- x
Trafikte kullanımı yasak olan parçaların satışı neden serbest?
45 Cevap2758 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

424 Mesaj
4 Mart 2010; 11:59:17 

Merak ediyorum da , trafikte kullanımı yasak olan parçaların satışı neden serbest acaba.Bunun açıklamasini kim yapabilir? Örneğin cam filmi ; çoğumuzun bilgidiği gibi büyük firmalar var bu konuda çalışan.Bunun yani sıra tayvan ve çin malı gibi ikinci kalite ürünler de satılıyor pazarda.Peki muayeneden kusurlu olarak geçen , trafik polisleri tarafından görüldüğünde cezai işlem yapılan bu malzemeler neden serbestce satılıyor.Ayni soruyu egzoz , çoğu modifiye malzemeleri , ses sistemleri içinde sorabiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ChymerA -- 4 Mart 2010; 15:17:01 >

Eğitim Birliği : MANİSA, ALAŞEHİR

Usta Birliği : BALIKESİR, EDREMİT

Sınıf : İkmal / Kısa dönem Er

388 Mesaj
4 Mart 2010; 12:05:49 

Bazı malzemeler yalnız otomobil modifikasyonunda kullanılmıyor.. örneğin cam filmi inşaat sektöründede cam renklendirilmede oldukça sık kullanıyor.. müzik sistemeleride öyle.. otomobile has diğer parçalar içinse bence herzamanki gibi kontrol ve denetim eksikliği olabilir.

No Pain! No Gain!

1840 Mesaj
4 Mart 2010; 14:21:49 

Uyuşturucuyla yakalanan adam, satıcı değilim içiciyim diyince serbest kalıyor.
Ama cam filmini satana bişey yok, arabasına takırana ceza var (Geçenlerde az daha yiyordum : 128 TL).
Çevirmede ben kullanıcı değilim; Satıcıyım desek kurtarıcaz durumu

Yeni Astra Sedan 1.6 Edition + BRC (By Mocan)

12545 Mesaj
4 Mart 2010; 14:38:50 

quote:

Orijinalden alıntı: TeQuiLaS

Ama cam filmini satana bişey yok, arabasına takırana ceza var (Geçenlerde az daha yiyordum : 128 TL).

bravo koptum valla..

222 Mesaj
4 Mart 2010; 14:54:12 

quote:

açıkca yazmıs kalanı sana kalmış

5090 Mesaj
4 Mart 2010; 15:10:13 

quote:

insanda fors olunca içsen de satsan da bulundursan da birşey olmuyor ne yazık ki.onların araçları da full film kaplı,bir kere ceza yemişler mi acaba?ama güzel bir açıklama olmuş

2011 Volkswagen PASSAT 1.4 TSI 122 HP Bluemotion Highline DSG Şeker Beyazı

424 Mesaj
4 Mart 2010; 15:14:57 

quote:

Güzel bir açıklama olmuş :) Olurda durdurularsa beni bu taktiği deniycem , umarım başımıza bişey gelmez :D

12252 Mesaj
4 Mart 2010; 16:53:17 

Bıçak satışıda serbest ama sokakta bıçak taşımak yasak mesela

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
Ne mutlu Türküm Diyene

2270 Mesaj
4 Mart 2010; 17:23:08 

Bazı kurallar vardır önyargılara bener,değiştirmek zaman alır.

Örneğin;

İngiltere'de bir hastanede güvenliklerin belirli nöbet noktaları var,bu nöbet noktalarından bir taneside hastanenin çatısı.Yani o hastanede çalışan güvenliklere hergün diğer nöbet noktaları yazıldığı gibi nizami şekilde çatı nöbetide yazılıyor ve onlarda sırayla bu nöbeti tutuyorlar.Daha sonra birisi bu durumun mantığını anlamıyor ve araştırmaya koyuluyor.Çok geçmeden işin aslını buluyor,işin aslı şu;

İkinci Dünya Savaşı'nda Londra Almanlar tarafından bombalandığı için o hastanede çalışan görevlilere çatı için sırayla nöbet yazılıyormuş.Nöbet tutanın görevi Alman uçaklarını uzaktan gördüğü zaman hastanedekilere haber vermek ve hastanedeki insanların sığınağa yada güvenli bölgelere gitmeleri için zaman kazandırmak.

Tabi İkinci Dünya Savaşı bitip gidiyor aradan yıllar geçiyor fakat her gelen güvenlik müdürü "benden önceki müdürün vardır bir bildiği" mantığıyla hareket ettiği için sürekli herkese çatı nöbeti yazılıyor nizami şekilde.Hiç bir maksadı yokken üstelik.

İşin ilginç yanı dünyanın dört bir yanında bunun gibi pek çok kural var.

"
Dünya'nın En Akılalmaz Yasaları

İngiliz savcı David Crombie, dünyanın en "akılalmaz" yasalarını araştırdı. Crombie'nin araştırmasına göre bazı ilginç yasalar şöyle:
- İngiltere'de içki ruhsatı bulunan pub, bar gibi yerlerde sarhoş olmak yasak. Kadınların toplu taşıma araçlarında çikolata yemesi, on yaşından küçük çocukların çıplak vitrin mankenlere bakması, milletvekillerinin avam kamarasına kurşun geçirmez yelekle girmesi ve otobüste uyuyakalmak da yasak.
- Danimarka'da hapishaneden kaçmaya çalışmak suç değil.
- Fransa'da rayların üzerinde öpüşmek yasak.
- Sabah sekiz ile akşam sekiz saatleri arasında radyolarda çalan şarkıların yüzde 70'inin Fransız bestecilere ait olması şart. Domuzlara Napolyon adının verilmesi de suç.
- Hollanda'da pazar günleri bira ve şarap satmak, nehir olmamasına rağmen nehrin setlerini aşmak yasak.
- İtalya'da etek giyen erkekler, suç işlemiş sayılıyor. Kamuya açık yerlerde yemin etmek, tokat atmak, Mary adındaki kadınların fahişelik yapması da yasaklar arasında.
- İzlanda'da tabelasında yazması koşuluyla sahte doktora izin veriliyor.
- İskoçya'da bir ineğin yanında sarhoş olmak yasak.
- İsviçre'de pazar günleri çamaşır asılamıyor, araba yıkanamıyor, çim biçilemiyor. Apartmanlarda gece ondan sonra sifon çekilemiyor.
- Avustralya'da çocukların sigara satın almaları yasakken, içmelerine ilişkin yasaklayıcı bir madde bulunmuyor.
- Çin'de bir insanı boğulmaktan kurtarmak, o kişinin kaderini değiştirmek anlamı taşıdığından yasak.
- Tayland'da iç çamaşırı giymeden sokağa çıkma yasağı bulunuyor. Çiğnediği sakızı yere atanlardan ise 600 dolar ceza alınıyor.
- Kanada'da ordu yürüyüşünü yavaşlatanlara ise 300 dolar para cezası kesiliyor.
- ABD'de California eyalet yasalarına göre, kadınların sabahlıkla araba kullanmaları ve otel odalarında portakal soymak yasak.
- Los Angelas'ta ise, erkeklerin karısını deri kemerle dövme hakkı bulunuyor. Ancak kemerin kalındığı en fazla 5 santimetre olmak zorunda.
- Hawai'de ise kulakta para taşımak, Louisiana'da bir insanı ısırmak suç.
- Louisiana'da yeni çıkan bir yasaya göre, anaokulundan liseye kadar tüm öğrenciler öğretmenlerine "bayım" ya da "hanımefendi" demek zorunda.

Milliyet"

Bu yasalar deli işi değiller,eminim hepsinin yukarıda anlattığım gibi son kullanma tarihleri geçmiş mantıklı sebepleri vardır.

Bizim modifiye ile ilgili olan kurallarımızıda bunlara benzetebiliriz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zoom-Zoom -- 4 Mart 2010; 17:25:04 >

Kıran Kırana "TÜRK-AMERİKAN SAVAŞI" Belgeseli İçin:

TIKLA

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
4 Mart 2010; 17:25:39 

quote:

Orijinalden alıntı: Magiuser

Bazı malzemeler yalnız otomobil modifikasyonunda kullanılmıyor.. örneğin cam filmi inşaat sektöründede cam renklendirilmede oldukça sık kullanıyor.. müzik sistemeleride öyle.. otomobile has diğer parçalar içinse bence herzamanki gibi kontrol ve denetim eksikliği olabilir.

arkadaş haklı...

2270 Mesaj
4 Mart 2010; 17:32:34 

Birde şöyle bir psikoloji durumu geçerli..

"Bir kafese beş maymun koyarlar. Ortaya bir merdiven ve tepesine de iple bağlı bir salkım muz asarlar. Her bir maymun merdivene çıkıp muza ulaşmak istediğinde dışarıdan üzerine soğuk su sıkarlar…
Her maymun aynı denemeye giriştiğinde buz gibi soğuk su ile ıslatılır. Bütün maymunlar bu denemeler sonunda ıslanmayı tecrübe etmiş olurlar. Bir süre sonra muzlara hareketlenen maymunlar diğerleri tarafından engellenmeye başlanır.
Suyu kapatıp maymunlardan biri dışarı alınıp yerine yeni bir maymun konur. Yeni maymunun ilk yaptığı iş muzlara ulaşmak için merivene tırmanmak olur. Fakat diğer dört maymun buna izin vermez ve yeni maymunu döverler.
Daha sonra ıslanmış maymunlardan biri daha kafesten alınır ve yerine yeni bir maymun konur. Ve merdivene ilk yaptığı atakta dayak yer. Bu ikekşi yeni maymunu en şiddetli ve istekli döven ilk yeni maymundur.
Islak maymunlardan üçüncüsü de değiştirilir. Üçüncü yeni gelen maymunda ilk atağında cezalandırılır. İlk gelen iki maymunun yeni geleni niye dövdükleri konusunda bir fikirleri yoktur ama dövmektedirler.
Son olarak da kafesteki ıslanan son maymun olan dördüncü ve beşekşi de değiştirilir. Tepelerinde bir salkım muz asılı olduğu halde artık hiçbir maymun merdivene yaklaşıp muzları almak için hamle yapamamaktadır.

NEDEN mi? Çünkü buna organizasyonel negatif öğrenme denir… Insanoğlu için de tüm bunlar aynen geçerlidir."

TIKLA

6353 Mesaj
4 Mart 2010; 18:17:53 

quote:

Orijinalden alıntı: ChymerA

Merak ediyorum da , trafikte kullanımı yasak olan parçaların satışı neden serbest acaba.Bunun açıklamasini kim yapabilir? Örneğin cam filmi ; çoğumuzun bilgidiği gibi büyük firmalar var bu konuda çalışan.Bunun yani sıra tayvan ve çin malı gibi ikinci kalite ürünler de satılıyor pazarda.Peki muayeneden kusurlu olarak geçen , trafik polisleri tarafından görüldüğünde cezai işlem yapılan bu malzemeler neden serbestce satılıyor.Ayni soruyu egzoz , çoğu modifiye malzemeleri , ses sistemleri içinde sorabiliriz.

Çunki herkez arabasını "Trafik"te kullanmıyorda ondan

Bir pist arabanız varsa buna cam filmide takarsınız, plastik camda takarsınız, pistin yada yarıştığınız sınıfırın kurallarına göre egzost yada diğer performans modifikasyonlarınıda takarsınız

Bu ürünler dünyanın 4 bir yanında "Off-Road use only" diye satılmaktadır

Diğer taraftan, fare zehiri satışı serbest, amaç ne ? Fareleri zehirlemek, sen adam öldürürsen cezası var

Cam filmi satışı serbest, amaç ne ? Yollda kullanmadığın otonun yada evinin camını koyulaştırmak için, sen bu araç ile trafiğe çıkarsan cezası var

Konu bence yetirince anlaşılır, yeterince basit

Ama asıl sorun bunları algılayamayanların trafiğe çıkabilicek ehliyete kavuşmaları

[drahte1905 | Cennetlik Zebani] love me or hate me, i promise it won't make me or break me.[/right]

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
4 Mart 2010; 19:53:55 

Uyuşturucu maddelerin bulundurulması da, tüketilmesi de yasadışıdır, suçtur, yanlış bir örnekten çıkıp yanlış bir yargıya varıp güzel bir salata yapmışsın, yiyene afiyet olsun.

quote:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Soylukan -- 4 Mart 2010; 19:54:19 >

424 Mesaj
4 Mart 2010; 20:12:50 

quote:

Orijinalden alıntı: drahte 1905

Çunki herkez arabasını "Trafik"te kullanmıyorda ondan

Bir pist arabanız varsa buna cam filmide takarsınız, plastik camda takarsınız, pistin yada yarıştığınız sınıfırın kurallarına göre egzost yada diğer performans modifikasyonlarınıda takarsınız

Bu ürünler dünyanın 4 bir yanında "Off-Road use only" diye satılmaktadır

Diğer taraftan, fare zehiri satışı serbest, amaç ne ? Fareleri zehirlemek, sen adam öldürürsen cezası var

Cam filmi satışı serbest, amaç ne ? Yollda kullanmadığın otonun yada evinin camını koyulaştırmak için, sen bu araç ile trafiğe çıkarsan cezası var

Konu bence yetirince anlaşılır, yeterince basit

Ama asıl sorun bunları algılayamayanların trafiğe çıkabilicek ehliyete kavuşmaları

Tamam buna eyvallah katiliyorum sana.Hadi o zaman bir düzenleme yapsinlar da ruhsati bu amaçlar için olan araçlar harici işlemlerde bu firmalara da ceza versinler.Sanayilerdeki egzoz saticilarini denetlesinler , uygunsuz satiş ve işlem yapitklari zaman cezai işlem başlatsinlar.Pist dışında kullanilan bu işlemlere ve araç sahiplerinin ehliyetlerine el koysunlar.İhtiyaci olanlar doktor izni ile araç camlarini koyulaştirsinlar , bunun dışındaki hem kullanan , hemde işlemi uygulayan yere ceza versinler. Çokmu fazla oldu??

1840 Mesaj
4 Mart 2010; 20:50:45 

quote:

Orijinalden alıntı: Soylukan

Uyuşturucu maddelerin bulundurulması da, tüketilmesi de yasadışıdır, suçtur, yanlış bir örnekten çıkıp yanlış bir yargıya varıp güzel bir salata yapmışsın, yiyene afiyet olsun.

Uyuşturucu madde kullanmak yasal demedim zaten. İlla ki suç! Ben sadece 'kullanıcıyım satıcı değil' ifadenle serbest bırakılıyorsun bu ülkede dedim. Tamam Hukuk bilmiyor olabilirsin ama Hiç mi tv izlemiyorsun arkadaş sen?
Bknz; Tarkan: Sevk edildiği mahkemede aynı gün serbest bırakıldı.
Bknz; Deniz Seki: Aracılık yaptığı, tacirlerle bağlantısı olduğu için 8-10 ay yattı.

Şurda bi makara yapalım dedik, nasıl da laf sokmaya meraklılar var

Espri anlayışı olan arkadaşlar sağolsunlar.

Bu arada başlığı açan arkadaşım ChymerA son mesajına katılmamak elde değil. Yasa, mevzuat çıkartıyo Devletimizin güzide Kurumları ama sadece vatandaşa gelince yaptırım uyguluyor. Hiç şirketlerin, kuruluşların denetlendiği yok. Ama adamlar haklı; İşlek caddelerin köşe başına trafik polisi dikmek mi kolay? Yoksa trafikte uygun olmadığı halde bu işleri yapan işyerlerine yaptırım uygulamak mı?

Yeni Astra Sedan 1.6 Edition + BRC (By Mocan)

6353 Mesaj
4 Mart 2010; 23:44:48 

quote:

Tamam buna eyvallah katiliyorum sana.Hadi o zaman bir düzenleme yapsinlar da ruhsati bu amaçlar için olan araçlar harici işlemlerde bu firmalara da ceza versinler.Sanayilerdeki egzoz saticilarini denetlesinler , uygunsuz satiş ve işlem yapitklari zaman cezai işlem başlatsinlar.Pist dışında kullanilan bu işlemlere ve araç sahiplerinin ehliyetlerine el koysunlar.İhtiyaci olanlar doktor izni ile araç camlarini koyulaştirsinlar , bunun dışındaki hem kullanan , hemde işlemi uygulayan yere ceza versinler. Çokmu fazla oldu??

Saticilarin ne suçu var ? Yasal olsun ben uyuşturucu bile satarım, sorumluluk alanındır

Alanı denetleyecek, takanı denetleyecek, şu anda yapılanda odur zaten

[drahte1905 | Cennetlik Zebani] love me or hate me, i promise it won't make me or break me.[/right]

2270 Mesaj
4 Mart 2010; 23:55:03 

@drahte 1905
TepkinİZ yersiz,Avrupada yada Amerikada modifiye ile ilgili bir ceza var mı sorarım size?
Kastettiğim şey cam filmi değil,onun kategorisi farklı,kastettiğim şey,
Türk polisleri;

-Farklı herhangi bir Janta
-Eksoza (çevreye gürültü vermese dahi(hatta 2. eksoz yapın borulara bile bağlamayın ceza yersiniz.
-Farklı kaput uygulamasına
-Spoiler'e
-Spor tampona

ceza yazıyor,haberiniz var mı?E36 M3'e araban ses çıkarıyor diye ceza yazılmaya çalışıldı gözümün önünde,sahibi kafayı çizdi polislerin üzerine yürüdü.Forumda Subaru İmprreza Sti araca fabrika çıkışı eksozu ve spoiler'ı yüzünden ceza yazıldığına şahit olan bir arkadaşta var.O insanlar bu araçların vergisini ödüyorlar ama suçsuz yere ceza yiyorlar hadi cezayı bir şekilde hallettiklerini farzetsek bile boşu boşuna canları sıkılıyor moralleri bozuluyor.Orjinal araçları ile suçlu gibi dolaşıyorlar etrafta.Yani ortada bir adaletsizlik ve çarpıklık var,modifiye sevmeseniz dahi yasağını savunmanında bir anlamı yok.

TIKLA

2720 Mesaj
5 Mart 2010; 0:07:22 

kapalı alanda sigara içmek yasak ama kapalı alanda sigara satmak serbest anlayana

6353 Mesaj
5 Mart 2010; 2:37:55 

quote:

Orijinalden alıntı: Zoom-Zoom

@drahte 1905
TepkinİZ yersiz,Avrupada yada Amerikada modifiye ile ilgili bir ceza var mı sorarım size?
Kastettiğim şey cam filmi değil,onun kategorisi farklı,kastettiğim şey,
Türk polisleri;

-Farklı herhangi bir Janta
-Eksoza (çevreye gürültü vermese dahi(hatta 2. eksoz yapın borulara bile bağlamayın ceza yersiniz.
-Farklı kaput uygulamasına
-Spoiler'e
-Spor tampona

ceza yazıyor,haberiniz var mı?E36 M3'e araban ses çıkarıyor diye ceza yazılmaya çalışıldı gözümün önünde,sahibi kafayı çizdi polislerin üzerine yürüdü.Forumda Subaru İmprreza Sti araca fabrika çıkışı eksozu ve spoiler'ı yüzünden ceza yazıldığına şahit olan bir arkadaşta var.O insanlar bu araçların vergisini ödüyorlar ama suçsuz yere ceza yiyorlar hadi cezayı bir şekilde hallettiklerini farzetsek bile boşu boşuna canları sıkılıyor moralleri bozuluyor.Orjinal araçları ile suçlu gibi dolaşıyorlar etrafta.Yani ortada bir adaletsizlik ve çarpıklık var,modifiye sevmeseniz dahi yasağını savunmanında bir anlamı yok.

Şimdi üstünde plaka olan arabanın değil jantlarını bijonlarını dahi değiştiremezsin

Senin kanunların böyle, ABD'de eyaletine göre emisyonları tuturduğun sürece sorun yok ama senin kanunun farklı

Arabaların hepsi ama hepsi devletin, devletin malında tadilat yapamazsın, arabalar sana kullanman için devlet tarafından verilmiştir

İnsan dediğin haklarını bilecek, senin Türkiyede hakların bunlar, bunlar dahilinde arabana modifiye yapamazsın bitti arkadaş

Polisle nasıl konuştuğun önemli dikleşirsen arabanı bağlarlar bukadar keyfi yaptırım mı ? zaten bağlaması lazım neyi irdeliyorsunki, düzgün konuşanı bırakması velinimet

Stock araca ceza yazılmasındaki durum polisin cahilliğidir, polis soruçturma dolayısı ile seni gözaltına alabilir sende itraz edersin dimi

Cezayada bu şekilde itraz edersin, ceza yazılıyor iş bitmiyor et itrazını al paranı geri

Bugun adam cinayetten 18 yıl yatıyorda sonra pardon deniyor, adam 500 kere suçsuzum diyorda yatıyor, egzosttan birine 200 lira yazıldı diyemi tartışıaz ?

Bu arada bana haberiniz varmı deme, ben bu işi yapıyorum

Orjinal aracı olan gitsin servisine araç orjinaldir yazısı alsın Temsa veriyor evo sahiplerine, sende git Yerka sana düzenler orada bir expertiz dolaş onunla

Ama polis seni çevirdiğinde laga luga yaparsan akılsız akılsız konuşursan arabanı bağlar

ABD'de polis adamın anasını belliyor yanındaki karısını elliyor, onu bırak adamı öldürüyor, okadar demokrasinin göbeği yerde de olaylar örtpas ediliyor

Sen bana burada arabadan inip, polis ile konuşmayı bilmeyen adamları savunuyorsun

Bu polise yatın kalkın dua edin başka birşey demiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drahte 1905 -- 5 Mart 2010; 2:46:07 >

424 Mesaj
5 Mart 2010; 9:19:39 

quote:

Saticilarin ne suçu var ? Yasal olsun ben uyuşturucu bile satarım, sorumluluk alanındır

Alanı denetleyecek, takanı denetleyecek, şu anda yapılanda odur zaten

Yav arkadaş sen iyice uçmuşsun konudan , bahsetmeye çalıştığım mevzu zaten bunlarin yasal satişini doğru olmadiğidir benim düşünceme göre.Sen hala yasalsa satarim diyorsun.Sigara da satiliyor deilmi , vergi aliniyor.Ama kapali alanlarda içene de , içirtene de cezai işlem var.

2270 Mesaj
5 Mart 2010; 10:35:14 

quote:

Şimdi üstünde plaka olan arabanın değil jantlarını bijonlarını dahi değiştiremezsin

Senin kanunların böyle, ABD'de eyaletine göre emisyonları tuturduğun sürece sorun yok ama senin kanunun farklı

Arabaların hepsi ama hepsi devletin, devletin malında tadilat yapamazsın, arabalar sana kullanman için devlet tarafından verilmiştir

İnsan dediğin haklarını bilecek, senin Türkiyede hakların bunlar, bunlar dahilinde arabana modifiye yapamazsın bitti arkadaş

Polisle nasıl konuştuğun önemli dikleşirsen arabanı bağlarlar bukadar keyfi yaptırım mı ? zaten bağlaması lazım neyi irdeliyorsunki, düzgün konuşanı bırakması velinimet

Stock araca ceza yazılmasındaki durum polisin cahilliğidir, polis soruçturma dolayısı ile seni gözaltına alabilir sende itraz edersin dimi

Cezayada bu şekilde itraz edersin, ceza yazılıyor iş bitmiyor et itrazını al paranı geri

Bugun adam cinayetten 18 yıl yatıyorda sonra pardon deniyor, adam 500 kere suçsuzum diyorda yatıyor, egzosttan birine 200 lira yazıldı diyemi tartışıaz ?

Bu arada bana haberiniz varmı deme, ben bu işi yapıyorum

Orjinal aracı olan gitsin servisine araç orjinaldir yazısı alsın Temsa veriyor evo sahiplerine, sende git Yerka sana düzenler orada bir expertiz dolaş onunla

Ama polis seni çevirdiğinde laga luga yaparsan akılsız akılsız konuşursan arabanı bağlar

ABD'de polis adamın anasını belliyor yanındaki karısını elliyor, onu bırak adamı öldürüyor, okadar demokrasinin göbeği yerde de olaylar örtpas ediliyor

Sen bana burada arabadan inip, polis ile konuşmayı bilmeyen adamları savunuyorsun

Bu polise yatın kalkın dua edin başka birşey demiyorum

Cevap bile verilemeyecek sığlıkta bir mesaj ama ben yinede şansımı deneyeyim.

Bizim kanunlarımız farklı,ama heralde farklı olması doğru olduğu anlamına gelmiyor.

"Arabaların hepsi ama hepsi devletin, devletin malında tadilat yapamazsın, arabalar sana kullanman için devlet tarafından verilmiştir " bunu biraz daha açarmısın.Rejimimiz komünizm de benim mi haberim yok?

İnsan dediğin haklarını bilecek ve ona göre davranacak...hmmm..İran'daki insanlar içinde bu geçerli heralde değil mi? Örneğin İran'da Rock müzik dinlemek suç! Haklarını bilsinler dinlemesinler değil mi?İşte insan olmayanlar bu adaletsiz kanunları eleştirenler değil bu kanunları koyanlar ve savunanlar oluyor.Kimse arabam orjinal diye belge almıyorsa İmpreza sahibide almak zorunda değil aksi halde bu ayrımcılık demek olur.

Polisler ceza yazdığı için adam sinirlendi zaten,düzgünce anlatamadı ki adam derdini.

Oh ne ala senin hiç bir suçun yok ama polis seni gözaltına alsın dursun adalete bak? Bu mantıklı mı sence? Herşeyi tam bir araç,alırken ve kullanırken vergisi ödeniyor ama bu cezalandırılıyor bir de...

Sen çok film izlemişin galiba,filmlerin etkisinde naylon dünyada yaşıyorsun,Crash filminden falan bahsediyorsun bana..

İşin içindeyim diyorsun birde,demek ki senin gibiler işin içinde olduğun için düzen böyle,mantaliteye bak..argümanlara bak...düşünce yapısına bak..

TIKLA

3777 Mesaj
5 Mart 2010; 11:17:00 

ruhsata işletme diye bi olay var..mış
artık ne kadar doğru yanlış kulaktan kulağa yayılan bi bilgi

madem ses düzeyi yüksek diye abart eksoz takılması yasak
o zaman spor motorlarada çocuk pipisi gibi eksozlardan taksınlarda ses çıkmasın

geçme namert köprüsünden alırsa sel alsın seni,yatma çakal gölgesinde yerse aslan yesin seni...

800 Mesaj
5 Mart 2010; 14:03:44 

Evet ruhsata işletme var. ama işletebilene.
Bir arkadaşım var özürlü. ve aracıda koldan direksiyon özürlü aracı.
İşi gereği sürekli seyahat etmesi gerekiyor. kendi işi.
sürekli direksiyonda olduğundan küçük tualetini arabada pet şişe vs ile gidermesi gerekiyor yolda ve bu nedenle trafiğe defalarca başvurdu cam filmini ruhsata işletmek için. çünkü sürekli ceza yiyordu.
4-5 ay uğraştı valiliğe kadar yazdı, olmadı işlemediler ruhsata. Sonra bir yerden bir "dayı" buldu. 1 saat içinde işletti ruhsata.
Memleketimin çivisi hakkında örnek oldu sanırım.

Avrupada ruhsata işlettiğiniz sürece herşey serbest. Ruhsata işletmek için ise bizdeki gibi cahillik yok, "bu araba devletin hemşerim işletemezsin" diyen yok. avrupada araç. ruhsatı gördünümü hiç. 60 sayfalık kareli defter kalınlığındadır. Body kit mi yaptın işlet yeterli. Cezai durum oradaki polisin insiyatifine dik konuşmaya yada alttan almaya bağlı değil. Cezai durum ruhsata işli olup olmamasına bağlı. Tıpkı türkiyedeki tüp mevzuu gibi.

Gelelim sizin söylediklerinize sayın drahte.:

Bir kere kendinle çelişiyorsun.
"Ama polis seni çevirdiğinde laga luga yaparsan akılsız akılsız konuşursan arabanı bağlar, Polisle nasıl konuştuğun önemli dikleşirsen arabanı bağlarlar bukadar keyfi yaptırım mı ? zaten bağlaması lazım neyi irdeliyorsunki, düzgün konuşanı bırakması velinimet"
diyorsun. Kendinle çelişiyorsun. Bu iş polisin insiyatifinde olmamalı. Suçluysam yaz arkadaş. suçsuzsam dik konuşuyorum diye yazamazsın bağlayamazsın. Ama bizde böyle bir mantık mevcut. M3 sahibi egsozunun orjinal olduğunu kanıtlasa bile yazar. Neden çünkü polisle dik konuşulmaz. Yok yaa neresi burası kim bu polis, kralmı ali kıran başkesenmi. Polis burada benim halkın huzuru ve düzenin bütünlüğünü korumak için var.

Modifiye işinde ise devlet çıkarlı. Çıkarı olan bir konuda neden başka yola başvursunki.
O modifiye malzemesinden yurtiçinde girerken vergi alıyor.
satılırken vergi alıyor.
Onun montajını yapandan vergi alıyor.
Takan kişiyi tabiiki yasaklar.
Çünkü polis ceza kesince oradan da kazanacak.
Eh memuru da üç beş çorba içecek maaşına zam yapmıyorki..

"Ya satışına izin verme, ya da serbest bırak ceza kesme" diyoruz. olmaz rantı kesilir.

"Sen bana burada arabadan inip, polis ile konuşmayı bilmeyen adamları savunuyorsun" diyorsun.

Polis durduğu aracın yanına gidip, "ver bakiim şu evrakları" yerine "beyefendi, ehliyet ruhsat lütfen" derse o kişi de arabadan inip polise dikleşmez emin ol..
Saçma sapan kişisel cahilliğini gün yüzüne vurup, herşeyi orjinal olan bir M3'e "ulan bu araç bukadar bağırıyorsa vardır mutlaka bir modifiye" diyerekten sahibini çileden çıkrtmazsa kimse dikleşmez emin ol.
Kırmızı ışıkta dururken kapışmazsa hiçbir polis dikleşmez kimse ona emin ol.
(İncelermisin: http://forum.donanimhab..._/key_//tm.htm#38227014 )

"Bu polise yatın kalkın dua edin başka birşey demiyorum" diyorsun.
Aman dua ediyoruz. Allah başımızdan eksik etmesin. Yoksa neyle geçinir bu devlet bu millet.
Evime hırsız girdi dünyasını s..tiler evin. nerede polis. :) nerede mi vatandaşın egsozuyla cam filmiyle uğraşıyor.
;)
Eğer polis değilsen cevap vermek için kendini boş yere paralama.. ;)

6353 Mesaj
5 Mart 2010; 20:09:53 

quote:

Yav arkadaş sen iyice uçmuşsun konudan , bahsetmeye çalıştığım mevzu zaten bunlarin yasal satişini doğru olmadiğidir benim düşünceme göre.Sen hala yasalsa satarim diyorsun.Sigara da satiliyor deilmi , vergi aliniyor.Ama kapali alanlarda içene de , içirtene de cezai işlem var.

Neden yasal olmasın satışı ? YASAL arkadaş

Senin düşüncene göremi yaşayacağız ? Bu ülkede hak var hukuk var, malın ithalatı satışı serbest, kullanımı kısıtlı

Aynı sigaradaki gibi, nasıl kapalı alanda sigara kullanamıyorsan bu mallarıda trafikte kullanamazsın okadar..

Belki cevabımı anlayamadığından sana sığ geliyordur, yani aşağıda olan mesaj değil belkide sensindir ?

II. olarak kanunların doğruluğu birey tarafından irdelenebilecek bir duurm değil, istersen irdele

"Bence adam öldürmek suç olmamalı" de, sokağa çık birini öldür, hakimede aynı masalı okursun, ee oda kural, adam öldürmüyorsun dimi ? Trafiktede bu malları takmayacaksın

Kuralları bu şekilde "kendi aklınızca" eleştiremezsiniz

Komünizm ile ne alakası var durumun ? Bilmiyorsunuz rezil oluyorsunuz, arabaların hepsi ama hepsi devletindir, size bayide satılan arabanın kullanım hakkıdır

"Bu araba benim" demeye alışmanız arabaların sizin olduğu anlamına gelmez, keza bir kere sen bile devletin malısın, Askere gidiyormusun ? Devletin malı değilsen gitme

Devlet kural çıkarıp seni 12 ay silah altına alıyor mu ? Alıyor, baban yapamaz bunu, devlet baban yapar, neden ? Bırak arabanı, sen biel devletin malısın.

İnsanların beğenileri toplum tarafından şekillendirilir, sen burada rock muzik dinlemeyi istiyen bir adam ile iranda rock muzik dinleyen adamı kıyaslayamazsın

Burada rock müzik dinlemek yasak değil, burada Rock sıradan bir tür ama iranda yasak, aynı ademin elması gibi birşey

İranda Rock müzik dinleyen adam, Türkiyedede kokain içer, keza size olay müzik dinlemek olarak gözüksede olayın aslı devletle çatışmaktır, yasak olanı tadmanın lezzetidir

Yani bu zevkler birbirine benzer

BLEND IN

Şimdi siz bunu yapamıyorsunuz, İranda rock müzik dinleyen adamda yapamıyor

Kurallar bellidir bunlara uyacaksın, kurallar esnektir bunları kullanacaksın, yasak birşey yapıyorkende yakalanmayacaksın

Bu üçünü yapamıyorsunuz, yapmak istemiyorsunuz, toplumla uyuşamıyorsunuz, sonrada kuralları eleştiriyorsunuz

Kurallar siz eleştirin diye değil uyun diye konuldu

Toplumda harmonize olmamış sizin gibi bireyler toplum kuralları sizin istediğiniz şekilde değiştirildiğinde dahi toplum ile bir uyum yakalayamazsınız

Yani bugun kuralları toplum ile çatışan insanlar tekrardan oluştursa, siz gine kendi koyduğunuz kurallar ile çelişirsiniz

Keza koyduğunuz kuralar ile dünya dinamikleri değişmiş olacak, benim gibi topluma uyumlu bireyler sizin koyduğunuz kurallara sizden bile daha iyi uyum sağlamış olacak

Sizde bunu çekemeyecek ve şikayet etmeye devam edeceksiniz !

Bugun modifiye yasallaşsa, ruhsata işletilebilir olsa, kurallar katı şekilde regüle edilse, polis denetlese

Ben modifiyemi yaparım, ruhsatıma işletirim, polis çevirdiğinde ben gine ceza yemem giderim

Sende modifiyeni yaparsın "Ufff kim ruhsata işleticek bu ne saçma iş" dersiniz, polis çevirdimi belgeniz eksik olur

NEDEN ?

Çunki sen kurallar değiştiğinde başka birşeyi fuzili bulacaksın

Olay kurallarda değil sizde, başka birşey değil

III. olarak, polis kimseyi cevirip 15sn içinde ceza yazmaz, en direk yazdığındada beton gibi durmazsınız, polis koçanı eline aldığında sorarsınız "Memur bey bir yanlışımız mı oldu ?" diye

Memurda deli değil, kimseyi kandırmayın forumda bir tek çevirmelere siz girmiyorsunuz, memurda egzosttan yada bilmem neden ceza yazacağını söyler

Sizde güzel dil ile arabanın orjinal olduğunu, servisin yakın olduğunu hemen gidip gelebileceğinizi, isterseniz servisi arayalım soralım gibi opsiyonlar ile gelirseniz polis size nasıl ceza yazsın

Polis seniz çeviriyor

-Bu egzsot neden bu kadar sesli ? 61 lira cezası var...
-Ya memurum bu araba kompile orjinal, BMW bu alman arabası, fabrikadan böyle geliyor
-Bu egzost abart arkadaşım yazıyorum cezayı
-Bir saniye, orjinal dedim ben arabaya, sen bilmiyorsan nasıl polislik yapıyorsun, eğtim vermiyorlar mı size ? Lise mezunu adamdan ne bekliyorsun...

Dersen, dayak yemediğine şükretmen lazım

Polis ile böyle konuşuyorsunuz sonra ceza yazıldı neden, yazar tabi adamın anasına küfretmediğiniz kalmıyor

Polisin sizi gözaltına alması için gerekli sebepleri olması lazım, 1.6 Focus TDCI arabaya egozst sesinden ceza yazıyor mu ?

Bu şekildede memur adamı cinayetten içeri almıyor ama cinayet mahaline yakın üstünde cinayet aletine benzer bıçak bulunan tinerciyi sorgulamak için alıyor

Sanırsınız elektirikli araba kullanan adamlara egzost cezası kesiyorlar

Kısacası, toplum ile uyumlu yaşamaya bakıcaksın, iş bilenin kılıç kuşananın, sizde bakarsınız elinizde ceza makbuzu ile işte

quote:

Orijinalden alıntı: cokomilk

Bir kere kendinle çelişiyorsun.

diyorsun. Kendinle çelişiyorsun. Bu iş polisin insiyatifinde olmamalı. Suçluysam yaz arkadaş. suçsuzsam dik konuşuyorum diye yazamazsın bağlayamazsın. Ama bizde böyle bir mantık mevcut. M3 sahibi egsozunun orjinal olduğunu kanıtlasa bile yazar. Neden çünkü polisle dik konuşulmaz. Yok yaa neresi burası kim bu polis, kralmı ali kıran başkesenmi. Polis burada benim halkın huzuru ve düzenin bütünlüğünü korumak için var.

Modifiye işinde ise devlet çıkarlı. Çıkarı olan bir konuda neden başka yola başvursunki.
O modifiye malzemesinden yurtiçinde girerken vergi alıyor.
satılırken vergi alıyor.
Onun montajını yapandan vergi alıyor.
Takan kişiyi tabiiki yasaklar.
Çünkü polis ceza kesince oradan da kazanacak.
Eh memuru da üç beş çorba içecek maaşına zam yapmıyorki..

"Ya satışına izin verme, ya da serbest bırak ceza kesme" diyoruz. olmaz rantı kesilir.

Polis durduğu aracın yanına gidip, "ver bakiim şu evrakları" yerine "beyefendi, ehliyet ruhsat lütfen" derse o kişi de arabadan inip polise dikleşmez emin ol..
Saçma sapan kişisel cahilliğini gün yüzüne vurup, herşeyi orjinal olan bir M3'e "ulan bu araç bukadar bağırıyorsa vardır mutlaka bir modifiye" diyerekten sahibini çileden çıkrtmazsa kimse dikleşmez emin ol.
Kırmızı ışıkta dururken kapışmazsa hiçbir polis dikleşmez kimse ona emin ol.

Aman dua ediyoruz. Allah başımızdan eksik etmesin. Yoksa neyle geçinir bu devlet bu millet.
Evime hırsız girdi dünyasını s..tiler evin. nerede polis. :) nerede mi vatandaşın egsozuyla cam filmiyle uğraşıyor.

Eğer polis değilsen cevap vermek için kendini boş yere paralama.. ;)

Suçsuzsan ve dik konuşuyorsan ozaman sanada polise direnmeden ceza yazması lazım

Yani suçsuza ceza yazmayan adam sanada aslında iyilik yapıyor, polisle dikleşme opsiyonun yok en başta zaten, bu kasiyer kız değil, polis bu

Sen polis ile değil, benle yada iş arkadaşınlada dik dik konuşamazsın, herkezle efendi gibi konuşmak zorundasın zaten

Yani nasıl egzostlu adam bırakılıyorsa, sizde dik dik konuşup sadece egzost cezası yediğiniz için kendinizi şanzlı sayın bence

Yaptığınız egzost takmaktan bile kötü benim nezlinde keza devletin polisini oyuncak ediyorsunuz

Devletin modifiye işinden aldığı vergi kısıtlıdır gelen malların çoğu gayri resmi kanallardan geliyor, distribütörü olmayan mallar

Çoğu ABD ve Japonya orjinli ne CE ne TÜV belgesine sahip ürünler, bunların çoğunun TSE yönetmeliği yok, ithalatçısı olmayan malın ne TSE'si olucak tabi oda ayrı konu

Keza işçilikte öyledir, sanayide takılıyor bu parçalar, paralar elden veriliyor, vergi mergi yok ya

Yasaklayamazsın, bugun devletin yasaklama opsiyonu yok, neden yasaklasın arakdaş ben bu malı biblo diye bile alırım

Marşına basmayacağım arbaya bile takabilirim keyif benim, millet halkına tank bile satıyor, regülasyon çıkarıyor, şu kalitede plastik palet ile bu tankı şu şu yollarda kullanırsın diyor

Bizim hükümet 2-3 kişinin keyfi olacak diye bir sektörün komple ithalatını, montajını yasaklayacak

Bende diyorum devlet IQ'su 140 nin altında olanı kısırlaştırsın

Şimdi siz modifiye yapmıyorsunuz diye yasaklatıyorsunuz bende içinde olmadığım bir kesimin üreme kanallarının bağlatılmasını istiyeyim, olur mu böyle ?

Hangi polis size "ver şu evraklarını dedi" bana bir kere gelmedi, sizede gelmedi, kulaktan dolma, falancanın başına gelmişlerle konuşmayın bana

Ha der, sende dersin, insansın ya, ekmek almaya fırına gidersin, yüzsüz yüzsüz "Versene ordan 2 tane çok pişmişinden" dersin yılda ayda bir denk geldiğinizi genellemeyin

Ayrıca desin ? Ne erkeksiniz ya, polis size "versene evraklarını" diyince hemen testisleriniz titreşiyor, adam 1.500 liraya çalışan adam, arabana uyuz olmuş, kız arkadaşına uyuz olmuş söylemiş

Eeee ? Ne uğraşıyorsun adamla ? Sen utandır "Buyrun memur bey diye uzat" belgelerini, gine dikleşmez, değil en salak adam, maymun olsa dikleşmez böyle bir tutum karşısında

Sanırsınız polis akademisinde dersler "Nasıl sürücü karısının kızının yanında rezil edilir" "İnsanları uyuz etme teknikleri" "3 adımda aşağılama" dersleri veriliyor

Ben dikleşmedim, banada yokken var dediler güzelce izah ettim, olayı, hemde öyle dakikalarca değil kısa 2-3 sözle, yolumada devam ettim

Neden çıkıyorsun çileden ? Ayrıca NASIL çıkıyorsun çileden ? Yok böyle bir opsiyonun yok zaten, suç olarak çileden çıkman egzosttan buyuk suç bir kere

Kısacası polis gayet anlayışlı, bu delirenleri kelepçeleycek, polise mukavemetten işlemi başlatıcak, dava edecek seni göreceksin gününü

Yapacaklar oradaki 2 ekibi şahit, alacak 4 günlük darp raporunu, açacaklar davayı, sürüneceksin sonra mahkeme mahkeme

3777 Mesaj
5 Mart 2010; 22:15:14 

@cokomilk

hocam merak ettim, bu film veya modifiye ruhsata işlenince acaba ruhsatın neresine ne yazıyorlar?

madem bunu ruhsata işleyecekler, illa bi dayı mı bulunması lazım?

geçme namert köprüsünden alırsa sel alsın seni,yatma çakal gölgesinde yerse aslan yesin seni...

6353 Mesaj
5 Mart 2010; 22:28:49 

quote:

Orijinalden alıntı: tandem_78

@cokomilk

hocam merak ettim, bu film veya modifiye ruhsata işlenince acaba ruhsatın neresine ne yazıyorlar?

madem bunu ruhsata işleyecekler, illa bi dayı mı bulunması lazım?

Değil muameleci bile hallediyor, arkadaşım arabasındaki tampondan kanada egzosttan beyne kadar herşeyi yazdırdı ruhsatına

Artık resmen dosya taşıyor, yaklaşık 80 sayfa A4 + Ruhsat var elinde

20704 Mesaj
5 Mart 2010; 22:56:30 

http://forum.donanimhab..._/key_//tm.htm#24627477

Güzel ülkem işte. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedirtiyor.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

759 Mesaj
5 Mart 2010; 23:00:16 

selam
konu hararetli
şu bir gerçek memlekette arkan kalınsa her şey kolay
yok sade vatandaş isen işin çok zor

2009 HYUNDAİ Accent ERA 1.4 Team ABS , Kristal Mavi

2270 Mesaj
5 Mart 2010; 23:14:22 

quote:

Belki cevabımı anlayamadığından sana sığ geliyordur, yani aşağıda olan mesaj değil belkide sensindir ?

II. olarak kanunların doğruluğu birey tarafından irdelenebilecek bir duurm değil, istersen irdele

"Bence adam öldürmek suç olmamalı" de, sokağa çık birini öldür, hakimede aynı masalı okursun, ee oda kural, adam öldürmüyorsun dimi ? Trafiktede bu malları takmayacaksın

Kuralları bu şekilde "kendi aklınızca" eleştiremezsiniz

Komünizm ile ne alakası var durumun ? Bilmiyorsunuz rezil oluyorsunuz, arabaların hepsi ama hepsi devletindir, size bayide satılan arabanın kullanım hakkıdır

"Bu araba benim" demeye alışmanız arabaların sizin olduğu anlamına gelmez, keza bir kere sen bile devletin malısın, Askere gidiyormusun ? Devletin malı değilsen gitme

Devlet kural çıkarıp seni 12 ay silah altına alıyor mu ? Alıyor, baban yapamaz bunu, devlet baban yapar, neden ? Bırak arabanı, sen biel devletin malısın.

İnsanların beğenileri toplum tarafından şekillendirilir, sen burada rock muzik dinlemeyi istiyen bir adam ile iranda rock muzik dinleyen adamı kıyaslayamazsın

Burada rock müzik dinlemek yasak değil, burada Rock sıradan bir tür ama iranda yasak, aynı ademin elması gibi birşey

İranda Rock müzik dinleyen adam, Türkiyedede kokain içer, keza size olay müzik dinlemek olarak gözüksede olayın aslı devletle çatışmaktır, yasak olanı tadmanın lezzetidir

Yani bu zevkler birbirine benzer

BLEND IN

Şimdi siz bunu yapamıyorsunuz, İranda rock müzik dinleyen adamda yapamıyor

Kurallar bellidir bunlara uyacaksın, kurallar esnektir bunları kullanacaksın, yasak birşey yapıyorkende yakalanmayacaksın

Bu üçünü yapamıyorsunuz, yapmak istemiyorsunuz, toplumla uyuşamıyorsunuz, sonrada kuralları eleştiriyorsunuz

Kurallar siz eleştirin diye değil uyun diye konuldu

Toplumda harmonize olmamış sizin gibi bireyler toplum kuralları sizin istediğiniz şekilde değiştirildiğinde dahi toplum ile bir uyum yakalayamazsınız

Yani bugun kuralları toplum ile çatışan insanlar tekrardan oluştursa, siz gine kendi koyduğunuz kurallar ile çelişirsiniz

Keza koyduğunuz kuralar ile dünya dinamikleri değişmiş olacak, benim gibi topluma uyumlu bireyler sizin koyduğunuz kurallara sizden bile daha iyi uyum sağlamış olacak

Sizde bunu çekemeyecek ve şikayet etmeye devam edeceksiniz !

Bugun modifiye yasallaşsa, ruhsata işletilebilir olsa, kurallar katı şekilde regüle edilse, polis denetlese

Ben modifiyemi yaparım, ruhsatıma işletirim, polis çevirdiğinde ben gine ceza yemem giderim

Sende modifiyeni yaparsın "Ufff kim ruhsata işleticek bu ne saçma iş" dersiniz, polis çevirdimi belgeniz eksik olur

NEDEN ?

Çunki sen kurallar değiştiğinde başka birşeyi fuzili bulacaksın

Olay kurallarda değil sizde, başka birşey değil

III. olarak, polis kimseyi cevirip 15sn içinde ceza yazmaz, en direk yazdığındada beton gibi durmazsınız, polis koçanı eline aldığında sorarsınız "Memur bey bir yanlışımız mı oldu ?" diye

Memurda deli değil, kimseyi kandırmayın forumda bir tek çevirmelere siz girmiyorsunuz, memurda egzosttan yada bilmem neden ceza yazacağını söyler

Sizde güzel dil ile arabanın orjinal olduğunu, servisin yakın olduğunu hemen gidip gelebileceğinizi, isterseniz servisi arayalım soralım gibi opsiyonlar ile gelirseniz polis size nasıl ceza yazsın

Polis seniz çeviriyor

-Bu egzsot neden bu kadar sesli ? 61 lira cezası var...
-Ya memurum bu araba kompile orjinal, BMW bu alman arabası, fabrikadan böyle geliyor
-Bu egzost abart arkadaşım yazıyorum cezayı
-Bir saniye, orjinal dedim ben arabaya, sen bilmiyorsan nasıl polislik yapıyorsun, eğtim vermiyorlar mı size ? Lise mezunu adamdan ne bekliyorsun...

Dersen, dayak yemediğine şükretmen lazım

Polis ile böyle konuşuyorsunuz sonra ceza yazıldı neden, yazar tabi adamın anasına küfretmediğiniz kalmıyor

Polisin sizi gözaltına alması için gerekli sebepleri olması lazım, 1.6 Focus TDCI arabaya egozst sesinden ceza yazıyor mu ?

Bu şekildede memur adamı cinayetten içeri almıyor ama cinayet mahaline yakın üstünde cinayet aletine benzer bıçak bulunan tinerciyi sorgulamak için alıyor

Sanırsınız elektirikli araba kullanan adamlara egzost cezası kesiyorlar

Kısacası, toplum ile uyumlu yaşamaya bakıcaksın, iş bilenin kılıç kuşananın, sizde bakarsınız elinizde ceza makbuzu ile işte

Dediğin şeyler kısaca..

-Kuralları eleştiremezsin (Kuralları eleştirmeyin itaat edin) (koyun gibi meeleyin)
-Kanunları eleştiremezsin (sıkıysa eleştir)
-Polisi eleştiremezsin (yoksa seni döverde söverde.haklı)
-Araban devletin
-Sen devletin malısın (sen bir hiçsin,kimsin ki)
-Kendi aklınla koca devleti mi eleştireceksin

devamı..

-Ben bilmem beyim bilir
-Devlet baba büyüktür
-Padişahım çok yaşa

devamı...

Vezirler huzura çıkmıslar:

- Padisahım, hazinede para kalmadı.Yeni vergilere ihtiyacımız var,

diyerekten.. .

Padisah, kavugunun altından kafasını kasımıs,

- Eeee! Ne vergisi koyalım?, demis...

- Köprülere adam koyalım, geçenden bir akçe alsınlar!

Padisah,

- Tamam, demis.

Aradan bir süre geçtikten sonra sormus vezirlerine:

- Tepki var mı?

- Hiç bir tepki yok!

- Iyi o zaman köprünün diğer tarafına adam koyun, çıkandan da bir akçe alsın!Aradan bir süre geçmis, Padisah:

- Var mı şikayet?

- Yok!
Halkının tepkisizligine kızan Padisah, gürlemis:

- Köprülerin ortasına da adam koyun, gelip geçeni becersin!

Aradan birkaç gün geçmis, halktan bir tepkinin olmamasına içerleyen Padisah, çagırmıs vezirlerini,

-Halkı dinleyelim hele bir, demis.

Gitmisler köye, Padisah sormus:

- Var mı sikayet?
Ses yok.
Padişah tekrar :<

-Var mı sikayet? Şikayeti olan söylesin!
diye gürleyince arkalardan cılız bir ses duyulmus:

-Padisahım, o köprünün ortasındaki adam var ya!..

- Eeee!, demis Padisah bir umutla...

- Aksamları çok kalabalık oluyor, sıra uzuyor, eve geç kalıyoz, bir adam daha koysanız...

TIKLA

6353 Mesaj
6 Mart 2010; 0:07:17 

quote:

Dediğin şeyler kısaca..

-Kuralları eleştiremezsin (Kuralları eleştirmeyin itaat edin) (koyun gibi meeleyin)
-Kanunları eleştiremezsin (sıkıysa eleştir)
-Polisi eleştiremezsin (yoksa seni döverde söverde.haklı)
-Araban devletin
-Sen devletin malısın (sen bir hiçsin,kimsin ki)
-Kendi aklınla koca devleti mi eleştireceksin

Şu meşur köprü fıkrası var ya

Köprüye vergi koyuyorlar, önce gidişe, sonra gelişe, kimseden ses çıkmıyor, yolun ortasına bir tane "Çoşkun" koyuyorlar gelen geçeni "öpüyor", halktan hala ses yok, en sonudna "Çoşkunları" 2 yapalım sıra oluyor diyorlar

-Arkadaşın orjinal mesaj silinebilir diye fıkrayı bu şekilde genel ahlaka uygun hale getirdim, getirebildiğim kadar

Kuralları eleştirebilirsin bunun nasıl yapılacağı eleştirdiğin kurallarda belirtilmiştir

Ülkede sana verilen hakları kullanarak haklarını arayabilirsin, millete çatarak hede höde yaparak değil

Kurallar saçma mı geliyor ? Eleştir, binlerce kişiyi topla, örgütlen, uluslararası mahkemelere kadar hakkını ara AMA bunu yaparken kurallara uyacaksın

Sen sana tanınmış hakların bir kısmını alırken, aklına uymayanı seçmeme özgürlüğün yok, bunlar bir bütün, birbirlerini anlamlı kılan bütün olmaları

O yüzden hak aramak var debelenmek var hangisini yapacağınızı iyi seçeceksiniz

Polisi dava bile edersin sana kötü davranıyorsa, ama bilgisiz ya da işinde ehil olmayan kişi ufak bir hata yaptı diye üstüne yürüyemezsiniz

Helede bunu erkeklik gururnuza yediremeyip yaparsanız olmaz, polisi dediğim gibi üstüne şikayet edersin, dava edersin

Gine haklarına geliyor husus, haklar sana polisi bu şekilde eleştirme hakkı vermiş ama aynı haklar senin sesinide polis karşısında kısar

Polise bağırıp çağıramazsın, işte siz hakların bir kısmınız istiyorsunuz ama aynı zamanda polisede bağırmak istiyorsunuz böyle bir dünya yok

Ozaman poliste seni dövebilsin, "Polisim ama çevirdiğim adamı dövücem arkadaş"...

Hakların dahilinde polis memurunu eleştirme yada şikayet etme hakkın var, bağırmak YOK, aksine bağırmak SUÇ

Araba değil sende devletin malısın, silah aldın neyle verilir silah ? RUHSATLA ! Araba neyle verilir ? RUHSATLA. RUHSAT nedir ? MUSADE BELGESİ, yani;

Silah Ruhsatında: Devlet sana silahını taşımak için müsade vermiştir
Araba Ruhsatında: Devlet sana seferberlik yada gerekli gördüğü duruma kadar aracın kullanım hakkınız / müsadesini sana vermiştir

Devletin malısın keza eline verirler tüfeği dağa gönderiler, savaştırtırlar, istemeyen askere gitmemezlik yapabiliyor mu ?

Ayrıca ez bakalım bir SSK'lı adamı ne oluyor ? Devlet senden tazminat alıyor SSK'lı bir adamı ezdin, devleti zarara soktun diye, devletin malısın + fiyat etiketin bile var ne diyorsun sen ya

---------------------------------------------------------------------------------------

Yukarıdaki hikayede sen kimsin biliyormusun ?

Köprüden hergün geçen, o vergiyi veren, köprünün ortasındaki adamada selam çakan, üstüne üstük geçerken boş boş konuşan yok yere eleştiren ama bir işlevi olmayan bireysin

Sinirden deliren, birşey yapmalıyız diyen ama her gün ve her gün o köprüden geçen, aradada köprünün ortasındaki adamın atarlamalarına maruz kalan kişisin

Bende köprüye vergi konduğunda geçen, vergi artırıldığında 2-3 arkadaş birleşip bir seferde vergiyi paylaşarak geçen, ortasına adam konulduğundada kendine sal alan adamım

Ben kurallar ne olursa olsun bana uyanı alırım, uymayana karışmam, keza öğrenciler ne diyor her sene ÖSS BU SENE ZORDU

Evet herkeze zordu, demek istediğim kurallar değişirse herkez için değişir, kişinin hayatında specific bir fark olmaz

Yukarıdaki kasaba bir kasabaki herkez vergi veriyor hem para hem namus olarak herkezin durumu böyle tabi benim gibi salla geçenler hariç

Aynı köyde vergi alınmasa ama başka birşey yapılsa siz gine o sıraya gireceksiniz, bende sal benzeri bir bypass bulacağım

Kısacası, herkezin hayatta kendi doğruları var ben bu şekilde bir adamım, kuralları elimden geldiğince uyarım, haklarımı bilirim ona göre davranırım

Aynı kurallarıda esnetebildiğim sürecede esnetirim, sal aldım diye sizde köprünün ortasındaki adam size el ense çekerken bana laf edersiniz

Ha yeni kural çıkar, salla geçmek yasaklanır, ozamanda taşınırım ben o köprünün ortasındaki adamı öpmem, öpenede karışmam

Aynı polis çevirmesinden siz elinizde makbuz ayrılırken bende polisle ahbap olup ayrıldığım gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drahte 1905 -- 6 Mart 2010; 0:25:01 >

1255 Mesaj
6 Mart 2010; 0:36:46 

bu işi yapan firmalar suç üstü yakalanırsa cezacı çok olmalı.. ama ceza yok..

Yorgun düştü düşlerim, sus oldu çıktı bunalımdan.. Bunalım ki aşk ötesi bişey.. Gidersin varamazsın, ölsende kurtulamazsın..

6335 Mesaj
6 Mart 2010; 0:43:12 

Sorunun amacı bu malzemelerin satışı yasaklansın mı yoksa trafikte kullanım serbest mi bırakılsın. Kanun kural değişmedikçe uymak gerekir. trafikte yasaksa arabana bunları takmayacaksın. kimse takmazsa malzeme de satılmaz.

SYM Symphony SR125

2270 Mesaj
6 Mart 2010; 0:51:34 

@drahte 1905

Kuralları eleştirebilirim ve eleştiriyorumda kurallara karşı geldiğim gibi bir şey söylemedim yada ima etmedim beni bu şekilde suçlarken çıkarımın nedir?

Sen çok kıvrakmışsın maşallah köprüdeki adamı atlatmak için sal almalar falan,ne deyim allah zihin açıklığı versin.Ceviz ye bol

Naylon dünya demiştim ya..naylon dünyada yaşıyorsun,gerçek hayatı bilmiyorsun sen,yaşın kaç bilmiyorum ama her ne kadar işin içindeyim desende boş,tecrübesizsin çocuksun daha herşeyin kurallara ve yasalara göre işlediğini zannediyorsun.Bir gün polis seni sadece yanlış yerde yanlış zamanda bulunduğun için karakola çekip tekme tokat döverse görürsün,diskoda yasa okursun duvarlara...Veya kendin polissende tersi geçerli,bir gün yasa kural derken mafyaya çatarsın sıkar iki bacağına birer kurşun mort olursun.

Yasalar önünde kanıtlayamayacağın yada sonuç alamayacağın çok şey var bu memlekette...

-Daha geçen gün haciz açık arttırmasına girilmesi ile ilgili bir konu vardı burda oku anlarsın yasayı kuralı.

-Gündemdeki ergenekon soruşturması bile devletin en zirvesinden memlekettteki hukuksuzluğu bağırıyor.,duymak istersen..

Daha bu neyin kastırması,bu örnekler gibi niceleri varda bilgisayarımın tuşlarına yazık,yoksa zaman ayırmayı çok isterim sana...

TIKLA

6353 Mesaj
6 Mart 2010; 1:02:22 

quote:

@drahte 1905

Kuralları eleştirebilirim ve eleştiriyorumda kurallara karşı geldiğim gibi bir şey söylemedim yada ima etmedim beni bu şekilde suçlarken çıkarımın nedir?

Sen çok kıvrakmışsın maşallah köprüdeki adamı atlatmak için sal almalar falan,ne deyim allah zihin açıklığı versin.Ceviz ye bol

herşeyin kurallara ve yasalara göre işlediğini zannediyorsun.Bir gün polis seni sadece yanlış yerde yanlış zamanda bulunduğun için karakola çekip tekme tokat döverse görürsün,diskoda yasa okursun duvarlara...Veya kendin polissende tersi geçerli,bir gün yasa kural derken mafyaya çatarsın sıkar iki bacağına birer kurşun mort olursun.

Yasalar önünde kanıtlayamayacağın yada sonuç alamayacağın çok şey var bu memlekette...

-Daha geçen gün haciz açık arttırmasına girilmesi ile ilgili bir konu vardı burda oku anlarsın yasayı kuralı.

-Gündemdeki ergenekon soruşturması bile devletin en zirvesinden memlekettteki hukuksuzluğu bağırıyor.,duymak istersen..

Daha bu neyin kastırması,bu örnekler gibi niceleri varda bilgisayarımın tuşlarına yazık,yoksa zaman ayırmayı çok isterim sana...

Polis bir adamı neden dövsün arkadaş, ben yüksek mühendis adamım evim belli yerim belli yurdum belli işim belli

Keza bak ne diyorum, "sal alırım" diyorum ozaman ben "yanlış zamanda yanlış yerdede" bulunmam gibi bir durum çıkıyor ortaya

Polisin kafasına göre adam aldığı dövdüğü bir ülkede ona göre ortama girerim bende, kuralların haricinde hayatın sınırlarıda belli

İnsan kendini sakınacak öncelikle, yani hak hukuk dışındada önlemini alırsın bu şekilde ben sana demiyorumki askeri yönetim gibi kurallar harfiyen uygulanıyor

Keza bir çok kez "Esnektir" dedim kurallar için

Kısacası söylediğim duruma göre hareket edeceksin, kuralar çökmüş, teksasatasın ozamanda oranın yasal olmayan kurallarına göre hareket edeceksin

Yağmur yağarken dışarı çıkarsan ne olur ? ISLANIRSIN, hayat bunun gibidir işte, poliste atar yaparsan ezanı yersin, yanlış adama çatarsan kurşunu

Bu ayağını yorganına göre uzatmak gibi birşey, sen benim "kurallar" dediğimden devletin kurallarını anladın sadece, ben hayatın bütün "kurallarıdan" bahsediyorum, yer çekimi dahil

Mesala atla camdan ne oluyor ? Camdan atlamadığın gibi yanlış adamada atar yapmayacaksın, camdan atlayınca ölüyorsun, sesin çıkmıyor, yanlış adama çarpıncada sesin çıkmasın ozaman

3777 Mesaj
6 Mart 2010; 14:42:59 

quote:

Değil muameleci bile hallediyor, arkadaşım arabasındaki tampondan kanada egzosttan beyne kadar herşeyi yazdırdı ruhsatına

Artık resmen dosya taşıyor, yaklaşık 80 sayfa A4 + Ruhsat var elinde

peki bunu yaptırabilmek için muameleciye veya trafiğe ne kadar ödedi?
ayrıca bunun için ekseri bi vergi varmı?

ayrıca ve ayrıca bu arkadaşı hiç polis durdurmuyki acaba. hayır orjinal araca bahane bulan, bu arabaya binbir türlü kılıf uydurur

6353 Mesaj
6 Mart 2010; 15:52:23 

quote:

Orijinalden alıntı: tandem_78

peki bunu yaptırabilmek için muameleciye veya trafiğe ne kadar ödedi?
ayrıca bunun için ekseri bi vergi varmı?

ayrıca ve ayrıca bu arkadaşı hiç polis durdurmuyki acaba. hayır orjinal araca bahane bulan, bu arabaya binbir türlü kılıf uydurur

Tam hatırlamamakla beraber 1.000 1.500 lira gibi ama onda çok parça var, ben baktım, rahat 70-80 sayfa A4 vardı hepsinde mühür imza vardı ıslak

Bazı parçalara servisten gidip orjinaldir yazısı almış, olmayanlarında başka belgelerini toplamış, ama nasıl yaptığını sormadım parçaları poliçeyede yazdırdı

Yazdırabilceklerini yazdırdı zaten ama ben polis olsam, çevirmede bana o dosyayı verse devam et derim yani

667 Mesaj
6 Mart 2010; 16:55:59 

quote:

@drahte 1905

Naylon dünya demiştim ya..naylon dünyada yaşıyorsun,gerçek hayatı bilmiyorsun sen,yaşın kaç bilmiyorum ama her ne kadar işin içindeyim desende boş,tecrübesizsin çocuksun daha herşeyin kurallara ve yasalara göre işlediğini zannediyorsun.Bir gün polis seni sadece yanlış yerde yanlış zamanda bulunduğun için karakola çekip tekme tokat döverse görürsün,diskoda yasa okursun duvarlara...Veya kendin polissende tersi geçerli,bir gün yasa kural derken mafyaya çatarsın sıkar iki bacağına birer kurşun mort olursun.

bunları yazarken kendi kendine sordun mu acaba ben ne yazıyorum diye arkadaşa yaşını sormuşsun asıl ben senin yaşını merak ettim!!!

Katılım zamanı: 31 Temmuz 2005
Hyundai İ30 Crdi Style Otm. 2013

777 Mesaj
6 Mart 2010; 18:29:06 

Boşuna tartışıyorsunuz arkadaşlar, arkadaşın birisi kurallar da kurallar demiş, ne kuralı arkadaş, hangi kuralda yazıyor parası olana ayrı olmayana ayrı muamele yapılır diye...

Bu ülkede paran varsa özgürsün, insansın, devletin malı falan da değilsin, hatta istediğin zaman devlete kafa bile tutarsın, paran yoksa devletin malısın...

Kısaca bizim ülkemizde kurallar kişiye göre değişir, trafiktede aynı durum geçerli, tecrübeyle sabittir...

El-Müstenidü bi Tevfikãti'r Rabbãniyye Meliki'd Devlet-il-Osmãniyye.

Vatansızlara İnat, Vatan Sağolsun...

3777 Mesaj
6 Mart 2010; 22:41:59 

hocam sana sonuna dek katılıyorum

paran varsa gücünde var demektir...

1881 Mesaj
6 Mart 2010; 23:43:25 

quote:

Uyuşturucu madde kullanmak yasal demedim zaten. İlla ki suç! Ben sadece 'kullanıcıyım satıcı değil' ifadenle serbest bırakılıyorsun bu ülkede dedim. Tamam Hukuk bilmiyor olabilirsin ama Hiç mi tv izlemiyorsun arkadaş sen?
Bknz; Tarkan: Sevk edildiği mahkemede aynı gün serbest bırakıldı.
Bknz; Deniz Seki: Aracılık yaptığı, tacirlerle bağlantısı olduğu için 8-10 ay yattı.

Şurda bi makara yapalım dedik, nasıl da laf sokmaya meraklılar var

Espri anlayışı olan arkadaşlar sağolsunlar.

Bu arada başlığı açan arkadaşım ChymerA son mesajına katılmamak elde değil. Yasa, mevzuat çıkartıyo Devletimizin güzide Kurumları ama sadece vatandaşa gelince yaptırım uyguluyor. Hiç şirketlerin, kuruluşların denetlendiği yok. Ama adamlar haklı; İşlek caddelerin köşe başına trafik polisi dikmek mi kolay? Yoksa trafikte uygun olmadığı halde bu işleri yapan işyerlerine yaptırım uygulamak mı?

tarkan kullanıcı olduğu satmadığı için 2 yıl hapis cezası aldı o da para cezasına çevrildi öle serbest falan bırakılmadı laf sokmak için yazmadım doğrusu bu yani kullanmakta satmakta suç soylukan doğru söylemiş

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

800 Mesaj
8 Mart 2010; 14:12:43 

@drahte:

bana yazdığın cevapta, seni seni o bilgisiz cahil polislerden sandım. ama ilerleyen mesajlarını okuyunca yüksek mühendis olduğunu okudum. polis değilmişsin.
yüksek mühendis olmuşsun ama nedense o kendini bilmez ne oldum delisi olan polisler gibi tavrın.

Bir kere Tüv belgesi CE belgesi zırvası var. Sen egsozcularda yapılan el yapımı abarth egsozlardan bahsediyorsun. Ama Bilmiyorsunki bu ülkeye nekedar çok egsoz tamamen yasal yollarla dış ülkelerden giriş yapıyor. Performans egsoz adı altında ve yabancı markalı dünyaya üretim yapan markalar. Tabi işine gelen kısmı abarth yani el yapımı olan. ve ona göre cevap vermişsin.

Bu sadece bir örnekti. Kabul ediyorum klavyen fazla laf yapıyor. Ama boş konuşuyorsun.

1638 Mesaj
8 Mart 2010; 15:50:53 

Hangi ülkede trafikte kullanamayacaginiz araba parcalarini satmak yasak?

Ben Almanya'da yasiyorum. Ve burasi TÜV'ün anavatani. Her türlü parca bulunur ve alabilirsiniz.
Ama trafikteki kullanimi sinirlandirilmistir.

Arabani kendi arazinde kullanacaksan, ve kamu yollarina cikarmayacaksan, istedigin parcayi kullanabilirsin.
Yoksa ABE denilen o parcanin, o model araca uygunlugunu kanitlayan bir belgeye ihtiyacin var.
Eger cok custom bir durum ise de, mühendis raporlari ile TÜV'den aracin icin ABE belgesi ile olmadan onay alabilirsin.
Ancak cok teferruati olan bir sürec.

Örnek: Egsoz gürültü normlarina uymuyordur, trafige cikis izni yoktur.
Devletin yapmasi gereken, bu parcanin ABE tarzinda bir sertifikasyona sahip olup olmadigini satarken söyleme mecburiyetinde birakmasi olacaktir.

523 Mesaj
8 Mart 2010; 19:05:09 

quote:

Sen yine ucuz yırtmışın.Bize JANDARMA 128 tl cik ceza kesti.30/B İDİ galiba (Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak,karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EmJoy11 -- 8 Mart 2010; 19:06:02 >

363 Mesaj
8 Mart 2010; 23:37:05 

ona bakarsanız hız yapmak da yasak ama arabaların hızları malum bu mantığa göre yasak bişeyi ürettirmemeleri lazım

olaya biraz temelden baktım ama neyse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qtrendy -- 8 Mart 2010; 23:38:16 >

6757 Mesaj
8 Mart 2010; 23:44:17 

quote:

Orijinalden alıntı: EmJoy11

Sen yine ucuz yırtmışın.Bize JANDARMA 128 tl cik ceza kesti.30/B İDİ galiba (Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak,karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak)

Çok iyi olmuş, cidden çok sevindim.

Yasak olduğunu bile bile kullanıp ardından ceza suratında patlayınca insanlar niye ağlıyor anlamıyorum.

oçkd fiao ifrs stat çgu iüd nnu ir n
Kim ulan bu Erol Egemen?

6353 Mesaj
9 Mart 2010; 1:23:24 

quote:

Orijinalden alıntı: cokomilk

@drahte:

Bir kere Tüv belgesi CE belgesi zırvası var. Sen egsozcularda yapılan el yapımı abarth egsozlardan bahsediyorsun. Ama Bilmiyorsunki bu ülkeye nekedar çok egsoz tamamen yasal yollarla dış ülkelerden giriş yapıyor. Performans egsoz adı altında ve yabancı markalı dünyaya üretim yapan markalar. Tabi işine gelen kısmı abarth yani el yapımı olan. ve ona göre cevap vermişsin.

Aslında ben tam tersi egzostcuların yaptığı değil ithal edilen senin bahsettiğin egzostlar için yazdım yukarıdakileri

Ayrıca "Bilmiyorsunn" diyorsun ama o egzostları bende getiriyorum, kendi aracıdmada kullanıyorum keza gelmesinde yasa dışı birşey yok

Exhaust değil boru adı altında bile getirim, gümrük sizin sandığınız gibi bir yer değil, market değil orası, ibraz ediyorsun fln anlatamamda

Sonuç olarak her mal ithal edilir, hele egozst en belalı en seslisi olsun ithal edilir, o gümrüklerden bu ülkeye bıcakta giriyor silahta giriyor kılıçta giriyor

Önemli olan kullanım, nerde kullandığın, nasıl kullandığın, kamuya verdiğin zarardır

Adamın biri alır kılıcı vitrinine koyar, diğeri milleti keser, kabahat kılıçta değil kılıcı tutanda, aynı şekilde kabahat egzostta değil arabasına takıp trafiğe çıkanda

II. olarak "Abarth" egzost modeli değil marka adıdır

Son olarak ben bu forumda "sadece bildiğim ya da fikir sahibi olduğum" konulara yazarım, bilmiyorsun demeyin, keza benim fikir sahibi olduğum konuda siz benim bilgim ile kendinizi exper bile tahin edersiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drahte 1905 -- 9 Mart 2010; 1:25:56 >

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » Trafik ve Biz » Trafikte kullanımı yasak olan parçaların satışı neden serbest?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

1.039