Şimdi Ara

Yeni nesil i7'li Macbook Pro'lar yolda mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
121
Cevap
0
Favori
8.436
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Test sonucuna bakmak için görseli tıklayınız

Apple'ın Macbook Pro'larda yakın zamanda revizyona giderek Intel'in geçtiğimiz ay yapılan tüketici elektroniği fuarı CES'de tanıttığı yeni nesil Core işlemcilerini (i3-i5 ve i7) kullanmaya başlayacağı uzun süredir konuşuluyordu.

Mac OS X'in önemli test programlarından Geekbench'in test sonuçları sitesinde ortaya çıkan bir bilgi de bu beklentiyi daha da arttırdı. 4 Şubat'ta gönderilen test sonucuna göre Mac OS X 10.6.2 (Build 10C3067)işletim sisteminde çalışan ve üzerinde 2.66GHz'lik Intel Core i7 M 620 ile 4GB'lık DDR3 belleği bulunan MacBookPro6,1 model isimli bir Macbook Pro Geekbench'den 5260 puan almış. MacBookPro6,1 ve MacBookPro6,2 model isimlerine ilk defa Ekim ayında geliştiricilere dağıtılan Mac OS X 10.6.2 (10C531)'in dosyalarında rastlanılmıştı.

Intel'in yeni nesil işlemcilerini duyurması, Geekbench sitesinde açığa çıkan sonuç ve mevcut Macbook Pro'ların stoklarında yaşanan sıkıntı dedikodularını hep birlikte yorumladığımızda Apple'ın yakın zamanda büyük ihtimalle revizyona gideceğiniz söylememiz yanlış olmayacaktır.

Yeni nesil Macbook Pro'ların ilk işareti Mac OS X 10.6.2'ın geliştirici sürümünde ortaya çıkmıştı. Mevcut Macbook Pro'lar 5.x model numarasını taşıyorlar.

• Bu çok iyi bir haber yalnız o işlemci bir notebook için fazla gelişmiş değil mi?

Edit: Resimde yazana göre işlemci 2 çekirdekliymiş,buna dikkat etmemişim,o zaman doğal bir durum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi matkapmatkap -- 6 Şubat 2010; 21:34:00 >
  • Yakında bir Macbook veya para denkleştiremessem iPad alma düşüncesindeyim.Daha önce hiç Macbook kullanmadım.
    Fakat gördüğüm bazı yorumlar aynı şeyi söylüyor yazıyım
    -Macbooka virüs girmesi imkansız deniliyor
    -En düşük sistem özelliğine sahip Macbook bile çok hızlı çalışıyor deniliyor.
    Bunlar doğrumu.Eğer doğruysa en uygun Macbook(Pro değil)iş görürmü?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Atatürk_1881 -- 6 Şubat 2010; 21:38:45 >
  • bide şu maclara windows yüklense normal notebooklardan tek farkı tasarım güzelliği ve kalite olur.bide fahiş fiyat tabiki.))
  • Boot Camp yazılımı kullanılarak Macintosh bilgisayarlara Windows işletim sistemi de yüklenebiliyor.
  • Pro'ya yakışır hareket...
  • quote:

Orijinalden alıntı: *Reventon*

Yakında bir Macbook veya para denkleştiremessem iPad alma düşüncesindeyim.Daha önce hiç Macbook kullanmadım.

Virüs girmesi imkansız diye bir şey yok. İnanmayın böyle şeylere. MacOS, Windows kadar yaygın olmadığından genelde kimse virüs, solucan, Trojan vs. yazmıyor. Yazsa bile çok az.

Hız konusunda MacOS gerçekten rakipsiz bir OS.

http://www.sahibinden.com/13_3_macbook_beyaz_2gb_160gb-92WQQaXQQ18749278WQQpXQQdisplayitem

Şunu alın sonra bana dua edin.

Not: Cihazı satanı tanımıyorum.

• *Reventon*, Mac'lere de virüs giriyor. Eğer iyi bir virüs programın yoksa hem de elini kolunu sallaya sallaya giriyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

Virüs girmesi imkansız diye bir şey yok. İnanmayın böyle şeylere. MacOS, Windows kadar yaygın olmadığından genelde kimse virüs, solucan, Trojan vs. yazmıyor. Yazsa bile çok az.

Virüs girmesi imkansız, eğer çok saf değilseniz :)

Yaygın olmadığından virüs yazılmıyor diye bir mantık yok. Yaygın zaten, özellikle parası bol olan kesimdeki bir bilgisayar mükemmel bir hedef aslında...
    Mac OS 9 zamanından hiç Mac yoktu ortalıkta ama bir sürü virüsü vardı.

UNIX tabanından dolayı Mac OS X'e networkten bulaşan virüs yazılamıyor. Teknik olarak bi açık bulsanız bile o açıktan Mac OS X i etkilemeniz çok çok çoook zor. Ancak karşıdaki kişinin elle virüslü programı çalıştırması gerekiyor. Başka çare yok virüs için.
    Zaten birkaç tane virüs çıktı geçmişte, hepsi de korsan yazılımlarla bulaşıyordu.

Kısaca, Mac OS X'in UNIX tabanlı network güvenliği yapısından dolayı, internet üzerinden worm, spyware, virüs bulaşmaz. Açıklar olsa bile, o açıklar kullanılmaz. Çünkü açığın arkasında UNIX çekirdeğine ulaşıyorsunuz ki orası Windows değil :)

quote:

Orijinalden alıntı: wudoo
    *Reventon*, Mac'lere de virüs giriyor. Eğer iyi bir virüs programın yoksa hem de elini kolunu sallaya sallaya giriyor.

2 yıldır kullanıyorum, hiç virüs programı kurmadım, ve hiç virüs filan gelmedi. Mac ile virüs programı kullanan da görmedim (sanırım program da pek yok 1 tane duydum şimdiye kadar) Çünkü dünyanın en gereksiz şeyi.

Lütfen bilmediğimiz konularda konuşmayalım.
    Mac'lere virüs girmiyor . (nokta)
    Korsan yazılımla bulaştırabilirsiniz, başka çareniz yok. Internetten BULAŞMAZ.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Centauri -- 6 Şubat 2010; 23:06:35 >

• Arkadaşım Mac'lere virüs girmiyorsa neden bizim okuldaki Mac'ler ikide bir çıldırıyor? Neden tertemiz USB'lere virüs bulaştırıp bütün bilgisayarlara yayıyor? Okulda korsan yazılım kullanıldığını mı sanıyorsun? Hepsi orjinal(bak şimdi ne geliyor)nokta
  • Bu arada Mac için de antivirüs programları var ama hep dediğimiz gibi PC için olandan daha az.
  • quote:

Arkadaşım Mac'lere virüs girmiyorsa neden bizim okuldaki Mac'ler ikide bir çıldırıyor? Neden tertemiz USB'lere virüs bulaştırıp bütün bilgisayarlara yayıyor? Okulda korsan yazılım kullanıldığını mı sanıyorsun? Hepsi orjinal(bak şimdi ne geliyor)nokta

Ne alakası var?
    Antivirüs programları usblerdeki autorun.dll gibi dosyaları virüs olarak görüyor.Onunla bir ilgisi yok.Korsan yazılım kullanması ile ne bağının olduğunu anlamadım
    MacOS kesinlikle Windows tabanlı işletim sistemlerinden daha iyi
    Bu arada en alınası işlemciyi koymuşlar:Core i7-620M
  • macbook pro alıp bootcamp ile win7 kuruldumu tadından yenmez
  • Ben Macbook almayı düşünen PC kullanıcısıyım. Bu haberi de o yüzden okudum ve okuyunca sevindim ama şimdi bakın, Apple'in gittikçe daha da popüler olmaya başladığı günümüzde virüs yazan adamlar yerinde duruyor mu sanıyorsunuz? Erasmus78'in dediği çok doğruydu ama çıktı bir fanboy yine fanboyluğunu yaptı arada kaynadı. Ne dedi Erasmus78 bakalım,
    quote:

Bunu tekrar tekrar okuyun siz. Apple yaygınlaşmaya devam ettikçe, ona saldıran zararlı yazılımlar da artacak. Hatırlarsanız Apple da bununla ilgili bir açıklama yapmıştı zamanında. İster kurun ister kurmayın virüs programını beni alakadar eden bir olay değil ama imkansız diye atıp tutmasa kimse güzel olur kanısındayım.

• quote:

Ben Macbook almayı düşünen PC kullanıcısıyım. Bu haberi de o yüzden okudum ve okuyunca sevindim ama şimdi bakın, Apple'in gittikçe daha da popüler olmaya başladığı günümüzde virüs yazan adamlar yerinde duruyor mu sanıyorsunuz? Erasmus78'in dediği çok doğruydu ama çıktı bir fanboy yine fanboyluğunu yaptı arada kaynadı. Ne dedi Erasmus78 bakalım,
    quote:

Bunu tekrar tekrar okuyun siz. Apple yaygınlaşmaya devam ettikçe, ona saldıran zararlı yazılımlar da artacak. Hatırlarsanız Apple da bununla ilgili bir açıklama yapmıştı zamanında. İster kurun ister kurmayın virüs programını beni alakadar eden bir olay değil ama imkansız diye atıp tutmasa kimse güzel olur kanısındayım.

bana bi mac virüsü adı verir misin?
    Ayrıca Apple'ın pazar payı 1994te 1995'te %1 iken binlerce Mac OS 9 virüsü olmasını şimdi %15 iken hiç virüs olamasını nasıl açıklarsın? Şu an yılda 15 milyon mac satılıyor, ve %1 inde bile virüs yazılımı yok mükemmel hedef neden vuramıyorlar dersin? Teknik olarak anlattım nedenini işte.

Saçmalayıp saçmalayıp saçmalıklarınız oratay çıkınca karşınızdakine fanboy filan demeseniz iyi olur. Bilmediğiniz teknik konularda bile açıklama yapıyoruz, neden giremez diye, ama o bile anlaşılmıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Centauri -- 7 Şubat 2010; 0:47:19 >

• quote:

Ben Macbook almayı düşünen PC kullanıcısıyım. Bu haberi de o yüzden okudum ve okuyunca sevindim ama şimdi bakın, Apple'in gittikçe daha da popüler olmaya başladığı günümüzde virüs yazan adamlar yerinde duruyor mu sanıyorsunuz? Erasmus78'in dediği çok doğruydu ama çıktı bir fanboy yine fanboyluğunu yaptı arada kaynadı. Ne dedi Erasmus78 bakalım,
    quote:

Fanboyluk dediğin şeye bilgisayar mühendisi olarak altına imza atarım.

Mac OS X kernel ve core yapısı itibariyle Linux, Solaris vb UNIX-like işletim sistemleri gibi virus barındırmaya müsait değil. UNIX kernel olarak solid bir yapıdadır. Buna rağmen tabiki unix virusu geliştirmek imkansız olmasa da zordur. Bir de üstelik şu var Apple'ın da kullandığı Darwin kerneli ve onun içindeki Carnegie Mellon Universitesi tarafından akademik çalışma olarak geliştirilen Mach mikrokerneli tamamen open-sourcedur ve belki milyonlarca yazılımcı tarafından incelenip bugları Apple'a ve diğer kurumlara bildirilmektedir ve açıklar kapanmaktadır. 7 yıllık XP de hala açık bulunurken Mac OS X in bu açık yapısı sayesinde açık bulunma ihtimalini azaltmaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asilx -- 7 Şubat 2010; 1:18:12 >

• Bu olay artık klasikleşti zaten. PC kullanan insanlar mac aleyhinde konuşunca (çoğuda bilgisizce atıp tutuyorlar, napsınlar başka çareleri yok) objektif, mac kullananlar konuşunca fanboy oluyorlar.

PC kullananların virus konusunda MacOS X'e karşı söyleyebildiği cahilce ve kulaktan dolma tek cümle. Abi kullanım oranı düşük bu bilgisayarların, o yüzden kimse virus yazmıyor. Buna neremle gülim valla şaşırdım artık.
    Sen hangi kullanım oranından bahsediyorsun be adam. Türkiye'deki kullanım oranımı. Amerika'da insanların neredeyse %40'ı Mac kullanıyorlar. Sence bu oran virüs yazmak için yeterli bir oran değilmi.
    Antivirüs yazan kişiler genelde antivirüs firmalarıdır zaten. Yoksa nasıl para kazanacaklar, gökten virüs yağmasınımı bekleyecekler. Sence Symantec yada diğer antivirus firmaları yapabilse, Amerika'nın %40'ının cebine elini sokmak istemez mi?

MacOS X'te kusursuz bir sistem değil. Evet açıklarıda vardır muhakkak. Uzaydan gelmiş bir işletim sistemi değil sonuçta. Ama virüs işine gelince, MacOS X'in windows'a göre çok daha karmaşık ve sağlam bir altyapısı var.
    Sistemi çökertcek ve dosya kaybına sebep olucak virüs yazmak çok çok zor ve bilgi isteyen bir iş. Bu yüzden kimse uğraşmıyor, kullanım oranıyla alakası yok.

İnternetten okuduğunuz kulaktan dolma bilgilerle atıp tutmayın artık...

• quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

quote:

Orijinalden alıntı: *Reventon*

Yakında bir Macbook veya para denkleştiremessem iPad alma düşüncesindeyim.Daha önce hiç Macbook kullanmadım.

Hız konusunda MacOS gerçekten rakipsiz bir OS.

http://www.sahibinden.com/13_3_macbook_beyaz_2gb_160gb-92WQQaXQQ18749278WQQpXQQdisplayitem

Şunu alın sonra bana dua edin.

Not: Cihazı satanı tanımıyorum.

2.el düşünmüyorum.Mayıs-Haziran arası Dubaiden gelicek olan tanıdık bana iPad veya Macbook getiricek.1000-1200 arası limitim olucak.Alabilirsem Macbook olmassa iPad düşünüyorum
    Tavsiye için teşekkürler ama 2.el düşünmüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: CoreXXX

bide şu maclara windows yüklense normal notebooklardan tek farkı tasarım güzelliği ve kalite olur.bide fahiş fiyat tabiki.))

• Ne kadar kesin konuşuyorsunuz ya, Amerikanın %40'ı Mac kullanıyormuş ben buna gülerim anca. Mac Os'un pazar payı ne kadar? %10 mu hala? Kullanım oranı ile alakası yokmuş. Internetten veya ordan burdan, keşke sen de biraz okusan da fikir sahibi olmak yerine bilgi sahibi olsan. Her gün gelişen bir sektörde hala imkansızın lafını yapıyorsunuz. İmkansız diye bir şey yok arkadaşım olay sizin kafada. Şuraya yazdığım vakte yazık, yapın istediğiniz kadar fanboyluk.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.