KAMERA SİSTEMİ KURULUMU(GÜVENLİK KAMERASI)
36 Cevap76813 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Mesaj Fotoğraf Galerisi

Ekleyen : jonturk_83

Ekleyen : jonturk_83
Giriş

17 Mesaj
6 Şubat 2010; 10:40:54 

slm arkadaşlar kamera sistemi nasıl kurulacağı hakkında internnete iyi bir topic henüz mevcut değil
o yuzden kamera sistemi nasıl kurulacağı hakkında eğer gerçekten bilginiz varsa bizimle paylaşırsan seviniriz.
mesela çoğunlukla kameraların pc ye bağlandığı bir sistem ben den genelde talep ediliyor.
bunun için ne tür malzemeler gereklidir bunları anlatırssanız güzel olur.
mesala;2 kamera yı pc ye bağlamamız gerekli adam dükkanda dışarısını seyretcek tüm gün.
malzemeler;
2 kamera
kablo(kullanılan malzemenin türü yani adlari)
kablo bağlantıları sağlayan (konnektorler ve benzeri şeylerin adı ne ve nasıl montaj edilir.)
bu kameraları güç girişi için kablolar nasıl monte edilir.
pc takılcak kamera kartı gerekli sanırım bunu kameraya pc yardımyla nasıl tanıtcaz
tavsiylerin vs..
açıkcası baştan aşağı bunları bize anlatırsanız memnun kalırız.
sanırm bu yaprsanız netteki ilk topic olcak.
şimdiden tsk ederim..

en büyük fenerbahçe

17 Mesaj
6 Şubat 2010; 15:15:57 

arkadaşlar şu resimleride açıklayabilen olursa sevinirim.
resimde montaj olayının şekil olarak goruyoz.fakat kırmızı ve siyah kabloların karttan çıkan kablodan çıkıp kameraya girmesini anlayamadım.kırmızı siyah kabolar kameranın güç kablosu.diğer karttan kabloya doğru giden veri kablosu..açıklayanlara şimdiden tsk ederim..

0

0

Ekteki dosya (2)

en büyük fenerbahçe

17 Mesaj
6 Şubat 2010; 16:16:29 

bunla ilgili bir topic buldum.şimdi sizle paylaşıyorum
fakat hala tam yeterli değil yardımlarınızı bekliyorum

Kamera Adaptörleri Hakkında Önemli Bilgi

İnsan can ve mal güvenliği açısından sadece 12 V DC beslemeli kamera kullanılmalıdır.

Besleme adaptörü olarak SMPS güç kaynağı kullanımını özellikle tavsiye ediyoruz.

> Geniş bir AC voltaj aralığında çalışması ( genellikle 180 - 240 V AC.)

> Kayıpların azlığı ile ısı sorunu olmaması

> Çıkış devresinde bir sorun olduğunda çıkış voltajının sıfırlanması ile kameralara hasar vermemesi

> Küçük boyutları nedeniyle stok ve nakliye kolaylığı

1 A adaptor ile 2 kamera
3 A adaptor ile 4 kamera
5 A adaptor ile 8 kamera
7 A adaptor ile 12 kamera beslenebilir.

16 kamera için 2 adet 5 A kullanmak ideal çözümdür.

Kameraların 12 V DC çıkışı genellikle orijinal jaklıdır. Adaptörleri bu orijinal jakı ile gönderiyoruz.

Birden fazla kamera tek adaptörden beslenecekse her bir kameradan gelen -12 V uçları birleştirilip adaptörüm -12 V ucuna bağlanacak, +12 V uçları birleştirilip adaptörün + 12 V ucuna bağlanacak böylece tek adaptör ile birden fazla kamera aynı anda beslenecektir.

ÖNEMLİ NOTLAR

>> Kameralarda, besleme giriş soketlerinde her zaman için orta uç +12 V, yan uç - 12 V tur ve bu bir Dünya standartıdır. Lütfen kamera hatası gerilim verdiğinize emin olunuz.

>> Özellikle bilgisayar kökenli arkadaşlarımızdan bazıları ölçü aleti kullanmaktan kaçınmakta deneme yanılma ile adaptörün polaritesini keşfetmeye çalışmaktadır. Sonuç çoğu zaman kameranın hasar görmesi olmaktadır. Tüm iş ortaklarımızın en azından basit bir ölçü aleti bulundurmasını önemle hatırlatıyoruz.

BNC Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

BNC Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

* CCTV kablosunda kırmızı güç ucu adaptörün canlı ucuna (+12V), siyah güç ucu adaptörün cansız ucuna(-12V) bağlanır.
Adaptörün canlı (genelikle çizgi şeklinde işaret vardır) ve cansız uçları her ne kadar belli de olsa bunu bir ölçü aletiyle ölçüp emin olmak en doğru çözümdür.

* CCTV kablosunda BNC montajı yaparken canlı görüntü ucuyla, cansız görüntü ucu birbirlerine kesinlikle temas etmemelidir.

* Güç kablolarını CCTV kablonun plastik muhafazasından dışarı çıkarırken kamera tarafında 10 cm kadar geriden, bilgisayar tarafında ise 25 cm kadar geriden çıkarmanız kullanım kolaylığı sağlayacaktır.

* Güç kablosu bağlantılarında ve eklerinde kesinlikle izole bant ile izolasyon sağlanmalıdır.

0

0

local://upfiles/679562/D147D503907B4304A6742CD1762712C5.jpg

local://upfiles/679562/5B0062CA662041C3BC0BFDC731ACB59E.jpg

Ekteki dosya (2)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jonturk_83 -- 6 Şubat 2010; 16:18:26 >

en büyük fenerbahçe

17 Mesaj
7 Şubat 2010; 23:12:24 

kimse yardımcı olamaycak merak etmeyim işinizi elinizden almayacağız:)))

en büyük fenerbahçe

504 Mesaj
8 Şubat 2010; 13:11:34 

Sen zaten kurulum için gerekli cogu seyi bulmssn. sadece o kartı kasadaki anakart üzerinde pci slotuna takıp kart tanıtma cdsini kurucaksn. ve kamera izleme programını yükliyeceksin. devamı ise kameraları monte edip o kasaya taktıgın karta kabloları cekiceksin. elektriklerini vericeksin. kameracı değilim ancak calıstıgımız bi cok sirkette kamera sistemleri oldugu icin birazda olsa bilgi sahibiyim

17 Mesaj
8 Şubat 2010; 13:55:45 

kardeş cavabın için öncelikle tsk ederim.bulduğun topic tabiki bir çok şeyi açıklıyor.fakat resimdeki şu gorduğun şeyi pek anlayamadım.burda kameraya adaptorden güç vereceğimiz kablo karttan kameraya doğru giden veri kablosuna sanki monte adiliyomuş gibi gostermiş.benim burda merak ettiğim güç kablosu kameraya doğru ayrı bir bağlantı ilemi gidiyor.yoksa veri kablosunda bir yere montajmı var.bu adaptor kablolarıda kısa olunca insan sormadan edemiyo.birde şu konnektorun takılışında kırmıızı siyah kablo olayını anlmadım.bu güç kabloları değilmi .veri kablosunda işine.birde kamera izlme programı demişsin.bu izlem programı driver cd de yokmudur.ayrıyettemi temin edicez.tekrar tsk ederim..http://img.donanimhaber.com/upfiles/679562/D147D503907B4304A6742CD1762712C5.jpg

en büyük fenerbahçe

17 Mesaj
8 Şubat 2010; 22:18:41 

quote:

Orijinalden alıntı: jonturk_83

kardeş cavabın için öncelikle tsk ederim.bulduğun topic tabiki bir çok şeyi açıklıyor.fakat resimdeki şu gorduğun şeyi pek anlayamadım.burda kameraya adaptorden güç vereceğimiz kablo karttan kameraya doğru giden veri kablosuna sanki monte adiliyomuş gibi gostermiş.benim burda merak ettiğim güç kablosu kameraya doğru ayrı bir bağlantı ilemi gidiyor.yoksa veri kablosunda bir yere montajmı var.bu adaptor kablolarıda kısa olunca insan sormadan edemiyo.birde şu konnektorun takılışında kırmıızı siyah kablo olayını anlmadım.bu güç kabloları değilmi .veri kablosunda işine.birde kamera izlme programı demişsin.bu izlem programı driver cd de yokmudur.ayrıyettemi temin edicez.tekrar tsk ederim..http://img.donanimhaber.com/upfiles/679562/D147D503907B4304A6742CD1762712C5.jpg

kamera ile pcı video capture arasında bns denilen anten kablosuna benzeyen kablolar kullanılır. programa gelince video capture card satın aldığında genellikle için basit bi yazılım geliyor ama yinede video capture programı diye aratırsan kolaylıkla bulabileceğin yazılımlardır.

Intel(R) CORE i3 370M 240 GHz - nVidia GEFORCE GT 420 M CUDA 2 GB - 320 GB HDD - 3 GB DDR3 MEMORY

7 Mesaj
8 Şubat 2010; 22:52:38 

güç kablosu ayrı görüntüyü taşıyan kaoksiyonel kablo ayrıdır bunları ister ayrı ayrı kroşe ile çakaersin istersende birine dolayıp çekersin, birleşik olanlarıda varmı bilmiyorum belki vardır...

Sonuçta yapman gereken kamerları yerlerine koymak kabloları çekip güç olanı adapötre video olanı kartın girişlerine bağlamak, kartı pci slota taktıktan sonra tabiki, driver zaten kart alınca verilir aynı zamanda içinde de oynatıcı programı olur, kart markasına göre aratırsan türkçe olmasa bile ingilizce kuruılum ve ayar dökümanıda bulursun resimli olduğundan çözersin...

17 Mesaj
10 Şubat 2010; 9:35:31 

cok tsk ederim arkdaşlar anlatımınızı konuyu gerektiği kadar aydınlattığını düşünüyorum.zaten gerisi benim eklediğim topic tede var.faydalı bir topic olduğunu düşünüyorum bu makelenin.
nedense bu güvenlik kameraları hakkında etraf ta bir anlatım neredeyse hiç yoktu. bunun çok iyi olduğu düşüncesindeyim.tekrar tsk ederim

en büyük fenerbahçe

189 Mesaj
4 Mart 2010; 11:58:11 

kamera izleme yazılımları hakkında da bilgi verilirse çok iyi olur,
2 veya daha fazla kamera bağladığımızda ayrı ayrı kayıt yapabilen ve belli bir süre sonra hdd de yer kaplamaması için geçmişten başlayarak otomatik olarak kayıtları silen böyle kullanışlı bir yazılım bilen var mı acaba?

2347 Mesaj
4 Mart 2010; 17:40:47 

basit bir sistem için bu kamera kablosu idealdir ben bu kabloyu kullanıyorum ayrıca güç kablosu çekmene gerek kalmıyor adaptör bağlantısı kendinden var yarıca 2 kamera veya birine kamera birine ses bağlamak için üretilmiş bir kablo

http://www.google.com.t...t=image&ved=0CBwQ9QEwBA

2347 Mesaj
4 Mart 2010; 17:43:44 

zaten aldığın dvr kartın mutlaka yazılım cd si mevcut olur ama yoksa ona uymlu bir program arayıp deneme yöntemiyle bulman lazım programlar farklılık gösterebiliyor fakat normal bir dvr kartta istediğin özellikler mevcut hemen hemen hespi geriye dönük kayıt silme işlemini yapıyor

16 Mesaj
15 Mart 2010; 20:17:31 

selam bana acil yardım gerekli.Beni KIRKLARELİ/Babaeski lisesinde öğrenciyim müdür bana görev verdi.Okula kamera takıldı okulun sitesinden nasıl yayın yapılabilir.

5 Mesaj
27 Ağustos 2010; 0:49:48 

http://www.guvenkamera.com/ buradan baka bılırsın arkadasım tesekkur ettım

1431 Mesaj
2 Eylül 2010; 1:28:54 

Selam arkadaşlar,

Bende dealextreme den 4 kamera ve bir tane DVR getirttim ve kurdum oldukça ucuza maloldu. 4 kamera şu an sorunsuz çalışıyor. Ancak, gürüntüleri internetten izlemekiçin port da açtım ama internet bağlantısını bir türlü yapamadım bu konuda yardımcı olabilecek kaynak varmıdır?

REFERANSLARIM İÇİN TIKLAYIN!!!

8 Mesaj
4 Ağustos 2011; 2:53:28 

aynı bu şekil bağladım ama dvr'da no signal yazıyor hala çıkamadım işin içinden yardımcı olabilicek varsa çok svinirim..

c C c !

3 Mesaj
4 Ağustos 2011; 22:40:57 

herkese merahaba,
doğru yeremi yazıyorum bilmiyorum ama desteğinize ihtiyacım var.
Şirkette güvenlik kameraları var ve bu güvenlik kameraları kayıt cihazına bağlı.
Biz bu görüntüleri evden veya farklı bi yerden seyretmek istiyoruz.

Araştırdıgıma göre ilk olarak statik ip almam gerekiyor sonra NAT ile yönlendirme yapmam gerekiyormuş.
Bu süreci ben pek iyi anlamadım.
1. si Aldıgım statik ip'yi nereye yazacağım.
2. si NAT yönlendirmesini yaptım diyelim sonraki işlemim ne olacak.

Yardımlarınız içi şimdiden teşekkür ederim.

3 Mesaj
6 Ağustos 2011; 1:31:09 

Arkadaşlar tekrar ben :)

Sistemi anladım ama çözemediğim bi konu kaldı.

DVR kayıt cihazına etnernet kablosu ile bağladım. 192.168.2.49 lu bi ip aldı. Bu ip'yi modem üzerinden yönlendirme yaptım. Localde bilgisayar üzerinden görüntü alabiliyorum ama evden girmek istediğim zaman user nama password kısmı geliyor user name ile passwordu giriyorum sonra Cann't find the device (Aygıt bulunamıyor) diye bi yazı çıkıyor. Nerede hata yaptım anlamıyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

1057 Mesaj
7 Ağustos 2011; 0:09:59 

quote:

Orijinalden alıntı: cartok

Selam arkadaşlar,

Bende dealextreme den 4 kamera ve bir tane DVR getirttim ve kurdum oldukça ucuza maloldu. 4 kamera şu an sorunsuz çalışıyor. Ancak, gürüntüleri internetten izlemekiçin port da açtım ama internet bağlantısını bir türlü yapamadım bu konuda yardımcı olabilecek kaynak varmıdır?

Bunun için sabit ip alman gerek..DVR cihazının sabit ip desteği olabilir bir bakıver eğer network girişi varsa ağ ayarları vardır muhtemelen DHCP yi değil sabit ip seçmen gerekli.

Peugeot 206+ Urban Move 1.4 75 Hp Prins Keihin 2012

1057 Mesaj
7 Ağustos 2011; 0:16:43 

quote:

Orijinalden alıntı: zygny

herkese merahaba,
doğru yeremi yazıyorum bilmiyorum ama desteğinize ihtiyacım var.
Şirkette güvenlik kameraları var ve bu güvenlik kameraları kayıt cihazına bağlı.
Biz bu görüntüleri evden veya farklı bi yerden seyretmek istiyoruz.

Araştırdıgıma göre ilk olarak statik ip almam gerekiyor sonra NAT ile yönlendirme yapmam gerekiyormuş.
Bu süreci ben pek iyi anlamadım.
1. si Aldıgım statik ip'yi nereye yazacağım.
2. si NAT yönlendirmesini yaptım diyelim sonraki işlemim ne olacak.

Yardımlarınız içi şimdiden teşekkür ederim.

Statik ip yi windows xp için anlatayım diğer işletim sistemleri içinde mantık aynı , ağ bağlantıları- yerel ağ bağlantısı --sağ klik --özellikler --internet iletişim kuralları- internet iletişim kuralları--- özellikler sekmesinden yapabilirsin..
Nat : port açma işlemini buradan yapman lazım yani bağlandığın bilgisayarda portlara izin vermen gerek dvr cihazın hangi görüntü portlarını kullanıyor bilmiyorum portları açman gerekecek görüntü ek olarak ses de varsa ses portunu da açman gerekecek.

port açtıktan sonra dvr cihazının cd sinden client yazılımını kurabilirsin yada dvr cihazının bir alan adı vardır misal olarak 192.168.124.45 adresine girdiğinde client moda girersin şifren ve kullanıcı adın ile admin olup kameraları izlersin. bu işler biraz karışık muhakkak bir yerde sıkıntı çıkıveriyor. biraz kafa yormak lazım üzerinde.

Peugeot 206+ Urban Move 1.4 75 Hp Prins Keihin 2012

12 Mesaj
8 Ağustos 2011; 10:19:18 

merhaba arkadaşlar

pc ye dvr kartı takmak isteyen arkadaşlar öncelikle cipsetiniz ati olursa kesinlikle sorun la karşılaşmazsınız.

ama nvida veya via cipsetlerinde ilerleyen günlerde donmalar ve kasmalar baş gösterir biraz araştırısanız görürsünüz.

kameraları internet üzerinden izlemek içinde modeminizinde port açmanız gerekmektedir tabiki ip niz static alacak.

port açmak için bu site yardımcı olacaktır http://www.portacmak.com/ ben şahsen bu siteden yardım aldım.sorunsuz çalışıyor.

kolay gelsin.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
26 Kasım 2011; 11:33:24 

GÜVENLİK KAMERA SİSTEMLERİ TOPTAN PERAKENDE SATIŞ KURULUM

ÜCRETSİZ KEŞİFF

http://intoko.kijiji.co...ntaj-W0QQAdIdZ333508152

http://intoko.kijiji.co...ntaj-W0QQAdIdZ333537960

2 Mesaj
12 Nisan 2012; 23:13:00 

80 portunu acın

gecmiş ve gelecek yoktur ikisiyle hep içice ŞİMDİ vardır

9 Mesaj
4 Temmuz 2012; 10:58:04 

Değerli arkadaşlar www.guvenliktoptan.com sitemizde makaleler kısmında oldukca geniş konulara değindiğimiz değişik başlıklarda tatmin edici bilgilerimiz mevcut buyrun inceleyin. Çok yakında güvenlik kameraları ile alakalı görsel ve video çekimi ile de sizlere yardımcı olmayı hedefliyoruz.

saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi guvenliktoptan -- 4 Temmuz 2012; 11:01:34 >

guvenliktoptan.com

565 Mesaj
25 Temmuz 2012; 12:54:06 

quote:

Orijinalden alıntı: guvenliktoptan

Değerli arkadaşlar www.guvenliktoptan.com sitemizde makaleler kısmında oldukca geniş konulara değindiğimiz değişik başlıklarda tatmin edici bilgilerimiz mevcut buyrun inceleyin. Çok yakında güvenlik kameraları ile alakalı görsel ve video çekimi ile de sizlere yardımcı olmayı hedefliyoruz.

saygılar

Açıkcası sitede yazılanlar zaten piyasada bulunan bilgilerin ötesinde bir durum değil.
Sanırım herkesin merak ettiği konu bağlantılar nasıl yapılır türünden. Videolu bir anlatım yüklediğinizde
Çoğu arkadaşada yardım etmiş olacaksınız. biran önce yüklemeniz dileğiyle.

1 Mesaj
28 Temmuz 2012; 0:49:40 

evet arkadaşlar bencede internette güvenlik sistemleri ile ilgili elle tutulur bilgiler yok benimde düşüncem yakın zamanda kurulumu bir video olarak siteme koymak olacak..

www.kamsis.com

9 Mesaj
12 Ağustos 2012; 23:32:53 

konu ile ilgili digirooms mühendislik Kamera kurulumusayfasında ayrıntılı bir açıklama var

cctv,kamera,kamera kurulumu,kamera sistemleri,kamera sistemi,güvenlik sistemleri,alarm sistemleri,hırsız alarm,yangın alarm,kiosk sistemleri,akıllı ev sistemleri,akıllı ev,akıllı bina,cctv güvenlik,güvenlik kamera sistemleri,ip kamera,box kamera,IR kamera,dome kamera,speed dome kamera,gece görüş kamerası,CMOS kamera,CCD kamera,samsung kamera,LG kamera

10 Mesaj
27 Ağustos 2012; 17:51:36 

ARKADAŞLAR

HERTÜRLÜ KAMERA VE ALARM SİSTEMİ MONTAJI VE TEKNİK BİLGİ ALMAK İÇİN

www.kameramontaj.com adresinden yardım alabilirsiniz

HİT ELEKTRONİK GÜVENLİK SİSTEMLERİ -MEHMET
www.kameramontaj.com www.hitcctv.com

10 Mesaj
30 Ağustos 2012; 15:28:50 

www.kameramontaj.com

arkadfaşlar kurulum ve montaj için ulaşabilirsiniz sitemiz haırlık aşamasında

10 Mesaj
5 Eylül 2012; 13:08:23 

hit elektronik güvenlik sistemleri ne başvurabilirsiniz

www.hitcctv.com

202 Mesaj
19 Şubat 2013; 0:12:30 

beyler dükkana 8 kameradan oluşan bir sistem kuracagızda acaba yardımcı olurmusunuz şole 500 - 600 lira civarı olsa iyi olur bide bilgisayara degilde o kutulu olanlardan olsun malum bilgisayar baya eski kaldırmaz

[image]http://imgur.com/Ivhaq[\image]

1024 Mesaj
8 Mart 2013; 11:59:24 

Apartmana 6 kameralı sitem kurduracağız. DLİNE DMAX BALİTECH CAMTECH hangisini tavsiye edersiniz Aşşağı yukarı ne kadara mal olur ???

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

10 Mesaj
24 Mart 2013; 3:31:28 

slm arkadaşlar hit güvenlik sistemlerinden mehmet ben

cctv güvenlik kamera sistemleri nasıl kurulu montajı nasıl yapılır kayıt lı bir sistem tabanı nedir nacizane sizinle paylaşmak isterim

öncelikle kayıtlı bir güvenlik kamera sistemi kurulumu 2 temel üzerine kurulur

1. yol mevcut bilgisayar dvır kart takarak bilgisayarın hdd sine kayıt yapmaktır ( psı kart veya usb kart olabilir leptoplar için )

2 . yol pahalı ama en salıklı uzun ömürlü sorunsuz olanı ise dvr kayıt cihazlı sistemdir

elektirik gittii geldi vs kasma hareketlerde yavaşlama gibi birçok sorundan kismen arınmış tır

bir güvnlik kamera sistemi kurmak için gerekli mazemeler şunlardır

-yeterince kablo
-heterince bnc soket ve power soket
-kamera
-kamera montaj ayagı
-monitör kayıt cihazından görüntüyü almak için

bu üsteki mazemeler elinizde oldu zaman tek yapmanız greken kabloyu çekmek ve kameraları en uygun yere monte etmektir

10 Mesaj
2 Nisan 2013; 0:32:16 

slm arkadaşlar konu çok kapsamlı oldu için malumunuz bireysel olarak sıkıştınız cctv alarm ve ip kamera sistemleri kurulumu vs tüm detaylarını
sizlere elimden geldince anlatmak yardımcı olmak isterim

hit elektronik güvenlik sistemleri - mehmet coşkun

0212 511 38 68
0532 494 32 69

www.hitcct.com
www.kameramontaj.com
0

10 Mesaj
2 Nisan 2013; 0:40:44 

çok yakın bi zaman herkesin bilgi alabilecegi bilgilerini yaylaşabilecegi bir site yayına sokacagız

www.kameramontaj.com

bilginize

31 Mesaj
11 Kasım 2013; 11:58:12 

onereceginiz bir urun ile bilgisayarın kasasının vga cıkısından alınan goruntu dvr kamera kayıt cıhazında kaydedılebilirmi?

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [İşletim Sistemleri ve Yazılımlar] » Yazılım Genel » Güvenlik Programları » KAMERA SİSTEMİ KURULUMU(GÜVENLİK KAMERASI)
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.578