Şimdi Ara

'Sevgililer Günü' neyi imâ eder, tarihçesi nedir, nasıl ortaya çıkmıştır,en önemlisi Kimlerin günüdr

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
415
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • "Sevgililer Günü" neyi imâ eder, tarihçesi nedir, nasıl ortaya çıkmıştır, ve en önemlisi Kimlerin günü'dür ?

Eski Roma'da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için özel bir gündü. Çünkü bu günde Roma'da tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı.

Ertesi gün de Lupercalia Bayramı başlardı. Roma İmparatorluğu'nda genç kızlar ile erkeklerin yaşamları çok katı kurallarla birbirinden ayrılmıştı.

Gençler sadece Lupercalia Bayramı'nda birlikte olma şansını elde ediyorlardı. Bayram arefesinde kızlar isimlerini bir kağıda yazıp kavanoza koyuyor ve hergenç adam da kavanozdan bir kızın ismini çekerek, bütün bayram boyunca seçtiği kıza eş olabiliyordu.

Bu birliktelikler bazan aşka dönüşerek evlilikle de sonuçlanabiliyordu. Ancak zalim bir imparator olan 2. Claudius, orduya savaşacak asker bulabilmek için tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı.

Aziz Valentine ise o dönemde Roma'da yaşayan bir papazdı. Aziz Valentine, imparatorun yasağına rağmen genç aşıkları gizlice evlendirmeye devam etti.

İmparator bu durumu öğrenince, Aziz Valentine'i ölüm cezasına çarptırdı. İyiliksever papaz 14 Şubat 270 yılında idam edildi.

Bu olaydan 226 yıl sonra Papa Gelasius Aziz Valentine'i onurlandırmak için 14 Şubat'ı 'Aziz Valentine Günü' olarak belirledi. O gün bugündür her yılın 14 Şub at'ı 'Sevgililer Günü' olarak
    kutlanıyor.

Kısa tarihçesini verdiğimiz SEVGİLİLİER GÜNÜ'nü bir müslümanın kutlaması düşünüle bilir mi? Bir papazın ölüm gününü bir müslüman
    kutlar mı? Bunun cevabı gâyet açıktır..

...

İslam'daki sevgi, adalete dayanır ve gelip geçici değildir. Müslümanın sevgisi, nefsin arzularının tatmin edileceği türden bir sevgi değildir. Bunlar birbirine karışmıştır, ayırmak lazım. Bugünkü manada bir Sevgililer Günü, İslam'da asla yoktur. Bir insanın hayatının bütün aşamasını İslam ve sevgi kaplamıştır. Geçiciliği İslam kabul etmez. Sevgi bütündür, devamlıdır, İslam hukuku ve ahlakında geçici bir sevgi yoktur. Nefsi tatmine dayalı bir sevgi ve Sevgililer Günü anlayışı kesinlikle İslam'da yoktur. Çünkü bir insan evlendiği insanı sever, geçici bir zaman için değil. Bu bir mendil değildir, bir zaman sonra atılmaz. Müslüman bağlandığı andan itibaren sonsuza kadar sever.

İslam'da "sevgililer günü" diye bir şey yoktur..Müslüman İslam'ı yaşamazsa, bir zaman sonra yaşadığını İslam zanneder !

...

Sevgililer Günü denildiği zaman çılgınca bir tüketim akla geliyor. Devamlı kullanılmayan, kullanılıp atılacak türden şeyler alınır ve hediye edilir. Kapitalizm bunu özellikle teşvik eder. Bu İslam'a göre israftır.Müslüman bu oyuna düşmemelidir.
    Sünen-i Tirmizi'de yer alan Hadis-i Şerif'te, ‘Kim, kime benzerse ondan olur' deniliyor.
    Yine Buhari'de yer alan Hadis-i Şerifte de;
    ‘Hiç şüphesiz siz, kendinizden önceki milletlerin yoluna adım adım, karış karış, tıpatıp uyacaksınız. Öyle ki onlar keler deliğine girseler, siz de girmeye kalkışacaksınız.'
    Bunun üzerine sahabe Rasulullah'a, Hıristiyan veya Yahudileri ima edip etmediğini sorunca, Rasulullah (s) da sesini yükselterek,
    ‘Ya kim olacaktı?' diye cevap vermiştir' diyor.

Uyanık olmak lazım.. Kapitalist sisteme dâhil olup, müslüman gibi yaşanılmaz !

vesselâm

Alıntıdır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Atif Zafrak -- 14 Şubat 2010; 10:10:07 >

• Eh be birader, bıkmadınız milletin neyi kutlayıp kutlayamayacağına fetva vermekten. İslam'da sevgililer günü niye olsun yahu? Din herşeyi düzenlemek zorunda değildir, herşey de dinin alanına girmek zorunda değildir.

"Uyanık olmak lazım.. Kapitalist sisteme dâhil olup, müslüman gibi yaşanılmaz ! "

Böyle bir cümleyi kurabilmek için "yeşil sermaye" diye bir olgudan bihaber olmak gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arhavili_08 -- 14 Şubat 2010; 10:14:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Marvin Candle

Eh be birader, bıkmadınız milletin neyi kutlayıp kutlayamayacağına fetva vermekten. İslam'da sevgililer günü niye olsun yahu? Din herşeyi düzenlemek zorunda değildir, herşey de dinin alanına girmek zorunda değildir.

"Uyanık olmak lazım.. Kapitalist sisteme dâhil olup, müslüman gibi yaşanılmaz ! "

Böyle bir cümleyi kurabilmek için "yeşil sermaye" diye bir olgudan bihaber olmak gerekir.

Ben sadece alıntıyı paylaşmak istedim yakından uzaktan bir ilgim yok. Bir şeyleri paylaşmayacaksak ne işimiz var burada Yani orada yazılanlara ne katılıyorum, nede katılmıyorum. Sadece biraz göz gezdirdim ve paylaştım arkadaşların görüş açıları nasıl olur diye sorun olacak ise herkes için konunun silinmesini isteyebilirim.

• Gel de bunu güzel ülkemin salak kızlarına anlat...
  • Kültürümüze "14 Şubat"ları,ve daha bilmem neler gününü sokanlara...Sevmeyi bilmeyip, ömürlük sevgileri bir güne sığdırmaya çalışanları topa tutacaktım...Sevdiklerini , annelerini , babalarını , yaşlılarını sadece senede bir gün hatırlayanlara demediğimi bırakmayacaktım...( Fakat bizim çocuklarda bunları bazen kutluyor )

İnsanların hayatında dönüm noktası olan özel günler elbette vardır. Ve bu günler hatırlanmalı kutlanmalıdır...Mesela "Doğum Günleri"..."Evlilik Yıldönümleri"..."Seni ilk gördüğüm gün" , "İlk kez gözgöze geldiğimiz gün" ,"İlk yemeğe çıktığımız gün" , "İlk kavga ettiğimiz gün " diye sulandırmamak şartıyla kutlanabilir bu özel günler...Çünkü sene de bir gündür...(29 Şubat'ta doğanlar istisna.)

Gerçi ben derim ki ; uyku bir nevi ölümdür. Ve insan her sabah yeniden dirilir, yeniden doğar.Dolayısıyla her günü doğum günümüz olarak kutlayabiliriz...Bu tezimi henüz kimseye kabul ettiremedim.Malum, cüzdan sağlığı açısından zararlı bulundu...

Şaka bir yana, aslında bizim için hiç bir özelliği olmayan bu "14 Şubat"lar, aynı zamanda alış-veriş çılgınlığının yaşandığı anlar...Birbirimize hediye almak için neden bu günleri bekler olduk bilmiyorum ki...Kurbağaların hikayesi geliyor aklıma...Hani kurbağayı kaynar suya attığınızda can havliyle sıçrar çıkarmış sudan.Ama kurbağayı ılık suya atıp , alttan yavaş yavaş ısıtırsanız, suyun ısındığını farketmez ve haşlanıp ölürmüş.

Bizler de suyu yavaş yavaş ısıtılan kurbağalar gibi olduk.Farkedemiyoruz ve sanki öz değerlerimizmiş gibi kabulleniveriyoruz herşeyi...Yakında bülbüllerimiz de sadece 14 Şubat'ta gül dalına konup ilan-ı aşk ederlerse hiç şaşırmayın...Tabi kış ortasında konacak gül dalı bulabilirlerse...

Benim sevdam ömrüme sığmazken, böyle içimden taşıp duruverirken,sevdiceğime "Seni seviyorum" demeden geçirdiğim günleri kayıp sayarken, "Yeter ki gel bana / Senede bir gün "diyerek, birbirlerini sadece bu ne idiğü belirsiz ( papas valentine days ) günde mutlu etmeye çalışanları esefle kınıyorum ...

Sevdiklerinizi öyle sevin ki, onu düşünmeden geçirdiğiniz bir anınız bile olmasın..Senede bir gün değil de, binlerce sene her gün sevginizi belli edin...Ne kadar yoğun olursanız olun, günün bir anında ellerinden tutun ve gözlerinin içine bakın...Sûkutun bile çok şey anlattığı o anda dilerseniz sessiz kalın, dilerseniz bir şarkı mırıldanın..."Tek seni sevdim yar!."

Çoğu insan ,doğru kişiyi bulamadığını düşündüğü için mutsuzdur.Mutluluk belki doğru kişiyi bulmakta değil de , doğru kişi olmakta saklıdır.Mutluluk belki de mutlu edebilme sanatıdır...Sevdiklerinizle bir ömür mutlu olmanız ve sevdiklerinizi bir ömür mutlu edebilmeniz dileğiyle....

Senede bir gün şarkı ne kadar acı değil mi? Sevgilerinizi senede bir güne mahkum etmeyin...Seven senede bir güne razı olsa bile...( )

A L I N T I D I R

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bynet1963 -- 14 Şubat 2010; 10:33:02 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Powerx*

quote:

Eh be birader, bıkmadınız milletin neyi kutlayıp kutlayamayacağına fetva vermekten. İslam'da sevgililer günü niye olsun yahu? Din herşeyi düzenlemek zorunda değildir, herşey de dinin alanına girmek zorunda değildir.

Ben sadece alıntıyı paylaşmak istedim yakından uzaktan bir ilgim yok. Bir şeyleri paylaşmayacaksak ne işimiz var burada Yani orada yazılanlara ne katılıyorum, nede katılmıyorum. Sadece biraz göz gezdirdim ve paylaştım arkadaşların görüş açıları nasıl olur diye sorun olacak ise herkes için konunun silinmesini isteyebilirim.

Tepkim size değil, yazının sahibineydi, özür dilerim..

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Powerx*

quote:

Tepkim size değil, yazının sahibineydi, özür dilerim..

Önemli değil, özür dilemenize gerek yok anlayabiliyorum tepkinizi haklısınızdır

Yazı bana face'den mail aracılığı ile geldi bir tane gruptan .

Gönderenin ismi " Rabia Hilal Bulut " o mu yazdı bilemem tabi

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.