Şimdi Ara

Ford Fiesta 1.4 TDCI Comfort Yakıt tüketimi sorunu ! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
245
Cevap
4
Favori
241.517
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: yaydin

Merhabalar,

2008 model 59000 km de hatasız boyasız bir 1.4 TDCI COMFORT Met. Gri Fiesta buldum. 10 gün önce periyodik bakımına ilave olarak, ön fren balataları ve diskleri değişmiş. Bu aracın ederi sizce ne kadardır? Bir de Bosch Car servisin DYNO sunda aracın gücü 61.5 HP çıktı. Ekspertiz ustası bu arabayı kaçırma çok temiz dedi. Sizce piyasa değeri kaç TL dir?(Sahibi 23200 TL istiyor)

bencede temizse kaçırma ancak o fiyat yüksek geldi en fazla 22 bin ver . o da çok temiz ise yani
  • quote:

Orijinalden alıntı: aa.aslan

quote:

Merhabalar,

2008 model 59000 km de hatasız boyasız bir 1.4 TDCI COMFORT Met. Gri Fiesta buldum. 10 gün önce periyodik bakımına ilave olarak, ön fren balataları ve diskleri değişmiş. Bu aracın ederi sizce ne kadardır? Bir de Bosch Car servisin DYNO sunda aracın gücü 61.5 HP çıktı. Ekspertiz ustası bu arabayı kaçırma çok temiz dedi. Sizce piyasa değeri kaç TL dir?(Sahibi 23200 TL istiyor)

bencede temizse kaçırma ancak o fiyat yüksek geldi en fazla 22 bin ver . o da çok temiz ise yani

Zaten ben de dün aracı 22 bin TL ye aldım. Üzerinde 4 adet te yeni kış lastikleriyle beraber. Araç çok gürültülü ama tahminimden daha atak bir karakteri var. Yalnız 2000 devrin altında motor cansız.

• hayırlı olsun güle güle kazasız belasız kullanın. gürültü normal , evet beklenenden seri bir araç 68 hp denilince çok hantal gibi geliyor kulağa ama alakası yok. 2000 devir altı aynen dediğiniz gibi bütün fiestalarda öyle. 110 la falan maksimum giderseniz tüketim güzel. yüksek hızlarda tüketim artar ama çok rahat şekilde 160 yapar araç. eminim memnun kalırsınız fiestadan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aa.aslan -- 5 Mart 2011; 12:08:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aa.aslan

hayırlı olsun güle güle kazasız belasız kullanın. gürültü normal , evet beklenenden seri bir araç 68 hp denilince çok hantal gibi geliyor kulağa ama alakası yok. 2000 devir altı aynen dediğiniz gibi bütün fiestalarda öyle. 110 la falan maksimum giderseniz tüketim güzel. yüksek hızlarda tüketim artar ama çok rahat şekilde 160 yapar araç. eminim memnun kalırsınız fiestadan.

Çok teşekkür ederim. Umarım sorunsuzca binerim. Ekonomik olsun diye aldım. Masraf çıkarmaz inşallah.
  • şans işi biraz tabi sorun olmaması.babam kullanıyor 3 yıldır 50 binde almıştı şimdi 100 bini geçtiler sorun yaşamadılar bende kullanıyorum hatta baya kullandım fiesta bence güzel araç sınıfında.
  • Arkadaşlar foruma ik defa yazıyorum, başınızı ağrıtacağım Kusuruma bakmayın:)
    2006 model 1.4 comf. fiestamı aldığımdan beri tüm aldığım yakıtları ve kaç km. gittiğimi not aldım. Aldığımda (hep fullerim) km.yi sıfırlarım, tekrar fullediğimde aldığım yakıtı km.ye bölüyorum. Ama son zamanlarda 19-21 kuruş civarı çıkıyor sonuç. İlçe içinde kullanıyorum ama genelde her depoda (ki 3 hafta falan gidiyor) mutlaka 1-2 defa çevre il/ilçelere gezmeye giderim (50-60 km) yani uzun yol sayılmaz.
    Ancak forumu okuduğumda inanılmaz sonuçlar ile karşılaştım. Aracın sesine göre genelde 2000 devirde kullanıyorum. yani yüksek devirde kullanmam, zaten gürültüsü rahatsız ediyor. Benden başkası da kullanmıyor aracı. (Gece mazotumu mu öekiyolar yoksa:) şaka bi yana Aşağıda sunduğum verileri değerlendirirseniz sevinirim. Teşekkürler. Bir de bizim arabada yakıtı litre olarak göstermiyor. Yakıtı litre olarak veren arkadaşlar motorin faturasından mı yazıyorlar sanırım?

NOT: litre olarak hesap yapmadim TL olaraktır
    ALINAN YAKIT(TL) KM: TARİH

Arabayı aldığımda 20+50+40 TL yakıt almıştım (Ancak Hesaplama yapmamıştım, hesaba dahil etmiyorum:)

75 TL----------610Km.----------Temmuz 2009
    88 TL----------680Km.----------Temmuz 2009
    83 TL----------617Km.----------Ağustos 2009
    79+25 TL------700Km.----------Ağu 2009
    38 TL----------310Km.----------Eyl 2009
    30+81 TL------700Km.----------Eyl 2009
    70+90 TL------941Km.----------Eki 2009 (ilk aldığım zamanlar iyi gezmiştim:)
    80 TL----------404Km.----------Eki 2009
    95 TL----------500Km.----------Kas 2009
    91 TL----------408Km.----------Kas 2009
    90 TL----------452Km.----------Ara 2009
    95 TL----------411Km.----------01.03.2010 (Yılın başından itibaren tarihleri de yazmaya karar verdim)
    105 TL---------500Km.----------28.03.2010
    196 TL---------1006Km.---------02.06.2010 (sıfırlamayı unuttuğumdan 2 aylık yazmıştım)
    98,5 TL--------564Km.----------12.06.2010
    105 TL---------604Km.----------23.06.2010
    75 TL----------414Km.----------03.07.2010 (tatil zamanı+ yeni tayin yerimize yolculuk) (Diyarbakır-Ankara-Kırklareli)
    190 TL---------1230Km.---------07.07.2010
    110 TL---------685Km.----------12.07.2010
    95 TL----------600Km.----------17.07.2010
    102 TL---------687Km.----------20.07.2010
    105 TL---------500Km.----------10.08.2010 (Bu aylarda eşime direksiyon ersi verirken hep 1-2. viteste gitmiştik:)
    90 TL----------503Km.----------31.08.2010
    98 TL----------538Km.----------25.09.2010
    95 TL----------600Km.----------24.10.2010 Ortalama:0,158 TL
    101 TL---------543Km.----------22.11.2010 Ortalama:0,186 TL
    139 TL---------812Km.----------17.12.2010 Ortalama:0,171 TL
    114 TL---------604Km.----------30.12.2010 Ortalama:0,188 TL
    119 TL---------576Km.----------22.01.2011 Ortalama:0,206 TL
    114 TL---------590Km.----------06.02.2011 Ortalama:0,193 TL
    122 TL---------615Km.----------25.02.2011 Ortalama:0,198 TL
    131 TL---------580Km.----------14.03.2011 Ortalama:0,2258 TL (Bu benim rekorum:)

Bu kadar yazdım bari toplayayım da genel ortalamayı bulayım:
    3414,5 TL Yakıt almışım ve 19484 Km. gitmişim Genel Ortalamada 0,175 TL yakmışım
    Ancak son zamanlarda dikkat ederseniz artış var tamam yakıta zam geldi de bu kadar olur mu? İlk aldığımda 130 ları görmüştüm...
    Herkese kazasız, belasız keyifli sürüşler diliyorum....

• Benim aracım ışık yandığında en fazla 34 litre alıyor aracım fiesta tdci 2005 34x362=123 tl yapıyor bende her depoyu fullediğimde kmyide sıfırlarım ve sürekli ölçerim ne kadar yaktığını son depoda hala yakıt var 610 kmde şu anda rahat 40-50 km daha gider toplamda 650 km bir depo yakıtla buda 123/650=1.90 buda 100 km de 5.2 litre yapar Ankara şehir içi verilerim bunlar sakin kullanımda bende lüzum olmadıkça 2500 devrin üstüne çıkmam gaz pedalına lüzumundan fazla basmam gereksiz yere gaz pedalına her basışta yakıtı daha fazla yakıyor haliyle sakin kullandığımdan gereksiz frenlemelerden kaçınrım takip mesafesini yakın tutmam yokuş aşağı inerken ve ışıklara yaklaşırken ve dönemeçlere özellikle gaz pedalından ayağımı çekerim taki devir iyice düşene kadar sonra boşa alırım özellikle uzun yollarda şehir içindede arasıra düz yolda gaz pedalına sabit bir şeklde basarım genelde şehir içinde zaten kameralarda varken 90 ın üzerine çıkmıyorum hatta genelde 5. vites 80-85 km hızla seyrederim bu benim kış aylarındaki tüketim değerlerim üstelik vakumlu kış lastiklerimle bu arada lastik havalarımda normalden 3-4 psı fazladır lastiklerdeki düşük hava tüketimi artırır yazın daha fazla km yapıyorum bir depoyla yaklaşık 700 kmye yakın yol yapıyorum şehir dışında ise geçen sene 90km sabit hızla 650 km yaptım sonrasında şehir içinde de 200 km yaptım toplamda 850 km yol yaptım ben inanıyorumki uzun yol bu şekilde devam etmiş olsaydım 900 km rahat yapardım ama bir daha bu şekilde gitmem çok sıkıcı oluyor sürekli aynı hızla sabit gitmek

• lastik havası kaç olmalı ön ve arkalar? Benim lastik havaları düşük biraz..
  • Lastik havaları normalde ön sol kapıyı açınca kapı içinde yazar ne kadar basılacağı normali buda araç yüksüzse önler 31 arkalar 26 diye geçer araç yüklüyse önler 34 arkalar 36 yanlış hatırlamıyorsam yinede sizde bi kontrol edin ama ben şu şekilde kullanıyorum aracım genelde yüksüz iki kişi biniyoruz araca ben ve eşim önlere 34 arkalara da 32 basıyorum normalden biraz fazla basıyorum havayı
    quote:

Orijinalden alıntı: tasooo

lastik havası kaç olmalı ön ve arkalar? Benim lastik havaları düşük biraz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: iakbay06

Lastik havaları normalde ön sol kapıyı açınca kapı içinde yazar ne kadar basılacağı normali buda araç yüksüzse önler 31 arkalar 26 diye geçer araç yüklüyse önler 34 arkalar 36 yanlış hatırlamıyorsam yinede sizde bi kontrol edin ama ben şu şekilde kullanıyorum aracım genelde yüksüz iki kişi biniyoruz araca ben ve eşim önlere 34 arkalara da 32 basıyorum normalden biraz fazla basıyorum havayı
    quote:

süspansiyon sistemi diğer araclara göre zaten sert.fazla hava basınca konforu cok etkilemiyor mu?tabı aynı kosulda yakıtı iyi yonde etkılemesı gerekır lakın yol tutusuda aynı ölçüde kötü etliker.yanlış mı düşünüyorum?

• quote:

ne kadar hava olması gerektiği şoför koltuğunun sol yanında kaporta üzerine yapıştırılmış,
    yük durumuna göre değişiyor
    yalnız biniyorsanız ve hiç yük yok ise ön 31psi arka 29psi
    diğerleri için bahsettiğim yerdeki tabloya bakabilirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: jackal48

quote:

Orijinalden alıntı: iakbay06

Lastik havaları normalde ön sol kapıyı açınca kapı içinde yazar ne kadar basılacağı normali buda araç yüksüzse önler 31 arkalar 26 diye geçer araç yüklüyse önler 34 arkalar 36 yanlış hatırlamıyorsam yinede sizde bi kontrol edin ama ben şu şekilde kullanıyorum aracım genelde yüksüz iki kişi biniyoruz araca ben ve eşim önlere 34 arkalara da 32 basıyorum normalden biraz fazla basıyorum havayı
    quote:

süspansiyon sistemi diğer araclara göre zaten sert.fazla hava basınca konforu cok etkilemiyor mu?tabı aynı kosulda yakıtı iyi yonde etkılemesı gerekır lakın yol tutusuda aynı ölçüde kötü etliker.yanlış mı düşünüyorum?

Evet haklısınız konforu biraz etkilyebilir ama ben pek fark etmiyorum yada bu duruma alıştım

• Merhaba,

Ben de aracımın yakıt tüketimiyle ilgili bilgi vereyim. Kısa süre önce NNT Bor Power koymuştum. Tamamen şehir içi, üstelik 6 km işe gidiş ve 6 km dönüş şeklinde, ayrıca hız limitinin düşük olduğu ve bol tümsekli bir güzergahta, 203 km de 9.6 lt euro dizel tüketti. Yani 100 km ~4.8 lt tüketti. Motor ısınma fırsatı dahi bulamıyor olmasına rağmen. Hakikaten 1.4 TDCI çok az yakıyormuş. Tüketiminden çok memnun kaldım.
  • quote:

Merhaba,

Ben de aracımın yakıt tüketimiyle ilgili bilgi vereyim. Kısa süre önce NNT Bor Power koymuştum. Tamamen şehir içi, üstelik 6 km işe gidiş ve 6 km dönüş şeklinde, ayrıca hız limitinin düşük olduğu ve bol tümsekli bir güzergahta, 203 km de 9.6 lt euro dizel tüketti. Yani 100 km ~4.8 lt tüketti. Motor ısınma fırsatı dahi bulamıyor olmasına rağmen. Hakikaten 1.4 TDCI çok az yakıyormuş. Tüketiminden çok memnun kaldım.

NTT Bor power hakkında bigi verir misin?bu tip seylerin hıc faydasının olmadıgını dymustumda kullanan bırısı olarak goruslerını alalım
  • aracım su an tam 777 km de ankara da kullanıyorum 7.8 lt lerden en son düstügü sayı 5.1. Bence müthiş bir sey. Daha fazla düsmesini de merakla bekliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: kankalar22

aracım su an tam 777 km de ankara da kullanıyorum 7.8 lt lerden en son düstügü sayı 5.1. Bence müthiş bir sey. Daha fazla düsmesini de merakla bekliyorum

aracım su an 1700 km cvarında gecn hafta sehır dısına cıktım 920 km yı 167 tl yakıt aldım.sakın kullandım anlamıyorum sehı ıcınde 4.8 lt yakıyor dıyor usttekı arkadas sende 5.1 dıyorsun.ben mı bılmıyorum bu arabayıkullanmayı?uzun yolda yolun yarısını 90 ıle geldım donuste sıkıldım 110 km ıle geldım hız sabıtleyıcıyı kullanıyorum acaba onun ıcın mı cok yakıyor benım araba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: jackal48

quote:

Orijinalden alıntı: kankalar22

aracım su an tam 777 km de ankara da kullanıyorum 7.8 lt lerden en son düstügü sayı 5.1. Bence müthiş bir sey. Daha fazla düsmesini de merakla bekliyorum

aracım su an 1700 km cvarında gecn hafta sehır dısına cıktım 920 km yı 167 tl yakıt aldım.sakın kullandım anlamıyorum sehı ıcınde 4.8 lt yakıyor dıyor usttekı arkadas sende 5.1 dıyorsun.ben mı bılmıyorum bu arabayıkullanmayı?uzun yolda yolun yarısını 90 ıle geldım donuste sıkıldım 110 km ıle geldım hız sabıtleyıcıyı kullanıyorum acaba onun ıcın mı cok yakıyor benım araba?

Harbiden bazı arkadaşların verdiği rakamlara inanması çok güç.. Acemilik bizde mi yaww:)

• Acemilikle alakası yok,neredeyse trafik olmayan,olsa bile gayet rahat akan bir yerde araç kullanırsan 4.8-5 gibi değerler yakalanır ama kaç şehirde vardır ki böyle yerler.Misal ben boluda yaşıyorum,küçük şehir,her yerde trafik ışıkları,şehir içinde gittiğin en uzak mesafe 10-15 dakikalık uzaklık örnek vericek olursam evimden üniversite 10 km,10-15 dk.
    5.5'un altına düş düşebiliyorsan.Kar varken 6.0 ortalamam vardı,şu sıralar hava ısındı da 5.5-5.7'yi yakaladım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: flasource

quote:

ne kadar hava olması gerektiği şoför koltuğunun sol yanında kaporta üzerine yapıştırılmış,
    yük durumuna göre değişiyor
    yalnız biniyorsanız ve hiç yük yok ise ön 31psi arka 29psi
    diğerleri için bahsettiğim yerdeki tabloya bakabilirsiniz

Teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: egzodia

Acemilikle alakası yok,neredeyse trafik olmayan,olsa bile gayet rahat akan bir yerde araç kullanırsan 4.8-5 gibi değerler yakalanır ama kaç şehirde vardır ki böyle yerler.Misal ben boluda yaşıyorum,küçük şehir,her yerde trafik ışıkları,şehir içinde gittiğin en uzak mesafe 10-15 dakikalık uzaklık örnek vericek olursam evimden üniversite 10 km,10-15 dk.
    5.5'un altına düş düşebiliyorsan.Kar varken 6.0 ortalamam vardı,şu sıralar hava ısındı da 5.5-5.7'yi yakaladım.

iide ben gecen hafta aydndan antalyaya gıttım geldım.yolun yuzde seksenı duble yoldu.yolun cogunda hız sabıtleyıcıyı kullandım ortalama hız gıderken 90 km/sa donus yolunda 110 km/sa hava da gayet sıcaktı:) ortalama yakıt tuketımım 100 km de 5 lt.benım merak ettıgım hız sabıtleyıcıyı uzun yolda kullanmak yakıt tuketımını nasıl etkılıyor? bırde benım gozlemledıgım kadarıyla 110 ıle gıdınce daha az yakıyor.bu haftasonu fethıyeye gıdecegım aydından bakalım deneyecem hep 110 120 gıdecem bakalım yakıt nasıl olacak.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.