- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
plakanın ikametgaha alınma zorunluluğu
54 Cevap15033 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

55 Mesaj
9 Şubat 2010; 20:35:44 

Yeni aldığım otomobilimin plakasını ikametgahım farklı olduğu için değişitrmek zorundayım.Noterden ikametgah belgesi istediler.Her hangi bir adresi verme olayı bitti dediler .Şimdi istemediğim halde plakayı değiştirmek zorunda kalıyorum.

2088 Mesaj
9 Şubat 2010; 20:42:58 

Aynı şehirde o kalktı diye biliyorum. İzmir de adresime göre Yenişehir Trafik müdürlüğünden plaka çıkarmam gerekirken, Narlıdere plakalı bir araç aldım ve mevcut adresimi beyan ederek aynı trafikten adıma aynı plakayla ruhsatı çıkardım.

3790 Mesaj
9 Şubat 2010; 21:51:42 

e değiştir sende. nerde oturuyosan oranın plakasıyla gezeceksin bunda abes ne var yani??

geçme namert köprüsünden alırsa sel alsın seni,yatma çakal gölgesinde yerse aslan yesin seni...

55 Mesaj
9 Şubat 2010; 21:56:45 

Tanem nerelisin bilmiyorum ama sen istemediğin plakalı bir araca binmek istermisin.

3790 Mesaj
10 Şubat 2010; 20:01:58 

valla güzel kardeşim, ben karabüklüyüm arabalarımın ikiside 78 plakalı. ki zaten başka plakalı araba alsam bile hemen değiştiririm.

sen nerelisin, nerde oturuyosun. hangi plakayı aldında beğenmedin?

geçme namert köprüsünden alırsa sel alsın seni,yatma çakal gölgesinde yerse aslan yesin seni...

2550 Mesaj
10 Şubat 2010; 20:16:45 

Yılbaşından sonra yeni kanuna göre ikametgah belgenizde neresi belirtilmiş ise oraya ait plaka almak zorundasınız yani 2. el bir araç aldıgınızda plakası aynı kalsın istiyorsanız noter satışını aracın plakasına ait ilde ikamet eden birinin üzerine yapmak zorundasınız benim başıma geldi o yüzden biliyorum boşu boşuna cebimden 110 lira çıkmış oldu

2304 Mesaj
10 Şubat 2010; 21:30:39 

Bana şu plakayı versınler mezara kadar gezdırırım.

0

Ekteki dosya (1)

2006 Renault Scenic 1.6 Dynamique BVA BRC My11

978 Mesaj
10 Şubat 2010; 21:42:54 

SeVmIşiM SeVdAnIn çOk öTeSiNdE....!!!

DH Tofaş Kuş Serisi Grubu
2008//Fiat Linea 1.3 Multijet Active StiLL Paket//Mistik Gri
~ || ..DH Bazar Artizleri.. || ~

14225 Mesaj
11 Şubat 2010; 0:06:04 

şuan için araç alıp satmıyorsak da değiştirmek zorundamıyız?
ben farklı şehir plakası kullanıyorum araç satmayı düşünmüyorum ?

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

10276 Mesaj
11 Şubat 2010; 6:08:12 

quote:

Orijinalden alıntı: Whisper911

Sanmam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

5119 Mesaj
11 Şubat 2010; 7:40:33 

Bende değişmesin diye hep Keçiören adresi veriyorum ve geçen hafta aldığım araçta da yine Keçiören adresi verdim..Noter benden ikametgah istemedi !!

2011 Volkswagen PASSAT 1.4 TSI 122 HP Bluemotion Highline DSG Şeker Beyazı

27 Mesaj
11 Şubat 2010; 11:20:20 

ayrıca noterde şatış yapmak için ikametgah kağıdı almanıza gerek yoktur...
İkametgah belgesini sıfır araç alırken trafik şubeleri istiyor...

T.C.Kimlik no bulunan kimliğinizle gittiğiniz takdirde onlar sizin ikametgahınızı görebiliyorlar ve yazıyorlar...
Notere giderken Alıcı-Satıcı kimlikleri-vekaletname varsa vekaletname, Ruhsat-Vergi dairesinden Borcu yoktur kağıdı (yeşil beyaz kağıt) eğer rehin varsa trafikten rehin kaldırı yazısı...

Plaka aynı kalırsa 35.40-TL(Büyükşehir sınırları içerisinde olursa değişmesede olur)
Plaka değişirse 47.20-TL

quote:

Orijinalden alıntı: Whisper911

Sizin bi değişiklik yapmanız gibi bi durumunuz yok gönül rahatlığıyla binebilirsiniz...

1977 Mesaj
11 Şubat 2010; 14:12:42 

0 araç alacağım. devlet memuruyum ve çalıştığım için ikametgahım farklı bir il ve ilçede. bense doğup büyüdüğüm ilin plakasını almak istiyorum. noterden babamın adına vekaletname aldım. babam doğup büyüdüğüm ilde ikamet ediyor. bu şekilde plakayı alabilir miyim? yoksa vekaletname olsa bile illa ben ikametgahımı tekrar doğup büyüdüğüm yere mi aldırmam mı gerekiyor?

.the shape of things to come, passacaglia, violence and variations, opera house theme.¹
.Number Six: Life has a melody, Gaius. A rhythm of notes which become your existence once played in harmony with God's plan.²

2550 Mesaj
13 Şubat 2010; 21:47:00 

quote:

Orijinalden alıntı: sonsuzuncu

0 araç alacağım. devlet memuruyum ve çalıştığım için ikametgahım farklı bir il ve ilçede. bense doğup büyüdüğüm ilin plakasını almak istiyorum. noterden babamın adına vekaletname aldım. babam doğup büyüdüğüm ilde ikamet ediyor. bu şekilde plakayı alabilir miyim? yoksa vekaletname olsa bile illa ben ikametgahımı tekrar doğup büyüdüğüm yere mi aldırmam mı gerekiyor?

Araç kimin üzerine yapılacaksa ona ait belgeler ile gitmeniz gerekiyor yani istanbul ikamet ise ama siz izmir plaka istiyorsanız izmirden birinin üzerine yapmanız gerekiyor araç alım satım plaka vs işlerini vekalet ile oluyormu bilmiyorum ama olyorsada aracınız babanızın üzerine yapılır

1977 Mesaj
17 Şubat 2010; 0:54:26 

quote:

Orijinalden alıntı: Engin.K

Araç kimin üzerine yapılacaksa ona ait belgeler ile gitmeniz gerekiyor yani istanbul ikamet ise ama siz izmir plaka istiyorsanız izmirden birinin üzerine yapmanız gerekiyor araç alım satım plaka vs işlerini vekalet ile oluyormu bilmiyorum ama olyorsada aracınız babanızın üzerine yapılır

araç benim üzerime yapılacak. peki şöyle olsa nasıl olur? : ikametgahımı , almak istediğim il'e aldırayım. böylece o ilin plakasını alayım. plakayı aldıktan sonra ikametgahımı tekrar şu an yaşadığım yere aldırayım. uğraştıracak ama mecbur kalacağım gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sonsuzuncu -- 17 Şubat 2010; 0:54:59 >

.the shape of things to come, passacaglia, violence and variations, opera house theme.¹
.Number Six: Life has a melody, Gaius. A rhythm of notes which become your existence once played in harmony with God's plan.²

63 Mesaj
17 Şubat 2010; 2:36:14 

quote:

Orijinalden alıntı: RONNIE

Bana şu plakayı versınler mezara kadar gezdırırım.

0

mezara kadar gezdirmenin sebebi nedir.
yoksa
hasktr mi tr mi?

www.facebook.com/sametsekerfan

1663 Mesaj
17 Şubat 2010; 2:40:05 

peki öğrenciler için durum ne?. aynı anda iki ikametgah adresleri olabiliyor bneim bildiğim kadarı ile. istedikleri ikametgah adresine göre alabiliyorlar mı?

havale yolu ile sattığım charlar.
SURGEON(tibet serveri),SURGEON(pasific),illusionist, Shdwsamurai, C0ND0M(venus), Kensei, OpiaT, AngoriaN, BigStorm, SurreaL, MagicStorM, FlashMan, DarkSmoke, BigSensei, BlackLegenD, ShadowFirE, BlackRangeR, FireSlayeR, DarkSamurai, DarkSensei, DarkStroke, MaDClouD, DarkSoldieR, _DuTy_, KingDragoN, MadWinD, GhostSlayeR, DarkRaideR, Nel, NightLeoN, DarkBravE, NightStrokE, BraveDragoN, GoldenFisT, EyrioN, MadRaideR, MaDeviL, MadKinG(hera)

256 Mesaj
17 Şubat 2010; 11:08:39 

noter satısında kımlık paylasım sıstemındekıadresınız ne ıse o yazılmak zorunda

burada tek ıstısna ıkıncı ıkamet adresı olması

emniyet kemeri hayat kurtarır.

265 Mesaj
20 Mart 2010; 21:17:15 

Arkadaşlar yeni araba aldım görev yaptığım il ve ikametgah sakarya, memleketim izmit..41 plaka yapmak istiyorum...ne yapmam gerekiyor..ben sık sık tayin oluyorum..sürekli plakamı değiştiricem..çözüm lütfen...

1270 Mesaj
20 Mart 2010; 22:23:40 

Kardeşime araba aldık geçen ay.
İkametini nüfustan memlekete aldırdı. Arabanın satışını aldık plaka farklıydı plaka da değişti. Ama memleketimizin plakası oldu. Sonra ikameti tekrar çalıştığı yere aldırdı.

Yalnız noter satışını almadan adres değişikliği yapılması gerekiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

3790 Mesaj
20 Mart 2010; 22:36:41 

quote:

Orijinalden alıntı: kaandogru

Arkadaşlar yeni araba aldım görev yaptığım il ve ikametgah sakarya, memleketim izmit..41 plaka yapmak istiyorum...ne yapmam gerekiyor..ben sık sık tayin oluyorum..sürekli plakamı değiştiricem..çözüm lütfen...

memleketteki anne baba veya kardeşinin üzerine yaptır bence

131 Mesaj
28 Mayıs 2010; 14:53:05 

şöyle bir sorun var şirket adına alacağız ticari aracı ve ticari araç 21 plaka no'lu olacak.ben bunu ankara

veya diğer illerde kullandığımda sorun olabilir bu durumda plakanın nasıl 06 olmasını sağlayabilirim?

1235 Mesaj
28 Mayıs 2010; 15:30:35 

Ben şu anda Ankara'da yaşıyorum...

Yaşadığım yer, eryaman; etimesgut'a bağlı...

Sıfır araba alacağım...

Ankara'da her ilçe için farklı plaka verilmeye başlanmış, etimesgut: ET, Yenimahalle: YA, Keçiören: KA gibi...

Fakat ankara'da önceden hep sırayla verilirdi plaka; AB den başladı 8 haneliler, Şu anda DB bitti ve DC' ye gelindi...

Ben plakamın 06 ET yada 06 EU olmasını istemiyor, 06 DC ile başlayan bir plaka olmasını istiyorum..

Bunun için ne yapmam gerekir? İkinci bir adres tanımlatsam çankayamsı bi yerlerden, olabilir mi? Yoksa ikametimi mi deiştirmem gerekiyor...

Bilgisi olanlar yardımcı olabilirler mi?

1st RULE of The FIGHT CLUB is; You do not talk about FIGHT CLUB.

1235 Mesaj
28 Mayıs 2010; 21:00:37 

Bu konuda yardımcı olabilecek yokmu arkadaşlar?

1st RULE of The FIGHT CLUB is; You do not talk about FIGHT CLUB.

1705 Mesaj
28 Mayıs 2010; 22:00:59 

oluyor, ben izmirde yaptirdim oyle baska adres gosterdim istedigim harfi aldim. ama tanidik vardi tabi.

Vanity is definitely my favorite sin.

303 Mesaj
28 Mayıs 2010; 22:41:07 

serkan eski sistemde dediğin olur fakat yeni sistemde ikametgah bilgileri direk olarak sistemden geliyor. Örn. ben aracı alırken tckimlik numaramı verdim anında sistemden adresim çıktı ve ruhsata da o adresim basılacak. O sebeple adresi değiştirebileceğini sanmıyorum. Fakat muhtarlıktan ikametgahını başka bir yerden mesela çankayadan bir yer olarak gösterebilirsen olabilir sanırım. Fakat resmi olarak bilgisayarda hep o adresin kayıtlı adresin olarak çıkacak. Sorun olmaz diyorsan öyle yap bence.

5771 Mesaj
28 Mayıs 2010; 23:13:03 

quote:

Orijinalden alıntı: zaferaaa

şöyle bir sorun var şirket adına alacağız ticari aracı ve ticari araç 21 plaka no'lu olacak.ben bunu ankara

veya diğer illerde kullandığımda sorun olabilir bu durumda plakanın nasıl 06 olmasını sağlayabilirim?

Ankara'da bir ofis vs. kiralayıp, şubeniz olarak tescil ettirirseniz 06 plaka alabilirsiniz.

Veya aracı başkasının üzerine alıp, şirkete kiralayacaksınız. Bu sefer de kira bedeli karşılığı stopaj vergisi verirsiniz.

Aklıma gelen çözümler, ama eminim ki aklıma gelmeyen daha basit bir çözüm vardır.

131 Mesaj
28 Mayıs 2010; 23:56:34 

quote:

Orijinalden alıntı: zaferaaa

birçok çözüm yolunu araştırıyorum ankarada bir ofis açılınca sanayi odası,ticaret odasına kayıt yapmak gerekiyor bu da epeyi bir masraf çıkartıyor.

2.yol olarak ben kendi adıma alıp daha sonra şirkete satarsam bu sefer ticari araçlara uygulanan özel indirimden yararlanamıyorum ki bu da 2000 TL civarı ve kdv indiriminden yararlanılmıyor

bu uygulama gerçekten çok yanlış ankarada 21 nolu plakayla kullanırsam sanırım hergün bir tekerlek patlamış camı kırılmış halde bulurum

131 Mesaj
29 Mayıs 2010; 0:50:51 

Resmî Gazete Sayı : 27574
YÖNETMELİK
İçişleri Bakanlığından:
KARAYOLLARI TRAFĠK YÖNETMELĠĞĠNDE DEĞĠġĠKLĠK
YAPILMASINA DAĠR YÖNETMELĠK
MADDE 1 – 18/7/1997 tarihli ve 23053 sayılı Mükerrer Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolları Trafik
Yönetmeliğinin 30 uncu maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“c) İlk defa tescili yapılan her araca bir tescil plaka numarası tahsis edilir. Satış veya devir işlemlerinde daha
önce düzenlenerek bir önceki araç sahibine verilmiş olan motorlu araç trafik belgesi ile tescil plakaları yeni sahibine
devredilir. Yerleşim yeri adresi dışındaki başka bir trafik tescil kuruluşunda kayıtlı araçları satın veya devir alanlar ile
yerleşim yeri adresi değişenlerin araçlarına yerleşim yeri adresinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşunun
plakasını alabilmeleri isteklerine bağlıdır. İsteğe bağlı olarak tescil plaka numarasının değiştirilecek olması halinde bu
değişiklik; araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel kişiliklerce
yetkilendirilen kişilerin ibrazı zorunlu belgelerle birlikte yerleşim yeri adresinin bulunduğu yerdeki trafik tescil
kuruluşuna [font="Arial"]bir ay içerisinde müracaat etmeleri suretiyle yapılır. Aracın tescil plaka numarası, can ve mal güvenliğinin
gerekli kıldığı hallerde mülki amirin talebi ve İçişleri Bakanlığının onayı ile aracın kayıtlı olduğu yer trafik tescil
kuruluşunda başka bir tescil plaka numarası ile değiştirilebilir.
Diplomatik ve konsüler muafiyeti bulunan kişilere ait araçlar ile çeşitli nedenlerle ülkemizde bulunan yabancı
kişilere ait araçların vatandaşlarımıza satış veya devir yapılması, ayrıca Ulaşım Koordinasyon Merkezleri, İl veya İlçe
Trafik Komisyonlarınca karar alınmak suretiyle belirlenen harf gruplarının tahsis edildiği tescil plakası ile ticari
amaçla çalışan araçların kullanım amacının değişmesi halinde, bu araçlara varsa eski tescil plaka numarası yoksa bu
Yönetmeliğin 56/b ve 57/a maddeleri hükümleri doğrultusunda tescil plaka numarası tahsis edilir. Buna dair usul ve
esaslar Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir.”
MADDE 2 – Bu Yönetmelik hükümleri 1/5/2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yayımı tarihinde
yürürlüğe girer.
MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri, Bayındırlık ve İskân ve Ulaştırma Bakanları yürütür.

burada 1 ay içinde başvuru halinde değiştirilebilir diyor

423 Mesaj
8 Aralık 2011; 14:05:51 

bu konuyu hortlatalım arkadaşlar biraz.benim bir sorum olacak: şimdi ben ikinci el araç aldım Trabzonda oturuyorken ve 61 plakalı güzel de plakam var, üzerime aldım aracı kullanıyorum.fakat 2 sene sonra ben tekirdağa taşındım şuanda.aracımda hala 61 plaka mevcut.ikametgahımı belediyeden nüfus müdürlüğünden trabzondan tekirdağa aldırdım.bu adres değişikliğini emniyete bildirmem gerekiyor mu?yoksa onlar sistemden görüyormu?geçen gün ceza yemişim ceza kağıdı trabzona gitmiş.emniyetten adres değiştirmem gerekiyorsa plakayı da tekirdağ yapmak zorundamıyım?ben şuanki 61 plakamdan memnunum ve değiştirmek istemiyorum.üstteki kanuna göre değiştirmem gerekmiyor galiba?

Öfkeliyken konuş. Göreceksin ki pişman olacağın en güzel konuşmayı yapmışsın...

5119 Mesaj
8 Aralık 2011; 14:08:29 

İkametinizi değiştirebilirsiniz ancak plakanın değişmesi zorunlu değil.İl dışından araç alsanız da plakayı değiştirmeme hakkınız var..

423 Mesaj
8 Aralık 2011; 14:10:38 

peki adres değişikliğini bildirmem gerekiyor mu?ceza kağıdım trabzona gitmiş.adres orası görünüyor demekki hala

5119 Mesaj
8 Aralık 2011; 14:11:40 

Hayır ikametgahınızı aldırdığınızda artık tüm sistemlerde yeni adresiniz gözükecektir.Noterde de emniyette de..

5405 Mesaj
8 Aralık 2011; 14:13:12 

quote:

Orijinalden alıntı: mkarpuz61

peki adres değişikliğini bildirmem gerekiyor mu?ceza kağıdım trabzona gitmiş.adres orası görünüyor demekki hala

Cezada vergi dairesindeki kayıtlar esas alınarak adrese gönderiliyor diye biliyorum.
Çünki ödemeyi vergi dairesine yapıyorsunuz..
bu nedenle vergi dairesine başvurmanız gerekir sanırım...

Bazı insanlar söyleyeceği çok şey varken susar. Çünkü anlayanı yoktur. Bilir.
Kötülük yaptın mı kork , çünkü o bir tohumdur , ALLAH yeşertir karşına çıkartır..
Varlığı birşey kazandırmayan insanın yokluğu bir şey kaybettirmez...

423 Mesaj
8 Aralık 2011; 14:13:59 

o halde burda bi terslik var.plakaya yazılmış bir ceza var.araç benim üzerime.benim ikametgahım tekirdağda.ceza kağıdı trabzonda.demekki aksayan ayaklar var bu sistemde

643 Mesaj
8 Aralık 2011; 20:03:46 

ikinci el araç alırken noter size aracın mevcut plakası değişecek mi diye soruyor. değişmesin derseniz aynı plaka ile devam ediyorsunuz. plakanın değişmesini isterseniz noter internetten ikametgahınızı belirliyor ve araç nerede ikamet ediyorsanız oranın plakası oluyor.

11517 Mesaj
8 Aralık 2011; 21:07:15 

quote:

Orijinalden alıntı: sonsuzuncu

aracı babanızın üzerine alın,daha sonra noterde babanız size satış yapsın sorun ortadan kalkar,diğer türlü ikamet değişim işi biraz uzun ve okulda okuyan çocuğunuz varsa para cezası almanızda muhtemel.

2005 Mesaj
26 Ocak 2012; 11:19:11 

halen bir net cevap yok ama sanırım ikametgah istiyorlar onu değiştirdikten sonra ikinci el alım satımda zaten sorun olcağını düşünmüyorum doğrumudur? artık biri net cevap versin şu sorulara lütfen :)

973 Mesaj
26 Ocak 2012; 11:49:22 

herkesin bir derdi var. benimkide şu: arabamı 5 senedir kullanıyorum. plakası 34 VF XXXX. ancak plakamı değiştirmek ve 34 TS 5361 yapmak istiyorum. araştırdım bu plaka boşmuş. TS harfleride kadıköy ikametlilere veriliyormuş. bu istediğim plakayı nasıl alabilirim arkadaşlar? ikametimi kadıköye almak zorundaysam, bunu yapabilirim.

CİVİC Elegance Smart Eco Otomatik Vites 1.6 Benzinli / LPG

463 Mesaj
26 Ocak 2012; 11:58:40 

arkadaslar benimde bir sorum olacak....annemin üzerine bir araç var...kendisi muğlaya taşındı....fakat araç hala 34 plklı...anladığım kadarı ile de değiştirmesi gerekmiyor...arac bende duruyor arada bir kullanıyorum...yani araç istanbulda...fakat ruhsat sahibi ikamet mugla...

şimdi sorum şu...bu aracı satmak istersek ikamet ve plaka farklılığından dolayı bir problem çıkarmı? bir de ben aracı kendi üzerime geçirmek istersem yani bir para alış verişi olmayacak, normal satış işlemlerinden farklı bir uygulaması varmı? tşk...

Grand Scenic III Privilege Edition 1.5 dCi 105 bg - 5 Koltuk + Bi-Xenon. / HTC ONE X / Lenovo ideapad Y550 / Nikon D90 18-105mm AF-S Nikkor F/3,5-5,6+ 70-300mm AF Tamron F/4-5,6 LD Macro.

423 Mesaj
26 Ocak 2012; 12:38:42 

quote:

Orijinalden alıntı: quinthox

arkadaslar benimde bir sorum olacak....annemin üzerine bir araç var...kendisi muğlaya taşındı....fakat araç hala 34 plklı...anladığım kadarı ile de değiştirmesi gerekmiyor...arac bende duruyor arada bir kullanıyorum...yani araç istanbulda...fakat ruhsat sahibi ikamet mugla...

şimdi sorum şu...bu aracı satmak istersek ikamet ve plaka farklılığından dolayı bir problem çıkarmı? bir de ben aracı kendi üzerime geçirmek istersem yani bir para alış verişi olmayacak, normal satış işlemlerinden farklı bir uygulaması varmı? tşk...

bir problem çıkacağını zannetmiyorum.çıkarsa bile aracın kayıtlı olduğu adres trafik tescilden 2 dk içinde güncellenebiliyor.sadece kimlik no ve plaka gerekli diye biliyorum.sadece çıkabilecek sorun şu olur: satılacağı zaman araç sahibinin size vekaletini göndermesi gerekir.aracı kendi üzerinize de almak isterseniz normal prosedür işler diye biliyorum.yalnızca aranızla alacak verecek olmaz.

423 Mesaj
26 Ocak 2012; 12:41:36 

quote:

Orijinalden alıntı: bayram1599

herkesin bir derdi var. benimkide şu: arabamı 5 senedir kullanıyorum. plakası 34 VF XXXX. ancak plakamı değiştirmek ve 34 TS 5361 yapmak istiyorum. araştırdım bu plaka boşmuş. TS harfleride kadıköy ikametlilere veriliyormuş. bu istediğim plakayı nasıl alabilirim arkadaşlar? ikametimi kadıköye almak zorundaysam, bunu yapabilirim.

kardeş bildiğim kadarıyla ikamet adresi değişikliğinde plakayı da isteğe bağlı olarak değiştirebiliyorssunuz.yalnız ikamet değiştirmeden kadıköyde verilen plakaları alamazsınız.bunun için ikametin orda olması şart.ikameti oraya aldırırım diyorsanız bu plakayı da alabilirsiniz.tabi çalışan memurların da insiyatifinde olabilir tam emin değilim.

463 Mesaj
26 Ocak 2012; 12:51:21 

quote:

Orijinalden alıntı: mkarpuz61

bir problem çıkacağını zannetmiyorum.çıkarsa bile aracın kayıtlı olduğu adres trafik tescilden 2 dk içinde güncellenebiliyor.sadece kimlik no ve plaka gerekli diye biliyorum.sadece çıkabilecek sorun şu olur: satılacağı zaman araç sahibinin size vekaletini göndermesi gerekir.aracı kendi üzerinize de almak isterseniz normal prosedür işler diye biliyorum.yalnızca aranızla alacak verecek olmaz.

yanıt için teşekkür ederim...

Grand Scenic III Privilege Edition 1.5 dCi 105 bg - 5 Koltuk + Bi-Xenon. / HTC ONE X / Lenovo ideapad Y550 / Nikon D90 18-105mm AF-S Nikkor F/3,5-5,6+ 70-300mm AF Tamron F/4-5,6 LD Macro.

2005 Mesaj
27 Ocak 2012; 9:43:58 

bende halen yanıt bekliyorum sanırım kimse yaptırmadı benim gibi

3353 Mesaj
1 Şubat 2012; 23:55:46 

arkadaşlar bir araç buldum ancak farklı şehrin plakası. Alırken bir sorun olur mu? Veya başka plakalı araç satın alırken dikkat edilmesi gereken birşey varmı?

1023 Mesaj
3 Şubat 2012; 1:10:35 

quote:

Orijinalden alıntı: Ctrlshft

arkadaşlar bir araç buldum ancak farklı şehrin plakası. Alırken bir sorun olur mu? Veya başka plakalı araç satın alırken dikkat edilmesi gereken birşey varmı?

Notere gidersiniz alacağınız arabanın plakası hangi şehirdeyse ve orada bir adres verebilirseniz plaka aynen kalabilir 75 lira ödersiniz,ancak atıyorum Ankara plakasına dönüştürmek istiyorsanız plakayı ve orada adres verebiliyorsanuz 160 lira gibi bir rakam ödemeniz lazım.Aracı aldıktan sonra da Plaka için 21 lira ödemeniz gerekiyor o kadar.( Emniyette dosya açtırmanız gerekiyor oralara hiç girmeyim orda sorarsınız )

Dikkat edilecek bir husus olduğunu düşünmüyorum eğer araba temizse bir sıkıntı çıkmaz tabi alacağınız araç sahibine de bağlı biraz sohbet muhabbet felan.

10 gün önce İstanbul'dan bir araç aldık aldığımız kişi aldıktan sonra bana dua edeceksiniz dedi valla dediği gibi de oldu

1 Mesaj
4 Eylül 2012; 0:54:24 

Plakanızı değiştirmek zorunda değilsiniz…

İkinci el araç devir aldığınızda, istisnai durumlar dışında plaka değiştirme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Örneğin, 03 (Afyon) plakalı bir aracı satın alan ve Afyon dışındaki bir ilde ikamet eden vatandaşımız plakasını değiştirmek zorunda değildir.

Plaka değişikliği talep edilen durumlarda;

-“Alıcı noterde satış sırasında aracın yerleşim yeri adresinin bağlı bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşunda tescilini beyan etmiş ise, aracın tescil işlemi araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya kamu kurum veya kuruluşları ile tüzel kişiliklerince yetkilendirilen kişilerin; kimlik belgeleri, şoförler odasından alınmış bir adet araç tescil dosyası ve usulüne uygun olarak doldurulmuş iki adet Ek-1 müracaat ve işlem formu ile birlikte satış veya devir tarihinden itibaren bir ay içerisinde yerleşim yeri adreslerinin bağlı bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşuna müracaat etmeleri suretiyle yapılacaktır. Tescil işlemi sırasında, trafikten çekme işlemleri hariç olmak üzere, aracın zorunlu mali sorumluluk sigortası ve geçerli muayenesinin bulunması zorunludur.”

ALINTI:" http://www.asbis.gov.tr/bunlari-biliyormusunuz.asp "

4761 Mesaj
4 Eylül 2012; 9:25:15 

quote:

Orijinalden alıntı: yanik033

Yeni aldığım otomobilimin plakasını ikametgahım farklı olduğu için değişitrmek zorundayım.Noterden ikametgah belgesi istediler.Her hangi bir adresi verme olayı bitti dediler .Şimdi istemediğim halde plakayı değiştirmek zorunda kalıyorum.

yeni bir kanun yoksa öyle bişey yok...

ben kadıköyde oturuyorum ruhsatta adresim kadıköy ve aracın plakası 17 ... 2 sene önce almıştım aracı... Bana noterin sordugu plakayı degistirecekmisin ? bende hayır kalsın dedim...

187 Mesaj
10 Şubat 2013; 10:35:24 

konuyu hazır bulmuşken;

yeni araca kesin plaka almak istesek, gidip ikametgah mi değişitiricez

456 Mesaj
11 Temmuz 2013; 9:48:04 

2. adres beyan edilirse sistem gözüküyor mu acaba plaka için

124 Mesaj
28 Eylül 2013; 19:48:24 

ikinci bir adres yada yazlık ev adresi olarak ikametgah girsek olmuyor mu sistem bunu görmüyor mu? ben Ankaradayım ama 38 plaka istiyorum sıfır araç alınca yok mu deneyen :))

Life is easy wit eyes closed...

2775 Mesaj
28 Eylül 2013; 21:29:57 

quote:

Orijinalden alıntı: tandem_78

valla güzel kardeşim, ben karabüklüyüm arabalarımın ikiside 78 plakalı. ki zaten başka plakalı araba alsam bile hemen değiştiririm.

sen nerelisin, nerde oturuyosun. hangi plakayı aldında beğenmedin?

hatay plaka almış adam ya :(

vitesi çat diye 4"e taktım debriyajı kontrollüce bırakmaya başladım. direksiyonu çok hafif sola kırdım bu araba düşen motor devrini kompanze edebilmek için gaza çok kontrollü ufak dokunuşlarda bulundum.vitesi çat diye 4"e taktım araba birden ok gibi uzadı bi sağ şeride geçtim bir anda 210 gibi bi süratle önüne geçtim 5 e attımçvitesi çat diye 4"e taktım hızım 100"e ya düştü ya düşmedi derken sağ ön tekerlek bir çukura düştü aman yarabbim araba en küçük civatasına kadar sallandı

3402 Mesaj
5 Ekim 2013; 22:51:26