- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
cat5 ile cat 6 kablo arasındaki fark nedir neden kaynaklanır?
109 Cevap92985 Görüntüleme6 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

352 Mesaj
5 Şubat 2010; 22:03:39 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

cat5 ile cat 6 kablo arasındaki fark nedir neden kaynaklanır?

799 Mesaj
6 Şubat 2010; 11:09:11 

cat 5 in dışında parazite karşı hiçbir koruma yoktur, fakat 6 da içindeki kabloların birbirine dolaşmasını engelleyen ayırıcı ve parazite karşı alüminyum folyo vardır.Ayrıca cat6 lar 23 AWG, cat5 ler 24 AWG olur.

272 Mesaj
6 Şubat 2010; 14:06:26 

quote:

Orijinalden alıntı: TuRkiShCowboy

cat 5 in dışında parazite karşı hiçbir koruma yoktur, fakat 6 da içindeki kabloların birbirine dolaşmasını engelleyen ayırıcı ve parazite karşı alüminyum folyo vardır.Ayrıca cat6 lar 23 AWG, cat5 ler 24 AWG olur.

cat6 blendajlı olup parazite karşı koruma sağlar ama kablo kesiti standart olmayabilir. uzun mesafelerde ağ kurmak için 22awg lik cat 5 lerde var. ayrıca blendajlı olan cat5e lerde. şayet 5-10 metre kullanılacaksa, cat5, 1mb ağda da sorunsuzca kullanılabiliyor. hele cat5e ise hiçbir fark olmuyor. bu parazite karşı koruma, 2-3 bilgisayarlı ev ağlarında bir işlev görmüyor ama 100- 200 bilgisayarlı , ağ kabloları bir konumdan topluca geçiyorsa, mevcut trafik yüzünden oluşan elektromagnetik etki, diğer bağlantıları olumsuz ekleyebiliyor.

bknz:
1

kısacası evde kullanılacaksa bir getirisi yada götürüsü olmuyor.

give me your dirty love!

131 Mesaj
7 Şubat 2010; 1:03:23 

cat5 utp kablo ile cat6 utp kablo arasındaki tek fark, kablo içinde seperatör (ayırıcı) olması ve 200 mhz taşıyabilmesi,

ayrıca bazı arkadaşlar folyolu, blendajlı, alaminyum kaplı demiş, o dediğiniz kablolar cat6 stp dir, ayrıca folyolu, blendajlı cat5 de vardır, onunda adı cat5 stp dir

utp = unshielded twisted pair (folyosuz)
stp = shielded twisted pair (folyolu)

80 Mesaj
12 Mayıs 2010; 20:47:27 

quote:

Orijinalden alıntı: ya hocaya

cat5 utp kablo ile cat6 utp kablo arasındaki tek fark, kablo içinde seperatör (ayırıcı) olması ve 200 mhz taşıyabilmesi,

ayrıca bazı arkadaşlar folyolu, blendajlı, alaminyum kaplı demiş, o dediğiniz kablolar cat6 stp dir, ayrıca folyolu, blendajlı cat5 de vardır, onunda adı cat5 stp dir

utp = unshielded twisted pair (folyosuz)
stp = shielded twisted pair (folyolu)

güzel açıklama,

bu linkte de güzel açıklamalar bulacaksınız.
Kablo Tipleri

şu 22AWG, 23AWG, 24AWG, 26AWG olayını tam çözemedim. CAT6 26AWG ile mesela 24AWG arasında ne gibi bir fark vardır. Neye yarar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi danishmend -- 12 Mayıs 2010; 20:51:23 >

124 Mesaj
12 Mayıs 2010; 21:36:56 

AWG - American Wire Gauge

AWG <---> mm2 dönüşüm cetveli var yukarıda.

[img]http://hlstatsx.xkafe.net/sig-38257-random.png[/img]

80 Mesaj
12 Mayıs 2010; 21:59:26 

24AWG daha iyidir diye bir tavsiye okumuştum. daha dayanıklı diyordu.
ben 26AWG alabilirim ama 24AWG olanların fiyatı hakikaten daha fazla. herhalde bir fark var ?

1551 Mesaj
21 Ekim 2010; 22:58:17 

Cahilliğimi bağışlayın internetten, ethernet kablo alacaktım modem bağlantısı için araştırırken buraya rast geldim anladığım kadarı ile cat5 te 6 da işimi görür.Acaba aralarında bir fark olurmu hız, stabilite, kalite vs. bakımından

:::::DH MITSUBISHI TAKIMI:::::
MITSUBISHI LANCER 1.5 İNVİTE M/T

4644 Mesaj
22 Ekim 2010; 7:07:11 

Normal ev bilgisayarın için kullanıyorsan..Şuan herkesin evinde olduğu gibi cat 5 kablo işini görür.Cat 6 için kasmana gerek yok

Moda Sahili

1053 Mesaj
26 Ekim 2010; 6:55:37 

cat 6 kablo biraz daha dayanıklı oluyor hareketli bir ortamda kullanılacaksa cat5 çabuk yıpranıp kırılabiliyor cat6 daha iyi fakat hız ve sinyal kalitesi bakımından ev içinde hiçbir fark yok

3 Mesaj
27 Ekim 2010; 16:19:30 

Arkadaşlar cat5E kablo 100 Mhz çalışır, Cat6 Kablo 250 Mhz çalışır. Kablo kesitler AWG sisteminde rakam büyüdükçe kablo kesiti küçülür, mesela 24 AWG nin karşılığı 0,50 mm kablo kesiti demektir.23 AWG 0,57 mm kablo kesiti demektir.Yani 23 AWG 24 AWG den daha kalındır. Kablo kalınlığı aynı orantıda hızıda arttırır.
Her kablonun FTP, SFTP ve UTP özelliği olanı vardır.Yoğun manyetik alan alanlarda ( örnek Fabrikalarda, yüksek enerji olanyerlerde FTP yada SFTP kullanılmalıdır.) Normal ofis ve ev gibi yerlerde UTP kablo işimizi görür. Yüksek hız isteniyorsa istenilen hıza göre cat6 250 Mhz- cat6A 600 Mhz veya cat7 1000 Mhz kablolar tercih edilir.Unutulmamalıdırki seçeceğiniz kabloyu Ethernet switch ve bilgisayarınızdaki Ethernet kartıda desteklemelidir. Basitçe erhernet kartınız 100 Mgabitlikle cat7 kabloda kullansanız sisteminiz 100 Mbit çalışır.

1802 Mesaj
29 Ekim 2010; 21:02:38 

Bende ek olarak sunları ekliyim Cat kategorisindeki kablolar içinde teller bakımından 2 ye ayrılırlar tek telli kablolar ve cok telli kablolar vardır.Yani 8 cift olan kablolar tek tek incelerseniz içlerindeki teller ya 1 tane kalın teldir yada birden cok kucuk tel vardır.Kullanım alanlarına cesitli rivayetler vardır daha gercekci net bir bilgi bulamadım ama cok telli yatay pozisyonlarda tek telli dikey pozisyonda kullanır gibi rivayetler var diger bir rivayet ise tek tellilerin alt yapıda gomulu olarak kullanılması cok tellinin de dısarda daha esnek bir yapıda oldugu için dıs ortamda kullanması gerekitigi soyleniyor.Birde uclarına takılan jacklarımız cok telli ve tek telli olarak 2 ye ayrılıyor buda ekstra bir bilgi olsun.

SAYGILARLA

CCNA / MCITP + S +V
ACMT / ACA / ASP / ACSP / ACTC
Eyefinity Kurulum Rehberi<-->Disk Bölme İşlemi Videolu

3 Mesaj
14 Aralık 2010; 21:31:52 

Açıkmalama bir ilavede ben yapayım :)
Çok telli kablolara Patch Cord Kablosu denir, bu kabloların içinde çok tel vardır. Bu kablonun kullanım alanları Patch Panel ile Switch ler arasında ve Keystone Jack ile Pc Ethernet Kartı arasında kullanılır. Pahalı olmaları nedeni ile tesisatta kullanılmazlar, İster bu kabloladan alıp uçlarına RJ45 Konnektör takarak istediğimiz boylarda patch cord yapabiliriz. Yada fabrikasyon sonlandırılmış hazır kablolar alarak kullanabiliriz.Cat5E, Cat6 ve Cat7 Kabloları her türlü bulmak mümkündür.
Network Kablolama ile alakalı ister Fiber Optik ister bakır kablolama ilei lgili bilmek istediğiniz bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım.
Kolay gelsin.

106 Mesaj
25 Aralık 2010; 12:11:44 

cat5 100 mgbt hıza kadar çıkar cat6 1000 mgbt hıza çıkabilir

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
26 Aralık 2010; 19:23:26 

yahu açıklamalar hep detayına inilierek yapılmış

Şimdi benim 15 metre bir ethernet kablosuna ihtiyacım var Cat5 mi almalıyım CAT 6 mı ?fiyatları hemen hemen aynı hız da felan bir fark olur mu? normal ev kullanıcısıyım .

992 Mesaj
26 Aralık 2010; 19:50:18 

quote:

Orijinalden alıntı: denizkubi

yahu açıklamalar hep detayına inilierek yapılmış

Şimdi benim 15 metre bir ethernet kablosuna ihtiyacım var Cat5 mi almalıyım CAT 6 mı ?fiyatları hemen hemen aynı hız da felan bir fark olur mu? normal ev kullanıcısıyım .

cat6'ya vereceğiniz her kuruş boşa gidecektir....

Uzaklaştırılmış
26 Aralık 2010; 19:56:22 

quote:

Orijinalden alıntı: tyilgin1

cat6'ya vereceğiniz her kuruş boşa gidecektir....

8 mbit üzerinden bağlanıyorum bi fark olmaz mı ?

759 Mesaj
26 Aralık 2010; 23:33:33 

Olmaz.

49 Mesaj
15 Şubat 2011; 10:18:27 

arkadaşlar benim bir sorum olacak.
ben iki ayrı modem için cat6 kullanıcam. hangi kablonun hangi modeme ait olduğunu anlamak için renkli kablo kullanmak istiyorum. cat5 kabloların kırmızı, mavi, gri, sarı gibi dış izole renkleri mevcut. cat6 dada bunun gibi renkler varmı yoksa fix gri renkmi. teşekkür ederim.

Philips W536 - Ford Cimax 2004

625 Mesaj
25 Şubat 2011; 0:07:19 

peki 50mbit ve üzeri hızlarda bağlantısı olanlarda cat5 veya cat6 bi fark yaratırmı?

<a href="http://forum.donanimhaber.com/m_91485240/f_//tm.htm

354 Mesaj
27 Mayıs 2011; 15:48:06 

cevaplar için teşekkürler...

ASUS ZENFONE 6 KULLANICILAR KULÜBÜ

2403 Mesaj
31 Mayıs 2011; 15:27:29 

Benim bildiğim cat 6nın tek farkı ortasında + şeklinde plastik bir parça olması.
Folyolu dediğinz STP dir bunların kalitelilerinde metal örgüde mevcuttur.

Methamphetamine
Methcathinone
Methylphenidate
Amphetamine
CHEMISTRYYYYYYYYY ;)

134 Mesaj
2 Haziran 2011; 13:53:45 

anladığım kadarıyla cat5 size yerli olacaktır.

420 Mesaj
15 Temmuz 2011; 11:02:04 

selamlar,

şimdi bende evin içinden geçen cat 6 kablolar var 7 tane merkezde birleşiyor. ve uçları açık bunlara kendim becerip rj45 jack takamıyorum çok az yer var ve açıktaki kablo uzunluğu 10 cm duvardan. bunlar için hazır ethernet adaptörleri var mı? vidalayabileceim 8 li falan.

not bu sistemi ben kurmadım ve açık olmayan uçlarında her odada cat6 kabloya priz olarak cat5 koymuş adam. ben de bu alacağımn şeyi cat5 alacağım. bu durumda...

5 Mesaj
27 Eylül 2011; 10:50:20 

merhaba,

fabrikada karşı depoya bilgisayar koyduk. switchle arasındaki mesafe yaklaşık 150-200 metre. hangi model kablo kullanmalıyız? ethernet kartı değişmesi gerekir mi?

teşekkürler,

2403 Mesaj
27 Eylül 2011; 11:03:11 

quote:

Orijinalden alıntı: hakan9altun

merhaba,

fabrikada karşı depoya bilgisayar koyduk. switchle arasındaki mesafe yaklaşık 150-200 metre. hangi model kablo kullanmalıyız? ethernet kartı değişmesi gerekir mi?

teşekkürler,

repeater ile çok rahat kullanırsınız . elektrik gürültüsü yoksa bildiğin utp yeterli olur

Methamphetamine
Methcathinone
Methylphenidate
Amphetamine
CHEMISTRYYYYYYYYY ;)

5 Mesaj
27 Eylül 2011; 11:31:34 

teşekkür ederim ilgili kabloyu gösteren veya satan bir link verebilir misiniz, neyi kastettiğinizi anlayamadım.

Uzaklaştırılmış
11 Ekim 2011; 19:22:29 

cat5 kablo metresi 1lira cat 6 kablonun metresi 2 lira bakır cat6 kablonun metresi 4lira almak istersen özel mesaj atabilirsin şuanda cat 6 kablo elimde bulunmaktadır

1 Mesaj
12 Ekim 2011; 15:53:05 

Hem CAT5e Hemde CAT6 aynı standardt numarasını paylaşır. EN50173 ve IEC11801. İkisi arasındaki en bariz, son kullanıcıyı en çok etkileyen iki farklı teknik özelliktir. (1) Cat5e 125 MHz'de limitlenirken CAT6 250 MHz'e kadar çalışır. (2) Çiftler arası yakın uç ve uzak uç diafonisi ( NEXT) değerleri farklıdır. CAT6'da çiftler daha iyi yalıtılmış olduğundan daha uzak mesafelere daha hızlı iletişim sağlar.

3127 Mesaj
13 Ekim 2011; 17:59:50 

quote:

Orijinalden alıntı: maliahmet

cat5 kablo metresi 1lira cat 6 kablonun metresi 2 lira bakır cat6 kablonun metresi 4lira almak istersen özel mesaj atabilirsin şuanda cat 6 kablo elimde bulunmaktadır

Mesela CAT5 kablo piyasada kutusu (305 metre)kalitesine göre 50-200 TL. aralığında satılmaktadır.3 katını vermek isteyen alsın...

Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki, bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır....M.K.Atatürk

Uzaklaştırılmış
13 Ekim 2011; 21:24:07 

kalitesine göre demişsin sende kaliteli %99bakır olan cat 6 kablonunn metresi 2lira uclarda dahil

21 Mesaj
15 Ekim 2011; 0:49:59 

Network için cat5 kablo yerine halihazırda çekili bulunan 4x5+1 =21 telli iletişim kablosunun 8 telini kullansak nasıl olur yaklaşık 38 metre ve vlc den video aktaracak.

17 Mesaj
30 Ekim 2011; 21:42:17 

slm
Evde kullanım için cat 5 veya cat 6 arasında fiyat dışında önemli bir fark yok sanırım, ama düz cat6 kablolar var evin içinde dolaştırmak için daha kullanışlı görünüyor. 10 mt düz cat6 lar 15 tl civarında. ne dersiniz?

Canon PowerShot G12, PS3, LG AH215 Projeksiyon

1224 Mesaj
31 Ekim 2011; 0:07:05 

Aslında hazır konu varken yeni konu açmayayım. Ev tadilata girdiğinde tüm odalara CAT6 kablo çektirmiştim. Uçlar şimdilik açıkta duruyor. Evde komple Viko'nun Kardelen serisini kullandım. Geçen gün sıva altı data prizlerine bakarken CAT5 ve CAT6 için iki farklı ürün gördüm ve fiyatları'da birbirlerinden farklıydı. İkisinin arasında ne gibi bir fark var acaba bilen var mı? CAT5 için olan 4 kutuplu, CAT6 için olan 8 kutuplu gibi birşey mi yoksa aralarında bir fark var mı? İkisi de sonuçta RJ-45 soket kullanıyor ve malum 100 MBit/s için 4 kutup yeterli iken 1000Mbit/s için 8 kutup gerekli.

1971 Mesaj
31 Ekim 2011; 2:33:23 

Evde kullanmak için bırak UTP kabloyu 5 telli telefon kablosu ile işinizi fazlasıyla görür arkadaşlar. CAT5 kabloya gelince, birilerinin gömdüğü gibi çok kötü, rezil bir kablo değildir. Bizim üniversitede bakır kablo olarak hep CAT-5 kullanılır. CAT-6 kablo çok çok nadir kullanılır (hiç görmedim, varsa eğer yalancı durumuna düşmeyim diye böyle diyorum). CAT-6 kabloyu gigabit bağlantılar için kullanabilirsiniz, evde de gigabit bağlantıyla kimin ne işi olur.

Bilgisayarım ile switch arasında yaklaşık 50mt cat-5 kablo var. Bilgisayar ile duvar prizi arasında bir parça kablo, duvar prizi ile patch panel arasında bir kablo ve switch ile patch panel arasında da bir kablo var. Yani kablo switch'e 3 parça halinde bağlı. Ona rağmen dışardaki bir sunucu ile bağlantım 93mbps'yi görüyor. İçerdeki bir sunucuya bağlantım ise 97mbps seviyesinde. Yani kayıp %3 bile değil, Cat-6 kullanılmış olsaydı bu rakam ancak 98mbps olurdu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samed.yıldırım -- 31 Ekim 2011; 2:35:10 >

Digital Ocean SSD VPS Disk Yazma ve Hız Testleri - saat bazında ücretlendirilen ucuz VPS

1 Mesaj
2 Kasım 2011; 18:45:32 

14 aydır TTNet tahhütlü kullanıcısıyım. 8mbit'e kadar sınırsız opsiyonunu kullanıyorum.
Son 15 güne kadar her şey normaldi. İnternet indirme hızım IDM ile saniyede 1.03'leri görmekteydi.
Fakat 15 gündür, 50kb'dan yukarı çıkmakta zorlanıyor. 15gb indirme sınırını geçtiğim için yavaşladığını düşündüm ilk olarak.
Ama sonra baktım ki sınırın epey altındayım ve sorunum hala devam ediyor.
Şimdi CAT5 kablo ile alakan ne diceksiniz.
Hemen açıklayayım;
Müşteri hizmetlerini aradım sorunlarımı ilettim. Hem arada kopma problemim olduğunu hem de hız problemimden bahsettim.
Bir kaç saat sonra arıza kaydı için geri döndüklerinde, apartmanda bulunan telefon kutusundan eve gelen kablonun CAT5 ile
değiştirmem gerektiği söylendi. Telekom hiç bir şekilde evin içine giren kablodan sorumlu değilmiş.
Her şeyi anladım fakat CAT5 kablo, ethernet kablosu olarak kullandığımız ve modemden bilgisayara veri aktaran bir kablo değil mi?
Bilmediğimden soruyorum. Eğer dedikleri gibiyse, duvarların içinden gelen telefon kablosunu ben nasıl değiştircem?

7 Mesaj
21 Kasım 2011; 14:35:54 

selamlar ben netcafem icin cat 6 kullandigimda connektorleride buna goremi almaliyim yoksa connector cat5 ile aynimidir sistem kartlarim 100 mbt kisacasi bablolar yapisi ve basliklari ile aynimidir.? veya cat5 kullanilan bir yerde hic birsey degistirmeden cat6 da kullanilabilir mi? tesekkurler.

1971 Mesaj
21 Kasım 2011; 19:52:37 

quote:

Orijinalden alıntı: testoni

selamlar ben netcafem icin cat 6 kullandigimda connektorleride buna goremi almaliyim yoksa connector cat5 ile aynimidir sistem kartlarim 100 mbt kisacasi bablolar yapisi ve basliklari ile aynimidir.? veya cat5 kullanilan bir yerde hic birsey degistirmeden cat6 da kullanilabilir mi? tesekkurler.

hepsi aynı, rj-45 alacaksın

Digital Ocean SSD VPS Disk Yazma ve Hız Testleri - saat bazında ücretlendirilen ucuz VPS

237 Mesaj
26 Kasım 2011; 9:27:34 

quote:

Orijinalden alıntı: findikzade

14 aydır TTNet tahhütlü kullanıcısıyım. 8mbit'e kadar sınırsız opsiyonunu kullanıyorum.
Son 15 güne kadar her şey normaldi. İnternet indirme hızım IDM ile saniyede 1.03'leri görmekteydi.
Fakat 15 gündür, 50kb'dan yukarı çıkmakta zorlanıyor. 15gb indirme sınırını geçtiğim için yavaşladığını düşündüm ilk olarak.
Ama sonra baktım ki sınırın epey altındayım ve sorunum hala devam ediyor.
Şimdi CAT5 kablo ile alakan ne diceksiniz.
Hemen açıklayayım;
Müşteri hizmetlerini aradım sorunlarımı ilettim. Hem arada kopma problemim olduğunu hem de hız problemimden bahsettim.
Bir kaç saat sonra arıza kaydı için geri döndüklerinde, apartmanda bulunan telefon kutusundan eve gelen kablonun CAT5 ile
değiştirmem gerektiği söylendi. Telekom hiç bir şekilde evin içine giren kablodan sorumlu değilmiş.
Her şeyi anladım fakat CAT5 kablo, ethernet kablosu olarak kullandığımız ve modemden bilgisayara veri aktaran bir kablo değil mi?
Bilmediğimden soruyorum. Eğer dedikleri gibiyse, duvarların içinden gelen telefon kablosunu ben nasıl değiştircem?

Bende de aynı problem var ve anladığım kadarıyla paraya kıyıp düşük awg'li cat5 yeterli olur. awg düşük olması ise kablonun kalın olmasıdır kieski bir telekom çalışanı ile görüştüğümde bina içi kablolamamın ince telli olmasından kaynaklandığını açık açık söyledi. Kablo kesitini kalınlaştırdığımda santralden binaya kadar gelen kabloda problem yoksa kesinlikle 8mbps hızı görebilirmişim. Bunun üzerine yaşadığım bağlantı kopmalarının ve hız düşüklüğünü etkileyen sebepler konusunda epey araştırma yaptım. Edindiğim bilgilere göre kablı verilen hıza göre ince geliyorsa o zaman sık sık bağlantı kopması yaşanır. Bu sebeple de biz müşteri hizmetlerini aradığımızda hızımız düşürülür. Kablo kalınlığı santralden modeme kadar olan kısımda yeterli ise o zaman da istenilen hız gayet güzel bir şekilde alınır. Yukarıdaki bir çok kişi ev kullanıcısı için şu farketmez bu farketmez diyorlar ama artık bir çok kişinin 8mbps hızlara çıktığını ve %90ının da bu hızları bina içi kablolamadan dolayı göremediğini bu yüzden de 2-3nbps hız için 55 lira ödediklerini gözardı ediyorlar bence.

Ev kullanıcılarına tavsiyem sık sık bağlantıkopması yaşıyorsanız ve bu sebeple ttneti aradığınızda hızınız düşürülüyor ve bağlantı kopması sona eriyorsa. Daha sonra müşteri hizmetlerini arayıp hızınızı tekrar yükselttirdiğinizde yine bağlantı kopmaları başlıyorsa, telekom görevlilerine santralden binanıza gelen kabloyu da kontrol ettirdiğinizde santralden kaynaklanan bir problem olmadığı, hattınızın 8mbps hızı kaldırmadığı ve bu yüzden hattınızın 4-6 mbpslerde sabitlendiği söyleniyorsa(hatta 2-3) ve bazen bu bile yetmiyorsa 1mbps altına bile düşüyorsa işte o zaman bina içi kablolamanızı kontrol etme zamanıdır. Paraya kıyın ve kablolamanızı bir profesyonele kontrol ettirin, ölçümünüzü yaptırın. Kablo kalınlığınızın 8mbps interneti kaldırıp kaldırmadığını öğrenin derim. Gerçekten bina içi kablolamanızda ise problem o zaman düşük awg bakır CAT5 alıp (Eğer kalınlığı CAT5 ile aynıysa CAT3 veya 4 de kullanılabilir) modemden bina girişindeki kutuya çektirmeniz bağlantı ve hız probleminizi çözecektir.

Not: Bina içi kablolamayı değiştirdikten sonra ttneti arayıp kablolamayı yenilediğinizi hızınızı 8mbpsye yükseltmelerini rica etmelisiniz yoksa kaçta sabitledilerse o kalır ve hiçbir değişiklik olmaz. Telekomdan gelen sinyal hızını internetteki hız testleriyle karıştırmayın lütfen. Modem ip numarasını internet tarayıcınıza yazıp modem arayüzüne girdiğinizde ana sayfada ADSL Hızı yazar. O kısımdaki büyük rakam ttnetin ayarladığı download, küçük rakam ise upload hız sınırını gösterir.

Balık SeveN
TIKLASIN

http://goo.gl/8nwXjw

Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp..!

259 Mesaj
19 Aralık 2011; 9:04:05 

google da arama yaparken şans eseri buraya denk geldim o halde bir soruda ben sorayım. bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

şimdi fabrika içerisinde iki modemi kablo ile bağlamayı düşünüyorum. modemlerden birisi TTNetin dışarıdan verdiği hat kablosuna doğrudan bağlantılı olacak(ki modeme gelen hız arada hiçbir farklı kablo olmadan TTNetin sunduğu kablodan gelebilsin). Diğer modem ise ilk modeme kablo vasıtasıyla bağlanacak. İki modem arasındaki mesafe yaklaşık 120/130 metre. Fabrika olması nedeniyle ister istemez elektrik kabloları vs... geçiyor hatlardan. Benim derdim parazitleri engellemek ve hattan gelen hızı(direkten gelen hızı ölçtüğümde kesintisiz 8 mbps gelmekte, 6-8 mbps arası değer kullanılmakta) diğer modeme olabilecek en yüksek hızda aktarabilmek. Bu durumda Cat 6 kablo kullanmam en mantıklısı olacak yukarıda okuduklarımı göz önünde bulundurursam.

İşte asıl soru Cat 6 Stp tipi kablo kullanayım diyorum ama şu AWG olayına takıldım. Birisi bana yardımcı olsada alacağım kablo tipini belirleyebilsem çok iyi olur hani.

Yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim.Herkese iyi forumlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi manisali16 -- 19 Aralık 2011; 9:04:53 >

Grand Theft Auto V

ASUS N53SV-SX065V | i5 2410M | 4GB DDR3 | Nvidia GeForce GT540M | 500 GB HDD

4 Mesaj
17 Mart 2012; 1:18:57 

quote:

Orijinalden alıntı: manisali16

google da arama yaparken şans eseri buraya denk geldim o halde bir soruda ben sorayım. bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

şimdi fabrika içerisinde iki modemi kablo ile bağlamayı düşünüyorum. modemlerden birisi TTNetin dışarıdan verdiği hat kablosuna doğrudan bağlantılı olacak(ki modeme gelen hız arada hiçbir farklı kablo olmadan TTNetin sunduğu kablodan gelebilsin). Diğer modem ise ilk modeme kablo vasıtasıyla bağlanacak. İki modem arasındaki mesafe yaklaşık 120/130 metre. Fabrika olması nedeniyle ister istemez elektrik kabloları vs... geçiyor hatlardan. Benim derdim parazitleri engellemek ve hattan gelen hızı(direkten gelen hızı ölçtüğümde kesintisiz 8 mbps gelmekte, 6-8 mbps arası değer kullanılmakta) diğer modeme olabilecek en yüksek hızda aktarabilmek. Bu durumda Cat 6 kablo kullanmam en mantıklısı olacak yukarıda okuduklarımı göz önünde bulundurursam.

İşte asıl soru Cat 6 Stp tipi kablo kullanayım diyorum ama şu AWG olayına takıldım. Birisi bana yardımcı olsada alacağım kablo tipini belirleyebilsem çok iyi olur hani.

Yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim.Herkese iyi forumlar...

CAT 6stp bulursan AWG'si düşük bi kablo al Kalın olucağı için sinyalde kaybı daha az yaşarsın.. Ama AWG'si düşük bulamazsanda CAT 6stp yeter

359 Mesaj
18 Mart 2012; 12:01:24 

Merhaba,
Codegen cat 5e utp 24awg kablo kullanıyorum. 35 metre mesafedeki Airties RT 110 modemden bağlantı kuruyorum. Hızımız 8 mbit.

Yaptığım hız testlerinde;

download hızım; 7-8 mbps
upload hızım; 0,08 mbps
Latency gecikme; 500 - 800 ms

Modemim yanındaki bilgisayarın
Download hızı; 7-8 mbps
upload hızı; 0,7 mbps
Latancy gecikme değeri; 35 ms

Benim Upload hızının çok düşük olmasının ve gecikme değerinin yüksek olmasının nedeni ne olabilir? Ethernet kablo uçları tam temas etmiyor olabilir mi?

Modem değerlerim;
Gönderme Alma
SNR 13 db 24 db
zayıflama 4 db 4 db

Vatanımızın topraklarının bilinçsizce yabancılara satılmasını şiddetle protesto ediyorum. Ülkemiz Filistin olmasın

5 Mesaj
21 Mart 2012; 2:06:53 

arkadaşlar ben 55 metre ethernet kablosu kullanacam cat5 mi yoksa cat6 mı önerirsiniz ?

2 Mesaj
2 Nisan 2012; 16:22:32 

Arkadaşlar konuyla çok ilgili değil ama, bir acemi olarak benim sorunum: evimdeki tesisat içerisine halihazırda 5 kablolu bir telefon hattı var, bundan yararlanarak salonda bulunan modemden diğer odalara internet paylaştırmak. yardımcı olursanız sevinirim.

1846 Mesaj
3 Nisan 2012; 15:57:32 

Merhaba,

İki adet TP Link 7510 ile uzak mesafe kablosuz ağ kurmak üzere cihazlarda kullanmam gereken Network kablosu önerisi için açmış olduğum bu linkteki başlıkta bir arkadaşın yönlendirmesiyle burada yazılanları okudum.

Ev ve ofis arasında çalışacak olan bu ağı kurmaktaki amacım sadece interneti paylaştırmak değil aynı zamanda maksimum hızda veri transferi yapabilmek. Bu nedenle seçeceğim kablonun türü ve markası benim için önemli bir ayrıntı oldu. Ancak bildiğiniz üzere ağ bağlantısının hızını etkileyecek tek faktör kablo olmayacak. Kablonun besleneceği ve birlikte çalışacağı diğer donanımlar da alabileceğim maksimum performans da belirleyici olacak. Bu nedenle kullanılacak olan diğer donanımları ve sınırlılıklarını dikkate alarak en doğru tercihi yapmak, elimdeki donanımlar hızı zaten kısıtlayacaksa gereksiz masraf yapmaktan kaçınarak Cat6 kablo kullanma niyetimden vazgeçmek istiyorum. Tabi elimdeki donanımlar izin verdiği halde Cat5 kablo kullandığım için uygulama sonucunda daha düşük hız elde edersem de üzüleceğim. Network konusunda uzman, bilgi ve deneyim sahibi arkadaşlar fikirlerini, önerilerini açmış olduğum diğer başlık altında ya da burda bahsedeceğim koşulları dikkate alarak paylaşabilirlerse çok memnun olacağım.

Benim projemin şartlarıyla karşılaştırdığımda bu başlıktan alıntıladığım aşağıdaki bilgiler dikkat çeken ayrıntılar oldu:

- Ağ kabloları bir konumdan topluca geçiyorsa, mevcut trafik yüzünden oluşan elektromanyetik etki, diğer bağlantıları olumsuz ekleyebiliyor.
Benim projemde kablonun %20'lik bir kısmı diğer kabloların da yer aldığı bir kablo kabla kanalından birlikte geçecek. Geriye kalan kısmında ise cihaza kadar tek başına devam edecek yoluna. Yaklaşık 5 metreye tekabül eden bu %20'lik kısımda diğer kablolarla birlikte geçmesi Cat6 almak için bir neden olabilir mi yoksa veri kaybı yaşanmasına neden olacak kadar manyetik bir etkileşim söz konusu olmaz mı bilemiyorum.. Ayrıca Tp Link 7510'un güç ihtiyacı POE üzerinden ethernet kablosu vasıtasıyla sağlanacak, okuduğum başka bir kaynakta ise Cat6'da içindeki kabloların birbirine dolaşmasını engelleyen ayırıcı ve parazite karşı alüminyum folyo bulunduğundan bahsediliyor; bu nedenle özellikle güç iletimi POE ile ethernet kablosu üzerinden sağlanacaksa ve uzun kablo kullanılacaksa Cat6 kullanılması öneriliyordu. Dataların ve gücün birlikte taşındığı kablolarda bir de uzun mesafeler söz konusuysa manyetik olarak olumsuz bir etkileşimin yaşanabileceği, bunun da performansı zayıflatacağından oysa Cat6'da bunu önlemek için iyi bir yalıtım olduğu belirtiliyordu. Bilemiyorum bu teknik bilgi ne kadar doğru ve performansa etkisi ne düzeyde?..

- Cat 6 kablo biraz daha dayanıklı oluyor hareketli bir ortamda kullanılacaksa cat5 çabuk yıpranıp kırılabiliyor.
Kablonun %80'lik kısmı, yani yaklaşık 25-30 metresi (uygulamanın hem ev hem de ofiste gerçekleşeceği hesaba katılırsa toplam 50-60 metresi) ise dışarda, yani açık hava koşullarında yer alacak. Elbette duvara kroşeleyeceğim fakat yine de güneş, yağmur, rüzgar gibi hava koşullarından etkileneceği kesin. Hatta çatıya kroşeleme şansım olmadığı için çatıda kalan kısmı çok daha koruması olacak. Bir de çatılar bana ait olmadığı için bir sorun durumunda sık sık müdahale etme, kablo değiştirme gibi şansım olmayacak. Her ne kadar izin alsam da biraz yarım dudak olur almış gibi hissettim, o yüzden kurulumdan sonra konuyla ilgili olarak sık sık rahatsız etmek istemiyorum. Yani en sağlam ve uzun ömürlü olacak şekilde kurmam çok daha iyi olacak gibi. Bu bağlamda daha pahalı da olsa dış etkenlere karşı dayanıklılığını dikkate alarak Cat5 yerine Cat6 kablo tercih etmeli miyim karar veremedim..

- Çiftler arası yakın uç ve uzak uç diafonisi (NEXT) değerleri farklıdır. CAT6'da çiftler daha iyi yalıtılmış olduğundan daha uzak mesafelere daha hızlı iletişim sağlar.
Daha önceki mesajlarımda da belirttiğim üzere, cihazlar için kullanacağım kablo uzunluğu en az 30'ar metre olacak, bilemiyorum belki de 40-50'şer metreyi bulacak. Yani Cat6'ının uzak mesafelere daha hızlı iletişim sağlama özelliği burada bana daha iyi bir performans olarak döner de fazladan yapacağım masrafa değer mi?..

- Kabloların desteklediği maksimum veri aktarım miktarı: Cat5 > 100 Mbit/Saniye, Cat6 > 1000 Mbit/Saniye.
Elbette 1000 Mbit/Saniye çok yüksek bir değer ve Cat6 ile ben bu hızı yakalamayı beklemiyorum. Zaten elimdeki donanımlar buna izin vermiyor. Ancak şu da var ki benim amacım sadece interneti paylaştırmak değil. Öyle olsaydı hiç düşünmez Cat5 kullanırdım, çünkü zaten 8 Mbit internet hızı var ofiste. Ben internet paylaşımıyla birlikte, hatta ondan daha öncelikli olarak hızlı bir kablosuz ağ kurmak ve ofis ile ev arasında mümkün olan en iyi hızda veri transferi yapabilmek istiyorum. 7510'a gidecek olan ethernet kablosu Zyxel 660HW marka ADSL modem/router'den geliyor. Bu modemin LAN hızı sanırım maksimum 100 Mbit/Saniye. Fakat oldukça eski bir modem ve süreç içerisinde değiştirme ihtimalim çok yüksek. O yüzden modemden yana sağlayabileceğim maksimum hızı daha yüksek bir değer olarak kabul etmek istiyorum. Bu arada modemin maksimum LAN hızının 100 Mbit/Saniye olup olmadığından da, Cat6 kablonun hızını destekleyen ya da en azından 100 Mbit/Saniyeden daha fazla LAN hızı sunan modemlerin mevcut olup olmadığından da emin değilim.. Ofiste bu linkteki ağ depolama aygıtını kullanacağım. 10/100/1000Mbps (GbE) Ethernet portu olduğundan sanırım 100 Megabit/saniye'den daha hızlı bir veri transferi yapabileceğim. Tabi değiştirecek olduğum modem, ethernet kablosu ve TP-Link 7510'un müsade ettiği hıza kadar. Son olarak; 7510'un tanıtımında wireless hızının 150Mbps'a kadar olduğu belirtilmesine rağmen cihazı test için çalıştırıp bağlandığımda bilgisayarın bağlantı hızını 300Mbps olarak gösterdiğini gördüm. Bu durum neden kaynaklanıyor olabilir aceba ve gerçek hız 150Mbps mi yoksa 300Mbps midir..

Yukardaki ayrıntılar doğrultusunda bu projede Cat6 kablo kullanmanın benim için gereksiz olup olmayacağı, ağın performansını hissedilir düzeyde etkileyip etkilemeyeceği konusunda görüş ve önerilerinizi alabilirsem çok memnun olacağım. Teşekkürler..

237 Mesaj
4 Nisan 2012; 9:39:38 

quote:

Orijinalden alıntı: ozgur77

...

Yukardaki ayrıntılar doğrultusunda bu projede Cat6 kablo kullanmanın benim için gereksiz olup olmayacağı, ağın performansını hissedilir düzeyde etkileyip etkilemeyeceği konusunda görüş ve önerilerinizi alabilirsem çok memnun olacağım. Teşekkürler..

Bence Cat5 ile Cat6 arasında düşüneceğine Cat5e ve Cat6 arasında karar vermen gerekir. Cat5'in projenizde performans kaybına yol açabileceğini düşünüyorum.

Balık SeveN
TIKLASIN

http://goo.gl/8nwXjw

Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp..!

1846 Mesaj
4 Nisan 2012; 11:20:07 

quote:

Orijinalden alıntı: aslanpayi
Bence Cat5 ile Cat6 arasında düşüneceğine Cat5e ve Cat6 arasında karar vermen gerekir. Cat5'in projenizde performans kaybına yol açabileceğini düşünüyorum.

Cat5e'nin Cat6'dan farkı nedir? Bu linkte verilen bilgiye göre Cat5'in de Cat5e'nin de hızı aynı, yani 100 Mbit/Saniye. Hangi nedenle Cat5e önerdiniz? Bu arada kullanacağım diğer donanımların hız açısından zaten kısıtlayıcı bir durumu söz konusu mu aceba?

36 Mesaj
4 Nisan 2012; 11:22:35 

TTnet sağolsun Cat4 te kullanabiliriz:) .
modem ile pc arasındaki bağlantı hızı istediği kadar yüksek olsun önemli değil. önemli olan modemin internet bağlantısı.

1846 Mesaj
4 Nisan 2012; 12:42:16 

quote:

Orijinalden alıntı: tayfunto

TTnet sağolsun Cat4 te kullanabiliriz:) .
modem ile pc arasındaki bağlantı hızı istediği kadar yüksek olsun önemli değil. önemli olan modemin internet bağlantısı.

tayfunto sanırım yazdıklarımı tam olarak okumadın. Benim amacım sadece internet bağlantısını paylaşmak değil, ev ile ofis arasında güçlü bir ağ bağlantısı kurmak..

2 Mesaj
4 Nisan 2012; 16:46:34 

Arkadaşlar yukarıda belirttiğim üzere, telefon tesisatı üzerinde bulunan 5 uclu bir kablo sistemi döşenmiş, (bu kablo türününde adını bilmemekle beraber) odalarım arasında internet dağıtımı amacıyla kullanmak istiyorum. böyle bir şey mümkün mü? jacklara nasıl bağlayabilirim? bana bilgi verirseniz sevinirim.

1 Mesaj
4 Nisan 2012; 16:59:43 

arkadaşlar benim de bir sorum olacak size. ben evden dükkana internet çekmek istiyorum. ev dükkan arası yaklaşık 80- 90 mt var. hangi kablo ile çekersem internette sorun çıkmaz. cat5e utp 4p kablo olur mu? yoksa başka bir kablo mu kullanmalıyım?

9395 Mesaj
11 Nisan 2012; 14:01:54 

bende bi soru sorayim.
apartmana gelen telefon kutusundan kendi modeme direk tek kablo çekmek istiyorum.
şimdi ki kablo klasik tek hat telefon kablosu ancak 2 eklem yeri var. toplam uzunluk 20 metre üzerinde tahmin ediyorum.
Cat6 alsam hat degerlerinde düzelme olur mu ? yoksa bu şekilde devam mı etmeliyim ?

Lenovo IdeaPad Y510P / Logitech Z5500 / Buffalo LinkStation 1 TB

1846 Mesaj
12 Nisan 2012; 15:31:29 

quote:

Orijinalden alıntı: ozgur77

Merhaba,

İki adet TP Link 7510 ile uzak mesafe kablosuz ağ kurmak üzere cihazlarda kullanmam gereken Network kablosu önerisi için açmış olduğum bu linkteki başlıkta bir arkadaşın yönlendirmesiyle burada yazılanları okudum.

Ev ve ofis arasında çalışacak olan bu ağı kurmaktaki amacım sadece interneti paylaştırmak değil aynı zamanda maksimum hızda veri transferi yapabilmek. Bu nedenle seçeceğim kablonun türü ve markası benim için önemli bir ayrıntı oldu. Ancak bildiğiniz üzere ağ bağlantısının hızını etkileyecek tek faktör kablo olmayacak. Kablonun besleneceği ve birlikte çalışacağı diğer donanımlar da alabileceğim maksimum performans da belirleyici olacak. Bu nedenle kullanılacak olan diğer donanımları ve sınırlılıklarını dikkate alarak en doğru tercihi yapmak, elimdeki donanımlar hızı zaten kısıtlayacaksa gereksiz masraf yapmaktan kaçınarak Cat6 kablo kullanma niyetimden vazgeçmek istiyorum. Tabi elimdeki donanımlar izin verdiği halde Cat5 kablo kullandığım için uygulama sonucunda daha düşük hız elde edersem de üzüleceğim. Network konusunda uzman, bilgi ve deneyim sahibi arkadaşlar fikirlerini, önerilerini açmış olduğum diğer başlık altında ya da burda bahsedeceğim koşulları dikkate alarak paylaşabilirlerse çok memnun olacağım.

Benim projemin şartlarıyla karşılaştırdığımda bu başlıktan alıntıladığım aşağıdaki bilgiler dikkat çeken ayrıntılar oldu:

- Ağ kabloları bir konumdan topluca geçiyorsa, mevcut trafik yüzünden oluşan elektromanyetik etki, diğer bağlantıları olumsuz ekleyebiliyor.
Benim projemde kablonun %20'lik bir kısmı diğer kabloların da yer aldığı bir kablo kabla kanalından birlikte geçecek. Geriye kalan kısmında ise cihaza kadar tek başına devam edecek yoluna. Yaklaşık 5 metreye tekabül eden bu %20'lik kısımda diğer kablolarla birlikte geçmesi Cat6 almak için bir neden olabilir mi yoksa veri kaybı yaşanmasına neden olacak kadar manyetik bir etkileşim söz konusu olmaz mı bilemiyorum.. Ayrıca Tp Link 7510'un güç ihtiyacı POE üzerinden ethernet kablosu vasıtasıyla sağlanacak, okuduğum başka bir kaynakta ise Cat6'da içindeki kabloların birbirine dolaşmasını engelleyen ayırıcı ve parazite karşı alüminyum folyo bulunduğundan bahsediliyor; bu nedenle özellikle güç iletimi POE ile ethernet kablosu üzerinden sağlanacaksa ve uzun kablo kullanılacaksa Cat6 kullanılması öneriliyordu. Dataların ve gücün birlikte taşındığı kablolarda bir de uzun mesafeler söz konusuysa manyetik olarak olumsuz bir etkileşimin yaşanabileceği, bunun da performansı zayıflatacağından oysa Cat6'da bunu önlemek için iyi bir yalıtım olduğu belirtiliyordu. Bilemiyorum bu teknik bilgi ne kadar doğru ve performansa etkisi ne düzeyde?..

- Cat 6 kablo biraz daha dayanıklı oluyor hareketli bir ortamda kullanılacaksa cat5 çabuk yıpranıp kırılabiliyor.
Kablonun %80'lik kısmı, yani yaklaşık 25-30 metresi (uygulamanın hem ev hem de ofiste gerçekleşeceği hesaba katılırsa toplam 50-60 metresi) ise dışarda, yani açık hava koşullarında yer alacak. Elbette duvara kroşeleyeceğim fakat yine de güneş, yağmur, rüzgar gibi hava koşullarından etkileneceği kesin. Hatta çatıya kroşeleme şansım olmadığı için çatıda kalan kısmı çok daha koruması olacak. Bir de çatılar bana ait olmadığı için bir sorun durumunda sık sık müdahale etme, kablo değiştirme gibi şansım olmayacak. Her ne kadar izin alsam da biraz yarım dudak olur almış gibi hissettim, o yüzden kurulumdan sonra konuyla ilgili olarak sık sık rahatsız etmek istemiyorum. Yani en sağlam ve uzun ömürlü olacak şekilde kurmam çok daha iyi olacak gibi. Bu bağlamda daha pahalı da olsa dış etkenlere karşı dayanıklılığını dikkate alarak Cat5 yerine Cat6 kablo tercih etmeli miyim karar veremedim..

- Çiftler arası yakın uç ve uzak uç diafonisi (NEXT) değerleri farklıdır. CAT6'da çiftler daha iyi yalıtılmış olduğundan daha uzak mesafelere daha hızlı iletişim sağlar.
Daha önceki mesajlarımda da belirttiğim üzere, cihazlar için kullanacağım kablo uzunluğu en az 30'ar metre olacak, bilemiyorum belki de 40-50'şer metreyi bulacak. Yani Cat6'ının uzak mesafelere daha hızlı iletişim sağlama özelliği burada bana daha iyi bir performans olarak döner de fazladan yapacağım masrafa değer mi?..

- Kabloların desteklediği maksimum veri aktarım miktarı: Cat5 > 100 Mbit/Saniye, Cat6 > 1000 Mbit/Saniye.
Elbette 1000 Mbit/Saniye çok yüksek bir değer ve Cat6 ile ben bu hızı yakalamayı beklemiyorum. Zaten elimdeki donanımlar buna izin vermiyor. Ancak şu da var ki benim amacım sadece interneti paylaştırmak değil. Öyle olsaydı hiç düşünmez Cat5 kullanırdım, çünkü zaten 8 Mbit internet hızı var ofiste. Ben internet paylaşımıyla birlikte, hatta ondan daha öncelikli olarak hızlı bir kablosuz ağ kurmak ve ofis ile ev arasında mümkün olan en iyi hızda veri transferi yapabilmek istiyorum. 7510'a gidecek olan ethernet kablosu Zyxel 660HW marka ADSL modem/router'den geliyor. Bu modemin LAN hızı sanırım maksimum 100 Mbit/Saniye. Fakat oldukça eski bir modem ve süreç içerisinde değiştirme ihtimalim çok yüksek. O yüzden modemden yana sağlayabileceğim maksimum hızı daha yüksek bir değer olarak kabul etmek istiyorum. Bu arada modemin maksimum LAN hızının 100 Mbit/Saniye olup olmadığından da, Cat6 kablonun hızını destekleyen ya da en azından 100 Mbit/Saniyeden daha fazla LAN hızı sunan modemlerin mevcut olup olmadığından da emin değilim.. Ofiste bu linkteki ağ depolama aygıtını kullanacağım. 10/100/1000Mbps (GbE) Ethernet portu olduğundan sanırım 100 Megabit/saniye'den daha hızlı bir veri transferi yapabileceğim. Tabi değiştirecek olduğum modem, ethernet kablosu ve TP-Link 7510'un müsade ettiği hıza kadar. Son olarak; 7510'un tanıtımında wireless hızının 150Mbps'a kadar olduğu belirtilmesine rağmen cihazı test için çalıştırıp bağlandığımda bilgisayarın bağlantı hızını 300Mbps olarak gösterdiğini gördüm. Bu durum neden kaynaklanıyor olabilir aceba ve gerçek hız 150Mbps mi yoksa 300Mbps midir..

Yahu arkadaşlar oturdum kafa yordum, zaman ayırdım uzun uzun yazdım ve bazı sorular sordum.. Hiç kimse birşeyler yazmayacak mı?.. :/

230 Mesaj
3 Mayıs 2012; 16:24:58&nbs