Şimdi Ara

[ MeeGo: Nokia ve Intel'den Geleceğin Mobil İşletim Sistemi ]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
106
Cevap
2
Favori
7.414
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  [ MeeGo: Nokia ve Intel'den Geleceğin Mobil İşletim Sistemi ]

Intel ve Nokia bugün (14.02.2010) ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında Nokia'nın internet tabletlerinde kullandığı Maemo ve Intel'in netbook'larda kullandığı Moblin isimli Linux tabanlı işletim sistemlerini birleştirip (Google'ın Linux çekirdekli ve kısmen açık kaynak kodlu Android'inin aksine) tamamen açık kaynaklı MeeGo adında yeni bir mobil işletim sistemini piyasaya süreceklerini açıkladı.

MeeGo'nun en önemli özelliği hem x86 hem de ARM komut setleri üzerinde çalışacak olması, yani bir diğer deyişle hem bildiğimiz Intel/AMD hem de mobil cihazlarda kullanılan Texas Instruments/Qualcomm vb. kaynaklı işlemcileri destekleyecek olması. Böylece cep telefonunuzda da netbookunuzda da desktop bilgisayarınızda da aynı işletim sistemini (bazı arayüz farklılıkları ile) kullanabileceksiniz.

MeeGo Maemo 5 için yazılan uygulamaları destekliyor olacak. Hatta QT desteği sayesinde cep telefonunuz Symbian işletim sistemli olsa da (hem Symbian hem MeeGo QT destekleyeceğinden) aynı uygulamaları her yerde (netbook/masaüstü bilgisayarınızda bile) kullanabileceksiniz. Bu uygulamaları ise Nokia'nın içerik mağazası olan Ovi Store'dan ve Intel'in uygulama mağazası olan AppUpSM Center'dan edinebileceksiniz. Ayrıca hali hazırda Moblin'i destekleyen 17 ayrı donanım üreticisi de doğrudan MeeGo desteklemeye başlayacak, bu da MeeGo'nun piyasada hızlıca yaygınlaşacağının bir göstergesi olsa gerek.

Ancak kullanım alanları bunlarla sınırlı değil, otomotiv endüstrisinden tıp endüstrisine dek bir çok alanda MeeGo'yu görebiliriz. MeeGo'nun, Android'e (ve Chrome OS'a) en büyük rakip olacağını söylemek ise yersiz olmayacaktır. İki işletim sistemi arasındaki ilginç bir nokta ise Android'in ana kod yapısından uzaklaştığı için Linux kaynağından kodlarının silinmesine karşılık MeeGo'nun bizzat Linux vakfı tarafından sunulacağı şeklinde.

Basın toplantısında MeeGo'nun ilk sürümünün 2010'un ikinci çeyreğinde hazır olacağı ve MeeGo taşıyan cihazların da daha sonra piyasaya çıkacağı belirtildiğinden, 14-15 Eylül 2010 tarihleri arasında düzenlenecek olan Nokia World 2010 etkinliğinde ilk MeeGo'lu cihazların tanıtılacağı düşünülmekte. Tahminimce merakla beklediğimiz Maemo'nun 6. sürümü MeeGo adıyla piyasaya çıkacaktır.

Nokia ve Intel'deki yetkili ağızlardan MeeGo:

http://www.youtube.com/watch?v=GyebXporGr8

Bu videoda 38-40. saniyeler arasında Moblin arayüzünü görüyoruz.

-----

http://www.youtube.com/watch?v=tMLtdnqnhtc

http://www.nokia.com/press/press-releases/showpressrelease?newsid=1384419
    http://www.intel.com/pressroom/archive/releases/2010/20100215corp.htm
    http://www.meego.com/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GeceBekcisi -- 24 Şubat 2010; 15:12:34 >

• Bir bakıma maemo evrim geçiriyor gibi geldi bana ayrıca tamamen açık kaynaklı olması diğer sistemlere karşı en büyük avantajı bildiğim kadarıyla hiçbir mobil sistem tamamen açık kaynaklı değil[emin değilim]

Sizi tekrar burda görmek çok güzel bir girdiniz pir girdiniz

Efsane geri döndü
  • quote:

Orijinalden alıntı: sugar_klavyeci

Bir bakıma maemo evrim geçiriyor gibi geldi bana ayrıca tamamen açık kaynaklı olması diğer sistemlere karşı en büyük avantajı bildiğim kadarıyla hiçbir mobil sistem tamamen açık kaynaklı değil[emin değilim]

Symbian şu an tamamen açık kaynaklı tek mobil işletim sistemi. Maemo'nun %70'i açık kaynaklı, geri kalanını da açmak için çalışmalar sürüyor (Örn: Yine Intel ile ortaklaşa yürütülen oFofo projesi, Nokia'nın kapalı telefon sürücüleri yerine kullanılacak). Android'in ise sadece %30-40 kadarı açık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GeceBekcisi

quote:

Bir bakıma maemo evrim geçiriyor gibi geldi bana ayrıca tamamen açık kaynaklı olması diğer sistemlere karşı en büyük avantajı bildiğim kadarıyla hiçbir mobil sistem tamamen açık kaynaklı değil[emin değilim]

Symbian şu an tamamen açık kaynaklı tek mobil işletim sistemi. Maemo'nun %70'i açık kaynaklı, geri kalanını da açmak için çalışmalar sürüyor (Örn: Yine Intel ile ortaklaşa yürütülen oFofo projesi, Nokia'nın kapalı telefon sürücüleri yerine kullanılacak). Android'in ise sadece %30-40 kadarı açık.

Alıntıları Göster
    intel'in moblin bildiğim kadarıyla netbuk olayı içindi. ancak sonra linux vakfına devretmişti projeyi.

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    walla çok bomba haber. hem maemo hemde symbian uygulamalarını desteklemesi hem bilgisayarda hem de cep telefonunda aynı işletim sisteminin kullanılabilir olması ayrıca Intelin desteğinin de arkasına alması inanılmaz. Anlaşılan 2010un ikinci yarısı ve 2011 nokianın yılı olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: Windows 11

walla çok bomba haber. hem maemo hemde symbian uygulamalarını desteklemesi hem bilgisayarda hem de cep telefonunda aynı işletim sisteminin kullanılabilir olması ayrıca Intelin desteğinin de arkasına alması inanılmaz. Anlaşılan 2010un ikinci yarısı ve 2011 nokianın yılı olacak.

Alıntıları Göster
    Benim merak ettiğim Microsoft'un bu gelişmeler karşısında nasıl davranacağı, zira Nokia'nın Booklet'ler ile Microsoft Windows dağıtmasına karşılık Microsoft Symbian için QT tabanlı bir Office sürümü geliştirecekti.

Üstelik işin ilginç tarafı Microsoft'un Symbian ve Maemo'yu beraber hedeflemek için QT kullanmak dışında bir seçeneği yok ve Microsoft'un Nokia'ya ait QT tabanı ile geliştirilmiş bir Office sürümü geliştirmesi aynı zamanda kendisine ait olan .NET tabanına yüz çevirmesi demekti. Microsoft bunu Windows'un hem mobil hem de PC vari cihazlar için rakibi olacak bir işletim sistemi (MeeGo) için yapar mı bilmiyorum ama geçmişte en büyük rakibi Mac platformunu fethetmek için Office'in Mac sürümünü çıkartan firmadan beklenmeyecek bir adım değil bu.

Tüm bu gelişmeler ışığında önümüzdeki zaman diliminde bir de QT ve .NET birleşmesi haberi alırsak, mobil ve bağlantılı cihazlar sektöründe "Apple" vs "Google" vs "Nokia (liderliğinde gerisinin ortaklığı)" şeklinde bir kümelenme kesinleşmiş olacak; olası gelişmeleri merakla bekliyorum...

• Microsoft bi bakıma bu durumda seçim yapmak zorunda kalmıyor mu?

Benim mesajımı alıntı yaparak cevapladığınız kapalı sürücüler kisminda kapalı sürücü olarak kastettiğiniz Y ve D sürücüleri mi?
  • quote:

Microsoft bi bakıma bu durumda seçim yapmak zorunda kalmıyor mu?

Yukarıda bahsettiğim ("Apple" vs "Google" vs "Nokia (liderliğinde gerisinin ortaklığı)" şeklinde bir kümelenme") aslında şu anda da mevcut, aynen dediğin gibi Microsoft'un yapacağı "bu oyuna 4. bir oyuncu olarak dahil olmak mı yoksa bir tarafın yanında yer almak mı" tercihi olacak.

quote:

Benim mesajımı alıntı yaparak cevapladığınız kapalı sürücüler kisminda kapalı sürücü olarak kastettiğiniz Y ve D sürücüleri mi?

Kastım yazılımsal sürücülerdi, Windows'ta ekran kartı ses kartı anakart vs için yüklediklerimiz gibi sürücüler.

• quote:

quote:

Microsoft bi bakıma bu durumda seçim yapmak zorunda kalmıyor mu?

Yukarıda bahsettiğim ("Apple" vs "Google" vs "Nokia (liderliğinde gerisinin ortaklığı)" şeklinde bir kümelenme") aslında şu anda da mevcut, aynen dediğin gibi Microsoft'un yapacağı "bu oyuna 4. bir oyuncu olarak dahil olmak mı yoksa bir tarafın yanında yer almak mı" tercihi olacak.

quote:

Kastım yazılımsal sürücülerdi, Windows'ta ekran kartı ses kartı anakart vs için yüklediklerimiz gibi sürücüler.

Alıntıları Göster
    Bende sizi uzun süredir forumda görmüyordum dedim ya bomba bir haber ile gelecek yada yine bir detaylı anlatım hazırlıyor.

Gerçekten Nokia buaralar çok büyük atılımlar gerçekleştiriyor.Haber için teşekkürler.

• Aslında Nokia bi bakıma Microsofta karşı bi strateji izleyerek onu sıkıştırıyor vermek istediği mesaj "ya yanımda olursun ya karşımda" gibisinden bişey benim anladığım kadarıyla
  • bu yeni tanitilan sistem maemonun sonumu oysaki maemo gayet guzel ve basarili bir sistemdi
  • quote:

Orijinalden alıntı: anelka39

bu yeni tanitilan sistem maemonun sonumu oysaki maemo gayet guzel ve basarili bir sistemdi

MeeGo, sadece Maemo markasının sonu.

Bugün yapılan bir açıklama ile Maemo'nun 6. sürümü olacak olan Harmattan'a "MeeGo/Harmattan" ismi verileceği belirtildi.

Bkz:http://talk.maemo.org/showthread.php?p=529073

• quote:

quote:

bu yeni tanitilan sistem maemonun sonumu oysaki maemo gayet guzel ve basarili bir sistemdi

Bugün yapılan bir açıklama ile Maemo'nun 6. sürümü olacak olan Harmattan'a "MeeGo/Harmattan" ismi verileceği belirtildi.

Alıntıları Göster
    Nokia ve Linux İşletim sisteminin etkileyici yükselişi devam ediyor rakipleri karşısında,
    ve devam edecek gibi de görünüyor.

Bu harika ikili Intel gibi büyük firmaların da desteğiyle mükemmel projelere imza atarlar.
    Harika bir haber...Bekleyelim görelim.

• quote:

Orijinalden alıntı: BayBağatur

Nokia ve Linux İşletim sisteminin etkileyici yükselişi devam ediyor rakipleri karşısında,
    ve devam edecek gibi de görünüyor.

Bu harika ikili Intel gibi büyük firmaların da desteğiyle mükemmel projelere imza atarlar.
    Harika bir haber...Bekleyelim görelim.

Alıntıları Göster
    İyi bir hamle, hem Nokia hem İntel adına.
  • quote:

quote:

maemonun bitmedigine cok sevindim gercekten cok saglam bir efsane linuxtu... Bosuna dememisler efsaneler ölmez sekil degistirir maemo da isim degistirdi mee goo olarak guclenerek yoluna devam ediyor

• WMC kongresi ne zaman bitiyor hala bir ses seda yok tanıtsalar artık şu modelleri umarım bu akşam tanıtım olur artık
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Jingles

WMC kongresi ne zaman bitiyor hala bir ses seda yok tanıtsalar artık şu modelleri umarım bu akşam tanıtım olur artık
    nokia nın en sevdiğim yanı donanımı konusunda en iyilerle çalışıyorlar bazı konularda ısrar edip hata yapmıyorlar kapasitelerinin farkındalar bunu en verimli şekilde kullanıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vipergts

nokia nın en sevdiğim yanı donanımı konusunda en iyilerle çalışıyorlar bazı konularda ısrar edip hata yapmıyorlar kapasitelerinin farkındalar bunu en verimli şekilde kullanıyorlar.

Özellikle son cihazlarda tüm özellikleri de eksiksiz kullanabiliyorsunuz.
    Herşeyi ayarlayıp bir yanını eksik bırakıp şişirip o şekilde piyasaya sürmüyorlar,
    çünki böyle bir Lüx'ü yok Nokia'nın, ücretsiz programların artması ve kendi servislerini ücretsiz kullanıma açması da mükemmel oldu GPS , E-Mail v.s... Bundan sonra daha güzel hamleler ve politikalar üretecektir diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BayBağatur -- 16 Şubat 2010; 18:39:11 >

• bu işletim sistemi umut vaadediyor.
  • MeeGo ile Android kapışır, kazanan iPhone OS olur
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.