Van Aracı Hususiye Çevirme
73 Cevap98952 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

311 Mesaj
20 Şubat 2010; 17:38:19 

Arkadaslar;

Palio, Fiesta, 206 vb van bir araç alıp. koltuk + kemer taktırıp usullere uygun bir şekilde ruhsata işleterek aracı ticariden hususiye çevirmek istiyorum. 2010'da son değişikliklerle kaç para tuttuğunu bilen var mı? bir de ne gibi bir yol izlememiz gerekiyor?

teşekkürler.

256 Mesaj
20 Şubat 2010; 18:26:57 

aracın hususi ve tcari olması ayrı seydır van veya otomobil olması ayrı seydır

yani van ve hususi bırbırının karsıtı degıldır

sızın aracınız ticari ise hususi yapabilirsiniz ancak van olmasını yanı kamyonet gecmesını degıstıremezsınız

ruhsatınızı acıp bakın sol alt kısımda tescıl belgesının ne oldugu yazar hususi kamyonet gıbı

orada yazanı yazarsanız daha ıyı yardımcı olabılırım

emniyet kemeri hayat kurtarır.

311 Mesaj
20 Şubat 2010; 18:41:27 

quote:

Orijinalden alıntı: postacitr

aracın hususi ve tcari olması ayrı seydır van veya otomobil olması ayrı seydır

yani van ve hususi bırbırının karsıtı degıldır

sızın aracınız ticari ise hususi yapabilirsiniz ancak van olmasını yanı kamyonet gecmesını degıstıremezsınız

ruhsatınızı acıp bakın sol alt kısımda tescıl belgesının ne oldugu yazar hususi kamyonet gıbı

orada yazanı yazarsanız daha ıyı yardımcı olabılırım

henüz daha araç almadım... bu işlem çok tuzlu olmayacaksa van alacağım.. hususi ticari van kamyonet tam farklarını bilmiyorum. şöyle açıklayayım.
tek kapı arkası kapalı arabanın arkasına cam ve koltuk takıp normal bir tek kapı araç şekline sokup. yük değil de yolcu taşımak (4+1) ve her sene vize derdi yaşamamak ve nomal bir binek palio gibi vergi ödemekten bahsediyorum...

yazdığından anladığım kadarıyla her halukarda kamyonet olarak kalıyor sanırım... yani her sene vize bol bol vergi?

152 Mesaj
20 Şubat 2010; 19:11:36 

bol bol vergi ödersin.kamyonet özelliği değişmez.

biz de bilirdik sevgiliye karanfil almasını
ama lakin aç idik yedik karanfil parasını

1343 Mesaj
20 Şubat 2010; 19:50:40 

2007 model palio vanım var.. vergisi 218 tl (6 aylık).. geçen yıl cam koltuk taktırıp ruhsata işlettim. şu an yandan camlı çift sıra koıltuklu kamyonet olarak geçiyor. aracımdan çok memnunum . hatta geçen hafta 2. palio vanı alıp aynı şekilde yapacaktık. fakat artık koltuk işletmek ruhsata yasaklanmış.bende vazgeçtim.. yani kısaca aracın van olaraak kalacak... yapacak bişi yok.. otomobil olamaz.. cam belki ama koltuk ruhsata işletilemez !!! normal otomobil 3 yaşından sonmra bir alt vergi dilimine geçer kamyonet ise 6 yaşından sonra.. palio 0-1500 vergi dilimine girer ve vergisi 436 tl dir (yıllık).. diğer van araçları bilmiyorum. ona göre alacağın van aracın toplam yüklü ağırlığı 1500 kg ı geçmesin..bu yüzden van araçtan uzak dursan iyi olur..

Grande Punto 1.3 90 HP Dynamic + GP + KP + CC + skydome

311 Mesaj
20 Şubat 2010; 20:16:10 

zamaninda hususiye cevirme furyasini kacirdik o zaman...
yandi gulum keten helva diyelim o zaman bir bardan soguk su icelim...

bilgi icin tesekkurler arkadaslar...

37 Mesaj
9 Mart 2010; 12:11:29 

Konuyu canlandırmak istedim bir soruyla;

peki o furyayı kaçırmışız yeni van araç alıp koltuklarını işletemiyoruz. Peki piyasada "koltuk ve cam ruhsata işli" olarak satılan araçlardan birini alsak. Onların vergi miktarı, vadesi (yıllık, 2yıllık ) durumu nasıl oluyor?

774 Mesaj
9 Mart 2010; 13:05:07 

quote:

Orijinalden alıntı: pessimistil

peki o furyayı kaçırmışız yeni van araç alıp koltuklarını işletemiyoruz. Peki piyasada "koltuk ve cam ruhsata işli" olarak satılan araçlardan birini alsak. Onların vergi miktarı, vadesi (yıllık, 2yıllık ) durumu nasıl oluyor?

bildiğin van gibi oluyor, vergide bir değişiklik yok yani, sadece ruhsatında çift sıra koltuklu yandan camlı KAMYONET yazıyor, sonuçta kamyonet ibaresi kaldığı için aynı vergi, kişi sayısı arttığı için daha fazla sigorta primi...

Minibüse çevrilmişse daha az vergi daha daha çok sigorta primi...

Ama 2006 öncesinde hususiye çevrilmiş olan (yani bildiğimiz otomobil gibi işlenmiş ruhsata) araçlardan alırsanız otomobil gibi işlem görür, ne kadar motor hacmi o kadar vergi...

El-Müstenidü bi Tevfikãti'r Rabbãniyye Meliki'd Devlet-il-Osmãniyye.

Vatansızlara İnat, Vatan Sağolsun...

1343 Mesaj
9 Mart 2010; 21:25:33 

arkadaş gayet güzel anlatmış... kamyonet olması değişmez .. yandan camlı çift sıra koltuklu olarak devam eder.. her sene muayeneye devam.. kamyonet olarak vergilendirmeye devam..normal otomobil bir alt vergi sınıfına 3 yaşından sonra geçiyorsa kamyonetler 6 yaşından sonra geçer.. nasil bir vergi sistemiyse !!!!

quote:

Orijinalden alıntı: pessimistil

112 Mesaj
18 Mart 2010; 15:51:36 

benim aracım palio van 2004 model ve ruhsata cam ve koltuklar işlenmiş fakat ruhsatta sürücü dahil koltuk sayısı 3 olarak görünüyor. Bu hafta muayeneye gittiğimde araçta 5 koltuk olduğu için ruhsatta 3 yazdığı için muayeneden geçmedi. Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim. Arka taraftaki koltuk yerine tek bir koltuk taktırsam muayeneden geçer mi? Siz muayeneden nasıl geçiyorsunuz? aracın vergisi kamyonet olarak ödüyorum.bilginize

bilgilendirirseniz sevinirim.

5702 Mesaj
18 Mart 2010; 15:54:34 

En son L 300 ler için van aracı minibüse çevirmek istediğimizde firmanın cevabı,trafik ruhsat vermiyor olmuştu.

Feqiye Teyran

1187 Mesaj
18 Mart 2010; 16:17:26 

arkadaşım 2.el 206 van aldı geçen ay.o da aynı hevesle cam koltuk takıp ruhsata işletmeyi planlamıştı ancak biraz araştırma sonucunda bunun yasaklandığını öğrendik.arkadaş şu an van şeklinde geziyor arabayla.

Günlük Hayat Hizmetleri
www.bilginiz.biz

1410 Mesaj
18 Mart 2010; 21:01:01 

peki arabanın hususi olduğunda vergisi ne oluyor
ve araba alınırken takriben ne kadar kar ediliyor

Profesyonel Metal Dedektörü ||
Delta Pulse 3S Görüntülü Derin Arama Dedektörü.
|| Delta Pulse 2 Derin Arama Dedektörü.

1410 Mesaj
19 Mart 2010; 19:43:35 

güncel

1527 Mesaj
19 Mart 2010; 23:59:18 

quote:

Orijinalden alıntı: ulashh1907

arkadaşım 2.el 206 van aldı geçen ay.o da aynı hevesle cam koltuk takıp ruhsata işletmeyi planlamıştı ancak biraz araştırma sonucunda bunun yasaklandığını öğrendik.arkadaş şu an van şeklinde geziyor arabayla.

arkadaşının durumu kötü olmuş yav. peki cam taktırmanında kanuni bir yolu hiç mi yok, cam olursa en azından araba görüntüsü verirdi.

1343 Mesaj
20 Mart 2010; 13:54:00 

cam işletebiliyorsunuz.. onda sıkıntı yok.. sadece koltuk yasak !!

849 Mesaj
20 Mart 2010; 14:02:35 

bu yasağın amacı nedir?
niye koltuk işlendirilmiyor?
yani sonuçta araba artık ticari olmaktan çıksa hususi kullanım yapılmak istense bunun ne zararı olur ki devlete millete

112 Mesaj
20 Mart 2010; 14:25:42 

quote:

Orijinalden alıntı: kzm

benim aracım palio van 2004 model ve ruhsata cam ve koltuklar işlenmiş fakat ruhsatta sürücü dahil koltuk sayısı 3 olarak görünüyor. Bu hafta muayeneye gittiğimde araçta 5 koltuk olduğu için ruhsatta 3 yazdığı için muayeneden geçmedi. Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim. Arka taraftaki koltuk yerine tek bir koltuk taktırsam muayeneden geçer mi? Siz muayeneden nasıl geçiyorsunuz? aracın vergisi kamyonet olarak ödüyorum.bilginize

bilgilendirirseniz sevinirim.

güncel

yardımlarınızı bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kzm -- 20 Mart 2010; 14:26:46 >

1187 Mesaj
20 Mart 2010; 16:22:49 

quote:

Orijinalden alıntı: vestigo

quote:

Orijinalden alıntı: ulashh1907

arkadaşının durumu kötü olmuş yav. peki cam taktırmanında kanuni bir yolu hiç mi yok, cam olursa en azından araba görüntüsü verirdi.

kanuni açıdan yaptırımı bitti.acaba yaptırıp kaçak mı gezsem diyorduki 1.köprüdeki çevirmeden sonra vazgeçti.1.köprü girişinde polisler camlı doblo kangoo vs araçları çeviriyordu.yani bunun denetimini yapıyorlar maalesef...

Günlük Hayat Hizmetleri
www.bilginiz.biz

1343 Mesaj
20 Mart 2010; 21:35:21 

sıfır araç alırken

otomobil için :

1600 cm3’e kadar %37

ticari araç için %8

yanlışım olabilir... güncel rakamlar farklı olabilir..

sen şimdi gittin palio van aldın arkaya koltuk cam taktırdın aracı 4 kişilik yaptırdın.. fakat bu aracı otomobil olarak kulllanan adam alırken verdi %37 ötv sen verdin %8 ötv... burda maliye vergi kaybına uğramıyormu?? yada doblo cargo aldın 20 milyara sıfır , adam gitti combisini 28 möilyara aldı.. sen cam açtırdın koltuk taktırdın arabayı 22 milyara mal ettin o adam 28 milyara aldı?? nerde bunda adalet ??
maliye bunun önüne geçmek için yasakladı .. yok kardeşim ben illakide hususimi kullanacağım diyorsun.. maliye gene eywallah kardeşim diyor sıfır alırken %8 ötv verildi bu araca kalan %29 luk kısmı öde bana bende senin aracını otomobil yapıyım diyor zaten..

quote:

Orijinalden alıntı: matgab

bu yasağın amacı nedir?
yani sonuçta araba artık ticari olmaktan çıksa hususi kullanım yapılmak istense bunun ne zararı olur ki devlete millete

1410 Mesaj
21 Mart 2010; 22:19:37 

Yani ben gidip bir van palio alsam vergi farkını verince araba hususimi oluyor?
Eğer böyle ise bu fark mesela 2006 bi araba için nekadar oluyor?

quote:

Orijinalden alıntı: husam74

sıfır araç alırken

otomobil için :

1600 cm3’e kadar %37

ticari araç için %8

sen şimdi gittin palio van aldın arkaya koltuk cam taktırdın aracı 4 kişilik yaptırdın.. fakat bu aracı otomobil olarak kulllanan adam alırken verdi %37 ötv sen verdin %8 ötv... burda maliye vergi kaybına uğramıyormu?? yada doblo cargo aldın 20 milyara sıfır , adam gitti combisini 28 möilyara aldı.. sen cam açtırdın koltuk taktırdın arabayı 22 milyara mal ettin o adam 28 milyara aldı?? nerde bunda adalet ??
maliye bunun önüne geçmek için yasakladı .. yok kardeşim ben illakide hususimi kullanacağım diyorsun.. maliye gene eywallah kardeşim diyor sıfır alırken %8 ötv verildi bu araca kalan %29 luk kısmı öde bana bende senin aracını otomobil yapıyım diyor zaten..

quote:

bu yasağın amacı nedir?

1343 Mesaj
22 Mart 2010; 15:20:02 

aracın fatura tutarı üzerinden hesaplanır.. ama en az 4-5 bin tl çıkarki buna değmez.. van aracın koltuğu camı + izalasyon zayıflığı + arka süspansiyon sertliği.. buna değmez
quote:

Orijinalden alıntı: atartutar

Yani ben gidip bir van palio alsam vergi farkını verince araba hususimi oluyor?
Eğer böyle ise bu fark mesela 2006 bi araba için nekadar oluyor?

quote:

Orijinalden alıntı: husam74

sıfır araç alırken

otomobil için :

1600 cm3’e kadar %37

ticari araç için %8

quote:

bu yasağın amacı nedir?

1343 Mesaj
22 Mart 2010; 16:37:52 

belki bu yazı yardımcı olur sana....

Günde ortalama 180 bin aracın kullandığı İstanbul Boğaziçi Köprüsü'nü ticarî araçların kullanması yasak. Ancak turizm amaçlı, toplu ya da personel taşıma işi yapanlar, belediye ve halk otobüsleri ile resmî araçlar bu köprüden geçebiliyor.

Aracınız ticari olmasına rağmen ille de geçmek istiyorsanız 49 yeni lira trafik cezasını gözden çıkarmanız gerekiyor. Köprünün iki yanında da bu konuda uyarı yapan ciddi bir levha kısa süre öncesine kadar yoktu. Birkaç ay önce Anadolu yakasında Altunizade kavşağına bu yolu kullanamayacak araçların resminin yer aldığı bir levha asıldı. Ne var ki özellikle şehir dışından gelenlerin büyük bir kısmı, bu yasaktan haberdar olmayanlar ya da 'nasıl olsa yakalanmam' düşüncesiyle Boğaziçi Köprüsü'ne girmeye kalkışanlar polis kontrol noktasında yakalanıveriyor.

Bu yasak Türkiye'deki 'vergi sistemi'nin de önemli bir açığını ortaya çıkarıyor; dışarıdan görünümü aynı olan iki araçtan biri bu köprüden geçebilirken diğeri bu köprüyü kullandığında ceza ödüyor. Minivan olarak bilinen Ford Connect, Fiat Doblo, Peugeot Partner ve benzeri araçların bir kısmı otomobil, bir kısmı ticari araç olarak satılıyor. Ruhsatında otomobil yazanlar Boğaziçi Köprüsü'nü kullanabilirken dıştan baktığınızda pek ayırt edemediğiniz; ancak ruhsatı 'ticari' olanlar burayı kullandığında ceza ödüyor. Yani Boğaziçi Köprüsü'nde yasak araç ağırlığı, yapılan iş gibi ölçülere değil ruhsatta yer alan ibareye göre uygulanıyor.

Ticari araç olarak satın alınan 'kombi' modeller 5 kişinin oturabileceği koltuk düzenine sahip olduğu için otomobilden farklı değil. Sadece üzerindeki teknik birkaç değişiklik onların ruhsatta 'ticari' kayda girmelerini sağlıyor. Tabii bunun yapılmasının en önemli sebebi aracın ilk alınırken ödenen Özel Tüketim Vergisi'nin otomobile göre oldukça düşük olmasında yatıyor. Çünkü, ticari ruhsatlı bu araçlardan yüzde 10 Özel Tüketim Vergisi alınıyor, ruhsatında otomobil yazanlarda ise bu oran yüzde 37'den başlayıp yüzde 84'e kadar çıkıyor. Bu da örneğin fiyatı 24 bin yeni lira olan Fiat Doblo'nun fiyatının yaklaşık 29 bin 500 yeni liraya ulaşmasını sağlıyor. Yani Boğaziçi Köprüsü'nü kullanması yasak olan modelin geçebilecek olan benzerine göre sade alımda 6 bin yeni liraya yakın fiyat avantajı oluyor. Bu yüzden satışların büyük bir kısmı 'kombi' olarak gerçekleşiyor. Ancak, aynı tür araçlar 2004 yılı Ağustos ayından önce istendiğinde herhangi bir ücret ödemeksizin birkaç değişiklikle otomobil ruhsatına dönüştürülebiliyordu. Bu yüzden trafikte görüntüsü aynı olan; ancak biri ticari biri otomobil ruhsatına sahip yüz binlerce minivan bulunuyor. Bu da köprü polisinin kafasını karıştıran konular arasında yer alıyor.

Bu durum köprü girişlerinde komik durumlara da yol açıyor. Bazen iki kıta arasındaki geçişte kısa yol olduğu için burayı kullanan ticari araç sürücüleri her iki tarafta bulunan polis kontrol noktalarına yakalanmamak için yolun en solundan hızla gitmeye çalışıyor. Bunu fark eden polis memurları ise trafiği kesip o sürücüyü en sağ şeride çekerek ceza yazıyor. Emniyet yetkilileri, günde ortalama 30-40 ticari aracın bu şekilde geçmeye çalıştığını dile getiriyor.

Boğaziçi Köprüsü'nden kamyonet, kamyon, panelvan minibüs, TIR gibi ticari araçların geçiş yasağı İl Emniyet Müdürlüğü'nün isteğiyle 1991 yılında uygulanmaya başlanmış. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün verdiği bilgilere göre bugün yılda 86 milyon yeni lira gelir elde edilen Boğaziçi Köprüsü'nde yasağın uygulandığı ilk yıl taşıt yoğunluğunda yüzde 15 azalma olmuş. 1990 yılında günde 142 bin aracın kullandığı köprüyü, yasakla birlikte ertesi yıl günde 121 bin araç kullanmaya başlamış. Bu rakam şimdi 180 bin civarında.

231 Mesaj
26 Mart 2010; 15:45:53 

sevgili husam74 eline sağlık... gerçekten çok bilgilendirici bir yazı..
benim daha önce yük taşıdığım 2008 model kangoo aracım var... amacım köprüyü kullanmak, az vergi ödemek vs... değil...
sadece eşiminde kullanabileceği arkaya çocuk koltuğu takabilecğim bir araca dönüştürmek...
sadece arkaya cam açtırıp koltuk taktıracağım... ruhsata işletmeyeceğim... peki bu işlemi yaptırırsam araç muayneden geçer mi?
ya da allah korusun bir kaza yaparsak kasko dan faydalanabilir miyim?
evet alırken vergisini ödemedik ama araca sadece koltuk ve cam taktırmak bu kadar sorun yaratıyor mu?
bilgilendirirseniz sevinirim...

Panasonic 37PV70F Plazma TV, Onkyo SR-603 Receiver, Onkyo DV-503 DVD Player, Panasonic S-35 DVD Player, D-Smart Receiver,Tannoy MXC Center, Tannoy SB1 Subwoofer, Pioneer SH-510V Front, Sony MF-450 Rear, LG S1 Pro Notebook, Panasonic FX8 Digital Fotoğraf Makinası, Panasonic GS-21 Kamera, XBOX 360 Elite, Kinect

1343 Mesaj
26 Mart 2010; 18:12:05 

muayneden geçemezsiniz.camı koltuğu söküp o şekilde gitmeniz gerekir. allah korusun bir kaza anında arka koltuklarda bulunanlar sigortaya dahil olmadığı için hem maddi hem manevi canınız yanar..sigortada kaskoda ruhsata göre düzenleniyor çünki..
zaten aracı o halde yakalarsalar araçta izinsiz tadilattan dolayı bağlayabilirler. tabi buda yine polisin insafına kalmış.. kimisi geç git diyor kimisi aracın kamyonet olduğuna bile aldırmıyor kimiside ulan şu adama nerden ne bulsamda ceza yazsam onun peşinde oluyor..

576 Mesaj
28 Mayıs 2010; 12:23:36 

ruhsatında """hususi-kamyonet""" yazan araçlar ""K2"" belgesi almak zorunda 1080 tl cezası var uygulama bu ay başladı

30 Mesaj
29 Mayıs 2010; 13:20:41 

zaten o tür araçların van olmayıpda tek kapı olanları var

http://www.enfierrados....s/29-06-03/P1010005.jpg

The Power of Dreams Honda

Honda Jazz 1.4 Elite CVT

4 Mesaj
31 Mayıs 2010; 14:37:31 

5 altı van araclarda koltuk cam ruhsata işleniyor diye bilyorum kesin bilen varmı? yakında işltmiş olan?

7251 Mesaj
31 Mayıs 2010; 14:55:43 

Bu araçlar fiyat olarak çok uygun eğer sürekli tek kişi veya 2 kişi binilecekse ideal araçlar hiç koltuk koydurmadan kullanın derim. Arkalara da folyo kaplanır cam gibi durur insanlar van olduğunu anlamaz.

1343 Mesaj
2 Haziran 2010; 2:03:07 

arkadaşım bunu neye dayanarak söylüyorsun?? bilip bilmeden salllama lütfen.. önce k1 belgesiinin han gi şartlar içinde alındığını öğren sonra burda milletin kafasını karıştır..
quote:

Orijinalden alıntı: abdi

ruhsatında """hususi-kamyonet""" yazan araçlar ""K2"" belgesi almak zorunda 1080 tl cezası var uygulama bu ay başladı

170 Mesaj
2 Haziran 2010; 13:31:47 

Bu segment araçların şehir merkezine belirli saatlerde girişleri çıkışları serbest diye biliyorum, bir tanıdığın Ankara da ceza yemesi sonucu öğrendik ve İstanbul dada 1.köprü giriş çıkışının denetlendini duydum.Hız limitinin şehirler arası yolda 88km olması,muayenesinin her yıl olması Ticari Amaç dışı kullanmak isteyenlerin değerlendirilmesi gereken konular.

1 Mesaj
30 Haziran 2010; 0:17:16 

2003 model corsa 1.7 dtı araba almayı düşünüyorum kamyonet olarak geçiyor ruhsatta koltuk var araçta ve camlar açılmış ama ruhsata işlenmemiş. ruhsata işletebilir miyiz bu aracı işletsek maliyeti ne kadar olur işlendikten sonra yine kamyonet olarak geçer mi birde bunlara her sene muayene mi gerekiyor? aydınlatırsan çok memnun olurum teşekkür ederim şimdiden

7 Mesaj
16 Kasım 2010; 1:14:38 

kzm bey'in yukarıda belirttiği sorunun aynısını şuan ben yaşıyorum. 206 hdi aracımda ruhsatta koltuk sayısı 3 yazdığı için muayenesini yaptıramadım. arka koltuğu söksem de durumu kurtaramıyorum. peugeot'nun orjinalinde standart 3 koltuk olmadığı için arkaya tekli koltuğu da kabul etmiyor tüvtürk. trafik tescile gideceğim sanırım. işlemleri bilen varsa şurda beni aydınlatsın lütfen.

1413 Mesaj
15 Ağustos 2011; 19:48:55 

güncel

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1176 Mesaj
15 Ağustos 2011; 23:07:15 

Fabrikalar artık hatchback tipi vanlar çıkarmıyor galiba 206 van palio van gibi

47 Mesaj
16 Aralık 2011; 17:00:13 

yani an itibariyle veya 2012de van araç alıp otomobil gibi kullanamayız değil mi.. ben otmobil vergisi vermeye razıyım. sadece çift kapılı ve ucuz olduğu için almak istiyorum. sonuçta 2006 2007 model arabayı 10000 gibi bence makul bir ücrete alabilme durumu var. koltuk taktırmadan da binebilirm ama satış ve alışında başka sorunlar ne. mesela artı vergiler vb. veya yaşı artmış bir van alırsak 2004-2003 gibi onların durumuda aynımıdır koltuk taktırmada. yoksa arkaya bir minder atıp kullanabilirim nasılsa öğrenciyim :)) yoksa aynı fiyata 98-2000 model megane coupe alıcam, onu yaşı itibariyle istemiyorum. son güncel durum nedir şimdi..

http://www.sahibinden.c...lio-van-66706100/detay/
http://www.sahibinden.c...k-palio-65159977/detay/

teşekkürler..

İmzam kurallar ile içlidışlıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayabilirsiniz.(Yine okumadı..)(I wanna kiss you, make you feel alright)

41 Mesaj
28 Ocak 2012; 17:20:32 

Merhaba arkadaşlar yeni konu açmayıp burdan devam edeyim dedim. pegugeout 206 hdı dizel araç aalcağım.araç van fakat arka koltukları mevcut aracın ruhsatına işli değil.alacağım kişi ruhsata işlettirebilirsin dedi koltukları..fakay yorumları okuyunca işlettiremiyorsu falan dior arkadaşlar.bu durumda ne yapmam lazım.gerçekten böyle birşey warmı.aracın ruhsatında kamyonet yazmakta.

7147 Mesaj
28 Ocak 2012; 17:34:17 

bir de önceden ruhsata işletme vardı cam koltuk , bu kanundan önce ruhsata işletilmiş olan araçlar için bir sıkıntı var mı acaba?

16541 Mesaj
28 Ocak 2012; 20:33:29 

quote:

Orijinalden alıntı: Mertcan.

bir de önceden ruhsata işletme vardı cam koltuk , bu kanundan önce ruhsata işletilmiş olan araçlar için bir sıkıntı var mı acaba?

Yok, sıkıntı çıkaramazlar..

iPhone 5 16GB
iPad 2 Wi-Fi 16GB

Ford Connect 1.8 TDCI 2010 GLX PP 140PS~320NM by Megachips
98' Astra F 1.6 GLS

507 Mesaj
28 Ocak 2012; 20:53:39 

bu araclarla irnegin ankarada kizilaya falan giremezsin. polis sotede bekleyip bu araclara iyi ceza bindiriyor bizzat şahit oldum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

16541 Mesaj
28 Ocak 2012; 21:00:58 

quote:

Orijinalden alıntı: parcifal

bu araclarla irnegin ankarada kizilaya falan giremezsin. polis sotede bekleyip bu araclara iyi ceza bindiriyor bizzat şahit oldum

Ne sebeple ceza kesiyorlar?

iPhone 5 16GB
iPad 2 Wi-Fi 16GB

98' Astra F 1.6 GLS

318 Mesaj
28 Ocak 2012; 22:37:48 

quote:

Orijinalden alıntı: JasoNBuraK

quote:

Orijinalden alıntı: parcifal

Ne sebeple ceza kesiyorlar?

1. Köprüden geçememekle aynı sebepten..... Belediye meclisinin aldığı kararla belirli saatler arasında belli noktalara izin belgesi olmadan giremiyorsun.. Gerçi geçen yıl biz connectle bilmeden girdik, hemde kaybolduk, kızılayın altını üstüne getirdik, kimse ceza filan yazmadı, durdurmadı.. Belki araç 41 plakaydı, yabancıdır hesabına durdurmamışlardır..

Maalesef, bu tip araçları hususi kullananlara ciddi baskı uyguluyorlar.. Amaç ÖTVden vergi kaçırmayı engellemek.. Ama başka alternatifimiz yok maalesef. ben örneğin mecburum bu sınıf bir araç kullanmaya.. (RC modelcilikle ilgileniyorum, 2.2 m ye 1.8 m uçağı ve ekipmanı SW araçlar bile alamıyor..) Derseniz ÖTV yi öde doblo panorama al; bende çok istiyorum öyle yapmayı ama ahh maddiyat.......

Hükümetin aslında el atması lazım bu işe; Zira onlarında işine gelecek ciddi bir para kaynağı yatıyor burada;
Örneğin minivan diye bir sınıf trafikte yok. Ama maliyede var. Trafikte de minivan diye bir sınıf yaratılır, ÖTV oranı değiştirilir ve tüm kombiler bu sınıfa alınır. Trafikteki combi vanlarda belli bir ötv farkı ile bu sınıfa geçirilir. Tabii hız limiti, vergi, köprüden geçiş gibi bazı düzenlemeler yapılır. Hepimiz de ötv yi öder böylece sorun çözülür..

41 Mesaj
28 Ocak 2012; 22:54:38 

arkadaşlar benim alacağım araçta koltuk war fakat işli değil ruhsata..yakalanmam durumunda cezası ne kadardır. 500 lira falan yazmıslarda. o kadar olacağını sanmıyorum.

442 Mesaj
28 Ocak 2012; 23:09:20 

quote:

Orijinalden alıntı: hab_b

arkadaşlar benim alacağım araçta koltuk war fakat işli değil ruhsata..yakalanmam durumunda cezası ne kadardır. 500 lira falan yazmıslarda. o kadar olacağını sanmıyorum.

Usüle uygun olmayan kullanım nedeniyle 560 küsür cezası var.Ayrıca trafikten men ediliyor araç.
Marmaris yolunda çevirmeye yakalandığımda memur arkadaş bizzat ceza kitapçığından göstermişti.Ama ceza yazmamıştı.

41 Mesaj
28 Ocak 2012; 23:32:53 

çok pahalıymıs hocam..vazmı geçsem aracı almaktan.aslında anlastık sayılırda..koltukları işletmenin bi yolu yokmudur acaba...?

442 Mesaj
28 Ocak 2012; 23:36:23 

Ruhsata koltukları işletmek artık kesinlikle mümkün değil.Koltuk ve camlar daha önceden işletilmiş bir araç bulabilirsiniz

36 Mesaj
30 Ocak 2012; 11:20:12 

merhaba bende 2006 model 44.000 km de palio van almayı düşünüyorum koltuk atmak için sadece koltuk alıp takmak yeterlimi yoksa alt döşeme tavan döşemede gerekirmi fiyat oldukca makul 9000 tl araç camsız koltuksuz camın işletilebildigini teyit ettirdim ama koltuklar işlenmiyormuş acaba alıp camı işletip koltukları işletmeden binsem konya gibi bi yerde problem yaşarmıyım veya cam açtırmadan mı koltuk taks

Polo 1.4 16V comfortline 2002 otm. 3 kapı - Iphone 4G 16GB

16541 Mesaj
30 Ocak 2012; 12:23:36 

Çevrilmediğin sürece problem yaşamazsın. Bence ya koltukları koy cam taktırma, ya da cam taktır koltukları boşver. Bu ikisi daha az riskli..

iPhone 5 16GB
iPad 2 Wi-Fi 16GB

98' Astra F 1.6 GLS

36 Mesaj
30 Ocak 2012; 12:26:32 

tamam cam açtırmadan koltuk atıyım ama koltuk atarken tavan döşemesi taban halı döşemesi v.s ye gerek varmı yoksa sadece koltuk yeterlimi

16541 Mesaj
30 Ocak 2012; 12:46:48 

Tavan ve yer döşemesinde değişikliğe ihtiyaç yok. Direk koltukları oturtacaksın..

iPhone 5 16GB
iPad 2 Wi-Fi 16GB

98' Astra F 1.6 GLS

36 Mesaj
30 Ocak 2012; 13:02:12 

o halde aldım gitti

563 Mesaj
30 Ocak 2012; 15:12:23 

Bir tane Corsa, Palio, Fiesta Van alayım kafama göre kullanayım istiyordum ama yurdum insanı yasa masa dinlemiyor. Ruhsata işleme kalktıysa diyor çevrilmediğim sürece sorun yok diyor yine almaya devam ediyor. Dolayısıyla van araçlar 2-3 bin TL daha yükseğe satılmaya devam ediyor. Senin arka koltuktan yaptığın fedâkarlık milletime vız geliyor.

Hangi Kur'an? Cehaletin elinde teberrük edilip kutsanan bir nesne olan Kur'an mı? Cinayetin mızraklarının ucundaki Kur'an mı? Yoksa çeyrek yüzyıldan daha az bir sürede, çölün dağınık ve düşman kabilelerini birleştirerek, dünyanın egemen güçlerini -Bizans, Sasani- çökerten, insanlığın kaderini ele geçiren, devrimci yapısıyla insanlık tarihinde yepyeni bir medeniyet ve kültür meydana getiren bir kitap olarak mı Kur'an?

36 Mesaj
15 Şubat 2012; 11:26:05 

arkadaşım senin bu cevabından sonra palio van almaktan vazgeçtim al palio van senin olsun

36 Mesaj
15 Şubat 2012; 11:27:18 

iyiki vazgeçmişim dün 2002 polo sportline aldım

2002 Mesaj
24 Şubat 2012; 15:58:32 

2004 model palio van aracım var arka koltuk nereden alabiliriz ?

227 Mesaj
24 Şubat 2012; 19:22:52 

quote:

Orijinalden alıntı: dorukocuk

Arkadaslar;

Palio, Fiesta, 206 vb van bir araç alıp. koltuk + kemer taktırıp usullere uygun bir şekilde ruhsata işleterek aracı ticariden hususiye çevirmek istiyorum. 2010'da son değişikliklerle kaç para tuttuğunu bilen var mı? bir de ne gibi bir yol izlememiz gerekiyor?

teşekkürler.

proje çizilmesiydi ruhsata işlenmesiydi derken hem zaman hem para derken dünya iş. ben 11 yaşındayken İzmit Çenesuyu mevkiinde bir mercedesi limuzin yapmak için kaportasını sökmüşler eklemeyi yapmışlar fakat kaportayı monte edememişlerdi. 17 Ağustos depreminden ta 2-3 ay sonra tamamlandı araç. deprem 99 da oldu bu arada

Benimki bir kalktı mı! Şarjörü boşalmadan inmez

74 Mesaj
15 Mart 2012; 12:32:09 

2009 Fiorino'yu ticari yapmak istiyorum, ne kadar masrafım olur? Bilgisi olan arkadaşlardan yorum bekliyorum.

30 Mesaj
26 Mart 2012; 4:23:18