Okuduğun bölümden farklı bir alanda yüksek lisans yapmak...
15 Cevap77740 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

979 Mesaj
5 Şubat 2010; 17:08:50 

Arkadaşlar böyle bir şey mümkün mü?

4 yıllık herhangi bir bölümden mezun olup, mezun olunan bölümden farklı bir alanda yüksek lisans yapılabilir mi? Yapılıyorsa ne gibi şartları var?

Örneğin iktisat, işletme vs. mezunu birisi psikoloji, tarih, edebiyat vs. gibi farklı bir alanda yüksek lisans yapabilir mi? Yoksa bölümlerin uygunluğuna göre değişiyor mu? Ve daha da önemlisi farklı bir alanda yüksek lisans yapıp o bölümü bitirenler gibi o alanda çalışabilir mi?

4942 Mesaj
5 Şubat 2010; 17:19:26 

bende merak ediyorum, mezun olunca yüksek yapmayı düşünüyorum ama bilmediğim çok şey war

Msi Z77A-G45 /// Intel i5 3570K ||| Corsair 2*4Gb 1600Mhz Vengeance \\\ Sapphire HD7870 XT
WD Caviar Black 2TB ||| Thermaltake Toughpower 750W ||| Corsair Carbide 400r \\\ Thermalright Cogage True Spirit
Logitech G500 /// Xbox 360 Controller for Windows ||| Sound Blaster Tactic 3D Rage \\\ Acer X233Hbd

1317 Mesaj
5 Şubat 2010; 17:23:22 

yapabılırsın. cogu muhendıs mba egıtımı alıyor okulları bıttıkten sonra mesela.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi recaro -- 5 Şubat 2010; 17:24:01 >

-Engineer-

217 Mesaj
5 Şubat 2010; 17:50:35 

Belli bölümler belli bölümlerde yüksek lisans yapabiliyor. Hatta özel Üniversiteler daha esnek olabilir bile o konuda. YL yapmak istediğin Üniversite ile görüşmekte fayda var bu konuyu.

İngilizce tercüme ihtiyacı olan arkadaşlar pm ile ulaşabilir. Tabi öyle uzun makale şeklinde çeviriler istemeyin :D

979 Mesaj
5 Şubat 2010; 18:57:23 

quote:

Orijinalden alıntı: Oranos

Belli bölümler belli bölümlerde yüksek lisans yapabiliyor. Hatta özel Üniversiteler daha esnek olabilir bile o konuda. YL yapmak istediğin Üniversite ile görüşmekte fayda var bu konuyu.

Okula ve bölüme göre değişiyor o zaman?

Şöyle bir şey duymuştum Yüksek Lisans yapmak istediğin alan şu şu bölümlerden mezun öğrenciler yüksek lisans yapabilirler diye açıklarsa yapılabiliyormuş...Ama muş muş işte :) Detaylı bilgisi olan varsa iyi olur.

979 Mesaj
5 Şubat 2010; 20:56:26 

58 Mesaj
5 Şubat 2010; 20:58:54 

üniversitelerin yüksek lisans başvuruları aldıkları zaman sitelerinde hangi bölümlere hangi bölüm öğrencilerinin girebileceği yazılıyor. Ama şunu söyleyeyim psikoloji gibi alanlara bir çok üniversite (en azından benim araştırdıklarımın hepsi) psikoloji ve sosyoloji mezunu arıyor... bir işletme mezunu ekonomi finans ik alanlarında sorunsuz yüksek lisans yapabiliyorken biraz kendi alanından uzaklarda genellikle yapamıyor ya da hazırlık eğitimi veren okullarda hazırlıktan sonra yapılıyor

979 Mesaj
5 Şubat 2010; 21:54:07 

quote:

Orijinalden alıntı: isimsizkahraman

üniversitelerin yüksek lisans başvuruları aldıkları zaman sitelerinde hangi bölümlere hangi bölüm öğrencilerinin girebileceği yazılıyor. Ama şunu söyleyeyim psikoloji gibi alanlara bir çok üniversite (en azından benim araştırdıklarımın hepsi) psikoloji ve sosyoloji mezunu arıyor... bir işletme mezunu ekonomi finans ik alanlarında sorunsuz yüksek lisans yapabiliyorken biraz kendi alanından uzaklarda genellikle yapamıyor ya da hazırlık eğitimi veren okullarda hazırlıktan sonra yapılıyor

Tamam arkadaşım teşekkür ettim. Üniversitelerin ilgili bölümlerinin yüksek lisans alımı ile ilgili bildirilerini araştırmak lazım o zaman.

Sağolasın

217 Mesaj
7 Şubat 2010; 12:07:26 

Dostum zaten Yüksek Lisans Kontenjanları duyurulduğunda genelde mezun olunmasını istedikleri programları da yazıyorlar. Yazmazlarsa da dediğim gibi sen yine de iletişime geçersin Üniversite ile.

İngilizce tercüme ihtiyacı olan arkadaşlar pm ile ulaşabilir. Tabi öyle uzun makale şeklinde çeviriler istemeyin :D

979 Mesaj
8 Şubat 2010; 15:45:22 

quote:

Orijinalden alıntı: Oranos

Dostum zaten Yüksek Lisans Kontenjanları duyurulduğunda genelde mezun olunmasını istedikleri programları da yazıyorlar. Yazmazlarsa da dediğim gibi sen yine de iletişime geçersin Üniversite ile.

Anladım dostum teşekkürler.

Ancak mezun olduğu bölümde yüksek lisans yapmak isteyenle, farklı bölümden gelip yüksek lisans yapmak isteyen arasında seçilme konusunda sıkıntı olabilir mi? Yani kendi bölümü öğrencilerine öncelik verirler muhtemelen değil mi?

10 Mesaj
8 Şubat 2010; 16:11:33 

Ben psikoloji bölümü mezunuyum ve alan öğrencilerine bir öncelik verildiği doğru. Zaten yüksek lisans yapmak isteyen psikoloji öğrencileri arasında çok büyük rekabet var. Özellikle devlet üniversitelerinde başka alanlardan gelen öğrencilere yer kalmıyor. Ama vakıf üniversitelerini denemekte fayda var. Örneğin, İstanbul'da psikoloji bölümü kadrosunun en iyi olduğu vakıf üniversitesi Okan Üniversitesidir.

1448 Mesaj
8 Şubat 2010; 16:43:34 

Yukarıda bazı arkadaşlarda bildiklerini yazmışlar zaten madde yazacak olursak;

* Kendi alanın dışında YL yapmak her bölüm için mümkün değildir,

* Zaten başvurularda da göreceksin başvuru yapabilecekler kısmında hangi bölümün hangi bölüme başvuru yapabileceği yazar,

* Eğer tezli YL başvuru yapacaksan o zaman işin içine birde mülakat girer ki o zaman ALES puanın iyi değilse ve hocalarla daha önceden bir tanışıklığın yoksa
alanın dışında bir bölüme girmen çok çok çok ama çok zor

* Zaten sana faydası olmasını istiyorsan alanında veya ona çok yakın bir bölümde YL yapmanı tevsiye ederim yoksa sana hiç bir fayda sağlamaz + derslerde de zorlanabilirsin
(Mesela ben sınıf öğretmeniyim ve sınıf öğretmenliği bölümünde tezli YL yapıyorum ama eğitim yönetiminde de yapabilirdim 2side bana yarar , diğer bölümlerden yaptığım YL nin hiç bir etkisi katsı vb yok)

* Eğer doktora ve ilerleyemeyi düşünüyorsan tezsiz YL düşünme

*YL için Alesten yüksek not almaya bakman lazım...

Milletimin Kanını Emen Vampirlerin Kalbine Kazık Çakacak Kadar Cesur Olalım...
Aşkla Oynayan Kızlar ; Kemikle Oynayan Köpekler Gibidir....
Bir Yar Sevdim Eller Aldı , Niye Ben Ölmüşmiyem ?

979 Mesaj
8 Şubat 2010; 17:56:18 

Bilgilendirmeler için teşekkürler arkadaşlar.

0 Mesaj
15 Mayıs 2010; 16:00:15 

Bölüme bakılmaksızın öğrencilerin yüksek lisans için başvuruda bulanbildiği başlıca saha işletmedir. İşletme yüksek lisansı diğer adıyla MBA sınıfları zaten değişik background'dan öğrenciler barındırır.

Bunun dışında, eğer yüksek lisans yapacağın bölüm bir takım bölümlerden mezun olma koşuluna sahipse ve o bölümlerden mezun değilsen ama yine de ilgini ve bilgini bölüme gösterebilirsen, bir takım lisans derslerini alarak yüksek lisansa başlayabilirsin. Bu lisans dersleri alınan döneme "bilimsel hazırlık" denmektedir.

Hangi MBA?
www.hangimba.net

0 Mesaj
30 Eylül 2010; 19:59:30 

sınıf öğr.liği mezunuyum klinik psikoloji üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum..acaba bizim bölümden alıyorlar mı bilgisi olan varsa sevinirim...

3 Mesaj
12 Mayıs 2012; 11:35:38 

Merhaba arkadaşlar bende çok araştırmıştım bu konuyu :) Ales Bilgi Merkezi diye bir site var bi göz gezdirin isterseniz. Bu tarz bütün sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Bu arada yarın sınav herkeze başarılar...

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Okuduğun bölümden farklı bir alanda yüksek lisans yapmak...
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.218