Mutfak Tüpüne LPG dolduruluyor.Bunun için otomobiller kullanılıyor...
100 Cevap20373 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

3125 Mesaj
1 Şubat 2010; 15:51:19 

Mutfak tüpüne LPG doldurmak için arabanın bagajına sistem kuruyorlar. Fiyatı 52 liraya kadar çıkan 12 kilogramlık mutfak tüpü, yaklaşık 32 lira daha ucuza geldiği için otogazla dolduruluyor. Yasağa ve tehlikesine rağmen uygulama giderek yayılıyor.

İstasyondaki görevli depoyu doldurduğunu zannediyor
Gaz almaya gidenler önce tüpü bagaja yerleştirip detantörü onun ağzına takıyor. İstasyona yanaşarak deponun doldurulması talimatı veriyor. İstasyon görevlisi, araçtaki LPG tankını doldurduğunu zannederken aslında mutfaktaki tüpü doldurmuş oluyor.

Uzmanlar, LPG ile mutfak tüplerinin, faciaya davetiye çıkardığını belirterek, bu tüplerin mutlaka kontrolden geçmesi gerektiğini savunuyor.

Tüketici 52 TL yerine 20 TL ödüyor
Mutfak tüpüne otogaz dolduranlar, LPG'ye dönüştürülen araçlardaki sistemi kullanıyor. Tüpgaz için araca ikinci bir sistem monte ediliyor. 50 liraya kurulan yeni sistemde, bagajın içinde bir hortum ve ucunda detantör bulunuyor. Hortumun diğer ucuna, metal bir boruyla arabanın altına uzatılarak dolum ağzı takılıyor.

Aracına söz konusu sistemi kurduran emekli P.A., LPG istasyonunda 20 liraya doldurduğu tüpü bir aydan fazla kullandığını belirtiyor. Mutfak tüpüne LPG dolduracak sistemi aracına 50 liraya kurduğunu kaydeden P.A., komşularının da bazen tüplerini kendisine vererek doldurduğunu anlattı.
İstasyondan istasyona koşuyorlar

P.A., "Arabaya üç dört tüp alarak doluma gittiğim zamanlar oluyor. İstasyona gitmeden önce tüpü, aracın deposunda sisteme takıyorum. İstasyondan ayrıldıktan sonra dolan tüpü söküp yerine boş olanını takıyorum. Dikkat çekmemek için bu defa başka istasyona giderek tüpü dolduruyorum." diye konuştu.

Mutfak tüpü pahalı

Otogaz ile tüpgaz arasında ortaya çıkan 32 liralık fiyat farkı, vergi oranlarından kaynaklanmıyor. Özel Tüketim Vergisi'nde oran otogaz aleyhine olmasına rağmen dolum maliyetleri ve üretici firmaların kâr marjını yüksek tutması, mutfak tüpünün fiyatını artırıyor. LPG istasyonlarında 20 liraya doldurulan 12 kilogramlık mutfak tüpü, İzmir'de 52 liraya satılıyor. Bu tüplerdeki gazla LPG gazı arasındaki tek fark, soğuk ve sıcak havalarda akışkanlığı düzenleyen propan ve bütan gazlarının karışımı.

Uzmanlar uyarıyor

Uzmanların verdiği bilgiye göre gazın, belli bir basınçla mutfak tüpünün içinde olması gerekiyor. LPG istasyonlarında yapılan dolumda oluşabilecek basınç farkının tehlike oluşturabileceği, tüplerin kontrolden geçmemesinin de riski arttırdığı kaydediliyor. İlgili kanun, LPG ile mutfak tüpü dolumu yapana ve yaptırana 8'er bin lira para cezası öngörüyor. Bu sebeple dolum için gecenin geç saatleri tercih ediliyor.

Kaynak:http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=231043

DonanımHaber Türküseverler Kulübü

2248 Mesaj
1 Şubat 2010; 16:46:56 

Bu uzmanlar devletin vergi tahsilatından sorumlu gibiler ben yıllardır bu şekilde tüp dolduran kişileri biliyorum öyle araca falan da monte etmiyorlar bizzat tüpü götürüp dolduruyorlar aslında vatandaşın iliğini sömüren devlete karşı yapılan her türlü tasarruf metodu bence mübahtır.tedaş özelleştirilmeden önce kendi yöntemlerinizle elektrik üretmek yasaktı tedaş özelleşti şimdi elektrik üreten sistemleri devlet teşvik ediyor bunların da uzmanların da tek amacı vergi vergi vergi...

Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

1879 Mesaj
1 Şubat 2010; 17:37:39 

Vay be bunlarıda mı duyucaktık.

sakla samanı gelcek zamanı...

5679 Mesaj
1 Şubat 2010; 17:42:44 

quote:

Orijinalden alıntı: ykaya1983

Bu uzmanlar devletin vergi tahsilatından sorumlu gibiler ben yıllardır bu şekilde tüp dolduran kişileri biliyorum öyle araca falan da monte etmiyorlar bizzat tüpü götürüp dolduruyorlar aslında vatandaşın iliğini sömüren devlete karşı yapılan her türlü tasarruf metodu bence mübahtır.tedaş özelleştirilmeden önce kendi yöntemlerinizle elektrik üretmek yasaktı tedaş özelleşti şimdi elektrik üreten sistemleri devlet teşvik ediyor bunların da uzmanların da tek amacı vergi vergi vergi...

aynen alenen gidip dolduruyorlar

568 Mesaj
1 Şubat 2010; 17:45:20 

12 Kg'lık bir tüpün dolum tesisinden çıkış fiyatı 18 Lira ben önceden bu işi yaparken (2 sene önce) Kahramanmaraş'a en yakın tesis İskenderun'du. Dolum tesisinden geliş fiyatı tüp başı 2 Liraydı. Tüp başı 3 Lirada bizim kârımız vardı.

Satış fiyatımız ise 55 Liraydı.

Bu durumda;
55-18= 37
37-2= 35
35-3= 32 Lira...

Yani devletin ÖTV adını verdiği saçmalıktan kazandığı para 32 Lira...
Bu durumda vatandaş dükkana gelip tüpün sadece boşunu alıyordu ve gidip istasyondan LPG'yi bastırıyordu...Biz de sesimizi çıkarmıyorduk çünkü vatandaş gariban her ay 1 tüpe 55 lira verirse nasıl geçinecek...

Avrupa devletlerinde vatandaşın yaşamını kolay sürdürebilmesi için zaruri ihtiyaçlardan vergiler kaldırılırken biz ÖTV diye saçma sapan bir vergi şekli icad ettik.
Alkışı hak ediyoruz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CrackerTurk -- 1 Şubat 2010; 17:47:13 >

| 1998 Opel Omega| 3000cc MV6 | 210 PS |
ABS, ASR, ESP, EBD, EPS, EDL
6 Airbag, Merkezi Kilit, Alarm, Immobilizer, Hill Hold Control
Hız Sabitleyici, Deri Döşeme, Isıtmalı Koltuklar, Yağmur Sensörü, Yol Bilgisayarı, Dijital Klima...

674 Mesaj
1 Şubat 2010; 17:48:48 

cracker türk ötv farkı yok dolum tesislerinin yüksek fiyat çekmesi hepsi bu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tween25 -- 1 Şubat 2010; 17:50:17 >

568 Mesaj
1 Şubat 2010; 17:50:44 

quote:

Orijinalden alıntı: tween25

cracker türk ötv farkı yok dolum tesislerinin yüksek fiyat çekmesi hepsi bu...

Bak ne diyorum tüpün tesisten çıkış fiyatı 18 Lira yalnızca bu...
Aygaz'ın bayiliğini ben mi yaptım yoksa sen mi

Hız Sabitleyici, Deri Döşeme, Isıtmalı Koltuklar, Yağmur Sensörü, Yol Bilgisayarı, Dijital Klima...

16490 Mesaj
1 Şubat 2010; 17:55:22 

bizim millet işini bilir

Opel Vectra 1.9 CDDesign Edition
150 ps 320 nm 6 ileri Active Select

9721 Mesaj
1 Şubat 2010; 17:58:51 

İsterse nükleer sızıntı olsun millet keyfinden yapmıyor. Okumaya bile tahammül edemedim yazıyı. Mutfak tüpü 12 litre=20-24 tl lik gaz alır. Mutfak tüpü 50 küsür TL yarısı devletin cebine. Gidip doldurturum tüpü mis gibi ne değişir?

Eğer bunu okuyorsan, bu uyarı senin için. Bu anlamsız forum imzasından okuduğun her kelime hayatından harcanan diğer bir saniye demek. Yapacak başka işlerin yok mu? Hayatın gerçekten bu kadar boş mu da bu anları daha iyi geçirebileceğin bir yol düşünemiyorsun? Yoksa saygı duyduğun ve inandığın bu otoriteyi ortaya koyanlardan çok mu etkilendin? Okuman gereken her şeyi okur musun? Düşünmen gereken her şeyi düşünür müsün? Sana alman gerektiği söylenen her şeyi satın alır mısın? Evinden çık, karşı cinsten biriyle tanış, gereksiz alışverişleri ve mastürbasyonu bırak. İşinden ayrıl, bir kavga başlat, yaşadığını kanıtla. Eğer insanlığını ispat edemezsen, bir istatistik olarak kalacaksın.
Artık uyarıldın...

2836 Mesaj
1 Şubat 2010; 18:05:48 

Ben koca bir kamyonu yanaştırıp tüpleri doldurduklarına bile şahit oldum. Bulsam ben de doldurturum. Şofben de tüplü benim. Yazık ya...

11853 Mesaj
1 Şubat 2010; 18:09:09 

Bu hallere düşürenler utansın o tüpü dolduranlar değil

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
Ne mutlu Türküm Diyene

1384 Mesaj
1 Şubat 2010; 18:16:31 

Ben öğrenciyken bir benzin istasyonuna mutfak tüpünü doldurtuyordum. Adamın bi aparatı var tüpe takıp dolduruyordu. abi fulle diyorduk, 20tlye doluyordu. Araçtaki tanktan doldurulması yeni icat heralde.

2138 Mesaj
1 Şubat 2010; 18:20:46 

quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online

tmm o tüpü dolduranlar utanmasınlar ama 2 ŞEKİLDE benim hakkıma tecavüz ediyorlar onu nasıl ödeyecekler...

1. Şayet o tüpünü LPG ile dolduran adam; evine getirdiği tüp (Allah vere) patlarsa ne olacak, ? alt katı üst katı illaki komşusu vardır, 30 LİRA için başkasının canı ile oynamak reva mı yani... O zaman çık sokağa al eline bir tabanca 1-2 kişiyi öldür, ne farkı kaldı bunun ?

2. İşin bir de diğer kısmı var, bu adam tüp başına 30 LİRA vergi ÇALIYOR resmen.. Eeee o zaman git BANKANIN birini HORTUMLA ne farkı kaldı? sonuçta ikisi de HIRSIZ....

Bu işi yapanlara hakkımı helal felam edemem kimse kusura bakmasın...

3776 Mesaj
1 Şubat 2010; 18:27:18 

daha sonra da bilimum tüp ile çalışan ocağınız şohbeniniz bozuluyor. test edildi onaylandı

EIRP:Effective Isotropically Radiated Power
|∇xE=-(dB/dt) | ∇xH=J | ∇.D=φv | ∇.B=0 | D=ϵ.E | B=µ.H |

9721 Mesaj
1 Şubat 2010; 18:49:39 

quote:

Orijinalden alıntı: metinardicli

quote:

tmm o tüpü dolduranlar utanmasınlar ama 2 ŞEKİLDE benim hakkıma tecavüz ediyorlar onu nasıl ödeyecekler...

1. Şayet o tüpünü LPG ile dolduran adam; evine getirdiği tüp (Allah vere) patlarsa ne olacak, ? alt katı üst katı illaki komşusu vardır, 30 LİRA için başkasının canı ile oynamak reva mı yani... O zaman çık sokağa al eline bir tabanca 1-2 kişiyi öldür, ne farkı kaldı bunun ?

2. İşin bir de diğer kısmı var, bu adam tüp başına 30 LİRA vergi ÇALIYOR resmen.. Eeee o zaman git BANKANIN birini HORTUMLA ne farkı kaldı? sonuçta ikisi de HIRSIZ....

Hocam sen YAŞAMA afedersin.
Şaka mı bu ya:) O kadar vergi veriyoruz nereye gidiyor sanıyorsunuz bunlar? Çok büyük kısmı dış borç olarak ödeniyor. Girmeyelim şu konulara lütfen. Normal mutfak tüpünden bir farkı yok ayrıca güvenlik olarak. 2 side Likit Petrol Gazı(LPG) ve 12 litre.
Hala dolaylı(!) vergiden çalmayı bu ülkede hırsızlık olarak görenler varsa daha diyecek bir şey yok.
2 aydır yatıyor araba gaz benzin koymuyorum şimdi ben vergiden çalıyorum öyle mi:)
Bu ülkede açık söylemek gerekirse hırsızın hiç suçu yok! Vergi politikası değişene kadar da olmayacak.
30 lira sizin için ufak bir mebla ise her ay bu şekilde dolum yapana 1 adet hediye edin olsun bitsin.
not: lpg 2 tl oldu tüketim oranı artınca ben buna gülüyorum ya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.J -- 1 Şubat 2010; 18:52:46 >

Eğer bunu okuyorsan, bu uyarı senin için. Bu anlamsız forum imzasından okuduğun her kelime hayatından harcanan diğer bir saniye demek. Yapacak başka işlerin yok mu? Hayatın gerçekten bu kadar boş mu da bu anları daha iyi geçirebileceğin bir yol düşünemiyorsun? Yoksa saygı duyduğun ve inandığın bu otoriteyi ortaya koyanlardan çok mu etkilendin? Okuman gereken her şeyi okur musun? Düşünmen gereken her şeyi düşünür müsün? Sana alman gerektiği söylenen her şeyi satın alır mısın? Evinden çık, karşı cinsten biriyle tanış, gereksiz alışverişleri ve mastürbasyonu bırak. İşinden ayrıl, bir kavga başlat, yaşadığını kanıtla. Eğer insanlığını ispat edemezsen, bir istatistik olarak kalacaksın.
Artık uyarıldın...

568 Mesaj
1 Şubat 2010; 19:21:52 

quote:

Orijinalden alıntı: L.J

quote:

quote:

Şaka mı bu ya:) O kadar vergi veriyoruz nereye gidiyor sanıyorsunuz bunlar? Çok büyük kısmı dış borç olarak ödeniyor. Girmeyelim şu konulara lütfen. Normal mutfak tüpünden bir farkı yok ayrıca güvenlik olarak. 2 side Likit Petrol Gazı(LPG) ve 12 litre.
Hala dolaylı(!) vergiden çalmayı bu ülkede hırsızlık olarak görenler varsa daha diyecek bir şey yok.
2 aydır yatıyor araba gaz benzin koymuyorum şimdi ben vergiden çalıyorum öyle mi:)
Bu ülkede açık söylemek gerekirse hırsızın hiç suçu yok! Vergi politikası değişene kadar da olmayacak.
30 lira sizin için ufak bir mebla ise her ay bu şekilde dolum yapana 1 adet hediye edin olsun bitsin.

Aslında biraz da tehlike yok değil çünkü tesislerde bu tüpler ağzına kadar tıka basa doldurulmuyor ama istasyonda, pompa basınca dayanamayıp durana kadar dolduruyor.

Bu nedenle tüpün sibobu gaz kaçırmaya başlıyor ondan sonra eline dedantörü alan bayilere koşuyor bana bozuk dedantör verdin diye ...

Allah korusun mutfaktaki gaz sızıntısı fazla olsa bir kıvılcımla havaya uçma riski de var...
Gerçi şimdeye kadar uçanı görmedik ama olabilir, uçulmaz diye birşey yok ...

Vergi konusuna gelince, ister tüpümü bayiden sıfır alırım istersem gider istasyonda bastırrım... Bu devleti ilgilendirmez çünkü istasyondan aldığım gazda da vergi var... Ayrıca devlete her yıl halkın cebinden milyarlarca dolar vergi akıyor nereye gidiyor bunca para en basitinden hala köstebek çukuru gibi otoyollarımız var, yolumuz bile yapılmıyor o halde devlete neden vergi verelim ki ? Devlet büyükleri karnını doyursun diye mi ? Amerikada villalar satın alsınlar diye mi ?

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
1 Şubat 2010; 20:39:55 

Bizim kiracıda böyle yapıyor, araba bagajına koyuyor 2 tüpü, tüp bitince lpg'cide dolduruyor fakat böyle kaçak değil ap açık.

Uzaklaştırılmış
1 Şubat 2010; 21:01:08 

Aygaz Euro LPG+ Katkılı gaz konulsa ne olur acaba ocağa, şofbene zarar verir mi ki

7.000km katkılı gaz kullandık 15.000km bile yapmayan enjektörleri elimize aldık iki hafta önce...

Sebep: Katkılı otogaz yüzünden aşırı yağlanma ve tıkanıklık...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HaCKeRBoY64 -- 1 Şubat 2010; 21:06:14 >

453 Mesaj
1 Şubat 2010; 21:34:27 

quote:

Orijinalden alıntı: HaCKeRBoY64

Aygaz Euro LPG+ Katkılı gaz konulsa ne olur acaba ocağa, şofbene zarar verir mi ki

7.000km katkılı gaz kullandık 15.000km bile yapmayan enjektörleri elimize aldık iki hafta önce...

hocam aynen....7500 km aygaz katkılı kullandık....filtreyi tıkadı...resmen sana yagı sürmüş gibiydi....arrac stop eder...titrer...deli oldu...en son aygazı bıraktım.....rahatladım....cok yaglı gercektenn.....tüp olayına gelince; urfada yılllardır acıktan dolduruluyor...cok basarsan agızdan kacırma olayları oluyor...o yüzden iki kere lpg basıyorlar....bir kere normal degiştiriyorlar....o zaman garanti oluyor:)

Gerçekleri Tarih Yazar, Tarihi de Galatasaray

Uzaklaştırılmış
1 Şubat 2010; 21:51:46 

quote:

Orijinalden alıntı: erdil83

quote:

Orijinalden alıntı: HaCKeRBoY64

hocam aynen....7500 km aygaz katkılı kullandık....filtreyi tıkadı...resmen sana yagı sürmüş gibiydi....arrac stop eder...titrer...deli oldu...en son aygazı bıraktım.....rahatladım....cok yaglı gercektenn.....tüp olayına gelince; urfada yılllardır acıktan dolduruluyor...cok basarsan agızdan kacırma olayları oluyor...o yüzden iki kere lpg basıyorlar....bir kere normal degiştiriyorlar....o zaman garanti oluyor:)

Aygaz'a Güzel bir mail attım, aradılar ve bana sordukları tek şey "hangi istasyondan alıyordunuz?" oldu. İlgileneceğiz dediler, 10 gündür ses yok. Daha da almam, alana da başıma gelenleri söylerim Aynı sorunları ben Eylül'den beri yaşıyordum hocam, yani 3000km'dir filan Aygaz kullanmıştım o zaman... Ama artık araç da rahat, ben de rahatım

94 Mesaj
1 Şubat 2010; 22:01:27 

ben bu sistemi 2005 de görmüştüm ama adamlar apaçık yapıyordu hemde ankara nın en işlek otogazcısında zaten pompacı bi aparat takıyordu öyle doluyordu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

4323 Mesaj
1 Şubat 2010; 22:06:50 

Açıkçası çevremde bu işi yapabilen istasyon olsa bende yaparım.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1401 Mesaj
1 Şubat 2010; 22:16:15 

Araştırılası bir olay aslında...

Tek tesellimiz var..
Trene bakan öküzler yerli !

2982 Mesaj
1 Şubat 2010; 22:32:18 

Vergisiz devlet ama adaletsiz vergi de olmaz.
Öte yandan benden kat kat alınan vergilerle dağ başındaki 8-10 çocuklu kişelere yeşilkart veriliyor, öğretmen doktor hemşire gönderiliyor. Neden? Oy için elbette. Konuşturmayın şimdi.
Yapılan işlem çok riskli. Fakat asıl hırsız ve hak yiyenler bunlara göz yumanlardır.

Q klavye parmaklara işkencedir. Türkçenin klavyesi F klavyedir, tıklayın!
USB belleklerde virüslerin gizlediği dosyaları ortaya çıkarmak için tıklayın!
Android cihazların yazılım güvenliği için tıklayın!

453 Mesaj
1 Şubat 2010; 22:49:01 

yaw ben okulda dagıttımız yardımları, her ay ödenen öğrenci maaşlarını, vakıfların verdiği ögrenci maşşlarını gördükten sonra, velilerin sanki alaccaklıymıs gibi 10 lira için benle kavga ettiklerini gördükten sonra...alınan yeşil kartları gördükten sonra vergi mergi hikaye geliyor bna...milleti dilenciliğe alıştırdı bu sistem....adam cocugunu okula kayda getirirken ne kadar maaş veriyorsunuz diyor.....ne vergisiymiş ya...nerelere gidiyor bi bilseniz....peah.....

Gerçekleri Tarih Yazar, Tarihi de Galatasaray

105 Mesaj
1 Şubat 2010; 23:11:10 

tamam tehlikleli olabilir ama bence iyi yapıyorlar asıl insanları bu duruma sürükleyenler utansın bir tüpten bu kadar vergi alınırmı o tüpüde kullanan genelde gariban vatandaş

1690 Mesaj
2 Şubat 2010; 3:13:30 

Kazançtan alınmayan, harcamadan alınan her türlü,
DOLAYLI VERGİ ZULÜMDÜR!

Ben müşterime (diyelim ki tamamı kar olan, hiç masrafı olmayan) 100 liralık malı veya hizmeti satana kadar, göbeğim çatlar, anam ağlar, her türlü riski ve batağı üstlenirim, değil taşın altına elini koymak, kayanın altına tüm gövdemle girerim...
Peki bu kadar uğraşla elde edilen 100 liranın karşılığında ne kadarlık mal ve hizmet alabilirim biliyor musunuz? cevap 35 liralık. O da yüksek ÖTV'li ürünler tercih etmezsem... (Hesabı çok basittir, isteyen kendi de hesaplayabilir ama çok merak eden olursa rahatlıkla ortaya dökeriz.)

Diğer bir ifadeyle 100 TL'lik emek ürettiğimiz halde bunun 35 lirasından faydalanabilmekteyiz. Aradaki 65 TL cukka devletin kasasına...
(Kendi emeğimden sağladığım faydanın 2 katını devlet kendi cebine atıyor; hiç risk üstlenmeden, hiçbir külfete katlanmadan.)

Allah'tan reva mıdır, hak mıdır, adalet midir bu?.. (Hak ve adil değilse bu kavramların bir tek karşıtı vardır: ZULÜM)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dedikodu -- 2 Şubat 2010; 3:24:54 >

3664 Mesaj
2 Şubat 2010; 5:47:12 

ulan zaten ulkemizdeki lpg kainatin en pahali lpgsi.bu kosullarda mutfak tupunu doldurunca 30 lira kar ediyorsun.demek bu devlet otvnin otvnin otvsini aliyor.

insanin icinden yuh ..... koyyim demek geliyo ne diyim

parmağını bastığında izi ayyıldız çıkanlar

110 Mesaj
2 Şubat 2010; 9:05:52 

Arkadaşlar... Ben LPG ve doğalgaz sektöründe işyeri sahibim. Hem tüp bayiliğim var hem de sektöründe öncü bir firmanın LPG tüplerinin teknik servisliğini yapıyorum.

Bu otogaz istasyonundan LPG tüplerine dolum ile ilgili ufak bir ayrıntıya dikkatinizi çekmek istiyorum.

Yukarda birkaç arkadaş söylemiş ; LPG tüpleri 12 Lİtre demiş.

Hayır öyle değil. LPG tüplerine 12 KG dolum yapılır. Gazın yoğunluğu yaklaşık 0.563 dür.

Yani buda takriben 12 KG LPG = 24 Litre LPG yapar.

Yani otogaz istasyonundan LPG dolumu yaptığınız zaman, bayiden alınmış tüpe eşdeğer olması için ; 12 litre değil, 24 litre gaz bastırmanız lazım.

Bu da ; 24 Litre gaz x 2 TL desek = 48 TL yapar.

Zaten şu anda 12 kg lik mutfak tüpünün satış fiyatı 52 TL ama bazı firmalar kampanyalı satış yaparak 48 TL ye veriyor.

İkinci bir konu ; otogaz istasyonlarında bulunan LPG nin propan oranı, mutfak tüplerine basılan LPG deki propan oranından yüksektir ve bu da kullandığınız ocak, frın, şofben, kombi..vs de sorunlar çıkmasına neden olur. Çünkü bu cihazlar normal oranda propanla çalışacak şekilde ayarlanmıştır, aşırı propanı kaldıramaz.

Ocağı bozacağı gibi, faciaya da davet çıkarır...

Dolum tesislerinde doldurulan LPG tüpleri bir sürü kontrollerden geçer ve yetkili bayi tarafından satın alınıp, yetkili personel tarafından montajı yapılan her ev tüpü şirket tarafından sigortalıdır. Allah korusun bir facia yaşandığı zaman gerekli kişilerin araştırması durumunda ; Tüpün yetkili bayiden alınmamış olması, yetkili personel tarafından montaj yapılmamış olması tesbit edildiği takdirde ( -ki edilir ) sigorta 1 kuruş ödemez. Dolayısı ile etrafınıza vermiş olduğunuz maddi zararı da siz karşılamak zorunda kalırsınız.

( işin sadece maddi kısmına girdim, can kaybını ve ilerisinde çıkabilecek tazminat davasını ve kan parasını hiç anlatmıyayım. )

Evinizde kullandığınız tüpü mutlaka yetkili bayiden alınız, yetkili personele taktırınız ve satın aldığınızı kanıtlayacak perakende satış fişini mutlaka alınız. ) Tüpü takan personelin "tüp sökme-takma yetki belgesini görmek isteyiniz.

Yukarıda anlattığım kilo /litre hesabını unutmayınız. Kiloya vurup eşdeğer orada gaz bastırdığınız aman çok olsa 5 TL ucuza almış olursunuz ama dediğim gibi bazı firmalar zaten 5 TL iskontolu şatış yapıyorlar. O yüzden kendinizin ve sevdiklerinizin hayatını tehlikeye atmayınız. 5 TL için ne tehlikeye girmeye gerek var... Ne de istasyona gidip gaz bastırmaya, uğraşmaya gerek var... Zaten yakalanılırsa çok büyük para cezası da cabası. ( hem doldurana hem de doldurtturana.)

Arayın bayiyi ayağınıza kadar gelsin, tüpü emniyetli bir şekilde taksın gitsin. 3-5 Tl fazla verin ama içiniz rahat olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türk_ay -- 2 Şubat 2010; 9:08:03 >

2207 Mesaj
2 Şubat 2010; 9:08:12 

quote:

Orijinalden alıntı: dedikodu

Kazançtan alınmayan, harcamadan alınan her türlü,
DOLAYLI VERGİ ZULÜMDÜR!

Ben müşterime (diyelim ki tamamı kar olan, hiç masrafı olmayan) 100 liralık malı veya hizmeti satana kadar, göbeğim çatlar, anam ağlar, her türlü riski ve batağı üstlenirim, değil taşın altına elini koymak, kayanın altına tüm gövdemle girerim...
Peki bu kadar uğraşla elde edilen 100 liranın karşılığında ne kadarlık mal ve hizmet alabilirim biliyor musunuz? cevap 35 liralık. O da yüksek ÖTV'li ürünler tercih etmezsem... (Hesabı çok basittir, isteyen kendi de hesaplayabilir ama çok merak eden olursa rahatlıkla ortaya dökeriz.)

Diğer bir ifadeyle 100 TL'lik emek ürettiğimiz halde bunun 35 lirasından faydalanabilmekteyiz. Aradaki 65 TL cukka devletin kasasına...
(Kendi emeğimden sağladığım faydanın 2 katını devlet kendi cebine atıyor; hiç risk üstlenmeden, hiçbir külfete katlanmadan.)

Allah'tan reva mıdır, hak mıdır, adalet midir bu?.. (Hak ve adil değilse bu kavramların bir tek karşıtı vardır: ZULÜM)

+1

Canon 6D | Σ 35 1.4 | EFS 50 1.8 | EFS 85 1.8 | EFS 135 2 L
FujiFilm X-A1 | XF 18 2 | 16-50 kit
www.myfotografi.com

2558 Mesaj
2 Şubat 2010; 12:02:48 

buradaki en büyük etken devletin aldığı ötv nin yüksek olması bende bir bayii olarak devletin bu derece ötv almasını hazmedemiyorum acıkcası.
4 nisan da 42 tl olan 12 kg tüp şu an 53 tl ve bu hafta yine zam geliyor bilginize

vatandaş da haklı düşünce olarak "o da gaz bu da gaz neden daha cok veriyim " mantığı mantık olarak kabul edilebilir ama litre kg farkını bilmedikleri için yüksek gaz basıncına dayanamayan valfin bozulması sonucu oluşacak arızayı bilmedikleri için otogaz istasyonlarında bastırdıkları gazın tamamını kullanamayacaklarını bir kısmının tortu olarak kalacağın bilmedikleri için aslında kar etmiyorlar. hem riske giriyorlar hem de zahmet çekiyorlar.

ben bile mail attım epdk ya ve resmi kurumlara bu kadar ötv yüksekliği ile vatandaşın alım gücünü ne kadar daralttığının farkında olmaları gerekiyor ama kimin umrunda :((

1410 Mesaj
21 Ocak 2012; 14:18:44 

İmzanız kural içidir.Lütfen uymanız gereken kuralları okumaya teşrif gösterelim.Kural dışı neresidir,onuda açıklamaya tenezzül edelim. Hayatı fantala ki o seni baltalamasın... 2009 1.2 16v renault sümbül

46 Mesaj
21 Ocak 2012; 14:26:27 

vay be bir zamanlar lpg tüpleri daha yokken ekonomik olsun diye arabaya mutfak tüpü bağlayıp geziyoduk. şimdi iş terse dönmüş :)

10743 Mesaj
21 Ocak 2012; 14:30:02 

Ostimdeki en son yaşanan patlamaların sebebi neymiş bi araştırın bakalım...

Bişey olmaz mantığına devam.........

4945 Mesaj
21 Ocak 2012; 14:44:26 

gülverendeki lpgclerden gaz alırken adamlar tüpleri getiriyorlar, pompadaki eleman bi aparat takıyor tüpe ve tabancayı yerleştiriyor tüpün ağzına, normalde tüpün fiyatı 56 mı 66 mı ne o civardayken, lpg ile 32 tlye (o anki fiyattan) dolduruyor.

ne yapsın millet, devlet vatandaşını sömürmek için elinden geleni yaparken vatandaş da sinekten yağ çıkarmaya çalışıyor.

Bazı insanlar söyleyeceği çok şey varken susar. Çünkü anlayanı yoktur. Bilir.
Kötülük yaptın mı kork , çünkü o bir tohumdur , ALLAH yeşertir karşına çıkartır..
Varlığı birşey kazandırmayan insanın yokluğu bir şey kaybettirmez...

1976 Mesaj
21 Ocak 2012; 14:49:31 

Adamları bu yola İTenler utansın...

1410 Mesaj
21 Ocak 2012; 14:49:48 

quote:

Orijinalden alıntı: kocaballi

gülverendeki lpgclerden gaz alırken adamlar tüpleri getiriyorlar, pompadaki eleman bi aparat takıyor tüpe ve tabancayı yerleştiriyor tüpün ağzına, normalde tüpün fiyatı 56 mı 66 mı ne o civardayken, lpg ile 32 tlye (o anki fiyattan) dolduruyor.

ne yapsın millet, devlet vatandaşını sömürmek için elinden geleni yaparken vatandaş da sinekten yağ çıkarmaya çalışıyor.

67 TL şu an itibariyle güncel fiyat.Bu yöntem gayet iyide araba lazım, istasyona kadar kim taşıyacak ? Ve yasal değil , Bp Tüp vardı 45 TL idi bir zamanlar şimdi 57 TL ye fırlamış 10 TL daha ucuz ama geçmeye değer mi ? Kaç kg ve kaç lt tüpleri kullanan var mı ? Ortalama ne kadar gidiyor,ısıtması nasıl ?

İmzanız kural içidir.Lütfen uymanız gereken kuralları okumaya teşrif gösterelim.Kural dışı neresidir,onuda açıklamaya tenezzül edelim. Hayatı fantala ki o seni baltalamasın... 2009 1.2 16v renault sümbül

762 Mesaj
21 Ocak 2012; 14:51:30 

quote:

mutfak tüpü 12 kg dır .Burada önemli olan soru 1 lt lpg kaç kg eder bunun hesabını yaptığınızda bir tüpte 10 tl gibi bir avantajınız olurki bu da sirkine değmez ama bu işi yapan bir çok kişi 1lt lpg nin kaç kg geldiğinden haberi yok.Bence tek avantajı gidip 20 tl lik lpg alabiliyor olmanız piyasada 20 tl lik tüp olmadığı için vatandaş cebindeki miktar kadar alıyor ama çogunluk 12 kğ lık tüpün aslında kaç litre lpg demek oldugundan haberi yok

"Biz,bize gerici diyenlere 'deh' demek için gerideyiz".

2344 Mesaj
21 Ocak 2012; 14:52:16 

bu adamın yaptığımı yanlış yoksa bu adamı böyle yollara itenler mi ?

2502 Mesaj
21 Ocak 2012; 15:43:05 

quote:

Orijinalden alıntı: Türk_ay

Arkadaşlar... Ben LPG ve doğalgaz sektöründe işyeri sahibim. Hem tüp bayiliğim var hem de sektöründe öncü bir firmanın LPG tüplerinin teknik servisliğini yapıyorum.

Bu otogaz istasyonundan LPG tüplerine dolum ile ilgili ufak bir ayrıntıya dikkatinizi çekmek istiyorum.

Yukarda birkaç arkadaş söylemiş ; LPG tüpleri 12 Lİtre demiş.

Hayır öyle değil. LPG tüplerine 12 KG dolum yapılır. Gazın yoğunluğu yaklaşık 0.563 dür.

Yani buda takriben 12 KG LPG = 24 Litre LPG yapar.

Yani otogaz istasyonundan LPG dolumu yaptığınız zaman, bayiden alınmış tüpe eşdeğer olması için ; 12 litre değil, 24 litre gaz bastırmanız lazım.

Bu da ; 24 Litre gaz x 2 TL desek = 48 TL yapar.

Zaten şu anda 12 kg lik mutfak tüpünün satış fiyatı 52 TL ama bazı firmalar kampanyalı satış yaparak 48 TL ye veriyor.

İkinci bir konu ; otogaz istasyonlarında bulunan LPG nin propan oranı, mutfak tüplerine basılan LPG deki propan oranından yüksektir ve bu da kullandığınız ocak, frın, şofben, kombi..vs de sorunlar çıkmasına neden olur. Çünkü bu cihazlar normal oranda propanla çalışacak şekilde ayarlanmıştır, aşırı propanı kaldıramaz.

Ocağı bozacağı gibi, faciaya da davet çıkarır...

Dolum tesislerinde doldurulan LPG tüpleri bir sürü kontrollerden geçer ve yetkili bayi tarafından satın alınıp, yetkili personel tarafından montajı yapılan her ev tüpü şirket tarafından sigortalıdır. Allah korusun bir facia yaşandığı zaman gerekli kişilerin araştırması durumunda ; Tüpün yetkili bayiden alınmamış olması, yetkili personel tarafından montaj yapılmamış olması tesbit edildiği takdirde ( -ki edilir ) sigorta 1 kuruş ödemez. Dolayısı ile etrafınıza vermiş olduğunuz maddi zararı da siz karşılamak zorunda kalırsınız.

( işin sadece maddi kısmına girdim, can kaybını ve ilerisinde çıkabilecek tazminat davasını ve kan parasını hiç anlatmıyayım. )

Evinizde kullandığınız tüpü mutlaka yetkili bayiden alınız, yetkili personele taktırınız ve satın aldığınızı kanıtlayacak perakende satış fişini mutlaka alınız. ) Tüpü takan personelin "tüp sökme-takma yetki belgesini görmek isteyiniz.

Yukarıda anlattığım kilo /litre hesabını unutmayınız. Kiloya vurup eşdeğer orada gaz bastırdığınız aman çok olsa 5 TL ucuza almış olursunuz ama dediğim gibi bazı firmalar zaten 5 TL iskontolu şatış yapıyorlar. O yüzden kendinizin ve sevdiklerinizin hayatını tehlikeye atmayınız. 5 TL için ne tehlikeye girmeye gerek var... Ne de istasyona gidip gaz bastırmaya, uğraşmaya gerek var... Zaten yakalanılırsa çok büyük para cezası da cabası. ( hem doldurana hem de doldurtturana.)

Arayın bayiyi ayağınıza kadar gelsin, tüpü emniyetli bir şekilde taksın gitsin. 3-5 Tl fazla verin ama içiniz rahat olsun.

kimse bu adamın yaptığı hesabı okumuyor sanırım.

2560 Mesaj
21 Ocak 2012; 16:58:17 

12 kg mutfak tüpünde ortalama 25 lt gaz var diye biliyorum

2472 Mesaj
21 Ocak 2012; 17:13:35 

Hiçte bişey olmuyor arkadaş biz bulgaristanda tüpümüz boşaldğında benzinciye gidiyoruz cıkartıyoruz tüpümüzü doldulturuyoruz ve kullanıyoruz hiç bir kimssenin başınada bela açmadı.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

3367 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
TheProphecy
21 Ocak 2012; 17:19:55 

Ne kadar kârı var bilmiyorum ama ben çok duydum tüpleri götürüp petrollerde doldurtanları ama bu yöntemle değil bi aldatmacayla değil tüpü götürüyor çalışanda tüpü dolduruyor yani.

2939 Mesaj
21 Ocak 2012; 17:40:42 

efendim aracı tüplü olan genelde ben gibi yoksul.....evde tüp kullananda ben gibi yoksul-köylü-taşralı....aracında tüp kullanan vergi vermiyormu yoksa kayırılıyormu.....
tüpe konan katkılar o kadar pahallımıki fiyat farkı çok fazla ...neredeyse iki misli...
birde uzunca uyarı yazısı yazan arkadaşa sormak istiyorum:acaba mutfak tüpünün kaç kg.olduğunu biliyormu?kaç litre deyil..kg...
ben yıllardır 12 KG.diye alıyorum-kullanıyorum ve biliyorum...(yanılmış olabilirim)
zam haberleri:12 KG.mutfak tüpü (şuan 70 tl.)şukadar diyor...
tabii art niyet aramıyorum amma bazı ince detayların arasında birşeylermi sunulmak istenmiş..verdiği bilgiler için teşekkür ederim...

Bilip-Bilmemek arasındaki fark;Yokla Var gibidir.Hezerfen
herkes herşeyi dört-dörtlük ister amma,kimse dört-dörtlük deyildir.Hezerfen.Dilin yok olursa,Ülkeni asla bulamazsın..Hezerfen

445 Mesaj
21 Ocak 2012; 18:07:27 

bu duruma düşürenler utansın ayrıca araca bu sistemi takmaya gerek yok urfa suruçta millet ellerinde götürüp doldurtabiliyor allah insanı canıyla sınamaya görsün ama bir saatten sonra artık onu bile önemsemeyebiliyoruz
çünkü paramız yok ben bunu yapanlar adına konuşuyorum bir yıl memurluk yaptık orada millette yok hocam YOK un canımı alınacak

hoşgeldin bebek

6287 Mesaj
21 Ocak 2012; 18:13:57 

Bu kadar milletin üzerlerine giderlerse olacağı budur. 3 ay önce şişman tüpün fiyatı 70 liraydı. Ananemin aldığı dedemden kalan emekli maaşı kaç lira biliyormusunuz? 3 ayda 2100 lira yani ayda 700 lira alıyor. Gerçi şimdi ayda 700 lira gelirle 1 serisi bmw alınır diyen ergenlerde türeyebilirler ama memleketin geçim şartları buyken vatandaşı lpg doldurdun ne kadar tehlikeli diye kınamanın çok ta manası yok.

3047 Mesaj
21 Ocak 2012; 18:14:58 

insanlar cebe bakıyor,sağlıklı güvenli olanı bilmemne seçmek ikinci planda.Kaçak mazot 10 numara yağ kaçak sigara vs. gibi şeyler aşırı vergiden bunalan vatandaşın çıkış kapısıdır.Bende tüp kullansam bende lpg doldurturum.

2756 Mesaj
21 Ocak 2012; 18:19:53 

quote:

Orijinalden alıntı: flyer_mig

quote:

67 TL şu an itibariyle güncel fiyat.Bu yöntem gayet iyide araba lazım, istasyona kadar kim taşıyacak ? Ve yasal değil , Bp Tüp vardı 45 TL idi bir zamanlar şimdi 57 TL ye fırlamış 10 TL daha ucuz ama geçmeye değer mi ? Kaç kg ve kaç lt tüpleri kullanan var mı ? Ortalama ne kadar gidiyor,ısıtması nasıl ?

Aldığımız bayi Aygaz'dan BP'ye geçmişti, dedantörleri de kendi değiştirmişti. 3-4 senedir BP kullanıyoruz, önceki ~40 sene de Aygaz. Reklamları da öyleydi ama gerçekten BP biraz daha uzun süre gidiyor.

Sadece ocakta kullanıldığı için kalorisini pek bilemiyorum.

1308 Mesaj
21 Ocak 2012; 18:20:16 

quote:

Orijinalden alıntı: L.J

quote:

quote:

kimsenin vergi verdiği falan yok. vergiler neden bu kadar yüksek sanıyorsun ? çünkü insanımız vergi ödemiyor. devlet de alabildiğinden ganırtarak alıyor.
herkes vergisini verse vergiler bu kadar yüksek olmaz. elektrik hırsızının bile çaldığı elektriğin parasını biz ödüyoruz.
ha burada asıl sorumlu ve suçlu devlettir o ayrı. vergiyi toplamak devletin görevidir toplayamıyorsa alabildiğinin ümüğünü sıkması adil olmadığı gibi zorbalıktır.

Octavia 1.6 TDI elegance 2011. ASUS N53SV i7-2630QM. Next Piri Reis. Canon 60D. Tamron 17-50mm.

2770 Mesaj
21 Ocak 2012; 18:25:15 

ülkemizde herşey özel tüketim olmuş o yüzden pahalı.

2011 Renault Megane 1.5 Dci 85 HP otantik

2088 Mesaj
21 Ocak 2012; 18:25:24 

mutfak tupleri 12kg ama25 litredir ve su andaki fiyatlarla 60 lirayA dolar benzinlikte.kar dibinde kalan kullanamadiginiz 1 litredir sadece

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

4153 Mesaj
21 Ocak 2012; 18:43:31 

quote:

Aynen

Megane II HB Faz I
1.5 dCi Authentique

Continental Premium Contact 5 Lastik | Mutlu Akü | Bosch Filtreler | Castrol Edge Turbo Diesel Yağ | Shell V-Power Nitro+ Diesel Yakıt

2943 Mesaj
21 Ocak 2012; 18:49:39 

aygaz euro lpg doldurttum; artık çayı 5dk.da demliyor
kombiye de tüp mü taktırsak
boyle ÖTvye böyle gerek

smoky;from idle to redline
09 SEAT Cordoba Stylance 1.4TDI magicblack
& Megachips tuned; 105HP - 260NM

2094 Mesaj
21 Ocak 2012; 19:01:41 

quote:

Orijinalden alıntı: c.ozan

vay be bir zamanlar lpg tüpleri daha yokken ekonomik olsun diye arabaya mutfak tüpü bağlayıp geziyoduk. şimdi iş terse dönmüş :)

aynen hocam. 96-97 yıllarında fırında kullandığımız 150 lik dodge pickup vardı. ve ekonomik olsun diye mutfak tüpü kullanıyorduk. şimdi tam tersi duruma döndü. devletimiz sağolsun insanları öyle durumlara düşürdü ki yapılacak her kuruş tasarrufun değeri var. bakalım daha nerelere gidecek

... Yaşam, aldığımız soluklarla değil, soluk kesen anlarla ölçülür ...

223 Mesaj