- x
Yoklama kaçağı nedeniyle mahkemeye çağırılıyorum
652 Cevap124648 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş
Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
22 Şubat 2010; 14:23:33 

selam beyler. ben 87 doğumluyum. üniversite bittikten sonra okulun 2 sene otomatik tecil ettirdiğini bildiğim için 2 sene boyunca askeri şubeye gitmedim. 2 sene sonra gittiğimde öğrendimki yoklama kaçağı olmuşum. ama buna rağmen askerliğimi 1 sene tecil ettiler. ama gitmem gereken süre içersinde askeri şubeye gitmediğim için mazeret belirtmem gerektiğini söylediler. bugün yoklama kaçağı olduğum dönemlerde belirttiğim mazeretimin kabul edilmediği ve cumhuriyet savcısı tarafından dava açıldığını gördüm. askerlik şubesine gitmem gereken süreden 3 ay sonra gittiğim için dava açmışlar. elimde 01.01.2011'e kadar tecil olduğum,askere alınamayacağıma dair kağıdım var. Ve kayıtlarda da tecilli olarak görünüyorum. Bu dava yüzünden beni hemen askere almazlar değil mi? Çünkü tecilimi yapan memur bana 2011'e kadar tecillisin eğer mazeretin kabul edilmezse ceza ödemen gerekicek demişti. Bu para cezası nekadar bilen var mı?

Birde arkadaşımı sormak istiyorum o yaklaşık 15 aydır kaçak sanıyorum. Hayatı boyunca askeri şubeye gitmemiş ve aynı şekilde abisi 5-6 senedir kaçak ve askeri şubeye uğramamış onların durumu ne olur? tecil ettirebilirler mi? yada ne şekilde cezalandırılırlar?

3565 Mesaj
22 Şubat 2010; 16:11:30 

bi uğra bari

352 Mesaj
22 Şubat 2010; 16:58:29 

1. Askerlik çağına girmenize rağmen 01.11.2009 tarihine kadar son yoklamanızı yaptırmamanız nedeniyle yoklama kaçağı durumuna düşmüş bulunmaktasınız.

2. Askeri Ceza Kanununun 63'üncü maddesi gereğince son yoklamasını üç ay içerisinde yaptırmayanlar ağır hapis cezası ile cezalandırılmaktadır. Bu ceza, para cezasına da çevrilmemektedir. Bu şekilde mahkum edilenler seçme ve seçilme haklarını kaybetmekte ve kamu hizmetlerinden de yasaklanmaktadır.

3. Bilgi eksikliği nedeniyle, ileride üzücü ve olumsuz durumlarla karşılaşmamanız için; öğrenci, hapis veya hastanede bulunuyor iseniz, yurt dışında işçi, işveren statüsünde çalışıyorsanız, durumunuzu belgeleyen evraklarınızı askerlik şubesine göndermeniz, aksi halde son yoklamanızı yaptırmak üzere en kısa zamanda ikametinize en yakın askerlik şubesine aşağıda belirtilen belgelerle birlikte başvurmanız gerekmektedir.

Rica ederim Murat ATEŞ
Personel Üstçavuş
Askerlik Şubesi Başkanı V.

SON YOKLAMA İŞLEMLERİ İÇİN ASKERLİK
ŞUBESİNE GETİRECEĞİNİZ BELGELER:
1. Nüfus Cüzdanı
2. Askerlik Cüzdanı
3. 2 adet fotoğraf
4. Varsa diploma, çıkış belgesi, tasdikname, veya Öğrenci Durum Belgeniz
5. Varsa Meslek veya Sanatınızla İlgili Belgeler
6. Varsa Hastalıklarınızla İlgili Raporlar

TASNİF DIŞI

Bende aynı durumdayım eve bu bilgileri içeren bir kağıt geldi erinmeden yazdım Yarın gidip gerekli işlemleri yaptıracağım mayısta da askerim okulu donduruyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JoomlaPerest -- 22 Şubat 2010; 16:59:24 >

Uzaklaştırılmış
22 Şubat 2010; 18:27:55 

quote:

Orijinalden alıntı: JoomlaPerest

1. Askerlik çağına girmenize rağmen 01.11.2009 tarihine kadar son yoklamanızı yaptırmamanız nedeniyle yoklama kaçağı durumuna düşmüş bulunmaktasınız.

2. Askeri Ceza Kanununun 63'üncü maddesi gereğince son yoklamasını üç ay içerisinde yaptırmayanlar ağır hapis cezası ile cezalandırılmaktadır. Bu ceza, para cezasına da çevrilmemektedir. Bu şekilde mahkum edilenler seçme ve seçilme haklarını kaybetmekte ve kamu hizmetlerinden de yasaklanmaktadır.

3. Bilgi eksikliği nedeniyle, ileride üzücü ve olumsuz durumlarla karşılaşmamanız için; öğrenci, hapis veya hastanede bulunuyor iseniz, yurt dışında işçi, işveren statüsünde çalışıyorsanız, durumunuzu belgeleyen evraklarınızı askerlik şubesine göndermeniz, aksi halde son yoklamanızı yaptırmak üzere en kısa zamanda ikametinize en yakın askerlik şubesine aşağıda belirtilen belgelerle birlikte başvurmanız gerekmektedir.

Rica ederim Murat ATEŞ
Personel Üstçavuş
Askerlik Şubesi Başkanı V.

SON YOKLAMA İŞLEMLERİ İÇİN ASKERLİK
ŞUBESİNE GETİRECEĞİNİZ BELGELER:
1. Nüfus Cüzdanı
2. Askerlik Cüzdanı
3. 2 adet fotoğraf
4. Varsa diploma, çıkış belgesi, tasdikname, veya Öğrenci Durum Belgeniz
5. Varsa Meslek veya Sanatınızla İlgili Belgeler
6. Varsa Hastalıklarınızla İlgili Raporlar

TASNİF DIŞI

Bende aynı durumdayım eve bu bilgileri içeren bir kağıt geldi erinmeden yazdım Yarın gidip gerekli işlemleri yaptıracağım mayısta da askerim okulu donduruyorum.

selam hiç korkmana gerek yok herkesi böyle korkutuyorlar şubeye gidince yoklama kaçağı da olsan tecilini yapıyorlar ama geciktiğin için dilekçeyle mazeretini yazıyorsun. kabul edilmezse dava açılıyor sanırım 1 ay ile 3 sene arası hapis cezası bu ceza paraya çevrilebiliyor. nekadar geciktiysen ona göre cezan veriliyor. ben 3 ay geç gitmiştim. konuyu yazdıktan sonra tanıdıklarımla konuştum bu durumu yaşayanlarda olmuş tecil hakkımı etkilemiyormuş sanırım. ztn şubedeki memur tecil edildin sadece geciktiğin için para cezası verilebilir demişti. sana gelen yazı bana komik geldi ağır ceza vs.. sonuçta yoklama kaçağısın asker kaçağı (bakaya) değilsin. asker kaçağı olsan 2-3-4-5 sene geç gitsen ozaman çok yüksek cezalar veriliyor diye biliyorum ben.

bahsettiğin belgeleri de herkes farklı söylüyor istanbul ve adanada 4-5 farklı şubeyi aradım hepsi farklı şeyler söylüyor. gerekenler şunlar

6 adet vesikalık fotoğraf (son altı ay içersinde çekilmiş olmalı, sakal bıyık farketmez)
okul diploma veya çıktın (ben çıktıyı götürdüm)
okul diploma veya çıktından 3 adet fotokopi
bilmem kaç adet kimlik fotokopisi
varsa ehliyet ve fotokopisi

orda seni muayeneye yönlendirecekler askeri hastaneye gidip muayene olup imzalanıp mühürlenen raporu askeri şubeye götürceksin.
yoklama kaçağı olduğundan mazeretini yazıcaksın. tecil belgeni alıcaksın. mazeretin benim gibi kabul edilmezse mahkeme kağıdı gelicek.

en önemlisini unutuyordum. kimliğin en geç 2006 da yenilenmiş olması gerek 2006 dan önce verilen kimlikleri kabul etmiyorlar. ama istanbul bahçelievler şubesi kabul etmezken adana'daki şubeye sorduğumda farketmez yanıtını almıştım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kıymalı bisküvi -- 22 Şubat 2010; 18:30:31 >

2704 Mesaj
23 Şubat 2010; 11:00:27 

askere son yoklama için gittim.

Aof kağıt yollamadıgından 4 senedır kaçak oldugum çıktı :D
Son 1 senelık kacak dava kagıdı ımzalayıp mahkemeye verdıler.Ben bu arada askere geldım :D Aradan 4 ay gectı ve ifadem için emir geldi.
Bende gittim ifade verdim. Bu arada annemde benden habersız üsküdar mahkemesine gidip sorup sorusturmuş ve mahkemeyi durdurmak için
dilekçe vermiş. Sanırım korkulacak bişi yok en çok para cezası gelır oda hakım göz önünde bulundursa.

Kısaca 331 Kd yim 81 başka yok :D mayısta hürgeneralim :D

Uzaklaştırılmış
23 Şubat 2010; 11:55:39 

quote:

Orijinalden alıntı: jonywayt

askere son yoklama için gittim.

Aof kağıt yollamadıgından 4 senedır kaçak oldugum çıktı :D
Son 1 senelık kacak dava kagıdı ımzalayıp mahkemeye verdıler.Ben bu arada askere geldım :D Aradan 4 ay gectı ve ifadem için emir geldi.
Bende gittim ifade verdim. Bu arada annemde benden habersız üsküdar mahkemesine gidip sorup sorusturmuş ve mahkemeyi durdurmak için
dilekçe vermiş. Sanırım korkulacak bişi yok en çok para cezası gelır oda hakım göz önünde bulundursa.

Kısaca 331 Kd yim 81 başka yok :D mayısta hürgeneralim :D

:) benimde üniversite kağıdımı yollamamış mezun olduktan sonra otomatik 2 yıl tecil ettiriyor üniversiteler. büyük ihtimalle para cezası alıcam. bu ülkede adam öldürenler hapis yatmıyor birde 3 ay habersiz kaçak olduğum için hapis yatarsam zaten yazık derim bu devlete bu adalete...

7 Mesaj
7 Mart 2010; 0:49:21 

arkadaşlar bende 3 sonra gittim dava açıldı pazartesi mahkemeye çıkacağım bakalım ne olacak. Bu arada ağır cezada yargılanma meselesi doğru eğer 3 ay yoklamaya gitmediyseniz ve yakalndıysanız doğrudan ağır ceza mahkemesine. kendi isteğinizle gitmişseniz ise 3 kademe var.1.ilk 10 gün içinde 2.10 günden sonra 3 ay içinde ve 3. 3 aydan sonra.... bunlarında süreleri değişiyor ve yakalanma ile kendiniz gitmeniz arasından cidddi fark var...

14 Mesaj
14 Mart 2010; 12:56:12 

ya beyler bende 331 im bana da aynı kağıt geldi askerim şuan biliğime gelmiş benimkisi sulh cezadan gelmiş gerçi 2006 yılında ben okuldan aldım olladım tecil kağıdını gitmemiş mi ne olmuşsa artık askere gelmek iin muayeneye gittiğimde de deidler bana zaten muayene kaçağısın diye o zaman hiç bişe olmadı mahkeme falan da demediler bana evraklarımı toparladılar verdiler bana geldim askere nerdeyse bitcek bişe çıkarmı yaa bilen varsa söylesin ağlarım walla askerlik uzarsa :(

701 Mesaj
15 Mart 2010; 21:45:34 

haydiii buyurun buradan yakın :D beyler yarın mahkemeye çıkacak biri olarak yanınızdayım. Daha önce ifade verdim yarın duruşmam var. BAKAYA KALIP 7 GÜN İÇİNDE KENDİLİĞİNDEN GELMEK

ama şu varki benim hiç bir kabahatim yok askerlik şubesine gittim dosyamın incelenmesi talebinde bulundum dosyam çıkarıldı ve herşey tam noksansız.... Sorunun memurdan kaynaklandığı ortaya çıktı o anki memnur dosyamı işlememiş ve sonuç mahkemedeyim..

441 Mesaj
20 Mart 2010; 0:59:23 

mahkemeye çıkan arkadaşlar sonuç nedir? para cezası mı veriyorlar ve ne kadar? ifade nasıl veriliyor tv de gördüğümüz gibi bir mahkemede mi?

1210 Mesaj
20 Mart 2010; 18:04:46 

quote:

Orijinalden alıntı: csimurat

mahkemeye çıkan arkadaşlar sonuç nedir? para cezası mı veriyorlar ve ne kadar? ifade nasıl veriliyor tv de gördüğümüz gibi bir mahkemede mi?

önce iafedeni alıyorlar 1 ay sonra duruşmaya çağırıyorlar, duruşmada hakim sadece ifadene ekleyecek birşeyin varmı diye soruyor ve mahkemeyi 1 ay ileri atıyor ondada bidaha gelmene gerek yok tamam çıkabilirsin diye yolluyor seni :) ortalama 1 dk ya sürüyor ya sürmüyor..

benimki öyle oldu şahsen.. şuanda sonucu bekliyorum

sony vaio sorunları için yazabilirsiniz...( FN TUŞU V.S)

bulent_telli@mynet.com

112 Mesaj
25 Mart 2010; 1:09:21 

Son durumlarınız nedir?

..:: In the name of Allah..the Beneficent,the Merciful ::..

.: Tabiat misalî bir matbaadır, tâbi' değil. Nakıştır, nakkaş değil. Kabildir, fâil değil. Mistardır, masdar değil. Nizamdır, nâzım değil. Kanundur, kudret değil. :.

14 Mesaj
27 Mart 2010; 11:47:57 

Beyler bende 331 im gittik komutanla savcılığa bildiğin mahkeme bir katip bir hakim hakim kendisi yazdırdı benim ağzımdan zaten katibe işte ben 2009 lisans mezunuyum falan son yoklamaya neden katılmadın dedi bende bilmiyordum bilseydim katılırdım dedim onlarıda yazdı 2009 mezunu olduğun için yırtarsın dedi ama bakalım benim memleketteki mahkemeye gitcek ifade vermiş oldum işte görüp geçiren varsa paylaşsın
,

112 Mesaj
28 Mart 2010; 2:11:07 

gncllll

.: Tabiat misalî bir matbaadır, tâbi' değil. Nakıştır, nakkaş değil. Kabildir, fâil değil. Mistardır, masdar değil. Nizamdır, nâzım değil. Kanundur, kudret değil. :.

521 Mesaj
28 Mart 2010; 19:29:30 

bu sorunu bende yaşadım yani yoklama kacagı olma durumunu .
şubedeki bayan bu durumun çok sık yaşandıgını söyledi.Bende mezun olduktan bir yıl sonra şubeye gittigimde tc numaramı söyledim ve bana yoklama kacagı oldugumu söyledi bunda aslında korkulacak bişey yok geçici mezuniyet belgesi ile şubeye gidip işlemler yapılıyor son oalrak askeri hastaneye gidip muayne oluyorsun o kadar.

ama yukarıdaki arkadaş kıymalı bisküvi 2 yıl sonra gittim diyor yani 2 yıllık tecilini kullanmış bunun sonunda otomatik olarak asker kacagı olarak görünüyor ve hakkında mahkeme kararı çıkarılmış.Kendi hatası insan hiç şubeye gitmezmi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi revelax -- 28 Mart 2010; 19:30:22 >

112 Mesaj
29 Mart 2010; 1:43:01 

1-Yoklama kaçağı olsanız bile,elbette ki tecil istiyorsanız ve hakkınız var ise öğrenim durumunuza bağlı olarak, işlem yaptırabilirsiz ve tecil yaptırabilirsiniz.

2-Fakat, yoklama kaçakları muhakkak ama muhakkak, yoklamaya gittikleri tarihe göre ceza alır veya mahkemeye verilirler..

Bizim merak ettiğimi husus, 2'e yazdığımız husus.. Bundan dolayı mahkemeye verilenlerin durumları,şu an ne vaziyette?

Uzaklaştırılmış
29 Mart 2010; 18:09:44 

revelax

hayır sen beni yanlış anladın. üniversiteden mezun olduktan sonra 2 yıl otomatik tecil işliyor bunu okulun yapması gerekiyor. bu 2 yıl içersinde polis tarafından yakalansam bile tecil hakkım oluyor. ben 2 sene değil 3 ay geç gittim ona rağmen tecil ettiler beni. 3 ay kaçak gezdiğim için dava açıldı bana. şuan beni askere felan alamazlar şubeye gidip görüştüm. burdaki tüm arkadaşlara sesleniyorum. şubeden edindiğim bilgilere göre yoklama kaçaklığı suçunu işleyenlere ağır para cezası adı altında 20-30 lira ceza veriyorlar =D korkmanıza gerek yok 10-20 günlük hapis cezası 20-30 liralık bir kefalet parasına dönüştürülebiliyor. mahkemeye gitmeyen mahkemesi 2 süren insanlarla bile konuştum. Aylar sonra polis tarafından yakalanıp 2 yıl mahkemesi sürüpte 20-30 lira para cezası ödeyenler. hatta askerde 10 gün hapis cezası yiyenlerle de konuştum. benim mahkemem 15 mayısta. benden ifade istemiyorlar çünkü ben şubede tecil ettirdiğim sırada yazdım mazeretim kabul görmediği için dava açmışlar. mahkemeye de gitmicem.

Uzaklaştırılmış
29 Mart 2010; 18:17:01 

buarada yanlışın var revelax ben asker değil yoklama kaçağıyım dostum. daha doğrusu kaçağıydım şubeme gidip tecil ettirdim. kaçak olduğum 3 ay süreci yüzünden dava açıldı sadece. buraya yorum yazan tüm yoklama kaçağı arkadaşlar dert edilecek bir şey yok korkmayın. tabi asker kaçağı iseniz ozaman korkmanız gerekiyor.

112 Mesaj
30 Mart 2010; 1:30:09 

şu an, yoklama kaçaklarına da çok büyük cezalar var, yeni yasaya göre.. onu da göz önünde bulundurun...

yoklama son tarihi bitimini takiben 7 gün içerisinde gelmek şeklinde başlıyor madde ve 1 ay,3 ay vs. şeklinde artıyor; bu geç gelinme sürelerine bağlı olarak da ... cezası istemiyle ... suçundan dolayı size kamu davası açılıyor,mahkemeye veriliyorsnuz, bilginize.. (madde 63'ten..)

mahkeme sonucu eğer beraat olmazsa, en ufak bir ceza dahi alsanız, sicilinize geçiyor. bu da, ileride istenmeyen durumlar ile karşılaştırabilir sizi..(zaten bu yazdığımı, yukarıda bir arkadaşımın vermiş olduğu örnek tebligat mektubundan da anlayabiliriz..)

Uzaklaştırılmış
30 Mart 2010; 13:01:29 

fbsamet

adana askeri şubesinden aldığım cevaba göre çoğu kişiye açılan sicile işlemeyen (yoklama kaçaklığı) bir suç. bana gelen kağıtla arkadaşa gelen kağıt ta bir değil ayrıca. şuan dizilerde oynayan bunlardan biri benim arkadaşımın abisi ilk mesajımda yani konu mesajında da belirttiğim gibi bir sürü insan var. kefalet ödeyip cezanı ödüyorsun. siz neden insanların gözünü korkutmaya bukadar meraklısınız anlam veremiyorum. askerliğinizi yapıpta kaçak olanları çekemediğinizden mi? biz askerlikten kaçmıyoruz ki işlerimiz gereği tecil ettiriyoruz. kaçak olduğum süreden okul sorumlu otomatik tecil yaptırmadığı için mağdur duruma düştüm. ha bende suç yok mu tabikide var askeri şubeye 1 kere de olsa uğramalıydım biraz geç uğradım. ordaki subay endişelenicek birşey olmadığını söyledi ve beni tecil etti. 3 ay geç gittiğimden dolayı mazeret dilekçesi yazmamı istedi kabul görmezse cezanı ödersin ki bu paraya çevriliyor dedi. mahkeme kağıdı geldikten sonra da bir çok şubeyi aradım. senin gözünü çok korkutmuşlar diyenler oldu. yukarıda anlattığım gibi 20-30 liralık bir ceza ödüyorsun. ha 20-30 liran yoksa hapis yatıyosun ona da pek inanmıyorum ama bu ülkede neler neler oluyorda millet elini kolunu sallıya sallıya geziyor. tecavüz işleyenler hırsızlık yapanlar ağır para cezası lafı altında 300-500 lira para cezasına çarptırılıyor...

112 Mesaj
31 Mart 2010; 0:14:22 

Valla kardeşim..

Askerlik şubeleri,hep aynı şeyi söylerler.. Bi şey olmaz,gözünüzde büyütmeyin vs. gibilerinden.. Ama, bir de şu Askeriye ile ilgili kanunun 63.md 1'nci fıkrasını inceleyin isterseniz.. Size fikir verecektir elbette..

Malumunuzdur ki, artık askeri mahkemeler bakmıyor bu davalara, sivil yargı bakıyor. Ondan dolayı da, askerlik şubelerindeki sivil memurlar, ben de tecilliyim ve tecil ettirirken yanımdaki diğer gençlere de aynı şeyleri söylediler. Şöyle ki:

1- " 3-5 günlük bir gecikmeden dolayı, ceza almazsınız bunu bu kadar gözünüzde büyütmeyin. " dediler.
2- Ardından "savunmanızı ve mazeretlerinizi belirten bir yazı yazmanız gerek" deyip, yazı için kağıt kalem verdiler ve,
3- "O savunmanızı da,değerlendirmek üzere ilçedeki sivil mahkemeye yönlendireceğiz" dediler.

Bunlardan anlaşılıyor ki artık süreç,mahkeme tarafından incelenme ve değerlendirlip karara bağlanma yeri olan sivil mahkemelere kalır. Yani, mazeretinizi belirten savunmanızı, askerlik şubesi inceleyemez. Çünkü, mesajımın şu cümleleri takib eden kısmında yazacağım tarihten sonra artık inceleme kurumu, askerlik şubesi değil sivil mahkemeler oluyor.

Örneğin;
1- yoklamanızı, zamanında yaptırmadığınız için (31 ekim tarihine kadar) o tarihten sonra, 22 şubat tarihine kadar yoklama kaçağı olabilme durumunuz işliyor. Ama değilsiniz...
2- !22 şubat! tarihinden sonra da, aklınıza gelip de son yoklamanızı yaptırdığınız gün ve tarihten itibaren, ceza kanunu uygulanmak ve size kanunen dava açmak üzere, dosyanızı mahkemeye gönderecekler. Çünkü yoklama kaçağı suçunuişlemiş bulunuyorsunuz artık..
3- Savcı da, bakacak 63.md'deki ilgili fıkralara. Özellikle de 1nci fıkrasına. Orada mealen diyor ki: "Son yoklamasını, yoklama kaçağı sayılma tarihi başlangıcı olan 22 şubat tarihinden sonra > 7 gün içinde gelenler, 1 ay içinde gelenler vs. gibi sürelere nispet edilerek, haklarında kamu davası açılacağı " belirtiliyor."
4- 1 ile 7 gün arası geç gitmiş iseniz (22şubat sonrası), ona göre dava açılmayabiliyor ve bunun için de bir meblağ belirleniyor ve o meblağ karşılığı ön ödeme isteniyor. Eğer ki o istenilen meblağ, istenilen süre içerisinde ödenir ise, kamu davası açılmıyor. (ama bu durum, 1 ile 7 gün arası geç gelenler için..) 22 şubat sonrası 7.'nci günden(29 şubat'tan sonra diyebiliriz sayarsak) sonra geldiğiniz süreye göre, direkt kamu davası açılıyor hakkınızda ve bu dava sonucunda beraat almaz ve 1TL'lik dahi bir ceza almanız durumunda, sicilinize işleniyor. Hele ki, herhangi bir özel veyahut da kamu kurumunda işe yerleşmemiş ve yerleşme düşünceniz var ise, size negatif bir getiri sağlıyor bu en küçük ceza dahi..

Benim aktarmak istediklerim, bunlardan ibaret idi.. Kimseyi korkutmak isteme gibi bir niyetim yok... Korkacaksanız, Allah'tan korkun ki bu yazdıklarımda ne yalan ne de korkutma amacı vardır. Sadece bu durumu düşen veyahut da düşebilecek olan arkadaşlarımızı bilgilendirme ve uyarma mahiyetinde yazılmış.. Ve Sadece, sivil mahkemedeki yetkili mercilerden aldığım bilgileri aktarmış bulunmaktayım.. Sözlerimin arkasındayım...

Saygılarımla..

643 Mesaj
16 Nisan 2010; 0:34:34 

Selamlar arkadaşlar .. 2001 senesinde üniversiteye kayıt olmak için askerlik bürosuna gittiğimde muayene olman lazım diyip gümüşşuyu askeri hastanesine yolladılar.muayene olup evrağımı şubeye verdim ve belgemi alıp kayıdımı oldum... o tarihten bu güne kadar açık öğretimi bitiremedim kaydım silindi , iş güç felan derken bu hafta içi askere gitmeye karar verdim. Şubedeki bir tanıdık tc kimliğim ile durumuma bakıp bana sen hiç muayene olmamışsın yoklama kaçağı gözüküyorsun.. buraya gelip başvurduğun gibi buradan senin yanına bir asker verip direk birliğin belirlenip oraya gönderirler dedi... 2001 den bu güne yoklama kaçağı gözüküyormuşum meğer :(

Sormak istediğim bunun bir cezai yaptırımı varmıdır? Gittiğimiz bölükte yada askerlik şubesinde bir sorunla karşılaşırmıyım?

112 Mesaj
19 Nisan 2010; 2:08:28 

Bu tür durumlarda, kanun gereği olarak cezalar söz konusu olabilmektedir.

Sizin durumunuz hakkında ayrıntılı bilgiyi öğrenmek için, askerlik şubenize gidin. Oradan sorup öğrenin, yoklama kaçağı veyahut da asker kaçağı durumları ve sizin durumunuz ile ilgili olarak. Çünkü, bir önceki yazımdan da anlaşılacağı üzere, ilgili kanunun ilgili maddesi gereği yapılacağından, olumsuz durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

İçiniz rahat etmesi için tavsiyem, ayrıntılı bilgiyi şubenizden öğrenmeniz şeklinde olacaktır. Sonrasında,öğrendiklerinizi buradan paylaşırsanız, bilgimiz dahilinde yardımcı olmaya çalışırız inş.

Saygılarımla..

5 Mesaj
21 Nisan 2010; 10:02:44 

Arkadaşlar ben de askerlik şubesine gittim, 2009 mezunuyum, yoklama kaçağısın mahkeme açılacak dediler. 20-30 tane kağıt verip şube içinde ona buna imza attırdılar. Nasıl bi mahkeme olacak? hiç tecrübesi olan yada bilen arkadaş var mı? Bu KPSS öldürecek adamı, hep onun yüzünden :D

52 Mesaj
26 Nisan 2010; 9:32:21 

GÜNCEL....... MAHKEMESİ SONUÇLANAN ARKADAŞ SONUCU YAZSIN BİZDE ÖĞRENELİM..

BENDEDE 3 AYDAN SONRA GELMEK SUÇU VAR. İFADE VERDİM MAHKEMEDE 11 MAYISTA KARAR BELLİ OLACAKMIŞ.

İNTİKAM ALMAYA GELDİM...

Uzaklaştırılmış
26 Nisan 2010; 19:37:22 

arkadaşlar yoklamaya gitmediği için evine polis gelen oldu mu?

52 Mesaj
27 Nisan 2010; 13:17:42 

quote:

Orijinalden alıntı: THX

arkadaşlar yoklamaya gitmediği için evine polis gelen oldu mu?

polis gelmez asker gelir... kaçak durumun tespit edilirse ve mahkemeye gitmessen zorla götürülürsün.

İNTİKAM ALMAYA GELDİM...

565 Mesaj
27 Nisan 2010; 13:54:13 

banada yoklama kacagı gozukuyodıye kagıt geldı ve verılen tarıhten ıtıbaren 3 ayı gecmıstı bende korktum ancak
acık ogretımden ogrencı durum belgesı alıp askereıyeye gittim onlarda acıkogretım bazen gec yolluyo o yuzden bız tecıl edemıyoruz haliyle dedı . sende al bu kagıdı askerlık subene yolla dedıler onlar tecılını yapar dıye...

aradan 4-5 gün sonra aradım tecilim yapılmıs

yanı eger okuyorsan ve bunu ıspat edıcek belgen varsa sorun olmaz dıye dusnuyorum

cunku bana askerıyede işlem yapmadılar sadece su belgeyı postala tamamdır dediler..

Uzaklaştırılmış
7 gün cezanın,
5 gün 4 sa. 31 dk. kadarı kaldı.
27 Nisan 2010; 14:50:32 

quote:

Orijinalden alıntı: managerM

polis gelmez asker gelir... kaçak durumun tespit edilirse ve mahkemeye gitmessen zorla götürülürsün.

Büyük şehirlerde yaşıyorsanız Asker degil polis gelir.. sivil polis evinize gelir sizi Karakola cagirir...gitmeseniz Zorla gotururler. 1 gun karakolda misafir edilirsiniz sonra sovciliga sevk ordan askerlik sübesine tecil işlemleri yapılır. otomatik 1 yilik tecil edilir. sonra evinize donersiniz. 1 yıl sonra kesin askre gidersiniz tecil edemesiniz.

52 Mesaj
27 Nisan 2010; 17:56:00 

ARKADAŞLAR YOKLAMA KAÇAĞI DURUMUNA DÜŞÜP MAHKEMEYE ÇIKACAKSANIZ TECİLLİNİZ OLSA BİLE VEYA HEMEN TECİL YAPTIRSANIZ DAHİ MAHKEMEYE ÇIKIYORSUNUZ CEZA ALIYORSUNUZ.NE CEZASI ALINIYOR 11 MAYISTA ÖĞRENİCEM.BENİM MAHKEMEM OZAMAN AÇIKLANACAK

İNTİKAM ALMAYA GELDİM...

2704 Mesaj
29 Nisan 2010; 10:45:20 

3. mahkeme kagıdım gıtmıs eve. Ben askerde oldugumdan ve ifadem 3 aydır maraştan istanbula gitmediğinden sürüp gidiyor...

şafak demiş 15 hasta ediyorlar adamı :D

1571 Mesaj
29 Nisan 2010; 13:01:51 

Bende yoklama kacagı durumundayım elimde 2 yıllık tecil kagıdım vardı üstündede bişey yazıyodu su tarihte yoklama yaptırın diye.Şimdi yeni adet çıkmıs trt duyuru yapıyormus ona göre gelecekmişiz.Yahu bu devirde kac kısı trt yi 24 saat izliyor.24 SAAT HER GÜN İZLESE HADİ GÖRÜR DİYELİM eve polis yollamayı biliyorlar ama bir kagıt yollamak zorlarına gidiyor sanırım.6 ay geç yoklama yaptırıp kendi isteğim ile tehirimi bozdurdum.Subedeki memur ceza alacagını sanmam alsan alsan 600 tl para cezası verirler onuda 12 ye böler ödersin dediler.Sanırım benim kendi rızam ile yoklama yaptırmam ceza almamı engelliyor yada para cezası olarak ceza kesiyorlar.Sicile işlenme olurmu diye sordum olmaz dediler subeden.Zaten sen kendin yoklamaya gelmişsin dedi.Bana mahkeme kagıdı gelmeyecekmiş sube takip edecekmiş ve sonuc subeye gelecekmiş mahkemeye çıkma durumun olmaz dediler çokda emindiler.Subenin komutanına sordum albaya.BİŞEY OLMAZ RAHAT OL dedi.Bakalım ne olacak sonuc.

1571 Mesaj
29 Nisan 2010; 13:03:55 

Yanlıs olmus üstteki mesajda.Yukarıda tecil kagıdımda yoklama tarihi yazmıyordu harf hatası olmus.Yoklama ile ilgili tehir kagıdımda en ufak bir bilgilendirme yoktu ve evime kagıt gelmedi uyarı mahiyetli

52 Mesaj
29 Nisan 2010; 18:35:39 

bu olay yeni galiba.kimsenin bilgisi yok... önümü görüp plan yapamıyorum.cezanın ne olacağını bilmediğim için.

İNTİKAM ALMAYA GELDİM...

1571 Mesaj
29 Nisan 2010; 22:45:47 

600 tl para cezası alacaksın maksimum oda.Ama yakalanıp isteğin dısında yoklama olduysan durum biraz vahim.Hersey olabilir.

52 Mesaj
30 Nisan 2010; 12:28:27 

quote:

Orijinalden alıntı: muco555555

600 tl para cezası alacaksın maksimum oda.Ama yakalanıp isteğin dısında yoklama olduysan durum biraz vahim.Hersey olabilir.

askerlik şubesine okula vermek için tecil belgesi almaya gittim.orda ortaya çıktı yoklama kaçağı olduğum ..yazılı ifademi aldılar.bir akç ay sonra eve mahkeme kağıdı geldi.gittim mahkemeye tekrar ifademi aldılar.karar 11 mayısta açıklanacakmış.

((((((MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI ASKERALMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI..WEB SİTESİNE AÇIKLA KOYMUŞ
Son yoklamanızı süresi içinde yaptırmadığınız ve mazeretinize ait belgeleriniz askerlik şubesine ulaşmadığı takdirde yoklama kaçağı suçu işlemiş olur ve Askerlik Kanunu ve Askeri Ceza Kanunu gereğince, askerlik şubelerince idari para cezası veya cumhuriyet baş savcılıkları tarafından yapılacak yargılama sonucunda hapis veya ağır hapis cezası ile cezalandırabilirsiniz ağır hapis cezası aldığınız takdirde kamu hizmetlerinde görev alma, seçme ve seçilme hakkı vb. Bazı kamusal haklardan ömür boyu mahrum kalabilirsiniz. )))))))

askerlik şubesi ceza verseydi para cezası olurdu.ama ben mahkemeye çıktım demekki hapismi oluyor..

İNTİKAM ALMAYA GELDİM...

1571 Mesaj
30 Nisan 2010; 14:13:07 

Yahu ne hapis cezası ya.En fazla 600 tl agır para cezası ödeyeceksin.Adam mı öldürdün tecavüz sucumu işledin.Topu tüfeği 5-6 ay yoklama yaptırmadın.Kendi isteğin ile subene gittiysen 600 tl en fazla ödersin ama yıllar geçmiş sen subene ugramamısın seni polis yada asker tutmus yakalamıs getirmiş o zaman belki bir hapis durumu olur ki 1.5 milyon bakaya (asker kacagı varmıs) bu ülkede bir o kadar da yoklama kacagı vardır ki hesabını sen yap bir ton hapis cezası olurdu ve biz bunu bir yerden duyardık.Subedeki memur bile daha ben ceza alan görmedim belki para cezası alırsın o da belki diyor 15 yıllık memur bunu söyleyen hesap edin artık.Milleti korkutmak bir yaptırımı olsun diye maddeler koymuslar nerede görülmüş 5-6 ay yoklama yaptırmamıs insanı hapise attıkları.Bırakın yaaa.

1571 Mesaj
30 Nisan 2010; 14:20:22 

Birde tüm para cezası ve hapis cezalarını savcılık tarafından incelenip mahkeme tarafından karar verilecek askerlik subelerinin böyle bir yetkisi yok.Subem bana kagıtları biz yollayacagız ancak sana kagıt falan gelmeyecek mahkeme sonucu bize gelecek ve bizden sonucu öğreneceksin dediler.Bu kadar kişi yazıyor buraya hapis cezası olsa biri duyup yazardı ki o hapis cezasıda bakaya durumdakiler için olur.Bizler kendi rızamız ile tecil bozdurmaya gelmişiz.Sube kendin geldiğin için sıkıntın olmaz askere gitmek istediğini gösterir bu dedi.Benden artık bu kadar saygılar korkmaya gerek yokkkk.

112 Mesaj
1 Mayıs 2010; 2:25:34 

quote:

Orijinalden alıntı: fbsamet

Askerlik şubeleri,hep aynı şeyi söylerler.. Bi şey olmaz,gözünüzde büyütmeyin vs. gibilerinden.. Ama, bir de şu Askeriye ile ilgili kanunun 63.md 1'nci fıkrasını inceleyin isterseniz.. Size fikir verecektir elbette..

Malumunuzdur ki, artık askeri mahkemeler bakmıyor bu davalara, sivil yargı bakıyor. Ondan dolayı da, askerlik şubelerindeki sivil memurlar, ben de tecilliyim ve tecil ettirirken yanımdaki diğer gençlere de aynı şeyleri söylediler. Şöyle ki:

1- " 3-5 günlük bir gecikmeden dolayı, ceza almazsınız bunu bu kadar gözünüzde büyütmeyin. " dediler.
2- Ardından "savunmanızı ve mazeretlerinizi belirten bir yazı yazmanız gerek" deyip, yazı için kağıt kalem verdiler ve,
3- "O savunmanızı da,değerlendirmek üzere ilçedeki sivil mahkemeye yönlendireceğiz" dediler.

Bunlardan anlaşılıyor ki artık süreç,mahkeme tarafından incelenme ve değerlendirlip karara bağlanma yeri olan sivil mahkemelere kalır. Yani, mazeretinizi belirten savunmanızı, askerlik şubesi inceleyemez. Çünkü, mesajımın şu cümleleri takib eden kısmında yazacağım tarihten sonra artık inceleme kurumu, askerlik şubesi değil sivil mahkemeler oluyor.

Örneğin;
1- yoklamanızı, zamanında yaptırmadığınız için (31 ekim tarihine kadar) o tarihten sonra, 22 şubat tarihine kadar yoklama kaçağı olabilme durumunuz işliyor. Ama değilsiniz...
2- !22 şubat! tarihinden sonra da, aklınıza gelip de son yoklamanızı yaptırdığınız gün ve tarihten itibaren, ceza kanunu uygulanmak ve size kanunen dava açmak üzere, dosyanızı mahkemeye gönderecekler. Çünkü yoklama kaçağı suçunuişlemiş bulunuyorsunuz artık..
3- Savcı da, bakacak 63.md'deki ilgili fıkralara. Özellikle de 1nci fıkrasına. Orada mealen diyor ki: "Son yoklamasını, yoklama kaçağı sayılma tarihi başlangıcı olan 22 şubat tarihinden sonra > 7 gün içinde gelenler, 1 ay içinde gelenler vs. gibi sürelere nispet edilerek, haklarında kamu davası açılacağı " belirtiliyor."
4- 1 ile 7 gün arası geç gitmiş iseniz (22şubat sonrası), ona göre dava açılmayabiliyor ve bunun için de bir meblağ belirleniyor ve o meblağ karşılığı ön ödeme isteniyor. Eğer ki o istenilen meblağ, istenilen süre içerisinde ödenir ise, kamu davası açılmıyor. (ama bu durum, 1 ile 7 gün arası geç gelenler için..) 22 şubat sonrası 7.'nci günden(29 şubat'tan sonra diyebiliriz sayarsak) sonra geldiğiniz süreye göre, direkt kamu davası açılıyor hakkınızda ve bu dava sonucunda beraat almaz ve 1TL'lik dahi bir ceza almanız durumunda, sicilinize işleniyor. Hele ki, herhangi bir özel veyahut da kamu kurumunda işe yerleşmemiş ve yerleşme düşünceniz var ise, size negatif bir getiri sağlıyor bu en küçük ceza dahi..

Benim aktarmak istediklerim, bunlardan ibaret idi.. Kimseyi korkutmak isteme gibi bir niyetim yok... Korkacaksanız, Allah'tan korkun ki bu yazdıklarımda ne yalan ne de korkutma amacı vardır. Sadece bu durumu düşen veyahut da düşebilecek olan arkadaşlarımızı bilgilendirme ve uyarma mahiyetinde yazılmış.. Ve Sadece, sivil mahkemedeki yetkili mercilerden aldığım bilgileri aktarmış bulunmaktayım.. Sözlerimin arkasındayım...

Saygılarımla..

Konu ile alakalı olduğunu düşünerekten tekrar alıntılama gereği duydum kendi yazımdan.. İyi inceleyin.

Bir de, mahkemeye çıkmış olan arkadaşlarımız sonuçları yazarlarsa, güzel olur. Üyeler olarak fikir verir ve yazdıklarımızın hukuksal değeri olup olmadığı anlaşılır düşüncesindeyim..

1571 Mesaj
1 Mayıs 2010; 20:17:52 

Sicile işlense bile ağır bir suc değil zaten memurlukta yazar ağir hapis yada 1 yıldan fazla hapis cezası alanlar ile yüz kızartıcı suc işleyenler memur olamaz ancak daha az hapis cezası alıp para cezasına cevrilen yada 6 aydan az hapis yatanların memurluk hakları vardır özel sektör içinde aynen öyle yoklama kacagı sucundan siciline işlense nolcak.Bizim gibi kac kişi var Allah bilir.Benim evime yoklama kacagı olduguma dair yazı gelmedi milletin evine gelmiş benim tecil kagıdımda(subeden istemiştim)Hiçbir sekilde yoklama tarihi uyarı falan yazmıyordu hepsini dilekceme koydum.Yazdıgım sey kısaca:Subeden almıs oldugum tecil kagıdında 2 yıl tecilli görünmeme ragmen kendi isteiğim ile subeme gidip tecilimi bozdurdugumda memur yoklama kacagı oldugumu söyledi ve elimde bulunan ecil kagıdında yoklama tarihi ile ilgili bir uyarı olmaması ve evime uyarı mahiyetli bir yazı subemce gönderilmediği için bilgim dısında yoklama kacagı durumuna düştüm VS VS YAZDIM BÖYLE BAKALIM nolacak sonuc.En azından askeri mahkemeden daha ılımlı olurlar diye düşünüyorum en azından kendi gelip yoklama yaptıranlar için.

2704 Mesaj
2 Mayıs 2010; 11:10:14 

Allahım bu adaletın ben taa ... Neyse 2 durumaya çıkmadım istanbuldaydı. Mahkemeyı maraş'a almışlar ilk duruşma 24 mayıs ayın 16 sında istanbula dönüyorum

1571 Mesaj
3 Mayıs 2010; 1:59:06 

http://www.yuksekovahab...aklarina-ceza-29463.htm bu nasıl bir para cezasıdır yahu 2000 tl .Yazık ya.

1571 Mesaj
3 Mayıs 2010; 9:43:42 

Arkadaslar gecenin bir yarısı hırs edip ceza alan varmı diye nette dolastım sonra üstteki siteyi buldum.Lakin jeton geç düştü yüksekovahaber falan diyo eğer teror destekli bişey ise adminler silebilir kontrol edemedim sadece haber bizlerin durumu ile aynı oldugu için ekledim siteye.2000 TL CEZA ALINMIS acaba bölge dogu anadolu oldugu için askere gitmeyen yoklama kacagı olan çok oldugundan göz korkutmak için cezalar böyle yüksek tutulmus olabiliyormu?Sanırım birde hepsini yoklama kacagı olarak almıslar ancak 2000 tl cezayı olsa olsa bakaya yer.Çünkü haberde 600-2000 tl arası diyor.İçlerinde bakaya -yoklama kacagı karısık sanırım.

112 Mesaj
4 Mayıs 2010; 13:02:17 

Kanunda belirtilen sürelere göre ceza istemiyle mahkemeye çağrılır ve yine kanunda belirtilen sürelere göre cezalar ve miktarları belirlenir..

Bu hususta, bizzat görüştüm sicil memurlarıyla. Dediğiniz gibi, kanunda belirtilen süreler çerçevesinde ceza istemiyle mahkeye çağrılıp sonrasında da, savunmanız ve mazeretleriniz hakim tarafından dinlenmesini müteakiben, hakim gene kanuna göre ceza vereceği için, son birkaç ay içerisinde bu şekilde 1000 TL üzeri(tekrar söylüyorum, kanunda belrtilen geç gelme sürelerine nispeten bu miktar..) cezalar verilmiş.

Ve bu durum sadece bir il ve ilçede değil, diğer ilçelerde de bu şekilde. Mevzuat bu şekilde işliyor. Evvelden kovuşturma verilip geçilirmiş. Şimdi ise, kanunda belirtilen sürelerden "7 gün içerisinde" gelenlere, bir ön ödeme emri gönderilip, onun ödenmesi durumunda mahkemeye verilmeyeceğinizi ve dosyanızın kapatılacığını belirten kararlar var. 7 günden sonra geç gelenler ise,geç gelme sürelerine göre muhakkak ama muhakkak mahkemeye çağrılıyorlar ve maddi ceza alıyorlar..

Tüm bu anlattıklarım, yeni mezun olmuş ve bakaya değil, Yoklama Kaçağı suçunu, kanunen işlemiş olanlara, çevremdeki 2 adli birimden aldığım cevaplardır..

Bilgierinize sunarım...

2704 Mesaj
7 Mayıs 2010; 15:50:30 

dün eve mahkemeden cevap gelmiş dava gereksiz bulunduğundan düşmüş :D

üsküdar adliesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jonywayt -- 7 Mayıs 2010; 15:53:37 >

1571 Mesaj
7 Mayıs 2010; 21:01:56 

Kac ay geç gitmiştin yoklamaya dostum detaylı yazarsan sevinirim saygılar.Ben 5.5 ay geç gittim de.Senin durumun ne?

2704 Mesaj
8 Mayıs 2010; 10:54:27 

selamlar

ben askere gitmek için gittiğimde 4 senedir kacaksın dedıler ama sadece 1 dönemi gösterdiler.Oda gecen sene. askere gittim son 7 günüm 2 kere üsküdarda mahkeme oldu gidemedim. maraşa 2 kere ifade verdim. sonra eve mektup gelşmiş beraat kararını gösteren.

1571 Mesaj
9 Mayıs 2010; 0:52:40 

Benim topu tüfeği 5.5 ay ama tırsıyorum.Sizin adınıza sevindim.Darısı bizlerin basına.

2704 Mesaj
9 Mayıs 2010; 10:48:30 

amin amin

52 Mesaj
10 Mayıs 2010; 11:58:15 

16 nisanda bursa mahkesinde ifade verdim.11 mayısta gebze mahkmesinde sonuç açıklacak. sonucu internetten takip edebiliyorsun.gitmem gerekmiyor.açıklanınca hemen paylaşıcam..

İNTİKAM ALMAYA GELDİM...

112 Mesaj
11 Mayıs 2010; 1:38:34 

quote:

Orijinalden alıntı: jonywayt

dün eve mahkemeden cevap gelmiş dava gereksiz bulunduğundan düşmüş :D

üsküdar adliesi

Gözün aydın kardeşim..

Normal karşıladım beraat vermesini. Sonuçta her hakim farklı kararlar verebilir. Bana gösterdikleri belgelerde, bizim hakim basmış 1-2 milyarları..

Kurtulmuşsun.. Doğru aslında,greksiz bi olaydan gereksiz bi dava.. Suç isnat etmek için, aramadıkları yöntem yok.. Kanunu didik didik inceliyor görünümü veriyor asker,tabiri caizse...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fbsamet -- 11 Mayıs 2010; 1:40:16 >

52 Mesaj
12 Mayıs 2010; 9:58:45 

dün mahkemem yapıldı.bugun telefon ettim sordum ......beraat ettim :)

İNTİKAM ALMAYA GELDİM...

423 Mesaj
12 Mayıs 2010; 10:24:06 

bir dipnot ekleyeyim şubeye gitmeye çekinen arkadaşlar için benim tecilim bu yıl bitmiş bende farkında değildim şube bakayasınız dedi apart topar gittim işlemleri yapıp gidiyim diye şubedeki adam 10 kere sordu gitmek istiyormusun diye dedim başka çare yok son imzayı atarken bile sordu bak gitmiceksen yapmıyım işlemleri filan yani şubeye gittiğinizde sizi apar topar hemen askersin demiyorlar istersen kaçak gez sana kalmış tercih şubeye gitmekten korkmayın banada anlatmışlardı yok hemen kağıdı imzalatıp bavulu toplamadan yollamalarmış filan yalan onlar

1571 Mesaj
12 Mayıs 2010; 20:46:59 

Beraat etmene cok sevindim darısı bizlerin basına.

Uzaklaştırılmış
13 Mayıs 2010; 13:49:08 

beyler benim mahkemem 11'indeydi 15i diye aklımda kalmıştı buraya yazmışsam yanlış yazmışım.telefonuma mesaj gelmişti bi gün önce. istanbuldayım ben zaten mahkemeye gitmeyi düşünmüyordum. (adana'da mahkemem) babama beyanname veremedim doğal olarak 1 gün öncesinden haber aldığım için. babam şirketin avukatını duruşmaya göndermişti, azönce babam aradı beraat etmişim dava kapanmış. 3 ay kaçak konumundaydım kesin ceza alırım nekadarsa öderim düşüncesindeydim ama beraat etmeme sevindim. nasıl oldu bilmiyorum ama darısı sizin başınıza :)

Uzaklaştırılmış
13 Mayıs 2010; 13:51:37 

fbsamet

1-2 milyar mı? sen kaç ay yoklama kaçağıydın? mesela benim şuan tecilimde var seninde var mı? ekimde açıköğretime dikey geçiş hakkımı kullanıp 3-4 sene daha uzatıcam inşallah

112 Mesaj
14 Mayıs 2010; 12:37:52 

7 gün içinde gidenler vardı arkadaşlardan, 1-1.5 ay içinde gidenler de...

Örneğin;

** 7 gün içinde yoklamaya geç gidenlere ödeme emri gönderiyorlar, 600 TL'lik.. Bu miktarı ödemeyince veya ödeyip de makbuzunu Savcılığa vermeyine mahkemeye verilirsiniz diyorlar. Gönderdikleri yazıda bu yazıyor,gördüm.. Mahkemeye çıkarsanız, beraat etmemeniz durumunda yoklamaya geç gittiğiniz gün sayısına göre bu 7 günlüklere verilecek en aşağı ceza miktarı 600TL. imiş.. Ondan dolayı, "bunu öde şimdiden,mahkemeye verilme" diyorlar 7 gün içinde geç yoklamaya gidenlere..

** 1-1.5 ay sonra giden diğer br arkadaş ise, mahkemesi var daha bu ay. O da eğer beraat etmezse (ki etmeyip,yüksek meblağ ceza alanlar var burada,geldiği güne göre..), tahminen 1.5 ay geç gelmeye 1000TL'nin üzerinde ceza alacak...

Ama tabii ki, her hakimin kanaati farklı olabilir. Biri beraat ettirir,biri süründürür. Nitekim, cezası tedbir cezasına dönüşenlerden, Adliye'de ücret almadan belli bir süre temizlik yapanları, öğretmen iken belediye'de ücret almadan belli bir süre çalışanları biliyorum...

Kısacası, hakimin inisiyatifindesiniz..

1571 Mesaj
15 Mayıs 2010; 9:17:01 

benim beraat eden arkadaslardan anladıgım burada yoklama kacagının iyiniyeti ve kendisinin subeye teslim olmasının büyük bir önemi var tahminim bu büyük para cezaları subelere kendi isteği dısında getirilenlerde uygulanıyor.Adalet mekanizması bence ne yapacagını biliyor ben artık korkmuyorum kendi durumumdan.

187 Mesaj
20 Mayıs 2010; 19:40:33 

bende bu durumdan müzdaribim. benim durum biraz farklı . 2007 myo mezunuyum aynı anda aöf ye girdim. daha sonra aöf yi dondurup tekrar aöf ye dikey geçtim hazırlık sınıfına şu an 3. sınıftayım bu yıl kayıt yamadan önce muayene oldum . yoklama kaçağı olduğumu söylediler. 1 aylık tecil ettiler ben o ara aöf ye hazırlık sınıfına kaydoldum. geçen eve kağıt geldi. 01.01.2010 tarhiinde askere sevk edilmeniz gerekirken gelmediniz. durumunuzu beyan eden bir belge ile birilkte en yakın askerlik şubesine başvurunuz. diye. hemen gidip aöf büroya öğrenci belgesi aldım iadeli taahhütlü postaldım. ama mahkeme kağıdım gelmiş. 6 haziranda mahkemem var. nolcak ne gitcek bilimiyorum.

[img]http://img139.imageshack.us/img139/6028/10011111111jv5.jpg[/img]