Şimdi Ara

Rehber: Snow Leopard ile NTFS Yazma Desteğini Aktifleştirmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
2
Favori
10.107
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba, bu gün ihtiyaçtan araştırıp bulduğum için burada da paylaşmak istedim. biliyorsunuz normalde Snow Leopard öncesi osx te yanlızda NTFS okuma desteği vardı. Snow Leopard ile birlikte NTFS disklere yazma desteğide geldi, fakat aktif değil. Belkide istedikleri kadar geliştiremediler, ama yine de ben test ettim, gayette sorunsuz çalışıyor. Adım Adım anlatayım:

1- Daha önceden kurmuş olduğunuz bir NTFS sürücüsü varsa kaldırın (NETFS-3g gibi)

2- Terminal programını çalıştırın. (Bilmeyenler için MAC Tuşu + Space e basıp Terminal Yazmaları yeterlidir)

3- diskutil info /Volumes/volume_name (Burada volume_name yerine ntfs partitionunuzun adını yazmanız gerekiyor. ör: windows7, vs..)

4- Çıkan bilglierde Volume UID yaan bir satır var:
     Rehber: Snow Leopard ile NTFS Yazma Desteğini Aktifleştirmek

Bu kısmı mouse ile seçip kopyalıyoruz. (243a73 ile başlayan kısım)

5- Terminale: sudo nano /etc/fstab komutunu yazıyoruz, eğer admin hesabınıza şifre koyduysanız size şifre soracaktır.

6- çıkan terminal ekranına:

UUID=243A736A-66FD-46BC-AE67-88AC48643CB2 none ntfs rw

yazıyoruz. Yanlız burada dikkat edin UUID= den sonra gelen kısma siz kendi UUID değerinizi yazacaksınız. birden fazla ntfs diskiniz varsa, onlarıda aynı yöntemle buraya eklemeniz gerekiyor.

7- Kaydedik çıkıyoruz (CTRL+X -> Y -> Enter)

8- Bilgisayarı yeniden başlattığımızda NTFS partitiona yazabilirsiniz.

• Wow,emeğinize sağlık
  • peki bu yolla aktif ettiginz disklerde yada kullanirken herhangi bir sorunla karsilastiniz mi?
  • bende daha yeni yapmış durumdayım ama 9gb lık bir dosya transferinden sonra windowsu açtım problem yok gibi gözüküyor...
  • emeğe saygı, rep
  • Bilgilendirme icin tesekkurler birsey sormak istiorum ntfs-3g kullaniyorum paragonun programinida deniyecem cunku dosya aktardigim ntfs formatli harici harddiskte windows uzerinden acinca gizli dosyalar olarak bir suru sacma sapan dosyalar olusuyor acaba bu yontemdede ayni sorunla karsilastiniz mi ?
  • şimdiye kadar karşılaşmadım.. açıkçası ben snow leopardın kendisine daha çok güveniyorum, sonuçta osx ekibiin yazdığı bir özellik..

ama tabi default olarak aktif olmaması da kafalarda soru işareti uyandırıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dreampowder -- 20 Şubat 2010; 16:50:16 >
  • diskutil info /Volumes/conqierors
    yazıyorum ama hiç söylendiği gibi sayısal bir bilgi çıkmıyor :(
  • volume adını daha kolay birşeyle değiştirip tekrar deneseniz mesel windows7 vs.. gibi mutlaka olması gerek, yada osx masaüstünde ntfs volume adını copy yapıp terminal penceresine paste yapın
  • Baslikta yazdim da burada da sorim,,, Hali hazirda Journaled olan 500 Luk HD min 350 Sini NTFS ye nasil cevirecegiz? ondan sonra bu verdigin yontem ile yapacagim.. yanliz bir sorum olacak SNOW LEOPARD dedigimiz , bizim su anda Mac Book Prolarimizda kullandigimiz mi? info da SNOW LEOPARD yazmiyor. Mac OS X Versiyon 10.6.3 diyor (10.6.4 u indirmeye internetim yok TR ye gelince indirecem)
  • quote:

Orijinalden alıntı: serhanuygur

Baslikta yazdim da burada da sorim,,, Hali hazirda Journaled olan 500 Luk HD min 350 Sini NTFS ye nasil cevirecegiz? ondan sonra bu verdigin yontem ile yapacagim.. yanliz bir sorum olacak SNOW LEOPARD dedigimiz , bizim su anda Mac Book Prolarimizda kullandigimiz mi? info da SNOW LEOPARD yazmiyor. Mac OS X Versiyon 10.6.3 diyor (10.6.4 u indirmeye internetim yok TR ye gelince indirecem)

osx 10.6 ve sonrası snow loepard olarak adlandırıyılıyor

NTFS ye çevirmek için osx in disk utility si yada windowsun disk managementini kullanmanız gerkiyor
  • dostum tekrar selam..

terminal de ilk UUID yi almak icin yazdigimiz komutu yaziyorum fakat olmuyor. (kendi diskini degil, harici USB tasinabilir NTFS disk i yazdirilabilir yapmaya calisiyorum da.

Volume'un adi FREEAGENT DRIVE

terminalden su yaniti aliyorum

Serhans-MacBookPro:~ mac$ diskutil info /volumes/freeagent drive 
    Usage: diskutil info[rmation] [-plist] MountPoint|DiskIdentifier|DeviceNode|UUID
    Display detailed information about a disk or partition.
    Root access is not required.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serhanuygur

dostum tekrar selam..

terminal de ilk UUID yi almak icin yazdigimiz komutu yaziyorum fakat olmuyor. (kendi diskini degil, harici USB tasinabilir NTFS disk i yazdirilabilir yapmaya calisiyorum da.

Volume'un adi FREEAGENT DRIVE

terminalden su yaniti aliyorum

Serhans-MacBookPro:~ mac$ diskutil info /volumes/freeagent drive 
    Usage: diskutil info[rmation] [-plist] MountPoint|DiskIdentifier|DeviceNode|UUID
    Display detailed information about a disk or partition.
    Root access is not required.

hocam büyük bir ihtimalle volume isminde boşluk olduğu için "drive" kısmını aryı bir parametre olarak algılıyor ve hatalı komut girdiğini düşünüyor.

"freeagent drive" ismini tek kelimelik bir hale getirmen "freeagent_drive" veya "freeagent" gibi kısa bir hale getirmen sorununu halledecektir

• ustad peki Takili mi olsun disk bu kodlari yazarken??
  • terminal ekranında UUID göremiyorum buna bakmanın başka bir yolu varmı? imac 10.6.7 snow leopard

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkarts -- 30 Nisan 2011; 3:23:09 >
  • Ben Yaptım Ama Bundan sonra BOOTCAMP te Windows gorunmuyor. Nasıl Düzeltilir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: TenSetz

Ben Yaptım Ama Bundan sonra BOOTCAMP te Windows gorunmuyor. Nasıl Düzeltilir ?

ilginç, peki açılışta ALT (option) tuşuna basılı tutunca seçenek ekranı geliyormu??

birde açılış esnasınad harici harddisk takılımıdır? bu olay sadece ilgili partition da yazmayı açıyor başka bir değişiklik yapmıyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: dreampowder

quote:

Orijinalden alıntı: TenSetz

Ben Yaptım Ama Bundan sonra BOOTCAMP te Windows gorunmuyor. Nasıl Düzeltilir ?

ilginç, peki açılışta ALT (option) tuşuna basılı tutunca seçenek ekranı geliyormu??

birde açılış esnasınad harici harddisk takılımıdır? bu olay sadece ilgili partition da yazmayı açıyor başka bir değişiklik yapmıyor...

Tamam hallettim Ben. BootCamp te Görülmüyodu. Açılışta alt a Basıp Windows Secincede Sorun Gider Falan Diyodu. bende Bekledim Bi Yarım Saat Sorun Giderdi. Su An Normal. Teşekkürler.
  • Bu yazilanlari yaptim. En sonda eklendi o uuid kaydettm ciktim. Restart yaptim ama yine yazamiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: thriller89

Bu yazilanlari yaptim. En sonda eklendi o uuid kaydettm ciktim. Restart yaptim ama yine yazamiyorum.

atladığınız biryer olmuş olmalı ben bunu iki farklı mac te denedim ikisindede çalışıyor...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.