Şimdi Ara

Etnik kökenler ve Atatürk milliyetçiliği

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
1.732
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Bugün Atatürk milliyetçiliği Faşizm olarak görülüyor.Sizlerin bu konu hakkında düşünceleriniz neler.

Benim düşüncem:Atatürk milliyetçiliği hiç bir zaman faşism olmamıştır ve faşizme kaymamıştır.Atatürk milliyetçiliği dil-din-ırk ayrımı yapmadan ulus oluşturmayı amaçlamıştır.(Irk ve millet arasındaki farkı biliyorsunuzdur umarım)

• her türlü milliyetçiliği faşizm olarak algılayan zihniyet elbette ki atatürk milliyetçiliğine de faşizm damgası vuracaktır
  • atatürk milliyetçiliğinin faşizmle alakası yoktur birkaç gerizekalının sözünü aldırmaya bile değmez
  • quote:

Orijinalden alıntı: tommiks

her türlü milliyetçiliği faşizm olarak algılayan zihniyet elbette ki atatürk milliyetçiliğine de faşizm damgası vuracaktır

Eski bir söz vardır ''it ürür kervan yürür'' diye ve Anadolu'da bu tip durumlar için söylenir.
  • Konuya Atatürk milliyetçiliği olarak değil genelde milliyetçilik olarak bakıyorum.
    Milliyetçilik özünde ayrımcıdır zaten. benim milliyetim ve diğerleri olmak üzere. Bir kendi milliyeti vardır geriye kalanı da ötekilerdir.
    Kendi milliyetçi kavramlarını, yaşayış biçimini başkalarına zorla dikte etmek, tercih hakkı vermemek de faşizmdir. Bir üst derecesi de ırkçılıktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: chakra

Konuya Atatürk milliyetçiliği olarak değil genelde milliyetçilik olarak bakıyorum.
    Milliyetçilik özünde ayrımcıdır zaten. benim milliyetim ve diğerleri olmak üzere. Bir kendi milliyeti vardır geriye kalanı da ötekilerdir.
    Kendi milliyetçi kavramlarını, yaşayış biçimini başkalarına zorla dikte etmek, tercih hakkı vermemek de faşizmdir. Bir üst derecesi de ırkçılıktır.

Evet normal milliyetçilik öyle.Ancak Atatürk milliyetçiliği ırk kökenine dayanmazVe de Savaş için değil milli birlik için ortaya çıkmış birşeydir
  • Atatürk milliyetçiliği ırk, din, dil ayırmaz ancak bugün kendilerine Atatürkçü diyen kişi ve kişiler dtp konvoyunu taşlıyordu bir ilimizde.
  • " Bir Türk Dünya'ya bedeldir" sözü kimin. Atatürkçü müctehidler bu söze nasıl yorum getiriyorlar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: OPTİMİST

" Bir Türk Dünya'ya bedeldir" sözü kimin. Atatürkçü müctehidler bu söze nasıl yorum getiriyorlar..

Savaşlarla iliği kurumuş bir halkın milli birliğe ulaşması için söylenmiş bir sözdür. Bu sözde zerre ırkçılık yok, saf milliyetçilik taşıyor ki ölçülü milliyetçilik her zaman iyidir. Bunu sadece biz değil almanlarda kullanıyordu, deutschland über alles gibi.
  • "Ne Mutlu Türk'üm diyene .." Mustafa Kemal Ataturk

Türk'lük bir ırk olduğuna göre;
    Sizce bir ayrım söz konusu değil mi?Türk olmayanlar mutlu olamayacak mı?
    Siz kürt ırkından yada diğer ırklardan birinde olsaydınız düşünceniz ne olurdu ?

quote:

Orijinalden alıntı: Çav bella
    Atatürk milliyetçiliği dil-din-ırk ayrımı yapmadan ulus oluşturmayı amaçlamıştır.(Irk ve millet arasındaki farkı biliyorsunuzdur umarım)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fetih

"Ne Mutlu Türk'üm diyene .." Mustafa Kemal Ataturk

Türk'lük bir ırk olduğuna göre;
    Sizce bir ayrım söz konusu değil mi?Türk olmayanlar mutlu olamayacak mı?
    Siz kürt ırkından yada diğer ırklardan birinde olsaydınız düşünceniz ne olurdu ?

quote:

Orijinalden alıntı: Çav bella
    Atatürk milliyetçiliği dil-din-ırk ayrımı yapmadan ulus oluşturmayı amaçlamıştır.(Irk ve millet arasındaki farkı biliyorsunuzdur umarım)

siz buradan öyle bir anlam mı çıkartıyorsunuz?gerçi imzanıza bakınca hangi cenahtan olduğunuz belli oluyor sizin alıp veremediğiniz askerlerle ve ulus devlet yapısıyla kürt meselesinide silah olarak kullanıyorsunuz ha birde ne zamandan beri kürtlerde bir ırk olmuş benim haberim yok
  • Buyrun anlamını siz söyleyin?
  • Etnik milliyetçilik faşizmi yanı sıra din faşizmi vardır. Mesela bazıları değil farklı dinden olmayı aynı dinden olmasına rağmen birbirlerine zerre kadar tahammül gösteremezler. Irak'ta şiiler ve sunniler gibi. Kutsal mekan dedikleri camiilerde bile engel değildir kan dökmek için.

Türkiye'de alevi vatandaşlarımızda inanılmaz bir sunni baskısı altındadır.
    O yüzden din faşizmi bildiğimiz faşizmden hiçbir farkı yoktur. Anadolu'da küçücük çocuklara bile türban ya da çarşaf dikte ediliyor. Din dışı hareketler aşırı şiddetle cevap buluyor. Üniversitelerde oruç tutmadığı için dövülen, hatta öldürülenler insanlarımız vardır.

Yani ülkemizde milliyet ya da etnik köken ayrımcılığından ziyade din faşizmi vücud bulmuştur ve bulmaya devam ediyor.
  • quote:

Konuya Atatürk milliyetçiliği olarak değil genelde milliyetçilik olarak bakıyorum.

Millet tek ırkttan oluşmaz bunun farkına varın artık havadan nem kapmayın.
  • Din faşizminden kat be kat iyidir.Bu arada
  • Millet aslında İslami bir kavramdı, fakat biz diğer kavram cinayetleri gibi kuşa çevirip kendimize göre yonttuk. İslam'da millet kavramı bir dine inanan topluluğun tümüne verilen isimdir. Yani inanç bağı esas alınır kan bağı değil.. İslam'da millet çok daha kuşatıcı ve birleştiricidir.. Son yüzyılda ne yazık ki millet kavramı ulusçu-ideolojilerin aracı olarak kullanılmakta ve ayrımcı ve bölücü politikalara dayanak teşkil etmektedir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: KızıL_Shaman

quote:

Millet tek ırkttan oluşmaz bunun farkına varın artık havadan nem kapmayın.

Tamam kapmam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OPTİMİST
    Millet aslında İslami bir kavramdı, fakat biz diğer kavram cinayetleri gibi kuşa çevirip kendimize göre yonttuk. İslam'da millet kavramı bir dine inanan topluluğun tümüne verilen isimdir. Yani inanç bağı esas alınır kan bağı değil.. İslam'da millet çok daha kuşatıcı ve birleştiricidir.. Son yüzyılda ne yazık ki millet kavramı ulusçu-ideolojilerin aracı olarak kullanılmakta ve ayrımcı ve bölücü politikalara dayanak teşkil etmektedir..

Kimse benim dinimden vazgeçeceğimi filan sanmasın!
    1789!

Toplam olarak 3.5 satır yazı içinde milyonlarca ayrı kavram nasıl birbirine böylesine karıştırılabilir? İnanın bana şu yukardaki kargaşayı 172 IQ'luk Einstein, 1.000.000 dolarlık bir ödül için dahi yazmayı başaramaz!
    Benim düzeltme yazmaya zeka ve bilgim elvermiyor!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 7 Mart 2010; 10:43:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KızıL_Shaman
    Din faşizminden kat be kat iyidir.Bu arada

Allah Korusun!
    Pardon daha uzun yazardım ama bugün Chakra modumdayım!
    Bu yalnızca şirin bir takılma, lütfen alınmayalım! Teşekkür ederim anlayışınıza!
  • Öncelikle Atatürk milliyetçiliği diye bir kavram yoktur. Direkt milliyetçilik vardır. Ve milliyetçilik Atatürk ilkelerinden biridir. Bahsettiğim bu altı ilke, (bilmeyenler için yazıyorum yine de: Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik, Devrimcilik, Milliyetçilik) Türkiye Cumhuriyeti devletinin KURULUŞ ilkeleridir. Bu ilkeleri eleştirebilirsiniz, iyi ya da kötü olmuştur diyebilirsiniz (ki bu işin bilimsel boyutudur, siyasi boyutu değildir) ancak KESİNLİKLE hiçbir şekilde tersi biçimlerini empoze etmeye kalkamazsınız. Çünkü ülkenin kuruluş ilkelerine karşı geldiğiniz düşünülür ve forumda buna izin verilmez. Örneğin "Türkiye'de laiklik iyi bir sistem değildir." cümlesinde bir sorun yoktur, ancak "Ben laikliğe karşıyım." derseniz buna izin veremeyiz. Ayrıca peşi sıra gelecek tartışmaları herkes tahmin edebiliyor. Türkiye'de laiklik karşıtı kesimler olabilir ve bu kurallarla ya da çoğunluğun ülkenin kuruluş ilkelerinden yana olmasıyla bu insanların düşüncelerini değiştiremeyiz. Bu da zaten bizim işimiz değil, eğitim kurumlarımızın işi... Ancak ne olursa olsun, isterseniz buna düşünce özgürlüğü karşıtlığı deyin, bu forumda bu gibi şeyleri tartışacak bile olmamızın yanlış olduğunu düşünüyorum. Zira Donanım Haber forumları olarak Türkiye'nin en büyük ve saygın forumlarından biriyiz, belli bir seviyemiz olmalı.

Bu siyaset değildir. Ülkemiz 90 yıllık bir ülkedir ve kökleri olan, oturmuş ilkeleri olan bir ülkedir. Dolayısıyla burada ülkenin kuruluş ilkeleri hakkında konu açabilir, bilgi verebilir, oturup konuşabiliriz. Ancak HİÇKİMSE bunları değiştirmeye kalkamaz ve hatta bu ilkeleri değiştirmeye yeltenen cümleler bile sarf edemez. Kural dışıdır... İşin özü bu.

Konu hakkında kendi düşüncelerimi söylemem gerekirse: Dediğim gibi, Atatürk milliyetçiliği değil, milliyetçilik kavramı vardır. Milliyetçilik demek kendi milletin dışındaki herkesi bir yana atmak demek değildir. Bir kez, milliyetçilik öznel bir kavram bile değildir, çoğumuzun zannettiğinin aksine...

Milliyetçiyim dediğinizde herkes sizden geçmişinizde milletinizle ilgili herhangi bir olaydan bahsederken ne olursa olsun kendi milletinizi haklı ve saygın konumda bulundurmanızı bekler. Oysa düşünün, böyle bir olay yok. Milliyetçisiniz diye Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu Kara Mustafa'yı boğdurtup Sarı Selim gibi dirayetsiz bir adamı başa getirmesi olayının nasıl bir facia olduğunu göremiyor olacaksınız diye bir kaide yok, olmamalı da...

Yine benzer bir şekilde milliyetçi olduğunuz için kimseye karışma hakkını bulamazsınız kendinizde. Elbette vatan hainliği gibi bir durum söz konusu olduğunda hepimiz tepkimizi koyar, gerekli yerlere şikayet ederiz ama karşınızdaki insan milliyetçi olmak zorundadır gibi bir olay yoktur. Her şeyden önce zaten, insan önce kendini değiştirebilmelidir ki karşısındaki insanı da etkileyebilsin. Ancak devletin kuruluş ilkesi olarak milliyetçilik, devlet katındaki insanların buna göre davranmalarını, aldıkları kararları buna göre almalarını ve kişilik olarak da bunu desteklemelerini gerektirir.

Şimdi bu yazdığım iki şey birleştiğinde zaten insanların ırk gibi bir konuya temel olacak şekilde yorum yapmaları gereksiz oluyor. Kimse milliyetçiliğin kurallarını koyamaz ya da değiştiremez. Ancak belli bir birikim sonucunda, düşünülerek, bilimsel tabanda geleneksel olarak gelişebilir.

Milliyetçilik insanın kendi benliğini, kendi kültürünü, kendi devletini, kendi insanını sevmesi, değer vermesidir. Milliyetçilik olgusu insanların para ya da huzur arayışı sonucunda ortaya çıkmamıştır. Milliyetçilik BİREY olgusuna ulaşıldıktan sonra çıkmıştır ortaya. Bu nedenle insanlar milliyetçi olup kendilerini belli bir klasifikasyona tabi tutarlar. Çünkü bu insana belli bir özgüven verir, dünyanın büyük bir bölümünden ayrılmışlık tanır ve bir özellik tanır sonucunda. Dikkat edin, üstünlük demiyorum. Yalnızca farklılık...

Bunun da özünde kendi kültürünü, seni farklı yapan öğeleri korumak ve yüceltmek vardır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes ve bunu açıkça söyleyebilen herkes Türk'tür. Irk ayrımı yapılamayacağı anayasada yazıyor zaten. Dolayısıyla "Ben Türk'üm." diyebiliyorsam Türk'ümdür. Türkiye Cumhuriyeti ayrıca yüksek Türk kültürü üzerine kuruludur. Herkes de bunu korumakla ve geliştirmekle yükümlüdür. Yöresel farklılıklarıyla birlikte hepimiz bir bütünüz sonuçta. Hepimiz Türk kültürüyle yaşıyoruz.

Ayrıca, çok uzun süre geride de olsalar, atalarımızın gelenek ve göreneklerine bağlı kalmak hiçbir şekilde sorun değildir diye düşünüyorum. Örneğin tarih sahnesine çıkan ilk Türklerin kurttan etkilendiklerini biliyoruz. Bütün destanlarımızda vardır. Dolayısıyla benim imzamda kurt olması kimseyi rahatsız edemez. Kimseyi alakadar etmez çünkü... Evet bazı siyasi çevrelerin kurdu simge olarak kullanması benim de hoşuma gitmiyor ancak yanlış anlaşılmaları da bu yazımla giderdiğime inanmak istiyorum.

Faşizm konusuna gelince, faşizm bir yönetim biçimidir arkadaşlar. Bizlerin bugün kullandığı anlamıyla çok da bir alakası yok aslında. Çünkü ırkçı tabanda yönetim yalnızca faşizme özgü değildir. Nasyonal sosyalizmin de büyük bir kısmı ırkçılığa dayanır. Ama özünde milliyetçidir ve tek ulus taraflıdır. Hitler Almanyası olayına pek değinmek istemiyorum çünkü Hitler'in belli bir ırka karşı yaptığı soykırım çabalarının nedenleri buna çok az dayanır. Yani yönetim ırkçı olsa bile azınlıkları öldürmek ister diye bir kaide yok. Genelde öldürmekle hiç uğraşmazlar, çünkü dikkate almazlar. Oysa Yahudilerin konumu Almanya'da farklıdır.

Dediğim gibi, faşizm bir yönetim biçimidir. Ne kapitalisttir ne de sosyalist... İkisinin arasında bir yerlerde bulunur ve ekonomik sistem oldukça devlet TEDBİRİNDEdir. Buna karşılık liberal demokrasinin tam karşıtıdır ve tek parti yönetimi tercih eder. Ülkede ekonomik adaletin ve milli gelirin olabildiğince eşit dağıtılmasından yanadır. Faşistler insanların birey değil, toplum olduğuna inanırlar ve bu yüzden toplumu yönetebilecek iyi bir lidere her zaman gereksinim olduğunu iddia ederler. Ayrıca toplum olarak değerlendirilen bu kitlenin, devlet sistemine karşı gelmesine kesinlikle izin verilmez çünkü bunun toplum yapısını ve bütünlüğünü bozacağına inanılır.

Atatürk ilkelerine bakarsanız faşizme benzediğini iddia edebilirsiniz ancak yalnızca benzer. Ekonomik politika devletçilik ilkesiyle birlikte faşizmin ekonomik politikalarına benzer. Ancak cumhuriyetçilik ve çok partili sistemle birlikte ayrılırlar. Yine de Türkiye liberalizmden yana değildir ve belli ilkeleri olan, milliyetçilik gibi bir ideolojik tabanda kurulmuş bir ülkedir. Türkiye'yi anlatan uluslararası sözcüğü sorarsanız, Cumhuriyetçiliktir (Republicanism) ve zaten bu da Atatürk ilkelerinden biridir.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.