Şimdi Ara

Intel Itanium 9350 işlemcisini 3838$ seviyesinden satışa sunuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
0
Favori
4.546
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Daha önceki haberlerimizde Intel'in, büyük ölçekli sunucu çiftlikleri için Tukwila kod adını taşıyan yeni nesil Itanium işlemcilerini duyurduğunu belirtmiştik. Arka arkaya yapılan birkaç erteleme sonrasında resmi lansmanı geçtiğimiz günlerde yapılan Itanium 9300 ailesinin fiyatları da netleşiyor. 65nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ve biri çift diğer dördü ise dört çekirdekli olmak üzere en azından şu an için beş modeli bulunan Itanium 9300 ailesi, gerçek zamanlı çoklu izlek teknolojisiyle her çekirdek ile çift iş parçacığını işleme sokabiliyor. Çift kanal DDR3 bellek kontrolcüsüyle donatılan ve 4.8GT/sn QPI veri yolu teknolojisini destekleyen yeni nesil Itanium işlemciler, Intel'in ikinci nesil Sanallaştırma Teknolojisi sayesinde bulut-bilgi işlem uygulamalarına da göz kırpıyorlar.

Her çekirdek için 6MB L3 olmakla birlikte modeline göre 10-24MB arasında Seviye 3 bellek kapasitesine sahip olan işlemciler, yine modeline göre 1.3GHz ile 1.73GHz arasında değişen saat hızlarına sahipler. Çift çekirdekli temsilcisi haricinde Turbo Boost teknolojisiyle saat hızları otomatik olarak 130MHz arttırılabilen yeni işlemcilerin ağırlıklı olarak veri tabanı uygulamalarında kullanılmaları bekleniyor.

Intel'den yapılan açıklamaya göre, üreticilere satışı başlayan Itanium 9300 işlemcilerin kullanıldığı sistemler, 90 gün içerisinde pazara giriş yapacaklar.

• Fiyat iyiymiş..KAç milyar transistör var acaba bu işlemcide..
  • çok pahalı geyiklerini duyar gibiyim :) hatta bununla 3dmarktan kaç puan crysisten kaç fps alırım geyiklerinide...
  • Şimdi kesin kekolar toplanır "OHA fiyatı çok fazla amd mis gibi 100$ a 4 çekirdek veriyor" derse şaşırmayın.
  • oha fiyata bak bu fiyata işlemcimi alınır ya

Şaka bi yana gerçekten sunucular için fiyatı cok uygunmuş.
  • Bu işlemciler niçin bu kadar yüksek fiyatlardan satılıyor peki? (Gerçekten merak ediyorum, tartışma için sormuyorum)
  • quote:

Orijinalden alıntı: XRacer

Bu işlemciler niçin bu kadar yüksek fiyatlardan satılıyor peki? (Gerçekten merak ediyorum, tartışma için sormuyorum)

Hayatında iki tahtayı çakıp birbirine özgün farklı birşeyler yarattın mı ??? Senin için demiyorum genel bir örnek verdim yanlış anlama..
  • gerçekten itanium`un ne özelliği var acaba ?
  • Hp ve İntel'in geliştirme öncülüğünü yaptığı zamanın en pahalı sunucu işlemcilerinden biridir itanium ailesi mimari farkları olduğu için çok popüler olamamıştır ama HP adetli alımlarla hala program ortaklarına itanium işlemci sağlamaya devam ediyor.
  • 24MB cache'in fiyata etkisinin oldukca fazla oldugunu dusunuyorum. Bu islemcileri masaustu islemcilerden ayiran en buyuk ozellik cache bellegin fazlaligi.

Intelin suan guncel masaustu islemcileri 35nm ile uretilirken neden bu islemciler 65nm ile uretiliyor? Dusuk nm demek daha az enerji tuketimi ve isinma demektir ki coklu sunucu ortamlarinda bu saydiklarim maliyet yonunden onem teskil etmektedir.
  • Çok da pahalı değil gerçekten. 24mb l3 bellek harika bir de izlek olayı iyi olmuş. Umarım ülkemizde de en azından resmi uygulamalar kullanılan serverlerde bu işlemciler ya da benzerleri kullanıma geçer artık. Yoksa iş iş olmaktan çıkıp işkenceye dönüşüyor.
  • Birden aklıma itanium64 geldi :D
  • benim masaüstüne bi tane alayım hatta iki tane birini yedek tutarım bu fiyata kaçmaz
    :))
  • 9330 ile 9340'ın fiyatları aynı gözüküyor...
  • Kullanıcı adımı gorduysenız hersey daha yeni baslıyor gırın bakın
  • server işlemcileri için TDP leri fazla olmamış mı? server ların ekonomik olması gerekmez mi?
  • tabi ben sizin kadar anlamam ama gidip de bir sunucuya i7 920 olmaz olurmu yoksa gerçekten bilmiyorum:D
    Bi fark varki fiyatı uçuk :)
  • Forumca toplanıp bi işlemci alalım.Hayırlı olsun alacak olanlara
  • quote:

Orijinalden alıntı: XRacer

Bu işlemciler niçin bu kadar yüksek fiyatlardan satılıyor peki? (Gerçekten merak ediyorum, tartışma için sormuyorum)

Ticari olarak kullanılmak üzere satıldıklarından ve çok yüksek sunucu performansı verme amaçlı olduklarından. Sunucu işlemcisi bunlar yani.

4er tane istiyorum hepsinden...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.