Şimdi Ara

CeBIT 2010: Supermicro'dan Nvidia Fermi sürprizi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
7.258
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • alt="CeBIT 2010: Supermicro'dan Nvidia Fermi sürprizi"

Sunucu ve iş istasyonları üretiminde sektörün lider kuruluşlarından biri olan Supermciro, CeBIT Hannover 2010 fuarının öne çıkan isimlerinden biri oldu. Çoklu işlemci tasarımına sahip gelişmiş sunucu sistemleriyle dikkat çeken firmanın bu seneki asıl ilgi alanı; GPU tabanlı kişisel süper-bilgisayarlarıydı.

Yeni nesil grafik işlemci teknolojilerinin yüksek hesaplama yeteneğini, sunucularında ve kişisel iş istasyonlarında kullanmak isteyen Supermicro, fuarın en büyük sürprizlerinden birini yaparak Nvidia Fermi tabanlı yeni nesil bilgi-işlem sistemini katılımcıların beğenisine sundu. Supermicro, Nvidia Fermi tabanlı yeni sistemin basın tarafından görüntülenmesine izin vermese de Donanimhaber.com olarak sizler için standı gezdik ve bazı görüntüler elde etmeyi başardık.

Supermicro tarafından tanıtımı yapılan Superserver 6016GT-TF-FM207 modeli, Nvidia Fermi tabanlı yeni nesil grafik işlem ünitesinin çiftini kullanıyor. Westmere tabanlı Intel Xeon işlemcileriyle donatılan 1U formundaki sisteme, Nvidia Fermi M2050 GPU'sunun çifti güç veriyor.

Fermi tabanlı GPU'lar üzerinden 1 TeraFLOP* seviyesinde çift hassasiyetli işlem gücü sunabilen sistemde, 32nm üretim teknolojisiyle hazırlanan Xeon 5500 serisi işlemcilere ve yine bir Intel çözümü olan 5520 çipsetli anakarta yer verilirken, 192GB'a kadar bellek desteği sunulduğu belirtiliyor. 80Plus Gold sertifikalı (verimilik oranı %93 düzeyinde) 1200 Watt güç kaynağın ile beslenen sistemin satış tarihi hakkındaysa henüz net bir bilgi bulunmuyor.

* 1 TeraFLOP işlem gücü, çift hassasiyetli hesaplama yeteneğini yansıtmaktadır. Masaüstü kartlar için telaffuz edilen 1, 2 hatta 4 TeraFLOP+ seviyesindeki değerler ise tek hassasiyetli hesaplama yeteneğini göstermekte, çift hassasiyetli hesaplama güçleri daha düşük olmaktadır.

alt="CeBIT 2010: Supermicro'dan Nvidia Fermi sürprizi"

• güzel bir haber. bu haber ile benim umudum gelecekte intelin tekelinin çok azalacağı yönünde. açıkcası bu beni çok sevindiriyor
  • burada kafa karıştırıcı diğer konu ise ferminin 295w güç tasarımı var deniyor. bu habere göre 295w bi yalan eğer öyle olsa idi bu rack mount tasarımındaki 2 fermiyi soğutmak imkansızdı. 600w bide xeon işlemci. o daracık yerde ancak sıvı nitrojenle soğutulur
  • Bu serverları neden böyle incecik yapıyolar anlamıyorum. Yapsana kocaman bir kasa,ferah ferah koy işlemcini, ekran akrtını.

PSU'da bombaymıs hakket

*CoreXXX

O daracık yerde kaç tane fan var say bakıyım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi t3 -- 5 Mart 2010; 9:37:00 >
  • su olayi daha detayli anlatirsaniz sevinirim

quote:

* 1 TeraFLOP işlem gücü, kartın çift hassasiyetli hesaplama yeteneğini, masaüstü kartlar için telaffuz edilen 1, 2 hatta ATi Radeon HD 5970 ile 4 TeraFLOP+ seviyesindeki değerler ise tek hassasiyetli hesaplama yeteneğini yansıtmaktadır.

quote:

Orijinalden alıntı: t3

Bu serverları neden böyle incecik yapıyolar anlamıyorum. Yapsana kocaman bir kasa,ferah ferah koy işlemcini, ekran akrtını.

PSU'da bombaymıs hakket

*CoreXXX

O daracık yerde kaç tane fan var say bakıyım

resimlerde pek cok fan gozukuyor

zaten bu makineler inanilmaz ugultulu calisiyor eger gorduyseniz

ben sun makine gormustum biliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CeFurkan -- 5 Mart 2010; 9:38:59 >

• @t3

Bunun gibi yüzlerce 1U formatındaki sistemden oluşan bir render çiftliği kuruluyorsa cihazların mümkün mertebe kaplayacağı yerin asgari düzeyde olmasına dikkat edilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yc#1

@t3

Bunun gibi yüzlerce 1U formatındaki sistemden oluşan bir render çiftliği kuruluyorsa cihazların mümkün mertebe kaplayacağı yerin asgari düzeyde olmasına dikkat edilir.

İyi hos güzelde, bunlarda çok ince değilmi. Bizim sirkettede var 3 tane bu incekikte. Ram takıyım dedim 50bin tane parça soktup ram slotuna ulasıcam diye. Soğutucam diye anaları ağlıyor sonra.
  • gerçi psu 1200w evet 295w da olabilir. orada çok fan var gerçekden ama yinede o mini fanlarla 2 fermi ve bir xeon zor soğutulur
  • Hocam siz soğutmayı kafaya takmayın bu işe önem veren yerlerde serverlar ayrı klimalı soğuk ortamlarda bulunur zaten Güç girişlerini de çapraz koymuş bu arada
  • bence abartılı bir değer değil ~1 TeraFLOP işlem gücü 2 gpu ile elde edilmiş ve bu değer HD4870X2 ve GTX295 ile veribiliyordu yanlış hatırlamıyorsam. tam olarak net hatırlamıyorum ama hd4870 0.5 TeraFLOP GTX285 0.6 TeraFLOP gibi bir değer veriyordu. ben fermiden daha yüksek bir işlem gücü bekliyorum ama bu güç değerleri ile tek gpu 1 TeraFLOP işlem gücü verse bile deymez kolay gelsin.
  • VenomS

demişler ki:

* 1 TeraFLOP işlem gücü, kartın çift hassasiyetli hesaplama yeteneğini, masaüstü kartlar için telaffuz edilen 1, 2 hatta ATi Radeon HD 5970 ile 4 TeraFLOP+ seviyesindeki değerler ise tek hassasiyetli hesaplama yeteneğini yansıtmaktadır.

bu kadar büyük bir firma senden az biliyorda mı sistemini fermi üzerine kuruyor? az düşünmek sonra yazmak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadtneverdie -- 5 Mart 2010; 12:07:53 >
  • quote:

Haberin bu kesimi aşırı yanıltıcı olmuş. Sanki tek bu kart çift hassasiyetli işlem yapabiliyor, bunu alın der gibisiniz.
    Buyrun hd5970'in çift hassasiyetli hesap gücü:"Processing power (double precision): 928 GigaFLOPS= 0.928 TeraFLOPS"
    Hd5870'in çekirdek hızı daha yüksek olmasıyla dpsp oranı daha göz doldurucu:"Processing power (double precision): 544 GigaFLOPS"
    Not: Hd4700/hd4800/hd5800 serisi TÜM kartlarda çift hassasiyetli işlem özelliği var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 5 Mart 2010; 12:38:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

quote:

Haberin bu kesimi aşırı yanıltıcı olmuş. Sanki tek bu kart çift hassasiyetli işlem yapabiliyor, bunu alın der gibisiniz.
    Buyrun hd5970'in çift hassasiyetli hesap gücü:"Processing power (double precision): 928 GigaFLOPS= 0.928 TeraFLOPS"
    Hd5870'in çekirdek hızı daha yüksek olmasıyla dpsp oranı daha göz doldurucu:"Processing power (double precision): 544 GigaFLOPS"
    Not: Hd4700/hd4800/hd5800 serisi TÜM kartlarda çift hassasiyetli işlem özelliği var.

5970 te CUDA yok Mete işlem gücünün yanında bunun yazılımsal oalrakta desteklenmesi lazım bu forumda yanıltıcı bilgi verenlerin başında geldiğini unutmadan konuşmanı öneririm.

• Ne söylediğini sorsam sen biliyor musun acaba? Orada çok bariz bir şekilde "hd5970 bile çift hassasiyetli işlem yapamaz, masaüstü ekran kartı değil bunlar" iması var. Ve bu yanlış... Cuda Nvidia'nın grafik işlemcisi yazılımı, ATI'de Stream ile kendi yazılımını çıkarmış durumda. İyidir kötüdür tartışmasında değilim, anlatımın hatasını eleştiriyorum. Ben yanlış çıkarsam da peşinen özür dilerim gereksiz ithamda bulunduğum için.
  • quote:

Ne söylediğini sorsam sen biliyor musun acaba? Orada çok bariz bir şekilde "hd5970 bile çift hassasiyetli işlem yapamaz, masaüstü ekran kartı değil bunlar" iması var. Ve bu yanlış... Cuda Nvidia'nın grafik işlemcisi yazılımı, ATI'de Stream ile kendi yazılımını çıkarmış durumda. İyidir kötüdür tartışmasında değilim, anlatımın hatasını eleştiriyorum. Ben yanlış çıkarsam da peşinen özür dilerim gereksiz ithamda bulunduğum için.

sen okuduğunu neresinden anlıyorsun bilmem ama orada 1 tflopluk değerin diğer kartların farklı işlem değerleriyle karıştırılmaması söylenmiş. ayrıca stream Cuda yanında neredeyse kullanılmayan bir dil bunu unutma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadtneverdie -- 5 Mart 2010; 14:01:30 >

• Sen bunu kendi bilginle çıkarmış olabilirsin, ama orada diğer kartların tek hassasiyetli değerlerine değinilirken çift hassasiyetli işlem özellikleri yokmuş gibi bir imada bulunulmuş. Bunu anlatmanın yolu da bu değil, CUDA Stream kullanışlılığı bile karşılaştırılsa doğrudur derdim. Basit bir anlatım bozukluğu olduğunu düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 5 Mart 2010; 14:06:49 >
  • quote:

Sen bunu kendi bilginle çıkarmış olabilirsin, ama orada diğer kartların tek hassasiyetli değerlerine değinilirken çift hassasiyetli işlem özellikleri yokmuş gibi bir imada bulunulmuş. Bunu anlatmanın yolu da bu değil, CUDA Stream kullanışlılığı bile karşılaştırılsa doğrudur derdim. Basit bir anlatım bozukluğu olduğunu düşünüyorum.

kendi bilgimle çıkarttığım yok okuduğunu doğru anlamakla ilgili.
  • Neyse sadtneverdie, hakkaten çok sabırlıymışsın. Sabırneverdie diyeceğim bundan sonra sana
  • quote:

Neyse sadtneverdie, hakkaten çok sabırlıymışsın. Sabırneverdie diyeceğim bundan sonra sana

profilimde adımda yazıyor. ayrıca dinsizin hakkından imansız gelir diye bir atasözümüz var
  • ayrıca o 1 tera flop = 2 fehmi ve + xeon dan güç alıyor :) allah mutlu etsnin fehmiyle. bir de oyun oynananı çıksa artık :) bu gidişle zaten nvidia serverci olacak.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.