Şimdi Ara

Asus G73JH-X1; Mobility Radeon HD 5870'li ilk notebook

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
150
Cevap
0
Favori
20.064
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçtiğimiz ay düzenlenen Tüketici Elektroniği 2010 fuarının yıldızlarından biri de DirectX 11 destekli mobil grafik çözümleriyle AMD idi. Eylül ayında pazara sunduğu ATi Radeon HD 5800 serisiyle endüstride ilk defa DirectX 11 destekli grafik kartlarını lanse eden AMD, Mobility Radeon HD 5000 serisi ile yine bir ilke imza atmış ve dizüstü bilgisayarlar için DirectX 11 çözümlerini pazara sunan ilk isim olmayı başarmıştı. Dizüstü bilgisayar satışlarındaki hızlı artışı yeni büyüme sahası olarak belirleyen ve geleceğe yönelik yatırım planlamalarını bu doğrultuda oluşturan AMD, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada; 2009 yılına Nvidia'nın gerisinde başladıkları mobil GPU pazarında, %16 büyüme yakaladıklarını ve toplamda ulaştıkları %57 pazar payı (harici GPU) ile Nvidia'nın önüne geçmeyi başardıklarını söylemişti. Mobility Radeon HD 5000 serisi ile mobil sistemlere DirectX 11 kazandırmayı ve dünyanın en hızlı mobil grafik çözümüne sahip olmayı hedefleyen AMD, Mobility Radeon HD 5870'in dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilecek en hızlı GPU olduğuna dikkat çekerek, Nvidia'nın GeForce GTX 280M çözümünden çok daha hızlı olduğunu iddia etmişti.

alt="Asus G73JH-X1; Mobility Radeon HD 5870'li ilk notebook"

Asus G73JH-X1; ATi Mobility Radeon HD 5870'li ilk dizüstü bilgisayar

AMD'nin Mobility Radeon HD 5870 GPU'sunu duyurmasıyla eş zamanlı olarak dünyanın en büyük donanım üreticilerinden Asus, dünyada ilk defa Mobility Radeon HD 5870 GPU'lu dizüstü bilgisayarını duyurmuştu. Fuar kapsamında ön-tanıtımı yapılan G73JH-X1 kod adlı dizüstü bilgisayarın kapsamlı özellikleri açıklandı ve merak edilen detaylara açıklık getirildi. Oyunculara özel ekipmanlar içeren Republic of Gamers serisinin en yeni üyesi olarak lanse edilen G73JH-X1 hem tasarım özellikleri hem de donanım alt yapısı ile sınıfının en güçlü temsilcilerinden birisi olacak gibi görünüyor. Agresif bir hava katan sert çizgileriyle dikkat çeken tasarımda, CPU ve GPU'nun daha etkin bir şekilde soğutulması için arka tarafta hem sağ hem de sol tarafa hava tahliye kanalları yerleştirilmiş. Intel platformunu temel alan G73JH-X1'de işlemci olarak 1.6GHz'de çalışan dört çekirdekli Core i7 720QM'e yer veriliyor. 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ve 45 Watt düzeyinde termal güç tasarımıyla gelen dört çekirdekli işlemcide saat hızı görece düşük gibi görünse de Turbo Boost teknolojisi ile tek çekirdek frekansının 2.8GHz'e kadar çıkabildiğini unutmamak gerekiyor.

alt="Asus G73JH-X1; Mobility Radeon HD 5870'li ilk notebook" alt="Asus G73JH-X1; Mobility Radeon HD 5870'li ilk notebook"

Büyütmek için üzerlerine tıklayabilirsiniz.

Asus G73JH-X1'de ekran kartı olarak yukarıda da belirttiğimiz gibi Mobility Radeon HD 5870 kullanılıyor. 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan Broadway GPU'sunun güç verdiği DirectX 11 destekli mobil grafik çözümü, 800x paralel işlem birimine ve 1GB GDDR5 bellek kapasitesine sahip. Grafik işlem birimi 700MHz, bellekleri de 4000MHz'de görev yapan Mobility Radeon HD 5870, AMD'nin yayınladığı dökümanlara göre GeForce GTX 280M'den testine göre %20-%25 civarında (BattleForge'da %50+ seviyesinde) daha hızlı olan Mobility Radeon HD 5870, modern pek çok oyunu yüksek çözünürlük ve detay ayarlarda akıcı olarak oynatabilme fırsatı sunuyor ve sadece 50 Watt civarında güç çekiyor. Hem işlemci hem de ekran kartıyla yüksek performans tutkunlarına göz kırpan Asus G73JH-X1, 8GB bellek ve 500 Gigabyte (7200 devir/dakika) depolama kapasitesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. 1920 x 1080 piksel çözünürlüğünü destekleyen (Full HD, 1080p) 17.3-inç boyutunda LED ekrana yer verillen dizüstü bilgisayarda, G51j modelinden farklı olarak Nvidia'nın 3D Stereoscopic teknolojisine ise destek verilmiyor.

alt="Asus G73JH-X1; Mobility Radeon HD 5870'li ilk notebook" alt="Asus G73JH-X1; Mobility Radeon HD 5870'li ilk notebook"

Büyütmek için üzerlerine tıklayabilirsiniz.

Optik sürücü olarak DVD yazıcının kullanıldığı sistemde, dört adet USB portu, HDMI / VGA çıkışları, çok formatlı kart okuyucusu ve 2 megapiksel çözünürlüğünde internet kamerası gibi modern notebook'ların pek çoğunda artık standart olan özelliklere de yer veriliyor. Kablolu ve kablosuz iletişim için Gigabit Ethernet, 802.11 b/g/n WiFi ve Bluetooth desteğine sahip olan dizüstü bilgisayar, 16.60" x 12.80" x 0.80" - 2.30" boyutlarında ve 3.62 Kilogram ağırlığında. 8 hücreli pil kullanan ve Windows 7 Home Premium işletim sistemiyle gelen Asus G73JH-X1, Mobility Radeon HD 5870 gibi detaylarıyla dikkat çekerken, Amerika'da 1600 dolar seviyesinden kullanıcıların beğenisine sunuluyor.

alt="Asus G73JH-X1; Mobility Radeon HD 5870'li ilk notebook"

AMD'nin hazırladığı Mobility Radeon HD 5870 vs. GeForce GTX 280M karşılaştırması.

• Güzel bir haber teşekkürler..
  • tasarım şık olmuş ,güzel haber
  • Amerika da 1600 dolar burada 2000 doların üzerinde olur tabii gelirse.
  • 5 para etmez.
  • bence tasarım kütük gibi
  • 1080p deki ivmeye bak harika laptop alınası güzel haber için teşekkürler ama Türkiye fiyatları insanın canını sıkıyor.

Erasmus78 5 para etmez demişsiniz
    Aklınızda herhalde bir kıyaslama yaptınız bizede soylermisiniz kıyaslamanızı hangi laptopa göre 5 para etmez dediniz.?

Eğer anlamadığınız konular olduğunda bu tarz yorumlar yapmak kolayınızamı kaçıyor soruyorum sana neden 5 para etmez bu alet.?
  • Tasarım gzl bence..(Klavye bölümü hariç)
  • quote:

Orijinalden alıntı: KURSAD.

1080p deki ivmeye bak harika laptop alınası güzel haber için teşekkürler ama Türkiye fiyatları insanın canını sıkıyor.

Erasmus78 5 para etmez demişsiniz
    Aklınızda herhalde bir kıyaslama yaptınız bizede soylermisiniz kıyaslamanızı hangi laptopa göre 5 para etmez dediniz.?

Eğer anlamadığınız konular olduğunda bu tarz yorumlar yapmak kolayınızamı kaçıyor soruyorum sana neden 5 para etmez bu alet.?

Notebook'ların felsefesi ile kıyas yaptım.

Ağırlık: Muhtemelen eşşek ölüsü kadar.
    Batarya ömrü: Sadece açıp, kendi haline bıraksak 2 saat dayanabileceğinden şüpheliyim.
    İşlevsellik: Sıfıra yakın.
    Oyunculuk: PC ile kıyaslanamayacak kadar berbat.
    Fiyat: Aynı fiyata 5 misli kaliteli desktop sistem kurulabilir.

5 para etmez diye çok demişim.
    1 para etmez!

• @erasmus78

mukemmel ozetlemissin dostum durumu

laptopların olayı bu aga oyun vs.icin laptop alınmaz

is harici laptop kullanılmaz bu kadar basit
  • Asus G73JH-X1; Mobility Radeon HD 5870'li ilk notebook

Şu yanıltan grafiklerle de insanların zekasıyla alay etmeseler ne iyi olacak.
    Bir de sıfırdan başlatsana şu sütunları görelim.
  • kursad bu forumda şunu öğrenmen lazım.

eramus tipindeki üyelere hiç cevap vermeyeceksin kendi kendine yazıp kendi okuyacak. bırak o öyle tatmin oluyor hiç cevap verme
  • Dizüstünden çok sehpaüstü olmuş biraz. Donanım harika. Fiyatını geçtim. TR'ye geleceğinden emin değilim.
  • Guzel ve pahali ama genede artik en azindan oyun laptoplarinda LED Full HD gibi kesinlikle 120Hz de standart olmali diye dusunuyorum , tabi ms sureleride olabildigince dusuk tutulmali nede olsa oyun laptop.Boyle bir laptop a USB 3 , BT 3 ve 3mp lik bir WebCam yakisirdi bence.
  • 2. elde 2-3 haftadır satışta bu 1 ay içinde Amerikadan gelecek diyor
  • laptopta oyun oynanmaz mantığından vazgeçseniz artık, devir değişiyor beyler...
  • 16" üstü aletler dizüstü olmaktan çıkıyor artık bence.

Mesela geçen bir teknoloji mağazasına gittik.Alienware'in bir notebook modeli vardı.
    Ekran 18".Benim masaüstü CRT bile 17" yahu.
    Laptop o kadar büyük ki hani dizüstü desen o değil,iki kişinin dizinin üstüne anca sığar alet.
    Ağır da alet.Kaldırmayı denedim çok zorlandım.

Fiyatı merak edenler için 6999 TL
    Hayır o fiyata git 3500 liraya masaüstü PC topla,sonra üstüne kalan parayla 2000 liralık da notebook al, kalan 1500 lirayı da bankaya yatır gerekince PC'ye upgrade yap.O paraya laptop almak sadece aptallıktır.

Mob. Radeon HD 5870 güzel gelişme.Fiyat da güzel. Ancak laptoplarla masaüstüler arasında bir fark olması lazım ki "dizüstü" diyebilelim.18" dizüstü ekranı ne lan?

• Bu makine fiyat olarak ta donanım olarak da laptop olarak göz önünde bulundurduğumuzda, hele Türkiye'deki fiyatları göz önüne aldığımızda çok uygun. Ekran kartı yaklaşık olarak masaüstü 4870 i ile aynı. Bu güç laptopta olduğunda oldukça yeterli. Ben masaüstümde 4870 kullanıyorum ve hala sorun yaşadığım oyun çıkmadı çok şükür. Aydınlatmalı klavye ve woofer da var bence güzel özellik. A1-A2 modelleri 1TB bu arada.
  • erasmus bir yorm yapmış ama herhalde hiçbirşeyden anlamıyor
    desktop=14kg ve aynı performans için 800watt sadece kasa kullanıyor laptop herşey+pil 3.5kg tüm ihtiyacı en yükske güçte 90watt-power safe modda 5-15watt kısaca 6saat pil ömrü demek. artı farkında değil galba bellek hızları 2000mhz ve bant lar gb ları aşıro GPU nun hemde 1600 dollara.
  • 3000-3200 lira falan olur burada. Casper'in 2000 liralık i7li modeline 10 basar o ayrı :D
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.