Şimdi Ara

Aranızda Polis varsa bu saçmalığa Cevap versin.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
0
Favori
6.240
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Lütfen aranızda polis varsa bu nasıl bir saçmalıktır cevaplasın...

Aracım, Türkiyede sadece 150 tane civarında bulunan, 1.6 motor, 165 beygir, fabrikasyon yere yakın, tek kapı, spor bir araç. Marka model vermeyim aracını övüyor demeyin.

Dün akşam iş çıkışı kırmızıda beklerken soluma bir reno 19 yanaştı. Arabaya bakıyorlar dikkatli dikkatli inceliyorlar. (bu genelde hep olur, gözlerin aracımda olmasına alışkınım.)
    Arabanın içine göz ucuyla baktım 3 tane 25-30 yaşlarında gençten erkek. Aradan 10-15 saniye geçti ki bu ara gazı vermeye arabanın burnunu ileri attırmaya başladı. Şahinle doğanla bu tür hareketi yapanlar çok oluyor. Genelde araç dengim değilse, bu tür hareketleri dikkate almam. yeşil yandı bir patinaj bir duman yanımdan kalktı, ben normal kalktım. bununla yan yana gidiyoruz. Beni sağa doğru sıkıştırmaya başladı. ne yapıyor bu diyerekten sıyrılmak için yüklendim geçtim. 500 metre sonra ışıklarda durdum. Bu yine geldi soluma durdu. sürücü yanında oturan eliyle koluyla "camı aç camı" diye işaret etti. Daha önce de başıma çok geldi, ışıklarda cam açtırıp aracın markasını piyasasını beygirini nos varmı abi diye soranını çok gördüm. Neyse camı Açtım. Ve diyalog aynen şöyle geçti.

O- Söktür o egsozu.
    Ben- (Gülerek, ne diyor bu diye şaşırarak) ne egsozu..
    O- Söktür o egsozu, söktür.
    Ben- Ne diyorsun yaa, hem aracımda egsoz yok o orjinal egsoz, sesi soruyorsan motordan geliyor o ses.
    O- Hemşerim ben anlamam söktür o egsozu bir daha görmeyim.. (bende jeton düştü, bu sivil polisti)
    Ben- Sen kimsin ki sökeyim, kimliğini göster polissen.

(Tüm bu konuşmalar kırmızı ışıkta oluyor 70 saniye içinde)

O- Sen benimle ne biçim konuşuyorsun. Sana ne diyorsam onu yap, Söktür o egsozu. Bir daha gördüğüm yerde bağlarım arabanı.
    Ben- Sen önce bir kimlik göster, kendini tanıt ondan sonra vatandaşa ahkam kes.
    O- Ne diyorsun hemşerim sen, içeri atarım seni bak. (Tehdit)

(1- Kimlik göstermekten çekiniyor, 2-Yaşları 25-30 civarı 3-bir önceki ışıklarda yaptığı hareket. 4-İçkili gibi laubali hal ve hareketler. Bu dördünü göz önüne alarak, polis gibi davranıp kafa bulmaya çalışan 3 kişi olarak düşünmeye başladım ve)

Ben- Peki söktürürüm. (Camı kapattım.)
    Camı kapatmama yeşil yanmasına rağmen hala, yarı beline kadar camdan çıkmış eliyle koluyla "söktür dedim bak görürsem bağlarım haa" diye bağırmaya devam ediyordu bastım gittim.

Plakasını almıştım tabii. Bir araştırayım dedim. Plakadan. Adamlar gerçekten sivil polismiş. Ama trafik polisi değil. Asayiş polisi. Daha önce bir kaç kişinin arabasını bağlamış. cam filminden, reflektörü yok diye vs. Trafiğe anons geçiyormuş, trafik gelip aracı bağlıyormuş, ama ceza makbuzunda kendi imza atıyormuş, ve ceza makbuzunda fahri müfettiş xxx xxx yazıyormuş.

Bu anlattıklarımda doğru ve evet olması gereken böyledir diyebileceğiniz bir yan varmı sevgili polis arkadaşlarım.

Aracımda o performans egsoz dediklerinden bile yok. Orjinal egsoz var: Aracım spor ve güçlü bir araç sesi orjinal. napabilirim.

1 ay önce evime hırsız girdi. Ne var ne yok canına okudu evimin. Görgü tanığı da olmasına rağmen Polis hala yakalayamadı. Bırakın yakalamayı. 40 km uzakta bir ilçede yakalanan 3 hırsızın, bizimki ile aynı hırsız mı değil mi diye, görgü tanığına göstermek üzere, fotoğraflarını 2 haftada 40 km uzaktan buraya getiremeyen bir polis, bizim asayiş polisimiz.
    Ancak böyle işte vatandaşın cam filmiyle reflektörüyle egsozuyla uğraşırlar. Polis olunca bunu kendilerine görev bellemişler. Asayişsen asayişliğini yap önce hırsızı bul.
    Tüm polis camiasını kötülemiyorum. Ama ben hiç iyisine denk gelmedim. Cahil cühela tarladan çıkıp polis olup buraları ben yarattım havasına bürünen kendini oranın herşeyi zanneden bir çok zat var neyazıkki camiada.

Yorumlarınız.?

Yorumlarınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi siarex -- 5 Mart 2010; 9:51:27 >

• Hocam büyük bir ihtimal karşılaştığınız tipler polis değildi. Polis olsa zaten her yeriyle anlaşılır. Polis gözüne batanı hemen sağa çek der. Bence bu şahıslar sizle kafa bulmaya çalışmış ama sizde tepki verdiğiniz için fazla başarılı olamamışlar. Biz bunlara kısaca '' Apache '' diyoruz. Altına şahin, kartal vb.. alan 20 - 25 yaş arası topluluk budur işte. Trafikde bunlarla çok karşılaşıyoruz. Siz hiç aldırmayın. Dediğim gibi polis olsaydı daha farklı olurdu. Polis arabadan haraket etmez. İner ve ne yapılacaksa orada yapar . . .
  • Bu Polisi nereye şikayet edebilirim?
    Polisi polise mi şikayet edeceğim?

google'a polisi şikayet yazınca gördüklerim karşısında "sus, otur oturğun yerde" dedim kendi kendime.

"Bağımsız Kolluk Şikâyet Mekanizması Projesi" diye birşeyden bahsediliyor. Böyle birşey varmı? nerede?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Auto CAD

Hocam büyük bir ihtimal karşılaştığınız tipler polis değildi. Polis olsa zaten her yeriyle anlaşılır. Polis gözüne batanı hemen sağa çek der. Bence bu şahıslar sizle kafa bulmaya çalışmış ama sizde tepki verdiğiniz için fazla başarılı olamamışlar. Biz bunlara kısaca '' Apache '' diyoruz. Altına şahin, kartal vb.. alan 20 - 25 yaş arası topluluk budur işte. Trafikde bunlarla çok karşılaşıyoruz. Siz hiç aldırmayın. Dediğim gibi polis olsaydı daha farklı olurdu. Polis arabadan haraket etmez. İner ve ne yapılacaksa orada yapar . . .

Adamlar içkiliydi o kesin.

Ama arkadaşlardan bizzat tiplerine kadar tarif aynı. Plaka aynı. Bağlatmışlar bir kaç arkadaşın aracını. Oturduğum il küçük ve herkes birbirini bilir tanır. Bu nedenle polis olduklarına kesin eminiz.

• Polis dediğin şahsiyet bu işe istediği için girmeli, parası pulu olmadığı, işi olmadığı için değil.

Cebinde silahla dolaşabilip, kahvede okey oynayanlara artistlik yapmak için polis olan bir çok polis var...

Onlara aslı görevlerini hatırlatacak denetim mekanizması ve eğitimlerin verilip polis olmalarının sağlanması gerekiyor..
  • Boyle bir durumda soktur o egzosu dedikten sonra peki abi iyi geceler deyip devam etmek en hayirlisi bence.
    Polis olsa da polis olmasa da bela geldigi belli. o yuzden hic bulasmayacaksin. Ben de daha once goster kimligini muhabbeti yuzunden zor durumda kaldim. Ugrastigina, sinirlendigine degmez arkadasim. Bosver gitsin.
  • Valiliğe arka arkaya şikayet dilekçesi ver, ama hergün ver. İlgileniyorlar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: berk984

Boyle bir durumda soktur o egzosu dedikten sonra peki abi iyi geceler deyip devam etmek en hayirlisi bence.
    Polis olsa da polis olmasa da bela geldigi belli. o yuzden hic bulasmayacaksin. Ben de daha once goster kimligini muhabbeti yuzunden zor durumda kaldim. Ugrastigina, sinirlendigine degmez arkadasim. Bosver gitsin.

Zaten bütün başımıza gerlenler boşvermekten dolayı değil mi , bugün sen boşverirsen yarın başkasına yapar, ileride çocuklarımızın,torunlarımızın nasıl bir ülkede yaşayacağına işte bu davranışlarla yön veriyoruz ama herkes kısa vadeli ve bencil düşünüyor ne yazık ki.
    Ne demiş İnönü "Bir ülkede namuslular da en az namussuzlar kadar cesur olmalı"
  • ben istanbul trafiğinde olduğum zaman motosikletlerim ile yola çıkmayı tercih ediyorum ve çoğu zaman sağdan ağır ağır giderim...

toplamda 5-6 ay içerisinde 3 kere keyfi çevirmeye takıldım...

ve polislerin tavrı hiç hoş değil

konuşmaları çok kaba ben hiç tepki vermeden ve ağzımı açmadan sordukları sorulara cevap vermeden evrakları veriyorum ve uzun uzun bakıp devam et ya da yolun açıhh olsun şeklinde söylemlerden sonra yoluma devam ediyorum...

Dün akşam mecidiyeköy e5 sapak girişinin hemen yanında her akşam ekip aracı duruyor...

dün yine çevirdiler...

Polis; İyi akşamlar evrakları ver bakayım
    Ben; Çantamı açtım ruhsatı uzattım
    Polis; A2 in var demiiii ? haaaa ? var mı?
    Ben; Hiç cevap vermedim ve aşırı yavaş hareket ederek ehliyetimi verdim
    Polis; Baktı ruhsatın tüm ceplerine baktı sanırım cukka edicek bişi arıyor
    Ben; Hiç konuşmadım bir sürü şey soruyor gözünün içine dahi bakmadım önüme bakıyorum
    Polis; evrakları verdi ve yolun açıh olsun dedi
    Ben; Hiçbirşey söylemedim usulca uzaklaştım oradan...

Bu şekilde ağa paşa vari tarzaları ile çevrilmek çok zoruma gidiyor...!!!

sanki teksastayız...bazı filmlerde olur şefir aracı ile takip edip durdur ve saçma sapan kesik atar insanlara...

bu insanların canları sıkılıyor bence...arasıra ciddi bir temizlik yapmak gerekiyor emniyet içerisinde...

Çünkü polisler düzgün insanlarla değil bozuk insanlarla uğraşıyor ve sonuçta onlarda bozuluyorlar...

Düşünsenize her gün it kopuk sarhoş adamlarda kafa mı kalır...tüm dünyada böyledir...polisler belli zaman sonra insanlık sınırlarını zorlarlar...

• Emniyetde tanıdığın, eşin, dostun yoksa ne yapsan boş.. İlgilendik derler ilgilenmezler, birde adamlar sonra başına bela olur.. iyisimi dediğim gibi yükseklerde tanıdığın yoksa hiç uğraşma.. Çünkü kimi kime şikayet edicen.. Adamlar sivil polisse eğer gerçekten, hiçbişi yapmazlar.. Uyarı verdik, soruşturma açıldı v.s. geçiştirirler.. Eğerki, başkomser, şube amiri veya emniyet müdürü gibi tanıkılarınız varsa çok güzel kulağı çektirilebilir tabiki Başka türlüsünden ne o eşkiya kılıklılar anlar nede bir işe yarar..

Geçmiş olsun..
  • quote:

Orijinalden alıntı: aakyuz

quote:

Boyle bir durumda soktur o egzosu dedikten sonra peki abi iyi geceler deyip devam etmek en hayirlisi bence.

Zaten bütün başımıza gerlenler boşvermekten dolayı değil mi , bugün sen boşverirsen yarın başkasına yapar, ileride çocuklarımızın,torunlarımızın nasıl bir ülkede yaşayacağına işte bu davranışlarla yön veriyoruz ama herkes kısa vadeli ve bencil düşünüyor ne yazık ki.

Haklisin, ama kac kere polisle basim belaya girdi bu yuzden. Kimligini goster dedim yakama yapisti. Sis farlari yaniyor diye selektor yaptigim adam sivil polis cikti onumu kesip beni tehdit etti. Trafikte hata yapanlari kendim duzeltmeye calistim olmadi yine basim belaya girdi. Durdum polise sikayet ettim. Polis ikimizi de durdurdu adamin benim ustume yurumesini izledi. Baska olaylarda karayollarina, jandarmaya dilekce yazdim aldigim cevaplar sen bizden iyi mi bileceksin oldu. Otopark mafyasi icin polisi aradim orali olmadi. Yine degnekciyi belediyeye sikayet ettim ilgilenen olmadi.

Ben daha yapacak bir sey bulamiyorum. bir yol gosterin ben pesinizden gelmeye hazirim.

• Olayın meydana geldiği yerin Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat edip görevi kötüye kullanmak suçundan suç duyurusunda bulunabilirsin. Ayrıca Emniyet müdürlüğüne de şikayetçi ol, oradan da idari soruşturma başlasın.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: aakyuz

quote:

Haklisin, ama kac kere polisle basim belaya girdi bu yuzden. Kimligini goster dedim yakama yapisti. Sis farlari yaniyor diye selektor yaptigim adam sivil polis cikti onumu kesip beni tehdit etti. Trafikte hata yapanlari kendim duzeltmeye calistim olmadi yine basim belaya girdi. Durdum polise sikayet ettim. Polis ikimizi de durdurdu adamin benim ustume yurumesini izledi. Baska olaylarda karayollarina, jandarmaya dilekce yazdim aldigim cevaplar sen bizden iyi mi bileceksin oldu. Otopark mafyasi icin polisi aradim orali olmadi. Yine degnekciyi belediyeye sikayet ettim ilgilenen olmadi.

Ben daha yapacak bir sey bulamiyorum. bir yol gosterin ben pesinizden gelmeye hazirim.

Benzeri durumlar benim de başıma geldi, benim demem şu ki sizin gibi mücadele edenler bu kadar az olduğu sürece
    rahatlıkla sindiriliyorlar toplum da bunları normal karşılıyor zaten olayın bittiği yer burası. Her seferinde herkes aynı mücadeleyi gösterse , bu davranışları yapanlar cezalandırılsa bu iş çözülür ama nerdee.
    Memleketim insanı K.Irak'a girelim parçalayalım, güneydoğuyu yakalım yıkalım diyip kaçabildiği kadar askerlikten kaçan adamla dolu. Lafa gelince herkes kahraman ama iş icraata gelince avrupa'yı geçtim asya ve güney amerika ülkelerinin bile tırnağı etmiyoruz. Bütün gündemimiz din-laiklik,kürt-türk çekişmesi, sosyal güvenlik kanunu çıkar gündeme gelmez, eczanelerle sağlık bakanlığı arasında problem olur , eczacılar eylem yapar, vatandaş ilaç alamaz , bilmemkaçıncı sayfa haberi olur.

Ben de ümidi kesmiş durumdayım memleketten , inşallah medeni bir ülkeye göç etme şansım olur da tez zamanda giderim.

• Bazı arkadaşların dediği gibi yüksek yerlerde tanıdığınız yoksa hiç bulaşmayın bir sonuç alamazsınız aksine birde başınız ağrır.Polislerin hepsi değil ama belirli bir kısmı ne yazıkki böyle.Bundan 3-4 yıl evvel çevreyolunda trafik tıkalı yavaş yavaş ilerliyorum tüm şeritler dolu arkamdaki araba devamlı sellektör yapıp duruyor,trafik iyice tıkandı ve arkadaki arabadaki adam aşağı indi 'neden yol vermiyorsun,karakola götürürüm,polisim..'gibi laflar etti ben ise hiç rahatımı bozmadım kaale bile almadım.Yani diyeceğim bence böyle kendini bilmezler ile uğraşıpta değerli zamanınızı boşa harcamayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cEm-87 -- 5 Mart 2010; 11:20:33 >
  • kimi kime şikayet edeceğiz haklısınız.
    peki ozaman bir yol gösterin, burası küçük yer illaki birdaha görecek beni trafikte ha yarın ha 1 ay sonra.
    ne yapacağım nasıl davranacağım. ya elimde kalacak hapse gireceğim yada ota boka bakarak ceza kesmesine aracımı çekmesine göz yumacağım. bumu adalet.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi siarex -- 5 Mart 2010; 11:45:55 >
  • Aranizda saniyorum gencler yogunlukta. sizler polisin eskiden yaptiklarini gorseniz herhalde simdi boyle yazmazdiniz. Eski ile yeni polisler arasinda inanilmaz bir degisim var. Genc polislerin buyuk bir kismi lisans egitimi almis kulturlu ve saygili memurlar. ama maalesef halen emeklilik bekleyen ve yillardir yaptiklari gorevle sinirleri lacka olmus eski zihniyet polisler mevcut. Tabi her gecen gun azaliyorlar. su ana kadar karsilastigim polislerin %90 i kibar bir sekilde beyefendi diye hitap ederek konusuyorlar. Ayrica cezalik bir durum var ise asla itiraz etmiyorum cezami kesiyor alip gidiyorum. Her defasinda olumlu davranislarini takdir ediyorum.

Mutlaka iclerinde problemli kisiler vardir her bir polisin cok iyi hizmet verdigi veya verecegi dusunulemez. ama suna emin olun polislerde artik yasalara uygun hareket ediyorlar. Her an bir kisi yapilan konusmalari cep telefonuna kaydedebilr ve ertesi gun tvlerde manset olabilir.

bu arada bazen medeni ulkelerden bahsedenler var medenilik devletlerden ziyade halkta olur. Eger polise rusvet veriyorsaniz polis neden rusvet aliyor diye soylenmeee hakkiniz yok. hiz yapiyorsaiz neden cok kaza oluyor deme hakkiniz yok. Ben dunyanin bir cok ulkesine gittim. ABD den ornek vereyim otomobiller 2700 motorun altinda degil. ancak otobanlarda 115 km yi gecenee rastlayamazsiniz. Serit degisttenleride pk goremezsiniz. Genelde bir cok kisii yollarin kotu oldunu bahane eder. ama bilmezki 10 sene once istanbul izmir arasindaki yolun iki seritli oldugunu.....

sonucta eksiklerimiz hala cok ama biz hep kendimizi 1920 li yillarda sanayi devrimi yapmis ulkelerle kiyasliyoruz. Bazi uzakdogu ulkelerini gorun, ortadogu ulkelerini gorun, afrika ulkelerini gorun, guney amerika ulkelerini gorun ondan sonra ulkenize bakip sukredin. Ve ddaha iyi olmasi icin bireysel olarak daha fazla calisin.

• quote:

Orijinalden alıntı: cmy

Aranizda saniyorum gencler yogunlukta. sizler polisin eskiden yaptiklarini gorseniz herhalde simdi boyle yazmazdiniz. Eski ile yeni polisler arasinda inanilmaz bir degisim var. Genc polislerin buyuk bir kismi lisans egitimi almis kulturlu ve saygili memurlar. ama maalesef halen emeklilik bekleyen ve yillardir yaptiklari gorevle sinirleri lacka olmus eski zihniyet polisler mevcut. Tabi her gecen gun azaliyorlar. su ana kadar karsilastigim polislerin %90 i kibar bir sekilde beyefendi diye hitap ederek konusuyorlar. Ayrica cezalik bir durum var ise asla itiraz etmiyorum cezami kesiyor alip gidiyorum. Her defasinda olumlu davranislarini takdir ediyorum.

Mutlaka iclerinde problemli kisiler vardir her bir polisin cok iyi hizmet verdigi veya verecegi dusunulemez. ama suna emin olun polislerde artik yasalara uygun hareket ediyorlar. Her an bir kisi yapilan konusmalari cep telefonuna kaydedebilr ve ertesi gun tvlerde manset olabilir.

bu arada bazen medeni ulkelerden bahsedenler var medenilik devletlerden ziyade halkta olur. Eger polise rusvet veriyorsaniz polis neden rusvet aliyor diye soylenmeee hakkiniz yok. hiz yapiyorsaiz neden cok kaza oluyor deme hakkiniz yok. Ben dunyanin bir cok ulkesine gittim. ABD den ornek vereyim otomobiller 2700 motorun altinda degil. ancak otobanlarda 115 km yi gecenee rastlayamazsiniz. Serit degisttenleride pk goremezsiniz. Genelde bir cok kisii yollarin kotu oldunu bahane eder. ama bilmezki 10 sene once istanbul izmir arasindaki yolun iki seritli oldugunu.....

sonucta eksiklerimiz hala cok ama biz hep kendimizi 1920 li yillarda sanayi devrimi yapmis ulkelerle kiyasliyoruz. Bazi uzakdogu ulkelerini gorun, ortadogu ulkelerini gorun, afrika ulkelerini gorun, guney amerika ulkelerini gorun ondan sonra ulkenize bakip sukredin. Ve ddaha iyi olmasi icin bireysel olarak daha fazla calisin.

cmy: söylediklerinin bir kısmına katılıyorum ama sadece ufak bir kısmına.
    öncelikle belirteyim yaşım 37. ve dün akşamki polisler yaşlı değil dediğiniz gibi gençti. yaşları ise en fazla 25-30 du.
    ve eğer dediğiniz gibi beyefendi eğitimli kültürlü bir insan olsaydı benim "egsoz yok o motor sesi araba spor bu orjianl ses" gibi söylemlerimi anlardı en azından. hayatında ilk defa benim arabamdan bir tane gördüğüne eminim. bilip bilmeden konuşmazdı. En azından karşıdakini dinlerdi. Bozuk plak gibi aynı şeyi tekrar edip durmazdı.

keşke hepsi sizin dediğiniz gibi olsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi siarex -- 5 Mart 2010; 11:44:54 >

• en iyisi bu Tür kisileri sikayet edecen hatta olmadi Avukatin ile Mahkemeye verecen. Baska bir cagresi yok . Dag basinda yasiyoruz ya tabi Polisler hakli istediyini durduk yere sikayet eder istediyini Ceza keser. Esas o yaptigi harekete kendisine Ceza kesmek lazim, onun icin Emniyete veya gerekli Makama Sikayet edilecek.

Allah Yardimciniz olsun,

Saygilar
  • herbirşeyi karı kız baldır bacak önemli önemsiz bahtsız bedevi vs. cep telfonunuza çekmeyi bilirsinizde (genel konuşuyorum lafım konu sahibine ait değil) neden böyle bir durumda bu dangalakları cep telefonunuzun dandikte olsa kamerasıyla çekmezsiniz anlamıyorum, o videoyla bu çakma artistlere neler yapabilirsniz, düşünüyorum da ..
  • quote:

Orijinalden alıntı: cmy

Aranizda saniyorum gencler yogunlukta. sizler polisin eskiden yaptiklarini gorseniz herhalde simdi boyle yazmazdiniz. Eski ile yeni polisler arasinda inanilmaz bir degisim var. Genc polislerin buyuk bir kismi lisans egitimi almis kulturlu ve saygili memurlar. ama maalesef halen emeklilik bekleyen ve yillardir yaptiklari gorevle sinirleri lacka olmus eski zihniyet polisler mevcut. Tabi her gecen gun azaliyorlar. su ana kadar karsilastigim polislerin %90 i kibar bir sekilde beyefendi diye hitap ederek konusuyorlar. Ayrica cezalik bir durum var ise asla itiraz etmiyorum cezami kesiyor alip gidiyorum. Her defasinda olumlu davranislarini takdir ediyorum.

Haklısınız, eleştrip de bu eleştriye sebep olacak etkenleri ortaya çıkarma konusunda.

Fakat karşılaştırma konusunda katılmıyorum size.

Amerikada insanlar dediğiniz gibiler ama avrupada bu şekilde değil. Makas atanı da var 90 la gideni de. Makas atan türktür kesin diceksiniz :) Amerikada hiç bir polis kırmızı ışıkta biriyle kapışmaz. Asayiş polisiyse ilgilenmez trafikle...

Eğer gelişmek istiyorsak, daha iyiyi hedefliyorsak kendimizi ortadoğuda etnik çatışmalardan gelişemeyen ülkelerle değil, afrikada bağımsızlığını yeni kazanmış yada hala sömürge olan hiç bir gelişmişlik ışıltısı göstermeyen ülkelerle değil, 3. dünya ülkeleriyle değil, bugün gelişmiş sayılan ülkelerle kıyaslamalıyız..

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.