Şimdi Ara

NISSAN ALMERA KLÜBÜ (121. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
28.185
Cevap
201
Favori
1.718.137
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 119120121122123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2000 model luxury 1,5 almeira var arkadaşlar 122 bin km.de, sahibi temiz diyor, tabi baktırcaz, bu aracı alayım mı, acemi şöförüm ben, araç aynı zamanda tüplü. bir de bu aracın kasko bedeli ne kadar olur, yaş 30, ilk kez araç kullancam, ayrıca trafik sigortası yaptırırken teminatları yüksek tutma şansımız var mıdır?
  • Persembe oglen saatleri yola cikarak Nevsehir, Urgup, Goreme, Zelve, Avanos, Guzelyurt Aksaray ve Istanbul seklinde bir tur yaptim Almeramla.

Yolculuk 2 kisi ile. Atiker LPG kiti var. Klima kapali. Isin ozeti, bizim araclar galiba 110 u gecince gereginden daha fazla yakiyor.

Yaklasik 4 depo yakit harcadik.
    Bir depoda Ortalama hizimiz 100-120 arasinda dolasirken yakit 7.9 litre gaz yaktik.

300 km kadar 100 u pek gecmeden sakin bir kullanim ile 6.5 litre yi tutturduk. Rampalarda gaza hala sabit bir sekilde basarak, aracin 80 km/sa lere bile dusmesine izin verdik.

Yaklasik bir depo ile de ortalama 120-130-140-150 ile gitttik. Ortalama hiz 135-140 civari denilebilir. Almera yakit olarak hic bu hizlarin arabasi degil. Yaklasik 11 litre yakarak bizi sok etti.

Bu aracin yakit bakimindan ideal hizi 100-110 km sanirim.

Birde direksiyondan gicir gicir ses gelmeye basladi. Ara sira donerken geliyordu. Simdi ise giderken bile geliyo. Direksiyona asagi yada yukari yonlu bir baski yapinca kesiliyor. Bunun nedeni ne olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi snr_silencer -- 28 Mart 2011; 15:12:06 >

• arkadaşlar selam
    araştırmalarım ve yardımlarınız sonucu sonunda bir almera aldım.
    2004 hb 1.5 tekan, 79binde ilk sahibinden, hatasız.
    16.500'e aldım.
    araç nissanda 2-3 saatlik bir ekspertizden geçti, 200 lira falan masrafı var onun dışında taş gibi.
    antalyadan aldım, ankarada kullanacağım, gelir gelmez BRC taktıracağım, özellikle bir üstte arkadaşın söylediği yakıt değerleri bizi yakar :)

bundan sonra sorularıma hazır olun :)
    şaka bir yana ilk arabam olacağı için deneyimlerinize ihtiyacım olacak şimdiden kusuruma bakmayın :))
  • Arkadaşlar maf sensörünün temizlenmesi gerektiğini veya bozulduğunu nasıl anlarız.? anlama yöntemi varmı normal giderek ara sıra da boşa atarak kullanıyorum ortalama 8.5 litre lpg yakıyor bana bu fazla geldi arabada titreme vs gii sorun görünmüyor. sizce maf sensöründe sorun olabilir mi? Bilgisi olan varsa sevinirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: ayhankiraz

Arkadaşlar maf sensörünün temizlenmesi gerektiğini veya bozulduğunu nasıl anlarız.? anlama yöntemi varmı normal giderek ara sıra da boşa atarak kullanıyorum ortalama 8.5 litre lpg yakıyor bana bu fazla geldi arabada titreme vs gii sorun görünmüyor. sizce maf sensöründe sorun olabilir mi? Bilgisi olan varsa sevinirim

Sehir ici mi? Sehir disimi? Ortalama hizin kac? Hangi devirlerde vites atiyorsun?
  • quote:

Arkadaşlar maf sensörünün temizlenmesi gerektiğini veya bozulduğunu nasıl anlarız.? anlama yöntemi varmı normal giderek ara sıra da boşa atarak kullanıyorum ortalama 8.5 litre lpg yakıyor bana bu fazla geldi arabada titreme vs gii sorun görünmüyor. sizce maf sensöründe sorun olabilir mi? Bilgisi olan varsa sevinirim

OBD CİHAZINA BAĞLAT ARABAYI ORDAKİ DEĞER % 90-100 ARASI OLMASI GEREKİYOR. BOŞA ATINCA HİÇ STOP ETTİMİ?
  • slm arkadaşlar bende 2 ay önce almera aldım ve gruba katılayım dedim.
    2000 model almera luxery 1.5 lpg li.
    aracımın yakıtı çok fazla
    arabadan pek anlamam.
    arabayı aldıktan sonra ağır bakımlarını yaptırdım.
    tüp ayarıda bilgisayara bağlandı yapıldı ama hala arabam km de 35 kr yakıyor.
    lpg yi totalden aygazın lpg sini alıyorum farklı yerdende denedim sonuç aynı.
    bu neden kaynaklanır sizin tüketimleriniz km de kaç kr.malatyadayım ve burada yetkili servisi yok sanayide ustaya yaptırıyorum.
    clio vardı bende onda kmde 17,5 kr yakıyordu şimdi bu 2 kat olunca moralim bozuldu.
    birde arkadaşlar benim arabada nissanın orj. jantları var ama üzerinde 195-65-15 lastikler var bu lastikler bu arabaya uuyumlumudur.buradaki 15 jant boyutu değilmi bizim arabalar orj. 16 jant değilmidir. yakıt tüketimine bi katkısı varmıdır bunun.
    cevaplarınızı merakla bekliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: hrarslan

slm arkadaşlar bende 2 ay önce almera aldım ve gruba katılayım dedim.
    arabadan pek anlamam.
    bu neden kaynaklanır sizin tüketimleriniz km de kaç kr.malatyadayım ve burada yetkili servisi yok sanayide ustaya yaptırıyorum.
    clio vardı bende onda kmde 17,5 kr yakıyordu şimdi bu 2 kat olunca moralim bozuldu.
    birde arkadaşlar benim arabada nissanın orj. jantları var ama üzerinde 195-65-15 lastikler var bu lastikler bu arabaya uuyumlumudur.buradaki 15 jant boyutu değilmi bizim arabalar orj. 16 jant değilmidir. yakıt tüketimine bi katkısı varmıdır bunun.

bu ara forumda hareket yok bana da bi hayırlı olsun diyen çıkmadı.
    arkadaşım ben henüz teslim almadım ama 2004 1.5 teknada lpg ile ortalama 25 kuruş civarı bekliyorum araştırdığım kadarıyla,
    markası modeli ne olursa olsun km'de 35 kuruş lpg'li bir araçta korkunç bir rakam.
    kesin bir problem vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi insancapekinsanca -- 29 Mart 2011; 13:54:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ozkanduzgun

quote:

arabadan pek anlamam.

arkadaşım ben henüz teslim almadım ama 2004 1.5 teknada lpg ile ortalama 25 kuruş civarı bekliyorum araştırdığım kadarıyla,
    markası modeli ne olursa olsun km'de 35 kuruş lpg'li bir araçta korkunç bir rakam.

iyi ben hayırlayayım o zaman hayırlı uğurlu olsun kazası belasız bin inşallah
    evet ya gerçi son depomda 50 tl ile 120 km de şu anda daha 1 ışık yanıyor o söndükten sonrada 40 km kadar gidiyor yani şu anda 30 kr oldu gibi bakalım tabi buna benzin dahil değil malum çalışırken ordan yiyor asonucu yazarım

• quote:

yakıt artışı,tekleme,titreme,stop etme,bayılma,ses artışı,zengin karışım,geç çalışma sorunu varsa MAF mefta olmuş demektir.
  • quote:

arabadan pek anlamam.

LPG ayarlarında regülatör basıncı 95-100 bar enjeksiyon basıncını 1.2 bar ayarlattır.geçiş süre-sıcaklık-devirleri ise 5-30-1200 ayarlattır LPG filtren eskimemişse beyin terlememişse regülatör yağ bağlamamışsa düzelecektir.bende 22 krş'a düştü 35 krş tan.

• ÇÖY önereceğin bir lpg ve benzin var mı?
    daha önce de bahsettiğim gibi ilk aracım olacak ve bazı farklar var 95 oktan 97 oktan vs.
    hangisini almalıyım?
  • 95 OKTAN almanın bir zararı yok. Hatta bazı firmalar 95 oktanı tavsiye ediyorlar.

LPG de ise benim şimdiye kadar kullandıgım en iyi LPG Lukoil-Akpet, sonra da BP. Diğerlerini de denedim, bu ikisi çekiş ve ekonomi bakımından en iyisi.
  • quote:

ÇÖY önereceğin bir lpg ve benzin var mı?
    daha önce de bahsettiğim gibi ilk aracım olacak ve bazı farklar var 95 oktan 97 oktan vs.
    hangisini almalıyım?

95 oktan kurşunsuz benzinden şaşma.kim ne derse desin.97 oktan benzin zamanla katalitik ve trigere zararı oluyor.önerebileceğim LPG var ama en sağlamı ana bayisinde ve düzgün montaj yaptırmandır.japon araçları her türlü LPG ile uyum içinde.prins en iyisi ama sorun yaşayan araçlar yok değil.dediğim gibi adam gibi montaj yapan usta seç.işkembeden sallayan ağzı laf üretenlerden uzak dur.kazasız belasız sürüşler.
  • quote:

quote:

arabadan pek anlamam.

herhangi bir kardeşimizin sorunu çıkarsa emin ol burada herkes seferber olur.geçmiş yazışma tarihlerine bakarsan belli olur zaten.nissan almera orjinal jant-lastik 195/55/16 dır.aldığın clio HB ise B segmentinde en az yakan ama özelliği pek olmayan fakat tutulan bir araçtır.sedan dizel ise normaldir.35 kuruş oldukça fazla.servise bir uğra maf ve lambda sensör değerlerine baktır.belkide görevlerini tam olarak yapmıyordur.gerçi LPG ile oksijen sensörün pek birlikteliği olmaz ancak maf etkileyebilir beyinde.

• quote:

Orijinalden alıntı: snr_silencer

Persembe oglen saatleri yola cikarak Nevsehir, Urgup, Goreme, Zelve, Avanos, Guzelyurt Aksaray ve Istanbul seklinde bir tur yaptim Almeramla.

Yolculuk 2 kisi ile. Atiker LPG kiti var. Klima kapali. Isin ozeti, bizim araclar galiba 110 u gecince gereginden daha fazla yakiyor.

Yaklasik 4 depo yakit harcadik.
    Bir depoda Ortalama hizimiz 100-120 arasinda dolasirken yakit 7.9 litre gaz yaktik.

300 km kadar 100 u pek gecmeden sakin bir kullanim ile 6.5 litre yi tutturduk. Rampalarda gaza hala sabit bir sekilde basarak, aracin 80 km/sa lere bile dusmesine izin verdik.

Yaklasik bir depo ile de ortalama 120-130-140-150 ile gitttik. Ortalama hiz 135-140 civari denilebilir. Almera yakit olarak hic bu hizlarin arabasi degil. Yaklasik 11 litre yakarak bizi sok etti.

Bu aracin yakit bakimindan ideal hizi 100-110 km sanirim.

Birde direksiyondan gicir gicir ses gelmeye basladi. Ara sira donerken geliyordu. Simdi ise giderken bile geliyo. Direksiyona asagi yada yukari yonlu bir baski yapinca kesiliyor. Bunun nedeni ne olabilir.

hocam bunları LPG ile yapmışsan eger mükemmel olması gereken değerler.LPG de daha ne bekliyorsun.bu dizel değil ki.fakat 120 ve daha fazla hızlarda 11 litre şehiriçine eşdeğer.buda normal çünkü 90 km hızdan sonra her km hızda yakıt artışı olur.

• Bu maf sensörünün sorunları nasıl belli olur? 90 ile uzun yolda giderken ara sıra boşa atarak 8.5 litre lpg yakıyor. sizce bu fazla değilmi o kadar da kasıyorum boş at gaza .çk az bas yani çok uğraşıyorum.
  • quote:

direksiyon hidrolik yağı azalmıştır büyük ihtimal.bak bakalım azalmış mı azalmışsa eklersin sorun halolur.ama servise de göster direksiyon keçesinde sızıntı olma olasılığı yüksek.zaten bu sızıntı kronik bir sorun gibi almerada.birçok kişinin başında bu dert.gerçi aciliyeti olan ya da büyük sorun teşkil eden bir dert değil ama dert neticede.zaman zaman hidrolik yağı takviyesi ile sorun düzelir...
  • Yalnız çöy kardeş, bizim yol bilgisayarı pek tutmuyor, Mesela yol bilgisayarına göre ortalama yakıt tuketimimle* 1.2 tabi, daha 80 km daha gitmem lazım, tabi öyle olmuyor. Yüksek devirlerde daha fazla hata yapıyor. 2000-3000 devir arasında 1.15 ile çarpınca tam tutuyor bende.

Benim yukarıdaki değerler depoyu hep 34 litre doldurarak ölçtüğüm değerler, ve hep Akpet-Lukoil kullandım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi snr_silencer -- 29 Mart 2011; 21:39:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: onurphl

quote:

direksiyon hidrolik yağı azalmıştır büyük ihtimal.bak bakalım azalmış mı azalmışsa eklersin sorun halolur.ama servise de göster direksiyon keçesinde sızıntı olma olasılığı yüksek.zaten bu sızıntı kronik bir sorun gibi almerada.birçok kişinin başında bu dert.gerçi aciliyeti olan ya da büyük sorun teşkil eden bir dert değil ama dert neticede.zaman zaman hidrolik yağı takviyesi ile sorun düzelir...

Hocam direksiyon hidrolik yağı ekleme yeri nerede? Tamam kaputun altında ama benim dönerek yazan yazıları okuyamama gibi bir özelliğim var. En azından sol arka, sağ ön tarzı yer söyle sadece onlara odaklanayım :D

• 
Sayfa: önceki 119120121122123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.