana oluyo hele bide kafa dengi oldumu vai bizim halimize sabahları titreme stop etme sorunu yüzünden araçta sökmediğim ateşleme parçası kalmadı ustaya gidiyon abi ateşleme sisteminde sorun var diyo ateşleme sisteminde nerden baksan 10 farklı parça varbu egr valfini söktükten sonra bu sorunu yaşamadım inşallah çözülmüştür.ayrıca çöy sitedeki yorumların harika olmuş eline sağlık
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozkanduzgun

quote:

dağa çok gidiyorum.bir şekil altı yere değmiş.motor arka takoz kulakları şaseye sürtme yapıyormuş.levyeyle sağa sola ganıttırdım sesten eser kalmadı.cuk yerine oturdu.ses sayesinde egzozunda bağlantılarını yeniletmiş oldum.almera sayesinde sonunda fizikci olucam.

bu arada sayın vipmail bugün hız denemesi yaptım. galiba debriyaj balatası benimde sıyrılmış. zaten bu kadar dayanması mucize bana. benim hatun hergün benim debriyaj balatımı sıyırıyor.artık sen hangisinden alırsan bende aynısından alacağım gibi görünüyor. gelişmeleri paylaşırsan çok sevinirim. arka krank keçeleri yağ kaçırıyordu 1 litre yağ ekledim bugün castrol 10-40w. bari ikisini bir aradan çıkartırım önümüzdeki günlerde.

debriyaj balatasi kulübüne beni de yazin, hem vipmalil hem çöy debriyaj alatasi ariyor ne sansliyim :))
    ben ozel servisten balata fiyati istediğimde ön sukadar arka su kadar diye fiyat verdiler, sanirm fren balatasiyla karistirdilar değilmi :)

çöy bu arada fotolari ilk firsatta yollayacağim bir de pasta cila ve boya koruma yaptirdim ki kirmizi arabama sorma :)

ozkan hayırlı olsun nerde ve kaça yaptırdın?sen fren balatası aramıyormuydun ben ole anlamıştım ve ona göre fiyat aldım?
  • quote:

Saol onur kardeş.

Sen ne diyorsun bu işe çöy hocam Benim iki gündür kafam bu yüzden karışık servisin dediği atf burda sordugum direksiyon yagı bi kaç bişey daha olunca benim kafa ambalaj oldu

w_ashburn Ve SAMSUN dostlarım
    AKLINIZA TAKILAN TÜM SORULARIN CEVABI BURADA...TIKLAAA....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volverin33 -- 6 Temmuz 2011; 19:51:51 >
  • Sayın vipmail bugün bende aracımı teste soktum.
    havalandırmayı çalıştırınca maf sensörünün değerinin arttığını aracın performansında artış olduğunu gördüm.havalandırma açık vaziyette yığılma kalmıyor. kapayınca sanki performans kaybı yaşıyorum. Havalandırma açık- kapalı hava emiş sıcaklığı 1-2 derece oynuyor ancak HAVA AKIŞ ORANI bayağı açıkta yükseliyor-kapalıda düşüyor. aşırı sıcaklardan mıdır nedir. otobana çıkıp hız testi yaptım acaba debriyaj balatam ne kadar sıyırmıştır tahmini olarak anlamak için. olması gereken devir,vites ve hız aralıklarına ulaşıyor. ancak eskisine göre bir kaç saniye geç ulaşabiliyorum olması gereken vites-devir-hız aralığına. Ancak uzun yıllar kullanacağım için alıp bekleteceğim yedek parça olarak debriyaj setini.Volanı dağıtmadan değiştirmeliyim yoksa çok daha büyük masraf çıkartır başıma.

bu arada motor arka kulağının altını sanırım dağda bir yere vurmuşum.motor biraz yukarı kalkmış.kanala girdim.sağlam bir levyeyle şase ile motor kulağı arasına sokup kuvvetli şekilde iterek kaldırdım. motor yerine oturdu. bir ara resmini çekeceğim ama ressamlık bende sıfır.babam evimizin duvarına resmimi kırmızı boya ile çok çizmişti ama o yetenek bana bulaşmamış. foto isteyen arkadaştan özür diliyorum.

bu kıyamet kayışı nam-ı diğer V kayışı hidrolik direksiyon motoru,şarj dinamosu,klima motoru'na sarılı. burdan çıkan kablolar su kabının yanındaki 4 tane röle olan (2 mavi,1 siyah 1 kahverengi 12 v 15 A'lik) kara kutuya ve bir kabloda fan motoruna bağlı. röleler topluluğu olan kara kutudan çıkan kablolar fren hidroliğine(abs) bağlı. acaba bu röleler neyin nesi.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: samsun
    Sayı çöy, hava akış debimetresi ankaradan gelecek bildiğiniz bir fiyatı varmı.Usta yanımda aradı 115 euro gibi dedi.

BOSCH 320 TL olmalı.
    BOSCH kodu 0280 218 094

QG16DE kodlu otomatik sedan Almeraların orj. MAF kodu "0 280 218 005"tir. Yani Türkçesi 094 ile biten MAFtan daha ucuzdur. 115€(260TL) bu MAF için biraz pahalıdır. 220TL'yi geçmemesi gerekir.
  • ARKADAŞLAR ARACIMA ŞÖYLE GÜZEL KULLANIŞLI BİR PASPAS TAKIMI ALMAK İSTİYORUM, HER HANGİ BİR TAVSİYENİZ OLUR MU, ŞU AN İÇERİSİNDE ALMERA YAZILI İNCE BİR PAS PAS VAR, YIKANDIKTAN SONRA ÇOK KÖTÜ KOKUYOR, BİR DE ARACIM GRİ, PAS PAS SİYAH MI İYİ GİDER, YOKSA GRİMİ ALSAM,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ismayil007 -- 6 Temmuz 2011; 21:12:12 >
  • quote:

...bir yere sordum 826440 kodlu valeo baskı-balata-set 180 tl dediler...netten sipariş vereceğim yedekte dursun...

ÇÖY sakın gidip Valeo alma. İki gün boyunca bu balataların hepsini alt üst ettim. Daıkın, Valeo, LUK, Aisin vs. hepsini inceledim. Bir bakmadığım NNK kaldı herhalde...

Valeo diyor ki:
    Eski-yeni Almeranınki farklıdır.
    Yenisi P12 Primera ile; eskisi P11 ile aynıdır.

Aisin diyor ki:
    Eski-Yeni Almera aynıdır.
    Ve bunlar P12 ile aynıdır.

Çapraz denklemler kurarak vardığım sonuç: "P11=P12=N16 ph1=N16 Ph2" oldu.

Aisinde de farklı olsa bile balata ve bilyanın kesinlikle uyacağını, %0,1 ihtimalle baskının sıkıntı çıkarabileceği gördüm. Çünkü Aisin P11 Primera setinin balata ve bilya numarası Almera ile aynıydı. Baskı çapı ise 200mm yerine 202mm idi.

Parçaları elime alıp incelediğimde vardığım sonuç ise Valeo'nun Japonlardan bariz şekilde kalitesiz olduğu oldu. Şu kadar açık söyleyeyim. "Valeo'yu bedava verseler takmam." Çünkü maliyeti Balata seti değil; işçilik, yağ oluşturuyor.

Gelelim sonuca:
    Maliyet biraz okkalı oldu. Ama araçtaki değişikliği anlatamam. Araç kalkışlarda fırlıyor. Hantallık sıkıntısı olanlar gidip balata değiştirsin.

Vitesler çok sarsıntısız geçiyor. Aracın hızlanmasında bile fark var. Hatta ilk başta pek alışamadım. 3-4 kez stop ettirdim. Çok iyi kavrıyor. Vitesler çok hızlı geçiyor. 0-100 en az 2sn hızlandı.

Maliyet:
    170TL-Aisin KN-008 Balata seti(heryerde var.)
    20TL- Bilya sekmanları
    30TL- Volan tornası
    50TL- 75w-80 API GL4+ 3L şanzıman yağı
    180TL- Debriyaj işçiliği, hava filtre temizliği, far ayarı...

Özetle toplam olarak orj. Japon Aisin balata seti herşey dahil bana "450TL+görünmeyen masraflara" gelmiş oldu. Montaj masrafları bu kadar yüksek ve Aisin balata seti 170TL iken, Valeo'yu bedavaya verseler de takmam. Valeo çok volan dostu. Hemen kendini harcayıveriyor.

Önemli not: Balata seti değişimi oto tamirinde yapılabilecek en ağır işlerden biri olduğundan kesinlikle ve kesinlikle Nissan'dan anlamayan bir yere gitmeyin. Aracın sökülmeyen yeri kalmıyor. Şanzımanın üst tarafı, akslar, şanzıman... vs. herşey çıkarılıp tekrar toplanıyor. Bu nedenle kesinlikle rasgele bir yere yaptırmayın!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soğutucu -- 6 Temmuz 2011; 21:34:03 >
  • Sevgili cöy; Mersinde olduguna gore seninle tanısmak aracı yaptırdıktan sonra seninde gormeni istersen seni ustamlada tanıstırmak isterim vaktin olursa. Hem oturur biyerlerde biseyler iceriz hemde senin gibi engin tecrube sahibi bir insanla tanısmaktan mutluluk duyardım. Tabi sanada uyarsa bi haftasonu veya haftaici aksam goruselim. Selamlar.
  • 
Sayfa: önceki 173174175176177
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.