Şimdi Ara

ATI HD5830 video inceleme; ATI HD5800 ailesini genişletiyor!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
0
Favori
21.571
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şu an için DX11 destekli ekran kartları üreten tek firma olan ATI, üst seviye DX11 ekran kartlarından oluşan HD5800 ailesini orta üst seviye bir model ekleyerek genişletiyor.

Bakalım aileye yeni katılan HD 5830, fiyat / performans konusunda kullanıcıları memnun edebilecek mi?

• Fiyat politikası yanlış olursa.Başarısız bir kart olmuş diyebiliriz rop ve texture ünitelerindei kesinti performansı baltalamış.Bence artık orta seviye kartınız varsa atide 6 serisini ve fermiyi beklemek en iyi seçenek.
  • fiyatı 200 dolar olmazsa , 5770 daha iyi bir çözüm gibi görünüyor ve video da rakip olark gtx285 ve gtx275 denmiş fakat sadece 1 oyunda bu kartlara yakın sonuç göstermiş onun haricinde GTX260 la benzer sonuçlar almış.
  • Kartın performansı hakkında yeterince aydınlatıcı bir test olmadığını söylemeliyim. Çünkü 5830'un belki de en merak edilen yönü, 5770 ile 5850 arasında hangisine daha yakın bir performans göstereceğiydi ancak 5770'in testte bulunmaması doğru bir karşılaştırmayı yapmayı maalesef engelliyor. Bu arada Company of Heroes'da kart büyük ihtimalle VSync limitine takılmış (59fps).

Genel olarak kart hakkındaki fikirlerim; OC ile bir üst modeli (5850) yakalamasını bekliyordum ama çoğu kez geride kalmış. Ancak iş sıcaklık ve enerji tüketimine gelince 5870'i bile geride bırakmış. Bu kartı gerçekten alınabilir yapacak tek özelliği fiyatı olacaktır.

Edit: Ayrıca testte kartın DirectX11 performansının olmayışı da bence büyük bir eksiklik olmuş. En azından 5000 serisi DirectX11 altında kendi içinde ayrıca testlere tabi tutulabilirdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Father Torque -- 28 Şubat 2010; 1:59:28 >
  • İyi de fiyatı mantıksız.

OC içinde uygun değil.

ROP ları kısmaları çok kötü olmuş.
  • elinize sağlık, güzel inceleme..
  • İlerleyen zamanlarda revize edilir bence hd5830.. Yoksa bu performansla nal toplar anca... Hiç albenisi yok sanki.
  • bu kart 350-400 ytl den fazlaya satılırsa kimse almaz..
  • Pixel fillrate ve bant genişliği (RAM) konusunda 4890'dan daha kötü ve kimi testlerde arkasında kalmasına bile neden oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Father Torque

Kartın performansı hakkında yeterince aydınlatıcı bir test olmadığını söylemeliyim. Çünkü 5830'un belki de en merak edilen yönü, 5770 ile 5850 arasında hangisine daha yakın bir performans göstereceğiydi ancak 5770'in testte bulunmaması doğru bir karşılaştırmayı yapmayı maalesef engelliyor. Bu arada Company of Heroes'da kart büyük ihtimalle VSync limitine takılmış (59fps).

Genel olarak kart hakkındaki fikirlerim; OC ile bir üst modeli (5850) yakalamasını bekliyordum ama çoğu kez geride kalmış. Ancak iş sıcaklık ve enerji tüketimine gelince 5870'i bile geride bırakmış. Bu kartı gerçekten alınabilir yapacak tek özelliği fiyatı olacaktır.

Edit: Ayrıca testte kartın DirectX11 performansının olmayışı da bence büyük bir eksiklik olmuş. En azından 5000 serisi DirectX11 altında kendi içinde ayrıca testlere tabi tutulabilirdi.

+1 Keşke 5770 de testte olsaydı!!!

• Kart beklenileni karşılamadı.5850'ye yakın bir performans umudu vardı bu kartı bekleyenlerin.Ama malesef ki kötü kart olmuş.

Bu arada grafiklerde mavi tonlar çok sönük kalmış.Eski tablolar daha iyiydi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kloroform -- 28 Şubat 2010; 2:57:39 >
  • Aynı şeyleri papağan misali tekrarlıyorum belki ama 5830 defolu bir kart(BAN).Ati'nin iş ortakları neden bu derece çok üstünde duruyor bu kartın anlamıyorum. Özel soğutucularla yada yanında oyun hediye etmelerle bu kartı satabileceklerinimi sanıyorlar bilmiyorum. Dediğim gibi fabrikasyon hatası olan bu kartı bedavaya yada ucuzamı alıyorlar Ati'den onu da bilmiyorum. 5850 den %25-30 daha yavaş olan bu kartın fiyatı, 5850 den %25-30 daha ucuz değil. Kişisel kanaaatimimce bu kartın değeri 400 lirayı kuruş geçmez. Vermem arkadaş vermem. Hem çok para vereceksin, hem çok ısınacak, hem de performansı düşük olacak. f/p kralı 5850 dür ki 6xxx serisi gelene kadar da öyle olacaktır...
  • Ölü doğmuş bir kart bence. Fiyatı zaten 5850 ye yakın olcak gibi.

Özetle aileyi genişleten hayırsız evlat
  • ROP ünetisinin yarıya kırpılması bu kartı bitirmiş bence. 4830-4850 araında tercih yapmak zordu fakat 5830 -5850 tercihi cok kolay olacak.
  • Standart olan HD5830 , 429TL den , oyun hediyeli olanlar ise 449TL den çıkış yapacak.
    ( Bu sadece bir duyum ve mantık ).
    OverclockersClub ın testlerinde özel sogutmalı ve oyun hediyeli bir model kullanılıyor. Orada HD5830 Gpu 800 den 1010 ' 1 , Bellekler ise 1000 den 1270 e hızaşırtılmış. Siz nekadar hız aşaıttınız bilemiyorum tabi ama orada kartın HD5850 ye oc ile çok yaklaşabildigi görünüyor bir çok testte.

Sanırım HD5830 , Call of Duty Modern Warfare 2 Edition lar çok daha fazla satış yapacak.Fiyat farkıda fazla olmayacagı için arada alaınabilirligi özel sogutma ve oyun ldukça arttıracaktır. Umarım fiyatlar beklenilenden yüksek çıkmaz , 2 hafta içinde 400TL civarına gerilemesi gerekiyor kartın.

Diğer konu ise , Gerçekten biraz fazla kırpılmış kart. Doku ünitesi ve rop sayısı oldukça fazla düşürülmüş , saat hızları yükseltilerek HD5850 ye yaklaştırılmaya çalısılmış ve buda daha fazla güç tüketmesini saglamış. Eski seride HD4830 saat hızları düşürülmüştü , örnek tablo.

ATI HD5830 video inceleme; ATI HD5800 ailesini genişletiyor!

İnceleme için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muten Baba -- 28 Şubat 2010; 9:10:17 >

• İnceleme için teşekkürler. Bakalım kartın fiyatı ne olacak.. Chris Brown ın dedigi fiyatlar mantıklı ama biraz fazla gibi...
  • inceleme için teşekkürler en azından aldanacak tüketiciler aldanmayacak
  • İnceleme için teşekkürler. Benim görüşüm 5830'un yok satacağı yönündeydi fakat fiyatlar yanılttı herkesi galiba.
  • Türkiye fiyatı 400TL'yi geçmezse iyi satar.
  • kart çok ısınıyor oc olmaz zaten 800 hz geliyor kartın fiyatı 400 - 430 TL arasında olursa satabilir diye dusunuyorum yinede 5850 en iyi seçim gibi geliyor bana ben kartı aldım yarın elime geçer diye dusunuyorum benim kart özel sogutmalı aldım 760 hz kartın kendis oc geliyor ben 800 yaparım onu kasa ici havalandırmam baya iyi sorun olmaz 5870 yakan performans cizer
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.